Dertig jaar in de Leeszaal Gemeente IJlst garandeert geldlening voor verpleeghuis te Bolsward Nog twee zeilwedstrijden tot besluit van het seizoen Bevestiging en intrede Ds J. J. Kalma IJLST WYMBRITSERADEEL en van Officieel Orgaan i Hei Sneeker Nieuwsblad is een de gemeenten SNEEK, f 115e jaargang no. 77i Maandag 26 sept. 1960 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Liberale Jongerengroep Bijdrage voor nieuwe sluis te Staveren Roode Krnis-avond Fokveekeuring te Blauwhuis Aanrijding in de Fred. Hendrikstraat Afscheid Ds Dr K. H. Siccama Fietser aangereden L. W. Nauta cuin laude gepromoveerd Botsing op rijwielpad van Rijksweg 43 Finale verkopingen Accordeon-Kampioene Scooterrijder bij Joure ernstig gewond Koppelspeurtoclit te Scharnegoutum gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Benoemd Geslaagd Sneek in oprichting 4 he- van mooie 2. O. met (Zie verder pagina 2). 1. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (05150) b.g.g. 4091 2. 4. Ds Dr. K. H. Siccama, Ned. Herv. Pred. alhier, hoopt a.s. zondag in de morgendienst afscheid te nemen wegens zijn vertrek naar Oostermeer. Mededelingen en ingekomen stukken. der dat ■- M Adrertentieprij» 15 ct p«r mm. Bij contract (handelaadv.) lager. Abonnementaprij» f 3,— per half jaar. Franco per poat f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name ran Sneeker Nieuwiblad. len waarschijnlijk nog een avond voor hen disponibel stellen maar het is lapwerk; de enige oplossing is een mo derne, goed ingerichte jeugdleeszaal”. Laten we voor haar hopen, dat haar wens spoedig vervuld wordt. Zij en haar 1 alles gestelde doel te bereiken. Hedenmorgen werd de 20-jarige An no Boersma, leider van een aantal jon gelui uit Leeuwarden, die per fiets op weg waren naar ,,De Oorsprong” te Sint Nicolaasga, even buiten onze stad op rijksweg 43 door een tegemoetko mende bromfiets aangereden. De heer Boersma liep bij de val vermoedelijk een hersenschudding en verwondingen aan het gelaat op en werd met de poli- tie-ambulance voor onderzoek naar het Sint Antonius Ziekenhuis vervoerd. Velen kennen de directrice van de Openbare Leeszaal, mej. P. A. Atsma, zoals ze op deze foto afgebeeld is: met een vriéndelijk, belangstellend gezicht komt ze elke bezoeker tegemoet. Wie leeszaal werk goed wil doen moet haar gehele persoonlijkheid inzetten, een brede belangstelling hebben, gevoel voor humor en boven alles: belangstelling voor de mens met wie zij dagelijks in aanraking komt en die zij door middel van haar boeken hulp cn steun kan geven. On getwijfeld heeft mej. Atsma zo’n hoge opvatting van haar taak. Onze stadgenoot de heer L. W. Nau ta is donderdag j.l. aan de Rijksuniver siteit te Groningen cum laude gepromo veerd tot doctor in de godgeleerdheid op het proefschrift „De mens als vreemde ling”. J Promotor was Prof. Dr H. de Vos. Dr Nauta heeft voor de komende jaren een assistentschap aanvaard bij de be kende filosoof prof. H. Plessner te Göttingen. Hij heeft daarbij op zich genomen een werk te schrijven over de de existentie-filosofie. J. Halbertsma. Regenboogklasse: 111CI „Tjerk” van C. de Jong, Joure; 2. G J. de Wilde met ‘„Jan van Gent” van E Zaterdagmiddag, omstreeks vijf uur is er bjj de brug over de Broeresloot op het fietspad van Rijksweg 43 een bot sing tussen twee bromfietsers voorge vallen. Het waren de 18.jarige mej. A. N. en de 59-jarige B. J. F., die zijn vrouw achterop had. Beiden reden in de richting Sneek en zijn op onverklaarbare wijze met elkaar in botsing gekomen. Alle drie liepen ze gezichtsverwondingen op, die in het St. Antonius Ziekenhuis werden verbonden. Bij een onderzoek al daar bleek tevens, dat de man eèn lich te hersenschudding had opgelopen, ten gevolge waarvan hij werd opgenomen. De anderen konden direct het ziekenhuis verlaten. Van de voertuigen liep alleen de bromfiets van de heer B. J. F. ernsti ge schade op. Beide personen waren ver zekerd. In de Frederik Hendrikstraat is denmorgen een botsing ontstaan. Hier bij waren betrokken de bestelauto van de heer Post, alhier en een motorkar- retje van de heer Moedt, eveneens uit Sneek. De bestuurder van het motor- karretje verleende de bestelauto, die van rechts kwam, geen voorrang, waar door beiden tegen elkaar opbotsten. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, doch beide voertuigen liepen enige schade op. Notaris E. K. Hoekstra alhier ver kocht vrijdagavond finaal: 1. burgerwo ning, Looxmagracht 21, vrij te aanvaar den. Koper de heer B. van der Zee te Sneek voor nader te noemen lastgever voor f 13.900,Dit pand, beschreven op f 11.388.werd 38 maal verhoogd. 2. Woonhuis, Ernst Casimirstraat 14, in huur bij W. van Vliet. Koper de heer A. S. Bosma te Wolvega voor f 5.379, (beschrijvingssom) De afdelingsfokveekeuring van de afdelingen Heeg e.o. der drie Boeren organisaties, welke gewoonlijk in Hommerts wordt gehouden, moest nu wegens de gesteldheid van het terrein verplaatst worden naar Blauwhuis, waar dit evenement zaterdag jl. plaats vond op het mooi hoog gelegen en keurig ingerichte stuk land van de heer W. v. d. Wey. BOZUM, Vorige week werd op de bovenzaal van Café Hoekstra een pro- paganda-avond voor het Roode Kruis gehouden, ’s Middags was er een voor stelling voor de jeugd, waar als hoofd film ,.Tiska kwam terug” werd ge draaid. Deze film betreft het vogelle ven. ’s Avonds was de zaal stampvol, daar deze avond ook belegd was voor Wieuwerd-Britswcrd. De hoofdfilm was hier „Kruistocht te water”. Verder werden er kleurbeelden vertoond. Aan het eind van de avond mocht het ijve rige bestuur 17 nieuwe leden boeken eji keerde ieder hoogst voldaan naar huis terug. Mej. Berber Hornstra te Lutkewierum werd gisteren bij het accordeon-concours te Zeist 2e kampioene van Nederland met slechts 1% punt achterstand op de le kampioene. Zij ontving hiervoor twee fraaie medailles. Een prachtig succes voor deze leerlinge van muziekschool Y. de Vries, alhier. Maar als het nu de onderbezetting SNEEKER NIEUWSBLAD Vrijdagmiddag om kwart voor twee is op het kruispunt Rijksweg 43Hard- draversdijk te Joure een verkeersonge. val gebeurd, waarvan de scooterrijder G. Koopmans te Leerdam, afkomstig uit IJlst, het slachtoffer is geworden. Het ongeluk ontstond doordat een bromfietser uit Rotsterhaule plotseling het kruispunt overstak. De heer Koop mans remde krachtig maar sloeg daar door over de kop. Nadat een arts uit Joure de eerste hulp had verleend is Koopmans met een hersenschudding en in bewusteloze toestand naar het St. Antonius Ziekenhuis alhier vervoerd. Hedenmorgen was hij nog buiten be wustzijn. In het afgelopen weekend hebben de leden van de Kon. Zeilver. Sneek en de Sneeker Zellclub nog eens gelegenheid gehad de snelheid van hun boten te meten. Ter voldoening aan het verzoek in de algemene vergadering gedaan hield de K.Z.V.S. zaterdagmiddag nl. nog een ledenwedstrijd en gisteren de S.Z.C. de traditionele sluitingswedstrijd, eveneens voor haar leden. hij deze gemeente met die van Waax- ens en Brantgum, vanwaar hij in 1943 naar die van Warga vertrok. Op 2 juni 1946 deed ds. Kalma intree als predi kant van de hervormde gemeente van Miedum en Lekkum. Ds. Kalma is een zeer bekende fi guur in Friesland. Van zijn hand ver schenen talrijke artikelen o.a. in de Leeuwarder Courant en ,,It Beaken” en ook nog enige werken. Zo o.a. het vo rige jaar de naamlijst van de Friese hervormde predikanten 1880-1959 en kort geleden „Dorpen willen leven behandelend het probleem der ontvol king van het platteland. De belangstelling was zeer groot, niet alleen uit het rayon, maar ook vele bekende fokkers uit andere delen van onze provincie woonden deze keu ring bij. De aanvoer was eveneens zeer groot. De catalogus vermeldde totaal 370 nummers. En dat de kwaliteit na venant was, blijkt wel uit de vele prij zen - 92 eerste, 100 tweede en 101 der de - welke werden toegekend. Burgemeester van Hout van Wym- britsefadeel was ook de gehele dag weer present en tooide aan het einde van de keuring de kampioenen met de lauwerkransen. De grootste rivalen op deze dag wa ren de fokkers P. J. Osinga te Oude- ga-W. en D. P. Groenveld te Jutrijp, zoals uit de uitslagen blijkt. Eerstgenoemdes Idsche 25, vorig jaar reserve-kampioene, ging tenslotte met de kampioenstitel strijken en Bontje Adema 12 van de heer Groenveld werd nu reserve-kampioene. Aukje 99 van D. B. Okma, verleden jaar kampioene, drong nu niet tot de hoogste regionen door. Kampioen van de stierkalveren werd Suzes Diamant van J. S. Jacobi te Westhem, reserve Nij Libben van J. Tj. v. d. Velde te Jutrijp. De heer M. Koopmans te Abbega kwam definitief in het bezit van de wisselprijs voor de beste verzameling koekalveren. De volledige uitslagen publiceren wij a.s. donderdag. Nadat de Voorzitter, burgemeester J. C. Cavaljé, de openbare vergadering op de gebruikelijke wijze had geopend, sprak hij een tweetal leden toe, t.w. de heren J. de Jong, die 76 en J. Wassenaar die 73 jaar werd. Hij wenste hen hartelijk geluk en wenste beiden toe, dat ze nog lange jaren in gezondheid mogen mee werken aan het welzijn der gemeente. De heer de Jong dankte voor deze goede wensen. De notulen van 30 juni, 7 juli en 18 aug. 1960 werden onveranderd vastge. steld. de eigen storting te groot is. De Voorzitter De regeling is zeer duidelijk. Boven de f 10.— heeft men recht op voorschot. De klacht lijkt me niet erg waarschijnlijk. De Secretaris voegde hieraan toe, dat hier ook hem totaal niets van bekend is. Ik heb nooit enige klacht gehoord, zei hij. De regeling werd hierna z.h.s. goed, gekeurd. Aanvraag ingevolge art. 72 L.O.- wet van de Herv. school. T. Zwart met „Tempo” van°J. de Wilde; 3 K. Hoekstra. Al deze winnaars ontvingen na aflooj hun prijs uit handen van de voorzittei der S.Z.C., de heer E. K. Hoekstra. „Het is mijn grootste wens”, zegt mej. Atsma. „Wij roeien nu maar met de riemen die we hebben, stellen een deel van de jeugd in de gelegenheid op don- medewerksters zullen ongetwijfeld derdagavond de boeken te ruilen en zul. doen om het De Gemeenteraad van IJlst nam vrijdagavond een tweetal belangrijke besluiten. Eerst werd besloten de geldlening voor het verpleeghuis te Bolsward te garan. deren en later tot het verlenen van een bijdrage in de kosten voor een nieuwe sluis te Staveren. Gistermorgen werd in de Ned. Herv. kerk door zijn leermeester prof, dr W Banning uit Driebergen, in de ochtend dienst bevestigd de beroepen predikant Ds J. J. Kalma van Lekkum. Hiermede kwam een eind aan een periode, waarin de Vrijzinnige modaliteit buiten het ker kelijk verband werkte, een situatie die was ontstaan na het vertrek van Prof, de Vos naar Groningen. Sedert die tijd dienden drie rechtszin- nige predikanten de Ned. Herv. Ge meente alhier. Nu, met het stichten van een vierde predikantsplaats werd in de ze voorzien met de komst van Ds Kal ma. Prof. Banning bepaalde zijn gehoor bij de tekst uit Joh. 128: „Ik ben het licht der wereld” en liet na de bevestiging zingen psalm 1214. Ds Kalma sloot bij zijn bevestiger aan met een toespraak, waarvoor Romeinen 1012 en 13 de tekst vormde. Zeker zijn met de komst van de nieu we predikant niet alle moeilijkheden da delijk opgelost. Maar alleen al, dat we mogen beginnen, dat, we mogen getui gen, samen eendrachtig, dat is een ze gen. Alleen door samen veel te luisteren naar wat de open Bijbel ons te zeggen heeft en niet wat wij menen elkaar te moeten zeggen, kan er veel groeien, al dus spreker. Tot heil van de Hervormde Gemeente, binnen de kerk van Christus. Na de dienst sprak Ds C. G. Wiegers namens de kerkeraad een woord van welkom tot de nieuwe predikant. Hij koesterde de verwachting en de hoop dat men de nieuwe bladzijden in de ge schiedenis der Herv. Kerk alhier goed zal weten te beschrijven. In de volle kerk was ook een grote deputatie uit Lekkum, de vorige stand plaats van Ds Kalma, aanwezig. ’s Middags was er in Fredehiem de mogelijkheid tot het uitspreken van gelukwensen aan en kennismaking met de nieuwe predikant. Ook hier was een grote belangstelling. Namens het gemeentebestuur sprak bur gemeester L. Rasterhoff; namens de Fryske Akademy prof, dr J. H. Brou wer; voor de landelijke en provinciale Ver. van Vrijz. Herv. resp. Ds Miedema uit Dokkum en Ds Bruins van Leeu warden; uit naam van de Jonge kerk de heer J. Warrink. Een zeer persoonlijk woord liet Ds A. van Santen, vroeger predikant alhier, horen. De middag werd besloten met een kort bewogen woord van prof. Banning, waarin hij zijn grote dank uitsprak aan het bestuur, dat al die jaren getrouw heeft gewerkt aan de taak waarvoor het zich verantwoordelijk w!st. En dat door zijn geduld, vasthou dendheid en geloof nu de bekroning op zijn werk kon zien: met de komst van Ds Kalma weer in het Herv. Kerkelijk verband te zijn opgenomen. Ds Kalma werd op 17 mei 1905 te Hantumhuizen geboren. Hij bezocht eerst de RHBS te Leeuwarden en stu deerde daarna aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Op 31 januari 1932 werd hij bevestigd als predikant van de Hervorm de gemeente van St. Jacobi Parochie. In deze zijn eerste gemeente werd hem in verband met zijn benoeming tot pre- dikant-voorganger van de afdeling Zandvoort van de Nederl. Protestanten Bond met ingang van 6 januari 1936 eervol ontslag'met de bevoegdheid van emeritus verleend. Ruim twee jaren later keerde hij weer als dienstdoend predikant in de Ned. Herv. Kerk terug en deed hij op 8 mei 1938 intree als predikant van de hervormde gemeente van Hoogebeintum. In 1940 verwisselde Garantie geldlening verpleeg, huis Bolsward. In een uitvoerig prae.advies stelderl B. en W. voor de gevraagde garantie te verlenen. Het is een groot project deze Stichting Verpleeghuis voor Chronische patiënten annex Revalidatiecentrum te Bolsward, waarmee een kapitaal van f2.800.000 gemoeid is. Verschillende raadsleden waren wat huiverig voor dit besluit. Bij de heer de Jong kwam de vraag op of de raad zich met deze subsidie niet op een gevaar, lijke weg begeeft. Overal duiken deze huizen op. De VoorzitterNiet een subsidie, maar een garantie wordt gevraagd. Na gegaan is of dit verantwoord is. Op grond van een rapport van de Genees kundige inspecteur dat in Z.W. Friesland nog behoefte bestaat aan een verpleeg, huis, meenden B. en W. van wel. De heer de Jong stelde zijn vraag al leen omdat zulke dure verpleeghuizen zijn opgericht, dat er geen gebruik van wordt gemaakt. Hij dacht aan Ferwer- deradeel. De Voorzitter: Ik zie in de stukken een verpleegprijs van f 12.07 per dag bij een onderbezetting van 5 De heer Groenveld was ook wat hui. verig voor het stellen van die garantie. Deskundigen rekenen haarfijn voor dat de exploitatie sluit, even hapert Als meer dan 5 is De Voorzitter: Ik ben het met u eens, dat dit vooraf niet met zekerheid 'te zeg gen is. Maar de gem. Bolsward neemt al 20 voor haar rekening. 80 blijft dan voor de gemeenten. Alle gemeenten in de Z.W.H. hebben al garantie toegezegd. Ik geloof toch wel dat u er van over, tuigd kan zijn, dat dit voor de gemeen, te nooit een financieel fiasco wordt. In dit deel van Friesland achten wij de si. tuatie zo, dat hier de stichting van een verpleeghuis alleszins verantwoord is. De heer Groenveld: Hebben B. en W. er rekening mee gehouden dat de ver. pleegprijs, die nu f 84.per week bedraagt, te hoog zal blijken? De voorz.: Zoals deze hele zaak is opgezet is het Coll, overtuigd, dat dit voor de Z.W.H. van groot belang is. Algemeen vindt men dit risico niet dermate groot dat men niet aan de ga rantie mee kan doen. De heer Stienstra vroeg nog of be kend is hoeveel mensen kunnen wor den verpleegd en bracht in herinne ring dat de draagkracht van de ver pleegden eigenlijk voor geen van al len voldoende is. Altijd zullen instan ties moeten bijspringen. Wij moeten daarom niet al te pessimistisch zijn. De voorz. lichtte toe dat het aantal verpleegdagen berekend is op 39500 bij een onderbezetting van 5%. Er werd niet gestemd, maar het punt werd aangenjmen met de aantekening dat de heren de Jong en Groenveld geacht wilden worden te hebben te gengestemd. Subsidie Gereformeerde Gezins verzorging. B. en W. stelden voor aan de Stich. ting Geref. Gezinsverzorging en Maat, schappelijk Werk in de classis Sneek e.o. voor 1960 een subsidie toe te ken nen in de kosten van gezinsverzorging in de gemeente IJlst overeenkomstig de Rijksregeling en in verband hiermede de begroting voor het dienstjaar 1960 voor zoveel nodig te wijzigen. De hear Jansma De subsydzje dy’t jown wurdt, is dat it geskatte bidrach oer 1960? De Voorzitter Het Rijk verleent sub. sidie. De Gemeente tot hetzelfde be drag. Met dit besluit keurt U goed, dat door de gemeente tot hetzelfde bedrag subsidie wordt verleend als het Rijk geeft. De begroting komt altijd achter aan. De hear Jansma: Dus as ik it goed bl- gryp komt it subsydzje niks heger as der ien of twa forienings binne. Der wurdt per gefal bi'telle. De Voorzitter stemde dit toe, waarna z.h.s. conform het voorstel werd besloten. Donderdagavond hield de Herv. Jeugd raad te Scharnegoutum een koppelspeur. tocht waarbij zeven opdrachten moes, ten worden uitgevoerd. De animo was bij de jongeren groter dan bij de oudste groep, nl. 55 jonge deelnemers en 10 ouderen. De prijswinnaars werden jongeren: le Jaring Wieringa en Dounie Huisman, 52 strafp.; 2e Lolkje Atsma en Piet Zijlstra, 80 strafp.; 3e Anneke Haan en Abe Zellstra, 88 strafp.; oudste groep: le Pieteke de Vries en Sibe Schukken, 42 strafp.; 2e Trijntje Veld huis en Herke Zeilstra, 77 strafp. Wijziging gemeenschappelijke regeling I.Z.A. Op een vraag van de heer Jansma deelde de Voorzitter mede, dat de pre. mies niet; omhoog gaan. De heer Stienstra had vernomen, dat De heer D. Hoitinga, directeur van de Coöp. Zuivelfabriek „Hoop op Zegen” te Heeg, is in gelijke functie benoemd aan de Coöp. Zuivelfabriek te Oosterwolde, Onze stadgenoot, de heer S. Plat, slaagde voor volledig bevoegd onderwij zer (hoofdakte) aan de Chr. Kweek, school alhier, Zij doet haar werk serieus en opge wekt, is tevens heel bescheiden zó bescheiden dat ze eigenlijk niet voor het voetlicht gehaald wilde worden, al was er dan ook een speciale reden voor. 18 september j.l. was ze nl. 30 jaar aan de leeszaal verbonden. Ze gaf op die dag „niet thuis”, maar toen ze vrijdag weer terug kwam had het personeel ge zorgd voor een feestelijke sfeer, de fo tograaf nam deze foto en wij hadden een gesprekje met de jubilaresse. Kwam, gezien, gekozen. Dertig jaar geleden schreef zij op een advertentie waarin het bestuur van de leeszaal een volontaire vroeg. Met zes tien andere gegadigden moest ze zich aan de dertien bestuursleden voorstel len en van haar kan men zeggen: ze kwam, werd gezien en gekozen. Ze werkte toen samen met de heer A. H. de Vries als directeur, mej. G. Vonk als eerste assistente en de schijver Theun de Er was een hele lijst ingekomen stuk, ken, die deels voor kennisgeving wer den aangenomen en anderdeels bij de be. groting aan de orde zullen komen. Twee aanvragen om premie voor het aanbrengen van een water-closet wer den ingewilligd. Onbewoonbaarverklaring van woningen. Er was een lijstje van elf objecten. De hear Walinga wie net tsjin dizze ünbiwenbarforklearring, mar wurde dy huzen nou ek ris in kear opromme? De Voorzitter antwoordde dat dit met de meeste spoed zal gebeuren. Alleen de woning Galamagracht 91 zal nog wel niet direkt worden afgebroken. We zitten met een moeilijkheid, aldus spr. O.i. zit de firma Planting te hoog in de boom. Daardoor wordt deze zaak opge houden. De woning Rooks afbreken zou te hoge herstelkosten vergen voor het overblijvende deel. Hierna werd z.h.s. tot het voorgestel de besloten. Exploitatierekening woningstich ting „Patrimonium”. E. en W. stelden voor deze rekening met balans en toelichting goed te keu ren. De' hear Jansma frege hoe it sit mei ’t ünderhald. De wenningen moatte ne- dich hwat opknapt wurde. Volgens de Voorzitter is het onder. houdsfonds bij lange k# niet voldoende. Bij het overleg met Ir. Visser heeft deze toegezegd, dat hij zich persoonlijk hier ter plaatse zal overtuigen van de toe stand en kwaliteit der woningen. De hear Jansma: De minsken jowe goed f 7.hier. Dan mei der dochs wol hwat barre. De Voorzitter: Waarschijnlijk zal de huurverhoging van 20 niet voor deze woningen gelden. Mocht dit zo zijn, dan zal het te veel betaalde worden terug betaald. De heer Groenveld: Er is meermalen gesproken over overname door de Ge meente. Ik zou graag weten hoe dit nu zit. De Voorzitter: Er is nu een nieuw bestuur met jonge krachten. Het ge meentebestuur is blij dat dit er is geko men. Blij, want een woningbouwverenL ging is beter dan exploitatie door de ge meente. Deze woningen zullen nu wel in beheer en onderhoud bij „Patrimoni um” blijven. Z.h.st. werd hierna tot goedkeuring besloten. Beiden troffen het nog mooi met het weer. Alleen had de wind zaterdagmid dag iets krachtiger moeten zijn. Giste ren echter waren de weersomstandig heden ideaal. Zaterdag verschenen er plm. veertig deelnemers aan de Start, verdeeld over zes klassen, waarvan de Pampusklasse een zeer spectaculaire eindstrijd op. leverde tussen de gebroeders Piet en Hennie de Jong. Het verschil bij de fi. nish was zo miniem, dat de vele toe schouwers op de wal niet konden zien wie als eerste over de lijn ging. Op de starttoren maakte men echter uit dat dit Piet was geweest. Hennie de Jong kreeg dus de tweede prijs. De andere u’tslagen waren Flitsklasse: 1. E. van Delden; Zweep; 3. mej. T. de Vries; 4. A. Stam. 16 m2 klasse (jeugd): 1. H. Lampe; 2. A. Graatsma. Vrjjheidsklasse: 1. E. v. d. Zijpp; J. v. d. Meulen, Joure; 3. W. Stam; J. K. de Boer. 16 m2 klasse (sen.): 1. U. Bakker. Regenboogklasse 1. E. K. Hoekstra; 2. J. de Wilde; 3. T. Zwart. Direct na afloop reikte de voorzitter, de heer J. Lassche, de prijzen, allen be staande uit papiermanden, met het ge bruikelijke praatje aan de winnaars uit. De wedstriju van de S.Z.C. telde plm. zestig deelnemers, van wie de Regenboogzeilers onderling van boot Vries als tweede assistent. In de loop van deze dertig jaar is mej. Atsma steeds opgeklommen in rang tot zij in 1957, bij het afscheid van mej. Vonk, benoemd werd tot directrice. Er is in die enkele jaren al weer heel wat belangrijk werk door haar verricht, met medewer king van het personeel, waar zij zeer harmonieus mee samenwerkt. Vijf leer lingen leidde zij op tot hulp.assis'tente en assistente, en met dit opleidingswerk houdt zij de goede naam, die onze lees zaal verworven heeft in de tijd dat mej. Vonk de scepter voerde, hoog. De jeugd- afd. werd verbeterd zoveel als mogelijk was. Zij zorgde in de smalle gang, waar de kinderen zich verdringen, voor een vriendelijker aankleding en maakte, door een andere opstelling van de boe kenrekken, wat meer ruimte. Workum, tot nu toe een van de elf correspondent schappen, groeide uit tot een filiaal van onze leeszaal. Een belangrijk stuk werk waar mej. Atsma zich zeer voor heeft ingespannen en waarvoor ze nog veel werk doet in nauwe samenwerking met mevrouw Visser, die de leiding van het filiaal in Workum heeft. Natuurlijk is het boekenbezit enorm gegroeid in de afgelopen jaren. Wat niet groeide was het leeszaalgebouw en vooral voor de jeugd is het zo langzamerhand gen onhoudbare toestand geworden. De kin deren staan opgepakt tussen de boeken kasten, moeten te lang wachten, worden ongeduldig en baldadig en hanteren de boeken niet bepaald zachtzinnig. Laten we toch op onze zaak passen en in het oog houden dat wij deze jeugd moeten opvoeden tot het lezerspubliek van de toekomst. Met inspanning van alle krachten moet het toch mogelijk zijn ook in Sneek een jeugdleeszaal te stichten Hier in Friesland is een opbloei gaande van de Landelijke Jongeren Organisatie Vrijheid en Democratie (J.O.V.D.) Na Leeuwarden zal Sneek de tweede Friese afdeling zijn, waar gemiddeld zeven bij. eenkomsten per jaar georganiseerd zul len worden. De J.O.V.D. is een organisatie, welke zich bezig houdt met de bestudering van maatschappelijke en politieke vraag stukken. Zij is liberaal georiënteerd, maar wenst volkomen onafhankelijk van de V.V.D. te blijven. Zij tracht op een voor de jeugd aantrekkelijke wijze de verschillende onderwerpen te benaderen, waarbij het gezelligheidselement niet wordt veronachtzaamd. Het begin van de activiteiten in Sneek valt samen met de voorbereidingen van het grote Landelijke Congres, dat ge durende het weekend 56 november a.s. in de „Harmonie” te Leeuwarden zal worden gehouden. Op de eerste bijeenkomst van de afd. Sneek, welke op vrijdag 30 september a.s., des avonds te 8 uur in de zaal van Restaurant „Onder de Linden” wordt gehouden, zal het Tweede Kamerlid de heer R. Zegering Hadders een beschou wing houden met als titel: „Politieke balans september 1960”. Ieder is op deze eerste bijeenkomst van de afd. Sneek van harte welkom. Ongetwijfeld zal de heer Zegering Hadders ook de jeugd uitermate kunnen boeien. B. en W. hadden in eerste instantie aan 't afwijzend prae.advies weinig toe te voegen, maar het leek de heer Stien stra meer een geval van verwaarlozing; 1926 is een hele tijd geleden. De hear Jansma forbaesde him oer, dat it skoalbistjür net wist dit net fait under art. 72. Z.h.st. werd hierna tot afwijzing be sloten. hadden geruild. De heren De Jong en Zwart volgens afspraak, de anderen bij loting. Alleen De Vries stuurde zijn ei gen schip. Ook dit was een mooie wedstrijd waarin met wisselend succes om de lei dende plaatsen werd gestreden. Alleen was het jammer dat de wind, nadat ’s morgens de baan was uitgezet, wat te veel was gedraaid, waardoor de baan ’s middags bijna geheel te bezeilen was. Met uitzondering van de Pampusklas se en de Larken, die beiden maar twee deelnemers telden, waren de klassen vrij goed, de Vrijh^idsklasse,, Regenboog klasse en Gemengde klasse zelfs zeer goed bezet. Hier waren de uitslagen Gemengde klasse 1. M. D. Ringnal. da; 2. A. de Groot, Drachten; 3. H Weijers, na loting met J. T. Hendrik sma die vierde werd; 5. G. Gorter, Lem mer. Flitsklasse: 1. E. van Delden; 2. S. G Ruiter; 3. K. Boersma. Larken: 1. D. van Delden jr. 16 m2 Stipklasse: 1. B. dc Haan; 2 D. de Haan; 3. J. Abma. Pampusklasse: 1. Sj. Zijlstra „Vlerkje” van H. de Jong. Vrijheidsklasse: 1. E. v. d. Zijpp; 2 H. Repko; 3. J. v. d. Meulen; 4. P. Min nema, de beide las tsten te Joure. 16 m2 Streepklasse 1. U. Bakkr; 2 H. Piersma. Valkenklasse 1. A. H. Tromp; 2. J ■A

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1