Hartelijk afscheid van Hr R. H. Westerink Wat de raad te behandelen krijgt Waterpoort-krabbels IJLST WYMBRITSERADEEL BUITENLANDS OVERZICHT door Speurder - 'O van en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 115e jaargang no. 74 Leger neemt in Kongo de macht in handen Verbeteringen Lemmerweg i I Zomeravondvoetballers gaan feesten Ook zij kregen een zwemdiploma Donderdag 15 sept. 1960 Burgemeesters in Friesland moeten Fries kunnen spreken Bejaarde dame aangereden Jongen door auto geschept Uitstapje Volière Vereniging Sneek Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD -1 7 Verkoop grond de iedere Namens de Pachtkamer l Verichignt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (05150) b.g.g. 4091 Advertentieprijs 15 ct per mmz Bi] contract (handelsadv.) ager. Abonnementtprij» t 3,— □er half jaar. Franco per oost f 3.75 pet half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. sprak de heer G. M. Gerbrandij, die naar voren bracht de prettige wijze waarop de Pachtkamer met mr Weste-1 zitting, waarna i rink heeft samengewerkt. Naast jurist I menzijn in „De Wijnberg” volgde. B. en W. stellen voor op zijn verzoek aan de heer F. H. Krommendijk, wonen de Lindenlaan 3 alhier, een achter zijn woning gelegen opgehoogde strook grond grond, ter grootte van plm. 180 m2 te verkopen tegen de prijs van f 7,- per m2. De heer Krommendijk is van plan hier op een garage te bouwen. De pret van veel kinderen is evenals de Uwe in deze zomer door het' min der mooie weer dikwijls bedorven. In de „Wip-Wap”, het orgaan van de Speeltuinvereniging Sperkhem-Tuin- dorp las Speurder tenminste dat de speeltuin op sommige plaatsen in een modderpoel was herschapen (oh, die arme moeders!), zodat de kinderen er soms niet konden verkeren. Het be stuur heeft daarom maar besloten de tuin op a.s. zaterdag te sluiten, maar als pleister op de wonde krijgen de jongens en meisjes van 6 t/m 15 jaar een viswedstrijd. Er zal om het kam pioenschap van Sperkhem-Tuindorp worden gevist. Het bestuur heeft ech ter al weer nieuwe plannen voor het volgende seizoen. Het ligt in de be doeling op verschillende plaatsen, zo als om de draaimolen heen, een te- gelplateau aan te leggen, waardoor modderpoelen zullen worden voorko men. Ook zal een net over de zand bak worden aangebracht. De wedstrijdzeilers krijgen ook nog een extraatje. De Kon. Zeilver. Sneek houdt nl. nog een wedstrijd op zater dag 24 september voor jeugd-leden en leden. De start is om 14.30 maar... Kroon, krijgen belanghebbenden de ge legenheid hun bezwaren in te dienen. heer H. wonende De weg Sneek-Lemmer is al jarenlang een bron van ongenoegen voor de wegge bruikers. Vooral de automobilisten kla gen erg, want er zijn verschillende ge deelten, die zij met de fietsers en brom fietsers moeten delen. Even buiten onze stad wordt men reeds gewaarschuwd met een bordje „900 meter slechte weg”, terwijl men in Jutrijp.Hommerts ook al aan de weg bezig is. Maar nadat men bij de Jeltebrug nog eenmaal gestopt heeft is na Woudsend het leed geleden. Het wegdek is daar ook wel minder goed, doch de bordjes „werk in uitvoe ring” dui den er op dat hier spoedig verbetering in zal komen. Bij Jutrijp.Hommerts komt wel de grootste verandering. De verkeerslich ten, die daar staan opgesteld, dienen \V\jziging van de winkel- sluitingsverordening 1952 Van een aantal hier gevestigde siga renwinkeliers is een verzoek binnen ge komen om de winkelsluitingsverorde. ning van de gemeente Sneek de z.g. verplichte halvedagsluiting voor deze winkeliers op maandag voor ’s namid dags 1 uur, ongedaan te maken. B. en W. hebben de Kamer van Koophandel en Fabrieken, die in een dergelijke aan. gelegenheid moeten beslissen, gevraagd haar oordeel over deze kwestie en deze is van mening dat, aangezien de over grote meerderheid van de alhier geves. tigde sigarenwinkeliers geen prijs meer stelt op een verplichte halve.dagsluiting, inwilliging van het verzoek alleszins gerechtvaardigd is. B. en W. kunnen zich geheel met de zienswijze van de Kamer, welke gebaseerd is op de bedoe ling van de wetgeving, verenigen en stellen de raad dan ook voor tot deze wijziging te besluiten. De zonnebloemen groeien nog steeds. Heeft de heer Veenstra, Kapelstraat 10, een exemplaar van 3.75 m hoog, de heer N. Joustra, Zwarte Weg 1 al hier, presteerde het een bloem van een lengte van 3.88 m op te kweken. Blijkbaar was zijn devies dat van de deelnemers aan de Olympische Spe len: steeds verder, sneller en hoger. Want wij echter een klassificatie in die trant maken, komt het goud toe aan een oud-Sneker, die momenteel in Den Haag woont. De zonnebloem van de heer H. de Vries, wonende Azaleastraat 5 te ’s Gravenhage, be reikte een hoogte van.... 4.45 meter. De schier onover koombare 4-meter grens is- dus ruim overschreden! Voor de bezoekers aan de volière in hetzelfde park zijn bordjes in de kooien geplaatst, waarop de namen van de gehuisveste vogels staan, zo dat zij dus niet langer hóeven te gis sen. De Israëlische flamingo’s trekken er zich overigens niet veel van aap, want statig schrijden zij voort, slechts minachting voelend voor hen, die zon? der bordje hun soort niet weten thuis te brengen. De commissie voor Zomeravondvoet. bal houdt in verband met het feit dat zij vijf jaar reeds aangesloten is bij de F.V.B. op dinsdag 27 september a.s. een feestavond in het Amicitia Theater. Hieraan werken mee de bekende ra dio. en T.V. artiesten André Meurs, Ton- ny Huurdemans, de Spelbrekers, de Wi. co’s en Herman Teunissen. De entreeprijs is zeer laag gehouden namelijk F. 1.zodat ieder lid deze avond kan bezoeken. Na afloop is er bal onder leiding van het orkest Johan Bok. Op deze avond zullen ook de prijzen van het afgelopen seizoen voor de zo- meravondvoetbalcompetitie worden uit gereikt. Er zijn nog enkele kaarten verkrijg baar bij de penningmeester, Kapelstraat 36 en eventueel op de speeldag aan de kassa. er moeten voor elke klas tenminste vijf deelnemers zijn. Zoals men weet houdt de daarop volgende dag S.Z.C. haar sluitingswedstrijd. Tante Pos maakt ‘t ons gemakkelijk. Enkele dagen geleden zijn twee post- zegel-aut omaten en een brievenbus tegenover lunchroom. Olij geplaatst, omdat als aanstonds het nieuwe post kantoor wordt geopend, de postzegel- automaten van Leeuwenburg naar de Westersingel verhuizen. Onderstaand beeld kunt U morgen omstreeks half elf in het Wil- helminapark aantreffen. De 86-jarige Koerten, in het rusthuis „Thabor”, voert om die tijd de eenden, ganzen en zwanen van het park. Reeds een jaar of vijf is hij hiermee bezig en de gevleugelde be woners van het park kennen hem al zo goed, dat ze, als de heer Koerten even te laat is, op hem staan te wach ten. De zwaan, zich veilig wetend door de kracht van zijn vleugels, trekt hem dan zelfs de zak met brood uit de zak, doch ook de andere vo gels kennen helemaal geen vrees. Trouwens voor de zwaan heeft de heer Koerten een apart plekje in zijn hart gemaakt, want indien hij het brood op de grond gooit, krijgt deze vogel niets omdat zijn kleinere soort genoten hem dan altijd te vlug af zijn. Daarom krijgt hij een „privé- bediening” op het plateau naast de Ouden van Dagen-bank. Nieuwe spanningen Maandag kwam het tot nieuwe span ningen. Kasavoeboe liet Loemoemba arresteren, maar enkele uren later reed Loemoemba weer als een vrij man door Leopoldstad. Men zou dus ook tot tegenstellingen in het leger kunnen concluderen. Loemoemba heeft voortdurend zijn strijd volgehouden tegen de Ver. Na ties, die bij de ontslagkwestie van be gin vorige week een vliegverbod op legden en radio-Leopoldstad sloten om te voorkomen, dat ophitsing hiervan uit onrust zou verwekken. Deze maat regelen troffen vooral Loemoemba, die bovendien buiten de Ver. Naties om de beschikking had over een aantal Russische transportvliegtuigen. Dit verbod is dinsdag echter opgeheven. Kasavoeboes minister Balikongo heeft zich al van Leopoldstads microfoon meester gemaakt om te vertellen, dat het arrestatiebevel voor Loemoemba van kracht blijft. Loemoemba is ech ter onvindbaar. De Veiligheidsraad is tot het ogen blik van schrijven driemaal bijeen ge weest, waarbij secretaris-generaal Hammarskjöld zijn maatregelen moest verdedigen teggen Russische aanval len. Want Rusland betoogt, dat ’t hulp verlenen buiten de Ver. Naties om aan de wettige regering van de Kongo ge heel in overeenstemming is met de resoluties van de Veiligheidsraad, ter wijl Hammarskjöld betoogt, dat dat juist de onrust vergroot, die de Ver. Naties zoveel mogelijk moeten tegen gaan. Hij noemde Rusland niet met name, maar wel België, dat wapens had geleverd aan Katanga. Slechts hulp via de Ver. Naties, aldus Ham marskjöld, biedt de mogelijkheid het conflict te localiseren en te verhinde ren, dat de Kongo een strijdtoneel van de koude oorlog wordt. Eisenhower waarschuwde Dat heeft president Eisenhower ook onomwonden uitgesproken op zijn persconferentie, waarin hij de Russen waarschuwde, dat Amerika niet kan toelaten, dat Rusland de Kongo een zijdige hulp biedt. M.a.w.: gaat dit zo door, dan zal ook Amerika zich ver plicht zien duidelijk partij te kiezen in het conflict. De meeste Afrikaanse landen heb ben het volle vertrouwen in de Ver. Naties, juist om te verhinderen, dat hun gebied een inzet in de koude oor log wordt, maar enkele figuren hellen toch wel duidelijk over naar het Rus sische standpunt. Dat geldt zeker voor Sekoe Toeré van Guinée, die dreigt zijn troepencontingent aan de Ver. Na ties te onttrekken, en in mindere mate voor Nkroemah van Ghana, die niet kan dulden, dat Sekoe Toeré initiatie ven neemt, die hem de leiding vaneen bepaalde beweging verschaffen. De Veiligheidsraad is weinig verder gekomen en heeft het mandaat aan Hammarskjöld nog niet kunnen ver duidelijken. Gisteravond is de situatie weer gron dig veranderd. Het leger heeft de knoop doorgehakt en de macht in han den genomen en wil tot het einde van dit jaar Kongo besturen. Het parle ment is voorlopig voor een maand naar huis gezonden. Pas wanneer de Kon golese crisis is opgelost en de eenheid in het land is hersteld, zal het leger het bestuur weer aan de burgerlijke autoriteiten overdragen zo heeft de op perbevelhebber verklaard. Speldeprikken tegen Berlijn? Terwijl Chroestsjow met een aantal premiers van communistische landen per schip onderweg is naar de Ver. Staten om op 20 september de ope- ningsvergadering van de Algemene Vergadering van de Ver. Naties bij te wonen, hebben de Oostduitsers op nieuw de toegang tot Oost-Berlijn voor Westduitsers afhankelijk gesteld van paspoorten, die de Oostduitse politie zal uitreiken. Dit is in regelrechte te genspraak met de verdragen, die de ge allieerden uit de vorige oorlog t.a.v. Berlijn hebben gesloten. Vandaar dat de Westelijke commandanten in de voormalige hoofdstad heftig proteste ren, maar het is nauwelijks aan te ne men, dat de Oostduitsers daarvoor te rug zullen schrikken. Het Westen be raamt tegenzetten, maar komt tot nu toe niet verder dan voor het bezoek van Oostduitsers aan Westelijke lan den speciale pasjes te eisen. Er wordt overwogen de leveranties volgens het handels verdrag tussen Oost- en West- Duitsland stop te zetten, maar men is nog niet verder gekomen dan een ver zoek van minister Erhard leveringen zoveel mogelijk tegen te gaan. Of in dustriële hun zakelijk belang zullen schaden moet men natuurlijk nog af- wachten. Meer dan een gebaar is het overigens niet. De opzet van de Oost duitse actie is in de eerste plaats de bestaande toestand van tweedeling van de stad nader te accentueren en daar door West-Berlijn ook juridisch een uitzonderingspositie te geven. Het is heel goed mogelijk, dat de communis ten de druk op Berlijn weer gaan ver sterken om het Westen te dwingen zich ontvankelijker te tonen voor de ont wapeningsvoorstellen, waar Chroest sjow ongetwijfeld mee zal komen in de Ver. Naties. Aangezien deze voor stellen voor het Westen onaanvaard baar zijn (en de Russen weten dat), kan het ook zijn, dat de communisten zo een motief zoeken om een actie te gen Berlijn in te zetten, een actie van speldeprikken, waar men weinig tegen kan doen en die niet voldoende de in zet van het verdedigingsapparaat van hét Westen wettigt. Wegens de vijandige houding van het Amerikaanse publiek, welke extra veiligheidsmaatregelen nodig zou ma ken, heeft de Amerikaanse regering Chroestsjow geen toestemming gege ven zich in New York buiten het ei land Manhattan te begeven. Een spel- deprik, die ook de Hongaar Kadar en zijn Albanese ambtsgenoot moeten on dergaan. II is hij n.l. ook steeds mens gebleven en dat was voor ons als leken die zich ook moesten bemoeien met de recht spraak prettig en een grote steun. Wij hebben heel vlot en zonder al te veel moeilijkheden met U samengewerkt en zullen met prettige herinneringen aan U terug denken. Ook wij hadden U graag in Friesland willen houden, maar omdat Uw nieuwe functie betere pro motiekansen biedt, zijn we blij voor U dat U hier vandaan gaat, zo besloot de heer Gerbrandij. Mr J. H. Cornells, sprekende voor de Kantonrechter-plaatsvervangers en de Sneker balie, allen aanwezig, ge tuigde dat mr Westerink in de ware zin des woords griffier is geweest en zag dit afscheid voor hem als een ver ruiming van de horizon. In Dordrecht zijn n.l. mogelijkheden voor U wegge legd, die U in Friesland niet hebt kun nen vinden. Mr Cornells besloot zijn geestige toespraak dan ook met de hoop uit te spreken, dat mr Westerink binnenkort de rust van de zittende ma gistraat deelachtig mag worden. Mr C. Stoop, deken van de Orde van advocaten in het arrondissement Leeu warden, verheugde zich met de heer Westerink, dat hem thans in de oude stad Dordrecht kansen worden gebo den die hij zeker zal benutten. Hij dankte hem voor het vertrouwen hun als advocaten altijd geschonken, als mede voor zijn hulp en medewerking. Notaris P. Feddema dankte de schei dende griffier eveneens voor de pret tige en vlotte wijze waarop hij het no tariaat tegemoet is getreden en wenste hem mede namens zijn eveneens aan wezige collega’s onder Gods zegen veel voorspoed toe.- Mr Westerink sprak daarop een uit voerig dankwoord. In de eerste plaats tot de Kantonrechter voor diens vrien delijke woorden en voor de vriend schap en steun op velerlei terrein van hem ondervonden. In de ruim twaalf jaar dat ik hier werkte heb ik drie kantonrechters meegemaakt, aldus spr. maar al deze tijd is het hier prettig wonen en werken geweest, mede dank zij de prettige medewerking van de balie en de goede sfeer welke hier steeds heerste. Spr. hoopte dat de ver wachtingen welke de sprekers van zijn nieuwe functie koesteren in ver vulling zullen gaan, dankte ook voor het fraaie geschenk en verder alle aanwezigen voor hun belangstelling. De Kantonrechter sloot daarop de I zitting, waarna nog een gezellig sa- Imenzijr 'r'- -’-J- Onteigening In het bij rb. van 19 juni 1953 vastge stelde v’tbreidingsplan in onderdelen, goedgekeurd door de ged. staten bij hun besluit van 20 april 1954, zijn gronden, gelegen aan weerszijden van de Lem merweg, in de stadsuitbreiding betrok ken. Met de verwezenlijking van dit gedeel te van het uitbreidingsplan is reeds ge ruime tijd geleden een aanvang ge maakt, terwijl bij verschillende gelegen heden de gemeente gronden heeft aan gekocht welke voor een verdere reali sering van het plan benodigd zijn. De met de betreffende eigenaren ge voerde onderhandelingen hebben echter in twee gevallen niet tot een overeen stemming geleid. In het ene geval is de eigenaar slechts bereid de grond te rui len tegen een gelijkwaardig perceel gras land, aan welke eis de gemeente niet in staat is te voldoen en met de andere kan omtrent de prijs geen accoord worden bereikt Nu de beschikking' over de betreffen de percelen derhalve niet of niet tegen een redelijke prijs langs minnelijke weg kan worden verkregen, zal de onteige ning daarvan dienen te worden voorbe reid. B. en W. stellen daarom voor het plan tot onteigening van de betreffende ge bouwde en ongebouwde eigendommen voorlopig goed te keuren. Alvorens het plan definitief wordt goedgekeurd, wat weer de goedkeuring behoeft van de aan te mogen bieden namens de offi cieren van justitie, belast met de be handeling van kantongerechtzaken te Sneek, de leden van de Pachtkamer, de Kantonrechter-plaatsvervangers, de Sneker balie, deurwaarder de Jong en verder allen die aan dit kantongerecht werkzaam zijn, óók de concierge mevr. Bos en haar moeder mevr. Tamminga. Hij voegde hieraan toe, dat mr Weste rink pas 40 jaar is en dus nog 30 jaar ambtsvervulling voor de boeg heeft. Maar het is mijn stellige overtuiging, zo zei hij, dat Uw nieuwe werkkring U zal leiden tot het rechtersambt, dat U op grond van Uw kennis, er varing en inzicht toekomt. Daarna richtte mr Menalda zich tot mevr. Westerink, die een moeilijke tijd tegemoet gaat daar haar man voor zijn werk dikwijls afwezig zal zijn. Voor U in de eerste plaats hoop ik daarom, aldus spr., dat Uw man in Dordrecht binnenkort een geschikte woning zal kunnen vinden en ook, dat hij, zolang dat nog niet gelukt is, in Dordrecht dezelfde gastvrijheid zal vinden die ik, na mijn benoeming hier, bij U heb genoten. Met een boeket bloemen bezegelde Mr Menalda deze woorden. De Officier van Justitie mr H. Nie- meijer te Leeuwarden sprak een per soonlijk woord, waarin hij zijn vriend Westerink hartelijk dankte voor zijn openheid, eerlijkheid, hulpvaardigheid en hartelijkheid. Wij hadden U graag voor Friesland behouden, zei hij, maar nu dat niet zo mocht zijn wensen wij U veel goeds toe in Dordrecht en vooral veel gerechtigheid. Bij het diplomazwemmen, woensdag en donderdag in het zwembad alhier gehouden, behaalden naast de maandag reeds vermelde, ook de volgende meisjes het eerste diploma: Anke Feenstra, Jikke Seekles, Dukkie Pelsma, Anje Flach, Tetje van Dijk, Marjan Visser, Tineke Spitse, Ida Bruin, sma, Hinke Leeverink, Elske Dotinga, Suze Ligthai't, Margriet Zwart, Joukje Blauw, Willy Koster, Tjitske Heerschop, Julia Dolstra, Tinie v. d. Ploeg, Hanny Oosterhoff, Hiltje Visser, Richtje Dijk, stra en Eelkje Atsma. voor de aanleg van een parallelweg, welke zal bestaan uit een rijbaan voor langzaam verkeer (daarbij inbegrepen de auto’s, die naar het dorp toe moéten) en één voor het snelverkeer. Deze paral lelweg wordt tevens gebruikt als fiets pad, waar het buiten de bebouwde kom aansluiting vindt met een tegelpad. Dit tegelpad loopt door tot de weg naar Woudsend. Het gedeelte van de Lemmerweg van onze stad naar Jutrijp.Hommerts krijgt waarschijnlijk in 1961'fietspaden. Wij schreven vorige week, dat er in Leopoldstad, de hoofdstad van de voor malige Belgische Kongo, een grote verwarring heerste, nadat president Kasa voeboe en premier Loemoemba elkaar hadden afgezet. De verwarring is daar op niet minder geworden. Nadat Loemoemba de president had afgezet moest de politie demonstraties tegen Loemoemba onderdrukken, hetgeen een zekere in druk gaf van de aanhang, waarop de zich voornamelijk in zwijgen hullende Kasavoeboe kon rekenen. Maar op woensdag en donderdag van de vorige week slaagde Loemoemba erin de beide huizen van het Kongolese parlement tot een besluit te bewegen, dat neerkwam op een motie van vertrouwen in hem en Kasavoeboe. Want het Huis van Afgevaardigden maakte beide besluiten on gedaan en de Senaat, waarin Loemoemba de sterkste tegenstand had te ver wachten, maakte ook het ontslag van de president ongedaan. Loemoemba ging de dag daarop tot de tegenaanval over en ontsloeg drie ministers, onder wie Bomboko, de mi nister van buitenlandse zaken, die het ontslag van Loemoemba mede onder tekend had. Hij stoorde zich niet aan de uitspraak van het Huis en verklaar de zichzelf hoofd van de staat, waaruit bleek, dat hij Kasavoeboe als afgezet beschouwde. Zaterdag deelde Kasavoe boe de Ver. Naties mede, dat hij we derom Loemoemba had ontslagen en dat Ileo, de voorzitter van de Senaat, een nieuwe regering gereed had. Op de achtergrond was een zekere verandering in de machtsverhoudingen waar te nemen. Tot dan had het leger zich min of meer buiten de strijd ge houden en men nam aan, dat het Loe moemba steunde. Maar tegen het eind van de week bleek dat te veranderen. De aanhangers van Kasavoeboe kwa men in de meerderheid, zoals bleek uit het bevel van de stafchef aan de sol daten om hun wapens bij hun officie ren in te leveren. Een andere aanwij zing was, dat in Kasai, waar het leger optrad tegen separatistische stammen, een staken van het vuren was afge- kondigd, waardoor ook Katanga, de afgescheiden rijkste provincie van de Kongo, zich wat veiliger ging gevoe len. SNEEKER NIEUWSBLAD In een buitengewone zitting van het Kantongerecht alhier werd gistermorgen afscheid genomen van de griffier mr R. M. Westerink, die onze stad verlaat wegens zijn benoeming tot subst. griffier bij de Arrondissements Rechtbank te Dordrecht. In de toespraken welke werden gehouden kwam aan de ene kant naar voren dat men hem graag voor Friesland had willen behouden, maar anderzijds dat er voor hem in Dordrecht mogelijkheden zijn weggelegd welke hij hier niet heeft kunnen vinden. Als eerste spreker voerde de kanton rechter Mr H. H. Menalda het woord, ook namens de ambtenaren ter griffie. Hij herinnerde er aan, dat de heer Westerink goed 12 jaar geleden zijn werk als griffier bij dit kantongerecht begon, waarvan hij ruim elf jaar te vens waarnemend kantonrechter is ge weest en noemde zijn vertrek, hoewel voor hem zelf verheugend omdat deze benoeming perspectieven opent, die hier ontbraken, voor het kantongerecht een gevoelig verlies. En dit betreft niet alleen zijn dagelijks werk aan de griffie, maar ook zijn werk als kanton- rechter-plaatsvervanger. Tijdens Uw ambtsvervulling als griffier alhier is de Kantonrechtersplaats meermalen vacant geweest. In zo’n stadhouder loos tijdperk moesten de plaatsvervan gers het werk van de ontbrekende kantonrechter doen, aldus mr Menal da. Dit werk kwam toen in de eerste plaats op U neer. Het resultaat was, dat ik bij mijn ambtsaanvaarding in U een griffier vond, die in het kanton- rechterswerk niet minder doorkneed was dan de andere plaatsvervangers, een griffier aan wie ik tijdens vakan tie of ziekte mijn werk met een gerust hart kon overlaten. Maar ook op andere wijze heb ik van Uw kunde en ervaring als kantonrech- ter-plaatsvervanger profijt getrokken, zo getuigde spr. De schaduwzijde van het kantonrechterschap is, dat men, behalve in pachtzaken, alleen moet beslissen, óók in procedures waar grote belangen op het spel staan. De ver antwoordelijkheid kan dan drukkend zijn. Bij de behandeling van zulke za ken betrok ik U menigmaal in het overleg. Soms ontwierpen wij ieder een vonnis en gingen daarover raad- kameren, waarbij, soms na felle debat ten, de zaak tot klaarheid kwam. Het was Mr Menalda een genoegen de scheidende griffier als passend ge schenk twee juridische boekwerken Het bestuur van het Striidboun „Frys- lan Frij” heeft aan de minister van Bin nenlandse Zaken en in afschrift aan de Commissaris der I'oningin een schrijven gezonden waarin het te kennen geeft dat naar zijn overtuiging het wenselijk, aanbevelenswaardig en zelfs nodig is, dat bij burgemeestersbenoemingen in principe de voorkeur wordt gegeven aan personen, die van nature of qua interes se en aanleg voldoende binding hebben met de gemeente waar zij hun functie zullen uitoefenen. Voor Friesland houdt dat in, dat de nieuw te benoemen functio naris positief staat tegenover de eigen Friese cultuur en de Friese taal actief beheerst. Gistermiddag omstreeks 5 uur is bij het oversteken van de Jousterkade de 81-jarige mej. A. v. d. Zee, wonende Barrewier door een auto aangereden. Zij liep op het zebrapad, maar lette niet op de auto die van de Oosterdijk kwam en rechts afsloeg. Zij werd enige meters meegesleurd en liep vermoedelijk een enkel- en een armbreuk, benevens een heupfraktuur op. Op advies van dokter van den Heu- vell, die de eerste hulp verleende, is ze met de politie-ambulance naar het St. Antonius Ziekenhuis overgebracht. Op de Lemmerweg gebeurde gister middag een soortgelijk ongeval. Daar werd ter hoogte van het voetbal- terrein van de v.v. Sneek de tienjarige' H. G. W. Visser toen hij op zijn fiets de weg overstak door een auto geschept en tegen het wegdek geslagen. Hij werd met een hersenschudding en verwondin gen aan het hoofd door een juist pas serende arts in diens auto naar het St. Antonius Ziekenhuis gebracht. Zaterdag j.l. maakte de Volièrever. Sneek met haar leden en dames een uitstapje naar het bekende Vogelpark „Avifauna” te Alphen aan de Rijn. Hier namen ruim 30 personen aan deel. Het weer was buitengewoon mooi en een prachtige route via de Afsluitdijk, de Velsertunnel en Aals meer waar de bloemenveiling werd bezichtigd. Tegen de middag werd Avifauna bereikt waar de lunch werd gebruikt in het prachtige restaurant. Het vogelpark was verrassend mooi, vooral door de zeer vele watervogels waaronder heel bijzondere. Zo hebben de vogelliefhebbers dus genoten van de vele volières met aparte soorten vogels, terwijl de aanleg van het park en de vijvers ook voor de dames een attractie was. De terugreis ging via Leiden en Schiphol waarin de avondschemering op het terras nog een uurtje verpoosd werd bij de mechanische vogels en over Den Oever en om 11 u. ’s avonds was men weer thuis. Allen waren het er over eens dat dank en hulde toe komt aan de bekwame chauffeur van de fa Sij persma en aan de organisa toren van deze tocht die zo goed vol daan heeft dat meteen maar besloten werd hiervan een jaarlijkse traditie te maken.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1