Heeft reclassering wel zin? Afscheid Ds Dr K. H. Siccama Geref. Gemeente IJlst ontving haar nieuwe leraar Wat met welk onderwijs? IJLST WYMBRITSERADEEL en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Maandag 3 okt. 1960 115e jaargang no. 79 Ontwikkeling betekende vooruitgang Aanbesteding Kinderpostzegels 1960 Opbrengst collecte Nu al een derde Bloemschikcursus N.C.V.B. Hommerts Aanrijding Anti-Honger actie in laatste week van oktober De weg om hoog (II) Collecte V.H.V. 4, 5 en 6 oktober Aanrijding op kruispunt Ged. Pol Geslaagd - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD t x Nieuwe Jeugdherberg te Noord wijk Kerst- en Nieuwjaars- correspondentie Finale verkoping Volièrevereniging Sneek Kerstpakketten voor Overzeese bestemmingen Bevestiging en intrede Ds J. A. Rietberg SNEEKER NIEUWSBLAD Achterstand. Streekmilieu. A. Uit Oude Groeneveld, voor 27 oktober Wordt vervolgd. dat het 22 november 23 1 27 november y Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (05150) b.g.g. 4091 Donderdag 29 september vergaderde de N.C.V.B. afd. Hommerts weer voor de eerste keer In het nieuwe seizoen. Als spreker trad deze avond op de heer O. Ostijen van Franeker met het onderwerp „De tekenen der tijden”. Met veel aan dacht werd geluisterd hoe op duidelijke en ingrijpbare wijze de moeilijkheden van deze tijd werden geschetst. Ook de gewestelijke landdag in Leeuwarden werd besproken. De leden kunnen zich hiervoor, tot 8 otober, opgeven bij de penningmeesteresse. F. T. Bartlema, Reclasseringsambtenaar 20 oktober 27 oktober 17 november 24 november 24 november 24 november1 17 november 27 oktober 22 november 24 november 28 november- 17 november 22 november 30 november 29 november 9 november 21 november 4 december 23 november 5 december 2 december 21 november 27 oktober 16 november 1 december 22 november 20 november 20 november 10 november 24 november 17 november 3 november 17 november 7 december 27 november 20 november 21 november 20 november 27 november 20 november 27 oktober 24 november 9 november 29 november 22 november 30 november 20 november 17 november 20 november 24 november 17 november 17 november 3 november 6 november 28 oktober Ver«chijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Advertentiepriji 15 ct per mm. Bi) contract (handelradv.) ager. Abonnemenuprija f 3,— oer halt jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name ran Sneeker Nieuwsblad. van de kerkeraad en de gemeente voor de goede woorden en de bewijzen van vriendschap die hij en zijn vrouw moch ten ontvangen. Zich wendende tot Ds Van Ziel, Ds De Jong en Ds v. d. Broek toonde hij zich zeer erkentelijk voor hun goede woorden en daden, die hem de overtuiging schonken, dat hij hier spoe dig thuis zal zijn. Hij stelde het zeer op prijs dat B. en W. van IJlst hier aan wezig wilden zijn en sprak in dit ver band van de goede samenwerking. De aanwezigheid van zijn Herv. collega en kerkeraad ste.nde hem eveneens tot vreugde. Ook de wederzijdse ouders wer den niet vergeten. „Ik vind het ontzet tend fijn dat U hier bent zei hij. Met het zingen van Gezang werd deze samenkomst gesloten. Australië Canada Ned. Antillen Ned. Nieuw.Guinea Nieuw-Zeeland Rhodesië Suriname Unie van Zuid-Afrika V.S. van Amerika Omtrent de data van Daar de dinsdag- en woensdagcursus. sen geheel bezet zijn en er nog vele aan vragen binnenstromen begint de Fa. Brandsma donderdag 13 oktober a.s. nog een derde bloemschik-cursus. Aan vang 8 uur in Hotel Hanenburg. Voor verdere bijzonderheden zie men de ad vertentie in dit blad. Op deze manier schakelt het onderwijs -Veaur op uij-bbat uijoa op ;aui jsao schappij zich manifesteert en hoe snel. Ier dit gebeurt hoe beter het is. Wij had den nooit ons huidige levenspeil kunnen bereiken zonder ons onderwijssysteem, maar ook omgekeerd hadden wfl nooit dat onderwijs gehad zonder de vooruit gang van pnze geordende samenleving. Het is de taak van de sociologische wetenschap, die zich ook en vooral be. moeit met onderwijsplanning, deze wis selwerking en het evenwicht daarin in stand te houden. Feenstra van Nijland sprak vervolgens tot ds Siccama. Hij prees de goede sa menwerking die er altijd was geweest en de bereidwilligheid van ds Siccama de classis te vertegenwoordigen in de Prov. Vergadering. Hij wenste het echt paar Siccama Gods zegen toe. Tot slot richtte ds Wiegers zich na mens de collega's en de kerkeraad nog tot de scheidende predikant, waarbij hij hem dank bracht voor de prettige ver standhouding die er is geweest. Een ie der van ons, probeert op zijn eigen wij ze, Jezus tot de mensen te brengen, al dus spreker. Op verzoek van ds Wiegers zong de gemeente hierna ds en mevr. Siccama Ps. 121 vers 4 toe. Na de dienst was er gelegenheid voor genodigden en gemeenteleden in het koor der kerk afscheid te nemen van ds en mevr. Siccama, waaraan velen gevolg gaven. Geslaagd aan de Rijkskweekschool te Leeuwarden voor de acte volledig be. voegd onderwijzeres de dames G. G. Berga en J. G. Overzee, alhier. Beiden zijn benoemd-als onderwijzeres resp. aan de o.l.s. te Hoogeveen en Nieuwe Nie. dorp. Nog geen eeuw geleden had een jongen, die een beroep wilde kiezen, niet veel meer dan enkele honderden mogelijkheden. Ruimschoots genoeg zo op het eerste gezicht. Inderdaad, maar wanneer men talenten, opleiding en aanleg voor de keuze afwoog, viel teveel af om voldoende ruimte over te houden. Toch was het nog altijd meer dan in daarvoor gelegen jaren, toen <nen doodeenvoudig het beroep van vader koos en aan iets anders zelfs niet dacht. Welk een scala van mogelijkheden vouwt zich nu open voor de jeugdige nieuweling die zich een toekomst wil veroveren. Officieel heeft men 4.260 beroepen geteld, maar binnen die beroepen zijn nog weer 10.000 variaties mogelijk. Een jongen kan vuurtorenwachter maar ook pjjpfltter, psychiater en evengoed acrobaat, stunt vlieger of boekhouder worden. Aan de St. Ludgerus Kweekschool te Hilversum slaagde voor het examen vol ledig bevoegd onderwijzer de heer F. v. d. Werf te Nijland. Op de smalle, onoverzichtelijke brug te Nijezijl had zondagmiddag een aan rijding plaats tussen een personenauto bestuurd door de heer F. Bakker van IJlst en de scooterrijder K. v. d. Zee, die gelukkig nog goed afliep. De scooter werd licht beschadigd maar de bestuur der kwam met de schrik vrij. en bepaal. Prediker 1 „En indien Alhier vond plaats de aanbesteding van de tuin bij het nieuwe P.T.T.-kan. toor. Hoogste inschrijver H. Donker met f 1510.laagste Tj. Dotinga met f 585.beiden alhier. Begroting vol gens plan van de heer S. Faber f 1483. Gunning volgt aan de laagste inschrijver. Nooit teveel kan men herhalen, dat hoe groot ook het aantal mogelijkheden en hoe krap ook de arbeidsmarkt, de al lerbelangrijkste voorwaarde voor een veilige en zekere loopbaan het stevige fundament van het onderwijs is. Door de rijkere schakering van onze samenle ving is de aard van het onderwijs ge heel veranderd. Was het vroeger niet meer dan een middel om via de ver kregen kennis in eigen kring 'te groeien, nu is het een voorbereiding die univer seel en daardoor het tegengestelde is: een middel om juist UIT de eigen kring te groeien. In de al vroeg geheel gevulde Gere. formeerde Kerk van IJlst werd gister morgen de beroepen predikant J. C. van Loon verbonden aan de gemeente en be vestigd als ambtsdrager door Ds R. J. de Jong van Groningen. Deze las Prediker 1 de daarna zijn gehoor bij 14 en 1 Corinthe 15 14 Christus niet is opgewekt, dan is immers onze prediking zonder inhoud en zonder inhoud is ook uw geloof”. Na lezing van het bevestigingsformulier liet hij de gemeente haar leraar toezingen Gez. 51 1 en sprak daarna een persoonlijk woord. Met het zingen van de verzen 1 en 3 van de 150ste psalm werd de samen, kornet gesloten. Was ’s morgens het kerkgebouw ge heel bezet, ’s middags, bij de intrede, moesten er stoelen in de gangpaden worden gezet om allen, gemeenteleden en belangstellenden plaats 'te kunnen geven. Van hun medeleven gaven door hun aanwezigheid o.a. blijk: Burgemees. ter en Wethouders met hun dames, Ds Korporaal en leden van de kerkeraad dei- Ned. Herv. Gemeente; Ds Van Ziel, consulent en leraar van de buurgemeen te Oosthem; Ds v. d. Broek als ver tegenwoordiger van de classis. Aansluitende bij de woorden van zijn bevestiger had Ds v. Loon als leidmotief van zijn preek gekozen: „Onze hulp is in de naam des Heren”, Ps. 124 8a. Nadat hij aan het slot van zijn toespraak had laten zingen Ps. 105 2 werd de nieuwe predikant het eerst toegespro ken door de voorzitter van de kerke raad, de heer T. de Jong, die de jonge leraar hartelijk verwelkomde in het midden der gemeente van IJlst. De vol gende spreker, Ds Van Ziel, gewaagde van het jaar waarin de predikan'tsplaats vacant was en hij de gemeente goed heeft leren kennen. Hij wenste predi kant en gemeente beiden geluk met de vervulling der vacature. Ook Ds v. d. Broek, sprekende namens de classis en de collega’s, heette de jonge leraar har telijk welkom in hun midden. Ds Van Loon dankte de voorzitter De FAO, de Voedsel, en Landbouwor ganisatie van de Verenigde Naties, is een wereldomvattende actie begonnen tegen de honger, de „Anti-Honger-Actie”. Deze actie, die voorlopig vijf jaar zal duren, zal in Nederland, onder auspiciën van het Nationaal Nederlands FAO-Co- mité en met warme instemming van de Nederlandse regering, worden geleid door de NOVIB, de Nederlandse Organi satie voor Internationale Bijstand, in sa menwerking met het Unesco Centrum Nederland en het' Nederlands Comité Unicef. Daarmee heeft de NOVIB dus een nieuwe taak op zich genomen. In een grote, nationale inzameling, in de week van 24 tot 30 oktober, hopen de 'drie organisaties een zó groot bedrag bijeen te krijgen, dat Nederland een ereplaats zal innemen in de rij der vol keren, die zich hun verantwoordelijkheid bewust zijn in de strijd tegen de hon ger in de wereld. Die strijd is nog steeds noodzakelijk. Er zijn in de wereld vele grenzen tus sen de volkeren, maar de meest fatale grens is die tussen de welvarende vol keren enerzijds, waartoe ook de Neder, landers behoren, en de volkeren die in armoede leven anderzijds. De wereld telt 2800 miljoen mensen, maar zeker is, dat tenminste de helft daarvan honger lijdt of eenzijdig, en dus slecht, gevoed wordt. In de Anti-Honger. Actie wil men de wereld doordringen van deze noodsituatie en opwekken tot acties om aan een onhoudbare toestand een einde te maken. Ofschoon de jaarlijkse collecte van de V.H.V. in begin oktober al een traditie is geworden, wil het bestuur- van de V.H.V. toch graag ook deze keer de collecte.punten onder uw aller aandacht brengen, nl.: Ie. De volle verblijfkosten van de 70 Friese chronische patiënten gedurende de weekboottocht op de Roode Kruis boot de „Henri Dunant”. 2e. De uitzending van vermoeide, be jaarde, invalide en suikerzieke huis, vrouwen voor een week naar een vacan- tieverblijf. 3e. Aanvulling van het revalidatie. fonds voor invalide vrouwen en meisjes. Zoals uit deze drie punten blijkt, krijgt het collectegeld ook nu weer een goede bestemming. Wij spreken dan ook de hoop uit, dat ieder met milde hand zal willen geven, opdat de V.H.V. in Sneek een flink bedrag zal kunnen ophalen. Dames die dit lezen en nog over enige vrije tijd beschikken, meldt U als col- lectante bij Mevr. Ringnalda, Singel 45, telefoon 2423. Men heeft drie dagen de 'tijd om een wijk af te werken. De bus. sen worden uitgereikt op dinsdagmor gen 4 oktober tussen 9 en 10 uur in het Stadhuis. Uw hulp zal zeer op prijs worden gesteld. Het bestuur van de V.H.V. Dat de bocht van de Oosterdijk naar Ged. Poortezijlen moeilijk is te nemen voor vrachtwagens werd zaterdagmor gen omstreeks 10 uur weer eens be wezen. De heer U. Hoekstra van Oude. ga (W.) kwam van de Oosterdijk met zijn vrachtauto en wilde de Ged. Poor, tezijlen indraaien. Onze stadgenoot de heer A. Nota wilde echter van de Ged. Pol de Oosterdijk oprijden. Voor deze manoeuvre wachtte hij op de vracht auto die van rechts kwam en stond hij vrijwel midden op de weg, waar een Simca, die naast het trottoir geparkeerd stond hem toe dwong. Maar omdat beide wagens minder dan 10 meter uit de bocht stonden, had de vrachtwagen van de heer Hoekstra geen ruimte genoeg en kwam het achterwiel tegen de bum. per van de stationcar terecht, die ge deeltelijk losliet." De vrachtwagen zelf liep geen enkele schade op. In de morgendienst in de Martinikerk nam ds di- K. H. Siccama gisteren af scheid van de Ned. Herv. Gemeente al hier. Onder de genodigden bevonden zich burgemeester Rasterhoff, vertegenwoor digende het Gemeentebestuur van Sneek, de voorzitter van de Classis Sneek, ds Feenstra van Nijland en verder verte genwoordigers van de verschillende plaatselijke kerken. Ds Wiegers en van der Werf waren beiden aanwezig, ter wijl ds Kalma dienst had en later in het Koor afscheid zou komen nemen. Ds Siccama begon met het laten zin gen van Ps. 103. De schriftlezing was uit het boek Handelingen der Apostelen 2013-32. Als tekst nam de predikant hieruit Hand. 2032 „Het Woord Zijner genade”. Paulus wordt door de Heilige Geest gestuurd naar Jeruzalem. Hij weet dat dit zijn laatste reis is en dat hem licha melijke folteringen en leed te wachten staan. Met deze wetenschap neemt hij afscheid van zijn gemeente te Efeze, waarin hij o.a. zegt: „Het gaat niet om mij, maar om het woord van Gods Ge nade”. Dit woord aldus ds Siccama is ook van toepassing op mijn vertrek uit Sneek. Het gaat niet om mijn persoon, na mij zal een nieuwe dominee komen, maar het gaat erom wat deze dominees ver kondigen: Het Woord van Gods Gena de”. Met het zingen van Gezang 130 vzrrd deze overdenking gesloten. Hierna richtte ds Siccama zich met een persoonlijk woord tot de kerkeraad, de Wijkraad, zijn collega’s ds Wiegers, van der Werf en Kalma, kerkvoogdij, de classis, koster Jellema en organist Rus- ticus. De voorzitter van de classis Sneek ds Van 14 november 1960 tot en met 13 januari 1961 zullen op alle postinrich. tingen in Nederland de Kinderzegels 1960 verkrijgbaar zijn. De zegels zijn ontworpen door mejuffrouw Jeanne Bie. ruma Oosting; zij tonen kinderen in de schilderachtige klederdrachten van een vijftal plaatsen in het IJsselmeergebied. Voor het drukken van de zegels wordt gebruik gemaakt van de kleuren geel, rood, zwart en blauw met dien verstan de, dat de kleuren van de achtergron den zullen zijn voor de 4 4 ct blauw grijs; voor de 6 4 ct.: okergeel; voor de 8 4 ct.: blauwgroen; voor de 12 9 ct.: paarsgrijs; voor de 30 9 ct.: staalgrijs. Waarden, toeslagen en voorstellin gen: 4 4 ct.: Marken; 6 4 ct.: Vo. lendam; 8 4 ct.: Bunschoten; 12 9 ct.: Hindeloopen; 30 9 ct.: Huizen. Voor frankering geldig t/m 31 de cember 1961. n met de andere mens óf nooit hebben kunnen vinden óf hebben verloren. Van ons allen, die zo gelukkig zijn, tot nu toe zonder reclassering de vreugde van het „menszijn” te beleven, wordt altijd - maar in de reclasserings- week in het bijzonder - gevraagd om onze medemens te helpen bij het vin den of hervinden van dit contact. Dit lijkt me „medemenselijkheid” van het beste kaliber. Dit lijkt me, omdat het mensen betreft, als reclasseringstaak zo zinvol! Als u een ogenblik de tijd wilt nemen om hierover na te denken, is het dan eigenlijk nog wel nodig naar „de zin van het reclasseringswerk” te vragen? En is een „aanbeveling” van dit werk dan eigenlijk niet totaal over bodig? Omdat het onderwijs geregeld moet worden en de maatschappij zich auto matisch ontwikkelt, zij het dat die ont wikkeling in goede banen geleid moet worden, spreekt het vanzelf dat onze leersystemen altijd wat achter de wer kelijkheid aanlopen. Deze achterstand is natuurlijk, maar kan evengoed onnatuurlijke proporties aannemen. Velen zijn bang dat iéts der- gelijks op het ogenblik het geval is. Al sinds de jaren twintig zoekt ons onder wijs naar een vernieuwing. In feite is die echter nooit doorgezet en vooral in zakenkringen ondervindt men daarvan de last. Op het ogenblik is onze huidige minister van onderwijs, mr Cals, druk bezig met zijn ontwerp Mammoetwet de knoop door te hakken, maar of het een Gordiaanse knoop is, zal nog moeten blijken. Op zaterdagmiddag 8 oktober a.s. zal de Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, Mr. J. Klaasesz, in Noordwijk, aan de Langeveldselaan, een geheel nieuwe jeugdherberg openen. Zij is ideaal gelegen aan de duinrand en zal een bijzonder nuttige schakel zijn in de keten van kustjeugdherbergen, waarin jaarlijks steeds meer trekkers, vooral ook buitenlanders, een onderdak vinden. Het nieuwe gebouw biedt plaats aan 94 jonge mensen en is zeer modern van uitvoering. In plaats van de vroegere gróte slaapzalen, zijn er nu kleinere ap partementen gekomen, waarin 8 bedden. Naast het grote dagverblijf is er een in tiemere conversatiezaal, waardoor ook ’t ideaal: een ontmoetingsplaats voor jonge mensen, beter verwerkelijkt zal kunnen worden: Zeepostcorrespondentie voor de hier, na genoemde Buiten.Europese bestem mingen, waarvan het gewenst is, dat zij de geadresserden vóór 25 december c.q, vóór 1 januari 1961 bereikt, moet onvoorziene omstandigheden voorbehou den uiterlijk op de hierna achter de landen vermelde data worden ter post bezorgd. Algerije (Algiers) 11 december Amerika, Verenigde Staten van, (New York) 24 november Argentinië (Buenos Aires) 24 november Australische Statenbond (Fremantle, Melbourne, Sydney) Birma (Rangoon) Bolivië (La Paz) Brazilië (Rio de Janeiro, Santos) Natuurlijk is het begrijpelijk en ac ceptabel dat u deze vraag stelt als uw aandacht in deze week voor het reclas seringswerk wordt gevraagd. Boven dien is het ook zakelijk als het gaat om uw tijd en uw geld! En niet alleen een zakenman, maar elke burger, die zich zelf respecteert, wil en moet zakelijk zijn. Dit betekent: Denk steeds om het rendement! Nu goed, als het daarom gaat zal het zeker lukken met behulp van statisti sche gegevens aan te tonen dat het merendeel van de reclassenten goed terecht komt of „maatschappelijk slaagt”, zoals dat. officieel heet. De paar procent, dien niet slaagt, mogelijk recidiveert en misschien meermalen de ambtenaren en andere medewerkers tot wanhoop brengt, telt dan nog nau welijks mee. We zouden dan op grond van deze zakelijke informatie onge twijfeld op steun (in de vorm van tijd en geld) mogen rekenen. En toch gaat het om wat anders en hopen we dat de steun en de medewerking, die we zo hard nodig hebben, van wat anders af hankelijk zal zijn dan van het zake lijke „rendement”. Om dat andere te ontdekken kunnen we ons het beste beperken tot die paar procent uiterst moeilijke, in veler ogen hopeloze reclasseringsgevallen. Zij worden b.v. na langere of kortere gevangenisstraf met veel vermaningen en met veel moeite de maatschappij weer ingestuurd. Misschien vinden ze werk, een goed tehuis en nog meer (uiterlijk) voortreffelijke steunpunten. Niettemin gaat het fout, vaak al na een paar dagen: botsingen met familie of patroon, geen werk; drinken, politie, rechtbank, gevangenis. De kring is weer gesloten. Dan kunnen we (en hoe vaak gebeurt dit niet zelfs door be roepskrachten!) onze schouders opha len, ons kwaad maken, het geval af doen met een „onverbeterlijk”, of wat medelijden tonen. Ik dacht dat we in werkelijkheid ons behoorden te scha men voor onze naiviteit. Dachten we werkelijk dat met een vaderlijke ver maning, het vinden van een betrek king en een tehuis deze mensen ge holpen waren? Bij reclassering gaat het om heel wat anders, om iets dat zich uiterlijk niet zo gemakkelijk laat ontdekken. Ik ben er bij mijn werk steeds meer en meer van overtuigd geworden dat we nooit kunnen zeggen dat iemand niet anders, niet beter wil, maar wel dat hij in eer ste instantie niet anders kan! Dat is lastig, vervelend, kostbaar, teleurstel lend, ontmoedigend, maar voor wie echt wil „re-classeren” een reden tot onophoudelijke en diepe solidariteit. Mag ik het nóg wat anders benaderen? Veel van onze reclassenten zien de weg niet die er vóór hen ligt. Ze zoe ken en tasten, terwijl iedereen hen toeschreeuwt: „Kijk, je bent er vlak bij!” Is het niet onredelijk en onbillijk te verwachten dat zij alleen de weg wel zullen vinden? Er is maar één ma nier waarop je echt kunt helpen: mee zoeken en meegaan! Wél ben ik me er van bewust dat dit meegaan nogal tijd rovend en vaak vermoeiend is. Maar de tijd van het volstaan met een enkele aalmoes, een klopje op de schouder en een schepje moraal dient in 1960 toch wel definitief tot het verleden te be horen. Het gaat bij de reclassering ge lukkig niet meer om arme, om slechte of om zielige mensen. Hetgaat wel heel vaak om mensen die het contact De collecte ten bate van de kankerbe strijding heeft te Oosthem en Nijezijl f 151,05 opgebracht. Notaris G. H. Galema alhier verkocht donderdagavond finaal 1. Burgerhuis, Napjusstraat 41; ko. per A. Uit Oude Groeneveld, Sneek voor f 6281. 2. Burgerhuis, Napjusstraat 45; ko per J. Ligthart, Sneek, v.n.'t.n.l. f 6480.—. 3. Woonhuis Kloosterhof 40; koper H. A. Visser, Leeuwarden en M. D. dé Jong, Murmerwoude voor f 4070. De eerste vergadering in het nieuwe seizoen die verleden vzeek maandag in Rest. Leeuwen gehouden werd trok di rect een flink aantal bezoekers. De vaste agendapunten werden vlot afge werkt. De bespreking om te komen tot een jaarlijks uitstapje leidde na de zeer geslaagde trip naar Avifauna, tot een goed resultaat. Het door het bestuur ontworpen spaarsysteem had eveneens de volle instemmming van de leden. Gezocht zal worden naar een nieuw aan trekkelijk reisdoel. Het punt vraag en aanbod verliep nog in vacantiestem. ming; de handel was zeer rustig, wat overigens met hét oog op het naderende winterseizoen niet verwonderlijk is. Na de pauze werden de broedresultaten van de leden uitvoerig besproken. Sommigen bereikten opmerkelijke resultaten en menig beginnend kweker kon hier zijn kennis verrijken door de ervaringen van oudere liefhebbers. Hoewel pas de helft van de leden zijn ervaringen had mede gedeeld moest dit punt met het oog op de tijd worden afgebroken en zal de be spreking een volgende keer worden voortgezet. Door een dergelijke spreiding kan op verrassende wijze het wezen van een be paalde streek geheel veranderen, al blijft soms een restje hangen van de vroegere gewoonten en problemen. Het is duidelijk dat de vorm, waarin het on derwijs wordt gegeven, zich daarbij moet aanpassen. Zo kan in een kerngemeente een landbouwschool weinig rendement gaan geven, maar daarentegen een lage re en middelbaar technische school, of zelfs een handelsschool, onmisbaar wor den. Het is de taak van de regering deze problematiek van de verschuiving in de hand te houden en ook van iedere ver. andering een verbetering te maken. Daarbij wordt de overheid trouwens bij gestaan door een groot aantal semi. overheids en particuliere organisaties, die, al naar gelang hun instelling, ook het bijzondere onderwijs in het oog hou den. Nog gaat dat laatste niet in alle ge vallen op. Men kan bijvoorbeeld in ons land verschillen waarnemen tussen het geïndustrialiseerde Westen en bijvoor beeld het agrarische Noorden. Naarmate echter de indus’trialisatie-planning sue. cesvoller wordt en het vroegere onder scheid tussen stad en provincie steeds vager, vervallen ook de grootste regio nale verschillen in keuzemogelijkheden. Het is niet meer zo dat een goed mee komende Haagse scholier automatisch ambtenaar of regent en een jongen uit Midwolda op dezelfde automatische ma nier landbouwer of misschien wel vee arts wordt. Wel telt soms het streek, milieu nog mee, een factor van groot sociologisch belang, die niet alleen bij onderwijs en beroepskeuze optreedt, maar juist die milieus worden onderling steeds meer gelijk te richten zich naar een landelijk geheel. Voor een belangrijk deel is gevolg van de eerst veel verguisde maar nu in dezelfde mate geprezen kernen, politiek, die temidden van provinciale bevolkingsagriomeraties fabrieken met alles wat daarbij behoort kantoren, bedryven voor dienstverlening en nieuwe middenstand r.eerzet. De grote stad met al haar allures wordt als het ware over het gehele land verspreid. Verschuiving. 23 november Brits-Guyana(Georgetown) 30 november Brits-Oost-Afrika (Mom. basa, Dar.es-Salaam) Canada (Montreal) Ceylon (Colombo) Chili (Valparaiso) China (Nationalistisch ge deelte) (Hongkong) China (Volksrepubliek) (Peking) Columbië (Barranquilla) Costa Rica (San José) Cuba (Havanna) Dominicaanse Republiek (Ciudad Trujillo) Ecuador (Quito) Egypte (Cairo, Alexandrië, Port Said) El Salvador (San Salvador) Ghana (Tokaradi) Guatemala (Guatemala) Haïti (Port au Prince) Honduras (Republiek) (Puerto Cortez) Hongkong India (Bombay) Indonesië (Djakarta) Irak (Bagdad) Iran (Teheran) Israël (Haifa, Tel Aviv. Yafo) Jamaica (Kingston) Japan (Yokohama) Kongo Libanon (Beiroet) Liberia (Monrovia) Maleise Federatie (Kuala Lumpur) Marokko (Casablanca) Mexico (Mexico City) Nederlandse Antillen (Wil lemstad, Oranjestad) Nederlands Nieuw.Guinea Sorong) Nw..Zëeland (Wellington) Nigerië (Lagos) Pakistan (Karachi) Panama (Republiek) (Cristobal) Paraguay (Asuncion) Peru (Lima) Philippijnen (Manilla) Portugees.Oost. Afrika (Loureneo Marques) Rhodesië (Bulawayo) Saoedi, Arabisch Koninkrijk (Djeddah) Senegal (Dakar) Sierra Leone (Freetown) Singapore 4 Soedan (Khartoem) Suriname (Paramaribo) Syrië (Damascus) Thailand (Bangkok) Trinidad (Port of Spain) Tunesië (Tunis) Uruguay (Montevideo) Venezuela (La Guaira) Zuid-Afrika, Unie van (Kaapstad) De overtochtsduur is in het algemeen berekend tot de plaatsen achter de lan. den vermeld. Voor andere bestemmin gen in bedoelde landen is in sommige gevallen een vroegere verzending nodig. Met het oog op een tijdige verzen ding van z.g. Kerstpakketten zijn hier onder voor enige overzeese bestemmin. gen (hoofdzakelijk emigratie.landen de data opgegeven waarop deze pakket, ten bij rechtstreekse zeepostverzending UITERLIJK ter post moeten zijn be zorgd, ten einde onvoorziene omstan digheden voorbehouden vóór Kerst mis te kunnen worden besteld 24 oktober 22 november 20 november 5 oktober 24 oktober 5 november 20 november 12 november 17 november verzending met niet rechtstreekse zeepostverbindingen kunnen i.v.m. de tijd van verwerking in transitlanden geen inlichtingen worden verstrekt. Gistermorgen werd in de Ned. Herv. Kerk te Jutrijp als nieuwe predikant van de Ned. Herv. Gemeente te Hom- merts-Jutrijp Ds J. A. Rietberg van Haulerwijk bevestigd door consulent Ds T. Stehouwer van Woudsend. Ds Stehouwer had als tekst voor z’n pre dikatie gekozen Jeremia 9 24. Dat deze woorden „roem de Here” het startsein mogen zijn voor Ds Rietberg zowel als voor de gemeente Jutrijp-Hommerts, al dus Ds Stehouwer. Als predikant en ge meente zo naast elkaar staan dan zal het goed komen en hoeven wij onszelf niet af te vragen of het voldoen zal met de nieuwe predikant. Na de bevestiging zong de gemeente haar nieuwe herder en leraar Gez. 269 vers 2 toe. 's Middags hield Ds Rietberg zijn in- trededienst in de overvolle kerk te Hom merts. Hij bepaalde in deze dienst zijn gehoor bij Jesaja 49 14-16, en dan voor namelijk het laatste deel: „Zie, Ik heb U in mijn handpalmen gegrift.” Wij be hoeven voor geen enkele macht bevreesd te zijn, als wij deze woorden goed in gedachten houden, zo betoogde ds Riet berg, die zich met name tot de jongeren richtte, zeggende dat zij, waar zij ook zijn, steeds deze woorden voor ogen moeten houden. De breedste stroom die wij niet kun nen overzien nl. de dood hoeven wij niet te vrezen als wij weten dat onze namen in Zijn hand gegraveerd zijn, aldus Ds Rietberg. Na de dienst, welke ook door burge meester van Hout werd bij gewoond, spraken verschillende sprekers Ds en Mevr. Rietberg toe. Namens de kerkvoogdij en gemeente voerde ouderling A. A. Osinga ’t woord die tevens dank bracht aan Ds Stehou wer, die als consulent voor de gemeente is opgetreden. De heer M. Feenstra van Nijland sprak namens de classis Sneek en Ds Schoenmaker namens de ring IJlst. Bij afwezigheid van Ds Winter werd namens de Geref. Kerk het woord ge voerd door J. Rienstra, die hoopte dat de contacten die er zijn tussen de Herv. en Geref. Kerk, bestaan zullen blijven en zo mogelijk nog verstevigd zullen worden. Tenslotte richtte Ds Stehouwer nog enkele woorden tot Ds Rietberg en de Gemeente waarna de nieuwe predi kant een woord van dank sprak tot de sprekers.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1