Zomers van 1959 en 1960 twee uitersten K. Tinga viert gouden jubileum bij Offsetdrukkerij Flach N.V. I. IJLST WYMBRITSERADEEL en van Bioscoopnieuws tsen BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, -J Sneek 115e jaargang no. 70 7 Loemoemba gaat moeilijke tijd tegemoet in Kongo rd in 8.50 Kerknieuws 8.50 6.60 De visserijdagen te Harlingen 7.50 8.50 7.50 95 1Hei Sneeker Nieuwsblad is een Donderdag 1 sept. 1960 Afscheid bij de Belastingen Intrede ds J. van Dam Dodelijk ongeluk te Rien Joost Halbertsma-prijs 1960 voor A. Algra gecombineerde uHgave vm NIEUWE SNEEKER COURANT, Drie aanrijdingen in Sneek Afscheid aan het Johannes Bogerman Lyceum Recordlange regenperiode van acht weken „Ere zij God” concerteerde te Osingahuizen Het kleuteronderwijs en de behoefte aan kleuter leidsters 7 Cuba. stuur Teenager Schlagerparade. Matinee.filni. Stortbuien. Ook elders. Jürgens, Ook de oorlogsjaren Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (05150) b.g.g. 4091 Chr. Geref. Kerk Sneek. Bij acclama tie beroepen Ds Brienen van Mussel. Van vrijdag 2 t.e.m. zondag 4 septem ber draait in het Amicitia Theater de Duitse muziekfilm Van maandag t.e.m. woensdag draait de klucht Kop op kiezen op elkaar, als vervolg op de film Kop op borst lach.salvo’s pleegde journalist in het huwelijksbootje te stappen. op vrij- Markt- instru- ;en kur- kunnen Verichijnt MAANDAGS en DON DERDAGS 1. Advertentieprij» 15 et per mm. Bij contract (handelaadv.) ager. Abonnemenupriji f 3,— oer half jaar. Franco per oost f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name ran Sneeker Nieuwsblad. Hogedrukgebieden, die verleden jaar met geen stok waren te verjagen (nu hebben wij daar ook niet veel moeite voor gedaan) hielden zich deze zomer steeds op een grote afstand met als ge volg, dat de Oceaandepressies vrij spel hadden. Steeds weer stelde zich, zoals ook deze week, een krachtige Westelij- Zondag 4 september a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de heer K. Tinga, woonachtig Amaliastraat 67 alhier, in dienst trad bij de Boek- en Steendrukke rij Fa. Flach, thans uitgegroeid tot een van de modernste offset-drukkerijen in ons land. In een zo dynamische tyd als deze is een dergelijk jubileum zeker aan leiding voor een nadere belichting van de persoon van de heer Tinga, die er echter niet erg voor voelt in het middelpunt van de belangstelling t® staan. Zijn kinderen denken er evenwel anders over en bewogen hun vader er tenslotte toe maandag in „Fredehiem” een receptie te houden, waar het de ju bilaris zeker niet aan belangstelling zal ontbreken. Het kost ons dit jaar weinig moeite om nog meer onaangenaams van deze zomer te zeggen, waarin de junimaand nog de beste is geweest. Niet alleen Ne. derland trof het slecht. Ook in andere landen, zoals Engeland, België, Duits, land, Zweden, Denemarken en een deel van het Alpenland, vallen de cijfers naar de ongunstige kant uit. Bijzonder warm en zomers is in het in Rome, waar tot nu toe alle Olympische Spelen overdag plaatshebben bij tempe. raturen tussen 30 en 36 graden C. Zeer bedenkelijk staat in ons land de akker, bouw ervoor. In een groot deel van Ne derland staat al het koren (reeds hier en daar sterk ontkiemd) nog doorweekt op de akkers. Het zou ons allemaal heel wat waard zijn als september zich juist dit jaar eens als een zomerse maand zou gaan gedragen. Het is opvallend hoe groot de tegen stelling is tussen de zomer van 1959 en die van 1960. Er is op tal van plaatsen in deze augustusmaand (hier en daar belangrijk meer dan 200 mm.) meer regen gevallen uan verleden jaar in de periode tussen 1 mei en 18 oktober, de datum, waarop de zomer toen afscheid nam, hetgeen dit jaar al op zondag 26 juni het geval was. (Van onze weerkundige medewerker). De vele bezitters van een eigen regen meter, die verleden jaar vrijwel de ge hele zomer op wachtgeld hebben gestaan doordat de regenmeters weinig meer be vatten dan wat stof en dode spinnen, lopen de laatste weken geen dag ver geefs naar hun apparaat. In het midden van deze week had het, zoals uit de dagelijkse waarnemingen van een 24 K.NJVI.I.-stations (over het gehele land verspreid gelegen) bleek, al acht weken achtereen elke dag in ons land geregend. DL mag een record wor den genoemd. Zelfs in de op de meeste plaatsen nog nattere zomers van 1954, 1956 en 1947 was dit niet voorgekomen. Zondagmiddag wordt vertoond Para chutisten comma ido, een film, die laat zien hoe het de Amerikaanse para’s verging in Afrika tijdens de tweede we reldoorlog. Ook in deze film is het mo tief een persoonlijke vete, die ongeluk kigerwijze de dood van een van de sol. daten tengevolge heeft. Gedoodverfd als een man die zijn persoonlijke gevoelens laat preveleren boven ’t algemeen belang, slaagt de ongelukkige soldaat, die een medestrijder heeft gedood, er tenslotte in dit begrip uit de wereld te helpen, al moet hij er met zijn leven voor boeten. SNEEKER NIEUWSBLAD leverden voor de heer Tinga hun moei lijkheden op. Aanvankelijk werd hij naar Diever getransporteerd om daar werk zaamheden voor de Duitsers te verrich ten „doch ik ben er stiekem tussen uit geknepen”, vertelde hij ons. Maar terug in de fabriek was het ook geen pretje. Op een dag kwamen de bezetters, die ons verdachten van het drukken van il. Op de vergadering van de Organisatie van Amerikaanse Staten, die in San José in Costa Rica is gehouden, zijn de ministers van de Ver. Staten en de La- tijns-Amerikaanse landen geconfron teerd met het moeilijke probleem, dat de Cubaanse president Fidel Castro aan het Westelijk halfrond stelt. Sinds hij aan de macht is, heeft Castro zich voortdu. rend meer in communistisch vaarwater begeven. Hij beschuldigt de Ver. Staten van imperialisme en economische oor log, hij noemt Rusland en China zijn vrienden en is blij met de dreiging van Rusland, dat het met raketten zal in grijpen, wanneer de Ver. Staten zullen trachten Castro hun wil op te leggen. De Ver. Staten was er veel aan gelegen van de O.A.S. een veroordeling van Castro’s politiek te verkrijgen en inder daad heersen er in de Latijns.Ameri. kaanse landen bezwaren tegen Castro’s communistische oriëntatie, die tevens Rusland de kans zou bieden zich in de Amerikaanse wereld te mengen, hetgeen in strijd is met het doel van de O.A.S. Maar aan de andere kant bestaat er in de Latijns.Amerikaanse landen grote sym pathie voor de ’nterne doelstellingen van Castro’s revolutie. Zijn strijd tegen het grootgrondbezit, zijn sympathie voor de onbedeelden en zijn flinke houding tegen inmenging van de Ver. Staten vinden weerklank. De O.A.S. is ook niet ver der gekomen dan een veroordeling van de Russische invloed en Castro is ge spaard. Maar het probleem heeft daar door niet minder zijn actualiteit verloren. De heer W. Drost heeft 31 augustus j.l. de belastingdienst in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd verlaten. Hjj werd op 1 oktober 1923 bij de be. lastingdienst aangesteld. De eerste ja. ren was hij werkzaam als grenskommies o.a. te Stampersgat, Chaam en Blijham. Op 1 december 1930 werd hij overge plaatst naar Koudum en gedurende de laatste 7 jaren was hij werkzaam in on ze stad, waarvan de eerste twee jaar als deurwaarder. Na met zijn collega’s van de buiten dienst koffie in de lunchroom van Van der Wal te hebben genuttigd, werd het personeel van de belastingdienst in de inspectie Sneek in de gelegenheid ge steld in de kommiezenwacht aan de Wijde Burgstraat alhier, persoonlijk af scheid van de heer en mevrouw Drost te nemen. Hier werd de heer Drost op waar, derende wijze toegesproken door de heren M. A. Boonstra, namens de In spectie Sneek; C. van Dijke namens het ontvangkantoor; J. Weerts als collega van de actieve dienst en W. van der Veer als chef.dienstgeleider. Laatstge noemde bood hem namens het gehele personeel een werphengel met molen aan, terwijl zijn vrouw in de bloemen werd gezet. De heer Drost dankte hierna de spre kers voor de goede woorden en de aan geboden geschenken. Tenslotte nog een Europees bericht. De Duitse socialistische partij heeft nu officieel Willy Brandt, de bekende bur gemeester van West-Berlijn, opgesteld als lijstaanvoerder en daarmee kanse. lierscandidaat voor de verkiezingen in 1961. Zij hoopt met een populaire figuur nu eens aan de macht te komen. gemene Vergadering van de Ver. Naties. De Ver. Naties zijn ook gemengd in het conflict over het uiteengaan van Se negal en de Soedan, die de Malifederatie vormden. Premier Keita van de Soedan heeft verklaard een beroep op de Vei ligheidsraad te hebben gedaan en aan gezien hij in één adem de Fransen heeft beschuldigd van samenspannen met de Senegalezen, komt Frankrijk ook in dit geval in het beklaagdenbankje. Zondag 11 september ’s morgens 9.30 uur hoopt Ds J. van Dam zijn intrede te doen bij de Baptisten gemeente alhier. De bevestiging geschiedt door Ds Ph. Lindeman van Groningen. ’s Middags 3.30 uur houdt de nieuwe predikant zijn eerste dienst, terwjjl er ’s avonds half acht een begroetingssamenkomst is. Cyclus-film. Donderdagavond wordt de reeks van cyclus.voorstellingen voortgezet met De held van Benghazi, een film die de ge vechten tijdens de tweede wereldoorlog in Afrika weergeeft. Een Britse pa trouille wordt er op uitgestuurd be langrijke documenten, die zich in een Duits hoofdkwartier bevinden, buit te maken. De aanvoerder, majoor Brand, blijkt echter niet de man te zijn, waar voor zijn superieure-, hem houden. Hij is een lafaard in tegenstelling met zijn onderaanvoerder kapitein Leight. Een en ander werkt een conflict in de hand, dat uitgroeit tot een felle haat, wanneer Brand merkt dat er iets bestaat tussen de kapitein en zijn vrouw. In de hoofdrollen Curt Richard Burton en Ruth Roman. Terwyl Loemoemba, de Kongolese pre. mier, blijft eisen, dat de troepen van de Ver. Naties met de Belgen deze week het land zullen ontruimen, welke eis overigens niet officieel is ingediend bjj de volkerenorganisatie, scheen hij een stap dichter bij zijn doel, de volledige eenheid van Kongo, gekomen. Kongolese troepen, die na aanvanke lijke ontwapening hun wapens hebben teruggekregen, waren naar de provincie Kasai overgebracht, waar een tegen, stander van Loemoemba, Kalonji, in het Zuiden een onafhankelijke staat, de Mijnstaat, had uitgeroepen, die hij eind vorige week in confederatief verband met het omstreden Katanga samenge voegd had. Het Kongolese leger is, volgens be richten uit Elizabethstad (in Katanga) echter verjaagd uit Bakwanga, de hoofd stad van Mijnstaat. Ook enige andere plaatsen in Mijnstaat zouden ontruimd zijn. De conferentie van onafhankelijke Afrikaanse staten heeft Loemoemba in zijn tegenwerkingen jegens de Verenig de Naties geheel alleen laten staan door een resolutie aan te nemen waarin wordt aangedrongen op loyale samenwerking met de V.N. en waarin de incidenten tussen Kongolese troepen en de volke renorganisatie worden betreurd. Jordanië. De tentoonstelling te Harlingen, die daar op 1, 2 en 3 september is te zien ter gelegenheid van de visserijdagen, levert verschillende interessante aspec. ten op. Op het terrein van de visafslag staat het achterste gedeelte van een schip opgesteld, waarmee een stuw, schroevenfabriek uit Zaltbommel ver. stelbare scheepsschroeven demonstreert. Ook twee bekende motorenfabrieken ex poseren daar hun nieuwe produkten, ter. wijl de nieuwste radio-apparatuur aan wezig is. Morgen en overmorgen zijn er verschillende specifiek Friese festiviteL ten zoals ringrijden in Friese krompa. nelen sjezen om de Harnser tobbe en volksdansdemonstraties in Fries cos- tuum. De feesten worden zaterdagavond besloten met een groot vuurwerk. gaat hij al zijn tijd aan deze hobbies wij- vooruit. Ook hier zijn de van lucht, want de patiënten, die de hoofdrol in deze film spelen, zijn met de vreemdste aandoeningen behept. De verpleegsters, die hen behandelen zijn tenslotte ten einde raad zodat een van hen dan maar besluit met een ver- legale blaadjes. Niemand mocht de fa briek verlaten, zelfs het toilet was ver boden terrein, doch er werd niets ge vonden. Behalve deze afwezigheid tijdens de Duitse bezettingstijd, kan Tinga er zich op beroemen nog nooit een dag ver zuimd te hebben. Met zijn 62 jaren weet hij niet wat ziekte is en de levenslustig heid van deze vitale drukker is dan ook van zijn gezicht af te lezen. Elke dag gaat hij te voet naar de fabriek dat doe ik voor mijn lichaamsbeweging en,’s zondagsmorgens staat hij al vroeg op straat om met zijn vrienden een rond, gang door de omgeving van onze stad te maken, terwijl hij in zijn vrije tijd een hartstochtelijk hengelaar en eier. zoeker is. Over vissen is hij direkt niet uitgepraat en ook dit jaar heeft hij weer menige waterbewoner verschalkt. Wanneer hij over drie jaar de pensL oengerechtigde leeftijd heeft bereikt, p.— „X. I..- - den, want dan vindt hij het welletjes. De televisie en de radio zullen hem hel pen de uren door te komen, want van de actuele gebeurtenissen wil hij steeds op de hoogte blijven. Wanneer het zover is, wensen wij de heer Tinga nog een ple. zierige tijd toe. Op advies van de daarvoor ingestelde commissie hebben Gedeputeerde Staten de „Dr Joost Halbertsma-prijs” 1960 toegekend aan de heer A. Algra te Leeu warden voor zijn bijdragen tot de ge schiedenis van kerk en school In Fries, land in de negentiende en twintigste eeuw, zoals die zijn opgenomen in de bundels (delen II tot en met V) „De historie gaat door het eigen dorp”. De prijs zal worden uitgereikt een stadhuize van Bolsward op 14 oktober 1960, op welke datum eveneens te Bols, ward de opening van de Fryske Boeke- wike 1960 zal plaatshebben. VOOR OLYMPISCHE SPELEN EN BRUIDSJAPON NAAR ROME..,* Het Australische zwemstertje Dawn Fraser, Olympisch kampioene 1960 100 me ter vrije slag dames, heeft haar verblijf in Rome ook benut om bij het modehuis Fontana een bruidsjapon uit te zoeken. Binnenkort hoopt zij de Australiër Ken Robinson naar het stadhuis te volgen. waaraan vele prominente sterren van de amusementswereld meewerken. Bij de jeugd zijn zij dan ook geen onbekenden. Daar is het Deense teenager-zangeresje Gitte, die het aardige nummertje Keine Schule morgen zingt, het Hazy.Oster. wald sextet, The Angels, Billy Mo, Lau rie London en vele anderen. De inhoud van de film is al even luch. tig als de liedjes, die ten gehore worden gebracht. Een paar jongelui hebben ach ter de rug van de eigenaars van een café en een muziekhandel een groots plan ten uitvoer gebracht. De muziek en de gastronomie onder één dak ver enigd: onder een muzikaal dak wel te verstaan. Want hier wordt zo veel ge zongen en gedanst dat meer dan twin tig van de nieuwste schlagers de ruimte (en de film) vullen. Voor dit doel heeft de producent niet minder dan vijf gram, mofoonmaatschappjjen onder één dak verzameld en het lijdt dan ook geen twijfel dat men aan een bar met zoveel muziek en dans zich uitstekend amu seert. Want in de vijftig jaar dat hij nu werkzaam is bij de Offsetdrukkerij Flach N.V. heeft hij zeer veel vrienden verworven. De onderlinge verstandhou. ding zowel met de directie als met het personeel is altijd bijzonder prettig ge weest. De heer Tinga, die kortgeleden zijn 62ste verjaardag vierde, kwam op 12-jarige leeftijd bij de Fa. Flach in dienst, die toen nog zetelde in de Kleine Kerkstraat, waar thans de slagerij van de heer Spoelstra is gevestigd. Vóór was een winkel waar het drukwerk lag uitgestald en achter was het kantoor en de werkplaats. In 1916 werd de drukke rij verplaatst naar de Leeuwarderweg en de jubilaris heeft de hele evolutie, welke zich in de laatste jaren in dit bedrijf heeft voltrokken, meegemaakt. Er is namelijk veel veranderd sinds 1917. In 1912 beschikte men slechts over één snelpers, thans staan negen grote offsetpersen opgesteld. In welk jaar de eerste van deze persen werd aange schaft, kon de heer Tinga ons niet ver. tellen, doch hij was de eerste die deze pers bediende. Van een eerste klas steen, drukker heeft hij zich opgewerkt tot een uitstekende offsetdrukker, die thans achter een twee.kleuren.pers staat. Gistermiddag omstreeks 14.20 uur is er op de Molmawei bij Rien een ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 60-jarlge mevrouw Boelens, woon achtig te Rien. Mevrouw Boelens reed per bromfiets op de weg van Rien naar Lutkewierum en draaide plotseling naar links om een inrit van een boerderij in te rijden. Zij lette bij deze manoeuvre niet op 't achter haar rijdende verkeer, waardoor zij werd gegrepen door de personenauto van de vertegenwoordiger Mekkes uit Gronin. gen, die haar een eind over het wegdek sleurde. Mevrouw Boelens overleed ter plaatse aan haar verwondingen; de auto en de bromfiets werden beschadigd. Gistermiddag omstreeks 5 uur is er op de Leeuwarderweg even voorbij de Jachthavenstraat een ongeluk gebeurd, dat nog betrekkelijk goed is afgelopen. Een wielrijdster C. A. W. C. te Sneek rijdende in de richting Scharnegoutum, sloeg onverwacht linksaf om zodoende de Jachthavenstraat in te rijden, die zij echter al gepasseerd was. Daardoor bot ste een achter haar rijdende bromfietser J. H. C. H., eveneens uit Sneek tegen haar op. Gelukkig mankeerden beiden niets, terwijl ook de fiets en bromfiets geen schade opliepen. Op de rijbaan evenwel reed de heer J. Coers met zijn auto, die vaart min derde i.v.m. de botsing op het rijwiel pad. Vlak achter hem reed de personen auto bestuurd door mevrouw T. Doninga uit Arnhem, die niet op de heer Coers lette en in volle vaart tegen hem op botste. Door de schok brak de voorruit, waardoor mevrouw Doninga glassplin ters in het gelaat kreeg. Zij werd door dokter Van den Heuvell, die spoedig ter plaatse was, verbonden, waarna zij in het Sint Antonius Ziekenhuis werd op genomen. Haar toestand baart echter geen zorgen, zodat zij zaterdag waar schijnlijk weer naar huis kan worden vervoerd. Beide auto’s liepen aanzien lijke schade op. Diezelfde middag overkwam de 16- jarige Annie Mous - wonende in de Jan van Nassaustraat alhier - een ongeluk. Zij reed op de Di- Boumaweg in de rich ting van het Spoorstation achter een L.A.B.-bus en sloeg plotseling linksaf bij de inrit van het Ziekenhuis. Midden op de weg werd zij gegrepen door de per- sonauto van de heer L. v. d. G. uit Leeuwarden, die haar een eind mee sleurde. Door geleidelijk af te remmen kwam het meisje er met een lichte shock af en kon zij, nadat dokter Lofvers hulp had verleend, naar huis worden ver voerd. De auto liep weinig schade op, doch de fiets werd totaal vernield. A.s. maandag 5 september ’s namid dags 3 uur neemt dr H. Hofstra in de aula van het Johannes Bogerman Ly ceum afscheid als biologie-docent van deze onderwijsinrichting. In de afscheidsbijeenkomst worden korte inleidingen gehouden door dr Hof. stra en drs I. J. Westerhof, resp. over de geschiedenis der geneeskunde en „De eeuwenoude genoom”. In Sjtoera in de Libanon hebben de ministers van buitenlandse zaken van de Arabische Liga vergaderd en een be. roep gedaan op de Arabische landen zich té onthouden van handelingen, welke hun onderlinge verhoudingen zouden kunnen schaden. Het is wel tragisch, dat enkele dagen later de premier van Jor danië, Majali, het slachtoffer werd van een grootscheepse bomaanslag in zijn departement, waarbij elf personen zijn gedood en 34 gewond. Het gaat te ver om president Nasser van Egypte de aan stichter van deze aanslag te noemen, maar met zijn felle aanvallen van de laatste tijd op koning Hoessein en de Jordaanse regering draagt hij toch wel enige verantwoording. In Jordanië is na melijk tweederde van de bevolking bij dit land gekomen toen wijlen koning Ab- doela na de oorlog met Israël een goede tien jaar geleden het Arabische gedeel te van Palestina bij zijn land inlijfde. Deze Jordaanse Palestijnen, waarvan de helft bestaat uit vluchtelingen uit wat nu Israël is, zien in Nasser de voornaamste kampioen van de Arabische eenheid, die Israël zou moeten wegvagen. Bovendien bestaat er onder de wat meer ontwik, kelde Palestijnen een zekere minachting voor het oorspronkelijke woestijnvolkje van Jordanië. Koning Hoessein heeft steeds alle plannen van Nasser om de heerschappij in zijn gebied te verkrijgen doorkruist en hij staat bekend als een vriend van het Westen, wat daar geen aanbeveling is. De vergadering van de Arabische Liga heeft zich ook bezig gehouden met het Palestijnse probleem. Er bestaat een plan van Egypte en een van Irak om van het Palestijnse gedeelte van Jor danië een afzonderlijke staat te maken om op die manier de wens naar terug, keer bij de vluchtelingen warm te hou. den. Deze riem moet van Jordaans leer gesneden worden, zodat het begrijpelijk is, dat Jordanië .r niet veel voor voelt. Het maakt zich bovendien zorgen, dat Egypte en Irak, enkele jaren eikaars doodsvijanden, toenadering tot elkaar zoeken, want het Is bang het kind van de rekening te worden. Al hebben wij de afgelopen tijd wei nig gehoord over spanningen in het Mid. den-Oosten, de rustige tijd schijnt nu wat achter de rug te zijn. Nasser’s am bities beginnen weer te ontwaken. De Arabische Liga heeft verder be sloten de Algerijnse opstandelingen te steunen bij het verzoek aan de Ver. Na. ties een referendum te houden in Alge rije. Door het toetreden van een aantal Afrikaanse landen tot deze organisatie maakt de zaak van de Algerijnse rebel len een betere kans dan voorheen. Frankrijk kan zich niet neerleggen bij een dergelijk referendum en dreigt in een moeilijke positie te komen in de Al. ke circulatie in, waarmee de ene depres. sle na de andere naar het Noordzeege bied trok. Dit ging ook steeds met aan voer van koudere lucht in de hogere luchtlagen gepaard, waardoor de op. bouw van de atmosfeer wekenlang on. stabiel bleef, hetgeen weer tal van zwa. re buien tot gevolg had. Plaatsen als Ootmarsum, Schevenlngen, Goes, Zie- rikzee, Leeuwarden, Rotterdam en nog vele andere weten hierover mee te pra ten. Niet zelden overschreden deze buien de intensiteit van 1 mm. per minuut en dat betekent zoveel als dat het water bij emmers vol uit de lucht wordt ge. goten. Niet alleen de langdurige en vele re. gens hebben hun stempel op deze zomer gedrukt. Ook de temperatuur is de iaat, ste twee maanden ver onder normaal gebleven. Na eind juni hebben wij op de meeste plaatsen niet meer dan een (maandag j.l.) officiële zomerse dag (warmer dan 25° C.) gehad. Ook het aantal uren zonneschijn ligt over de drie zomermaanden een 90 a 100 uren be. neden normaal. Ver onder de maat bleef ook het strandweer dit jaar. In de eerste plaats te weinig zon en in de tweede plaats hardnekkige zeewinden. Vooral in juli een groot aantal dagen met waar, schuwingen voor harde wind. Woensdagavond gaf de muziekvereni ging „Ere zij God” uit Jutrijp-Hommerts een concert te Osingahuizen. Dit concert viel bij het publiek zeer in de smaak, temeer omdat daar nooit een concert gegeven wordt. Deze geste van „Ere zij God” werd beloond door de N.V. Lankhorst Zuivel industrie, die na afloop de leden in haar cantine uitnodigde voor een gezellig zit je met tractatie. Na afloop dankte voor zitter Hoekstra de directeur van de fa briek voor dit onthaal, waarna directeur Petter het corps bedankte voor het con cert Uit de zojuist verschenen Statistiek van het kleuteronderwijs en van de voor ziening in de behoefte aan kleuterleid sters 1959/’6O van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat het aantal leerlingen bij het kleuteronderwijs steeg van 372.800 tot 384.200. Het aantal scholen en leidsters nam eveneens toe, en wel met resp. 15J en 405. De belang stelling voor de opleiding tot kleuter, leidster blijft afnemen. Het percentage van de zgn. vervan. gingsbehoefte, d.i. het aantal leidsters, dat nodig is ter vervanging van ver trokkenen, bedroeg 11,2 Onder de 25 tot 29-jarigen was het verloop 20 waarvan het merendeel door vertrek wegens huwelijk. de pro- •den op- zich op- oudere iie geen 1 van de muziek- ianvangt jaar in reid om

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1