Verbetering weg door de Sandfirderhoek agenda"*] Festiviteiten te Woudsend uitstekend geslaagd Raadsstukken Wymbritseradeel e Nieuw verenigingslokaal te Oppenhuizen-Uitwellingerga Het 15e Congres der FIJM te Berlijn s IJLST WYMBRITSERADEEL en van I Sneek issen Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 160 :iJL 109 115e jaargang no. 69 Maandag 29 aug. 1960 7 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Beiaardbespeling op 31 aug. behaalde erd in 52.50 52.50 k Suksessen voor 5.60 k F g 17.50 12.50 17.50 Aanbesteding Benoemd - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Het Platteland nu Kettingbotsing te Hommerts Bromfietser te Hommerts aangereden en gewond „Harmonie” Muziekver. „Eendracht” komt naar Sneek „Ere zij God” le prijs en wisselbeker te W ommels Benoeming Concert te Ijlst SNEEKER NIEUWSBLAD Programma: 8. 9. In Berlijn. stak v. d. Ak- vorden op- :n zich op- >or oudere „algemene doeleinden” en daarvan ook de exploitatie op zich wil nemen. bestuur Jonge meisjes; le Piertje van der toehoorders 8 77 ’te ut* Klaas Rus'ticus. :r km. ine) een. Het heeft daarom gemeend de ge meenten in vijf klassen te moeten ver delen, waarbij de bijdrage is berekend naar een bedrag per inwoner. Wymbrit- seradeel is ondergebracht in klasse III, waarin de bijdrage wordt berekend naar f 9,- per inwoner of totaal f 100.000,-. Billijke verdeling Een vijftal ingezetenen uit Sandfirden heeft B. en VV. van Wymbritseradeel een plan met kostenberekening toegezonden voor de verbetering van een weg door de Sandfirderhoek, met verzoek een bij drage uit de gemeentekas te mogen ont vangen in de kosten, welke worden ge raamd op f 24.770, Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (05150) b.g.g. 4091 Bijdrage in de kosten nieuwe sluis te Staveren Aanschaffing leermiddelen Herv. School te Oppenhuizen. Verkoop bouwterrein te Heeg De heer D. Nauta te Heeg heeft het plan aan de Wegsloot achter het bedrijf van de firma C. J. Nauta een bungalow te bouwen. Voorgesteld wordt hem het daarvoor benodigde terrein, dat in 1955 is aangekocht van mevr. wed. W. Visser- Algera te verkopen voor f 6,- per m2. De heer Nauta zorgt zelf voor ophoging De oppervlakte is maximum duizend m2 en zal, wanneer de bouwplannen nauw keuriger bekend zijn, definitief worden vastgesteld. B. en W. stellen voor tot e.e.a. te be sluiten. 3. 4. 5. 6. 7. Een ruiter van de Landelijke Rijvereniging „Gaasterland” neemt een der hin. dernissen. le pr. O. 3e M. de Maandagmorgen 22 augustus om kwart over negen stonden we met de Neder- Maandag 29 aug. t/m woensdag 31 aug. iedere avond te 8 uur film: Groet en kus uit Tegernsee. Donderdag 1 sept. 's avonds 8 uur film: „M” Een stad zoekt zijn moordenaar. AMICITIA THEATER. :11e instru- 1 een kur- ig kunnen dit jaar in genheid om nd muziek je aanvangt ven. en 4e klas- Contactdag in Verichijnt MAANDAGS en DON DERDAGS 31 en i in de pro nkt. 1 Kerkhof i, 1. 2. Advertentieprijs 15 et per mm. Bij contract (handelsadv.) tager. Abonnementsprijs f 3,— oer half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 07 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Volgens dit plan, dat is ontworpen door Cultuurtechnische Dienst, zal ver beterd worden de weg van het dorp Sandfirden in westelijke richting naar de Brekken ter lengte van plm. 1214 m met aftakkingen naar enkele boerderij en van totaal 160. m. De grootte van de gezamenlijke bedrijven bedraagt plm. 75 H.A. De thans bestaande verharding van puin, rustende op zandgrond, is zeer onregelmatig en bovendien loopt de weg dwars door het land en volgt gedeelte lijk de perceelsgrenzen. De aan- en af voer van landbouwproducten gaat zeer gebrekkig, mede door de hekken op de perceelsscheidingen. Na de voorgenomen verbetering zal de weg een breedte hebben van 2.70 m. De oude puinfundering zal dan versterkt door Flucie van Bergen, stadsbeiaardier van Sneek, Bolsward en Joure. Aanvang 's avonds 8 uur. Voor de aanbesteding van de verbou wing en uitbreiding van de Chr. lagere landbouwschool aan de Ooievaarslaan waren totaal twintig inschrijvingen bin. nengekomen. De laagste inschrijving kwam van de firma D. J. Ringnalda te Sneek met een bedrag van f 271.350. De hoogste in. schrijfster was de firma Koopmans en Van der Sluis te Jubbega met f 310.000. De begroting was f 260.118. Benoemd tot Directeur Gemeente Wer ken te Heiloo (N.H.) onze vroegere stadgenoot de heer A. Brandsma, thans Stadsarchitect te Delden. Aankoop krotwoning te Hommerts Reeds meerdere malen is op de Smids- polle te Hommerts een krotwoning aan gekocht. Thans is met de eigenaar S. Bouma aldaar overeenstemming bereikt over de aankoop van de woning Hom merts no. 15. Dit is de laatste van een rij krotten, waarvan de overige reeds aan de gemeente toebehoren, zodat thans door afbraak weer wat meer ruimte op deze polle kan worden verkregen. De prijs is gelijk aan die welke in meerdere soortgelijke gevallen is be taald. Voorgesteld wordt tot deze aan koop over te gaan. Verpachting dichtzet :n op vrij- w, Markt- Op woensdag 31 augustus a.s. ’s avonds uur zal, behoudens goedkeuring van B. en W. in de muziektent aan het Bol werk een concert worden gegeven door de Chr. Muziekvereniging „Eendracht” uit Woudsend, onder leiding van haar dirigent de heer Wijbinga. Dit concert is een uitwisselingsconcert in federatief verband met de omliggende gemeenten. Waar dit concert op de dag van de verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhel mina wordt gegeven verwachten wij veel belangstelling voor „Eendracht”. Terug uit Berljjn. Dinsdagmorgen vertrokken we weer, nagewuifd door de vele vrienden, die we in Berlijn hadden gekregen. Woensdag, morgen in de Studio te Hilversum, vroeg men mij: „Wat heeft je nu het meest getroffen op het Congres?” Welnu, wat mij het meest heeft getroffen, is niet de concerten, de opera’s, de films en de forums, maar de sfeer, de hechte verbon. denheid die er is tussen jonge mensen van verschillende werelddelen, met een andere taal, met andere gewoonten, maar toch met eenzelfde liefde voor de kunst, die zij misschien op een heel an dere wijze trachten te benaderen dan wij. En dat alleen is m.l. die duizenden guldens, die er ongetwijfeld aan zijn ge spendeerd, ruimschoots waard. Ter gelegenheid van het dertig jarig bestaan van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen zal in het V.P.R.O. programma van vrijdag 2 september een gesprek worden gevoerd tussen mevr. R. J. Tonckens-Hadders (presidente), mevr. G. Eshuis-Ritsema (lid) en mevr. D. Elema-Bakker (oud-presidente). Gespreksleider is ds A. Faber. Het be lang van de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen ligt o.m. hierin, dat hij door cursussen, maandelijks bijeenkom sten, culturele arbeid, internationale con tacten en andere activiteiten veel heeft bijgedragen tot verrijking en ontdekking van de mogelijkheden voor de vrouwen op het platteland. In deze dorpen bestaat nl. een grote behoefte aan vergaderlokaliteit. De gymnastiekvereniging en de drumband b.v. hebben geen lokaal dat enige acco- modatie biedt en bovendien kan aan de Kooij; 2e Trijntje Osinga; 3e Rose Ma. beide plaatselijke scholen geen onderwijs Tie. wonden gegeven in lichamelijke oefening wegens het ontbreken van een goed gymnastieklokaal. Het gebouw zal derhalve voor alge mene doeleinden worden gebruikt en zo doende een stimulans zjjn voor het cultu rele leven en voor de verenigingsactivi- Zoals B. en W. indertijd al hebben mee gedeeld, stelde de pachter van het dicht zet in de Ee onder Woudsend geen prijs op herpachting. Sedert dien hebben zich twee gegadigden aangemeld, t.w. een particulier, die niet als beroepsvis ser kan worden aangemerkt en het be stuur van de Beroeps-Vissersvereniging Zuid-Westhoek in Friesland. Verpach ting aan eerstgenoemde stuit derhalve op bezwaren. Waar de techn. opzichter der visserijen te Heerenveen zich met verpachting aan genoemde vereniging kan verenigen, stellen B. en W. voor daartoe te beslui ten. Condities als de bestaande. Het komt B. en W. voor dat bij deze opzet een billijke verdeling van lasten is verkregen. De voor Wymbritseradeel berekende bijdrage wijkt zeer gering af van het in het voorstel van 1 februari jl. genoemde bedrag. Het te investeren be drag zal in 40 jaar worden af geschreven, en het rentepercentage kan worden be paald op 4%. Waar de begroting een dergelijke uit gaaf niet toelaat, zal hiervoor een sub jectieve verhoging van de algemene uit. kering uit het Gemeentefonds moeten worden gevraagd. terrein, waarbij zeer veel aanwezig waren. Zaterdagavond was er als sluitstuk een bromfietsgrasbaanrace op het feest terrein onder auspiciën van het Brom, fietsrace.comité Tjerkgaast. De belang stelling daarbij was overweldigend. Meer dan duizend personen waren ooggetuige van wat 37 deelnemers lieten zien van hun vaardigheid bij het bromfietsrijden. De uitslag van de race was le pr. J. van der Meij, Gorredijk, beker en f 50, alsmede een beker voor de snelste rit; 2 pr. F. de Boer, Oudehorne, beker en f40.3e pr. J. van Oosten, Beilen (Dr.), beker en f25.4e pr. R. Bos, Oudehorne f 15.5e pr. M. Koopmans, Lemmer f 10. Het weer heeft telkens tijdens de feestelijkheden meegewerkt, terwijl de plaatselijke muziekvereniging terecht een woord van dank is gebracht, want steeds was zij aanwezig. En bij elke feestelijke gelegenheid is een muziekkorps onmis baar. Nu is het niet onze gewoonte, om ver slagen te geven van de gebeurtenissen, die zo ver buiten onze landsgrenzen plaatsvinden, maar omdat dit Congres ongetwijfeld een hoogtepunt mag wor. den genoemd in het internationale kul. tuurleven, en omdat ook Nederland op het Congres was vertegenwoordigd, en omdat er ook in onze stad een afdeling is van „Jeugd en Muziek”, menen wij toch een kort verslag van deze manifes tatie U niet te mogen onthouden. Nu zult U zich misschien af vragen: „Wat is nu eigenlijk het economisch be lang van zo’n Congres, dat toch zeker duizenden en duizenden guldens moet kosten?” Welnu, een echt economisch belang is er eigenlijk niet, maar het feit, dat je met 1600 jeugdige musici van je eigen leeftijd en stempel uit alle windstreken der aarde samen naar dezelfde kunst werken kunt luisteren en zien, en samen over deze werken kunt discussiëren is voor ons al zo belangrijk, dat we de reis van 24 uur van Nederland naar Berlijn en terug er graag voor over hebben. Naar Berlijn. Woudsend heeft vier dagen feest ge vierd. Woensdagavond om 7 uur ging de muziek door het dorp en na afloop naar de grote tent, waar het gezelschap Tét- man en Jarich de Vries optrad. Men had meer bezoek verwacht, want er werd weer voortreffelijk gespeeld, maar zeer veel plaatsgenoten hadden hët stuk „Sa is it en net oars” reeds gezien. Donderdagmorgen 8 uur koraalmuziek vanuit de toren der Hervormde Kerk. Daarna opstellen van de Allegorische optocht met de muziekvereniging en de plaatselijke rijvereniging voorop, ge volgd door een 30-tal prachtig versierde wagens met verschillende voorstellin gen. Het is voor de jury erg moeilijk geweest de verschillende prijzen toe te kennen, maar volgens de pastoor, voor zitter der jury, heeft men met verschil lende omstandigheden rekening gehou den. Na veel moeite kwam men overeen de volgende prijzen toe te kennen aan: le De molen van Woudsend; le Vrede; le De Kleine Rupsenfee; le. Ruimte vaart; le Jantje zag eens pruimen han gen; le Hwat de moade is foar Parys, is de bolle foar de Fries; le Fantasie in Fruit; 2e pr. Fryske blom mei Fryske rom; 2e Het bal van Assepoester; 2e Scène uit het „Zwanemeer”; 2e Seizoen, opruiming „Huize Modern”; 2e Pipo en Papaloen; 3e Waterlelies; 3e Reclame bord van een circus; 3e Hoorn des Over. vloeds; 3e Met bloemen door de wereld; troostprijs De drie Jantjes. ’s Middags waren er verschillende kin derspelen en tractaties voor de jeugd. Door de winkeliers was er een diskedag georganiseerd. ’s Avonds 8 uur traden Tetman en Ja rich op met „Minsken, minsken, hwat in minsken”. De tent was toen overvol. De uitslagen van de verschillende kin der. en volksspelen tijdens de feestdagen waren Jongens 67 jaar: le Andries Groene, veld; 2e Klaas van der Kooij; 3e Pier van der Weij. Jongens 89 jaar: le Hans Poorte. ma; 2e Jan de Boer; 3e Ruurd v. d. Zee; 4e Jelle de Vries. Oudere jongens: le Minne Pruiksma; 2e Harmen Langeraap; 3e Lammert de Jong. :n die geen ieel van de Op het gehouden concours, uitgaande van de Bond van Chr. Harmonie- en Fanfarecorpsen in Friesland te Wom. mels wist „Ere zij God” van Jutrijp Hommerts met 100 punten een eerste prijs te behalen in de eerste afdeling. Voor het gespeelde koraal ontvingen zij 90 punten. Tevens wist de muziekvereni ging beslag te leggen op een wisselbeker aangezien haar puntentotaal (190) het hoogste was van de eerste vier afdelin. gen. Een waar succes voor de muziek vereniging en niet minder voor de jonge dirigent P. de Jong uit Oosterend, die zich veel moeite getroostte en dit ook beloond heeft gezien. Zaterdagavond gaf „Ere zij God” een concert vanwege dit behaalde succes. Donderdagavond a.s. vergadert de Raad der Gemeente Wymbritseradeel. De agenda bevat o.a. nog de volgende punten. Donderdagmiddag omstreeks 2 uur ontstond er bij de stoplichten te Hom merts een kettingbotsing, waarbij vier personenauto’s betrokken raakten. Drie wagens stonden te wachten voor de stoplichten toen er een vierde aan kwam rijden. De chauffeur van de laatste wagen wilde gaan afremmen, doch zijn voet gleed van het rempedaal, waardoor hij tegen de achterste van de drie wach. tende auto’s opreed. Dit had tot gevolg dat deze wagen weer tegen zijn voor ganger opreed enz. Persoonlijke ongelukken deden zich ge lukkig niet voor, doch de schade aan de auto’s was vrij aanzienlijk. Eén van de wagens kon op eigen kracht naar huis rijden. Het tweede ongeval te Hommerts, dat omstreeks 5 uur geschiedde, bleef niet enkel beperkt tot materiële schade. Door onachtzaamheid in het verkeer werd de bromfietser M. Houben dusda nig gewond dat hij naar het St. Antonius Ziekenhuis te Sneek moest worden ver voerd. Toen hij bij de kantonnier het erf af reed lette hij niet genoeg op het op de parallelweg’ rijdende verkeer en pardoes deze drukke weg over. Hij werd gegrepen door een personen auto en tegen de weg gesmakt. Dokter F. A. Schoemaker uit Heeg, die de eerste hulp verleende, constateerde een hersenschudding en een grote open wond aan de hand en achtte opname in het ziekenhuis noodzakelijk. De auto kreeg vrij veel schade en de bromfiets werd totaal vernield. landse ploeg op het station van Amers, foort. Deze Nederlandse ploeg bestond uit 47 deelnemers, waarvan er ongeveer 40 met de trein gingen. Onder hen, die mët de auto of per vliegtuig naar Ber. lijn kwamen, waren de heren Max Vre- denburg, directeur der Nederlandse JM; Zwart, penningmeester; Kohly, vice- voorzitter en Van Rossum, secretaris, allen van het Nederlandse Hoofdbestuur der JM. De stemming was opperbest (hoe kon het ook anders met zo’n ploeg) en vol verwachting op de dingen die zouden komen, hielden we om kwart voor negen ’s avonds stil op Bahnhof-Zoo in West- Berlijn. nanciële offers getroosten, Cultuurtechnische Dienst heeft toegezegd van f 9760, afzijdig kan houden. Zij stellen de Raad dan ook voor een bijdrage toe te kennen van f 37,- per ha. is totaal f 2775,-, te verhogen tot f 3500,- aangezien de gemeente bevrijd wordt van het onderhoud van een viertal von dertjes. Als voorwaarden willen zij ech ter stellen, dat de weg voor een ieder toegankelijk is en het onderhoud ervan ten laste blijft van de eigenaren der aan liggende landerijen. De belanghebbenden hebben reeds me degedeeld de bijdrage onder deze voor waarden te zullen aanvaarden. Het bestuur van deze school heeft ver zocht de nodige gelden beschikbaar te stellen voor aanschaffing van nieuwe leer -en leesboekjes. Tengevolge van de wijziging van de toelatingsdatum van 1 april in 1 september, waartoe in 1955 is overgegaan, is indertijd voor deze school een abnormaal grote aanvangsklas ont- staan. Van deze leerlingen hebben thans 33 de zesde klas bereikt. Normaal telt deze klas echter maar plm. 20, zodat de beschikbare hoeveelheid leermiddelen ontoereikend is. Met de aanschaffing van de benodigde boekjes is een bedrag van plm. f 370,- gemoeid. Dezelfde moeilijkheid heeft zoch vorig jaar voorgedaan bij overgang van deze leerlingen naar de 5e klas. Toen heeft de Raad eveneens medewer. king verleend tot aanvulling van de leermiddelen. B. en W. stellen voor de aanvraag ook nu weer in te willigen. feit in het algemeen in de beide dorpen. De rijksconsulent voor de lich. opvoe ding heeft medegedeeld, dat het oude gebouw na het aanbrengen van enige verbeteringen zeker te gebruiken is voor de lich. oefening en de sport. Mét het opknappen en uitbreiden er van is een bedrag gemoeid van f 20.000. Door giften, acties en renteloze aandelen is f 7000.bijeengebracht en verwacht wordt dat de provincie 15 of f 3000. bijdraagt. Indien de commissie uit de gemeentekas eveneens f 3000.ont vangt, is de exploitatie van het gebouw volgens B. en W. mogelijk. Aangezien het bestaande gelegenheden geen concurrentie zal aandoen, doch voorziet in een behoefte, stellen zij de Raad dan ook voor een subsidie van f 3000.te verlenen. Dit voorstel komt donderdagavond in behandeling. Fughetta Begin le Pytische Ode Meisjes 10 en 11 jaar: le Hiltje At. sma; 2e Tj. Schraa; 3e J. Nagelhout. Meisjes 12 jaar en ouder: le Gonnie de Boer; 2e Stien de Jong; 3e Geertje v. d. Werf. Ringfietsen, 1316 jaar: Okma; 2e Piertje de Boer; Boer. Skilopen: le pr. Afke de Vries, Ca- trine Dijkstra en Gebr. Mulder; 2e A. van Brug, M. de Jong, T. Minnema eh A. Cannegieter; 3e Jelle v. d. Brug, Jeltje Hoekstra, Wiepi Postma en Mevr. Folkertsma. Fietsen met hindernissen: le pr. J. de. Vries; 2e J. Nauta; 3e J. Osinga. Behendigheidswedstrijd op bromfiet sen: le pr. J. Osinga; 2e W. Schilstra. Voetbalwedstrijd tussen Wymbritsera deel en CAB uit Bolsward. De uitslag was dat Bolsward bij de eindstand 22 met een penalty heeft gewonnen. De Landelijke Rijvereniging „Gaaster. land” gaf een prachtige demonstratie op het feestterrein met het doel om te laten zien welke mogelijkheden er zijn bij de paardesport. Ook de muziekver. „Nij Libben” uit Koudum heeft een concert gegeven in de feesttent, dat uitstekend geslaagd is en zeer veel muziekliefhebbers en be. langstellenden hebben genoten. Na af loop was er een taptoe op het parkeer. J. Pachelbel. Pindoras (522-448 v. Chr.) Allererst lebe ik mir werde Walter von der Vogelweide (1168-1230). Ch. Graupner. G. Handel zijn met hoogovenslakken en voorzien van een penetratielaag met slijtlaag, ter wijl voorts de benodigde veeroosters zullen worden aangebracht. B. en W. herinneren er aan dat de ge meente reeds eerder in een soortgelijk geval nl. te Tirns een bijdrage verleen de van f 37,- per ha. Zij zijn van mening dat de gemeente ook in dit geval, waar bij de belanghebbenden zich grote fi- terwijl de een subsidie zich niet Voor het schoonmaken van de nieuwe Chr. Kleuterschool te Oppenhuizen is benoemd de fam. Visser, woonachtig al. daar. In Oppenhuizen en Uitwellingerga heeft zich een commissie gevormd, die het gebouw van de oude Gereformeerde school, dat sinds 2 januari 1958 niet meer alszodanig in gebruik is, wil inrichten tot verenigingslokaal voor „algemene Maandag 29 aug. t/m zaterdag 3 sept. Haarden.Show 1960 Faber’s Machine bedrijf N.V., Afd. Verwarming in Café Rest. „Onder de Linden”. Geopend da gelijks van 1012, 13.3018 en 19 22.30. Opening maandag 29 augustus ’s middags 3 uur. Woensdag 31 augustus. Necchi. en Knittax.bezitsters Slump’s Speciaalzaak, Hoogend. ’s Middags 1417 uur en ’s avonds van 1922 uur. Wat is er allemaal gebeurd op het Congres? Teveel, om in dit artikeltje (dat kort zou blijven) op te sommen. We moeten dus volstaan met een greep. Dinsdagmiddag plechtige opening door de Burgemeester van West-Berlijn en de Présiden’t.Fondateur des JM, René Ni. coly. Woensdag kunstfilms, met o.a. de Ne derlandse film „Spiegel van Holland” van Bert Haanstra, met muziek van Max Vredenburg. Internationale Pianowedstrijd. Dit programma-onderdeel kunt U qua ge halte moeilijk te hoog aanslaan, alhoe wel er bezwaar kan bestaan tegen de pedagogische juistheid om kinderen van 6 tot 16 jaar voor een stampvolle zaal te laten spelen. Wét er gespeeld is door hummeltjes van 7, 8 jaar en door jonge lui van 15, 16 jaar, was werkelijk ver bluffend. Hët zij voldoende als ik U ver tel, dat een Frans knaapje van 10 jaar het Allegro Appasionata van Saint- Saëns speelde... feilloos (en feilloos is een woord, dat op allemaal van toepas sing was). Wat zegt U van de 9e symfonie van Beethoven, uitgevoerd door uitsluitend leden van „Jeugd en Muziek”? 100 in strumentalisten, waaronder 11 Neder, landers en 150 vocalisten, waaronder 5 Nederlanders, het geheel onder de voor treffelijke leiding van de jonge, bekende en sympathieke Engels.Amerikaanse di rigent Charles MacKerras. Donderdag een concert door de prijs winnaars van de internationale piano wedstrijd (le prijs in de jongste groep: Rosa Maria Rosana, Brazilië, 11 jaar; le prijs van de oudste groep: Henri Pommier, Parijs, 16 jaar). Vrijdag, zaterdag, zondag en maan, dag concerten door het Studio.orchester Hannover, door het koor en orkest van JiM-Braunsweich/Regensburg en door hët JM.-orkest van Zwitserland, alsmede de eerste geënsceneerde opvoering van de opera „Mahagonny”, van Kurt Weill ,en Berthold Brecht, en een opvoering van het komische zangstuk „L’Amanta Cu- bista” van de Italiaanse componist Ro berto Hazon. Al met al een zeer geva. rieerd, misschien iets te overladen pro gramma. De concerten werden gegeven in de belangrijkste kunstcentra van Ber lijn, zoals de Kongresshalle, de Hoch. schule für Musik, het Stedelijk Conser vatorium, de grote Studiozaal van de S.F.B., het Palais am Funkturm en het gebouw van de Stadtische Oper, waar voor ons de opera „Wozzek” van Alban Berg werd opgevoerd. Van 16 tot 22 augustus stond Berlijn in het teken van de „Federation Interna, tionale des Jeunesses Musicales”, in Nederland beter bekend onder de naam „Jeugd en Muziek”. Overal in de straten van de enorme stad zag men de wereld bol met de stok en het vaantje, een 32e noot, het symbool van „Jeugd en Mu ziek”. Zestienhonderd jongelui hadden de reis ondernomen naar Berlijn. Ze kwam uit alle delen van de wereld, deze jeugdige musici en muziekliefhebbers, uit 21 landen, waaronder Brazilië, Denemarken, Joegoslavië, Nederland, Chili, Australië enz. Al deze jonge mensen waren naar West-Berlijn gekomen om te horen en te zien naar wat hun vrienden uit hun eigen land en uit het land, dat duizenden kilometers bij hen vandaan lag, presteerden. Menuett 1 en 2 Adagio d moll Oud Nederlandse liederen: Slaat op den trommele. Hoe groot, o, heer. Alle uwe boos’ aanslagen. Passepied W. Pijper Le reveil matin (De wekker) Fr. Couperin Oud Nederlandse minneliederen: Ik hoorde dees dagen Mocht ick o swaentjen Waar staat jou vaders huis en hof? Gavotte met variaties G. Handel Woensdag 31 augustus, de verjaar dag van Prinses Wilhelmina, hopen „Concordia” van IJlst en de muziekver eniging „Hald Moed” van Oosthem, dir. dhr. A. Feenstra en de zangvereniging „Euphonia” van IJlst, dir. dhr. Tj. v. d. Velde, een concert te geven op het ter rein van S. O. de Vries, aanvang ’s avonds half acht. Na afloop een taptoe van beide corp sen en de drumband. In de vergadering van 11 februari jl. verklaarde de Raad zich in principe be reid een financiële tegemoetkoming te verlenen in de kosten van verbetering der- scheepvaartverbinding via Staveren. De bijdrage werd voorlopig becijferd op ruim f 99.000,-. De nieuwe sluis zal een kolklengte krijgen van 70 m., een breedte van 9 m. en een drempeldiepte van 3.10 m. - Z.P. en de bouwkosten worden geraamd op f 900.000,-. Na aftrek van het provinci aal subsidie ad f 225.000,- dient dus nog dekking te worden gezocht voor een be drag van 675.000,.. Al de bij deze ver betering van de scheepvaartverbinding betrokken gemeenten, met uitzondering van Sneek hebben besloten een bijdrage te verlenen. Aangezien nog niet bekend is of het departement van Economische Zaken een subsidie zal verlenen, hebben Ged. Staten geadviseerd voorbands er van uit te gaan, dat deze niet wordt toe gekend. Blijkt dit achteraf wel het ge val te zijn, dan zullen de bijdragen van de gemeenten verhoudingsgewijs om laag gebracht worden. Volgens het gemeentebestuur van Sta veren lopen de belangen van de betrok ken gemeenten bij het kanaal nogal uit- Op het verleden week te Wommels gehouden concours, waaraan door korpsen werd deelgenomen legde de Chr. Muziekvereniging „Harmonie’ Sneek beslag op twee eerste prijzen. De eerste in de marswedstrijd met 72 punten waarmee zij samen met de ver eniging uit Lollum, die hetzelfde aan tal punten behaalde, al haar concurren ten de baas bleef. Na loting kon „Harmonie” de wissel- prijs, een miniatuur tambour-maitre stok, mee naar huis nemen. De tweede le prijs werd gewonnen in de con. art wedstrijd die „Harmonie” 108 punten opleverde. Door het eveneens goede koraalspel. kwam „Harmonie” bij de totaaltelling voor mars- concert- en koraalspel op de hoogste plaats, gelijk met de vereniging uit Makkum. Na loting kreeg men even eens de hiervoor beschikbare wisselbe ker in bezit. Een en ander was zeer zeker voor „Harmonie” een goed succes.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1