Herfst rustig en zonnig begonnen Waterpoort -krabbels agenda"! Telg van oud adellijk geslacht wordt leraar aan de Wageningse Muziekschool Gezamenlijke Huishoud- en Modeshow zeer de moeite waard A u IJLST WYMBRITSERADEEL BUITENLANDS - OVERZICHT van door Speurder en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 115e jaargang no. 78 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Eerste lichte nachtvorst ivas er vroeg bij intrede Eisenhower met programma van vijf punten in Vergadering Ver. Naties Fam. V. d. Meuten 25 jaar in restauratie N.S. Volleybalcompetitie start 8 oktober r1 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Bevestiging en intrede Ds J. C. van Loon Bevestiging en Ds Rietberg Donderdag 29 sept. 1960 I 2.30 uur Sneek. Verwachting klopte de C. Stoffen. Gebreid verhaal. vele vol de van deze de Maria Riet- Ned. AMICITIA THEATER. Doch in februari van het volgend jaar zet hij er een punt achter en komt dan in Sneek wonen. Dan zullen er nog slechts twee vrachtrijders (t.w. Sjoerd Dijkstra te Bozum en Horn- stra te Terzool) van de oude stempel over zijn en rest ons, wanneer ook zij hun paard voorgoed op stal zetten, slechts de herinnering. Verjchijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktje: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3Ü05 (05150) b.g.g. 4091 De volleybalcompetitie van de Nevobo afdeling Sneek. start op zaterdag 8 ok tober. Men heeft wederom beslag gelegd op de grote zaal van Ons Gebouw aan de Westersingel en vanaf 8 oktober zal men dus op zaterdagmiddag en -avond weer van tal van spannende duels ge tuige kunnen zijn. Zoals bekend gaan de dames van SVC voor het eerst deelnemen aan de hoofd klasse Noord I, de topklasse van het da mesvolleybal in het noorden. De heren van NOH gaan hun geluk beproeven in de overgangsklasse en zul len in dit voorportaal van de hoofdklas se trachten een dermate gunstig resul taat te bereiken dat de grote stap naar de hoofdklasse kan worden genomen. Door een en ander zal, naar gehoopt wordt, een verbetering van het spelpeil optreden, terwijl het publiek geregeld wordt geconfronteerd met de sterkste teams uit de drie noordelijke provincies. De afdeling Sneek kreeg zelf uitbrei- dig in de vorm van een tweetal nieuwe clubs. LVC (Legeanster Volleybal Club) zal met één herenteam aan de competi tie deelnemen, terwijl het Sneker DIO een damesteam afvaardigt. Het programma voor de eerste compe- titie-zaterdag hopen wij zo spoedig mo gelijk te publiceren. Advertentiepnj» 15 ct per mm. Bij contract (handeliadv.) ager. Abonnementapriji t 3, oer half jaar. Franco per oost f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Het Zweedse filmpje was een „gebreid verhaal” en U begrijpt dat hiermee de wol naar voren werd gebracht het artikel dat De Vooruitgang o.a. brengt. Het was een bijzonder aardig filmpje dat zelfs niet-breisters in de verleiding brengt ten spoedigste van die kleurige knotten te kopen om in de lange winter avonden de pennen te laten klikken. Nkroemah zich geheel op de Ver. Naties wil verlaten en daarbij in Afrika uit sluitend van Afrikanen gebruik wil ma. ken. Dat is nog iets anders dan aan Chroestsjows panden hangen. Zondag 2 oktober a.s. hoopt Ds J. van Loon in de middagdienst van 2 uur zijn intrede te doen in de Geref. Ge meente te IJlst, na ’s morgens om 9.30 uur te zijn bevestigd door Ds R. J. de Jong van Groningen. Waarschijn!’ k zijn er wel meer da. mes die nu nog een kaart willen halen, de show is zeker' de moeite waard. Va riatie is er ook: de producten van vier verschillende firma’s passeren de revue. Bovendien was het podium zeer smaak, vol versierd door Gebroeders Brandsma. Uit de vele artikelen die firma Brat, tinga, Haweko, in de zaak heeft was uiteraard een keuze gemaakt. Men be paalde zich tot de tomado.artikelen, waar een aardig filmpje over gedraaid werd. Wist U tussen haakjes waar de naam Tornado vandaan komt De gebroe ders Van der Tccnt uit Dordrecht die 30 jaar geleden met een bedrijfskapitaal van f 25.— begonnen schilderijhaakjes te maken, namen de twee eerste letters van Tocht, dan de „ma" van massa- artikel en tenslotte „Do” van hun woon plaats. Ongetwijfeld zijn het energieke jongelui geweest met een hoofd vol goe de ideeën, maar dat hun fabriek zo uit zou groeien en dat voor duizenden men sen Tornado een begrip zou worden, hebben ze bij het moeilijke begin zeker niet verwacht. Op deze avond werd veel aandacht be. steed aan hun snelkookpan, terwijl we ook met plezier keken naar al die nut tige en gezellige draadgebruiksvoorwer- pen door Tornado in de handel gebracht. In kleine exposities in de hal liet Ha weko iets zien van haar grote keuze speelgoederen. te wensen overliet, heeft deze maand wel een beste beurt gemaakt, want een verwachting van een onbestendig begin met omstreeeks de tiende een stijging van de temperatuur en tegen het einde van de maand weer een periode met zonnig weer en over de gehele maand te koel en vrij nat, zal zeker voor 80 a 90% zijn uitgekomen. Vooral in het zuiden én oosten van ons land is september veel te nat geworden. In Zeeland en Zuid-Limburg is plaatse lijk meer dan 120 mm regen gevallen tegen normaal 70 a 75 mm. Over de achter ons liggtfnde zomer zijn weinig goede woorden te vinden. Behalve te koel, te somber en te winde rig was het een zeer natte zomer. Zelfs in het midden van deze week was het te velde staande koren in Noord-Gronin- gen nog niet geheel geborgen, terwijl het verleden jaar in geheel Nederland omstreeks 25 tot 28 augustus (dus ruim een maand vroeger) al onder dak of aan de mijt stond. staatsexamen doen, waarna het Utrechts conservatorium hem erg lokt. Dat Freerk zo muzikaal is, is niet te verwonderen, want zijn vader speelde ook van 1928-’4O op het kerkorgel van Kimswerd en ook diens vadei- en groot vader lag de muziek na aan het hart. Zo is dan een ideaal van deze telg van een oud adellijk geslacht verwezenlijkt en hij gaat dan ook vol vertrouwen toekomst tegemoet. zij zich min of meer onberoerd door de koude oorlog weten, vertrouwen uit in secretaris.generaal Hammarskjöld, die van zijde een imperialistische lakei werd genoemd. Op 1 oktober 1960 a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de fam. v. d. Meulen de restauratie N.S. overnam. De zaak staat momenteel op naam van Mevr. v. d. Meu len, die na hét overlijden van haar man in 1955 de zaak overnam, terwijl haar oudste zoon, de heer Tj. v. d. Meulen, ook in de zaak is opgenomen. Op 1 oktober a.s. ’s morgens om 10 uur zal mevr. v. d. Meulen in de wacht, kamer N.S..station recipiëren. Donderdag 29 september. V.P.R.O.. avond met Cabaretgroep „Start” in Hotel Hanenburg. Aanvang ’s avonds 8 uur. Vrijdag 30 september. Eerste bijeen komst Jongerenorganisatie „Vrijheid en Democratie” in bovenzaal „Onder de Linden”. Spreker de heer R. Zege. ring Hadders. Aanvang 8 uur. Maandag 3 oktober. Kunst aan Allen en Jeugd en Muziek. Piano-reci’tal door Lise Schneider in zaal Hanenburg. Zaal open 19.30 uur. Woensdag 5 oktober. Ledendag C.J.V. in de Broerekerk te Bolsward. Spre ker Prof. Dr. A. F. N. Lekkerkerker van Groningen. Aanvang 7.45 uur. Donderdag 6 oktober. Eerste Kontakt. avond S.Z.C. in Café Leeuwen. Aan. vang 7.30 uur. Donderdag 6 oktober. Productiekeuring op de Nieuwe Veemarkt te Sneek. Aanvang ’s morgens 9 uur. SNEEKER NIEUWSBLAD Gelukkig, de Westersingel staat weer voor de voetgangers en fietsers open! Maandag jl. is ter hoogte van de plaats waar de werkzaamheden voor de uitbreiding van het ziekenhuis plaats vinden, de betimmering, die de Westersingel afsloot een eindje opge schoven, De auto’s zullen echter nog wel een tijdje moeten omrijden. Het knikkeren is thans weer bij de jeugd in zwang. Verbeten proberen de kinderen de door een ander opge stelde stuiters te raken en vaak ne men zij daarvoor een heel trottoir in be'slag. Och dat is zo erg niet. Een voetganger wil wel een eindje opzij gaan. Maar dat sommige kinderen in het Tuindorp de straat voor hun spel letje uitzoeken stemt tot nadenken. Speurder zag dat automobilisten zelfs moesten stoppen. Een Clochemerle-avontuur in Sneek. Na de pauze kwamen de stoffen van het Couponhuis aan de beurt. Natuur lijk had men een keuze moeten doen uit de grote verscheidenheia en zich be paald tot de Drie Boompjes tinneroy waar de heer De Grijs de alleenverkoop van heeft. Prachtig materiaal, poolvast, vlekvrij, no iron, met een mooie diepe glans. Welke modellen getoond werden? Ach, van een aardige duster tot een zeer gekleed mantelpakje en een wijde, mooi vallende bruine jas, waar wij met ver rukking naar 1 ebben gekeken. Dit tin neroy kan in prachtige kleurige dessins geleverd worden; de alleraardigste over gooier was er een voorbeeld van. Er werden heel wat modellen getoond, maar toen het laatste model aangekondigd werd door de lady.speaker die de show zeer prettig leidde, ging er een zucht van spijt door de zaal. Dames die nu teleurgesteld werden weten dus dat zij vrijdagavond welkom zijn en ongetwijfeld kunnen ze allen nog wel een vriendin meenemen. Maandag 3 oktober a.s. gaat onze stad genoot de 27-jarige Freerk de la Ferté naar Wapeningen om docent te worden aan de Muziekschool aldaar. Zes jaar ge leden begon hij muziekonderwijs te vol gen en het mag wel een opmerkelijke prestatie heten, dat hij, die slechts geJ woon lager onderwijs heeft genoten, een dergelijke functie gaat bekleden. Daar zijn echter jaren van ingespannen studie aan voorafgegaan, wat uiteindelijk resul teerde in bovenstaande benoeming. Het is’ misschien wel interessant te weten dat de familie De la Ferté afstamt van het oude adellijke Franse geslacht De Beauvilliers. In de 14e eeuw huwde Herveus de Beauvilliers met Johanna de la Ferté en verschillende plaatsnamen in de omgeving van Parijs zoals La Fer- té-Milon en La Ferté-Allais herinneren nog aan deze familie. Het heeft de heer De la Ferté echter nogal wat moeite ge kost deze naam te voeren, want door slordigheid bij verschillende burgerlijke standen werd de naam vaak verkeerd opgenomen. Zo heette een van zijn voor vaderen, geboren 18 juli 1773, Sijmon de Lafferté en diens zoon, die op 3 april 1819 te Leeuwarden werd geboren, Freerk de la Fette. Van deze familie stamt onze stadgenoot lijnrecht af. Door een oom van de vader van Freerk •de la Ferté, die met zijn gezin woont in de Emmastraat 13, alhier, zijn herhaalde pogingen in het werk gesteld weer de oude naam te mogen voeren, wat hem in 1957 gelukte. De Sneker familie zag haar pogingen bekroond op 30 augustus 1958 en werd de de achtefnaam van de familie tot en met de bet-overgrootva- der, in ere hersteld. buiten’ de Overal zoekt men naar mogelijkheden om de tegenstellingen te overbruggen. Zo zou den Tito en Nasser pogen een neutra- listisch blok te vormen, waarbij Nkroe mah zich zou aansluiten. Maar ook Nehroe, de premier van India, en lang het prototype van de neutralist, is er. Hij zal zich niet gemakkelijk uit een be middelende rol laten wegdringen. En verder moet men afwachten, wat Mac millan, de Engelse premier, die toch nog naar New York is gegaan, donder dag zal vertellen. Macmillan is ook voor bruggenbouw, maar in de huidige situa tie lijkt het tactisch zeker verkeerd de Russen enigermate tegemoet te komen. Dat zou verraad zijn aan de Afrikaanse volkeren, die zonder vreemde invloed tot een eigen bestaan willen komen. Dat men bij het tastbare probleem van Kongo aan algemene richtlijnen weinig heeft is waar. Er zal een overeenkomst moeten ko men tussen de voorstanders van Loe. moemba, zoals Nkroemah, en diegenen die zich neerleggen bij de machtsover name van Moboetoe, die Kasavoeboe en de tegenregering van Ileo in zijn keilzog heeft. Deze drie laatstgenoemden zijn bezig een rondetafel.conferentie over Kongo tot stand te brengen, waarbij ook Ka. lonji, de premier van de afgescheiden mijnstaat in Kasal, aanwezig zou zijn. Overigens is het op de plaats rust in Kongo, zij ’t dan dat Moboetoe de terug trekking eist van de troepen van Ghana, die volgens hem partij hebben gekozen voor Loemoemba. Missichien zet ze ook de Knittax. brelmachine van firma Slump op de ta fel. In dit geval is een aardig truitje in een half uur klaar we hebben het geconstateerd toen een van de dames tijdens de show voor een gelukkig blo zend jong meisje uit de zaal zo’n dinge tje breide. Een lange reeks truien, gebreide pak jes en andere kledingstukken weiden vervolgens door een viertal mannequins getoond. Alle modellen, smaakvol ge maakt en mooi van kleur, waren ge breid van Spoeltjeswol, die door De Vooruitgang wordt verkocht. Heerlijke slobbertruien werden getoond van lek ker dikke opschiet.wol en daarnaast ook een twinset voor die dames die met een rustig gelaat avond aan avond haar fijn kunstzinnig priegelwerkje opnemen om later anderen, figuurlijk gesproken, de ogen uit te steken met het schone resultaat. In de pauze was er een demonstratie met de Knittax.breimachine en de Necchi electrische naaimachine. Natuur lijk konden niet alle dames deze demon, straties goed volgen; zij werden echter getroost met een kopje koffie met koek en kunnen altijd in de zaak Slump te recht of een huis.demonstratie aanvra gen. Dinsdagmiddag groepte een grote me nigte rond het urinoir bij het Klein- zand. Het bleek dat een man, die te diep in het glaasje had gekeken, ge noeg had van zijn bewonderaars en zich verschanst had in deze gelegen heid. Zijn trouwe aanhangers wisten echter van geen wijken en beleger den de vesting geruime tijd, totdat twee gezagsdragers er tenslotte een eind aan maakten en de bacchant naar een andere (meer geïsoleerde) omgeving overbrachten. Hieronder ziet U de 67-jarige Jan de Boer, die met nog -x 2 andere vracht rijders ’n oude tra ditie in ere houdt. Alhoewel ’t vracht vervoer de laat ste jaren steeds meer per auto ge schiedt, trekt de heer De Boer er al meer dan twee en twintig jaar met paard en wagen opuit, in navolging ■i>an wijlen Upe Kingma, die vroeger de dienst op Terzool had. In alle dorpjes van de Legegeaën waar hij door komt, t.w. Offingawier, Goënga- mieden, Gauw, Sijbrandaburen, Ter zool en Poppingawier, kent men hem en zijn schimmel, die al zes jaar voor de wagen loopt. Ook in de oorlogs jaren, toen hij nog een vos voor de wagen had, probeerde hij zijn vracht- dienst zo lang mogelijk uit te oefenen en hij kan er zich op beroemen nooit iets aan de Duitsers te hebben afge staan. Zondag 2 okober^a.s. hoopt Ds berg zijn intrede te doen bij de Herv. Gemeente te Jutrijp.Hommerts in de middagdienst te 1.30 u. te Hommerts na ’s morgens in de dienst van 9 uur te Jutrijp te zijn bevestigd door Ds T. Stehouwer van Woudsend. Muzikaal aangelegd Freerk de la Ferté kreeg op 21-jarige leeftijd zijn eerste muziekonderricht. Hij tikte toen een accordeon op de kop en nam les, doch reeds na drie maanden veranderde hij van leraar en ging naar Johan Bok, die hem gedurende vijf jaar alles over muziek leerde. Intussen was zijn interesse ook uitgegaan naar de pia no en op advies van de heer J. Nieuwen huis ging hij in oktober 1958 naar de Muziekschool te Leeuwarden, waar hij zijn theorielessen kreeg van de direc teur „himself”, de heer W. M. C. Klop penburg, tevens leraar aan het Utrechts conservatorium. Zijn pianolessen ontving hij van de heer A. de Vries en in sep tember van het vorige jaar nam de be- bekende organist Piet Post hem onder zijn hoede. Om de kost te verdienen trad hij op 17 september 1957 in dienst bij Lank- horst Touwfabrieken N.V. en speelde hij ook ’s avonds op bruiloften en andere amusementsavonden. In het begin van juli van dit jaar sol liciteerde hij naar een betrekking aan de Wageningse Muziekschool en op de 14e van die maand kreeg hij ten antwoord, dat hij benoemd was als leraar voor piano en accordeon. Wel wil hij nog ver der studeren o.a. gitaar en volgend jaar Het leek er de afgelopen zomer op dat de hogedrukgebieden, die de afgelopen zomer boven een groot deel van het vas te land van Europa schitterden door af wezigheid, op het officiële begin van het herfstseizoen hebben liggen wachten. Vrijdagmorgen 23 september jl. om 2 uur ’s nachts ving de herfst aan en prompt begonnen de diverse hogedrukgebieden elkaar op de weerkaart te verdringen. Het hogedrukcentrum boven Oost En geland, dat ons een zonnig en mooi weekend bracht met temperaturen van 17 tot 19 graden C, werd zondag als weer overvleugeld door een nieuw „maxi mum” even benoorden Schotland. Dit ging zo snel in zijn werk, dat een zwak koudfront zondagmiddag met enkele buitjes reeds het noorden van ons land bereikte, waarop de wind later weer naar Noordoost draaide en droge, vrij koele, lucht uit Scandinavië ging aan voeren. Doordat de nachten het nu in lengte van de dagen zijn gaan winnen heeft er bij rustig en helder weer ’s nachts al een sterke afkoeling plaats. Zo sterk zelfs, dat van maandag op dinsdag j.l. (en mo gelijk ook plaatselijk in de daarop vol gende nachten) plaatselijk de eerste lichte nachtvorst werd waargenomen. Op 10 cm. boven de grond daalde het kwik op het vliegveld Deelen bij Arn hem al tot -1° C. In 1952 werd op 17 september in Drente al 2 graden vorst gemeten. Voor het meten van nachtvorst wordt gebruik gemaakt van speciale minimum thermometers, die ook in de handel zijn, en liggend op twee vorken wordt ge plaatst op een hoogte van tien cm. boven de grond- Het blauwe staafje in die ther mometer (zg. index) rust tegen het kwik en blijft bij de laagste stand, die in de nacht op een gegeven moment wordt be reikt, staan, Men kan dus op elk uur van de ochtend nog aflezen wat de laag ste stand in de afgelopen nacht is ge weest. Verscheidene bedrijven hebben een minimum-thermometer opgesteld, en la zers, die hiervoor belangstelling hebben, dienen wij gaarne van advies. De prijs van deze speciale thermometers schom melt in de buurt van f 15,-. Het kostte gisteravond heel wat moei te alle dames die een kaart hadden voor de show van Haweko, firma Brattinga, het Couponhuis de Grijs, firma Slump en De Vooruitgang, een plaats te geven in zaal Hanenburg, di tenslotte niet van elastiek is. Het gelukte dan ook niet. Een honderdtal dames moest teleurge steld worden. Maar voor hen Is er nu gelegenheid morgen (vrijdagavond) kwart voor acht in zaal Hanenburg de show te zien. Dat was donderdag; vrijdag kwam, na president Nkroemah van Ghana, Chroestsjow aan hét woord met zijn lang verbeide toespraak. Twee uren lang sprak hij en er viel geen spoor van toe nadering in zijn woorden te ontdekken of zelfs een poging zich aan te sluiten bij de heersende opinie van de Afrikaan se landen. Niet alleen deed hij een zeer felle aanval op Hammarskjöld, maar hij stelde ook voor het secretariaat af te schaffen en de uitvoerende macht in handen te leggen van een commissie van drie leden: een uit het Westen, een uit het Oosten en een neutrale. Op deze manier, aldus Chroestsjow, is ieder ervan verzekerd dat er nooit iets tegen zijn belangen wordt ondernomen. Dat zijn plan voorziet in een volkomen verlam- nimg van de Ver. Naties was onmid dellijk duidelijk. Het veto van de Veilig heidsraad zou worden aangevuld door een veto in het uitvoerende apparaat. Chroestsjow deed dit alles gepaard gaan met een felle aanval op het kolo nialisme, waarvan hij onmiddellijk alle resterende sporen wilde verwijderen. Maar de voornaamste indruk van zijn rede was toch een afbraak van de Ver. Naties, duidelijk tegen de gevoelens van de Afrikaanse en Aziatische volkeren in. Hij meende ongetwijfeld de delega ties geheel op zijn hand te krijgen door zijn aanvallen op de oude koloniale lan den in het Westen, die inderdaad vaak proberen in hun voormalige koloniën nog een klein vingertje in de pap te houden, wat overigens niet altijd zo goed lukt. Hij speelde duidelijk op de oude achterdocht, dat het kolonialisme ten opzichte van het Westen heeft gekweekt en hij heeft gehoopt, dat het sentiment het van het verstand zou winnen, waar door hij als de grote kampioen tenslotte voor de dag zou kunnen komen, hoewel hij met zijn plan weinig anders wilde dan een weg banen voor Russische in vloed. Dat ook Nkroemah aanvallen op het kolonialisme heeft gedaan en met name vertelde, dat een overeenkomst tussen Kasavoeboe en Loemoemba in Kongo gesaboteerd is door koloniale belangen, leek een goed voorgerecht voor Chroes tsjows woorden. Herter, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, meen de er verstandig aan te doen Nkroemah iemand uit het communistische kamp te noèmen, wat zeker niet het geval is. Hij vergat daarbij, dat het antikolonia lisme een noodzakelijk onderdeel van een Afrikaanse rede is, maar dat het positieve element ervan was, dat ook Het debat in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties is in alle he vigheid losgebarsten en men zou voorlopig tot een verscherping van de stand punten kunnen concluderen. Enige voorzichtigheid is geboden, want niemand weet hoe het slotaccoord tenslotte klinken zal. De inzet van het debat zijn de neutrale landen van Afrika en Azië, die zich begin vorige week onomwon den uitspraken voor een zo krachtig mogelijke rol van de Ver. Naties in Kongo, omdat zij beseffen, dat de Verenigde Naties de enige organisatie is, waarmee Zij spraken hun communistische Voor de derde aflevering rubriek is Speurder naar Louisestraat gegaan om daar eens te kijken hoever men is met de verbou wing van het Dr Wumkeshüs. Als er geen stagnatie komt zal eind oktober dit bejaardentehuis worden heropend en zullen 49 oudjes er hun intrek weer kunnen nemen. Het gebouw be staat uit twee vleugels, waaraan elk negen kamertjes liggen. Achter de hall zijn drie verpleegkamers, een keuken, een conversatiezaal, twee badkamers en een kamer voor de di rectrice gelegen. De bewoners zullen op een prachtige tuin uitkijken en ook achter het ge- i bouw zullen snijbloemen gende zomer nodige fleur in ’t leven van de oud jes brengen. Door de grote aktiviteit van de hoge drukgebieden in deze laatste decade van september werd het aantal uren zonne schijn, dat rond de 20ste van de maand nog een tekort van ongeveer 25 a- 30 uren te zien gaf, wat opgehaald. Het is niet onmogelijk, dat een groot deel van de komende herfst in het teken van hogedrukgebieden zal lig gen met over het algemeen droog en rust'g weer, in november gevolgd door een grotere depressie-activiteit. November is trouwens al vele jaren een I vrij rustige maand gebleven. Rustiger dan wij normaal over een groot aantal jaren van de slachtmaand mogen ver wachten. De Duitse maandverwachting van Of fenbach, die in juli en augustus wel wat President Eisenhower, die als staats hoofd van het gastland de vergadering heeft toegesproken, heeft de geest be. grepen, die de Afrikaanse landen op het ogenblik bezielt. Hij gaf' de Ver. Naties de volledige Amerikaanse steun en hield de afge vaardigden in gematigde termen een programma van vijf punten voor, waar van de belangrijkste luiden: niet-in- menging in de binnenlandse aangelegen heden van Afrikaanse landen, hulp aan Kongo, internationale bijstand aan alle Afrikaanse landen in de vorm van ont wikkelingsprogramma’s op lange ter mijn (een soort Marshall-plan dus, maar geheel over de Ver. Naties lopend) en hulp voor het onderwijs, ook via de Ver. Naties. Dat Eisenhower Hammarskjöld ten volle steunde, behoeft geen betoog. Zijn rede maakte een prettige indruk op de Afrikaanse gedelegeerden, al betreurden zij, dat hij niet het Franse kplonialisme in Algerije veroordeelde. Geen Russische toenadering. die hem hartelijk toejuichten. Hammar skjöld legde er de volle nadruk op, dat het beginsel van onafhankelijkheid, on partijdigheid eh objectiviteit hem be zielt en dat dit het enige beginsel is, waarop zijn ambt berusten kan. Com promissen hierover zijn fataal. De alge mene indruk is dat Chroestsjow in het defensief is gedrongen. Aangezien hjj het daarbij niet kan laten, gaan wij spannende dagen tegemoet. Intussen wordt er vooral vergaderzaal druk overlegd. Spannende dagen tegemoet. Met spanning wacht men op de reac ties van de Afrikaanse landen op Chroestsjows interventie, waarbij hij ook zijn plan voor algehele ontwapening bin nen vier jaren herhaalde. Op het ogen, blik van schrijven ziet het er naar uit, dat het succes van de Russische pre mier minder groot is dan hij wel ge hoopt en verwacht had. Dat komt door zijn eigen felheid, waarmee hij zijn doel voorbij heeft geschoten, maar ook door de waardige verdediging, die Hammar skjöld heeft gegevén. Het protesterende getrommel van Chroestsjow op zijn ta fel, toen Hammarskjöld had gesproken, maakte een zeer slechte indruk. De woorden van Hammarskjöld leken de afgevaardigden uit het hart gegrepen, Woensdag 28 en donderdag 29 september ’s avonds 8 uur film: Terug uit de hel. Vrijdag 30 sept. t/m zondag 2 oktober iedere avond te 8 uur en zondagmid dag tevens te 5 uur film: Mag ik 'n lift van u? Zondagmiddag 2 oktober te film: Mannen zonder wet. Maandag 3 oktober en dinsdag 4 okt. ’s avonds 8 uur film: Do glorie van het moederschap. Woensdag 5 okt. *s avonds 8 uur Solo- voordracht-avond van Pater Tobias Piron. Donderdag 6 okt. ’s avonds 8 uur film: Als de dauw hangt komt er regen. L L. a

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1