Hubert bouwt twee enorme reactors Zakennieuws EAGENDA^ Bureau voor Watertoerisme alhier opgeheven Bewoners Kerkhofslaan vragen meer licht en minder stank ra IJLST WYMBRITS ERA DEEL en van AGENTSCHAP TERZOOL P. van der Zee Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, ZILVEREN 115e jaargang no. 81 Maandag 10 okt. 1960 5 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Toto draait 16 oktober Burgerlijke Stand Geslaagd Sneker successen in veld- te Prestatieprijs Regenboog- club voor Notaris Hoekstra Dorpsavond zette het winterseizoen in Opnieuw reclame-actie Sneker marktkooplieden Opening showroom Ger Dijs Frysk Orkest concerteerde in Bozum Late voorjaarsboden loopkampioenschappen - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ■S® W f Door de verheugende groei van het aantal abonné s in TERZOOL heb ben wij besloten in dit dorp een agentschap te stichten. Met ingang van heden maandag 10 oktober treedt daar als agent op de heer Ds G. W. Tijman naar Haarlem Abonnementen en advertenties voor ons blad kan men met ingang van deze datum aan hem opgeven. Uitgevers SNEEKER NIEUWSBLAD. Lezing door K. J. Junius Ingerman in Oosthem SNEEKER NIEUWSBLAD SNEEK van 2 t.e.m. 8 oktober 1960. Gehuwd: geen Overleden: geen Woensdag 9 oktober 1935. Wereldkampioenschap schaken. de Voetbal le klasse De heer Henstra, die waterconsul van Schaken. AMICITIA THEATER het riool in de Franekervaart nog niet geheel tot het gewenste resultaat leiden, dan moet worden overwogen de aanleg van een hoofdriool ter vervanging van de nog aanwezige in de gracht uitmon dende huisrioleringen te bevorderen. Daarbij zal dan gelijktijdig aan particu lieren moeten worden verboden afval water in de gracht te lozen en een aan- sluitplicht op het eventueel aan te leg gen hoofdriool moeten worden opgelegd. B. en W. stellen voor in bovenstaande zin te besluiten. SNEEK. Onze oud.stadgenoot Ds G. W. Tijman zal zondag 30 oktober a.s. ’s mid dags half vijf in de Gereformeerde kerk te Stadskanaal afscheid nemen van de Baptisten Gemeente aldaar en zondag 13 november a.s., na vooraf te zijn be vestigd door zijn voorganger, Ds J. van Dam, die op 28 augustus van dit jaar naar Sneek is vertrokken, intree doen als predikant van de Baptisten Gemeen te van Haarlem. Ds Tijman is van 19391946 predi kant van de Baptisten Gemeente alhier geweest, welke gemeente hij in maart 1946 verwisselde met die van Utrecht. Hoewel de herfst reeds zijn intrede heeft gedaan, zijn er toch nog voorjaars boden. Een dezer dagen kwam er uit een eendekorf bij de brug te Nijezijl nog een eend met acht kuikens te voorschijn. Statig zwom moeder.eend met haar kroost het water op. Dit is wel een bij zonderheid in deze tijd van het jaar. Te Hilversum slaagde voor de «hoofd- acte de heer F. v. d. Schaaf te Nijland. van ruw hout en de daarboven aange brachte, geheel uit de hand vervaardigde smeedijzeren lantaarn direct op, zodat hier werkelijk iets moois tot stand is ge komen. De gehele verbouwing werd uitge voerd door de aannemers H. Kampen en K. Dijkstra. De smeedijzeren meubelen en de lantaarn werden vervaardigd door Steando alhier, G. Sikma plaatste het sanitair, Jan de Rapper legde de verlich ting aan, de heer Zuidema verzorgde de te Nijmegen candidaatsexamen stadgenoot de Met dezelfde cijfers wonnen de zwart jes echter hun uitwedstrijd tegen Rood Geel en namen daardoor verdiend beide punten mee naar onze Waterpoort.stad. 3e klasse A. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (05150) b.g.g 4091 Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Geboren: Jan, zv Eliberthus Dotinga en Grietje Tjeerdema, te Gauw; Annita Veronica Maria, dv Jacob van der Meer en Anna Zijlstra, te Blauwhuis. De derde partij orn ^e*- wereldkampi oenschap is door Dr Euwe opgegeven en Aljechin leidt nu met twee tegen één punt. De vierde partij is afgebroken met een iets gunstiger stand voor de Rus. Ook werd de uitslag van de verloting ten bate van ’t Himsterhüs bekend ge. maakt. De 24 prijzen, bestaande uit waardebonnen werden direct aan de ge lukkige winnaars uitgereikt. De eerste prijs ter waarde van 30.ging naar de heer Gerlofs te Folsgare. De leider sloot daarop deze gezellige avond. Geboren: Izaak, zv Holke Fokke Kuiper en Aaltje Jansen; Catharina, dv Pieter Vlieger en Catharina Harder, van Me- demblik; Anna, dv Ernst Zwaga en lefke Fijnje, van Weidum; Lisette Susan, dv Johannes Hendrikus Petrus Westhof en Janke Kieffer; Geertje Sijke, dv Albert Gerben de Vries en Jannigje Beute, van Bolsward; Frouwkje Sipkje, dv Jan Ger lofs en Jetske de Groot; Johannes Jaco bus, zv Johannes Jacobus Kuipers en Maria Jacoba Alida Klijn; Wietze Simon zv Simon Mulder en Tjitske Wouda; Ro bert Roelof, zv Roelof Wierda en Reino Geertruida Alkema; Pieter, zv Sjoerd Poelstra en Ruurdtje Drost, van Bols ward; Hinne, zv Wytse Dirk Boschma en Siebrigje Koopman, van Goënga; Femme Cornelis, zv Doekele Nauta en Eelkje Dijkstra, van Heeg; Sybilla Antje, dv Eise Jan Hoekstra en Froukje Wienia; Moehammad Ali Hanafi, zv Hassim Les- teluhu en Sitti Hawa Marasabessy, van Harich; Ulbe, zv Web van Dijk en Wijp- kje Rodenhuis; Hillechien Liesbert Ma ria, dv Reint Arie Hitzert en Grietje At- tema, van Oosthem; Auke Feike, zv Fei- ke Buma en Durkje Dijkstra. ve instellingen draaien. Voor de beste ding van de prijzen in goederen is geen termijn gesteld. Gehuwd: Lammert Sluyter, 25 jr en Elfriede Harmine Veenstra, 20 jr; Evert Oostra, 25 jr en Johanna Mulder, 22 jr; Jacob Sijtze Bouwer, 24 jr en Trijntje Metz, 21 jr; Taeke Kolthof, 27 jr en An na Berber Groenveld, 25 jr; Sjoerd Jo hannes Lourenz, 25 jr en Boukje de Vries, 25 jr; Sytee de Boer, 25 jr en Pe- tronella Abma, 23 jr. De twee geel geverfde reactors zijn bestemd voor de raffinage van olie, doch over het gasmengsel dat er in gelaten wordt kon de directeur van Hubert, de* Zaterdagmiddag werden in Dieren (Gld.) de nationale veldloopkampioen- schappen, uitgaande van de Ned. Chr. Athl. Bond, gehouden. Hieraan werd ook door enkele leden van de Chr. Athletiekvereniging Sneek deelgeno men. Op de uiterst zware 5000 meter wist H. Bouma de derde plaats te be zetten, wat gezien het sterke milieu een uitstekende prestatie kan worden genoemd. Zijn tijd was 18 min. 56 sec. Bouma had zeker de tweede plaats be reikt, indien hij niet kort voor de fi nish was gestruikeld en daardoor uit balans geraakte. Zijn clubgenoot G. Wijnja werd op deze afstand een uit stekende vijfde. De eerste plaats was vloerbedekking en de stoffering en de voor Kwast uit Lunteren (tijd 18.42) N.V. Noordelijke Glashandel M. J. Hou- en als tweede eindigde Bouma uit El- wink leverde het benodigde glas. burg (tijd 18.52). Ondertrouw: Siebolt de Jong, 22 jr en Pietje Peenstra, 20 jr; Aart de Jong, 32 jr en Teakje Sijtsma, 22 jr; Wiltje Stil- ma, 26 jr en Jagonda Anna ten Cate, 25 jr; Theodoras Antonius Janssen, 19 jr en Geertje Hendrika de Jong, 20 jr; Sijbren Tjipke Bouwhuis, 26 jr en lebeltje Boot, 18 jr; Hendrik Wilhelmus van den Berg, 31 jaar en Sjoerdtje Boschma, 24 jr; Jan Groninger, 30 jr en Marie Barwegen, 24 jr; Johannes Jacobus Jillings, 26 jr en Maria Theodora Westra, 22 jr. Ook O.N.S. moest tegen Leeuwarder Zwaluwen het loodje leggen op het ter rein aan de Lemmerweg, en wel met 03. De Oldehovenaren prolongeerden hiermee hun kampioenschap van vorig jaar. Zaterdag 12 oktober 1935. Alleen in onze stad was nog maar een I dergelijk bureau gevestigd, zodat alle zaken, de watersport betreffende, nu voortaan door het hoofdkantoor in Am sterdam of het bijkantoor in Groningen geregeld zullen worden. Hoewel dit daar stellig ook met de meeste zorg en voortvarendheid zal ge schieden, is de opheffing van het bureau alhier voor onze stad toch een verlies. Het timmerde wel niet aan de weg en over ’t geheel genomen werd er ook niet zoveel aandacht aan geschonken, maar zoals het meer gaat zal men het, nu het is opgeheven, missen. Naar dhr. Henstra ons vertelde, maak ten vooral eigenaren van grote jachten zowel uit het eigen als uit het buiten land er gebruik van voor het inwinnen van gegevens over vaarroutes e.d. voor hun vacantietochten, terwijl ook adres sen werden verstrekt voor het huren van schepen. Voorts riepen in de laatste ja- ren ook velen de medewerking van het bureau in (die stipt werd verleend) voor het verkrijgen van een kampeerkaart. Dit laatste was echter al voor een groot deel naar Groningen overgeheveld en zal nu voortaan geheel over dat bijkan toor lopen. Belangrijke staat van dienst Met ingang van 1 oktober jl. is het bureau voor Watertoerisme tevens agent schap van de A.N.W.B. aan de Boeierstraat,, dat 26 jaar lang op voorbeeldige wyze door de heer P Henstra beheerd werd, opgeheven. Het huis was verkocht en de heer Henstra meende terecht dat hij dit werk dat hij altijd pro deo heeft verricht, In verband met zijn leeftijd nu meteen maar moest beëindigen. Een opvolger krjjgt hij niet. Maandag 10 en dinsdag ’s avonds 8 uur film: Graftempel. Donderdag 13 oktober ’s avonds 8 uur film: Parachutisten vallen aan. Onze stadgenoot de heer J. Anema slaagde aan de Techn. Hogeschool te Delft voor het le gedeelte propaedeu. tisch examen voor civiel ingenieur. In een, namens de bewoners van de Kerkhofslaan, alhier ingediend adres, wordt de in 1958 bij B. en W. ingebrach te klacht herhaald, dat de boombeplan- ting langs deze laan zodanig is uitge groeid, dat de toetreding van zon en licht tot de aldaar staande woningen nage noeg is uitgesloten. In 1958 hebben B. en W. als hun ver wachting uitgesproken, dat over enkele jaren, in verband met de voortdurende groei der bomen, de helft van de laan- beplanting verwijderd zou moeten wor den. Thans zijn zij inderdaad tot de con clusie gekomen dat zowel in het belang van de lichttoetreding in de aan de Kerkhofslaan gelegen woningen, als ten behoeve van de instandhouding van de beplanting zelf, dit tijdstip thans is aan gebroken en in de komende winter tot het rooien van de bomen om de andere moet worden overgegaan. De toto wordt verzorgd door de Stich ting Nederlandse Sporttotalisator, die van het KNVB.apparaat gebruik maakt. De toto zal drie weken ten bate van de sport tegen één week t.o.v. charitatie. Adrertenuepriji 15 ct per cnm. Bij contract (htndeliadv.) ager. Abonnementaprija f 3,— per halt jaar. Franco per ooit f 3.75 per halt jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name »an Sneeker Nieuwiblad. In het adres wordt voorts melding ge maakt van stank, welke veroorzaakt zou worden door de riooluitlaat in de gracht langs de Kerkhofslaan. Deze uitlaat moet inderdaad als een der oorzaken van het geschetste euvel worden beschouwd, al dus B. en W. Teneinde verstopping van het rioleringsstelsel in de Noorderhoek te voorkomen kan deze uitlaat op dit moment echter nog niet gemist worden. Bij verdere stadsuitbreiding in de Noor derhoek zal een nieuwe uitmonding van het hoofdriool langs de Worp Tjaarda- straat naar de Franekervaart worden ge maakt, waarna nog slechts bij hoge uit zondering van bedoelde nooduitlaat ge bruik gemaakt zal behoeven te worden. Voorts werkt de aanwezigheid van een vrij groot aantal uitmondingen van par ticuliere riolen een snelle vervuiling van de onderwerpelijke gracht in de hand, terwijl bovendien het euvel dat omwo nenden allerlei .vuil en afval in de gracht deponeren ook een ongunstige in vloed heeft. Teneinde -voorlopig zoveel mogelijk aan de geuite klachten tegemoet te ko men zal tot baggering van de gracht worden overgegaan. Mocht dit tezamen met het maken van een uitmonding van Sinds een week zijn werklieden van Machinefabriek W. Hubert Co. N.V. alhier, bezig met de bouw van twee enor me reactors, die bestemd zijn voor de firma Albatros in Pernis (bij Rotter dam.) De dekschuit waarop ze worden ge bouwd en waarmee het vervoer zal ge schieden, is speciaal voor dit doel uit de Maasstad overgekoinen en ligt momen teel aan de Pampuskade ter hoogte van de Machinefabriek Landustrie. Het hele project wordt door Hubert N.V. uitge voerd maar de benodigde stroom voor de lasapparatuur wordt van Landustrie be trokken. De Houkesloot is speciaal voor dit doel gekozen, ook a. omdat de dek schuit in een grootscheeps-vaarwater moet liggen om straks naar Rotterdam te worden gesleept. 11 oktober De Indische Overleden: Evert de Lange, 3 dagen; Gerritje Bijvank, 96 jr w.v. Jan Ernst Meijer ;Tjitske van der Gaast, 72 jr w.v. Gerrit Cnossen; Cornelia Tiemstra, 73 jr e.v. Pieter Hilwerda. WYMBRITSERADEEL van 3 t.e.m. 8 oktober 1960. heer A. Jellesma, ons niet nader inlich ten. De reactors hebben een doorsnee van 7% meter, krijgen een hoogte van 10 meter en wegen 35 ton per stuk. 1 november a.s. moeten ze in Rotterdam worden afgeleverd. Ze bestaan uit vijf opelkaar gelaste grote „hoepels” van ongeveer iy2 meter hoogte, die zelf ook weer uit verschil lende stukken bestaan. Met een praam worden deze gebogen platen naar de Pampuskade gevaren, waar ze worden opgelierd, vastgezet en gelast. Het vervoer van de twee „reuzen” zal ook nog wel enige moeilijkheden met zich mee brengen. Men heeft al uiige, dokterd dat de schuit niet door de Woud- vaartbrug kan. Waarschijnlijk zal men wel door het Prinses Margriet kanaal varen. Met deze beide reactors is weer eens bewezen dat de Sneker industrie ook buiten onze provincie een goede naam heeft. De minister van Justitie heeft de Ne derlandse Sportfederatie en het Comité Sportprijsvragen met ingang van 16 ok tober vergunning verleend tot het hou den van een nood.sporttoto. Sneek heeft tegen Friesland een ver. diende, zij het ietwat geflatteerde, 25 nederlaag geleden. Het was een zeer matige wedstrijd waarin de withemden wel het slechtste deel van het spel ver toonden. De Sneker doelpunten werden gescoord door G. Schuil en Rienstra. Rood GeelBlack Boys 25. Zoals de meeste vaste marktbezoekers (sters) nog wel vers in het geheugen zal liggen, hebben de marktkoopjieden, die hier geregeld komen een reclame-ac tie gevoerd van 6 achtereenvolgende we ken, waarbij vele bezoekers aangenaam werden verrast met een kist perziken, een jaarpendule, een week gratis groen te of brood enz. In totaal zijn er plm. 400 cadeaus uitgereikt, waarbij ook de win keliers op het Grootzand zich niet onbe tuigd hebben gelaten. Om nu te voldoen aan de vele verzoe ken van de marktbezoekers heeft het be stuur van de Afd. Sneek der Centrale Vereniging voor de Markt, Straat en Ri- vierhandel gemeend morgen opnieuw met de uitreiking van cadeaus te moeten beginnen. Alle kooplieden staan achter dit plan en stellen een cadeau beschik baar o.a. een kist stoofperen, een com pleet heren- of damespolshorloge, een blik heerlijke koekje’s, vele paren da mes- of heren kousen, sokken, gratis fruit of groente, een lekker .maaltje vis, gratis onderkleding enz. enz. Verder zijn de kooplieden voornemens ook voor de kinderen van hun klanten iets te doen waartoe ze ook een beroep doen op de medewerking van de winke liers van het Grootzand. Begin novem ber op St. Maarten gaan de kinderen met een brandende lampion langs de huizen en nu willen de kooplieden het voor elkaar Bien te krijgen op de twee achtereenvolgende weken vóór St. Maar ten onder de bezoekers van de markt gratis 2000 bonnetjes voor een prachtige lampion met alle toebehoren uit te rei ken en op St. Maartensdag een lampion- optocht voor deze 2000 kinderen op het Grootzand te houden. Ook dient dan nog gezorgd te worden voor een kleine versnapering voor de kleuters en een fleurig stukje muziek ter opluistering. Indien het mogelijk is zullen de koop lieden en de winkeliers van het Groot zand zorgen dat heel Sneek en omgeving later zal zeggen: „Het was een waar kinderfeest op het Grootzand”. OOSTHEM. In ’t Himsterhüs werd een dorpsavond gehouden ter opening van het winterseizoen waarop 12 ver. enigingen uit het dorp meestal met ei gen werk op de planken kwamen. De muziekvereniging verwelkomde de ge heel bezette zaal met muziek. Wegens ziekte van de voorzitter berustte de lei ding bij de vice.voorzitter de heer Zandman, die er zijn vreugde over uit sprak dat er zoveel belangstellenden aanwezig waren en door de verenigingen een zo groot programma was opgesteld. Er was muziek, zang, toneel en volks dansen en meester Hitzert liet kleuren dia’s zien van het oranjefeest wat ook interessant was. Het programma werd vlot afgewerkt, waarna de heer Zand man dank bracht aan allen die hadden meegewerkt om deze avond te doen slagen, in ’t bijzonder aan de toneelver, eniging die een mooi toneelstukje op voerde dat door de heer Hof gemaakt was. Dinsdag 11 oktober. Zitting van Mevr. Klein hoofdinstructrice „Kalasiris” corsettenfabriek bij Hofstede Groot zand 18. Dinsdag 11 oktober. Zitting Brooks Breukbanden specialist in Hotel Ozin- ga. Lemmerweg, 105 uur. Dinsdag 11 oktober en woensdag 12 ok tober. Siemens Show van Radio, Tele visie en Huishoudapparaten door Elec tro Tech. Bureau M. Troelstra in Hotel „De Wijnberg”. Geopend van 19.22 uur en woensdag bovendien van 14.18 uur. Woensdag 12 oktober. Kunst aan Allen, Sneek. Opvoering van het blijspel „Als de koekoek roept” van Arthur Laurents door Toneelgroep Theater, Arnhem. Amicitia ’s avonds 8 uur. Woensdag 12 oktober en donderdag 13 oktober. Show van Kahtoormachines door Kantoormachinehandel De Jong, in voorzaal Rest. Piso. Geopend van 1.3010 uur. Donderdag 13 oktober ’s avonds 7.30 uur te Scharnegoutum en donderdag 3 november ’s avonds 7 uur te Oost hem. Zaalfestival der Gemeentelijke federatie van muziekkorpsen. Vrijdag 14 oktober ’s avonds 8 uur Zaal Hanenburg. Filmavond Ned. Reis Ver. over Zuid.Italië en Sicilië, met als extra attractie Modeshow over reis kleding. Vrijdag 14 oktober. Causerie door de heer K. J. Junius Ingerman over „Het Afrika van nu” in het Himsterhüs te Oosthem. Aanvang 7.45 uur. L.S.C. stelde in de uitwedstrijd tegen Lemmer danig teleur, door met 41 tegen de groenzwarten te verliezen. Dijkstra redde de eer van de „Blues”. C.N.V.B. De prestatieprijs van de Friese regen- boogclub is dit jaar gewonnen door no taris E. K. Hoekstra die in 1960 in totaal 187.7 pnt. bijeenzeilde. Hij had daardoor met zijn „Jan van Gent” een flinke voorsprong op J. Alberda, die met „Algri” 158.4 pnt. verzamelde. Vlak daarachter eindigde mr. A. v. d. Werf met zijn „Waterrot II” als derde met 157.3 pnt. De vierde plaats was voor A. v. d. Zee met „Bruiser” (137 punten) en de vijfde plaats voor J. de Wilde met „Tempo” (134 punten). Op de eerstvolgende bijeenkomst van de regenboogclub worden de prij zen uitgereikt. Na de goede prestaties die J. Alber da tijdens de nationale kampioenschap pen op de Westeinder plassen leverde, heeft onze Sneker crack ook op de Na- Brasem en de Na-Kaag nog successen geboekt. Op de Na-Brasem werd hij tweemaal eerste en eenmaal vijfde en op de Na-Kaag tweemaal eerste en eenmaal derde. Inmiddels is bekend geworden dat de Friese regenboogvloot weer is uit gebreid. Zeilmakerij T. Molenaar in Grouw heeft namelijk regenboog 78 van de firma Deichman uit IJssel- monde aangekocht en het ligt in de bedoeling om met deze aankoop het volgend jaar in de wedstrijden uit te komen. De tweede partij om het wereldkam pioenschap schaken, dat in Amsterdam wordt gehouden en gespeeld wordt door Dr Max Euwe en Aljechin, is gewonnen door onze landgenoot. Beide grootmees. ters hebben nu één punt. Wandelsport. Aan de zondag j.l. gehouden K.N.Cf.V.. wandeltocht werd ook deelgenomen door een groep van onze plaatselijke gym nastiekvereniging S.G.V. Onze stadge. noten veroverden hierbij de groeps. medaille. Aan de Universiteit slaagde voor het Klassieke Talen onze heer Antoon Silvius. Onder auspiciën van de Kultuurraad van Baarderadeel gaf het Frysk Orkest vrijdag jl. een zeer geslaagde uitvoering in de oude, mooie Nederl. Herv. Kerk te Bozum. Het publiek was in grote getale opgekomen, zodat het kerkgebouw tot in alle hoeken bezet was. Het was een populair licht klassiek programma dat o.a. werken bevatte van Mendelsohn, Massenet, Mozart, Rossini, Lannes- Elgar en Strauss. Na afloop dankte burgemeester Boe- lens het orkest en de dirigent Alfred Salten en verder de aanwezigen voor de overgrote belangstelling, alsmede ook de Kerkvoogden voor het beeshikbaar. stellen van het kerkgebouw. De Kultuur- raad heeft met deze avond een goede keus gedaan en het is te hopen dat het „Frysk Orkest” nog eens in Bozum zal optreden. Het fotografen-echtpaar Dijs maakte zelf de plannen voor de verbouwing van het pand Schoolstraat 19-21 ,in het be neden gedeelte waarvan sinds mei 1953 hun foto- en foto-reportagebedrijf geves tigd was en dat hun tevens tot woning diende. Enige jaren geleden kregen zij door aankoop het gehele pand in eigen dom, maar pas in het begin van dit jaar kwam het bovenhuis tot hun beschik king. Dit nu is eerst verbouwd en tot en met gemoderniseerd alvorens de familie Dijs er zelf ging wonen en daarna werd met bekwame spoed het benedenhuis ge heel voor het bedrijf ingericht. En za terdagmorgen was dit in zoverre gereed, dat de permanente showroom aan de straat kon worden geopend, wat uiter aard met enige feestelijkheid, druk be zoek van belangstellenden en bloemen gepaard ging. Door aan de oorspronkelijke ruimte ’n zijkamertje, de donkere kamer en een gedeelte van de achtergelegen woonka mer toe te voegen, ontstond een royale showroom met etalages waarin regelma- I tig foto’s en vergrotingen zullen worden Vrijdag 14 oktober komt de heer K. J. Junius Ingerman, bekend door zijn boeken en radio-voordrachten, in het Himsterhüs een lezing houden over „Het Afrika van nu”. Hij spreekt als oud. planter uit eigen ervaring en is een boeiend verteller. Vele dia’s en eigen grammofoon-opnamen zullen zijn woor den illustreren. tentoongesteld. Het overblijvende deel van de kamer is nu tot afwerkruimte en de voormalige keuken tot donkere kamer ingericht. De artistieke kwaliteiten van het echt paar Dijs zijn zowel in de woning als in de showruimte in alles te onderkennen. In beide is veel blank hout, de planken nog voorzien van de bruine wanekanten, toegepast, wat aan het geheel een eigen cachet geeft. Bovendien werd voor het schilderwerk nog de kunstzinnige mede werking verkregen van ’t schildersbedrijf Montijn te Oudewater met kunstschilder Jan Montijn, een broer van mevr. Dijs aan het hoofd, die zelf een moderne schildering aanbracht op de achterwand waarin op symbolische wijze het werk en de opgang van het bedrijf wordt voorgesteld, terwijl hij een onooglijk stuk muur en een houten schutting die de binnenplaats achter de afwerkruimte afsluiten, van ’n exotische schildering voorzag voorstellende ’n zonnige baai aan de Spaanse zuidkust, waar hij zelf vele jaren gewoond en gewerkt heeft. De wanden in de showruimte en het plafond zijn in verschillende zachte pas teltinten uitgevoerd, waarbij de vloerbe dekking, de stoffering en de smeedijze ren stoelen en tafeltje harmonieus aan sluiten. Aan de voorgevel vallen voorts het grillig gevormde naambord, eveneens I de A.N.W.B. blijft, heeft een belangrijke i staat van dienst bij deze toeristenbond, waarvan hij al 58 jaar lid is. Toen hij als jongen lid werd, behartigde de A.N.W.B. alleen nog maar de belangen van de wielrijders, zoals de naam zelfs nu nog aangeeft, maar het terrein en de bemoei ingen werden steeds verder uitgebreid. In 1924 kwam de heer Henstra bij de propagandadienst; hij werd landconsul in 1927 en volgde in 1934 de toen overle den dr Posthumus als waterconsul op. Behalve in de A.N.W.B. heeft hij zich echter ook in plaatselijke verenigingen verdienstelijk gemaakt. Zo was hij 32 jaar bestuurslid, waarvan 28 jaar pen ningmeester van V.V.V. voor welke functie hij in het afgelopen voorjaar be dankte, en is hij al 27 jaar Commissaris van de Sneker Onderlinge Brandwaar borg Vereniging.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1