De beer die de (giftige) bloem wil plukken Startavond Geref. Jeugd Centrale Culturele Raad Wymbritseradeel geïnstalleerd J. Kuperus veertig jaar op „De Domp” W YM BRITS E R A DE EL IJLST en van Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, 115e jaargang no. 75 Maandag 19 sept. 1960 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Zoeklicht op de internationale politiek Huishoud- en modeshow Clubshows worden onder gebracht bij de Waterpoort- show MAANDAGS en DON DERDAGS Friese hengst Tabe kampioen te Utrecht Wat de raad te behandelen I krijgt Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Jeugd en Muziek koos nieuwe bestuursleden Moet particulier initiatief stimuleren en coördineren Intree Ds M. J. Heynen I SNEEKER NIEUWSBLAD de te die Doel van de avond. bloemen Doelstelling. Industriehal voor N.V. D. Itijpkeina. China is toegeno- Verschijnt Kantooi voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (05150) b.g.g. 4091 OUDEGA (W.) Onze dorpsgenoot de heer H. J. de Vries behaalde op de Na. tionale Warmbloedshow te Utrecht met zijn 4-jarige Friese hengst Tabe No. 203 de IA premie en het kampioenschap. Advertentieprijs 15 et per mm. Bij contract (handelsadv.) ager. Abonnementsprijs t 3,— per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. en dat geheime agenten beide teksten waren be- Verder werd besloten voortaan de le. denvergadering ook te beleggen in de plaats waar de klubshow wordt gehou. den en wel op een van de tentoonstel, lingsdata waardoor dus het bezoek aan de klubshow en de vergadering kan wor. den gecombineerd. Te Sneek zal die vergadering vermoedelijk worden gehou. den op zaterdagmiddag 26 november a.s. Donderdagavond heeft burgemeester J. van Hout van Wymbritseradeel in raadzaal van het gemeentehuis de Culturele Raad voor deze gemeente geïnstal leerd. Alle hierin benoemde vijftien leden waren aanwezig, terwijl ook wethou der Jouwsma deze eerste bijeenkomst van de Raad bijwoonde. Wethouder Ger- brandij was verhinderd. enige mannequins en voorlichting op mode- Blijkens een advertentie in dit blad zullen „De Vooruitgang”, Fa. Brattinga „Haweko” is de na te gaan. Als er tot dat doel een lijst wordt opgemaakt van de verschillende verenigingen en organisaties die er voor in aanmerking komen, zal men stellig verwonderd zijn over de hoeveelheid van aktiviteiten met een culturele inslag. Aan de kwaliteit van hetgeen geboden wordt is vaak nog wel wat te verbete ren en hier ligt een dankbare taak om te trachten het peil van de bestaande aktiviteiten geleidelijk op te voeren. Hierbij moet er echter zeer op wor den gelet dat het niet wordt een op dringen van boven.af, want het is juist de zelfwerkzaamheid, die blij vend resultaat geeft. Alleen die ak tiviteiten kunnen stand houden die door het volk zelf worden gedragen. nogmaals van harte had gelukgewenst, waarin hij ook diens vrouw betrok, deed hij mededeling van de toegekende me daille, waarna hij deze de heer Kuperus opspeldde. Ook de heer Zandstra (de vorige be heerder van „De Domp”) sprak zijn dank uit voor wat Kuperus al die jaren voor de boerderij heeft gedaan. Nooit was iets hem te veel en altijd deed hij zijn werk met een opgeruimd gemoed. Hij herinnerde zich nog toe Kuperus op de tilbury van zijn ouders is getrouwd, waarna hij vaste arbeider werd en dat steeds gebleven is. Als blijk van waar dering voor al hetgeen hij gedaan heeft, bood hg, ook namens de heer Beetsma, Na dank te hebben gebracht aan de leden Sch. de Boer van Oppenhulzen, M. Westra van Gaastmeer en R. Heeringa te Scharnegoutum, alle drie zeer aktief op het culturele terrein in de gemeente, die indertijd het initiatief hebben geno. men voor de oprichting van de Raad en B. en W. daaraan ook hulp en voorlich. ting hebben verleend, stelde de voorzit ter de vraag wat er van deze Raad ver wacht wordt en mag worden. Bij het beantwoorden van deze vraag moet worden uitgegaari van de doelstel ling van de Raad, zoals die is neerge legd in artikel 1 van de verordening, t.w. het bevorderen van het culturele leven in het algemeen en van de Friese cultuur in het bijzonder, in al haar ideële vor men en uitingen. De Raad zal zich dus uitsluitend bewegen in de culturele sec tor van het maatschappelijk leven. Dit lijkt al en in wezen is het dat ook een behoorlijke begrenzing van zijn taak. Maar als wij dan de daarop vol gende en voor de hand liggende vraag stellen: wat omvat nu eigenlijk die cul turele sector, wat is cultuur, dan krijgen wij bij het zoeken van een antwoord al heel gauw het gevoel dat die grenzen weer even "nel vervloeien als wij meen den ze te hebben getrokken. Er zijn zo voor en na al heel wat knap pe koppen geweest, die getracht hebben een definitie te geven van wat wij on. der het begrip cultuur moeten verstaan. En dat is niet zo’n eenvoudige zaak. initiatief. De eigenlijke leiding van het culturele leven moeten wij overlaten aan de autonome dorpsverenigingen en or ganisaties. Wel moet ons hierbij duidelijk voor ogen staan, dat de cultuur.politiek van de overheid, waarvan de Culturele Raad als 't ware een soort van hulp.orgaan is, zich moet bepalen tot het bevorderen en het stimuleren van het particulier Nog al te vaak wordt ten onrechte cultuur vereenzelvigd met kunst en kunst dan te zien als een spel dat gespeeld wordt door een beperkt en exclusief groepje mensen. Maar dat is beslist onjuist. Het begrip cultuur omvat veel meer. Cultuur is juist een gemeenschappelijke taak, die het wezen van het volksleven raakt en deze zaak heeft zoveel facetten, dat hij zich moeilijk laat definiëren. Is dus het terrein van onze werkzaam, heden feitelijk niet te omvatten, met het werk zelf is dat wel het geval. Want hoewel dit nooit volgens een van te voren vastgesteld schema kan worden verricht, zijn er toch grenzen aan ge steld, die in acht genomen moeten wor. den. En om die grenzen duidelijk te zien, gaan wij uit van de stelling, dat de gemeentelijke overheid -L- ook die op het platteland niet alleen de materiële, maar ook de culturele belangen van de ingezetenen moet bevorderen en behar tigen. Wij zijn nl. al lang teruggekomen van de opvatting dat de overheid zich op het gebied van het culturele leven moet onthouden, aldus spr. Vooral de naoor logse jaren laten een steeds groeiende cultuur.politiek van de gemeentelijke overheid zien. In de bovenzaal van „Ons Gebouw” is zaterdag de eerste avond van het sei zoen 1960/61 van de afdeling Sneek van „Jeugd en Muziek” gehouden. Deze avond had een min of meer za kelijk karakter, hetgeen echt niet van alle avonden kan worden gezegd. De heren Brugt Nauta en TErde Kuiper moesten nl. wegens drukke werkzaam heden helaas voor het bestuurslidmaat schap bedanken. En omdat het bestuur tot nu toe alleen maar uit mannelijke le. den had bestaan en dit volgens deze le den geen voortgang meer kon vinden, is het dan ook maar meteen uitgebreid en wel met een dame. Er zijn nl. drie nieu we bestuursleden benoemd, zodat het be stuur er op ’t ogenblik als volgt uitziet: Dr A. S. Wadman, voorzitter; G. Abma, vice-voorzitter; K. Rusticus, le secreta ris; H. Schram, penningmeester; Nieske v. d. Zijpp, Bart Tromp en Gjalt Wel ling, bestuursleden. De avond werd verder gevuld met een muzikale quiz. Hierop sloot de voorzit ter deze eerste geanimeerde bijeenkomst, waarbij ongeveer 45 leden aanwezig wa ren. aan de gemeentelijke uni- Amsterdam en naderhand jaren theologie aan het seminarium te Amsterdam. zou vermoedelijk een nieuw licht kunnen werpen op de tegenstelling tussen Moskou en Pe king. Men weet inmiddels wel wat de ideologische moeilijkheid is. Rus land voelt op het ogenblik niets voor een oorlog met de „vrije wereld”. In een dergelijke vernietigingsslag zou ook de Sowjet-Unie te harde klappen oplopen, die veel van het potentieel zouden vernietigen. Mao daarentegen wil niets liever dan een strijd op leven en dood. Zoals hij zelf heeft gezegd: „blijven er na ’n atoomoorlog van de 600 mil joen Chinezen nog genoeg over om een nieuwe macht uit te oefenen, terwijl Moskou en New York tot as zijn vergaan”. WOUDSEND. Ds M. J. Heynen, over gekomen uit Oudebildtzijl, waar hij op 31 juli van dit jaar afscheid heeft geno men, heeft gisteren ’s middags te Balk en ’s avonds te Woudsend, na vooraf in beide diensten te zijn ingeleid door dr J. S. Postma uit Warns, zijn intree ge daan als predikant van de doopsgezinde gemeenten van Balk en Woudsend, waar hij de opvolger is geworden van ds A. J. van der Linden, die op 8 mej^van dit jaar naar Drachten en Ureterp is ver trokken. Ds Heynen werd op 18 juli 1921 in Alkemade (Zuid Holland) geboren. Hij bezocht eerst de H.B.S. te Leiden en deed naderhand staatsexamen gymna sium A. Daarna studeerde hij eerst enige jaren Duits versiteit te nog enige doopsgezind Nadat ds Heynen in 1953 proponent was geworden bij de Algemene Doopsgezin de Sociëteit en eerst ongeveer anderhalf jaar te Kampen werkzaam was geweest als hulpprediker werd hij op 8 mei 1955 door ds F. Kuiper uit Amsterdam inge leid (bevestigd) als predikant van de doopsgezinde gemeente van Oudebildt zijl. In het begin van zijn in het Fries uitgesproken installatierede bracht de burgemeester de leden namens het ge meentebestuur dank voor hun bereidheid in deze Raad zitting te nemen en daar, mede hun schouders te zetten onder het culturele opbouwwerk in de gemeente. Het stemde het gemeentebestuur tot voldoening, dat de reakties uit de bur gerij in dit opzicht zo positief waren. Wij kwamen met onze verzoeken zitting te nemen gelukkig niet „foar de winige doar” en mogen daaruit concluderen, dat het besluit van de gemeenteraad een culturele raad in het leven te roepen een goede weerklank heeft gevonden bij on ze ingezetenen. Van hen die wij aanzochten om in deze Raad zitting te nemen, meende alleen mevr. Ferwerda te Heeg te moeten be danken omdat zij als doktersvrouw te weinig baas is over haar tijd. Wij kun nen dit aanvoelen, aldus de heer Van Hout, maar gelukkig was mevr. Kasper smaCnossen, eveneens te Heeg, bereid de plaats van mevr. Ferwerda in te ne men. Verdere veranderingen zijn er in de aanvankelijke samenstelling van de Raad niet gekomen. Geen eenvoudige zaak. Toch was deze samenstelling niet zo’n eenvoudige zaak. Met verschillende fac toren moest nl. rekening worden gehou den, zoals: een verantwoorde geogra. fische spreiding van de leden over de dorpen of groepen van dorpen; de op vattingen van de ingezetenen naar le vensbeschouwing en godsdienst; een zo goed mogelijke vertegenwoordiging van diverse vormen en uitingen van het cultu rele leven in de gemeente en een be perkt aantal leden om te voorkomen dat een te log lichaam ontstond, wat een handicap zou zijn voor het praktische werk. B. en W. menen er echter in geslaagd te zijn vijftien mensen bij elkaar te krij gen, die met inachtneming van de zo juist genoemde factoren, beschouwd kunnen worden als representanten van de burgerij en die ook haar vertrouwen genieten. Het gemeentebestuur heeft mij verzocht als voorzitter van de Raad te willen fungeren, zo deelde de burgemees ter vervolgens rnjde, terwijl de heer De Blauw van de secretarie op aanwijzing van B. en W. het secretariaat op zich genomen heeft. Het waren eerst harde jaren op de boerderij. Sociale voorzieningen beston den er toen vrijwel niet, doch altijd heeft Kuperus met een blijmoedig hart zijn werk verricht. Nadat hij een half jaar op de boerderij werkzaam was geweest, trouwde hij met Janke Durkstra en ook zijn zoons tonen dezelfde honkvastheid als hun vader. Ook zij zijn druk bezig een lange reeks van dienstjaren te be reiken. Vier en een half jaar heeft Ku perus bij wijlen de heer P. Zandstra ge werkt. Toen kwam diens zoon Jacob op de boerderij, met wie Kuperus ruim vier en dertig jaar alle ups en downs mee. maakte, en vorig jaar deed Klaas Beet sma zijn intrede op deze oude O.B.W.. boerderij. Kuperus is nu wel niet meer geheel in vaste dienst, ook al met het oog op zijn leeftijd (hij is 65 jaar), doch op gezétte tijden is hij toch altijd op „De Domp” te vinden. In zijn toespraak feliciteerde burge meester Rasterhoff de gehele familie met dit jubileum. Dat hij riu in dienst is bij zijn derde boer en steeds op dezelfde boerderij, duidt er op dat Kuperus honk vast is. Ongetwijfeld is dit mede te dan ken aan de goede verstandhouding, die er altijd tussen baas en knecht is ge weest. Er zijn banden ontstaan die niet meer te verbreken zijn en daarom vond spr. het een goede gedachte deze dag niet ongemerkt voorbij te laten gaan. Nu mogen wij ons gelukkig prijzen, zo betoogde de burgemeester, dat in de meeste dorpen van onze gemeente van een aktief verenigingsleven, vooral ook op cultureel terrein, kan worden gespro ken, al is vaak de financiële positie van deze verenigingen door het beperkte draagvlak van een kleine gemeenschap niet zo rooskleurig. Aan de andere kant echter- staat men er vaak versteld van wat zo’n kleine gemeenschap niet wil opbrengen om het eigen culturele leven in stand te houden. Dat er in een tijd die door de steeds voortgaande techniek film, radio, grammofoon, televisie zoveel mogelijkheden geeft tot ’n passieve ontspanning, zich in onze dorpen nog een culturele activiteit kan handhaven en ontplooien in een omvang als wij heden ten dage mogen constateren, kan ook de gemeentelijke overheid alleen maar tot grote voldoening stemmen. Maar als dat zo is, dan moet die over, heid ook bereid zijn deze culturele akti viteiten niet alleen in financieel opzicht maar ook op andere passende wijze te stimuleren en zo mogelijk te vernieu wen. Dat zal moeilijk stelselmatig kun nen gebeuren, want zulks moet uiter aard afgestemd worden op de mogelijk, heden die er in een bepaalde gemeen schap aanwezig zijn. Om daarin een inzicht te krijgen het wenselijk, zo niet noodzakelijk, culturele opbouw van de gemeente Naar in het maandblad van de ver. eniging „S. en O.” wordt medegedeeld, heeft het bestuur van de Friese Hoen, derklub besloten dat, waar de vereni- j gingen „Nut en Sport” te Leeuwarden en „De Aeikoer” te Buitenpost in het aanstaande tentoonstellingsseizoen niet een landelijke tentoonstelling mogen or. ganiseren, doch uitsluitend een provin ciale. of een klubtentoonstelling, hun eerstvolgende klubshow onder te bren gen bij de landelijke tentoonstelling „De Waterpoortshow” alhier op 24, 25 en 26 november a.s. En hier nu ligt de taak van de ge. meentelijke Culturele Raad. Wil men deze toch wat meer gedaan te geven, dan zou men kunnen zeggen dat het werk o.a. zal bestaan uit het geven van advies aan het gemeentebe stuur, bijv, bij het verlenen van subsi dies uit de daarvoor beschikbare fond, sen, terwijl daarnaast de Raad een col lege van overleg moet zijn, een soort van toporgaan van de diverse op het culturele terrein in de gemeente werk, zame verenigingen en organisaties. Een orgaan door middel waarvan kontakten gelegd worden, gedachten uitgewisseld, die een verdere ontwikkeling van het culturele leven ten goed kunnen komen. Geen afgevaardigden. De burgemeester waarschuwde er tegen, dat de leden van de Raad zich zelf niet mogen zien als afgevaardigden van die organisaties en verenigingen. Met opzet heeft het gemeentebestuur daarom bij het benoemen van de leden geen aanbevelingen of namen gevraagd van die organisaties of verenigingen. De leden moeten zich bij het uitoefenen van hun taak volkomen vrij kunnen bewegen als dienende de culturele belangen van heel de gemeente. Op deze wijze zal de Raad een samenbindend element kunnen vormen tussen de verschillende dorpen of groep van dorpen in de gemeente, wat wij van grote betekenis achten, aldus spr. Hij betoogde verder geen schema te kunnen geven van het werk dat de leden in de verschillende secties te wach ten staat. Dit laat zich niet in een van te voren vastgesteld schema dwingen. Ook is het niet zo, dat, nu er in de ge meente een culturele raad tot stand is gekomen, „er nog eens wat zal gebeu ren”. Want ook zonder die raad zijn er in de gemeente op het culturele terrein al aktiviteiten ontplooid, die verder rei ken dan het eigen dorp. Spr. dacht hierbij aan de gemeentelijke federatie van muziekcorpsen, de gemeentelijke sportdagen, de voordrachtwedstrijden voor kinderen in de diverse dorpen, de kerkconcerten in Oosthem enz. Dit alles is naar zijn mening een bewijs temeer, dat de culturele raad in Wymbrïtsera- deel wat men noemt „een gunstige voe. dingsbodem” zal vinden. Met de oprechte wens, dat het werk van de Raad onder Gods zegen mag strekken tot een verdere en verantwoor de ontplooiing van het culturele leven in de gemeente en tot een verhoging van het levensgeluk van hen die er in wonen, verklaarde de burgemeester hier na de Raad voor geïnstalleerd. „Master” de Boer vice-voorzitter. Waai- de voorzitter stellig niet altijd de bijeenkomsten van de Raad kan bij wonen en, naar hij zei, meer als een verbinding tussen de Raad en het ge meentebestuur beschouwd moet worden, was het benoemen van een vice.voorzit. ter noodzakelijk. Met 13 van de 15 stemmen werd hiertoe benoemd de heer Sch. de Boer te Oppenhuizen. Deze had te voren ook de rede van de burgemeester beantwoord, waarbij hij eveneens als zijn overtuiging uitsprak, dat de Raad goed werk kan doen. Het is zo langzamerhand traditie ge worden dat het winterseizoen van de Gereformeerde Jeugdverenigingen wordt Ingeluid door een groots opgezette pro- paganda-avond. Dit jaar was deze start-avond, die zaterdag in „Ons Ge bouw” werd gehouden, tevens bestemd voor de jongeren uit de omliggende plaatsen. Als eerste programmapunt werd door een meisjeskoor het bondslied van de M.V.’s in cantus firmus gezongen. Daar na las de voorzitter van de Geref. Jeugd Centrale, de heer W. G. Baarda, een ge. deelte uit de Bijbel, waarna gezamenlijk enkele coupletten van „Ere zij aan God de Vader” werden gezongen. Vervolgens richtte de heer Baarda een woord van welkom tot de talrijke"aanwezigen de zaal was geheel gevuld onder wie verschillende predikanten uit Sneek en omgeving. Het programma van deze avond, dat in een vlot tempo werd afgewerkt, kon met recht zeer gevarieerd worden ge noemd. In de eerste plaats noemen wij het optreden van ’’The Surinam Gospel singers”. Door deze groep negerzangers, afkomstig uit Driebergen, werd op zeer gevoelvolle wijze een zestal liederen, waaronder de spirituals „Mary and Martha” en „that Old time religion” ten gehore gebracht. De intense stilte waar onder een en ander werd beluisterd, vormde een bewijs hoezeer dit optreden werd gewaardeerd. Verder werd medewerking verleend door Piet Sybrandy van Enkhuizen. Deze zanger, welbekend als c landse Pat Boone, tracht het geestelijk lied op meer moderne wijze te brengen. Voor de pauze zong hij onder meer „Het ruwhouten kruis”. In zijn tweede optre den zocht hij het in het meer populaire genre als „l’abeille et le papillon” en „Freddy, die Gltare und das Meer”. Vooral bij de jongeren oogstte hij hier mee een dankbaar applaus. Vele veranderingen. Voorts merkte de burgemeester op, dat Kuperus vaak wel eens gedacht zal hebben dat veertig jaar toch niet zo heel lang is. Maar als hij dan om zich heen ziet dan zullen hem zonder twijfel de veranderingen opvallen en hem doen beseffen dat het toch nog een hele ruk was. Ook op het bedrijf is veel veran derd. De mechanisatie is ingetreden en tal van sociale voorzieningen zijn tot stand gekomen. Dit alles heeft Kuperus meegemaak’t. Al deze veranderingen vereisen echter aanpassingsvermogen van de mens, die altijd geneigd is tot veranderen. En gelukkig was dit aan passingsvermogen bij Kupeurus ruim schoots aanwezig. Op een dag als deze vindt men dan de er kenning voor de verrichte arbeid en de genegenheid en waardering die men ie. mand toedraagt. Nadat hij de jubilaris B. en W. stellen voor aan de Pampus. kade alhier een Industriehal te bouwen en een huurkoopovereenkomst aan te gaan met de N.V. Machinefabriek en Techn. Handelsonderneming v/h D. Rijp, kema alhier. Het eigenlijke doel van de avond werd beklemtoond door Ds J. Schelhaas, Geref. predikant te Huizum. In een be wogen toespraak, getiteld „Waar kun je vandaag nog enthousiast over zijn” deed hij een appèl op de jeugd zich aan het verenigingswerk te geven. Wie om zich heen ziet in de wereld, aldus spr., heeft weinig reden tot enthousiasme. Op in ternationaal gebied is de toestand wei nig rooskleurig, terwijl ook in eigen land zich veel moeilijkheden voordoen. In de kerk is het al niet veel beter ge. steld. Ouderen en jongeren begrijpen el kaar dikwijls niet. De jeugdverenigingen schijnen te hebben afgedaan, de ijver voor de zaak van Gods Koninkrijk ont breekt dikwijls. Toch mag er reden tot enthousiasme zijn. Door aan het kruis voor de zonden van de wereld te ster ven heeft Christus er voor gezorgd dat we altijd blij kunnen zijn: De toekomst is aan Hem 1 In dat besef krijgt ook ons jeugdwerk weer perspectieven. Als jon ge mensen mogen we gaan luisteren naar hetgeen Hij tot ons te zeggen heeft. Aan het eind van de avond, die ver der gevuld was met de opvoering van enkele sketsjes en de gebruikelijke sa menzang, ging Ds G. J. de Leeuw voor in dankgebed. Ook de zondag stond in het teken van het jeugdwerk. In alle kerkdiensten werd hierbij stilgestaan, terwijl ’s avonds in de Zuiderkerk een speciale jeugddienst werd gehouden. Medewerking werd daarbij verleend door de Chr. Muziek. dë^Nederï ^vereniging „Harmonie”. Voorganger was "Ds E. N. van Loo, die in zijn prediking de jeugd opriep tot trouw in het vereni gingswerk. Het was zaterdag j.l. veertig jaar geleden, dat de toen 25-jarige Jan Kuperus in dienst trad bij wijlen de heer P. Zandstra op de boerderij „De Domp”. En met dit jubileum verwees hij het gezegde „Der binne allinnich mar minne en strieminne boeren” naar het rijk der fabelen, want, zo zei hij, ik heb altijd met „nocht en wille” op „De Domp” gewerkt. Ter gelegenheid van dit jubileum was er ’s middags een receptie in Aere Pe- rennius, waar burgemeester L. Rasterhoff de verheugende mededeling deed, dat H. M. de Koningin de jubilaris de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, had toegekend. Groeiende macht Het verlangen naar of de afkeer van de oorlog is niet de achtergrond van de moeilijkheden tussen de belangrijkste leden van de communistische stam. Het is veeleer het onderdeel waarop de strijd zich manifesteert, meer aanleiding dus dan oorzaak. De diepe grond ligt in een wederzijdse vrees voor overheersing door de ander. Een angst, die - hoe pa radoxaal ook - toeneemt naarmate de potentiële macht groeit. Zoals Rusland kent ook China een enorm industrieel opbouwplan, dat met allerlei poëtische namen - afkomstig van Mao, die een inderdaad niet onverdiens telijk dichter is - wordt aangeduid. Zc heeft men de leus „honderd moeten bloeien” gepropageerd. De industriële rijkdom van inderdaad verbazingwekkend men. De plannen van dit jaar houden o.a. in: een productie van bijna 18,5 mil joen ton staal, 425 miljoen ton kolen, 27,5 miljoen ton ruw ijzer en een ener- gie-opwekking van 58 miljard kWh. Nu men zo zorgvuldig de economische bloemen kweekt, is men maar al te be zorgd dat tenslotte de Russische beer komt om ze te plukken. Geen explosie Hoe diep de tegenstellingen en hoe groot de angst ook zijn, tot een grote explosie, die resulteert in een uiteinde lijke scheuring, zal het wel niet komen. Een splitsing in de leiding zou het we reldcommunisme in een zwakke positie dringen en daarvoor zijn beide totali taire staten te bevreesd. Vooral Rusland, dat kennelijk in de onlangs ingetreden politieke starheid jegens het Westen een concessie tegenover China heeft willen toestaan. Het lijkt tegenstrijdig, maar een bot sing tussen China en Rusland met als gevolg een zelfstandig optreden van Pe king opent trouwens voor de landen aan deze kant van het Ijzeren Gordijn en Bamboe Gordijn geen gunstige perspec tieven. De Chinese onverantwoordelijk heid en roekeloosheid zou, zonder de (be) dwingende hand van Rusland ont aarden in een oorlog. Daarvoor zijn er teveel brandpunten aan de Chinese grenzen: India, Laos en - het heetst van al - Formosa. Het gaat er dus om het culturele leven in onze dorpsgemeenschap te stimu leren, te aktiveren en te coördineren. Benoemingen. In de vergadering van de Raad onzer gemeente, welke woensdagavond gehou den wordt, komen o.a. de volgende be noemingen aan de orde: Directeur gem. Handelsavondschool. B. en W. bevelen vooi’ deze benoeming tot het einde van het cursusjaar 1960/61 aan de heer Ph. G. Melai alhier. Onderwijzer aan de openbare Ulo school. De voordracht luidt 1. Th. de Haan, onderwijzer a. d. Bolwerkschool 2. S. Bijlsma, onderwijzer aan de Gys. bert Japiksschool, beiden alhier. Commissie verdeling woonruimte. Voor voorzitter, tevens lid wordt door B. en W. aanbevolen de heer H. de Vries, aftredend; voor leden luidt de aanbe veling: G. Boomsma, K. Koster, M. Steegstra en J. P. de Vries, allen even eens aftredend. de jubilaris een radiotoestel aan, waar, bij hij de wens uitsprak dat Kuperus en zijn vrouw daar nog lang in goede ge zondheid van mogen genieten. Hierna sprak de jubilaris nog een kort dankwoord, waarin hij zich in ’t bijzonder tot de twee sprekers richtte. Fa. Slump, en Fa. De Grijs op woensdag 28 september a.s. een huishoud- en modeshow houden. Naast de medewerking van mannequins en voorlichting op mode, en huishoudelijk gebied, worden er tevens enige films vertoond. wachten: 1500 in Moskou en Leningrad studerende Chinese communisten kregen bevel te verhuizen naar de satellietlan- den. De reeks van aktie en reaktie bleek nog niet verbroken. In twee exemplaren werd op bevel van Chroestsjow een waarschuwing tegen de politiek van Mao Tse Toeng uitgegeven. Eén versie was bestemd voor de hoge bazen in het Kremlin zelf, een tweede voor de lei dende partijfunktionarissen in andere landen. Het Amerikaanse State Departement bevestigde uit Washington, dat men op de hoogte was van het bestaan van dit rondschrijven een jacht op gonnen. De inhoud Tussen de twee grootste communisti sche staten is een geschil uitgebroken, dat zo hevig blijkt, dat geen van beide partijen probeert het te verbergen. In het Westen irculeerden al geruime tijd geruchten dat het lang geen koek en ei was tussen Rusland en China. Men meen de aanwijzingen te zien in de eerst zwakke en later geheel uitblijvende po gingen van het Kremlin erkenning van communistisch China te bevechten, wat zou resulteren in een uitermate belang rijke zetel van Peking in de UNO. Bo vendien weigerde Rusland categorisch atoomwapens aan de Aziatische „ge- loofsgenoten” te leveren. Daarmee voor komend, dat Formosa in een weinig be- nijdenswaardige positie zou komen verkeren. Kort na elkaar is het onverwacht tot duidelijke uitbarstingen gekomen, verscheidene politici in Oost zowel als in West met gefronste wenkbrauwen deden rondlopen. Via Joegoslavische bronnen kwamen berichten binnen over een mas sale uittocht van in China te werk ge stelde Russische ingenieurs, technici en studenten. In Rusland werd daarvoor de vrij tamme verklaring gegeven, dat „de contracten waren afgelopen”. Een bewe ring die door het eigen huis wordt weer legd, want de zorgvuldige economische planning, die de communisten er altijd op na hebben gehouden, zou nooit zo dom zijn door een totale uittocht van technici de ontwikkeling van een op bouwplan in gevaar te brengen. Waarschuwing van Moskou Het daadkrachtige antwoord van Chi na liet bovendien niet lang op zich

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1