Nieuwe industrie voor Sneek Waterpoort- krabbels Flucie van Bergen dertig jaar stadsbeiaardier Tuan en Tsui kregen gelijk IJLST W Y M BRITS ER A DEEL ea van 1 BUITENLANDS OVERZICHT door Speurder I ™ireei™’tw£i Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 115e jaargang no. 84 Donderdag 20 okt. 1960 Lasser maakte val van 4 meter Toeleveringsbedrijf I d. Heem A. I Russische hulp aan Algerijnse Opstandelingen? Mutaties in het Politiecorps Driekwart miljotn T.V.-toestellen Nieuwe wijsjes op het carillon Verdachte bekende moord op 11-jarige jongen Roode Kruis gaat bloem bollen verkopen met kans op 10.000-prijs 25 boerderijbranden in augustus van dit jaar --- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Modderkruipers in dienst van de weersvoorspelling Onderlinge wedstrijd ,,’t Filter” N.C.V.B. afd. Sneek DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD SNEEKER NIEUWSBLAD Beroering in Japan gerij nse vertegenwoordiger ziet. De stadsbeiaardier van Sneek 1930-’60 Succes (rijst) landbouwers de doch opgeheven, ste per 15 januari 1961. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (05150) b.g.g. 4091 Het is nu al ruim 30 jaar dat de heer Flucie H. A. van Bergen het Sneker car- rillon bespeelt. Hij is in onze stad een bekende figuur, maar ook buiten onze stad, ja zelfs in België, heeft zijn naam een goede klank. Ter gelegenheid van dit 30-jarig jubi leum boden zijn twee trouwe medewer kers de heren W. A. Visser en Harmen Huisman, die hem reeds jaren terzijde stonden bij het versteken van de mecha nische speeltrommel en andere wensen, hem gisteren een oorkonde aan, die wij hieronder afdrukken. Als motief voor de misdaad gaf hij op, dat hij Hans Hermans op 11 september in het bos was tegengekomen en hem oneerbare voorstellen had gedaan de ko- Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Tegenwoordig is weersvoorspelling aan de hand, van (voor) tekenen in de na tuur in onbruik geraakt. Het kan zijn, dat er nog schippers en landbouwers zijn die zelf uit de wolken, draaiing van de wind, gedrag van dieren, uitslaan van muren en dergelijke een eigen prognose opstellen, maar in verreweg de meeste gevallen luistert men even naar „De Bilt” om op de hoogte te geraken van het komende weer. toen Speurder langs de Leeuwarder- weg liep, viel zijn oog op het nog steeds bij de ingang van de Boeier- straat staande A.N.W.B -bordje. Klaarblijkelijk kan het hoofdbestuur nog steeds niet in dit verlies berus ten en handhaaft hij het bordje. Wat een geluk overigens dat het zeilsei- zoen achter de rug is, anders hadden veel toeristen een vergeefse reis naar de voormalige woning van de heer Henstra gemaakt. Nu het zeilseizoen afgelopen is breekt er voor haven- -meester Douma ’n ietwat rustiger tijd aan. Aan ontbreekt echter 1 december a.s. js. aan de hoofdagenten l pen niet op hun nest willen blijven”, er ?gen komt. Ze richtten een levend instrumenta rium in, bestaande uit twaalf met water Het Reclame Service Bureau Laurens A. Daane N.V. heeft de opdracht aan vaard ten bate van het Nederlandsche Roode Kruis 500.000 zeer aantrekkelij ke bakjes met bloembollen te verkopen. Aan het tot bloei brengen van de bollen in deze bakjes is voor de kopers een grote wedstrijd verbonden. De bezitter of bezitster van de bollen, waaraan het eerst een knop opengaat, krijgt nl. 10.000 in contanten. Alleen voor de beste verzorging kan de prijs worden toegekend. Het is niet toege staan de bloei van de bollen door onna tuurlijke methoden te bevorderen. Het aanmelden moet geschieden bij notaris Mr F. A. de Gelder te Amster. dam aan wie de PTT een speciaal tele foonnummer ter beschikking heeft ge- Advertentiepriji 15 et per mm. Bi) contract (handelaadv.) ager. Abonnementspriji t 3,— oer halt jaar. Franco par oost t 3.75 per half jaar. Giro 8 5 074 8 ten name »an Sneeker Nieuwsblad. Maandag 17 oktober werd bij de Dienst Luister- en Kijkgelden het 750.000ste TV-toestel geregistreerd. Op 1 oktober jl. bedroeg het aantal aangegeven televisietoestellen 737.522 te gen 718.229 op 1 september. Het aantal geregistreerde radio - ontvangtoestellen steeg in dezelfde periode van 2.647.369 tot 2.649,208. Op 1 oktober waren er 480.750 aange slotenen op het draadomroepnet tegen 481.325 op 1 september. I echter allerminst. J Een van die bezig- heden is ’t carbo- lineren van de jachthuizen, waarmee hij hier aan de gang is. Dat carboli- neren is echter zo maar niet achter de rug. Liefst 1700 m2 moeten er on der zijn teerkwast doorgaan, voordat alle jachthuizen hun winterjasje aan hebben- Tijdens een praatje met de heer Dou ma bleek, dat ruim 250 schepen in de Sneek-week van onze jachthaven ge bruik hebben gemaakt. Vooral het aantal kajuitboten is erg toegenomen, want ook onder de jeugd bestaat er een grotere drang naar comfort. Over het gedrag van de jongelui was de havenmeester over ’t algemeen wel te spreken. Behoudens enkele uitzonderingen - maar waar treft men die niet aan - heeft een ieder zich keurig gedragen waar misschien het dreigement, dat anders de schepen ’s nachts worden losgegooid, het zijne wel zal toe hebben bijgedragen. ,Jn geen geval moeten we hier ’n „Kaag- mentaUteït hebben”, aldus de heer Douma, iets waarbij Speurder zich van harte kan aansluiten! Met het oog op de moeilijkheden die in het westen des lands bij de per soneelsuitbreiding ondervonden worden, heeft de directie van V. d. Heem N.V. te Den Haag in beginsel besloten in Sneek een electronisch toeleveringsbedrijf te stichten. Het College van B. en W. onzer gemeen te zegde toe om de Raad voor te zullen stellen op een perceel ter grootte van 2 hectare van het industrieterrein langs Rijksweg 43 een fabrieksgebouw te doen optrekken van circa 6000 m2 en dit vervolgens aan V. d. Heem N.V. in huurkoop te verstrekken. Indien deze plannen doorgang vin den zullen in de loop van enkele jaren 300-500 mensen in dit bedrijf tewerk gesteld kunnen worden. Het ligt in het voornemen in afwach ting van het gereedkomen van het fa brieksgebouw, hetgeen naar schatting eind 1961 het geval zal kunnen zijn, zo spoedig mogelijk in een kleinere hal met de fabricage te beginnen. Westelijke defensie bepalen, onder vangen zijn. Bovendien zou enig uit stel worden gegeven aan het probleem of het Westduitse leger met kernwa pens zou moeten worden uitgerust, een kwestie, die volgend jaar in de West duitse verkiezingsstrijd nog wel stof zal doen opwaaien. In Amerikaanse regeringskringen bestudeert men het plan al en ook West-Duitsland heeft er zich achter gesteld. Maar vermoe delijk is dat niet wat president De Gaulle bedoelt. Hij wil niet zozeer Amerika en Engeland van hun leiding op dit punt beroven, alswel Frankrijk hierbij voegen, een Frankrijk, dat dan namens geheel Europa zal kunnen spreken. Van Franse zijde zijn der halve bezwaren tegen dit plan te ver wachten. Al komt een politieke moord in Ja pan vaker voor dan in Nederland, waar men tot de moord op de gebroe ders De Wit in 1672 terug moet gaan, zij brengt toch ook in Japan nog grote beroering. Enkele maanden geleden op het hoogtepunt van de linkse actie te gen het verdrag met Amerika en het bezoek van president Eisenhower, is premier Kisji de dans- ontsprongen. Zijn felle tegenstander Asanoema, de leider van de socialisten, is nu het slachtoffer geworden van een aanslag van een ultra-rechtse student op een politieke bijeenkomst. Asanoema was, hoewel geen communist, een voorstan der van nauwe banden met communis tisch China en een tegenstander van de officiële Japanse politiek, die Ame- zetters de klokken uit de koepel. Gelukkig bleef onze stad niet lang van een carrillon verstoken. Dankzij een royale geste van het O.B.W. kon op 5 mei 1949 een nieuwe beiaard, bestaande uit 32 klokken, in gebruik worden geno men. Wij spreken stellig namens alle stad genoten de wens uit, dat de heer Van Bergen nog vele jaren ons carrillon en dat in Bolsward en Joure zal mogen be spelen, want nogmaals, we kunnen het niet meer missen. beetje eenzaam in de wereld is komen te staan, nu zelfs de Belgen hem niet hebben willen erkennen, wordt wat toeschietelijker tegenover de Ver. Na ties, die hij nu niet langer ziet als de handlangers van Loemoemba’s centrale regering. Hij heeft een overeenkomst gesloten met de Ver. Naties voor een grotere activiteit van de troepen van de Ver. Naties in het Noorden van Ka tanga, waar Baloeba-stammen opstan dig zijn geworden. Verzet tegen De Gaulle De plannen van president De Gaulle om een afzonderlijk Frans atoomwapen te fabriceren, hebben niet alleen in de Franse partijen groot verzet gewekt, ook bij de bondgenoten kan men be wegingen waarnemen, die erop wijzen, dat men De Gaulle hierin de voet wil dwars zetten. Het voornaamste middel hiertoe is het plan van generaal Nor- stad, die de Noordatlantische Verdrags- organisatie een eigen geïntegreerde atomische strijdmacht wil geven, zoals nu alleen in handen van Amerika en Engeland is. Daarmee zou De Gaulles bezwaar, dat deze twee landen de rika tot middelpunt heeft. Mijnheer Van Bergen dertig jaar, Zo lang al beiaardier. Reeds dertig jaar beiert hij In de toren op het klavier. Bim- bam- bim- bam Bim- bam- bim- bam. Klinkt over stad en land. Deez’ beiaardier, hij heeft zijn hart Aan ’t carrillon verpand. En ook door het mechanisch werk Klinken steeds o zo schoon De liedjes door Van Bergen gezet Heel helder, heerlijk van toon. Al dertig jaren, waar bleef de tijd Hoeveel liedjes gezet Door U klonken steeds over de stad Mars- wals of menuet. Mijnheer Van Bergen onze wens U blijft'nog heel lang hier. Muziekleraar zo op en top Daarbij onze beiaardier. Met dit rijmstuk vertolken zijn twee medewerkers stellig de gevoelens die al onze stadgenoten t.o.v. de heer Van Ber gen koesteren. Immers, een ieder is ver trouwd geraakt met de wijsjes, die elke dag weer van de Martinikerk afklinken en niemand zou het weer willen missen. Op 22 april 1930 beklom hij de wen teltrap naar de koepel op de Martini kerk. Hij ging toen het nieuwe klokken spel voor de eerste maal als stadsbeiaar dier en opvolger van wijlen „meester” Lindeman bespelen. Het was toondertijd een goed klokkenspel, in Engeland ge goten en bijeengebracht door V.V.V. Dertien jaar achtereep speelde Flucie van Bergen op dit Klokkenspel, het vier de carrillon van onze stad, toen viel het ten offer aan de oorlogsmoloch. Op 7 en 8 september 1943 haalden de Duitse be- De stadsbeiaardier Flucie van Ber gen heeft weer nieuwe liederen op de speeltrommel van het carillon gezet. Het zijn: Heel uur: „Bourree” van Gottfr. Heinr. Slötzel; Half uur: „Pier lala”, oude Vlaamse volksmelodie. soorten weergevoelige planten en dieren. Ze ontdekten dat rustig op de bodem van het aquarium verblijvende modder kruipers en bloedzuigers mooi weer aan- kondigden. Elke dag maakten ze aan de hand van de reacties van hun plantaardige en dierlijke medewerkers een regionale ver wachting op en noteerden deze in een waarnemingsboek. Elke tien dagen moes ten de dieren worden vernieuwd, omdat ze, uit hun natuurlijke omgeving gerukt, hun weergevoeligheid verloren. Dat wees de praktijk weldra uit. Naar de hoofdinspecteur voor het Brandweerwezen van het ministerie van Binnenlandse Zaken mededeelt, zijn in de maand augustus van dit jaar 25 boer derijbranden voorgekomen, waarbij de boerderij vernield of zwaar beschadigd werd. Eén van deze branden kwam voor in Groningen; één in Friesland; zeven in Overijsel; vier in Gelderland; vier in Noord-Holland; v'jf in Noord.Brabant; twee in Zeeland en één in nimburg. De directe schade hierdoor aange richt, wordt geraamd op 917.950. Zes werden veroorzaakt door hooi- broei, zeven door blikseminslag, twee door defecte, lekke schoorstenen; één door wegwaaien van vuur uit fornuis; twee door spelen met vuur; één door verwarmingslamp, terwijl in vier geval len de oorzaak onbekend bleef. In totaal kwamen hierbij 1 koe, 26 varkens en 13 stuks pluimvee om. Terwijl men kan zeggen, dat de po ging van Rusland Kongo in zijn greep te krijgen mislukt is, tekenen zich nu ontwikkelingen af, dat Rusland in een ander deel van Afrika vastere voet zal proberen te krijgen. Het feit, dat de meeste Afrikaanse landen terugdein zen voor Russische invloed en dat op de Algemene Vergadering van de Ver. Naties eigenlijk met zoveel woorden hebben gezegd, schrikt de Russen niet af zich te richten op de meest wonde plek van het Westen in Afrika, name lijk Algerije. Op 1 november is het zes jaren gele den, dat in het Aurèsgebergte de op stand losbrak en al is er sindsdien veel gebeurd, veranderd is er heel weinig. De partijen staan nog onverzoenlijk tegenover elkaar-. De opstandelingen, gehinderd door een zware barricade langs de grens met Tunis, waar zij vroeger rust en bevoorrading vonden, zijn nog actief en laten zich niet ge makkelijk uit het veld slaan. De Fran sen hebben met ’n halfmiljoen aan troe pen een zware overmacht, maar kun nen geen overwinning behalen, terwijl het uitgesloten geacht moet worden, dat de opstandelingen de Fransen uit het land kunnen verdrijven. Een klas sieke situatie dus voor een compromis, maar president De Gaulle wil niet ver der gaan dan de Algerijnen de gele genheid bieden zich uit te spreken over hun toekomst. Dat is heel wat, maar voor de opstandelingen niet vol doende, omdat dezen vrezen, dat de aanwezigheid van het Franse leger de uitslag zou vervormen. Zij willen mee spreken over de wijze waarop het re ferendum gevoerd zow moeten worden. Dat lijkt logisch, maar niet voor De Gaulle, die hierin een erkenning van de opstandige beweging als enige Al gerijnse vertegenwoordiger ziet. Voordat men als opstandeling het hoofd in de schoot legt, gaat men el ders hulp zoeken. In het begin van de Tachtigjarige oorlog wendden de Ne derlanders zich tot Engeland en Frank rijk. De Algerijnen zien, dat alle grote mogendheden bondgenoten van Frank rijk zijn, op Rusland en China na. Wat is logischer dan dat men zich tot Mos kou en Peking wendt. Als eerder in het jaar is een delegatie van de op standelingen in Peking geweest en daar met de grootste eer ontvangen. Nu is Ferhat Abbas, de premier van de opstandelingenregering, in Moskou ge weest, hoewel we geenszins mogen aannemen dat hij communist is. En uit Moskou heeft hij hulp losgekregen. In eerste instantie nog slechts voorraden voor de Algerijnse vluchtelingen in Tunesië, maar als de mogelijkheid zich voordoet zal er zeker meer komen, nu Chroestsjow zich in Amerika heeft uit gesproken vóór een erkenning de facto van de Algerijnse regering. Minister-president Debré heeft zich vorige week donderdag in de Nationale Vergadering uitgelaten over de zaak van het Westen, die Frankrijk in Al gerije aan het verdedigen is. Het is een oud argument, maar de scherpste weerlegging ervan is de richting, waar in Frankrijk door zijn onverzettelijk heid de opstandelingen dwingt. Vorige week meldden wij, dat er van vele zijden in Frankrijk verzet gaat komen tegen deze politiek. Ditmaal heeft het Franse Episcopaat zich na drukkelijk uitgesproken vóór vrede in Algerije. Het veroordeelt weliswaar dienstweigering, maar stelt toch, dat ondergeschikten moeten weigeren fol teringen uit te voeren. Tsjombe toeschietelijker Het ultimatum van kolonel Moboe- toe, de sterke man van Kongo, aan de Ver. Naties ter uitlevering van Loe- moemba, is verstreken zonder dat er iets is gebeurd. Het is niet tot een breuk tussen Moboetoe en de Ver. Na ties gekomen. Moboetoe heeft wel een nieuwe stap ondernomen in de rich ting van Tsjombe, de president van de afgescheiden provincie Katanga, die d& grote doodsvijand van Loemoemba is. Men kan daaruit ^pmaken, dat Mo boetoe door zijn r toenadering tot Tsjombe minder bevreesd is 4an voor heen voor de invloed van Loemoemba. Ongetwijfeld zullen beide mannen ge sproken hebben over de samenwerking tussen beide gebieden in federaal ver band. Maar daarover is nog weinig be kend geworden. Beiden zijn anti-com- munistisch en dat hebben zij nog eens een keer gezegd. Tsjombe, die een Uit Roermond wordt gemeld dat Th. van B.. verdacht van moord op de 11- jarige Hans Hermans te Sevenum heeft bekend deze misdaad te hebben ge pleegd. Dinsdagmorgen omstreeks 9 uur is er tijdens de bouw van de reactors aan de Pampuskade een lasser van de Ma. I chinefabriek Hubert N.V. van een stei ger van 4 metei’ hoogte gevallen. Het was de 28 jarige Th. Rene, ma, die bui tenom aan het werk was. De oorzaak van het ongeval is onbe kend, doch volgens een schipper, die in de nabijheid zand aan het lossen was en die de heer Renema ruggelings achtér. over zag storten, was een plank van de steiger vermoedelijk niet goed bevestigd, want deze kwam ook naar beneden. Dokter Dethmers was snel ter plaatse en de man, aie bij këhnis was en slechts klaagde over pijn in zijn been en zijn zitvlak, werd in allerijl naar het Sint Antonius Ziekenhuis overgebracht waar men foto’s heeft genomen. Hierbij bleek dat hij alleen een enkel had gebroken, zodat dit ongeval nog goed is afgelopen. De jongen was hierop niet ingegaan en had zich uit de voeten gemaakt. Kort daarop was Hans tegen een boom gebotst en gevallen. Van B. kon zich toen niet meer inhouden en heeft toen de jongen gewurgd. steld. Een jury van deskundigen zal de aan te melden bloembollenbakjes beoor delen en onder toezicht van de notaris de prijswinnaars aanwijzen. Personen, die zich binnen een half uur na de eer ste bekroonde melding bij de notaris hebben gemeld, maken eveneens een kans op een deel van de prijs. Het laat zich aanzien, dat deze actie, dank zij de medewerking van vele offi ciële instellingen en het bedrijfsleven, een groot succes zal worden, mede ook omdat hét bloembollenbakje, dat be rust op een nieuw octrooi, voor het pu bliek zeer aantrekkelijk is. In China is het systeem van privé- weersvoorspelling nog niet in onbruik geraakt. Zo zijn Tuan Tso-Chun (21 jaar) en z’n jonge vrouw Tsui Shu-Chun in Changou, hiertoe ais reactie op veel verzoeken van overgegaan. Eerst volgden durende cursus, grondbeginselen werk eigen Een groot succes boekten de beide weeramateurs bij een zware storm in maart 1959. Een oude boer, werkzaam in de commune op het veld, nam een soort cirruswolkje waar, dat volgens de traditionele begrippen de voorbode van zeer slecht weer vormde. (Cirrus Castel- lanus?) De voorspellers, die ook op het veld werkten spoedden zich naar huis en wat zagen ze daar? De modderkruipers gin gen wild tekeer in hun flessen en de vijf bloedzuigers waren zelfs over de rand gekropen en verdwenen, wat nog nooit eerder was waargenomen. De vijf „wijze” mannen zeiden: „Er komt een hevige koudegolf”, en Tuan en Tsui gingen er toe over een ernstige waarschuwing uit te geven, waar in die bewuste streek meer naar geluisterd werd dan naar de officiële voorspelling, die in de. stijl van „mooi weer en lange dagen” was opgesteld. De officiëlen kre gen ongelijk en zij die het bevel gaven tot beschermende maatregelen - meer dan 30.000 mensen werden gemobiliseerd om de pas klaargemaakte rijstbedden o.a. met een dikke laag verbrandstro te bedekken - prezen zich gelukkig, dat ze naar de privé-voorspelling geluisterd hadden, ’s Morgens om elf uur gebeurde dit en ’s middags om vijf uur striemde een koude wind met hagel de rijstvel den. Changou leed evenwel weinig scha de, wat - zo verklaarde men later - gro tendeels te danken was aan het werk van de jonge amateur-meteorologen Tuan Tso-Chun en Tsui Shu-Chun. Op 13 oktober jl. hield de Sneker Amateurfotografenvereniging ,,’t Filter” haar maandelijkse onderlinge wedstrijd. Het verplichte onderwerp was ditmaal ..één boom”, een motief, dat toch blijk baar voor vele leden nogal wat moejte had gekost om tot een bevredigende keuze te komen. De inzendingen lever den echter wel interessant vergelijkings materiaal, zodat het bij de bespreking nog wel tot een levendige discussie kwam. De uitslag vermeldde: klasse A: 1. J. Koopmans (29), 2. J. Zijlstra (28 en 23); klasse B: 1. F. van Bruggen (27 en 20), 2. mej. Ringnalda (24 en 23). Van een zusterclub uit Leeuwarden had men een volledige collectie foto's die bestemd waren voor de jaarcompeti- tie, ter beoordeling ontvangen. Nadat deze foto’s in de vergadering aan de wand waren gehangen, werd dóór de volledige jury haar oordeel over al deze foto’s gegeven en werd hiervan een rap port opgesteld. Een dergelijke vorm van samenwerking tussen, de fotoclubs on derling vormt een waardevol onderdeel van het streven van deze clubs; immers, het aandachtig en kritisch beschouwen van eikaars werk draagt ertoe bij de ei gen prestaties te verbeteren. Maandag jl. vergaderde de afd. Sneek van de Ned. Chr. Vrouwen Bond in „Ons Gebouw”, onder leiding van mevrouw J. J. Dethmers-Pruys. Spreker was de heer S. Havinga, leraar aan het Chr. Ly ceum alhier, over het onderwerp: „Ge zin en omgeving”. De belangstelling was groot, terwijl het boeiende onderwerp vele dames aan leiding gaf tot het stellen van vragen, welke door de heer Havinga uitvoerig werden beantwoord. 300 weergezegden en liedjes over 89 Oppenhuizen kan met recht trots zijn op haar emigranten. Vijf van deze landverhuizers, t.w. Edward Brouwer, Gerben de Jong, Rimmert de Jong, Simon Wester en Pieter Dragt be haalden onlangs op een grote veefok- tentoonstelling alhen een eerste prijs voor de „schoonste” melk. Alle vijf hebben zij in Californië een eigen be drijf en „buorkje der bést”. Wanneer de mannen van de G.S.W. klaar zijn met de bouw van de nieu we kleedgelegenheid in 't Sportpark aan de Leeuwar- derweg, beginnen zij met de bouw van ’n aantal bak ken, die in de om geving van plantsoenen men te staan. De bedoeling is dat het vuil uit de plant soenen in deze bakken wordt verza meld, die dan door de gemeenterei- niging worden geleegd. Zij worden geplaatst in de Harmen Sytstrastraat, bij het bejaardencentrum „Nij Naza reth”, het Tuindorp, in de Koningin Wilhelminastraat, misschien op het Eiland en aan de Lemmerweg. De publicatie dat „Nederland vervuilt” heeft de gemoederen blijkbaar in on ze stad in beweging gebracht. Wij blijven nog even aan de Lem merweg. Te zijner tijd (misschien nog deze winter) zal daar een vijver wor den gegraven om het aldaar gepro jecteerde plantsoen te verfraaien. Ook zal er op de algemene begraaf plaats een tweetal materialenboxen worden neergezet, één bij de wacht kamer en één op het nieuwe gedeelte. Onlangs is het agentschap van de A.N.W.B. alhier ze een twintig dagen waarmee ze zich de van het weerkundig maakten om vervolgens thuis de weersvoorspelling in de prak tijk te beoefenen. Geld om instrumenten te kopen hadden ze niet en daarom zoch ten ze andere wegen. Van boeren leerden ze veel volksge zegden over het weer, spreekwoorden en volksliedjes. Ze spoorden een groep van vijf „wijze” mannen op, die grote ken nis van het plaatselijke weer bezaten en benoemden hen als adviseurs. Van hen leerden ze ook de waarde, die bepaalde wolkensoorten voor de prognostiek be zitten. Een belangrijk onderdeel vormde ver der de bestudering van planten en wa ter, bekend om hun „weergevoeligheid”. Zij kwamen bijvoorbeeld te weten, dat „als de bloedzuigers in een rijstveld naar de oppervlakte zwemmen of omhoog klimmen tegen de stengels”, er zeer Met ingang van resp. 1 november en slecht weer op komst is en „als de kip- J -1-u— i - - -- -- V. d. Veen en De Jong alhier op hun verzoek eervol ontslag uit de politie dienst verleend. In hun plaatsen zijn benoemd dc gevulde glazen met bloedzuigers, mod- hoofdagent M. van den Berg te Em- derkruipers, waterslangen en andere mercompascum, gemeente Emmen, en planten en dieren, een open schotel met de agent Th. Boonstra te Vlaardingen.’j kruit voor meting van de luchtvochtig- Eerstgenoemde per 1 januari, de laat- heid en bouwden een archief op met.... M -k

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1