Nieuwe Chr. Kleuterschool te Oppenhuizen geopend Friese Voetbalbond telt bijna 20.000 leden Deken C. J. Vredendaal geinstalleerd WYMBRITSERADEEL IJLST Illil en van Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, Maandag 5 sept. 1960 115e jaargang no. 71 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Sneek won van F.V.C. Inbraak bij Tonnema rond Gezellige bijeenkomst Jeugdherberg ,,0an ter” besloot zeilseizoen - Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ’t Wet- Zonnebloem van Skütsjesilen uitgesteld tot zaterdag 10 sept. Resultaat van eendracht en toewijding A.N.W.B.-chauffeurs- insignes uitgereikt 3.75 m. Veel belangstelling voor Bedrijfschool Metaal industrie F MS® l 8* SNEEKER NIEUWSBLAD i kweekt, die liefst 3,75 m lang is. stoeltjes en kleurige De heer de Jager De installatie Liefde en begrip 1 Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (05150) b.g.g. 4091 Sneek hield zondagmiddag een gene* rale repetitie in Leeuwarden door tegen FVC in het veld te treden. Onze stad* genoten behaalden een 0-2 zege, waarbij Johan Hartkamp in de tweede helft bei de doelpunten voor zijn rekening nam. Vorige week zaterdag werd in Assen van Achilles met 5-2 verloren. Is Assen telde Sneek echter nogal wat invallers, terwijl men in Leeuwarden vrijwel vol ledig uitkwam. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Advertentieprijs IS et per mm. Bij contract (hindeliedv.) ager. Abonnementsprijs f 3,— per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 07 4 8 ten name ran Sneeker Nieuwsblad. gebouw worden overgeheveld, waardoor dit fonds thans ruim f 25.000 omvat. De heer K. Doevendans (Sneek) vroeg hoe het met de aankoop van een eigen bondsgebouw gesteld was, waarop hij ten antwoord kreeg dat de onderhande- lingen betreffende de aankoop van een eigen bondskantoor in een vergevorderd stadium verkeren. De heren G. C. van Keulen (Harlin gen) en mr. A v. d. Werf (Sneek) wer den als bestuurslid herkozen. Zoals be kend fungeert onze stadgenoot mr. v. d. Werf als voorzitter. Onze stadgenoot D. Zeilstra, die de kwaliteitszetel van het zaterdagmiddagvoetbal in het FVB be stuur bezette, stelde zich niet herkies baar. Diens plaats zal worden ingenomen door de heer F. de Vries uit Leeuwarden. De heer Zeilstra werd wegens zijn vele verdiensten benoemd tot lid van ver dienste. De financiële commissie werd, evenals de Commissie van Beroep, in zijn geheel herkozen. Het zeilseizoen is haast al weer ten einde en ook bij onze plaatselijke jeugdherberg „Oan ’t Wetter” is de laatste zeilcursus gegeven. Ter gele genheid hiervan werd er zaterdag avond j.l. een geïmproviseerde gondel- vaart door de grachten en de omgeving van Sneek gehouden, die, alhoewel het weer aanvankelijk een grote spelbre ker was, de cursisten toch veel genoe gen opleverde. Achter de motorvlet, die door de jeugdherberg-vader, de heer K. Lok, werd bestuurd, lieten ze ven zeilboten, bemand door de instruc teurs en een dertigtal cursisten, zich slepen en de lampions waarmee de scheepjes versierd waren boden een aardig gezicht. Het is gebleken dat veel trekkers dit jaar weer naar de Sneker jeugdher berg zijn gekomen. Niet minder dan 4000 overnachtingen werden geregis treerd en men heeft helaas 800 trek kers moeten teleurstellen, aangezien er geen plaats meer was. Onder hen bevonden zich veel Duitsers. Het ruim tegebrek, waarmee de jeugdherberg elk jaar heeft te kampen, deed zich dus wel bijzonder gevoelen. Er zijn dit jaar plf zeilcursussen ge geven en wel met negen boten en de animo voor het zeilen gaat ieder jaar vooruit. Dit jaar waren er reeds 350 deelnemers, die ongetwijfeld een pret tige herinnering aan onze jeugdher berg bewaren. deelnemers niet doorgegaan. Deze interessante krachtmeting wordt nu a.s. zaterdag op het Sneekermeer gehouden. De start is om half drie. wordingsgeschiedenis van de school weer. Op 29 december 1955 kwamen de besturen van de Geref. en Herv. school bijeen om het plan voor de oprichting van een chr. kleuterschool te bespreken. Na veel wederwaardigheden kwam ein delijk 13 januari 1959 een urgentiever- klaring af, in maart ’59 werd het eerste bouwplan ingediend en 28 januari ’60 kon men, na de vereiste goedkeuringen, de bouw van de school aanbesteden. Dat men hier op 1 september al bijeen kan zijn voor de opening van de school is in de eerste plaats te danken aan de medewerking van het gemeentebestuur, waarvoor de heer de Jager zijn harte- Deze nieuwgebouwde kleuterschool is met veel liefde en begrip voor het kind ontworpen, gebouwd en ingericht. Direct in de hal. opgetro! ken van bak steen, voelt men al het speciale kinder- wereldje. Het is er ruim en licht, met, als belangrijk detail, ramen die de ver binding vormen met de vertrouwde bui tenwereld waar mem is. Er zijn kap- stoKjes met plaatjes, en op de grond is een lichte uitholling voor de klompen gemaakt met hier en daar een gaatje, waardoor het „lekwater” kan verdwij nen. Naast deze garderobe is een keurig toilet met een grote wasbak; de minia tuur w.c.-tjes zijn afgesloten met lage deurtjes, waarover Juf, als het nodig is, heen kan kijken. Dan komt men in het schoollokaal met drie grote ramen aan de ene zijde. Aan de andere kant zijn de ramen hoger in de muur aangebracht, zodat deze muur benut kon worden voor tekenborden enz. Openslaande deuren geven toegang tot een ruime betegelde speelplaats, waar allerlei speelwerktuigen op de kleuters staan te wachten. Om deze deu ren heen heeft Jan Murk de Vries een speelse muurschildering van de Ark van Noach gemaakt in mooie rustige tinten. Het lokaal is voorzien van allerliefste kleine tafeltjes, Zoals wij al meldden is aan deken J. van Galkom, die in onze stad een zeer bekende en geachte figuur is, ontslag verleend wegens zijn gezond heidstoestand. Vorige zondag heeft de deken voor de laatste maal voor zijn parochianen de H. Mis opgedragen. Toen de hoogbejaarde geeste lijke zijn parochianen voor het laatst de priesterlijke zegen gaf, was menigeen diep ontroerd en er heerste een diepe, eerbiedige stilte, toen deken van Galkom tussen de rijen doorliep en zijn kerk verliet. Nadat de nieuwe deken de geloofs belijdenis uitgesproken had, legde hij de ambtseed af. Nu volgde de eigen lijke installatie. Knielend voor het al taar ontving deken Vredendaal van Mgr. Holtman, een lofstola, de sleutels Vrijdagavond was deze kerk in ge reedheid gebracht voor de ontvangst van de nieuwe deken, pastoor C. J. Vredendaal uit Assen die geinstalleerd werd door Mgr. Th. R. Holtman, deken van Leeuwarden, die de plaats innam van Mgr. J. Scholtens, deken van-WoI- vega die door ziekte verhinderd was de installatie te verrichten. De kerk was gesierd met tapijten; over het kerkplein was een loper ge legd, waarover de genodigden de kerk binnentraden. Zeeverkenners en wel pen vormden een erewacht, terwijl in de kerk de gidsen stonden opgesteld. Burgemeester Rasterhoff. gevolgd door het voltallig college, werd als een der eersten de kerk binnengeleid. Ver der waren aanwezig: alle geestelijken uit het dekenaat, alsmede pastoor Dr. I. Onings O.f.m. uit Veenhuizen,, pas- töor F.E.M. Sterneberg uit Haren, pas toor T.P.M. Mets uit Joure, pastoor J. G.A. Mets uit Arnhem en twee broers van de nieuwe deken, pastoor H. C. Vredendaal uit Rhenen en kapelaan J. Vredendaal uit Utrecht. Verder waren aanwezig Ds. en mevrouw D. van der Werf, burgemeester en mevr. J. A. Genkers van Bolsward, bestuur St An- tonius ziekenhuis, Zusters van zieken huis en huize Bonifatius, en nog zeer vele geestelijke en wereldlijke autori teiten. Nadat de stoét auto’s bij de kerk aangekomen was, de geestelijken wa ren door de heren kerkbestuurders van Leeuwarden gehaald, schreed de nieu we deken, voorafgegaan door Mgr. Holtman, door de overvolle kerk. Een plechtig gezongen Veni Creator steeg op toen hij voor het altaar knielde. Onmiddellijk daarna las Mgr. Holtman de benoemingsbrief van Mgr. P. A. Nierman, bisschop van Groningen, voor, eerst in het Latijn, daarna in het Nederlands. Toen de stoet auto’s met de geestelij ken voorbij zijn nieuwe tehuis reed, stond hij voor het raam van zijn kamer te kijken cn zo zal hij ook in de toe komst steeds toekijken bij alles wat er in zjjn parochie gebeurt. Deken van Galkom was een zeer geziene figuur in deze stad, ook op maatschappelijk terrein heeft hij getoond dat de belan gen van Sneek hem steeds aan het hart gingen. Voor zijn parochianen is hij een zegen geweest, een eer voor God, hij heeft een monument in Uwe har ten gesticht. Maar naast deze herin nering gaan vanavond de gedachten uit naar deken-pastoor Vredendaal. In andere delen van het land wordt bij de installatie een herdersstafje uitge reikt, hier doet men dat niet maar de gedachte aan de goede Herder leeft toch. U is bekleed met de stola, alles wat U nodig hebt om het dagelijkse misoffer op te dragen is U overhan digd. Tot U kunnen wij zeggen: „Gaat en onderwijst alle volken”. Waar men wel eens zegt „de priester is een an dere Christus”, daar komt vanzelf het woord van Koningin Juliana in ons op: „Wie ben ik dat ik dit doen mag?” En dan antwoorden wij met de woorden die Jezus zelf gesproken heeft: Gij hebt mij niet gekozen, maar ik heb U gekozen. Hij heeft U met de macht van het priesterschap bekleed. Ik wens U als pastoor en deken van Sneek van harte geluk en ik hoop dat er zegen rijke en genadevolle jaren voor U mo gen volgen. Dat de burgemeester met alle wet houders hier aanwezig heeft willen zijn stemt tot grote vreugde en is een be wijs van de achting die men allerwege heeft voor deken van Galkom. Er is hier steeds samenwerking geweest tus sen de wereldlijke en geestelijke macht, moge ook in de toekomst deze samenwerking blijven bestaan tot ze gen van de stad. Tot de parochianen wilde Mgr. Holt man zeggen: „Uw nieuwe pastoor is zo juist geinstalleerd. Wilt gij, met Uw grote liefde voor deken van Galkom deze genegenheid ook geven aan zijn opvolger. Hij komt tot U met de zegen Gods en het verlangen U dichter te brengen bij Uw God en Heer. Steunt hem, het zal voor U, de parochie en de stad zegenrijk zijn. Moge God en St. Martinus hem en U zegenen”. Tot slot van deze zeer indrukwek kende plechtigheid tooide de nieuwe deken zich met de koorkap, stelde het allerheiligste ter aanbieding uit en hief het Te Deum aan dat door koor en gelovigen prachtig gezongen werd: Te deum laudamus, U God loven wij, U Heer verheerlijken wij. Vele genodigden kwamen na afloop van de dienst in de sacristie zich voor stellen aan deken Vredendaal. Wij kunnen als bijzonderheid noé mededelen dat deken C. J. Vredendaal in 1906 geboren is, en dat hij van 28 maart 1947 af pastoor is geweest in pelstraat 10, een zonnebloemplant ge- Assen. De wedstrijd van de skütsjes niet een amateur-bemanning, gevormd uit de leden van de Commissies, is j.l. za- De zonnebloemen staan weer in bloei. Het zijn grote gele planten, die soms een respectabele hoogte kunnen krijgen. Zo heeft onze stadgenoot S. Veenstra. Ka- Zaterdag jl. heeft de afdeling Friesland van de Kon. Ned. Toeristenbond ANWB in Hotel „Vreewijk" te Drachten haar jaarlijkse vergadering gehouden. De bij eenkomst werd gepresideerd door de heer P. F. Zimmerman, voorzitter van de ANWB. „Het lijkt me hier heerlijk werken,” lijke dank uitsprak, zei ons juffrouw J. Attema, het nieuw benoemde hoofd van deze ideale kleu terschool. „Morgen komen de eersten van mijn veertig leerlingen en er staan nog een paar op de wachtlijst.” Onge twijfeld zullen de kinderen genieten van alles wat dit lokaal te bieden heeft, van hèt echte keukentje af tot de mar- moleum vloer met inzetten van kleurige eendjes en katjes toe. Ook de verlichting is bijzonder aardig: grotere platte lam pen afgewisseld met kleinere lampen als een soort spotlight. Vanuit het lokaal komt men in een keukentje met een bergkast en vandaar in een gezellig in gericht kamertje voor het schoolhoofd. Rondom de school is een groot terrein dat nog wacht op beplanting. Mevr. Haagsma en mevr. Wijn ja te üitwellingerga en mej. G. de Jager te 3ppenhuizen onthulden de naam van iet schooltje. Eerstgenoemde dames vertegenwoordigden hun echtgenoten die, evenals mej. de Jager, de naam „boartlik bigjin” bedachten. De vier Amsterdammers, die enkele weken geleden in de omgeving van de Graaf Adolfstraat werden gepakt ver dacht van inbraak in de fabriek van Tonnema N.V. aan de Rijksweg, heb ben een volledige bekentenis afgelegd. De laatste van het viertal, die later in Amsterdam werd gepakt, blijkt een ondergeschikte rol bij de inbraak te hebben gespeeld. Hij stond n.l. op de uitkijk. De verdachten die eerst ont kenden zijn tot hun bekentenissen ge komen,doordat er sterke aanwijzin gen waren door voetsporen, welke zij gemaakt hadden op het landweggetje in het verlengde van de Graaf Adolf straat. Tussen twee rijen kleuters met vlaggetjes in de hand liep burgemeester Van Hout donderdagmiddag naar de deur van de nieuwe chr. kleuter school in Oppenhuizen. Op dat moment werd het doek van de voor gevel weggetrokken zodat de naam van de school zichtbaar werd: Boartlik bigjin. Langs de zijkant van de school kwamen twee kleuters Joke Koopmans en Durk Wjjnja, aangelopen om Juf Attema bloemen aan te bieden en die deftige burgemeester een sleutel te overhandigen waarmee hij de deur van de nieuwe school kon openen. Een gewichtige bezigheid voor twee zulke kleine peuters. Dat ze het er zo goed afbrachten was zeker te danken aan de toekijkende leeftijdgenootjes die hun ongetwijfeld door hun medeleven ’n hart onder de riem hebben gestoken. Zo kreeg tenslotte de burgemeester de mooie blinkende sleutel - de deur ging open en de burgemeester sprak over de hoofden van de kleintjes heen tegen de vele volwassen belangstellenden: „Met de wens dat dit gebouw tot in lengte van dagen gebruikt mag worden voor het doel waarvoor het bestemd is, ver klaar ik deze school voor geopend.” Ja, en toen moesten die kleintjes met hun vlaggetjes buiten blijven staan, maar een heel enkele glipte met de gro te mensen door de deur naar binnen, en die enkele bevoorrechte kleuter stapte regelrecht het mooie zonnige lokaal bin nen en ging zitten op een laag stoeltje bij een tafeltje dat vol witte beestjes stond. Het meisje merkte niets meer van al die mensen die boven haar uittoren den, ze had haar paradijsje gevonden. Na haar zullen nog veel kleuters van Oppenhuizen en Üitwellingerga dit paradijsje ontdekken en er veel heerlij ke dagen beleven. Deken-pastoor C. J. Vredendaal samen met de deken van Leeuwarden, Mgr. Th. R. Holtman (links), die de instal latie-plechtigheid verrichtte. van de kerk, de kelk, het missaal, het kazuifel en de sleutels van het taber nakel. Begeleid door twee getuigen, en voor afgegaan door Mgr. Holtman, maakte deken Vredendaal een rondgang door de kerk naar de preekstoel waar hem voorgebouwen werd de gelovigen in het ware geloof te onderrichten en tot deugdzaam leven op te wekken, naar de biechtstoel, het doopvont, de sa cristie telkens werd de nieuwe her der van de parochie van Sneek gewe zen op zijn plichten, waarop deken Vredendaal met Amen antwoordde. Na de rondgang door de kerk kniel de de priester weer voor het altaar waarna de plechtige bevestigingsfor- mule eerst in het Latijn, daarna in het Nederlands uitgesproken werd, Mgr. Holtman sprak daarna de ge ïnstalleerde deken' Vredendaal, de genodigden en de parochianen van de kansel toe. Zijn gedachten gingen in de eerste plaats uit naar deken van Galkom, die hier 36 jaar heeft mogen werken en samengegroeid is met de parochie en de gemeente Sneek. Toen deken van Galkom voelde dat hij dit werk niet meer kon doen, heeft het hem veel strijd gekost afscheid te nemen. Hij heeft Sneek ook niet willen verlaten en zal steeds belangstelling blijven to nen. krukjes en men vindt er, naast een schat aan mooi speelgoed en leermiddelen, een prachtig poppenkastje in de vorm van een paddestoel. Tijdens de vergadering werden weder om traditiegetrouw de ANWB-chauf- feursinsignes voor trouwe dienst uitge reikt. De heer J. Sminia, in dienst van F. Osinga’s Automobielbedrijf N.V. te Sneek, ontving het chauffeursinsigne voor 25-jarige trouwe dienst. De heer Sj. Schilstra, werkzaam bij dezelfde N.V. ontving het insigne voor 12% jarige trouwe dienst. Deze onderscheiding ver leende de ANWB ook aan de heren Sj Nijholt en H. Spoelstra, beiden langer dan 12% jaar een chauffeursfunktie ver vullend bij de Coöp. Vereniging tot Aan koop van landbouwbenodigdheden te Ol- deberkoop. De zozeer gewaardeerde onderschei ding „Trouwe Dienst” verleent de Toe ristenbond ANWB aan chauffeurs, die gedurende 12% of 25 jaar onafgebroken in dienst zijn geweest van firma’s, in stanties of particulieren, allen Bondsle- len, die op deze wijze hun chauffeurs die vaak bij nacht en ontij langs de weg zijn, hulde kunnen betonen, Het stichten van een bedrijfsschool door de samenwerkende metaalindus trieën in onze stad is een groot succes gebleken. Aanvankelijk had men gerekend op 50 a 60 leerlingen, doch men is van start gegaan met ruim zeventig. Niet alleen uit Sneek, maar ook uit Leeu warden, Drachten, Surhuisterveen en uit de Zuidwesthoek wordt deze school bezocht. Zelfs is er een leerling uit Meppel bij. Door deze verheugende be langstelling was het mogelijk direct met alle vier afdelingen (constructie werk, plaatwerk, bankwerken en de machinevakken) te beginnen. De lessen worden voorlopig in het Advendoge- bouw aan de Korte Vreugde gegeven door leraren van de lagere technische school en de heer A. Mak treedt op als directeur. De jonge metaalbewerkers ontvan gen hier na hun ambachtsschool-op- leiding hun verdere theoretische vor ming, welke gericht is op het werk, dat zij in de bedrijven verrichten. Een.„^ j.*. be groot voordeel voor hen is, dat hier-1 terdag door verhindering van enkele voor een dag is uitgetrokken, waar door zij geen avondschool behoeven te bezoeken en dat de werkgever de schooldag gewoon doorbetaalt. Ook de Jnspectrice mej. Wartena, werd dank gebracht, evenals de architect de heer J. v. d. Wal, directeur van ge meentewerken en zijn staf van mede werkers: J. Wittermans Jr., aannemer, Indyk onder Woudsend, firma H. Sluy- ter schilder, Sneek, Wester Sneek, vloer bedekking, gordijnen, Electro-technisch bureau Troelstra lampen, sanitair, Post- ma Oppenhuizen, verwarming, terwijl Bosgra in Burgwerd de tuinbeplanting zal verzorgen en een employé van Phi lips kleurenadvies gaf. Firma van der Woude in Veendam was de leverancier van meubels en leermiddelen. De heer de Jager bracht al deze medewerkers, onder wie ook de schoolschoonmaker de heer P. Visser, dank, en hij wilde in het bijzonder mej. Attema dank brengen dat zij hier, wat het onderwijs betreft, de rechterhand wil zijn van de schoolraad. „De school is er dan nu gekomen”, aldus de voorzitter, „het past in de sfeer van het dorp dat hier chr. kleuteronderwijs gegeven wordt en wij willen God dank brengen met de woorden van psalm 68 „Geloofd zij God met diepst ontzag.” Burgemeester van Hout, die vergezeld was van secretaris Sennema, noemde de ze dag voor de kleuters én de hele dorpsgemeenschap zeer belangrijk. Het gemeentebestuur is niet alleen blij dat hier een school verrezen is speciaal ge bouwd voor kleuters en die aan alle ei sen voldoet, het verheugt zich bovenal dat deze bouw spreekt van eendracht en toewijding, die de krachten zijn van een echte dorpsgemeenschap. Moge deze mooie nieuwe chr. kleuterschool stimu lerend werken op de activiteit, het zal het onderwijs ten goede komen. Gods zegen ruste hier op. Na de burgemeester sprak meester Nijdam zijn beste wensen uit Ds Kro- nemeyer, geref. predikant, had veel ver wachtingen van het eerste bybelonder- richt op de kleuterschool. Ds Van Ey- singa Herv. predikant, was verheugd dat deze nieuwe school door kinderen van verschillende gezindten bezocht zal worden, de heer Brouwer, voorzitter Geref. schoolbestuur bood met zijn ge lukwensen een elektrische klok aan. De heer J. Nieuwenhuis, sprekend na mens de ouders, bood de vlag aan die voor ’t schoolgebouw wapperde. De heer Koopmans van het bureau gemeente werken, vond het een eer dat de plan nen door het bureau verzorgd mochten worden en bracht ook dank aan alle medewerkers, de heer Wester sprak als oud-Toppenhüster een gevoelig woord en een vertegenwoordiger van Firma v. d. Woude Veendam, bood met de ge lukwensen een kast voor de school aan. Mej. Attema tenslotte sprak de hoop uit dat de kleuters zich spoedig thuis zouden voelen in de nieuwe school. Uit het veilige wereldje thuis naar de school is voor de kleintjes een grote overgang, maar het mooie speelgoed zal hen wel spoedig boeien. Spreekster verwachtte een prettige samenwerking met het be stuur en de dorpsgenoten. Nadat de aanneme- de heer Witter mans nog gesproken had, sloot de voor zitter deze geanimeerde bijeenkomst. Na de bezichtiging van de school was er nog een gezellige bijeenkomst in het lokaal bij de Herv. kerk, waar het be stuur een receptie hield en velen het woord voerden. De voorzitter de heer R. de Jager ver telde dat zes en twintig mensen een naam hadden bedacht voor de nieuwe school. De gekozen naam „Boartlik Bi gjin” is ingezonden door drie deelne mers aan deze prijsvraag: mevr. G. de Jager en de heren E. Haagsma en S. Wijnja, die als prijsje bonbons en siga- ~en in ontvangst mochten nemen. gaf in het kort de Onder leiding van voorzitter mr. A. v. d. Werf werd zaterdagmiddag in hotel Amicitia te Leeuwarden de 56e Algeme ne vergadering van de KNVB afdeling Friesland, wellicht beter bekend als Friesche Voetbal Bond, gehouden. In zijn openingswoord wees mr. v. d. Werf op de grote toename van het le dental in het afgelopen seizoen. Dit le dental nam namelijk toe met bijna 2000, waardoor de Friese afdeling thans de 20.000 leden nadert. Ook het aantal in geschreven elftallen vermeerderde, na melijk met 682 elftallen in seizoen 1959/ 60 tegen 626 in 1958/59. In verband hier mede werd er ook een flink aantal wed strijden méér gespeeld dan in het sei zoen daarvoor. En omdat deze vermeer dering van wedstrijden bij de junioren ruim 25% bedroeg, krijgen deze cijfers welhaast een beangstigend karakter, ge zien de nog steeds te geringe terrein- accomodatie. De ontwikkeling van de accomodatie houdt nl. geen gelijke tred met die der veldsporten. In totaal werden 4890 wedstrijden in de Friese afdeling gespeeld. Een ander probleem dat de voorzitter aansneed was het gebrek aan jeugdleiders. Hopen lijk zal er voor de in deze winter in Utrecht te houden cursus kadervorming ook uit Friesland voldoende belangstel ling bestaan en zal men hiervoor cur sisten naar voren brengen, waardoor het mogelijk zal zijn in de nabije toekomst het gebrek aan kader op te vangen, al dus de heer v. d. Werf. Overigens waren de verenigingsafge- vaardigden het spoedig eens met de uit gebrachte jaarverslagen, als was minder dan de helft van het totaal aantal ver enigingen aanwezig. Een pleidooi van de heer Faber (ONS) alle wedstrijden van de B-junioren naar de zaterdagmiddag te verschuiven, een en ander om de terreinennood op te hef fen, vond (nog) geen voldoende weer klank De voetbaltoto, thans sporttoto ge naamd, bracht het afgelopen seizoen weer geld in de laadjes der verenigin gen, doch ook in die van de bond. Hier door kon ruim 10.000 gulden naar het fonds tot aankoop van een eigen bonds-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1