Heuglijke dag voor jubilaris J. de Boer Dr H. Hofstra nam afscheid van het Johannes Bogerman Lyceum Tragische gebeurtenis in het Burg, de Hoop park IJLST WYMBRITSERADEEL van en BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, o kil SsM Donderdag 8 sept. 1960 115e jaargang no. 72 45 jaar bij Fa IJ., P. Situatie in Kongo steeds ingewikkelder De gehele geschiedenis van de school meegemaakt Mr R. M. Westerink substituut griffier te Dordrecht Afscheid Ds D. Kronemeijer I Gunning werken Het Sneeker Nieuwsblad is een en Th. Woudstra 40 jaar bij P.T.T. De mens als vreemdeling Dodelijk ongeval gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - 1 SNEEKER NIEUWSBLAD Kantooi vooi admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 30Ü5 (05150) b.g.g 4091 Zondag a.s. zal ds D. Kronemeijer in de dienst van 1.30 uur afscheid nemen van de Gereformeerde Gemeente te Op penhuizen c.a. Verte hiint MAANDAGS en DON DERDAGS Advertentieprijt 15 et per mm. Bij contract (handeltadv.) ager. A.bonnementtprij> 1 3,— per half iaar. Franco per port f 3.75 pet half jaar. Giro 8 5 07 4 8 ten name ran Sneeker Nieuwsblad. Mr. R. M. Westerink, thans Griffier Kantongerecht alhier, is bij Koninklijk Besluit van 30 augustus jl. benoemd tot Substituut Griffier bij de Arrondisse mentsrechtbank te Dordrecht. De bouw van het praktijkgedeelte van de Technische school voor de vereniging Chr. Nijverheidsonderwijs aan de Lem merweg alhier, is gegund aan de firma Kats te Leeuwarden voor f 439.800,- De bouw van een BLO-school in de omgeving van de Lemmerweg voor re kening van de gemeente zal worden ver richt door N.V. Bouwbedr. Kats te Leeu warden. N.V. Friso te. Sneek zal de bouw van 94 woningen verzorgen. De aanleg van de riolering nabij de Lemmerweg is toe gewezen aan de N.V, Ooms te Sneek. Dr H. Hofstra, van het begin in september 1947 af leraar in de biologie aan het Chr. Lyceum alhier, gaat nu eindelijk genieten van zijn pensioen, dat reeds op 1 april 1959 was ingegaan. Hij bleef echter nog ruim een jaar in functie om met het afleveren van de eindexamenklas zijn taak rond te maken. Dit tekent de grote toewijding voor het onderwijs van deze bekende stadgenoot, die zich op bewonderenswaardige wijze omschakelde van veearts tot leraar en zich met hart en ziel - en sukses! - aan zijn niepwe taak gewijd heeft. hele historie met zijn vaak schokken de momenten heeft meegemaakt. Niet als toeschouwer, maar als medespeler. Daarom wilde spr. bij dit afscheid dan ook enkele dingen memoreren over het begin. Want, zo zei hij, wij zijn zo gemakkelijk geneigd datgene te ver geten wat achter ons ligt; we zien dik wijls alleen maar het heden en dan zien we nu hiér een fraai school gebouw, een grote staf van docenten en meer dan 600 leerlingen, maar vroe ger: geen eigen gebouw, enkele leraren voor ’n paar uren, en de start in 1947 met 62 leerlingen. Na 1920 zijn al enkele pogingen on dernomen om te komen tot de stichting van een Inrichting voor Chr. V.H.M.O. Pogingen, die telkens schipbreuk le den, ook nog vlak voor het uitbreken, van de laatste wereldoorlog in 1940. Na de bevrijding in 1945 werd opnieuw de zaak aangepakt. Deze poging vond toen een breed draagvlak in Sneek en omgeving, hoewel velen, van wie wij steun hadden verwacht, ons in de kou lieten staan, ook geestelijke leidslie den, die leefden uit de Doorbraak-ge- dachte en kopschuw waren voor wat zich Christelijk durfde noemen. Maar toch kon op 5 februari 1947 de Vereniging voor Chr. M. en V.H.O. worden opgericht met 75 leden. Van het begin af mijnheer Hofstra, stond U achter ons streven. Het Chr. Onderwijs in het algemeen en het Chr. V.H.M.O. in het bijzonder was voor U ’n overtuiging, waar U voor instond. En toen wij 1 sept. 1947 startten met twee klassen en leraren moesten aantrekken was U direkt bereid ons te helpen met vier uren biologie. Alles stond echter op losse schroeven, de vergoeding was zeer gering en het uitzicht was niet hoopvol daar het bestuur voor de eerst komende jaren niet op subsidie behoef de te rekenen. U wist dit, maar U hielp ons en U was zelfs propagandist op Uw reizen in de praktijk door Fries- lands kontreijen. Ook het volgend jaar toen er twee klassen bij kwamen, nam U weer een aantal lessen op U, acht in getal. Inmiddels hadden de Staten van Friesland onze subsidie-aanvraag van 50,per 1.1. met een maximum van 3000,met 25-24 stemmen verwor pen en bij het Departement vonden we nog geen gewillig gehoor. Maar van Uw medewerking waren wij verzekerd, ondanks alles. U durfde als Hervormd man pal te staan in deze zaak. Dat was voor ons van enorm belang en daarvoor zijn wij U zeer erkentelijk. De heer Nauta herinnerde er verder aan, dat dr Hofstra ook de moeilijk heden van de huisvesting heeft mee gemaakt. Het was daarom ook voor hem een vreugde toen 20 dec. 1956 dit nieuwe Schoolgebouw officieel werd geopend. Verder wees hij er op, dat dr Hof stra, die al de jaren door leraar is ge bleven, ondanks het klimmen der ja ren, onderwijs gaf op de hem eigen manier: spontaan, woordenrijk, humo- Zijn afscheidsbijeenkomst maandag middag in de Aula van de school was druk bezocht, want behalve het be- stuur en het curatorium waren ook de collega’s en een groot aantal leerlingen en oud-leerlingen, alsmede de echt genotes van verschillende bestuurs leden en docenten aanwezig. Onder de collega’s bevond zich ook de heer dr J. P. Otto, leraar biologie aan de r.h.b.s. en het Magister Alvinus Gymnasium alhier, die daartoe door ’t bestuur was uitgenodigd. Zij werden allen verwelkomd door de heer M. Dethmers die wegens ver- hindering van de voorzitter de leiding van deze bijeenkomst had en na de gebruikelijke opening en het lezen van Matth. 28 13 t.e.m. 20, naar aanleiding van dit Schriftgedeelte een persoonlijk woord sprak tot de scheidende leraar wiens persoon hij schetste aan de hand van leuke herinneringen. Dr Hofstra hield hierna onder de titel „De eeuwenoude Aesculaap” een korte inleiding over de geschiedenis der geneeskunde en over de grote mannen die daarin een belangrijke rol hebben gespeeld. Ook behandelde hij hierin de ontwikkeling van de heel kunde, die eveneens reeds in de oudste tijden werd beoefend, maar in tegen stelling met de interne geneeskunde zich vrij kon ontwikkelen omdat zij niet aan enige levensbeschouwelijke ideologie verbonden was. Tenslotte toonde hij aan welk een bijzondere plaats ook de Bijbel inneemt in de ge schiedenis der geneeskunde. O.a. wor den nu nog de quarantaine maatrege- len toegepast welke Mozes meer dan stand" gekomen en de heer Hofstra de ristisch en aanschouwelijk en daarbij Hei was gisteren een heuglijke dag voor de heer J. de Boer, wonende Jan van Nassaustraat 21 alhier. Het was toen nl. 45 jaar geleden dat hij als 14-jarige jongen in dienst trad bij de fa. Woudstra, toen nog gevestigd in IJlst. Ter gelegen heid van dit feit werd er een receptie gehouden in Fredehiem, waarop tal van belangstellenden de jubilaris persoonlijk kwamen gelukwensen. Namens de direc tie werd hem een prachtig radio-toestel aangeboden en vele anderen lieten hun gelukwensen eveneens vergezeld gaan van geschenken. chaos kan voorkomen en zij hebben bei den Loemoemba aangezet zich ten aan zien van de Ver. Naties in te tomen. Maar dit was niet de enige opmer king van De Gaulle, welke men kan bekritiseren, maar zij is nieuw en lijkt vooral ingegeven door de vrees, dat Frankrijk dit jaar in de Algemene Ver gadering van de Ver. Naties, die over enkele weken begint, een nederlaag zal halen, wanneer de kwestie Algerije ter sprake zal komen. Vorig jaar was er net niet een meerderheid van twee derde aanwezig om de kwestie op de agenda te zetten, maar ditmaal is het ledental uitgebreid met juist ex-kolo- niale landen. De Gaulle vreest druk van de Ver. Naties, al laat hij nu al weten, dat hij zich niets aantrekt van wat daar wordt gezegd. Maar andere landen doen dat wel en zo dreigt een groeiend isolement. Tot nu toe waren de opstandelingen er tegenstander van de kwestie te in ternationaliseren en wilden zij met Frankrijk overleggen. Maar enkele weken geleden hebben zij zich tot de Ver. Naties gewend met het verzoek een referendum in Algerije te organi seren. Over Algerije heeft De Gaulle niets naders gezegd. Hij herhaalde het oude standpunt, dat het land na het staken van het vuren bij stemming mag uit maken hoe het zijn lot georganiseerd wil zien.: een Algerijns Algerije met of zonder Frankrijk. Wel valt op, dat van integratie met Frankrijk zelfs niet Wanneer de Algemene Vergadering van de Ver. Naties begint, zal aan het hoofd van de Russische delegatie pre mier Chroestsjow staan. Het is zeer ongebruikelijk, dat de premier dit doet, zodat alerlei speculaties over Chroe- stsjows bedoelingen de ronde doen. Zoekt hij contact met Eisenhower, die al gezegd heeft hem eventueel te wil len ontvangen, of wil hij alleen maar met zijn hernieuwde algemene ontwa- peningsplan indruk maken op de ont wikkelingslanden om op die manier de invloed van de Ver. Staten te on dermijnen? Het enige lichtpunt in de gehele ontwikkeling is, dat Chroe stsjow blijkbaar aan overleg nog de voorkeur geeft. Maar dat had ons zijn ruzie met de Chinezen al geleerd, die hem verwijten niet meer te geloven in de onvermijdelijkheid van een grote oorlog. De heer *H. v. d. Meulen, besteller le klasse bij de P.T.T. alhier, hoopt op 13 september a.s. zijn 40-jarig dicnstjubile- um te gedenken. Op 7 september 1915 stapte de toen nog jonge De Boer naai' de directie van de firma Woudstra en trad daar als leer ling in dienst. Door zijn toewijding voor zijn werk, zagen de directieleden al spoedig de goede vakman in hem en momenteel is hij voorman-draaier, spe ciaal bij de ronde gedraaide kaasvormen. In 1938 werd het bedrijf naar Sneek verplaatst en met nog twee man kreeg De Boer hier zijn werkkring. Van deze drie man is hij alleen nog over. Hij heeft dus het gehele verloop van dit bedrijf, speciaal in Sneek, meegemaakt. Er heerst op het ogenblik dat wij dit schrijven grote verwarring in Leopold- stad, de hoofdstad van de Kongo. President Kasavoeboe, die lange tijd op de achtergrond was gebleven en zijn felle premier, Loemoemba, aan het woord liet, heeft maandagavond zijn premier afgezet en Heo, de voorzitter van de Senaat, tot opvolger aangewezen. Het samengaan van Kasavoeboe en Loemoemba kon eigenlijk al enige tijd verbazing wekken, omdat Kasavoeboe, de leider van de in de provincie Leo- poldstad wonende stam der Bakongo’s, zich veel meer een voorstander had ge toond van een federale opbouw van de staat, terwijl Loemoemba, toen nog in overeenstemming met de Belgen, zich sterk beijverde de eenheidsstaat in de Kongo te handhaven. Door zijn felheid tegen de Belgen en later tegen de Ver. Naties, toen deze hem niet wensten te helpen het afvallige Katanga tot de orde te dwingen, probeerde Loemoemba het nationale gevoel van de Kongolezen aan te wakkeren. Namens het bestuur en het curatorium sprak de heer W. Nauta de scheidende docent toe. Hij herinnerde er aan, dat het lyceum met moeite en pijn is tot Dit is de titel van het proefschrift - een wijsgerig onderzoek naar de an tropologische en religieuze betekenis van het probleem der absurditeit en de figuur van de vreemdeling in de mo derne litteratuur - waarop onze stadge noot, de heer L. W. Nauta, op donder dag 22 september a.s. des namiddags te half vijf aan de Rijks Universiteit te Groningen hoopt te promoveren tot doc tor in de godgeleerdheid. Promotor is Prof. Dr H. de Vos. Het proefschrift, dat is uitgegeven met steun van de Nederlandse organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek, bestaat uit drie delen en voor het ver krijgen van de doctorstitel zal de pro movendus in het openbaar veertien stel lingen verdedigen. Na afloop der promotie recipieert de jonge doctor in het Universiteitsgebouw. De heer Boelens die uit de richting Irnsum kwam, stak, zondér uit te zien en richting aan te geven plotseling de straat weg over om bfhhéndodr 'ViU' de' Hogedijk ca Rauwerd naar huis te kun nen gaan. Een met een snelheid van plm. 80 km (geen grote snelheid op deze weg) rijdend Volkswagenbusje, dat uit de richting Leeuwarden kwam, was hem op dat moment zo dicht genaderd, dat de chauffeur, de heer J, H,S,Uit Stcen- wijk, de man niet meer kon ontwijken. De heer Boelens wérd in dé langs de weg lopende sloot geslingerd en liep daarbij zodanige inwendige, kneuzingen op, dat hij, na door Dr. Kerbert uit Sij- brandaburen onderzocht te zijn, tijdens het vervoer naar de dicht bijgelegen boerderij van de heer H. Jelsma te Rau werd overleed. Voorzover is na te gaan betreft de be stuurder van de Volkswagen geen schuld. Diens auto had aan de rechter zijde een gebroken koplamp, terwijl de bromfiets ernstig werd beschadigd. Een tragische bijzonderheid is, dat vo rige week een schoonzuster van het slachtoffer, mevr. J. Boelens-Huisman. op diens erf eveneens dodelijk werd aangereden. vijver heen om hulp te vragen aan twee meisjes de 16 jarige Anki Dee- nik en haar vriendin en de ander bleef op de wal staan. (Later hoorde mej. Deenik hem zeggen dat hij een nieuw pak aan had!) Toen de beide dames dravend op de plaats van het ongeval waren aange komen, meenden ze eerst dat het klei ne jongetje, dat op de wal stond, in het water gelegen had, maar toen de moe der maar bleef roepen „mijn kind, mijn kind” en daarbij steeds met de handen op de bodem van de vijver rondtastte, drong het tot hen door dat er nog een kind in de vijver lag. Mej. Deenik trok toen vlug haar jasje uit en stapte het water in, maar op hetzelfde moment haalde mevr. v. d. Heuvel het jongetje op. Anki pakte het aan en begon, toen ze zag dat het bewusteloos en helemaal slap was, direct met het toepassen van kunstmatige ademhaling. Het leek ho peloos omdat de baby geruime tijd on der water gelegen had, maar toch ge lukte het haar de levensgeesten weer op te wakken. Het kindje opende de ogen en begon normaal te schreien. De beide mannen hadden inmiddels de wagen op het droge ’gehaald. Terwijl haar vriendin zich over de andere kinderen ontfermde, spoedden Anki en de moeder zich met de baby het park uit. In de Jachthavenstraat zagen zij de heer Abeln met zijn auto, die hen direct liet instappen en daar na zo snel mogelijk naar het huis van dokter Gerritsma reed, die dienst had. Diens waarnemer was echter niet aan wezig en daarom reden ze naar dr Van den Heuvell, die adwseerde de kleine drenkeling met een warme kruik in de wieg te stoppen, ’s Avonds om 8 uur echter achtte de waarnemer van dokter Gerritsma het wenselijk hem naar het ziekenhuis te vervoeren. Daar is hij helaas enige uren later over leden. getracht heeft een wegwijzer te zijn op het moeilijke terrein van de bio logie en de jeugd een inzicht te geven in de problemen die vooral in deze tijd aktueel zijn. U hebt aangespoord tot werken en op het eindexamen was U, om een friese uitdrukking te bezigen, min to brüken als er niet allemaal negenen en tienen uit de bus kwamen. Voor dit alles bracht spr. dr Hofstra hartelijk dank, waarna hij hem, omdat hij nog vitaal is en belangstelling heeft voor allerlei wat er gebeurt in binnen- en buitenland, namens het bestuur een atlas anno 1959 aanbood, teneinde dit ook op de kaart te kunnen volgen. Nadat Tom v. d. Mark namens de leraren, leerlingen en oud-leerlingen als dank voor de wijze waarop dr Hof stra les heeft gegeven hem een fraaie Perzische wanddoek had aange boden, waaraan een leerlinge voor mevrouw Hofstra een bloemstuk toe voegde, sprak de rector dr P. Greep namens de collega’s. Ook hij bracht zijn scheidende medewerker dank voor de wijze waarop hij onderwijs heeft gegeven waarbij hij er aan herinnerde, dat dr Hofstra eenvoudig is begonnen zonder enig instrumentarium van de school, maar toch kans heeft gezien de toen aan hem toevertrouwde leerlin gen in het vak biologie in te wijden. Een prestatie noemde spr. het, dat een veearts zich zo snel omgeschakeld heeft tot het V.H.M.O., temeer omdat de eisen voor het vak biologie niet zo eenvoudig zijn. Bovendien is het een levend vak dat steeds nieuwe inzichten biedt. U hebt U echter altijd beijverd het nieu we te bekijken en heel veel moeten studeren om bij te blijven. Uw onderwijs was aanschouwelijk en wat het voornaamste is U was er met hart en ziel bij betrokken. Wij zullen U missen, maar zijn er van overtuigd dat U op de hoogte zult wil len blijven van alles wat in dit lyceum gebeurt. Dr Greep dankte dhr Hofstra eveneens voor diens medeleven met en toewijding voor de school en bood hem een album aan met de namen van allen die tot het geschenk hebben bij gedragen plus foto’s van de oude en de nieuwe school, enige „aanschouwe lijke” lessen van dr Hofstra inbegre pen. Tot besluit sprak hij er zijn vreugde over uit, dat velen van zijn oud-leer lingen door zijn onderwijs veeartsenij kunde of biologie hebben gestudeerd en deelde hij mede, dat een van hen (mej. A. W. Greep) per 1 september zijn plaats in de school heeft ingeno men. Dr Hofstra sprak een uitvoerig en meermalen geestig dankwoord, waarin hij ook de concierge, de administra trice en de amanuensis betrok, waarna de heer Nauta de bijeenkomst sloot met dankgebed. Daarna namen alle aanwezigen nog persoonlijk afscheid van de heer en mevrouw Hofstra. Zijn uitvallen tegen de Ver. Naties en zijn koketteren met Russische hulp wekten in de Kongo verzet. Toen Loe moemba het vertrek van de troepen van de Ver. Naties eiste (op een pers conferentie overigens en nooit offici eel), kwam dit verzet naar buiten in een stemming van de Senaat, die de hulp van de Ver. Naties wilde hand haven. Nu acht Kasavoeboe, die zich bo vendien door Loemoemba te veel op de achtergrond gedrongen voelde, blijkbaar het moment gekomen zich zelf van de macht meester te maken. Dat hij Loemoemba’s politieke onder gang wil, blijkt uit de opmerking, dat Loemoemba door de Belgen was be noemd en dat hij bij zijn pogingen zich meester te maken van de mijn staat in de provincie Kasai het land naar een burgeroorlog voert. Het is opmerkelijk, dat de nieuwe premier, Heo behoort tot de partij van Kalonji, de premier van de afgescheiden mijn staat. Loemoemba heeft dit alles echter niet over zijn kant laten gaan en korte tijd na de aankondiging van Kasavoe- boe’s besluit verscheen hij voor de radio om bekend te maken, dat hij president Kasavoeboe had afgezet. Hij deed een beroep op het Kongolese le ger hem trouw te blijven. De situatie werd gisteren nog inge wikkelder toen de Kamer van afge vaardigden nu urenlange rumoerige beraadslagingen besloot zowel het ont slag van Loemoemba als dat van Kasa voeboe ongeldig te verklaren. Beiden trokken zich van deze vreemde uit spraak niets aan en handhaafden el kanders ontslagen. Veel van de ontwikkeling zal afhan gen van de positie, die het Kongolese leger inneemt. Kiest het grotendeels de zijde van Kasavoeboe, dan is de positie van Loemoemba uitermate moeilijk. Blijft het leger trouw aan de premier, dan is te voorzien, dat ’n bur geroorlog tussen leger en stammen, die Kasavoeboe steunen, zal uitbreken. Ongelukkige uitlating van De Gaulle In zijn persconferentie, welke pre sident De Gaulle van Frankrijk even eens maandag heeft gehouden, heeft deze de ontwikkeling van de Kongo als een voorbeeld gesteld van de on toereikendheid van de „zogenaamde Ver. Naties”. Hij had liever gezien, dat Amerika, Engeland en Frankrijk in den beginne hadden ingegrepen om de jonge staat op zijn eerste schreden te leiden. Dat had inmenging van ande ren (b.v. communistische landen) kun nen voorkomen. Deze opmerking van De Gaulle is wel heel ongelukkig, omdat zij de in druk wekt, dat hij weinig anders wil dan een voortzetting van het koloniale bewind, terwijl zijn hakken op de Ver. Naties, die toch heus wel op successen kunnen boeken, bijzonder onaange naam zal aandoen in de jonge Afri kaanse landen, die juist in deze Ver. Naties een mogelijkheid zien zich bui ten het kolonialisme om te ontwikke len. Mensen als Bourguiba van Tu nesië en Nkroemah van Ghana, beiden zeer bekwame mensen, zien juist in de Ver. Naties het aparaat, dat de ergste aan en daarmee de stappen, die gedaan zijn in de richting van een werkelijke Euro pese integratie, ongedaan maken. Hierbij zal hij zeker op verzet van de andere deelnemende landen (Duits land, Italië, België, Luxemburg en Ne derland) stuiten, maar men mag niet uit het oog verliezen, dat een land de vlotte werking van de gemeenschap pen aardig kan saboteren. De toekomst ziet er niet zo helder uit op dit gebied. Het geschenk van de directie Vele leerlingen, o.a. de houtdraaiers bij Frico, heeft hij opgeleid en steeds is hij dezelfde gebleven: een man met een uit stekend humeur, die in een goede ver standhouding, zowel met de directie als mét zijn ondergeschikten samenwerkt. De heer P. Woudstra noemde het een buitengewone dag, niet voor de jubilaris alleen, maar ook voor het bedrijf. Het gebeurt niet vaak, zei hij, dat een werk nemer zo lang aan eén en dezelfde firma blijft verbonden en hij kon zich nog goed herinneren toen hij als kleine jon gen De Boer om een pijpje vroeg. Een Duitse dienstbode maakte echter een eind aan dit festijn. Doch altijd is hij dezelfde kindervriend gebleven. Hij schetste de jubilaris als een man van grote plichtsbetrachting en stelde hem als een voorbeeld, dat navolging ver dient. Als uiting van hun waardering voor zijn werk overhandigde hij hem een radio-toestel. Mevrouw Woudstra bood mevrouw De Boer een boeket bloe men aan. Namens het Departement van Nijver heid en Handel reikte de heer J. Douma de jubilaris het vererend getuigschrift van de Maatschapij uit voor zijn trouwe dienst, waarbij hij opmerkte, dat het Departement niet alleen de belangen van de directies behartigt, doch ook die van de werknemers. Hij vond het dan ook een groot genoegen dit getuigschrift te kunnen overhandigen. Zoals het De partement er naar streeft de welvaart te bevorderen, zo streeft de man er naar het welzijn van zijn gezin te be vorderen. De heer Douma betrok ook mevrouw De Boer in dit jubileum, aan gezien zij altijd moet zorgen dat alles reilt en zeilt, zoals het behoort. Uitstekend humeur meer gesproken wordt, zelfs niet als afkeurenswaardige mogelijkheid. Tenslotte zette De Gaulle de Euro pese en de N.A.V.O.-klok terug. Van integratie van de defensie wil hij niets weten en de Europese gemeenschap pen (voor kolen en staal en de ge meenschappelijke markt) moeten on dergeschikt gemaakt worden aan overleg van de regeringen. Hij wil het z.g. supranationale karkter dus deze gemeenschappen ontnemen In het Burgemeester de Hooppark heeft zich zondagmiddag een tragische gebeurtenis afgespeeld. Om plm. 1 uur wandelde daar mevr. Van den Heuvel uit de Zwaardstraat met haar jongste zoontje de 2% maanden oude Eduard Louis in de kinderwagen en haar beide andere kinderen van resp. 2% a 3 jaar en Ui jaar er naast. Plotseling tippel de het jongetje van anderhalf bij de wagen vandaan, maar toen de moeder hem achterna liep en daarvoor de kin derwagen even los liet, reed deze de vijver in. Zij sprong, hoewel de zwem kunst niet machtig, direct het water in om te proberen haar kindje, dat uit de wagen gevallen en gezonken was, te redden, wat opgemerkt werd door twee wandelaars. Geen van beiden had blijkbaar de moed de moeder te hulp te komen, want de ene die, naar hij zei, niet kan zwemmen, liep om de Hier nemen enige oud-leerlingen afscheid van dr en mevrouw Hofstra. 30 eeuwen geleden bekend maakte. Na een kleine theepauze hield Drs. I. J. VVesterhof, eveneens leraar in de biologie aan het Lyceum, een beknopte inleiding over de geschiedenis der er felijkheid, waarin hij tevens enige be schouwingen wijdde aan de invloed van radio-actieve .stralen op de mens en de bepaalde consequenties welke daaraan zijn verbonden. Door deze stralen worden n.l. bepaalde gedeelten van chromosomen weggestraald wat tot gevolg kan hebben dat bepaalde chromosomen zelfs geheel vernietigd worden. In dat geval kan geen cel deling meer plaats vinden. Ook kun nen de geslachtscellen beschadigd worden waardoor de kinderen allerlei afwijkingen kunnen vertonen. Aan het slot van zijn betoog bracht spreker in een persoonlijk woord dr. Hofstra dank voor zijn onderwijs in de biologie. Ik heb er altijd bewondering voor gehad, dat U als man van het vrije veld zich zo goed heeft aangepast aan het schoolleven, aldus de heer IWesterhof. Hij dankte ook mevrouw 1 Hofstra voor de genoten gastvrijheid en wenste dat beiden nog veel vruch ten mogen zien van de lessen van dr. Hofstra. Gistermiddag kwart voor zes gebeurde op de kruising Rijksstraatweg Leeuwar- den-Heerenveen en de Hogedijk een ern stig ongeluk dat aan de 67-jarige brom fietser D. Boelens uit Rien het leven heeft gekost. De heer J. Boersma sprak namens het personeel. Hoewel hij slechts drie jaar met de heer De Boer samenwerkt, heeft hij die toch reeds leren kennen als een man, die zeer door zijn medewerkers wordt gewaardeerd door zijn goed hu meur, wat altijd zeer prettig aandoét. Hij hoopte, dat hun collega de pensioen gerechtigde leeftijd zou mogen bereiken en dan nog vele jaren van zijn rust zal kunnen genieten. Namens de familie sprak de heer A. van Kalsbeek uit Drachten, die er trots op was zo’n zwager als de jubilaris te bezitten, want 45 jaar bij één baas werk zaam te zijn geweest komt zelden voor. De heer Cnossen die de jubilaris reeds het Friese boekwerk „Rymen en Telt- sjes” had aangeboden, sprak daarna nog namens de personeelsvereniging en wees ook op de prima samenwerking die hij met De Boer als voorzitter van de ver eniging had ondervonden. Steeds stond hij met raad en daad achter ons. Spr. wenste dat het de jubilaris gegeven mag zijn nog lange tijd bij de Fa. Woudstra te werken en dat zijn familie daarvan getuige mag zijn. Tot slot sprak de jubilaris zelf een kort woord, waarin hij allen dank zegde voor hun belangstelling en cadeaus.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1