Driemaal 40 jaar bij Offsetdrukkerij Flach N.V. Waterpoort- krabbe': Oud-dirigent S. Hoekstra volgende week 80 jaar H IJLST WYMBRITSERADEEL BUITENLANDS OVERZICHT IIIP door Speurder en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 115e jaargang no. 82 Donderdag 13 okt. 1960 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Duitsland g u F i I „Opoe” Hofstra overleden Tegenstellingen tussen Frankrijk en Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Radiodebuut van onze stad genoot J. Faber Zeepost W. Kromhout van der Meer overleden Opdrachten voor Sneker Aannemingsbedrijf Bazar-Commissie „Wumkeshüs” W 5 SNEEKER NIEUWSBLAD j Dinsdagavond, omstreeks half negen is mevr. Wed. Y. Hofstra-de Jong op de leeftijd van 102 jaar in het Geref. Ver pleeghuis alhier overleden. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon; 3005 (05150) b.g.g. 4091 Verse hijnt MAANDAGS en DON DERDAGS den. Dat is het werk en de arbeid waarin we onze en IJsbrechtum, (H.O.) en muziekverenigingen Het opspelden van de medailles. Van links naar rechts: Burgemeester Ras- terhoff, S. de Vries, J. Zoethout en T. Koopmans. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handelsadv.) ager. Abonnementsprijs t 3, oer halt jaar. Franco per post f 3.75 pet half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. bouwd. Mogen wij op Uw medewerking vertrouwen? bij voorbaat dankend, Namens de Bazarcommissie, P. Been, Westersingel 32 A. v. d. Zee, H. Sytstrastr. 17 Mevr. L. de Leeuw-ten Hoeve Eenheid 25 Mej. Sj. Baarda, J. W. Friso- straat 39. het verenigings- als in zijn huiselijk leven ende vele successen die hij mocht boeken. Dank zij zijn sterk gestel, verzuimde Hoekstra zo goed als nimmer wegens, ziekte. Op elke repetitie was hij pre sent! En dat wil wat zeggen bij een 60-jarige staat van dienst! Het laatste koor dat onder zijn leiding zong was „Eendracht” van Abbega. Dat was nog tot verleden jaar. Mijn oud-collega begon zijn loop baan als dirigent in het eigen dorp. Omstreeks 1900 stond het Chr. Mu ziekcorps „Harmonie” onder leiding van „meester” De Boer, maar deze vertrok naar Hantumhuizen en van die tijd af zwaaide Hoekstra, voordien werkend lid, de dirigeerstok. Met grote ijver en toewijding, daarbij toegerust met een uitstekend gehoor, maar vrij- „Opoe” Hofstra, die op 26 juni 1858 geboren werd en naar men zich zal her inneren op 18 juni van het vorige jaar nog de eerste paal sloeg voor het Gere formeerd Bejaardencentrum, was de oudste ingezetene van onze stad. Zij was tot voor kort nog goed gezond en vrij vitaal, maar een week of vier geleden werd ze bedlegerig. Haar krach ten zijn daarna langzaam weggeëbd en ze is rustig heengegaan. Een grote bulldozer (niet die Kappie het leven zo zuur maakte) is bezig een wal op te werpen om het terrein achter de zuivelfabriek Normandia N.V. aan de Leeuwarderweg. In vroeger tijden werd dit terrein ’s winters geïnundeerd en het ijs werd gebruikt voor de koeling. Het is de bedoeling dat het wordt opge hoogd om later gebruikt te worden voor eventuele uitbreiding van deze fabriek. De benodigde grond komt uit de Zwette, die aanstonds wordt uit gebaggerd. De baggermolen ligt reeds voor de wal. deel van deze schepen ligt echter voor de wal, aangezien een firma in Zuid-Amerika veel goedkoper vis meel levert dan de Denen, die hun kotters voor dit doel exploiteerden. Men hoort veelvuldig dat de jeugd hoegenaamd geen interesse voor de politiek heeft. Doch Speurder ervoer anders. Hij zag dat twee jongetjes „Loemoemba’tje en Kasavoeboe’tje” aan het spelen waren. Beide kereltjes hadden de ochtendbladen goed gele zen, want hun spel bestond hoofdza kelijk uit schimpscheuten en vecht partijen, al droegen deze een minder gevaarlijk karak ter dan in Kongo.' Koning Langhaard XII is gistermid dag op bezoek ge weest bij Koningin Zonnegoud van Elfenland. Zijne ma jesteit werd vergezeld door Appel- wang en Ikikikik, zijn koetsier mende de muizen die voor zijn koets gespan nen waren. Het gezelschap beleefde onderweg heel wat avonturen, maar gelukkig ontdekten zij het huisje van Prof. Miereneter. Deze heer met zijn lange neus en hoge hoed hielp de ko ning en zijn gevolg - het gezelschap vloog in een luchtkoets naar koningin Zonnegoud. En er was feest in het paleis - zoals er ook vreugde was in de harten van de kinderen die dit mooie sprookje gisteren opvoerden in de leeszaal. De leidster van de lees clubjes, mej. H. Hoogland, had hen het boekje verteld, de kinderen maakten zelf hun kleren en de nodi ge attributen (die grote mensenogen waarschijnlijk verbaasd zullen bekij ken) en voerden nu met veel plezier het verhaal op. Ze hadden heus niets vergeten van de vertelling en zullen zich dit aardige boekje van Hans An- dreus nog lang herinneren - en dat is precies de bedoeling van hen die het kind op deze manier dichter bij het boek willen brengen. HONDERD EN TWINTIG JAAR heb ben de heren J. Zoethout, chef in de Offsetdrukkerij, S. de Vries, platen slijper en T. Koopmans, voorman kopiist samen in Offsetdrukkerij Flach N.V. alhier gewerkt. En ter gelegen heid van dit feit had de directie gister middag een receptie in Rest. Piso be legd, waar o.a. burgemeester Raster- hoff de verheugende mededeling deed dat H.M. de Koningin hun de ere-me- daille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, had verleend. Ook ver schillende andere sprekers boden naast hun gelukwensen geschenken aan en droegen er het hunne toe bij, dat deze dag een onvergetelijke voor de jubi larissen is geworden. Nadat de heer G. A. Flach, namens de directie een welkomstwoord had gesproken, nam de burgervader het woord, waarbij hij opmerkte, dat het hem niet alleen genoegen deed dat de jubilarissen veertig jaar bij één bedrijf gewerkt hebben, maar ook dat zij ge boren en getogen Snekers zijn. Wij zijn in Sneek nu altijd graag een beetje chauvinistisch, zo zei hij. De burge meester sprak van de grote verande ring, welke het bedrijf had ondergaan, waarbij hij ook het sociale element aanroerde, Maar toch blijven er din gen, aldus spr., die nooit veranderen en die altijd hun waarde blijven behou- 1 het verrichten. Ook betrok hij de fa milieleden en de N.V. Flach in de hul de, waarna hij overging tot het uitrei ken van de medailles. Na de burgemeester nam de heer G. A. Flach het woord, die er zijn vreug de over uitsprak, dat hun bedrijf zijn werklieden zo lang mag houden. (Er zijn nu reeds acht gedecoreerden, die allen onder dezelfde directie werkzaam zijn geweest). En hoewel er natuurlijk van beide zijden wel eens moeilijk heden zijn geweest, hoopte hij, dat zij nog lang in goede verstandhouding zullen mogen samenwerken. Hierna bood hij alle drie een horloge aan, ge volgd door een enveloppe met inhoud. Namens de personeelsvereniging sprak de heer Tj. B. v. d. Werf, omdat deze altijd met de jubilarissen heeft samengewerkt. Hij wees er op dat men °P ’t.ogenblik zowel voor zijn gezin als voor de bloei van het bedrijf moet zor gen en hoopte ook dat de onderne mingsraad er toe zal bijdragen de band tussen directie en personeel te ver stevigen. Ook hij bood een geschenk aan in de vorm van een boekenbon. Na hem sprak het oudste lid van de junioren-directie de heer A. Flach, die tal van jeugdherinneringen ophaalde en voorts op het belang van het bedrijf wees nu de E.E.G. vastere vormen gaat aannemen. Ook enkele bestuursleden van de afd. Sneek van de Ned. Chr. Grafische Bedrijfsbond waren aanwe zig, namens welke vereniging de heer P. Jaasma sprak. De heer Zoethout dankte tenslotte namens de drie gehuldigden, waarbij hij zich in ’t bijzonder tot de burge- meester richtte. Hierna feliciteerden bevrediging zoeken alle aanwezigen de drie mannen nog de plichtsbetrachting, waarmee we eens persoonlijk. van vragen. Een eigen gebruik van het wapen lijkt uitgesloten. Frankrijk is te klein om zonder bondgenoten oorlog te voeren en de kosten van een der gelijk wapen zijn zeer hoog. Bovendien heerst de verdenking, dat De Gaulle zich zo van de Amerikanen wil losma ken, hetgeen tot een Frans isolement zou leiden. Zowel de socialisten als de radicalen en de R.K.M.R.P., die in de regering is vertegenwoordigd, zijn er tegen, evenals de meest onafhankelij- ken. Alleen de gaullistische U.N.R. is er voor. Het lijkt niet uitgesloten, dat Debré over deze zaak deze week nog de vertrouwenskwestie moet stellen, die automatisch wordt aangenomen wanneer niet een motie van wantrou wen de absolute meerderheid behaalt en er niet een nieuwe premier uit de bus van een nieuwe coalitie komt. Maar dat lijkt erg onwaarschijnlijk. Atoomwapens hebben ook in Enge land een rol gespeeld. De Labourcon- ferentie heeft, weliswaar met geringe re meerderheid dan werd verwacht, een resolutie aangenomen, waarin werd aangedrongen op eenzijdige ato- mische ontwapening. Dat zou op zich zelf niet zo erg zijn, want de Engelse atoombom heeft naast de Amerikaanse even weinig reden van bestaan als de Franse, maar daaraan verbindt men toch ook de verdwijning van voorra den atoombommen, die het Ameri kaanse afschrikkingswapen ten dienste staan. Dat betekent met andere woor den een ondermijning van de collec tieve veiligheid in de N.A.V.O. Partij leider Gaitskell heeft er zich met alle middelen tegen verklaard en hij wei gert ook het besluit van de conferen tie als de politiek van de parlements- fractie te aanvaarden. De strijd tussen Gaitskell en de ontwapenaars zal nu in de fractie moeten worden gestreden. In Zuid-Afrika zijn de blanke in woners naar de stembus gegaan en hebben uitgemaakt, dat Zuid-Afrika voortaan een republiek zal zijn en niet langer koningin Elisabeth van Enge land als vorstin zal erkennen. Of Zuid- Afrika nog lang lid van het Gemene best zal blijven is nog niet te zeggen. De republikeinse vorm is er geen hin derpaal voor. Wel de rassenpolitiek van het land, die het steeds meer in het isolement dringt. In Kongo gaat de spanning weer toenemen. Kolonel Moboetoe, die de macht in handen heeft gènomen, wil Loemoemba weer eens arresteren, maar wordt daarin gehinderd door de troepen van de Ver. Naties. Hij heeft deze nu een ultimatum gesteld. Maar het is nog te vroeg om te bepalen in welke richting het zal gaan. Voorts maakte hij zich verdienstelijk als bestuurslid van de bond van Chr. Zangverenigingen in Friesland. En dat is al 33 jaar aaneen! Toen hij deze functie 25 jaar had waargenomen ont ving hij tijdens de jaarvergadering uit handen van de bondsvoorzitter de heer Kalverda, een fraaie gouden ketting. Bij zijn 50-jarig dirigenten-jubileum stond ik reeds uitvoerig stil bij zijn leven en werk en zijn betekenis voor het amateurs-muziekleven in Wouds- end en wijde omgeving, waarom ik be sluit met de a.s. tachtigjarige volgende week donderdag een recht prettige dag toe te wensen. Dat hij voorts nog menig jaar zijn welverdiende rust in gezond heid genieten mag! J-N. Overwinning voor Adenauer Europa was het andere onderwerp dat aan de orde is geweest. Ook hier willen de Fransen zoveel mogelijk het nationale element versterken, terwijl het de opzet van de Duitsers (en de anderen) is, het nationale te laten ma tigen door een soort algemeen Euro pees belang en een algemene Europese solidariteit. De Gaulle wilde de pre miers en de ministers van de zes lan den van de Europese Economische Ge meenschap vaker bijeen laten komen en van hen een nieuwe instelling ma ken, waaraan geen enkel boven-natio- naal tintje zit. Hij wil zelfs enkele or ganen laten verdwijnen, zoals Euratom en de Gemeenschap voor Kolen en Staal. Maar ook op deze punten heeft Adenauer het van Debré gewonnen. De gemeenschappen zullen niet worden aangetast en toen het eenmaal zover was, had Adenauer ook geen bezwaar meer tegen overleg aan de top. Half december zullen de regeringsleiders in Parijs bijeenkomen. Tegenslagen voor De Gaulle Niet alleen buiten Frankrijk maar ook in Frankrijk zelf begint De Gaulle tegenslag te ondervinden. Wij doelen niet op het door linkse intellectuelen uitgevaardigde manifest van de 121, waarin dienstweigering om naai’ Al gerije te gaan wordt aanbevolen, maar op het verzet in parlementaire kringen tegen de plannen van De Gaulle om het land te voorzien van een zoge naamde „force de frappe”, een slag- wapen, waarmee het atoomwapens naar de vijand kan brengen. Daartoe heeft men niet alleen atoombommen nodig, maar ook de middelen om deze te transporteren en bases, die niet uit geschakeld zijn voordat men er ge bruik van heeft kunnen maken. Dit alles is een verdubbeling van het Ame rikaanse slagwapen en in parlemen taire kringen gaat men naar de zin er- De aandacht voor de Algemene Vergadering van de Ver. Naties gaat vermin deren nu de voornaamste spelers zich van het toneel hebben teruggetrokken. Chroestsjow was de laatste grote. Hij is vandaag vertrokken. Voordien heeft hij nog enkele malen van zich laten horen, o.a. om voor te stellen begin volgend jaar in Europa een bijzondere zitting van de Algemene Vergadering aan de ont wapening te wijden. Ook over Berlijn deed hij een uitspraak op een persconfe rentie: Wanneer er na de presidentsverkiezingen in Amerika een topconferentie wordt gehouden, zou hij zijn woord houden om de huidige situatie te eerbie digen. Anders zou hij over moeten gaan tot het tekenen van een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland. Veel indruk heeft dit alles niet ge maakt en de aandacht is in Europa terug geveerd naar Europese zaken. Debré, de Franse minister-president, heeft een bezoek gebracht aan Bonn, waar hij met Bondskanselier Adenauer uitvoerig heeft gesproken. Er zijn mis verstanden uit de weg geruimd, maar tegenstellingen zijn op de achtergrond toch blijven bestaan. President De Gaulle en Debré wensen een wijziging van de Noordatlantische Verdragsorga- nisatie en van de Europese Gemeen schappen. Zij willen een grotere na druk op het nationale element. Bij de N.A.V.O. zou dat betekenen, dat men terug zou komen op de integratie van de verdediging en terug zou vallen op een coalitie van nationale legers. Hier voor voelt Adenauer, die beseft, dat de moderne oorlogsmiddelen te machtig zijn voor de afzonderlijke landen, in het geheel niets. Hij wil ook een her ziening van de N.A.V.O., maar dan in de rienting van een nog intiemere sa menwerking. Bovendien komt daarbij, dat De Gaulle voor Frankrijk in de N.A.V.O. een grotere zeggenschap eist dan de andere continentale landen hebben. Het trof ongelukkig voor De bré, dat er, toen hij met Adenauer zat te praten, net berichten over een rede van De Gaulle in Grenoble binnen kwamen, waarin deze voor Frankrijk het recht opeiste met Amerika en En geland te kunnen beslissen of het atoomwapen gebruikt kan worden. De Gaulles streven naar een eigen af schrikwekkend wapen vindt ook geen goedkeuring in Adenauers ogen. Deze verdenkt De Gaulle ervan een soort derde Europese macht tussen West en Oost te -villen vormen. Adenauer houdt met hand en tand vast aan het Amerikaanse aandeel in de N.A.V.O. Hij kon Debré ook een brief van pre sident Eisenhower tonen, waarin deze een integratie in de N.A.V.O. als voor waarde stelde voor de aanwezigheid van Amerikaanse troepen op het vas teland. Op dit punt is de conferentie geëindigd met een overwinning voor Adenauer, want in het communiqué werd alleen gerept van de N.A.V.O. als basis van de Westelijke defensiepoli tiek. Vanmiddag omstreeks half één was onze stadgenoot de heer J. Faber, gros sier in groenten en fruit, te beluisteren over radio Luxemburg op 208 meter. Hij verschafte zich dit radio-debuut door gisteren de dagprijs van de B.P.- quiz te winnen. Hiervoor ontving zijn vrouw enkele cadeaus en werd hemzelf' een interview door de bekende radio- en televisiezanger Herman Emmink over Sneek afgenomen. Vanaf half twaalf stond de quiz.ploeg van de B.P. met Herman Emmink aan het hoofd gisteren bij het tankstation van de Fa. S. H. Fritsma aan de Oppen. huizerweg. Elke tankende automobilist, motor, en scooterrijder stelde Emmink een actuele vraag en werd deze goed beantwoord dan was deze de winnaar van de dagprijs. De quiz werd daarna voortgezet, omdat er ook nog troost, prijzen waren te winnen. Driemaal per week (maandag, woens. dag en vrijdag) staat de ploeg bij ben B.P.-station om daar vragen op de gemotoriseerde weggebruikers af te vu ren. Vorige keer was Bolsward aan de beurt en ditmaal was het onze stad. De quiz duurt een heel jaar en loopt door heel Nederland. Elke zondagmorgen om half elf ko men de B.P.dealers, voor wie Herman Emmink in de week daarvóór zijn quiz hield, in een uitzending van radio Lu. xemburg om elkaar te bekampen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Yapeyu” (19-10); Aus tralië: ss „Waterman” (18-10), ms „Wil lem Ruys” (19-10); Brazilië: ms „Yape yu” (19-10); Canada: ss „Arcadia” (16- 10); ms „Harpefjell” (17-10), ms „Wes- terdam (20-10); Chili: ms „Buntenstein” (20-10); Ned. Antillen: ms „Schelde Lloyd” (20-10); Ned. Nieuw-Guinea: ms „Schelde Lloyd” (20-10) Nieuw-Zeeland: ms „Willem Ruys” (19-10); Suriname: ms „Chiron” (19-10); Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: ms „Stirling Castle” (16-10), ms „Garoet” (18-10). Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Wat leven we toch snel! Het heugt mij nog als de dag van gisteren dat ik Sietse Hoekstra te Woudsend complimenteerde bij het 50-jarig bestaan van de Chr. Zangvereniging „De Lofstem”, het koor uit het eigen dorp, waaraan de heer Hoekstra een kleine 40 jaar als dirigent verbonden was en waarmee hij minstens 45 prijzen, waaronder vele eerste, in de wacht sleepte. Toen ik hem een dezer dagen, in verband met zijn a.s. verjaardag bezocht (Hoekstra hoopt n.l. 20 ok tober 80 jaar te worden) bleek hij nog even vitaal te zijn als acht jaar ge leden, toen hij nog midden in zijn werk zat. Zijn werk als dirigent van zang- en I muziekverenigingen. De heer Hoekstra ver heugt zich in een goede gezondheid. Hij is vlug ter been en men ziet hem nog geregeld op de fiets, al maakt hij <nu geen uren lange tochten meer. Zijn gehoor- en gezichtsorganen zijn uitstekend, evenals zijn geheugen, want Hoek stra kan nog boeiend ver tellen over zijn vele bele venissen, zijn zware reizen in ons wel zeer wisselval lig klimaat, de tegenslagen, zowel in I wel zonder enige opleiding, begon hij het vprcnitnncn:- als in ?iin bnispliik-1 zijn taak en zijn bijzondere gaven ble ven niet onopgemerkt. De reeds ge noemde zangvereniging stelde zich ook onder zijn leiding en langzamerhand was hij elke avond bezet. Zo is hij dirigent geweest van de koren te Ou- dega-W., Idskenhuizen, St. Nicolaasga, Sloten, Wyckel, Balk, Harich, Hom- merts, Nijland, Heeg, Scharnegoutum, Nijega Langweer. De i- welke hij alszodanig diende waren die uit Ferwoude, St. Nicolaasga, Oudega (H.O.), Hommerts, Sondel, Oppenhui zen, Sloten, Idskenhuizen, Oudega-W., Balk, Hemelum en Sneek (Harmonie). Bij het reeds genoemde jubileum van „De Lofstem” werd Hoekstra on derscheiden met de eremedaille in zil ver, verbonden aan de orde van Oran- je-Nassau. Ook Sneek kent in navolging van het s' Belgische Vlaande ren zijn taal-par- tikulisten. Was het in het Vlamingen- land de bekende dichter Guido Ge- zelle, in onze Waterpoort-stad is het een kapper. Zo zag Speurder een re- lamebiljet voor diens raam hangen, waarop stond dat zijn losse „oude" cologne de beste was. Speurder heeft direct een relatie in Keulen opgebeld of ze daar ook „nieuwe” vervaardi gen. Tot nog toe is dit niet het geval! Momenteel is men bij de Sneker Scheepsbouw Unie op het Eiland be zig met de bouw van een Kempenaar van 400 ton, die bestemd is voor de Rijnvaart en medio december af gele verd zal worden aan de heer Wage- naar te Puttershoek. Het schip krijgt een lengte van 42 meter, een breedte van 6.60 m en een holte van 2.35 m. Verder zal nog een dergelijk schip van 450 ton gebouwd worden voor de heer Snippe in Rotterdam. Beide schepen krijgen een motor van 280 pk. Ook is reeds een plaats in optie gegeven voor de bouw van een 700- tonner, die in november 1961 zal moe ten worden opgeleverd. Hiervoor is echter nog geen contract opgemaakt. Met de bouw van de Deense viskot- ters is het thans afgelopen. Een groot Dinsdag is in het St. Antonius Zieken huis alhier op de leeftijd van bijna 65 jaar overleden onze oud-stadgenoot de heer W. Kromhout van der Meer, mede directeur van de Electro techn. Groot handel van der Meer Roodbergen n.v. alhier. De overledene, die hier vele jaren ge woond heeft, maar sinds bijna een jaar weer in Joure woonde, kwam, na de Ambachtsschool te hebben doorlopen, in de smederij van zijn vader, maar reeds als 18-jarige jongeman schakelde hij over op het aanleggen van electrische instal laties. Hij ging toen tevens een ven nootschap aan met de heer Roodbergen alhier, en in 1936 werd de zaak omge zet in de tegenwoordige N.V., waarvan hij mede-directeur werd. De uitbreiding van de PTT centrale te Drachten is gegund aan het Aannemings bedrijf J. R. de Dood alhier, waaraan ook de bouw van 24 woningen te Drach ten is toegewezen. Mogen wij een ogenblik Uw aandacht voor een zeer nodige en menslievende zaak? Het „Wumkeshüs” te Sneek verzorgt een 30-tal minvermogende chronische patiënten en is om deze taak blijvend en goed te kunnen verrichten grondig vernieuwd en gemoderniseerd. De vreugde bij de patiënten is groot. De zorgen van de bestuurders zijn dat evenzo. Wilt U een steentje bijdragen om deze zorgen te verlichten? Wij orga niseren op 10, 11 en 12 november a.s. een bazar en zullen het bijzonder waar deren, indien ook U iets beschikbaar zoudt willen stellen. Er is, ziende de noodzaak, in geloof en vertrouwen ge- i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1