E AGENDA 'J Wij zagen ,Faja Lobbi’ enPrijs de Zee’ h Vestiging v. d. Heem belangrijke bijdrage tot de verdere industriële ontwikkeling van Sneek Wat met welk onderwijs? Turnkringbetoging wordt in 1961 in Sneek gehouden Entoesiaste werkavond van „Jeugd en Muziek” IJLST WYMBRITSERADEEL van en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Maandag 24 okt. 1960 115e jaargang no. 85 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Twee verkeersongevallen met dodelijke afloop Apart bestuur Bonifatius huis Chr. Plattelandsvrouwen Bond afd. Sneek Geslaagd Benoemd De weg omhoog (III) De plicht om te leren - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Africhten van de politie hond Resultaat Stichting Kooien- fonds S. en O. ter bezichtiging Herhaling Huishoud- en Modeshow „Eefkes Krantsje” vrijdagavond in Sneek SNEEKER NIEUWSBLAD Kosten. Noodzaak. Turnkringbetoging 1961 Dwang. Steun. Persoonlijke mening MARS DOOR HET IJZEREN GORDIJN.... Onder leiding van de 33-jarige Tapeshwar Zutchi (midden voorgrond) uit India, is een groep jonge mensen uit München vertrokken voor een 600 km lange kruis tocht naar het Ijzeren Gordijn. De pelgrims willen 26 oktober aankomen in .het kwamen in Andau vele Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 30Ü5 (05150) b.g.g. 4091 Mr R. Mulder te Langweer slaagde voor het doctoraal examen notariaat. De grote moeilijkheid in Sneek is en blijft echter het veel te kleine aantal woningen dat ons wordt toegewezen, zowel voor de bestaande als voor de nieuwe industrieën. Woensdag 26 en 27 oktober. Show van Philips producten door Radio Minke. ma in Café Rest. Piso. Openingstijden ’s avonds van 7 tot 11 uur. Donderdag 27 oktober. Kynologenclub Sneek en Omstr. ’s avonds 8 uur in Café Rest. „Onder de Linden”. Lezing met film door de heer K. A. A. Rou wenhorst over „Africhting van de po litiehond.” Dinsdag 25 en woensdag 26 oktober, ’s avonds 8 uur: Circus Boltini, stand plaats Martiniplein. Woensdagmiddag 2.30 uur Matinee. Dinsdag 25 okt. Ned. Reisvereniging. Kleurenfilm van Salzkammergut en lezing met dia’s over Oostenrijk in zaal Piso, ’s avonds 8 uur. Benoemd tot derde kaasmaker aan de Coöp. Zuivelfabriek te Scharnegoutum de heer J. Haagsma te Julianadorp (N.H.) Woensdag 26 oktober. Huishoud- en Mo deshow door „De Vooruitgang”, Fa de Grijs, Fa Brattinga „Haweko” en Fa Slump in Hotel Hanenburg. Aan vang 7.45 uur. W’oensdag 26 oktober. Contactdag in Slump’s Naai- en Breimachinehandel, Hoogend, 's middags van 14-17 uur en ’s avonds van 19.22 uur. Verschi)nt MAANDAGS en DON DERDAGS Burgemeester Rasterhoff noemde het een belangrijke bijdrage voor de verdere industrieële ontwikklinge van Sneek en de Zuid.Westhoek al zal het ongetwij feld hoge eisen stellen aan de plaatselij ke gemeenschap wat betreft aanpassing, woonklimaat e.d. Er zullen hier en daar stellig wel moei lijkheden komen, maar anderzijds biedt deze vestiging ook vele mogelijkheden. Meer woningen Door een een tot nu toe onbekend ge bleven oorzaak is zaterdagmorgen 10 uur de bestelwagen van de heer J. Roelé te Irnsum op de rijksweg Leeuwarden- Zwolle bij Wijtgaard tegen een boom ge botst. Hierbij werd het 3-jarig dochter tje van de bestuurder op slag gedood. Zaterdag 5 november. Vergadering van Volmachten van het Waterschap „Heeg” v.m. 9.30 uur in Café B. Wes- tra te Heeg. Advertentieprij» 15 ct per mm. Bij contract (handeliadv.) ager. Abonnementsprijs f 3,— per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name <?an Sneeker Nieuwsblad. Ongetwijfeld is hier en in de gehele Zuid.Westhoek bouwcapiciteit aanwe zig. Het feit dat een woningwetwoning in Friesland 2000 gulden goedkoper is dan het gemiddelde in ons land bewijst, dat ér meer aanbod is dan vraag. De moeilijkheden welke de bestaande industrie krijgt onderschat ik dus niet, aldus de heer Zandstra, maar het plaat selijk belang en ook het streekbelang vereisen dat Sneek een plaats is waar men werk kan vinden. In onze eerste schets van het onder wijs hebben wij al gezien dat kennis een van de belangrijkste voorwaarden voor succes is. Maar die kennis is niet alleen van belang voor de persoon in kwestie, doch evenzeer voor de maatschappij als geheel. Als we terugkeren naar het commu nisme zien we dat daar als het ware kennisfabrieken zijn gebouwd, die, met het voorbijzien van de persoonlijkheid, de staat een zo groot mogelijk aantal knappe koppen moeten leveren. Hersens zijn nu eenmaal onmisbaar bij de ge plande ontwikkeling van een land. Met trots hoort men dan ook in de Sowjet.Unie verkondigen dat daar zoveel duizend meer technici en ingenieurs van de universiteiten komen dan waar ook ter wereld. In zijn opening wijdde de voorzitter o.m. enige woorden aan de kringactivi teiten in de afgelopen zomer, waarbij hij een waarschuwend geluid liet horen aan het adres van de verenigingsbesturen. Het blijkt namelijk dat ondanks de groei van het aantal verenigingen (thans 93) het bezoek aan de tuinfees ten een dalende lijn vertoont. Wil men de animo voor demonstraties en wed strijden stimuleren, dan dient het oog niet alleen op wedstrijden, optochten e.d. te worden gericht, doch moet ook de ontspanning, in welke vorm dan ook, de aandacht hebben. over, daar v. d. Heem zowel technisch als commercieel en sociaal zeer goed bekend staat. Het is van oudsher een familiezaak en past dus ook goed in het kader van de Sneker industrie. Ongetwijfeld zal deze vestiging in de eerste tijd grote moeilijkheden opleveren voor de bestaande industrieën die toch al te weinig mensen hébben, maar op de lange duur gezien moeten wij toch nieu we industrieën aantrekken. Als het in dustrieële- en kernbeleid van de rege ring over vier jaar opnieuw wordt be zien en de kernen aangewezen, moet Sneek iets kunnen laten zien, want al leen die kernen zullen overblijven, waar de industrie „aanslaat”. De heer Roelé liep zelf een hersen schudding op benevens een: gecompli ceerde beenbreuk. Hij werd evenals het stoffelijk overschot van zijn dochtertje naar het Diakonessenhuis te Leeuwarden overgebracht. De totaal vernielde auto werd in beslag genomen voor rjader on derzoek. Gistermiddag omstreeks zes uur is de 44-jarige mevrouw G. Poortstra-Akker man uit Witmarsum als slachtoffer van een verkeersongeval gevallen. Zij liep op de Engwirderweg (aan de rechter zijde) bij het verkeersplein, toen zij door de personenauto van de heer P. H. uit Luinjeberd, die door een tegenligger werd verblind, werd gegrepen en zó em- tig gewond, dat zij ter plaatse in het bij zijn van haar man overleed. Een zuster van het slachtoffer werd eveneens door de auto geraakt, doch zij liep slechts en kele lichte verwondingen op en kon, na dat haar voet in het ziekenhuis te Hee- renveen was behandeld, huiswaarts ke ren. Wonder boven wonder bleven de twee andere wandelaars, de echtgenoot van het slachtoffer en diens zuster H. Poortstra ongedeerd. In verband met de steeds toenemende werkzaamheden van het r.k. par. arm bestuur alhier, zoals het beheer over het St. Bonifatiushuis en de administratie van de scholen, is voor het St. Bonifa tiushuis een apart bestuur benoemd. Dit is samengesteld uit de heren: M. D. Ringnalda, Fr. J. Tromp, P. J. H. van der Werf, A. de Winter en L. F. Witteveen. Donderdag 27 okt. ’s avonds 8 uur film: Huis des onheils. Zaterdagmiddag kwamen de afgevaar digden van de Friese gymnastiekvereni gingen onder leiding van de heer J. de Jong in de nieuwe Schouwburg te Hee- renveen bijeen. Een belangrijk besluit van de vergadering was de beslissing dat de Turnkringbetoging in 1961 in Sneek zal worden gehouden als onder deel van de viering van het 75-jarig be staan van de vereniging TGP. Zondag 30 oktober ’s avonds 8 uur Kerk- concert in de Herv. Kerk te Oosthem. Medewerkenden Fries Vocaal Ensem. ble o.l.v. J. Veninga ,en Jan Baarda, organist te Culemborg. De heer Th. Zandstra, voorzitter van het Departement Sneek der Ned. Maat schappij voor Nijverheid en Handel, denkt er persoonlijk ook heel gunstig Zaterdag j.l. hield „Jeugd en Muziek” alhier ’n werkavond bij Hanenburg. De voorz. Dr A. S. Wadman heette het in vrij grote getale opgekomen publiek welkom, waarna hij het doel van de avond uiteenzette. Deze was n.l. geor ganiseerd als afsluiting van een in het gehele JM-gewest gehouden leden- en donateurswerfaktie. De personen, die hierbij waren „bewerkt”, werden uit genodigd ter kennismaking eens een avond bij JM te gast te komen, om te zien, wat deze, inmiddels al in heel Friesland bekend geworden vereniging, aan de jongelui biedt en voor hen wil doen. Daarom was men bij het bestuur er ook van uitgegaan, dat de hele avond door eigen krachten moest wor den gevuld; dit in tegenstelling met sommige andere avonden, waarop men sprekers of musici uitnodigt. Het programma bestond uit 12 pun ten, waarnaar met zeer veel aandacht is geluisterd. Een goede gedachte is geweest, dat de programmapunten steeds door de Niet altijd zien wjj het onderwijs als een goed. Soms aanvaarden wij het even als de dienstplicht als een noodzakelijk kwaad. Soms aanvaarden wij het hele maal niet. Toch is het vergaren van kennis nood zakelijk, zowel voor onze als we het zo mogen noemen privé-bestwil als voor die van ons gezamenlijk. Samen plukken wy nu eenmaal de vruchten van wat wjj allen presteren. Dit laatste is inderdaad een wat com munistisch aandoende leuze, die echter in de praktijk van onze democratie veel meer verwezenlijkt is dan achter het Ijzeren Gordijn. het bijzondere natuurlijk daargelaten worden eveneens geheel door officiële bestuursorganen bekostigd, met dien verstande dat de verhouding tussen de aandelen van rijk en gemeente anders ligt. Via een uitgebreide subsidieregeling, die voor iedere leerling met de juiste capaciteiten geldig is, worden de scho len bovendien toegankelijk gemaakt voor hen die zelf niet over de nodige gelde lijke middelen beschikken. Met zorg slaat men in het Westen die ontwikkeling gade. De resultaten daar, van heeft men hier gezien toen zonder voorafgaande waarschuwing de eerste Snoetnik door de ruimte wentelde. De opzienbarende successen van de Rus sische ruimtevaart zijn voor een niet ge ring deel te danken aan de straf gelei de, massale onderwijsinrichtingen. Ook aan deze kant van de ideologische barrière probeert men gebruik te maken van alle talenten die het land voort brengt. Met dit verschil, dat men hier niet de dwang gebruikt die in de Sowjet- Unie vanzelfsprekend is. Wel kennen wij een eerste leerplicht, die bij de wet is geregeld. In ons land moet ieder kind tussen een leeftijd van ongeveer 6% en 141^ een school bezoeken. En zelfs dat vinden wij al zo nu en dan teveel. Ove rigens, op het ogenblik neemt men ern stig in overweging die leerplicht te ver lengen. Dinsdag 1 november. Film .„Sneeuwjo. lijt en zonprofijt” van de Ned. Chr. Reis Vereniging in Aere Perennius, ’s avonds 8 uur. Bijna vier uren reizen met de bus kostte het ons vrijdag om in Emmen te komen, maar het doel loonde ruim schoots de moeite. In het City theater aldaar hebben we nl. die avond de films „Faja Lobbi” en „Prijs de Zee” van Her man v. d. Horst gezien en bovendien kennis gemaakt met deze internationaal vermaarde cineast en zijn echtegenote- medewerkster die persoonlijk aanwezig waren als gasten van de directie van het Bioscoop- en Theaterbedrijf Joh. Miede ma n.v. alhier, waartoe ook het theater in Emmen behoort. Beide films werden vertoond in een speciale voorstelling ter gelegenheid van het zevenjarig bestaan van dit theater, welke voorstelling ook door de burgemeester van Emmen, vele leden van de Gemeenteraad en een groot aantal persmensen werd bijgewoond. Op onze vraag of de gemeente voor deze nieuwe industrie ook een extra toe. wijzing van woningen krijgt, antwoord, de de burgemeester dat aan elke ge meente in dat geval een extra aantal woningen wordt toegekend, afhankelijk van de oppervlakte van nieuwe industrie. Dat zal dus ook hier het geval zijn, maar hoeveel het zullen zijn kon hij nu nog niet zeggen. Verder vertelde hij, dat de onderhan. delingen met v. d. Heem vlot en in uit zonderlijk korte tijd zijn verlopen en de ze zaak in de Raad komt zodra meer concrete bijzonderheden bekend zijn. Waarschijnlijk zal dat in een van de eerstkomende vergaderingen van de Raad reeds het geval zijn. Liefde) is van een ander genre. Hierin concentreerde de heep v. d. Horst zich meer op de adembenemende schoonheid van de Paradijsachtige natuur en de flo ra en fauna van Suriname, maar ook op het leven van haar bevolking, een men geling van rassen en volkeren en daar door van een grote verscheidenheid in godsdienst, zeden en gewoonten. Zo filmde hij o.a. de heldhaftige strijd van de vrachtvaarders in hun lange smalle korjalen tegen de woeste en ge vaarlijke stroomversnellingen welke tochten hij zelf niet zonder levensgevaar meemaakte, de Indianen- en Bosneger vrouwen in hun primitieve maar kunst zinnig versierde hutten, het spel van de kinderen in de rivier, de tedere zorg van de moeders voor hun baby’s, maar ook de gevaren welke er dreigen in ’t angst aanjagende en geheimzinnige oerwoud. En hoewel wij ons niet los konden ma ken van de indruk dat dit alles, figuur lijk gesproken, wel wat te mooi gekleurd wordt weergegeven en de werkelijkheid vooral wat het leven van de bewoners aangaat, wel iets minder mooi en roman tisch zal zijn, hebben wij toch veel van dit kunstwerk, dat mettertijd ook wel in Sneek vertoond zal worden, genoten. Een bijzondere en zeer gewaardeerde attractie was het optreden van het Su rinaamse orkest „De Guyana’s” dat, toen het de zaal binnen marcheerde, met veel applaus verwelkomd werd, maar na zijn optreden vóór de film Faja Lobbi door het publiek staande met een storm achtig en langdurig handgeklap uitge leide werd gedaan. Na de voorstelling was er met een aantal genodigden nog een gezellig zitje in Hotel „Het Heerenhof” met gelegen heid vragen te stellen aan de heer van der Horst en de heren Miedema, waar van ook gebruik werd gemaakt en voer den de journalisten en de heer J. Mie dema Jr. - samen gezellig in een hoek je - tot besluit nog een geanimeerd ge sprek over de filmprogramma’s en de recensies in de bladen. Het bericht, dat v. d. Heem N.V. te Den Haag in oinze stad een elektronisch toeleveringsbedrijf zal stichten, heeft zowel bij het gemeentebestuur als In de kringen van Nijverheid en Handel, Middenstand en Vakbeweging grote voldoe ning gewekt. Vrijdag 28 oktober ’s avonds 8 uur ver toning door de CEFA van de film „Komt U na de eerste!” in het Him. sterhfis te Oosthem. voor de eerste maal in Sneek. Het wordt gebracht op de openbare bijeenkomst van de P.v.d.A. afdeling in de toneelzaal van Hanenburg. De première in Oostra’s woonplaats werd een groot sukses en alle Friese bladen kwamen met gunstige recensies. Roel Oostra heeft .ruim twintig scè nes aan het onderwerp krant gewijd, waarbij hij met teksten geassisteerd werd door Jan Blokker, Annie M. G. Schmidt, Freark Dam, Douwe Tammin. ga, Paulus Akkerman en Yme Schuit maker, namen die geen verdere aanbe veling behoeven. In 't bijzonder wordt de parodie op het roemruchte zétfoutenduiveltje, de schrik van allen die bij het maken van de krant betrokken zijn, geroemd. Van een krantenkop „Menoeuvres UNO-leger joegen protte drokte” bijv, maakt het geniepige kereltje tenslotte „Meneuvels UNI.leger joegen een protte jokte”. Maar ook de kleur van de kranten, de redacteur die met zoveel smaken rekening moet houden, de soms idiote advertenties en de ingezonden stukken worden zeer geestig op de korrel geno men, terwijl eveneens op plezierige wijze de draak wordt gestoken met het da. mesblad, de kinderstrip, de recensie en de journalistiek in het algemeen. En waar in de persverslagen ook de prestaties van de uitvoerenden geroemd worden, wacht de bezoekers van boven genoemde bijeenkomst stellig ook hier een genoegelijke avond. Voor de zakelijke bijzonderheden ver wijzen we naar de advertentie in ons e.v. donderdagnummer. Zoals in de aanhef reeds is gemeld, werd besloten deze betoging in 1961 in Sneek te houden. De heer J. C. Kan gaf namens TGP een overzicht van de plan, nen voor dit oude turnfestijn, dat h.i. aan de moderne tijd dient te worden aangepast, met daarnaast de nodige ont spanning voor de deelnemers(sters). Begon voorheen de turnkringbetoging voor de verenigingen, welke om prin cipiële redenen op zondag geen sport Donderdag 27 oktober. Muziek- en Zang avond in de Baptisten Kerk, Willem Lodewijkstraat. Aanvang 8 uur. beoefenen, op zaterdagmiddag, TGP wil straks de gehele zaterdag en zondag benutten. De inkwartiering van het grote aan. tal deelnemers hoopt men op te lossen door het inrichten van een kamp in het Burgemeester De Hoop park, waarvoor de organisators reeds toestemming heb. ben. Verder is men van plan rondvaar ten te houden naar het Sneeker Meer en de Brekken. Deze voorstellen werden met instemming door de vergadering begroet, zodat TGP thans met de voor bereidende werkzaamheden voor het Friese turnfeest, waarvoor men de data 17 en 18 juni heeft uitgetrokken, kan beginnen. Wat men in het communisme met dwang wil bereiken probeert men hier met allerlei steun in de vorm van faci liteiten en subsidies. Van het lager on derwijs komen alle kosten voor rekening van de overheid in de vorm van rijk en gemeente, waarbij het rijk het grootste deel op de financiële schouders neemt. Alle andere vormen van onderwijs Donderdag a.s. 27 okt. spreekt voor de Kynologenclub „Sneek en Omstre ken” in „Onder de Linden” de heer K. A. A. Rouwenhorst, seer. KNVP over Africhting van de Politiehond. Een af gerichte politiehond zal ter demonstra tie aanwezig zijn. Bovendien zal een film gedraaid worden, waarop het gesproke ne wordt toegelicht. Een en ander be looft een interessante avond te worden. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. Het is zeer zeker een goede gedachte van het bestuur der Pluimvee, en Konij nenfokkers Vereniging „S. en O.” om, alvorens men de aangekochte kooien in gebruik gaat nemen, deze door de aandeelhouders en ook andere belang, stellenden te laten bewonderen. Natuurlijk zullen ze straks op de Wa. terpoortshow direct opvallen door hun fraaie uitvoering enz., maar dan zijn ze reeds in gebruik. Het bestuur geeft daarom vooraf ge. legenheid tot bezichtiging op a.s. don derdagavond, wat zeker wel zo leuk is vooral voor hen die door het nemen van een aandeel de aanschaffing mogelijk gemaakt hebben! Ongetwijfeld zullen velen van deze ge legenheid gebruik maken en er zich van overtuigen op wat voor manier het geld besteed is. Mede met het oog op de Algemene Ledenvergadering welke deze zelfde avond wordt gehouden, is het bezoek voor niet-leden wat extra vroeg gesteld. Men zie hiervoor de advertentie in dit blad. Omdat onlangs bij de Huishoud, en Modeshow van „De Vooruitgang”; Fa Donderdag 27 oktober. Bezichtiging nieuwe Tentoonstellingskooien S. en O. in zaal Hanenburg, ’s avonds van 7 tot 7.30 uur. De Chr. Plattelands Vrouwen Bond afd. Sneek kwam 20 okt. in Aere Peren nius bijeen. Deze vergadering werd be gonnen door samen te zingen Ps 100:1.4, waarna de presidente Mevr. Gerbrandy- de Boer voorging in gebed en Schrift lezing. Omdat binnenkort de Hervor ming herdacht zal worden, werden de dames bepaald bij het leven en sterven van Zwingli. Zwingli is door zijn vijanden om het leven gebracht omdat hij bleef vasthou. den aan zijn geloof. Voorafgaande jaren zijn de Hervormers Luther en Calvijn’s leven behandeld door de presidente. Nu deze derde figuur. Daarna werden de aanwezigen en gasten welkom gehe ten en de ingekomen stukken behandeld. De notulen werden gelezen door Mevr. Nauta-Wind doordat Mevr, de Jong.El. gersma verhinderd was wegens ziekte. Mevr. v. Gunst-Terpstra ontving een bondsinsigne omdat zij als 75.ste lid werd ingeschreven. De spreekster van deze middag was mej. Bergsma van de voorlich ting ten Plattelande, die sprak over „Hoe ben ik een goede gast en hoe een goede gastvrouw?” Er werden vele nuttige en goede wenken gegeven om een goede gast te zijn en ook om als gastvrouw het de gast aangenaam te maken. Ook tafeldekken, kleine geschenkjes, leuk in pakken en nog veel meer onderwerpen werden behandeld, en na de inleiding verschillende vragen gesteld en beant. woord, ’t Was een gezellige middag, waarop tevens vier nieuwe leden werden ingeschreven. De eerst komende vergadering wordt op 24 november gehouden en als altijd zijn gasten welkom. jongelui zelf werden aangekondigd (zij het dan dat ze bestuurslid zijn). En mocht alles niet even vlot gaan, men was er tenminste zeker van, dat dit een avond was, die helemaal door de leden zelf op poten was gezet. En wat hinderde het daarom als er eens iemand een beetje onzuiver speel de? Er is geluisterd naar een vioolkon- sert van Oscar Riding, gespeeld door Hylke Tromp, met begeleiding van Rieteke Kwant, naar een blokfluit- groepje met delen uit de Weihnachts- kantate van Frank Faber, naar jazz, door het Trio Gjalt Welling (het is niet uitsluitend „klassiek” bij JM!) naar een korte inleiding over het 15e con gres van de Internationale „Jeugd en Muziek” te Berlijn door de secretaris, de heer K. Rusticus, naar pianospel van Nieske van der Zijpp en Tjitske Veenstra en naar enkele werkjes voor strijkkwartet, die gespeeld werden door een zes man sterk kwartet! (Ie en 2e viool dubbele bezetting). Door de heren Schram, penningmeester der afd. en Rusticus werd ook nog voor gedragen een gedicht van Paul van Ostayen, waarbij de muzikale illustra tie was getoonzet door de pianist, de heer Schram. Apart van deze opsomming moet nog worden vermeld het schimmen spel, dat onder leiding van en door Bart Tromp werd opgevoerd, met me dewerking van Riek Hummel, Menko Menalda, Wiebe Veenstra en Arnout de Boer. Zonder de anderen tekort te willen doen (wat er is gespeeld was over ’t algemeen uitstekend!), zeggen we, dat dit wel een van de hoogtepun ten is geweest van de avond. Alles liep voortreffelijk en er is met veel aan dacht en plezier geluisterd en gezien naar delen uit Die Entführung aus dem Serail”, „Die Zauberflöte” van Mozart en de Figaro-aria van „De Bar bier van Sevilla” van Rossini. Bravis simo! Op deze avond is er bij de vele pun ten, die op het programma stonden, geen enkel geweest, dat uit de toon viel (letterlijk zowel als figuurlijk). Er is leuk gemusiceerd, en de voorzit ter kon dan ook met recht spreken in zijn slotwoord van een geslaagde en gezellige avond. Bij dit slotwoord werden ook de prijzen uitgereikt aan de winnaars van de quiz, die op 24 september j.l. was gehouden. Het waren Bart Tromp, le prijs en Tjitske Veenstra, 2e prijs. Door de in het begin genoemde le den- en donateurswerfaktie is het aan tal leden gestegen tot 90, het aantal Vrijdag 28 oktober ’s avonds 8.15 uur. Uitvoering Ned. Kamerkoor o.l.v. Fe lix de Nobel in de Geref. Kerk 'te Workum. Na een openingswoord van de heer J. Miedema Jr. stelde deze de heer v. d. Horst aan het publiek voor, dat de kun stenaar met een warm applaus begroette en met aandacht luisterde naar het kor te vraaggesprek dat onze stadgenoot met hem voerde. Wij vernamen hier o.a. uit dat de heer v. d. Horst weinig woorden in zijn films gebruikt omdat naar zijn mening het filmbeeld en de geluiden zelf voldoende uitdrukkingskracht moe ten hebben. Voor het vervaardigen van Faja Lobbi (waarvan de produktie oor spronkelijk ter hand werd genomen in opdracht van de Rijksvoorlichtingsdienst ten behoeve van het toenmalige Mini sterie van Zaken Overzee) heeft hij ne gen maanden in Suriname gereisd en tienduizend meter film gebruikt, waar van tweeduizend meter voor de film is benut. Als eerste film in dit nationaal pro gramma werd ’’Prijs de Zee” vertoond, een machtig werk. Hier en daar wel eens wat te liefelijk, maar over ’t geheel ge nomen imposant en fascinerend en van een zeldzame uitbeeldingskracht Een echt Nederlandse film bovendien en boeiend van begin tot eind. De kleurenfilm „Faja Lobbi” (Vurige Het nieuwe programma „Eefkes Krant- de Grijs, „cöupónhuis”;’ Fa °Bratt’inga7 sje” van het Friese cabaretgezelschap „Haweko” en Fa Slump, Naai, en Brei- Roel Oostra te Drachten komt vrijdag machinehandel, vele dames teleurge. steld moesten worden, omdat de zaal niet alle belangstellenden kon bevatten, wordt deze show a.s. woensdagavond herhaald in Hotel Hanenburg, zoals in een advertentie in dit nummer wordt aangekondigd. Als speciale attractie zal deze show worden opgeluisterd door muziek op het prachtige pijploze orgel. Dat hiermee grote en steeds groter wordende bedragen gemoeid zijn wekt geen verwondering. Ter illustratie de volgende bedragen: nog in 1950, dus tien jaar geleden, beliepen de totale overheidsuitgaven voor het onderwijs 500 miljoen gulden. In 1957 was het al ruim verdubbeld tot meer dan een mil jard. Alleen voor land- en tuinbouwonder- wijs werd in 1954 10.787.000,gulden uitgekeerd. Voor nijverheidsonderwijs f 113.296.000,en voor gewoon en voortgezet gewoon lager onderwijs sa men f344.749.000,—. Dit zijn bedragen van bruto.over. heidsuitgaven, dus van rijk en gemeen te samen. Het zijn enorme getallen, maar de rente kennis is zo be langrijk dat de waarde niet te schatten is. Te Den Haag slaagde voor het le ge deelte, eerste scheepswerktuigkundige G.H.V. onze vroegere stadgenoot J .v. d. Oostenrijkse Andau aan de Hongaarse grens. In 1956 Maandag 24 okt. en dinsdag 25 okt. ’s avonds 8 uur film: Meisjes zonder kamers.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1