Geen wijziging in ontworpen saneringsplan voor de Zomerrakbuurten en gedeelte Oppenhuizerweg Wiesje Spoelstra won prijsvraag Ken Uw stad” van V. D. Industriehallen c.a. voor NV D. Rijpkema en „Menno” op het eiland IJLST WYMBRITSERADEEL Waterpoort- krabbels AGENDA van en door Speurder Officieel Orgaan van de gemeenten S N E E K, Donderdag 22 sept. 1960 115e jaargang no. 76 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - T Plan tot onteigening van gebouwde en ongebouwde ei gendommen in omgeving Lemmerweg voorlopig goedge keurd Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en °1 Bitinking Slach by Warns Uitbreiding Wouda’s Meelfabriek «mé®» Succes voor de A.F.V. ,,’t Filter” SNEEKER NIEUWSBLAD Ook Industriehal voor „Menno”. Industriehal voor N.V. „Menno”. Benoemingen. sa. aan de firma T. D. Joustra alhier. gewijzigd voorstel hopen te komen. Bij Jong en oud AMICITIA THEATER. De z.h.s. Een drietal jaarverslagen en de reke ning van en begroting van de B.kring Friesland I van de Organisatie Bescher ming Bevolking, resp. over het dienst jaar 1958 en voor het dienstjaar 1960 werden voor kennisgeving aangenomen. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini- stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (05150) b.g.g. 4091 Onteigening in de omgeving van de Lemmerweg. de de Wijziging Winkelsluitingsveror- dening. Zondag 25 september ’s middags 2 uur film: De wraak van Zorro. Woensdag 28 en donderdag 29 september ’s avonds 8 uur film: Terug uit de hel, Donderdag 22 sept. en vrijdag 23 sept. Cabarét-Huishoud Show, aangeboden door „Haweko”, N. Brattinga in „Ons Gebouw”, Westersingel. Aanvang 7.45 uur. Donderdag 22 sept. ’s avonds 8 uur film: Bak vi ssen.Pubert ei t Vrijdag 23 t/m maandag 26 september iedere avond 8 uur en zondag tevens te 5 uur film: On the Beach. S i T» Fa. en Advertenuepriji 15 ct per mm. Bij contract (handeltadv.) ager. Abonnementaprij» f 3, oer halt jaar. Franco per oost f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name <ran Sneeker Nieuwsblad. Verkeerslessen op school zijn nuttig. Maar dat zij niet altijd in praktijk worden gebracht, kan men in onze stad herhaaldelijk constateren. Onder staand plaatje schoot onze fotograaf op het fietspad van rijksweg 43, waar buitenleerlingen na schooltijd stee vast op elkaar wachten, om gezamen lijk naar huis te rijden. Maar onbe grijpelijk is dat ze daarvoor juist het fietspad uitzoeken, waardoor de an dere weggebruikers de vreemdste- en soms gevaarlijke - capriolen moe ten uithalen om te passeren. Tot voorzitter, tevens lid en vier leden van de commissie van advies, bedoeld in art. 8, eerste lid van de Woonruimtewet 1947 werden resp. herkozen de heer H. de Vries en de heren G. Boomsma, K. Koster, M. Steegstra en J. P. de Vries, allen aftredend. Op de heren Boomsma en de Vries werden 18 stemmen uitge bracht, op de anderen alle (19) stem, men. Tot onderwijzer aan de openbare ulo school werd met 18 stemmen benoemd de heer Th. de Haan, onderwijzer aan de Bolwerkschool, nr. 1 van de voor dracht. Op de heer S. Bijlsma, onderwij zer aan de Gysbert Japiksschool werd één stem uitgebracht. Met ingang van een door B. en W. te bepalen datum werd met algemene stem men tot het einde van het cursusjaar 1960/61 benoemd tot directeur van gemeentelijke handelsavondschool heer Ph. G. Melai alhier. f 6.25 en hiervoor gelden dezelfde voor, waarden als voor de n.v. Rijpkema. Op grond van het door het E.T.I.F. in. gesteld bedrijfseconomisch onderzoek achtten B. en W. het verantwoord de ge noemde transactie aan te gaan, zodat zij voorstelden ook hiertoe te besluiten. Dit voorstel werd in verband met een meningsverschil tussen de betrokken sigarenwinkeliers door B. en W. inge. trokken. De meerderheid heeft het nl. anders bedoeld dan de minderheid heeft geschreven. Zij wilde nl. alleen ophef fing van de verplichte maandagmorgen- sluiting in de maanden juli en augustus. De Voorzitter deelde mede, dat B. en Alle 19 leden waren aanwezig toen Voorzitter, burgemeester L. Rasterhoff, na een besloten zitting van drie kwartier, de openbare vergadering opende en als punt 1 aan de orde stelde de notulen van de vorige vergadering, welke onge. wijzigd werden vastgesteld. Ingekomen stukken. king kan worden gekomen. De Voorzitter onderstreepte Minister heeft de gemeenten ook gewaarschuwd in zulke Hier is dan de tweede aflevering van deze rubriek. De bedoeling is leuke voorvallen en kleine bijzonderheden, betrekking hebbende op onze stad, on der de aandacht onzer lezers te bren gen. Om U van deze voorvallen op de hoogte te houden is Speurder in het leven geroepen, doch zoals elk mens is ook hij maar een mens en zijn er altijd dingen, die hij niet weet. Laat hij of zij, die iets gezien of gehoord heeft, zich even vervoe gen aan ons kantoor. Tipgevers zijn altijd welkom! Takomme moandei sil op it Reade Klif de slach by Warns wer bitocht wur- de. De bitinking bigjint de middeis om 2.30 ure en set yn mei in hoarnsolo en it hisen fan de flagge under it sjongen fan it earste fers fan it Flaggeliet fan Jan fan ’e Gaestmar. Sprekke sil Inne de Jong oer it Onderwerp len en Mien, en foardrage Joke Keizer: De Ridder- slach fan D. A. Tamminga en fersen fan Fedde Schurer, Sjoerd Spanninga en G. N. Visser. De bitinking bislüt mei it opheljen fan de flagge en it sjongen fan twa fersen üt It Heitelan. It Warnzer korps jowt ta it sjongen de muzikale bigelieding. De bitinking stiet under lieding fan Willem Stuiksma. N. J. Wouda’s Meelfabriek N.V. al hier heeft de bouw van een nieuwe op slag. en afleveringshal aan de Albertine W. in de volgende vergadering met een Agnesstraic, groot 2400 m3, opgedragen Industriehal voor de N.V. Ma chinefabriek en Techn. Handels- onderneming v/h D. Rüpkema. Bij dit voorstel dat wij, tesamen met dat betreffende een industriehal voor de N.V. „Menno”, elders in dit nummer uit voerig hebben omschreven, merkte de heer Van der Werf op, dat B. en W. de bouwsom redelijk achten. Is het echter ook mogelijk dat de Raad de begroting ook ter inzage krijgt? Volgens de Voorzitter is daar in een volgend geval geen bezwaar tegen. B. en W. zijn daartoe zeker bereid mits er een uitgewerkte begroting is, wat niet altijd het geval is. Het voorstel werd hierna z.h.s. aange nomen. Op de vraag van de heer B. de Vries hoe de bouw hiervan zal worden aanbe steed, antwoordde de Voorzitter, dat hierover nog geen beslissing is geno men. Uiteraard wordt hierover met de betrokkene overleg gepleegd en aan diens voorkeur aandacht geschonken. Ook dit voorstel ging hierna zonder stemming onder de hamer door. Kamerstukken. Koopsom en betaling. De koopsom wordt vastgesteld op de werkelijk door de gemeente te betalen stichtingskosten, vermeerderd met 5 rente en de betaling daarvan zal ge. schieden in twintig jaren, op annuïteits. basis berekend. Vervroegde afbetaling van de koopsom, geheel of gedeeltelijk, is toegestaan. De oppervlakte van het benodigde ter rein is 3900 m2, de grondprijs be draagt f 6.50 per m2, waarop indien het tot de minister van Econ. zaken gericht verzoek om op dit industrieterrein een prijsreductie te geven wordt ingewilligd, een reductie van 50 kan worden ver. ieend. Het Rijk keert dan de helft van de koopprijs aan de n.v. Rijpkema uit. Zolang de hal echter nog niet haar ei. gendom is, wordt over de waarde van de grond een vergoeding betaald van 5 per jaar. Zodra ze in eigendom over, gaat, wordt de grond ter keuze van de n.v. gekocht tegen de thans vastgestelde prijs of onder beding van een jaarlijkse grondrente aan de n.v. in eigendom over gedragen. De kosten van het uitwendig onder houd, dat vanwege de gemeente zal ge schieden, de premiën van de verzekering tegen brand- en stormschade en de za kelijke lasten zullen door de gemeente worden betaald maar aan de n.v. worden ‘doorberekend. de Gra. „Men. B. en W. hadden ook reeds lang on. derhandelingen gevoerd met fische. en Cartonnage-Industrie no” alhier over het bouwen van een in dustriehal op het eiland en het aangaan van een huurkoopovereenkomst betref fende deze hal. Het voorlopige plan om vatte de bouw van zulk een hal aan de Vrijbuiterstraat, de Houkeslootstraat en de Valkstraat, met een nuttige vloerop. pervlake van 1000 m2 op een daarbij behorend terrein van rt 2500 m2. Bij nadere bestudering van de voorlopige plannen bleek echter ook deze hal niet voldoende te zijn. Er is toen een nieuw plan ontworpen waarvoor 5020 m2 benodigd is. Het gebouw zal behalve het bedrijfsgedeelte, een kantoorruimte en een woning bevatten en de totale kos ten, met inbegrip van het glas, en schil derwerk, de aanleg van waterleiding en sanitair, de centr. verwarming en de complete lichtinstallatie (zonder de or namenten) worden globaal begroot op rond f 460.000.Al de andere kosten komen voor rekening van de n.v. Menno, die bij de ingebruikneming van het ge bouw 10 van de stichtingskosten als eerste betaling op de koopsom in de ge meentekas zal storten. Op gelijke wijze zal worden gehandeld met de netto. opbrengst van de door haar buiten ge bruik te stellen en te verkopen gebou. wen. Het restant van de koopsom zal in ten hoogste 15 jaren worden terugbe. taald. De berekening van de jaarlijks verschuldigde huurkooptermijnen zal ge. schieden met inachtneming van 5 rente per jaar. Voor het geval ook voor dit object van rijkswege een premie wordt toegekend, zal het bedrag daar van worden aangewend tot gedeeltelijke afbetaling van de koopsom. De prijs van het terrein bedraagt artiesten. Woensdag 28 sept. Huishoud- en Mode show door „De Vooruitgang”, Slump, Fa. Brattinga „Haweko” Fa. de Grijs in Hotel Hanenburg. Aan vang 7.45 uur. De volgende voorstellen, welke vrijwel allle vooraf in ons blad zijn gepubliceerd, werden zonder discussie en stemming met een hamerslag van de Voorzitter bekrachtigd: Wijziging van de gemeen, tebegroting en die van het leningfonds voor het jaar 1960; het bepalen van het maximum in het vierde kwartaal 1960 bij wijze van rekening.courant en door middel van kasgeldleningen op te nemen gelden (beiden vijf miljoen gulden); herziening der bezoldiging van de vak onderwijzers bij het openbaar lager on derwijs; toekenning van premies voor het vervangen van faecaliëntonnen door closets; verkoop aan de heer F. H. Krommendijk van een strook grond ach ter diens woning Lindenlaan 3; verho ging van het door de gemeente gestor te werkkapitaal bij de „Stichting Volks. crediet” te Leeuwarden tot f 56.439,06. Nog even bladerend in de stapel for mulieren bleek ons, dat jong en oud aan deze prijsvraag heeft deelgenomen en als wij ons niet vergissen, de 88-jarige mevrouw T. Ruardi-Stokken uit de Wil- lemstraat de allereerste inzendster was. De heer Vermeulen sloot de gezellige bijeenkomst met een woord van dank voor de ondervonden medewerking aan de burgemeester, het bestuur van het Scheepvaart-museum, de heren van de jury en de pers. Tot slot vermelden wij nog even wel ke hoekjes van onze stad men moest herkennen en ’waar men de uitgebeelde details van gebouwen, fabrieken en hui zen moest zoeken. Het waren: de Water poort, de pomp bij de Grote Kerk, deur tje stadhuis, een detail van de fabriek van Erven Feenstra, het gemeentehuis van Wymbritseradeel, Hindeloper-ka- mer, Stoom tabaksfabriek Reinouts van Haga, Fries Scheepvaart-museum, Speu- der lakverf en het huis van tandarts van kernachtig, Ham. De Raad onzer gemeente onderschreef gisteravond de mening van B. en W. dat, gelet op het algemeen belang voor de gemeente bij de totstandkoming van het saneringsplan voor de Zomerrakbuurten en een gedeelte van de Oppenhui- zerweg, de door een vijftal belanghebbenden ingediende bezwaarschriften niet van dien aard zijn, dat zij een wijziging van de ontwerp-verordening rechtvaar, digen. De door B. en W. voorgestelde maatregelen in verband met deze sa nering werden nl. zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. In dezelfde eensgezindheid werd het plan tot onteigening van gebouwde en on gebouwde eigendommen in de omgeving van de Lemmerweg goedgekeurd. Vermomd als keurige kalme heertjes stapte onze Sneker drieling gistermid dag Hotel de Wijnberg binnen. Ze wer den gevolgd door hun onschuldig rond kijkend zusje Wiesje dat haar goudblond haar in een knoet gedraaid had. Er was een bloemetje ingestoken en het was net of ze een feesttaartje op het hoofd droeg. Dat was, zoals later zou blijken, heel toepasselijk - hoewel zij en haar ouders, de heer en mevrouw Spoelstra, er nog geen idee van hadden waarom ze hier eigenlijk moesten verschijnen! Maar opeens begon mevr. Spoelstra, die gehoord had, dat de aanwezige heren allen uit Leeuwarden kwamen, te begrij pen, dat het iets te maken had met Vroom Dreesmann en de prijsvraag „Ken uw stad”, die enkele weken gele den door deze firma was uitgeschreven waaraan ook Wiesje had meegedaan, zou zij Maar reeds nam de heer Vermeulen, chef van V D te Leeuwarden, het woord: „Ja, Wiesje,” zei hij, „dit alles draait om jou. Jij hebt bij ons in de zaak de foto’s bekeken, alle afgebeelde hoek jes van onze stad herkend en ze keurig op het formulier geschreven. Bovendien heb je een heel mooie slagzin gemaakt. Volgens de jury de mooiste van de hon derden die waren ingezonden.” Voor dat Wiesje nog te horen kreeg wat ze gewonnen had, bracht het jury lid, de heer W. H. Kuipers, eerst nog een mondeling rapport uit. Als voorlich tingsambtenaar van Leeuwarden wist hij dat men in deze wedstrijd meer moest zien dan een zakenstunt. Men heeft hier de eigen woonplaats willen dienen door de mensen te wijzen op de schoonheid van de stad waar men woont en waar voor men dus geen verre reizen behoeft te maken om ze te ontdekken. Dat Vroom Dreesmann dit doel voor ogen stond toen zij een soort van foto tentoonstelling in haar drukbezochte winkels inrichtte, heeft waardering ge vonden bij de overheid van Leeuwarden en Sneek, die alle medewerking heeft gegeven. In beide plaatsen is deze prijs vraag uitstekend gelukt. De foto’s waren door de meeste mensen herkend, zodat de slagzin waarin men moest uitspreken wat men over z’n eigen stad dacht, de beslissing moest brengen. Welnu, die welke door Wiesje Spoel stra werd ingezonden, was een van de weinige echte slagzinnen: met een ideële inhoud en in een goede vorm gegoten. Dit had Wiesje ingevuld: ,,’t Is een kern waar pit in zit.” Wiesje Spoelstra en mijn moeder, stond er on der en dat was heel eerlijk, want hulp van moeder heeft Wiesje bij het beden ken van die zin zeker gehad. Het hele gezin Spoelstra werd hierna verzocht naar voren te komen en Wiesje trok de doek weg van een prachtige ijs kast, de door haar gewonnen eerste prijs. Ze mocht de deur openen en vond in de kast een heel grote zak snoep om de 1 school te tracteren. Haar ouders sloe gen de handen in elkaar van blijdschap en eigenlijk was iedereen blij omdat het zo’n alleraardigst moment was. Wiesje riep opgewonden :„Mamme mag hem wel gebruuke, mar as ik trouw nim ik ’em met!” Toen de rust was teruggekeerd, werd medegedeeld dat de tweede prijs, een ca mera, gewonnen was door de heer R. de Boer, Schaepmanstraat 13 met de slag zin: „Sneek, met Rasterhoff aan 't stuur, slaat als kernstad een goed figuur.” De heer L. Boersma, Waterpoorts- gracht 18, won een linnenuitzet met de zin: „Oud, gezellig en intiem, modern, zakeiijk en vooruitstrevend, zo is de stad waarin wij leven.” Vrijdagavond jl. hervatte de Sneker Amateurfotografenclub ,,’t Filter” haar twee-wekelijkse vergaderingen. De eer ste avond bevatte een onderlinge wed strijd met vrij onderwerp. De inzendin gen stonden over ’t algemeen op behoor lijk peil. De uitslag vermeldde: klasse A: 1. J. Koopmans (29 en 27), 2. S. Hemmes (27), 3. J. Zijlstra (25 en 24); klasse B: 1. F. v. Bruggen (27 en 25) en H. W. Mauser (27), 2. Th. v. d. Meulen (26), 3. R. Rienksrria (25). In de nationale competitie van de Bond van Nederl. Amateurfotografen- verenigingen behaalde ,,’t Filter” een mooi resultaat door in groep C als der de te eindigen achter Leeuwarden en Gouda, met slechts 1 punt achterstand op laatstgenoemde. Maar wil ze haar plaats behouden, dan zal dit van de inzenders ook dit jaar weer een onverminderde inzet van alle krachten vergen. Het doel van de vereniging moet ech ter ook weer niet uitsluitend gericht zijn op topprestaties van enkele cracks, maar tevens iedereen die oprechte belangstel ling voor de fotografie heeft, te helpen om tot betere resultaten te komen en daardoor meer plezier aan zijn hobby te beleven. Met dit doel zal ,,’t Filter” dit jaar weer een aantal bijzondere in structieve avonden voor de beginners houden, waarover wij onze lezers te zij ner tijd nadere bizonderheden hopen te kunnen mededelen. Zoals wij reeds in ons vorig nummer mededeelden, stelden B. en W. de Raad voor over te gaan tot de bouw van een industriehal aan de Pampuskade en een huurkoopovereenkomst aan te gaan met de N.V. Machinefabriek en Techn. Han. delsonderneming v.h. D. Rijpkema al hier. Dit voorstel werd in de gisteren gehouden vergadering van de Raad be handeld. dit. De indertijd gevallen geen te grote bedragen te betalen om de grond in eigendom te krijgen. Dat is in strijd met de prijzenbeschikking en met de belangen van de gemeenten. Vol. gens de bewindsman moeten de laatsten daarom niet schromen tot onteigening Nadat de Raad op 4 april j.l. reeds in be ginsel tot deze bouw en de huurkoopover eenkomst had besloten, zijn de plannen voor het te stichten gebouw nader uit gewerkt, waarbij genoemde n.v. na nauwgezette overweging tot de conclu sie is gekomen, dat zij voor een doel, matige uitoefening van haar bedrijf niet zal kunnen volstaan met een industrie hal met een nuttige oppervlakte van 825 m2, zoals in het raadsbesluit was gesteld. De thans overlegde plannen hadden betrekking op een fabrieksruim. te met een nuttige vloeroppervlakte van 1595 m2 en een kantoor met een in houd van 880 m3. In verband hier mede moesten de voor het aanvankelijk voorgenomen plan voorlopig op f 100.000 geraamde stichtingskosten nader wor. den gesteld op f309.601.Op basis van dit bedrag zijn B. en W. omtrent het aangaan van een huurkoopovereen komst met de n.v. Rijpkema tot over eenstemming gekomen en op grond daarvan stelden zij nu in de eerste plaats voor aan de totstandkoming van de grotere industriehal met kantoor medewerking te verlenen, o.m. door daarvoor een krediet ter grootte van gemeld bedrag beschikbaar te stellen. Ter bevordering van een zo spoedig mogelijke totstandkoming van het fa briekscomplex hadden B. en W. inmid dels aan het bouwbedrijf fa. Gebr. Boom sma alhier prijsopgaaf gevraagd voor de uitvoering van het bouwkundig gedeelte van het werk, met inbegrip van het schilderwerk, een eenvoudige lichtinstal latie, waterleiding en sanitair, echter met uitzondering van de benodigde staalconstructies. Genoemd bouwbedrijf bood aan deze werkzaamheden uit te< voeren voor een aanneemsom van f 203.480, welk bedrag B. en W. redelijk achtten. Voor de levering van de staal, constructie kwam de Construetiewerk. plaats en Machinefabriek Bally te Nw._ Lekkerland in aanmerking. De prijs. aanbieding van deze firma bedroeg f 76.120.B. en W. stelden voor be doelde werkzaameden ondershands aan genoemde firma’s op te dragen. Door het houden van een openbare inschrij ving zouden h.i. geen voordeliger aan biedingen kunnen worden verkregen. Het maken van een electrische kracht- installatie zal in opdracht van en ge heel voor rekening van de n.v. Rijpke ma worden uitgevoerd. over te gaan. Verder merkte spr. op dat het niet verantwoord is voor het ad vies van de zeer deskundige commissie af te wijken. De heer Zeilstra meende dat hier niet gesproken mocht worden van een hal. starrige houding. De gemeente heeft pas vier weken geleden de som geboden waarop de eigendommen door de deskun digen waren getaxeerd. Het is daarom nog te vroeg om tot onteigening over te aan. (Naar wij later vernamen, had de opmerking van de heer Boonstra betrek king op de ruïne van de oude paarden stal, die hij ook noemde, wat de heer Zeilstra blijkbaar niet beeft gehoord. Waar hij over sprak betrof een ander object). De Voorzitter merkte op, dat wat de heer Zeilstra zei, niet helemaal juist is. Daarvóór was een lager bedrag geboden. Toen later bleek dat de betrokkene dit te laag vond hebben B. en W. een ander bod gedaan, waarbij niet uitgegaan werd van de verplaatsing van het bedrijf waarvan bij de eerste berekening was uitgegaan maar van opheffing. Zij zijn dus tot het uiterste gegaan. De heer Boonstra herinnerde er nog aan, dat toen hij wethouder was, ook al over deze zaak onderhandeld werd. Dat dit nu nog niet voor elkaar is, komt om dat de eigenaar de zaak traineert door steeds te blijven trekken. Naar aanleiding van een opmerking van de heer B. de Vries deelde de Voor, zitter nog mede, dat B. en W. het hoog ste bedrag hebben geboden dat bij op heffing van een bedrijf mag worden betaald. Hier komt nooit iemand boven. Ook niet als het bedrijf verplaatst wordt. De Raad ging hierna z.h.s. met het voorstel accoord. Dinsdagmiddag zocht een vreemd soortig „eendje" zijn (natte) element weer op. Het was het „lelijke eend je" van een vertegenwoordiger, die op bezoek was bij een der zakenlie den op het Grootzand en die daar voor zijn beestje bij de waterkant had gestald. Waarschijnlijk zonder goed te hebben gekeken of ze niet weg kon lopen, want nauwelijks had hij zijn hielen gelicht, of het eendje plompte in het water. Voor de man in kwestie was het maar een naar geval, want de schade aan de textiel- goederen, welke in de auto zaten, was vrij aanzienlijk. Onze jonge stad- genoten zullen on getwijfeld verrast hebben opgekeken toen zaterdagmid dag de hen beken- y de Henk v.d. Tem pel in ’t program ma „Time for Teen-agers” optrad. De programmaleider maakte een gezel lig babbeltje met hem en liet hem het befaamde „Don’t” zingen. Wie weet krijgen wij aanstonds in onze stad ook wel een teen-agersidool. Zaterdag 24 sept. Zeilwedstrijden voor leden en jeugdleden Kon. Zeilvereni ging Sneek op het Sneekermeer. Ie start 14.30 uur. Zondag 25 september. Sluitlngswedstrijd Sneeker Zeilclub op het Sneekermeer. Aanvang 12 uur. Dinsdag 27 sept. Ie Lustrum Feest avond Comm. Zomeravondvoetbal in Amicitia ’s avonds 8 uur. Medewer. king van bekende radio, en T.V._ Het ziet er naar uit dat de zeilbo ten kunnen wor den opgeborgen. Ook bij de Zeil- school heeft men de huurboten al teruggebracht, want vorige week waren er nog slechts zes leerlingen en die zijn jl. zaterdag vertrokken. Ruim 700 cur sisten zijn er dit jaar op ’t Op ge weest en totaal werden er achttien cursussen gegeven. Er waren dit jaar nogal wat buitenlanders, vooral Zwit sers, Engelsen en Duitsers (uit het Ruhrgebied). De meeste jongens en meisjes kwamen echter uit de om streken van Den Haag en Eindhoven. Honderd vijf en vijftig duizend baden noteerden de twee tellers in ’t zwem bad. Dat is het dubbele van wat het Ministerie van Sociale Zaken ver wacht in een openluchtbad met in een straal van vijf kilometer twintig tot veertig duizend inwoners. En nu maar hopen dat men overgaat tot ,de zo noodzakelijk gebleken uitbrei ding! dit voorstel merkte de heer Van der Werf op, dat volgens de stukken in 1957 met de heer v. d. Laan onderhan deld is over de hem toebehorende 74 hectare. Later niet weer? De Voorzitter antwoordde ontkennend. Maar wel zullen er yveer onderhandelin. gen met hem worden gevoerd. De heer Van der Werf wees er verder op, dat v. d. Laan veehandelaar is en dit land daarom voor hem onmisbaar is. Is ruiling ook mogelijk? De Voorzitter De heer v. d. Laan wil precies dezelfde grootte en kwaliteit hebben en dat is niet mogelijk. Het zou bovendien ook het paard achter de wa gen spannen zijn deze grond te ruilen met andere die later ook weer onteigend zou moeten worden. Men moet boven dien niet vergeten, dat het zeer moeilijk is land vrij te krijgen voor een ruil. De pachters en hun nabestaanden hebben nl. recht op verlenging van de pacht. Daar komt nog bij dat de gemeente ook land moet gebruiken om pachters scha deloos te stellen aan wie het land ont nomen wordt door stadsuitbreiding. De beste oplossing is voorlopig dit besluit te nemen en op den duur weer onder, handelingen aan te knopen. De heer Van der Werf Het is dus wel de bedoeling t.z.t. weer met v. d. Laan te onderhandelen? De Voorzitter Wij zullen nog een. maal een bod doen. De heer Boonstra wees er op dat, als de onderhandelingen zo stroef verlopen omdat een redelijk aanbod van de ge meente wordt afgewezen, dit voor de be trokkene grote risico’s meebrengt. Hij hoopt daarom dat de betrokkenen hun halstarrige houding zullen laten varen ipdat alsnog tot een minnelijke schik. Sanering Zomerrakbuurten c.a. De heer Van der Werf vroeg of de bebouwing welke in het voorstel van B. en W. werd voorgesteld bindend is of dat deze later nog kan veranderen. Volgens de Voorzitter ts ze momenteel bindend, maar B. en W. houden er reke ning mee, dat er later, na overleg met het Rijk, verandering in kan komen. De Raad kan te zijner tijd tot wijziging overgaan en B. en W. houden er ook re kening mee dat dit zal gebeuren. De heer B. de Vries noemde de nering noodzakelijk, maar hij kon zich voorstellen dat de betrokken personen voor problemen staan. Daarom hoopte hij dat de schaderegelingen t.z.t. op bil. lijke gronden tot stand zullen komen. De Voorzitter B. en W. geven ook de voorkeur aan een regeling met de be trokkenen zoals ook gebleken is bij de sanering van de Steenklipstraten. Ook daar is alles door kopen en schadeloos stellingen geregeld. Alleen wanneer men op korte termijn tot afbraak ge noodzaakt zou worden, zal zo nodig tot onteigening worden overgegaan. - Raad nam het voorstel hierna aan.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1