Zangver. „Nij Lihben” morgen 25 jaar! Europa’s enige vrouwelijke perschef AGENDAJ waterpoort-krabbels IJLST WYM BRITS ERA DEEL BUITENLANDS OVERZICHT I van door Speurder Jy 1 i en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Donderdag 27 okt. 1960 115e jaargang no. 86 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Meerderheid Franse Nationale vergadering (nog) achter De Gaulle Motie van wantrouwen verworpen Vier maanden geëist wegens kerkscliennis De Turnkringbetoging 1961 1 Roelie Meijer: „Een beroep, waarin men mensen leert kennen” Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Jaarvergadering Buurtver. De Noord Oosthoek N.C.V.B. Oppenhuizen SNEEKER NIEUWSBLAD 7 het circus waar. Weer free-lancer enkele textielbladen Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (05150) b.g.g 4091 zoals ze behoorlijke dosis vakkennis Gisteren hoorde de kapelmeester van het ijsballet van Maxi en Ernst Baier, de 33-jarige H. H. uit Rensburg voor de rechtbank van Leeuwarden vier maan den gevangenisstraf tegen zich eisen. Elke donderdagavond oefent het da- mes-gymnastiekclubje „Ontspanning” in de zaal van de Sperkhem-school. Op zich zelf geen vermeldenswaardig Verte hijm MAANDAGS en DON DERDAGS Naar ons van de zijde van het T.G.P.- bestuur werd bericht, was de medede ling betreffende het kampeerterrein, ge daan in de kringvergadering te Heeren- veen, niet geheel juist. Er moeten nl. nog onderhandelingen met B. en W. worden gevoerd over het gebruik van een terrein in het Burge meester De Hoop park door de deelne mers aan de betoging. plm. 70 bedroeg, is helaas teruggelopen tot 38. Dit jubileum wordt niet gevierd, maar een jubileumgeschenk in de vorm van een flink aantal nieuwe leden zal stellig welkom zijn. Ad verten tieprijt 15 ct per mm. Bij contract (handelsadv.) ager. Abonnementsprijs f 3,— per halt jaar. Franco per post f 3.75 pet half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Op 1 november gaat het circus weer uit elkaar. Dan gaan de medewerkers naar hun vaderland terug of proberen ze op andere wijze de winter door te komen. In deze tijd wordt een nieuw programma opgesteld en in het voorjaar gaat de zaak weer draaien, soms met een geheel andere bezetting en nummers. Roelie zelf gaat dan weer een tijdje free-lancen en wil daarna proberen weer bij een of ander circus in dienst te ko men. „Ik heb er tenminste een heerlijke tijd gehad”, zegt ze, „en mijn liefde voor reizen kon ik op die manier geheel be vredigen. Er zijn ontzettend prettige mensen onder de circusartiesten, die de meest uiteenlopende levensgeschiedenis sen hebben.” Haar opinie over het circusleven: „Een leven vol afwisseling.” En met de na klank van deze woorden nog in de oren verlieten wij de wagen van Europa’s enige vrouwelijke perschef. Zijn werk bracht neurotische spannin gen bij hem te weeg, die tot uiting kwa men in kerkvernielingen. Toen het ijs ballet in Leeuwarden was, had hij tus sen de voorstellingen vernielingen aan gericht in het interieur van de Rooms Katholieke kerk te Wijtgaard. Ook in Eindhoven, Zwolle en Wijnbergen was hij opgetreden als kerkschenner. Ommezwaai Een advertentie, waarin circus Boltini een free-lance journaliste vroeg, die te vens de funktie van gastvrouw en pers chef kon vervullen, bracht de omme zwaai. Aanvankelijk waren er nog enige moeilijkheden van de zijde van de di rectie van de krant waaraan ze was ver bonden, doch ze zette haar zin door en kwam bij Boltini. Zoals elk nieuw beroep, bracht ook dit aanvankelijk moeilijkheden mee. „Jour nalisten kunnen soms lastige mensen zijn. Op al hun vragen moet je maar een antwoord hebben en daar was ik in ’t begin echt niet ten volle op voorbereid”, zegt Roelie, terwijl ze een trek aan haar Het pad van de voormalige Belgische Kongo gaat niet over rozen. In de tweede helft van dit jaar hebben wij daar al vaak over geschreven. Toen kolonel Moboetoe de macht aan zich trok en Loemoemba en de communis tische invloed uitschakelde, leek er even een verandering ten goede te komen. Maar de jongste berichten uit dit roerige land wijzen er op, dat de invloed van Moboetoe, die met geen enkel officieel gezag is bekleed, aan het tanen is en dat men er rekening mee moet houden, dat Loemoemba weer ten tonele verschijnen zal. Moboetoe is ten zeerste verbolgen op de Ver. Naties, die hem op geen enkele wijze kunnen erkennen. Hij heeft begin deze week de betrekkin gen met de Ver. Naties verbroken en was van plan zelf naar New York te gaan om zijn zaak in de Algemene Vergadering te bepleiten. Maar deze reis heeft hi] afgezegd, misschien om dat de spanningen in het land en de strijd om de macht zijn afwezigheid niet dulden. De Ver. Naties, die een absolute on zijdigheid in alle binnenlandse conflic ten aan de dag hebben gelegd, erva ren, dat zij hiermee iedereen tegen zich innemen. In de Ver. Naties heeft het vrij wil de optreden van Chroestsjow verba zing gewekt. Het blijkt echter een nieuwe stijl van Russisch diplomatiek sigaret doet. „Hoe groot de piste was, Al is momenteel Japan het land van demonstraties op politiek terrein, ook sommige bewoners van onze Wa- terpoort-stad vóelen zich geroepen hun meningen in het openbaar te ui ten. Zo zag Speurder in de School straat op no. 27 een druk beschilderd raam, waarop de namen van Tsjom- be, Nikita, Nasser en Loemoemba prijkten. Over de aanstaande presi dentsverkiezingen in Amerika laten zij zich echter niet uit, want getuige de aanduiding „Ike”, beschouwen zij hém nog steeds als de sterke man. feit. In ons land zijn honderden van deze clubjes. Maar een van de deel neemsters van dit Sneker groepje is mevr, wed, H. de Vries-Boomsma, leperilaan 28, die op haar 75ste jaar nog altijd actief meedoet. Natuurlijk zijn sommige oefeningen voor haar taboe, maar voor een partijtje volley bal of een paar eenvoudige grond- gymnastiekoefeningen draait zij haar hand niet om. Een kras staaltje van levensblijheid. af lid zijn en dus met het koor jubileren. Directeuren waren achtereenvolgens de heren G. Koning te Huizum (nov. ’35 -juni ’38), S. Hoekstra Sr. te Woudsend (juni ’38-maart ’40), P. A. Hettinga van Sneek (maart ’40-okt. ’48), J. Nauta te Sneek (okt. ’48-jan. ’52), terwijl thans de heer Sj. Hoekstra te Hommerts de leiding heeft. Het aantal leden, dat bij de oprichting en hoeveel stroom er verbruikt werd! ■Ik wist het lang niet altijd en dan rende ik gauw naar mijnheer Boltini of als die niet in de buurt was, vroeg ik een ar tiest. Maar momenteel ben ik van alles op de hoogte en behoef ik geen hulp meer. We hebben anders veel medewer king van de pers, radio en televisie, al zijn deze laatste mensen wel erg stug. Ze maken nu direct niet een programma van een circus.” Maandagmiddag is Speurder eens een kijkje gaan nemen op de groentevei ling aan de Oppen- huizerweg die wel een heel ander beeld geeft dan de provisorische vei ling zoals die vroe ger op de Rienck Bockemakade werd gehouden, waarvan U hieronder een kiekje ziet, 's Avonds heeft hij een praatje met de heer J. Sminia ge maakt, die reeds 35 jaar aan het vei lingwezen is verbonden. In 1931 is de veiling naar de Oppenhuizerweg ver plaatst en mettertijd is deze aange past aan de eisen van deze tijd. „Sloeg de heer Wietse Koopmans vroeger met de mond af”, thans heeft elke koper een vaste bank, waarop een knop met een nummer, dat cor respondeert met het nummer dat hij op de elektrische klok heeft. Wil de winkelier een partij kopen, dan drukt hij op de knop en de wijzer, die de prijzen aangeeft, staat stil en het lampje verlicht het nummer van de koper. Een grote tijdsbesparing dus. De Sneker groenteveiling staat met Harlingen als derde op de lijst van veilingen in Friesland. In hoofdzaak wordt hier groente en fruit verkocht, soms tot f 15.000,- per veilingdag. In 1959 bedroeg de totale omzet ruim een miljoen gulden, doch dit jaar zal dit bedrag wel niet gehaald worden, De veiling is een instelling, die door een vereniging van kwekers in stand wordt gehouden. In 1946 is het per soneel officieel in dienst gesteld van het veilingwezen, doch de meesten werken er veel langer. De meeste le veranciers komen uit de omgeving van Sneek, want zelf bezit onze stad geen enkele kweker. Donderdag 27 okt. 's avonds 8 uur film: Huis des onheils. Vrijdag 28 okt. t.e.m. zondag 30 okt. iedere avond te 8 uur en zondag middag te 5 uur film: Sing Baby Sing. Zondagmiddag 30 okt. te 2.30 uur film: De slag om de V 1. Minachting voor de democratie Vooral omdat De Gaulle de dagen tevoren op een reis door Zuid-Frank- rijk enkele malen de gelegenheid heeft gehad niet alleen te dreigen met kamerontbinding, maar met een be roep op het volk. Met andere woorden een referendum, waarbij het volk zich zou kunnen keren tegen al die politici, militairen, vakbondsleden en journa listen, die invloed willen uitoefenen op de Franse politiek. De Gaulle wil dat voorbehouden aan zichzelf en zijn handwerkslieden in de regering. Uit deze opmerkingen spreekt overigens eeh minachting voor de parlementaire democratie, die in een Westelijk land onaangenaam aandoet. De Gaulle heeft zich de laatste tijd vervreemd van de goedwilllende lin ker zijde en het centrum, bestaande uit socialisten en radicalen, doordat hij uitingen voor een vrede in Algerije even sterk de kop indrukt als hij wei gert de politiek van de ultra’s, gericht op een Frans Algerije, te aanvaarden. Dat heeft ten gevolge, dat er ter rech ter zijde en vooral in het leger onte vredenheid ontstaat over de gang van zaken. Er zijn legio geruchten over mi litaire staatsgrepen in omloop. Aan de andere kant vervreemdt De Gaulle’s politiek het centrum van zich. De so cialisten gaan nu doelbewust in de oppositie en de openbare mening, die nu nog in De Gaulle de enige moge lijkheid ziet en de enige hoop op een einde van de oorlog in Algerije, omdat hij als militair het leger in bedwang zal weten te houden, kan op den duur vooral als de vrede maar uitblijft, zich ten ongunste van De Gaulle keren. Invloed Moboetoe taant Franse Nationale Vergadering optreden te worden, want ambassa deur Smirnow heeft zich te Bonn, bij een lezing van minister Erhard zo we ten op te winden, dat hij boos uit de zaal is weggelopen. Erhard had be toogd, dat het communisme (hij noem de Rusland niet bij name) vele vol keren onder de duim houdt en dat men dat niet mag vergeten als men van im perialisme spreekt. Dat was Smirnow te veel. Maar aan de andere kant is de verontwaardiging van Moskou be trekkelijk beperkt gebleven. Tegenstellingen in Oostenrijk In Oostenrijk heeft kanselier Raab het ontslag van zijn regering aangebo den, maar president Scharf heeft het geweigerd en nu zoeken de R.K.- en socialistische coalitiegenoten naar middelen om de tegenstellingen, wel ke gerezen zijn naar aanleiding van het opstellen van de begroting, te overbruggen. Beide partijen, die, op enkele neo-nazistische zetels na, het parlement geheel beheersen, zijn het in principe eens over een verbetering van de pensioenregeling. De socialis ten willen deze verbetering geheel ten laste van de schatkist laten komen, waarmee een goede 800 miljoen schil lingen gemoeid zou zijn. De R.K.- volkspartij echter wenst dit tekort, dat door nieuwe belastingen gedekt zou moeten worden, niet te aanvaar den en stelt voor de bedragen voor het fonds, dat gevoed wordt door bij dragen van arbeiders en werkgevers, enigszins te verhogen. Dit is de kern van het probleem waar het in Oosten rijk op het ogenblik om gaat. Tweedracht bij Labour In Engeland heeft Harold Wilson, een vooraanstaand parlementslid-van Labours linker vleugel, zich candidaat gesteld voor de leiding van de parle mentaire partij, enigszins te vergelij ken met onze parlementsfractie. Het ziet er overigens niet naar uit, dat hij het zal kunnen winnen van Gaitskell, de leider van de rechter vleugel, die op de jongste partijconferentie inzake de atoombewapening een nederlaag heeft geleden. Wilson wijst er in het bijzonder op, dat de fractie niet in tegenstelling met de richtlijnen van de conferentie mag komen, omdat zo de tweedracht in de beweging het karak ter van een kloof zou kunnen krijgen. Wanneer Gaitskell wint en deze richt lijnen in de wind zou slaan, dan is het niet uitgesloten, dat een gedeelte van de linker vleugel een afzonderlijke partij zal gaan vormen. De kansen van Labour bij volgende verkiezingen de conservatieven af te lossen worden hierdoor wel beperkt. Vogelliefhebbers en andere volière- f houders weten wel hoeveel moeite ’t kost jonge vinken in leven te hou den, Maar toch is X^. de heer N. J. Blom 2e Woudstraat 46, in zijn pogingen geslaagd. Op 14 juli van dit jaar kro pen drie jonge slagvinken uit het ei en op ‘t ogenblik zijn nog twee man vinken in leven (een voorbeeld van het sterke geslacht dames!). Het ,me- nu van deze diertjes - vleeseters - bestaat uit mugjes, sprinkhanen-, mie reneieren enz. De heer Blom was dan ook geregeld langs de walkant van slootjes te vinden om voedsel voor zijn gevederde vrienden te zoeken en tot nu toe blaken ze van welstand. Het wedstrijdelement neemt een steeds grotere plaats in bij de spelle tjes van de jeugd. Wim Kroon en z’n vriendje demonstreerden dit maan dagmiddag. Zij maakten er nl. een wedstrijd van, wie het dichtst op de walkant langs het Grootzand durfde fietsen. De strijd nam een aanvav/g, doch het einde was voor Wim een wel erg koude douche. Ter hoogte van Hofstede liet vrouwe Fortuna hem in de steek en het water inrij den. Een juist passerende wandelaar viste de jeugdige optimist weer op. Dinsdagavond hield de Buurtvereni ging de „Noord Oosthoek” haar jaar vergadering onder leiding van de voorzitter de heer A. Dijkstra, die her innerde aan het grote succes dat dok ter Feenstra had met z’n verzoek om donors op hun feestavond in januari j.l. 28 personen gaven zich hiervoor op. Maar ook memoreerde hij de grote vernielzucht van de jeugd in de speel tuin. In het afgelopen seizoen moest de politie in vele gevallen ingrijpen. Dat de ouders hun kinderen daar nog eens dringend op wijzen, is van groot belang. Secretaris de heer Tj. Ligthart gaf in zijn jaarverslag een duidelijk beeld van het wel en wee der vereni ging. Zo werd het kinderfeest nog eens genoemd met het kindercircus Saranti. waarvan de jeugd, maar niet minder de ouderen veel hebben genoten. Jam mer dat het later in Amicitia zo’n fias co is geworden. De feestavond op 13 januari, met het gezelschap „De Ghe- sellen van den Spele” was eveneens een succes en de boottocht in juni van dit jaar een zegetocht, met schitterend weer, een gezellig publiek en een pri ma consumptie. Het verslag van de penningmeester de heer F. de Jager, vermeldde een tekort van 103,77, ontstaan door het aanschaffen van speelwerktuigen en verbeteringen in de speeltuin. Dit te kort zal zo spoedig mogelijk moeten worden aangezuiverd, zo betoogde de voorzitter en wel door verhoging van de contributie, die aanmerkelijk lager is dan bij de andere Buurtverenigin gen. Hij stelde dan ook voor de con tributie met een gulden per jaar te verhogen, waartegen geen der aan wezige leden bezwaar had. De kascom missie, bestaande uit de heren Suier- veld en Hilverda had alle lof voor het beheer van de financiën, waarvoor h.i. een dankwoord zeker op z’n plaats was. Allen stemden hier graag mee in. Zie verder pagina 2 lijt en zonprefijt” Reis Vereniging in 's avonds 8 uur. Dinsdag 1 nov. ’s morgens 9 uur in „Ons Gebouw”. R.K.V.C. Allerheili- genvolleybaltoernooi. Donderdag 3 nov. Toneelavond To neelgroep „Amicitia” in Amicitia. Aanvang 8 uur. Zaterdag 5 november. Vergadering van Volmachten van het Waterschap „Heeg” v.m. 9.30 uur in Café B. Wes- tra te Heeg. Voor de afdeling Oppenhuizen van de N.C.V.B. sprak vorige week de heer M. Baaijens van Sneek over: „Aanpassings moeilijkheden in een veranderde maat schappij”: In zijn boeiende rede wees de heer Baaijens er op dat veel van die veranderingen goede dingen zijn. Denk maar aan de veel betere levensomstan digheden vergeleken bij bv. 50 jaar ge leden. Maar juist die veranderingen ma ken het vaak moeilijk voor de jeugd en ook voor de ouderen om die jeugd te be grijpen. Het verschil tussen de jeugd van yele ouderen en in de jeugd van nu is zo groot. En veel dingen zijn er waar we ook niets tegen kunnen doen omdat alles nu eenmaal zo geheel anders ge worden is. Doch spreker wekte allen op in de weg van het geloof te trachten de jeugd vast te houden en leren haarte begrijpen in haar moeilijkheden. Na de pauze beantwoordde de heer Baaijens nog enkele vragen waarna de presidente hem hartelijk bedankte voor het goede dat hij deze avond gebracht had. Het Chr. Gemengd koor „Nij Libben” te Jutrijp-Hommerts, bestaat morgen 25 jaar. Het initiatief tot de oprichting ging in dertijd uit van de Geref. predikant Ds A. Wijmenga en de heer K. de Vries, toendertijd hoofd van de Herv. School te Hommerts. Het eerste bestuur bestond uit de heren K. de Vries voorzitter, A. Hofman, secretaris, Joh. Dozeman, pen ningmeester en de dames W. Huitema en E. v. d. Hoek. Het tegenwoordige wordt gevormd door dfe heer K. Sijbranda, voorzitter mej. Antje Gaastra, secretaresse, K. Koopmans, penningmeester, W. Visser en G. Rienstra van wie de heren Sij branda en Visser al van de oprichting Er was dus alle reden voor een jour nalistiek babbeltje. Zij vertelde ons, dat bij haar weten geen enkel circus in Eu ropa er een vrouwelijke perschef op na houdt. Een fascinerend beroep noemt ze het. Een beroep waarin je mensen leert kennen, die je anders nooit zou leren kennen. Vooral de artiesten zijn heel an ders dan anderen. Over haar levensloop vertelde ze, dat ze na de "middelbare school eerst toneel speelster of danseres wilde worden en daarvoor ging ze ook naar Frankrijk. Intussen had ze echter al verschillende artikelen geschreven o.a. reisbeschrij vingen en ontmoetingen met Nederlan ders in het buitenland, welke allemaal geplaatst werden. Trouwens ze komt uit een journalistenfamilie. Zowel haar va der, haar zuster als haar zwager zijn journalist en op den duur zag ze ook wel in (tot grote vreugde van haar ou ders) dat ze meer voor journaliste in de wieg was gelegd. Zij ging daarvoor naar het persinstituut te Amsterdam en later werd ze als leerling-journaliste op de economische redaktie bij het „Parool” aangesteld. Weer later werd ze redak- trice van „Texpress” en „Textilia”, waarvoor over een moest beschikken. Donderdag 27 oktober. Show van Philips producten door Radio Min- kema in Café Rest. Piso. Geopend ’s avonds van 7 tot 11 uur. Donderdag 27 oktober. Kynologenclub Sneek en Omstr. ’s avonds 8 uur in Café Rest. „Onder de Linden”. Lezing met film door de heer K. A. A. Rou wenhorst over „Africhting van de po litiehond.” Donderdag 27 oktober. Bezichtiging nieuwe Tentoonstellingskooien S. en O. in zaal Hanenburg, ’s avonds van 7 tot 7.30 uur. Donderdag 27 oktober. Muziek- en Zang, avond in de Baptisten Kerk, Willem Lodewijkstraat. Aanvang 8 uur. Vrijdag 28 oktober, ’s Avonds 8 uur zaal Hanenburg. Openbare bijeen komst P. v. d. A. afd. Sneek. Zang „Morgenrood”. Cabaret door het ge zelschap „De Spinnekop”. Vrijdag 28 oktober ’s avonds 8 uur ver. toning dooi- de CEFA van de film „Komt U na de eerste!” in het Him. sterhüs te Oosthem. Vrijdag 28 oktober ’s avonds 8.15 uur. Uitvoering Ned. Kamerkoor o.l.v. Fe lix de Nobel in de Geref. Kerk te Workum. 'Zondag 30 oktober ’s avonds 8 uur Kerk- concert in de Herv. Kerk te Oosthem. Medewerkenden Fries Vocaal Ensem ble o.l.v. J. Veninga en Jan Baarda, organist te Culemborg. Maandag 31 okt., dinsdag 1 en woens dag 2 nov. Herhaling knipdemon- stratie in zaal Hanenburg, ’s Mid dags 2.30 en ’s avonds 8 uur. Maandag 31 okt., dinsdag 1 en woens dag 2 nov. Utfiering Krite Snits yn Amicitia. Alle jounen om 8 ure. Dinsdag 1 november. Film .„Sneeuwjo. van de Ned. Chr. Aere Perennius, De heeft een motie van wantrouwen te gen de regering verworpen. Er stem den 207 leden voor de motie, wat on voldoende is, want een motie van wantrouwen moet de absolute meer derheid (in dit geval 277 stemmen) verkrijgen om de regering tot aftre den te dwingen. De inzet van de motie was het voorstel van de regering Frankrijk een zelfstandige atoombe wapening te geven. De tegenstanders hiervan zijn in de meerderheid; zij vrezen o.a. dat Frank rijk onder De Gaulle een te nationa listische politiek zal gaan voeren, die het land van Amerika en Engeland zal vervreemden. Velen zien hierin bo vendien een nutteloos wapen, dat het Amerikaanse atoomwapen dupliceert, terwijl voor het beschikbare geld een veel beter afgewogen defensie-appa- raat verkregen zou kunnen worden. De tegenstanders kwamen van de banken van de communisten, socialis ten, radicalen en rechtse onafhankelij- ken. De R.K.M.R.P., die evenmin voelt voor de atoombewapening en tegen De Gaulles politiek bezwaren koestert, is niet zo ver gegaan zich bij deze oppositie aan te sluiten. Zoals het debat zich in de Kamer ontwikkeld heeft, was eigenlijk niet meer zozeer het atoomwapen als wel het bewind van De Gaulle inzet ge worden. En wel door de woorden van de ministers en de gaullistische Ka merleden, die voor de motie stemmen een verraad aan De Gaulle noemden. Er is ook druk geschermd met het dreigement van Kamerontbinding voor het geval de motie van wantrouwen zou worden aangenomen. Men is nog verder gegaan. In de wandelgangen schermde men met het dreigement, dat De Gaulle zich wel eens, gewond dooi’ de ondankbaarheid van de par lementsleden, zou kunnen gaan terug trekken van het politieke toneel. Aan gezien het van iedere weldenkende Fransman de grote angst is, wat er zal gebeuren als De Gaulle er eens niet meer zal zijn, maakte dit wel enige indruk, hoewel het gerucht vermoede lijk wel met scheppen zout genomen moest worden. Dit is een uitspraak van de perschef van circus Boltini, dat gisteren haar laatste voorstelling in onze stad heeft gegeven. Het beroep perschef is veel eisend. Hij moet afspraken maken, mensen uitnodigen, vergunningen aan vragen enz. In de meeste gevallen zijn deze heren ook door-de-wol geverfde lieden, die een jachterig bestaan hebben, maar die toch niet anders zouden willen. En daarom was onze verrassing des te groter toen wij bij circus Boltini een vrouw aantroffen, die deze functie vervult. Roelie Marijke Meijer, oud 22 jaar, geen onbekende in de journalistiek, neemt de honneurs op dit gebied voor

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1