Oranjefeesten in Scharnegoutum A Wat geldt op de Olympische Spelen als een „behoorlijke prestatie”? SNEEK, WYMBRITS ERADEEL IJLST BUITENLANDS OVERZICHT en M van Sportbrief van Herman Kuiphof Officieel Orgaan van de gemeenten Donderdag 25 aug. 1960 115e jaargang no. 68 DRiJFHOUTS NIEUWSBLAD 'z Wintermode 1960-1961 amateurs Benoemd Geslaagd IN GEPEINS VERZONKEN. Veemarkt Sneek Ruiter-suksessen Kampioenschap Zomeravondvoetbal I Kampioenschappen Friese Landelijke Rijverenigingen Tweede prijs voor „Hald Moed” Francis Powers staat bij de wrak stukken van zijn U-2, die in het Gorkipark te Moskou tentoongesteld liegen. Loemoemba stelde eisen aan de Ver. Naties Oudste inwoner Rauwer- derhem 96 jaar Steun aan de Kanker bestrijding Hei Snetker Nieuwsblad is mr gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Weer skütsjesilen voor 13 sept. Lustrum-concert Frysk Orkest te Sneek Opbrengst collecten |g SNEEKER NIEUWSBLAD Bijzondere concerten. Russische ruimtevaart. Door Parijs bekend gemaakt. Kinderspelen PHILIA. 2. W. Bakker (W.P.) op Hubert-Joco- en f230— het anti. Aangesteld als analiste bij .het Insti tuut voor de Pluimveeteelt „Het Spel- derholt” te Beekbergen mej. J. Ypenga uit Rauwerd, verbonden aan het labora torium van de Coöp. Condensfabriek te Leeuwarden. ’s Middags werden er kinderspelen ge houden waarbij ijverig om de prijzen is gestreden. Hiervan waren de uitslagen: Water Poorters sloegen best figuur. Zo, dat weten we tenminste: Rokjes kórt en hóóg de hoed Wat óns, mannen, daarbjj „hoog” zit: Hóe ’t vereffend worden moet Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (05150) b.g.g. 4091 Ver«chiint MAANDAGS en DON DERDAGS Advertentieprij* 13 et pet mm. Bij contract (handel»adv.) lager. Abon nemen ttpriji f 3,— per halt jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 07 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. NIJEZIJL. Onze plaatsgenoot de heer S. B. Feenstra behaalde zaterdag jl. in de wedstrijden van de Ned. Bond van Landelijke Rijverenigingen, afd. Fries land, te Workum het provinciaal kam pioenschap klasse L. Hij behaalde deze zomer viermaal een eerste prijs plus het kampioenschap met zijn paard Fatowa. Dinsdagmorgen om acht uur werd van de toren van Scharnegoutum reveille ge blazen ten teken dat de feestelijkheden van de Oranjevereniging waren begon nen. Gelukkig liet het weer zich goed aanzien en om 9 uur reeds kwamen de deelnemers aan de optocht uit alle rich tingen aangereden, om zich op te stellen op de Oude Dijk, Te Zwolle slaagden voor de examens van de Ned. Harmonium Examen Com missie, voor het voorbereidend examen: D. de Jager, Uitwellingerga en mej. M. Kingma, Sneek; voor het getuigschrift B (kerkelijk spel) mej. S. Visser, Goën- gamieden. worden. Zelfs al zou men wèl weten, wat die Nederlander in Rome zou presteren maar dat weet men nooit dan blijft nog het levensgrote vraagteken hangen boven de vermoedelijke prestaties van de concurrenten. Men kent hen nooit alle maal en nooit volledig. Wereldrecord houders kunnen falen, onbekenden ko men daverend naar voren, enfin het is allemaal zo onzeker als het weer in West.Europa. Jawel maar men moet toch beslis sen. Inderdaad moet men dat en daarom benijden wij de selectieheren allerminst. En wat voor hen nog een extra moeilijk, heid betekent is, dat men niet kan stel len dat de uitgezondene „in de prijzen” moet kunnen vallen volgens de gegevens, die beschikbaar zijn. Als men de dit seizoen gemaakte tijden bij zwemmen en atletiek onder de loupe neemt, kan men natuurlijk een fraaie lijst opstellen en als er Nederlanders zijn, die 1, 2 of 3 staan, hen naar Rome sturen en de ove- Uit elkaar gespat. Terwijl in de Kongo de strijd zich af speelt om de verwezenlijking van de eenheid is in het voormalige West.Afri. ka de achttien maanden geleden gestich te federatie van de Mali, bestaande uit Senegal en de Soedan, uit elkaar gespat. Senegal, rijk en vooral in de leidende laag zeer doortrokken van de Westelijke cultuur, had zich al schrap moeten zet. ten tegen de invloed van de arme Soe dan, waarvan de premier, Modibo Keita, in de geleide economie een middel ziet om de achterlijkheid van zijn land op te heffen. Premier van de Mali geworden, wenste hij deze politiek aan het geheel cp te leggen, tegen de wensen in van de Eigenlijk is dit onbegonnen werk. Want net zo min als men uit koffiedik de 'toekomst kan voorspellen, komt men er via in Nederland gemaakte atletiek. of zwemtijden achter of iemand onder volkomen andere omstandigheden in Rome eerste, tweede, derde of tiende zal Zij willen vóór alles voorkomen, dat in Kongo een vacuum ontstaat, waar Rusland kansen zou hebben, terwijl zjj bovendien bezwaren ma ken tegen het anti.blanke karakter van Loemoemba’s optreden. Zij be seffen, dat Afrika slechts nut kan hebben van de samenwerking met de Westerse wereld. Dezer dagen werd de oudste inwoner van Rauwerderhem, mevr. K. Wiersma. Bottema 96 jaar oud. Zij is woonachtig te Poppingawier en weet nog veel over vroeger te vertellen. Alleen het lopen valt haar niet mee, zodat zij niet veel meer buiten komt. Opnieuw heeft een Sneker personeels vereniging, nl. die van de „FleXa fabrie ken” Verffabriek Gebr. Tjallema N.V., een bijdrage gezonden aan de Ned. Ver. tot Steun aan het Koningin Wilhelmina, fonds van de Kankerbestrijding. De afdeling Sneek heeft met dank baarheid hiervan kennis genomen. me den. ,,’s Nachts om 2 uur postte ik op het Centraal Station elf gelijkluidende brie ven”. Het is een zinnetje uit het boek van de vroeger zo prominente atleet Jan Zeegers („Sport greep me”). Het staat, om heel precies te zijn, op bladzijde 163. En het waren brieven aan allerlei officials van de Athietiek-Unie en het Nederlands Olympisch Comité. De reden? Zeegers was met uitgezonden naar de Olympische Spelen in Los Angelos en probeerde nu op allerlei manieren, maar vooral via brieven, de heren duidelijk te maken, dat men hem ten onrechte niet had uitgezonden. Is het niet kras, dat dezelfde dingen zich vandaagjde-dag nóg voordoen? De vorm mag een beetje anders zijn, maar toen de Kon. Neder landse Zwembond besloot, uit protest tegen het besluit van het N.O.C. om geen 4 x 200 meter estafetteploeg heren naar Rome te sturen, weg te blijven van de bijeenkomst met alle deelnemers in Scheveningen toen was de Zwembond al even boos en verontwaardigd als destijds Zeegers in 1932. Boos om dezelfde reden. Buiten het hierboven vermelde pro gramma om zal het orkest op 24 ok tober nog een concert geven in Utrecht 'ter gelegenheid van een lustrumviering van de Friese Studentenvereniging „Redbad”, waarbij de violist Theo Olof als solist zal optreden. Hammarskjöld, die van zeer voorzich tig optreden houdt, heeft van Tsjombe gedaan gekregen, dat hij een symbo lische macht van de Ver. Naties accep teert, maar dat is Loemoemba niet ge noeg. Hij is de weg van de dreigementen ingeslagen. Hij verklaarde het vertrou wen in Hammarskjöld verloren te heb ben en eiste een commissie uit veertien landen om toezicht te houden op de Zweed. Verder wenste hij, dat het Kon golese leger alle vliegvelden van de Ver. Naties zou ovememen, dat niet-blanke troepen naar Katanga gezonden zouden worden en dat alle niet-Amerikaanse troepen uit Katanga 'teruggetrokken zouden worden. Dat waren voornamelijk Zweden. De spanning liep op. Canadese mili tairen zijn bij Leopoldstad gemolesteerd en over het algemeen kwam men te staan tegenover een zekere blanken, haat. Deze week was een succes voor de j Een aardsatel- i liet met twee honden heeft enige tijd om de aarde gedraaid en is behouden naar de aarde teruggebracht. De hon. den verkeerden in blakende welstand. De scherpe tegenstelling tussen Loemoemba, de premier van Kongo, en de Zweedse secretaris.generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjöld, heeft tot grote spanning en een bijeenkomst van de Veiligheidsraad geleid, maar na deze bijeenkomst bleek het gevaar van de afgelopen week wel wat overdreven te zijn. In het begin van de afgelopen week had Loemoemba Hammarskjöld een mario net van de Belgen genoemd omdat Hammarskjöld niet bereid bleek de kwestie- Katanga met geweld op te lossen. Katanga is, zoals men weet, de Zuidoostelijke provincie van Kongo (waar veel koper- en uraniummijnen liggen), die zich on der leiding van premier Tsjombe heeft afgescheiden van Kongo. De centrale regering in Leopoldstad legt zich daar niet bij neer en ook de Ver. Naties er- I Senegalese politici, die van liberalen huize zijn en als zodanig in het Franse parlement hebben gezéten. Een poging van Keita de premier van Senegal en vice.premier van de Mali, Dia, af te zet ten mislukte. Op deze manier had Keita voor zich ook het presidentschap, waar over zaterdag gestemd zou worden, wil len verzekeren. Keita is over de Senega lese grens gezet en Senegal is weer af zonderlijk onafhankelijk. Men vreest, dat dit complicaties in de Franse Ge. meenschap zal geven, waarvan de Mali lid was, omdat Keita, op zoek naar een weg naar zee voor zijn land, vermoede lijk zal aankloppen bij de uit de Gemeen schap getreden, zeer links georiënteerde Sekoe Toeré van Guinea. President De Gaulle heeft beide Mali.politici verzocht naar Parijs te komen. Ie en 2e klas meisjes, Boodschapen doen voor Moeder: le Rinkje Beuckens; 2e Annie Wielstra; 3e Sjoerdje Punter; le en 2e klas jongens, hoofdbal stoten over de grond: le Jan v. Gunst; 2e Abel Jellema; 3e Sietse Wester 3e en 4e klas meisjes, was aan de lijn: le Aukje Reitsma; 2e Eelkje Wester; 3e Tetje v. d. Wal. 3e en 4e klas jongens, conservenblik ken race: le Tjeerd Zeilstra; 2e Rients de Jong; 3e Siebe van Wijk. 5e en 6e klas meisjes, ringsteken en houtje stapelen: le Tjemmie Bajema; 2e Elly Veenstra; 3e Elly Wielstra. 5e en 6e klas jongens, wedloop met hindernissen: le Sietse de Boer; 2e Henk Grunstra; 3e Rense v. d. Wal. Ook de kleuters hebben hun spelletjes gehad onder goede leiding van de leid ster mej. Paula Groeneveld. Zij hadden bij hun spel veel belangstelling, want is er mooier spel dan van de kleuters? De poppekast-voorstelling van Harm de Wilde uit Ureterp in de grote feest tent trok jong en oud en heeft de vele aanwezigen een prettig uur bezorgd. Vooral de jeugd leefde intens mee. ’s Avonds trad het gezelschap Tetmaa de Vries op met „Minsken, minsken, hwat in minsken”. De grote tent was geheel gevuld en de bezoekers hebben weer kunnen genieten van de humor in het leven, maar ook liet Tetman even het leed naar voren komen zoals dat werkelijk in het leven voorkomt. Een geslaagde eerste dag. Mannen, als het vergaan is Zoals mij de laatste tijd, Dan bent u van zware zorgen Sinds een dag of wat bevrijd. Schoentjes, hoedjes en de jurken Hebben in de krant gestaan En u weet weer hoe uw vrouwtje Straks gekleed belooft te gaan. Pierre Balmain, Laroche en Dior, Jacques Heim en monsieur Patou Zaten zich weer.uit te sloven Voor de modelijn van Moe Op hun rijke inspiratie Richt Moe ”t naderend seizoen, Wat haór inspireert tot ’t liedje: „Ik heb niks om aan te doen”. De juryleden, de heren Pruiksma, Ph. Koudenburg en De Vries hadden geen gemakkelijke taak om uit 18 wagens, w.o. zes van de Geref. school en twee van de kleuterschool de prijzen toe te kennen. De kinderen van de Geref. school waren allen netjes op wagens ge zet, waarbij veel werk verricht was van de versiering .Ook met de kinderen van de CVO school waren leuke voorstellin gen gemaakt Met de drumband en „Ex celsior” voorop, werd het een geslaagde optocht die zeer veel belangstelling had. Prijswinnaars werden: Wagens: le prijs „Waterlelies”; 2e „De Wolf en de zeven geitjes”; 3e Olympi sche Spelen. Kindergroepen: le Bloemenprinses; 2e Twee melkers; 3e Twee wasmeisjes. Op het sportterein werd traditie ge trouw een kaatswedstrijd gehouden, ge organiseerd door „De Lytse Stuit”. Er waren veel liefhebbers en er is genoten van goed spel alhoewel de wind een beetje hinderlijk was. De uitslag was: (51 deelnemers), le prijs H. Bleeker, Auke Dijkstra en A. Roukema; 2e W. Schaap, D. de Boer en Haaije de Jong; 3e P. Bootsma; Dirk Bleeker en Philip. pus Hingst. H. Bleeker was bijzonder in vorm en werd tot koning uitgeroepen. Afvalronde: le prijs Joost Schaap, Jacob Eisma en Sj. Jansma; 2e Klaas de Jong, J. Roukema en Jentje Atsma; 3e Hom. de Jong, A. de Jong en G. Wijngaar- Zaterdagmiddag 3 september zal men op het Sneekermeer nogmaals van een wedstrijd van de skütsjes kunnen ge nieten. Dan zeilen nl. de skütsjes van Lemmer, Heerenveen, Philips, de Friese Aannemers (Meeter), de Zuidwesthoek en Sneek met een amateurbemanning, gevormd uit de leden van de commissies. Deze amateurwedstrijd, waartoe de Sneker commissie verleden jaar het ini tiatief n^frn en die direct een sukses werd, zal ongetwijfeld ook nu weer veel belangstelling trekken. De Start is om half drie. Ter gelegenheid van zijn 15-jarig be staan op 4 september a.s. zal het Frysk Orkest, dat dan ongeveer vijf jaar onder leiding staat van de dirigent Alfred Salten, het seizoen 19601961 openen met een lustrumconcert, dat op 13 sep tember alhier en op 15 september in Leeuwarden wordt gegeven. Men zal dan tevens kennis kunnen maken met de nieuwe concertmeester de 23-jarige Maurits van den Berg, die voor de eerste maal in Friesland zal op treden. Hij zal het 3e vioolconcert van Saint Saëns ten gehore brengen, met welk concert hij in maart van dit jaar in Lugano veel succes oogstte. Het orkest speelt daarnaast de feestelijke composi tie van Alfred Salten „Musica Per Una Festa”, „Het feest van de spin” van Roussel en „El Sombrero de Tres Picos” van De Falla. In totaal zal het orkest in het ko mende seizoen in onze provincie tach. tig concerten geven en zeventien maal begeleidingen verzorgen. Verder geeft het nog vijf begeleidingen buiten Fries land en acht bij het operagezelschap „Forum” in de drie noordelijke provin cies. Een groot aantal solisten van naam zal aan deze concerten medewerking verlenen, onder wie de dertienjarige Weense pianist Rudi Buchbinder, die het Pianoconcert in Es van Mozart zal uit voeren. Op het in Wommels gehouden con cours van de Bond van Chr. Harmonie ën Fanfarecorpsen behaalde de muziek vereniging „Hald Móed” te Oosthem, dir. i de heer A. Feenstra, een tweede prijs met 92 punten. rigen thuislaten. Maar, zó eenvoudig is het niet en dat is in zekere zin maar goed ook. Wie vierde, vijfde, zesde of zevende wordt op de Olympische Spelen kan terecht van zichzelf getuigen, dat er in heel die grote wereld maar vier, vijf of zes sportmensen zijn, die hem of haar overtreffen. Dat is een formida bele prestatie, die volledig een geslaag, de deelneming aan de O.S. bewijst. Maar ergens ligt de grens. Waar ei genlijk? Daar valt over te praten van vandaag af tot Sint Juttemis toe. De Zwembond had berekend, dat die esta fetteploeg op de elfde plaats stond. Maar men twijfelde aan de juistheid van een uit Finland afkomstige tijd en dus meende men, tiende te staan op de wereldranglijst. Dat vonden de Zwem, bond-officials goed genoeg voor Rome, maar het N.O.C. vond het niet goed ge. noeg. Het N.O.C. had gezegd, dat men in staat moest worden geacht om een finale te halen. Of zo’n estafetteploeg dat zou kunnen is de vraag. Het zou o.a. van de loting van geluk of pech dus hebben afgehangen. Loemoemba’s optreden moet men dan ook voor een goed deel zien als een po ging zijn binnenlandse positie zoveel mogelijk te versterken en door kweken van gemeenschappelijke gevoelens een soort nationale eenheid om zichzelf heen tot stand te brengen. Dat de achterdochtige en heetgebakerde Loemoemba de grenzen van het redelij ke daarbij overschrijdt en dat hij te wei nig aandacht heeft voor de positieve zijden van de opbouw van het land is een tweede. Vóór alles wil hij de sepa ratistische haard in Katanga verwijderd hebben, waardoor de nationale eenheid verder bevestigd zou kunnen worden. Loemoemba heeft de tekenen van het ogenblik goed begrepen en zich zeer te vreden getoond met de uitslag van de was geslagen, en de tijden der concur renten vergelijkend, tot de eerlijke over tuiging was gekomen, dat een heren. zwem.estafetteploeg echt wel uitzen ding naar Rome verdiende, dan ligt de conclusie voor de hand, dat de gehelè ellende van al die hooglopende twisten achter en vóór de schermen, de schuld is vanniemand Het ligt aan de sport zélve. Wie is gerechtigd deel te nemen? Wat de organisatoren betreft: iedereen. Behalve dan, dat zij op> sommige num mers de te verwachten enorme toevloed wat matigen door te bepalen, dat per land niet meer dan twee mensen mogen verschijnen. Maar overigens gaat het In tern. Olymp. Comité van het standpunt uit, dat de landen en bonden zélf moe ten uitmaken wie ze sturen. Zodat het voorkomt, dat bijvoorbeeld een atleet uit Honduras de halve aardbol afreist om in Helsinki te merken, dat hij in dit gezelschap nog niet door zijn serie heen. komt, zodat hij 11 seconden na zijn eerste en enige start, alweer de terug reis kan aanvaardenDie dingen ge beuren, maar geen land is er gek op en dus probeert men van te voren maatsta ven aan te leggen, die zulke drama’s moeten voorkomen. En die het geld van de uitzending (Rome kost voor de Ne derlandse deelnemers een paar duizend gulden per persoon, maar de vaderland se industrie (de bierbrouwerijen) heeft de financiële zorgen van het N.Q.C. zeer verlicht), goed.besteed moeten maken. Onbegonnen werk. Zaterdag zijn in Workum de kampi. oenschappen verreden van de Kon. Lan delijke Rijverenigingen, Gewesf Fries land. Het was in de voormiddag zeer buiig, wat het afwerken van het pro gramma vertraagde. Enkele nummers van het programma moesten vervallen. Bovendien werd door de zachte bodem het springen extra zwaar. Bij dressuur L behaalden „De Water Poorters” te Sneek e.o. het kampioen schap, wat de leden en hun instructeur de heer H. Wlarda stellig een grote vol doening heeft gegeven. Wat zij ’s mid dags lieten zien getuigde van een grote geoefendheid van ruiters en paarden. Enige uitslagen. De collecte voor (je Stichting Christe- I lijke Blindenhulp „De Fakkels bijeen” bracht te Deersum f 15,42 op. De collecte voor de Sanatoria „Sonne- vanek” en „Zonnegloren” in de gemeen te Rauwerderhem f 126,-. kennen de eenheid van Kongo. Op grond daarvan eist Loemoemba, dat de troe pen van de Ver. Naties in Katanga gehoorzaamheid aan zijn regering zullen af dwingen en Kongolese troepen in de gelegenheid zullen stellen naar Katan ga te gaan. Als ik bij Jan Zeegers nog eens na lees hoe ’t toen allemaal gegaan is, kom ik tot de conclusie, dat hij best uitge zonden had kunnen en misschien wel: moeten worden, want dat hij het al licht niet matiger gedaan zou hebben dan vele andere Nederlanders op de Spelen in 1932. En als ik hoor, dat de Zwembond zo aardig aan het rekenen Tijdens de op zaterdag 20 augustus ge. houden voorronde om het kampioen schap van Friesland Zomeravondvoetbal, wist ons plaatselijk kampioenselftal Hu bert door overwinningen op Meinesz (Harlingen) en Frico (Leeuwarden) op de tweede plaats beslag te leggen en hierdoor in de finale door te dringen. Van Meinesz werd met 5-0 gewonnen en van het Frico-elftal met 2.1 (na ver lenging). Alleen van AVEK (Surhuis- terveen) werd verloren, waardoor ook het elftal uit Surhuisterveen in de finale uitkomt. In de in Wolvega gehouden voorronde plaatsten zich de Jocoboys uit Heerenveen en de Frico uit Wolvega. Het programma van de finale, welke op zaterdag 27 augustus in het Sport, park aan de Leeuwarderweg plaatsvindt, is als volgt samengesteld: 2.30 uur AVEK-Frico boys. 3.10 uur Frico-Hubert en Jocoboys- AVEK 4.15 uur AVEK-Hubert 4.55 uur Frico-Jocoboys. Aan de Hogere Technische school te Utrecht slaagde voor het eindexamen Electro-techniek, onze stadgenoot de heer F. Troelstra. Individuele dressuur L: 1. S. B. Feen stra (W.P.) 105 pnt.; 2. I. Boersma (W.P.) 99% pnt. Idem kl. M: 3. 89% pnt. Idem Z: 1. J. Wiarda (W.P.) Dressuur 8.tallen kl. L: 1 kampi. oen De Water Poorters 204% pnt. ’s Middags reden de winnaars van het springconocurs klasse L nog een verkort parcours met hindernissen. Hierin be zette I. Boersma (W.P.) de 5e plaats met Hanna. Bij het springen Z, eveneens na barrage, werd J. Wiarda(W.P.) twee, de met vier fouten en 34.2 punten. Vertrouwen in Hammarskjöld. Hammarskjöld verzocht om een bij eenkomst van de Veiligheidsraad. Hier op bleek, dat de secretaris.generaal nog wel degeljjk het vertrouwen had van alle leden op Rusland en Polen na. Alle Azi atische en Afrikaanse landen liéten we ten, dat het optreden van Loemoemba hun wel te ver ging. En dit hebben deze landen de Kongolese delegatie ook aan ’t verstand gebracht. Een Russische reso lutie, die het optreden van Hammar. skjöld veroordeelde, is niet eens in stem ming gebracht en na lang onderhandelen is de Raad zonder stemming uiteenge gaan, hetgeen een belangrijk resultaat genoemd kan worden. Want aan de ene kant was het duidelijk, dat de Veilig heidsraad achter Hammarskjöld stond, aan de andere kant is het uitblijven van een uitspraak, die alleen maar een ne derlaag voor de Kongolese regering kon betekenen, uit te leggen als een manier om deze regering dat vernederende ta. freel te doen mislopen, waardoor zij haar gezicht niet zou verliezen. Want men beseft, dat men op het ogenblik weliswaar niet goed met Loemoemba werken kan, maar dat men hem aan de andere kant nodig heeft om de zaak niet op de spits te drijven. Achter de schermen zijn invloedrijke Afrikaanse politici, zoals Nkroemah, de premier van Ghana, en Bourguiba, de president van Tunesië, druk in de weer om Loemoem ba redelijkheid tn te praten. In Moskou heeft luitenant Powers, de Amerikaanse piloot van het spionage- vliegtuig U-2, terechtgestaan. Dit vlieg, tuig was op 1 mei boven de Oeral neer geschoten, wat voor Chroestsjow aanlei. ding was enkele weken later in Parijs de topconferentie te laten mislukken. Powers, die alles bekende, is er genadig afgekomen. Hij kreeg tien jaren gevan genisstraf, maar men neemt aan, dat hij eerder in vrijheid zal worden gesteld. De Russen hadden niet hem, maar de Ame rikaanse imperialisten tot de hoofd schuldige gemaakt. Of moet men de cle mentie soms opvatten als een aanwij zing, dat men van de opgeblazen ge schiedenis af wil? Aanvoer 1395 stuks. 36 Melk, en Kalfkoeien f 875f 1100. 90 Vette koeien f 2,20f 3,25 geslacht gew. 30 Pinken f 475—f 680. 71 Gras- en Vette kalveren f455. 50 Nuchtere kalveren f 85f 125. 561 Schapen en vette lammeren f 65— f 105, f 60f 85. Kleine lammeren f 45—f 70. 10 Bokken en geiten. 160 Oude varkens en vette biggen f 1,28 f 1,38, f 1,35—f 1,52 levend. 260 Zouters en lopers fl,56fl,58; f 85—f 120. 127 Kleine biggen f 40f 70. Stemming Gebruiksvee alleen pri. ma dieren nog goed gevraagd, prijshou dend. Vette koeien vlugge verkoop, prijshoudend. Pinken nog gevraagd, prijzen onveranderd. Gras- en vette kal veren ruim aangevoerd, kwaliteit vlotte handel en staande prijzen. Nuchteren kal. veren nog duur. Schapen en vette lam meren nog goed gevraagd, prijzen niet hoger. Kleine lammeren prima dieren ruim prijshoudend. Oude varkens en vet. te biggen aanvoer niet groot, handel iets beter, ruim prijshoudend. Dit betrof ook de afdeling zouters en lopers. Kleine biggen geschikte dieren zeer normale handel, prijshoudend. Een behoorlijke prestatie. Destijds, in 1932, had men tegen Zee. gers gezegd, dat hij zou worden uitge zonden indien hij „een zeer behoorlijke prestatie” zou leveren bij een van de voorwedstrijden. Maar wat is een zeer behoorlijke prestatie en wat net niet Het is allemaal zo vaag als ouderwetse diplomatentaal men kan er alle kan ten mee op. Die vaagheid, die onver, mijdelijke onzekerheid is de oorzaak van alle teleurstellingen, die drie Nederland se zwemmers hebben ondergaan, toen hun Bond „ja” had gezegd, maar het N.O.C. „neen” zei. besprekingen van de Veiligheidsraad, Van belang is ook, dat de Belgen zich vóór volgende week dinsdag geheel uit Kongo teruggetrokken zullen hebben, waarbij Tsjombe in feite de bescherming van de Belgische troepen wordt ontno men. In zijn eigen land staat deze ook minder sterk dan zijn woorden zouden doen geloven. Zijn zwakte blijkt eigenlijk ook al uit zijn pogingen het eens te wor den met tegenstanders van Loemoemba elders in Kongo, waarbij het woordje eenheid al gevallen is. De zitting van de Belgische Kamer is een succes geworden voor de regering doordat de liberalen, die veel voelden voor een vertrek uit de regering, de verantwoordelijkheid willen blijven dra gen. Er zijn nog geen ministers vervan. gen, maar dat kan nog komen. -£$■

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1