Diamanten bruiloftspaar te Irnsum Een afscheid bij Gemeentewerken succes Reunie Nederlandse Pampuszeilers volgend jaar tijdens de Sneek-Week Heel Friesland zit in de bus, maar niet alles is „in de bus” „Eefkes krantsje” ook hier een groot IJLST WYM BRITS ER A DEEL en van I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, T 115e jaargang no. 87 Maandag 31 okt. 1960 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 3 Verlaging lokale- en inter lokale telefoontarieven Geslaagd Onveilig verkeer Afscheid, bevestiging intree Ds J. Gras Kerknieuws De ynsamling foar „Concordia” Afscheid, bevestiging en intree Ds J. A. Brandsma Muziek- en Zangavond in de Baptistenkerk Verkoopavond Gemeentebestuur van Sneek handhaaft bestaande richt lijnen voor woningtoewijzing Opbrengst collecten Ds Hamel bij Chr. PI. Vr. Bond te Abbega --■--r.Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Farah Diba heeft een zoon Vijf bedrijven vervoeren 14 miljoen passagiers per jaar Twee steunpilaren van hun corps en SNEEKER NIEUWSBLAD B. V. I de van Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 l'eleioon: 3005 (05150) b.g.g. 4091 daarbij namens de Personeelsvereniging de Rimen en Teltsjes van de bruorren Halbertsma aan. Wethouder H. W. Fijlstra, sloot zich namens het gemeentebestuur gaarne bij deze hulde aan. Ook de gemeente is veel dank aan hem verschuldigd. De burge meesters had daarvan gaarne persoon lijk willen getuigen, maar hij was helaas verhinderd. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS In de vacature Ds Dr K. H. Siccama is door de kerkeraad der Nederl. Herv. Gemeente alhier toezegging van beroep gedaan aan Ds Mr J. A. Vaandrager te Hall (Gld.). N.T.M. De jaarlijkse reünie-wedstrijd voor de Nederlandse Pampuszeilers zal volgend jaar op de dinsdag in de Sneek.week worden gehouden. Acht bekende Hol landse cracks hebben nu al toegezegd te zullen komen. Het gaat in deze wed strijd echter niet alleen om snelheid, ook de bevat enheid en behendigheid van de deelnemers zal worden beoordeeld. Bovendien zal aan het bestuur van de K.Z.V.S. verzocht worden in de Sneek week weer een Holland.Friesland wed strijd in deze klasse te doen houden. De Hollanders dorsten nl. naar revanche voor de nederlaag die ze dit jaar op het Sneekermeer moesten slikken. Daarmee zijn we er echter nog niet. De service, die door het personeel ge boden wordt, is in het algemeen ver onder de maat. Zeer dikwijls laat men de reizigers zelf hun bagage naar bui. ten sjouwen, de behulpzame hand is te vaak zoek en te dikwijls rijden de bus- sen al voordat de deuren dicht zijn en de passagiers zitten. Van de zijde van de passagiers konden veelal de fatsoens. normen ook beter in acht worden geno men. Tassen en koffers in de gangen, pindadoppen en schillen op de vloeren, roken achterin de bus .schreeuwen en op een tweepersoonsbank zo breeduit zit. ten, dat de tweede zitplaats tot een kwelling wordt, zijn geen bijzondere verschijnselen. En op het punt van de Wat is er veel aandacht aan wegen besteed, De smalle niet smal meer, de brede verbreed. Met kalklijnen heeft men de baan gemarkeerd, Heel duidelijk.zichtbaar en vet „uitgesmeerd” We weten wat mag en we weten wat móet En hoe je jezelf en een ander behoedt. Verbodsborden zie je als waarschuwingssein, Die als je zo nagaat: niet nodig zouden zijn t Rijvaardigheidsboekje perfect toegepast, Door óns geen verhaaltje, geen Leiden.in.last Wij rijden zo rustig met stuurvaste hand, Met auto- en scooter. en brommer-verstand. En tóch als je ’s avonds de kranten opslaat, Dan zie je een lijst die je nadenken laat PHILIA. Advertentieprij» 15 ct per mm. Btj contract (handelsadv.) ager. Abonnementsprija t 3,— oer half jaar. Franco per oost f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name »an Sneeker Nieuwsblad. Donderdag jl. werd in de baptisten kerk alhier een muziek- en zangavond gehouden. Het grote aantal bezoekers dat de kerk bijna geheel vulde, zong in hartverwarmende samenzang, begeleid door organist J. de Boer, vele geestelijke liederen. Het zojuist weer opgerichte muziekgezelschap „Arpa”, onder leiding van dhr. Joh. J. Slump speelde en zong op bizonder prettige wijze; het dankba re publiek luisterde met aandacht naar het werk van dit veelbelovende ensem ble. Een mannenkwintet uit Heerenveen zong enkele negro-spirituals, gospelsongs en andere geestelijke liederen, waarnaar eveneens met waardering werd geluis terd. Tenslotte bepaalde de leider van deze avond, ds J. van Dam, zijn talrijk gehoor bij het onderwerp „Zingen en zingen is twee”. Spreker ging er vanuit, dat zin gen één van de schoonste gaven in Gods schepping is. Was aanvankelijk het zin gen van de mens afgestemd op Gods stem die als ondertoon in de symphonic der schepping doorklonk, door de zonde klonk reeds spoedig het lied van Lamech, het lied der wrake. Deze twee verschil lende wijzen van zingen hebben mensen en volken de geschiedenis door aange heven. Als hoogtepunt noemde de spre ker de „Lofzang”, welke Christus aan hief toen Hij met Zijn discipelen het avondmaal had gevierd. De mens die Christus kent en God dient mag Z'TKgen. Zijn gehele leven moet zijn afgestemd op de grondtoon van Gods Stem in de wereld. Zijn lied is nog niet volmaakt; dat lied zal eenmaal klinken: staande voor de troon van het Lam, als het nieuwe lied zal gezongen worden ter ere van het Lam Gods. WOUDSEND. De Hervormde Vrou wenvereniging alhier heeft haar jaar lijkse verkoopavond met attracties ge houden in het gebouw van de Her vormde Gemeente. Ze kan met vol doening op deze avond terugzien, want het was er gezellig en de bruto op brengst bedroeg ruim 1100. Enige jaren geleden werd er in Drach. ten een vereniging van buspassagiers opgericht, die zich ten doel stelde con tact te onderhouden met de onderne mingen en zo nodig wensen of verlan gens van het busreizend publiek ken. baar te maken. Men heeft er sindsdien niet veel meer van vernomen, maar het moet gezegd, dat als bij een oppervlak, kige beschouwing de gedachte van zo’n vereniging niet zo vreemd was. Het busvervoer heeft vooral in de na.oorlog. se jaren een snelle en verheugende ont wikkeling doorgemaakt, maar er zijn nog altijd wensen. Met name op het punt van sneldien sten schijnt Friesland nog niet helemaal „rijp” en met betrekking tot de aanslui tingen zijn er nog steeds vele verlan gens en daarmee vele problemen. En dat de passagiers hun verlangens naar voren willen brengen is wel be. grijpelijk, want er worden per jaar 3% miljoen abonnementen uitgegeven, zodat vele honderden Friezen dagelijks de zelfde wens in zich voelen opkomen. Maar wie de bussen van vandaag en de frequentie van de diensten vergelijkt met de vooroorlogse tijd, zou bijna geen verlangens meer mogen koesteren. Tientallen dorpen zagen maar eenmaal per week een bus vertrekken, die de verbinding vormde met een weekmarkt. Langzamerhand nam de frequentie van de diensten toe, tot 1937 met het aan tal ondernemingen, dat tot tachtig ge stegen was toen het busvervoer einde lijk werd geregeld. Het waren veelal ondernemingen met een of twee bussen. Nu hebben de vgf Friese autobusbedrij- ven ver over de tweehonderd en de ver bindingen naar de centra zijn bepaald niet meer zo, dat men ’s middags haas tig zjjn kop thee moet leegdrinken om de laatste bus te kunnen halen. Nergens in Nederland rijden er ’s morgens zo vroeg en ’s avonds zo laat bussen als in Friesland, dat zich bovendien kan be roepen op de langste buslijn: die naar Alkmaar. Op de busstations van Leeu. warden, Drachten, Heerenveen en Sneek kan men vele malen per dag naar alle richtingen, het aantal „overstapjes” is aanzienlijk teruggelopen en het comfort is - vergeleken bij vroeger - koninklijk. Onder de maat De heer J. Boonstra alhier, slaagde dezer dagen voor het examen Vakbe kwaamheid voor de kleinhandel in uur werken, ingevolge de Kruisfiguur. Kort geleden slaagde hij voor het diplo ma vakbekwaamheid detailhandel in werken van edelmetaal. Naar aanleiding van het schrijven van de minister van maatschappelijk werk over de toepassing van de woonruimte- wet in de Zeeuwse gemeenten en de ge meenten in het westelijk deel van Fries land is ons medegedeeld, dat burgemees ter en wethouders van Sneek het op dit ogenblik uit een oogpunt van billijke verdeling van woonruimte niet verant woord achten aan het verzoek van de minister te voldoen om de vereiste woon vergunningen voor woningen met een huurwaarde van meer dan f 65,per maand in het algemeen zonder meer te verlenen. Dit houdt derhalve in, dat de bestaande richtlijnen, zoals het gemeen tebestuur die zich heeft gesteld, toepas, sing zullen blijven vinden en alleen dus voor nieuwbouwwoningen (woningen, die nog niet eerder werden bewoond) de woonvergunning in de regel zonder meer zal worden verstrekt. De collecte voor het Protestants Inter kerkelijk Thuisfront bracht in de dor pen Rauwerd, Poppingawier, Terzool, Sijbrandaburen f 73,48 op. Donderdag hield de Chr. Pl. Vr. Bond afd. Abbega haar eerste vergadering voor dit seizoen. De presidente heette in ’t bijzonder welkom Ds Hamel van Deventer die iets zou vertellen van zijn reizen en dit met films aanschou welijk voorstellen. Na het zingen van Ps 118 vers 1 ging de presidente voor in gebed. Er werd gelezen Ps 118 waarover de presidente een meditatie hield. Ds Hamel liet iets zien en horen van zijn levensgeschiedenis en vacan- tie die hij doorbracht bij zijn zoon in Hawai. Hij vertoonde films van de Ha- wai-eilanden met hun prachtige na tuurschoon, verder nog films over een vuurspuwende berg en tenslotte nog een film van een reis door Spanje, Frankrijk en België en zo naar Fries land. Op deze film stonden ook enkele dorpsgenoten. Het was een gezellige avond waarvoor Ds Hamel ook bij monde van de presidente dank werd gebracht. Na het zingen van Ps 89 vers 1 werd op de gebruikelijke wijze ge sloten. Met ingang van 1 november zal het tarief voor lokale en interlokale tele foongesprekken worden verlaagd. Deze tariefsverlaging bestaat in de afschaffing van de vier procentstoeslag op de kosten van deze gesprekken, die op 1 juli 1958 werd ingevoerd. De ta rieven zijn daardoor thans weer terug gebracht tot het niveau dat na de ver laging van november 1955 werd bereikt. De over 1959 bij de telefoondienst ver kregen bedrijfsuitkomsten en de om. standigheid, dat ook over 1960 in het bijzonder de telefoon zich in gunstige zin is blijven ontwikkelen, hebben de mogelijkheid geschapen deze tariefsver laging in te voeren niettegenstaande het feit, dat de loonpost in 1960 belangrijk is toegenomen. Directie en personeel van de dienst van Gemeentewerken alhier hebben vrij dagmiddag weer afscheid van een oude en getrouwe medewerker moeten nemen. Deze keer was het de heer W. Buiteveld, hulpvakman, die ruim vijftien jaar spe ciaal belast is geweest met het onder houd van de rioleringen en dat, in sa menwerking met zijn collega Rein de Jong zó uitstekend deed, dat men hem, na zijn officieel ontslag in 1957 omdat hij 65 jaar was geworden, direct weer op arbeidscontract in dienst nam. IJLST. Onze oud-stadgenoot Ds J. Gras zal zondagmorgen 6 november in de Vredeskerk afscheid nemen van wijkgemeente VI van de hervormde gemeente van Schiedam en de week daarop om drie uur in de Grote Kerk, na vooraf in diezelfde dienst te zijn bevestigd door Ds J. D. Smids uit Schiedam, intree doen als predikant van de hervormde gemeente van Dord recht, waar hij beroepen is in de vaca ture van de nieuw gestichte negende predikantsplaats. Ds Gras werd op 8 februari 1914 te IJlst geboren. Hij bezocht eerst het stedeljjk, thans Magister Alvinus- gymnasium te Sneek en studeerde daarna verder nog aan de rijks univer- siteit te Groningen. Aangezien de vorenbedoelde gunstige resultaten voor het overgrote deel zijn te danken aan de sterke groei van de uitkomsten van het binnenlandse verkeer werd het juist geacht de tariefsverho ging toe te passen op de lokale en in terlokale gesprekken. De lang gekoesterde wens van de Sjah van Perzië en het Perzische volk is vervuld. Koningin Farah Diba heeft hedenmor gen het leven geschonken aan een zoon, die Reza zal heten. De Sjah kan nu tot keizer gekroond worden en de Pauwentroon bestijgen. ders dan nu, kregen wij te horen. Vroe ger stond je om vier uur op en dan was het werk soms pas om 10 uur des avonds gedaan en enfin als je het dan in geval van storm des avonds niet meer ver trouwde, dan moest je soms nog even weg te kijken of de dijk langs de Moe zel het wel hield of zoiets, want van der Bij had hart voor zijn werk. En dan die tocht naar de Terhornstersluis Elke vrijdagavond was het op de fiets naar (de nu 79-jarige) Willem Boomstra, opzichter bij het Waterschap te Sijbran. daburen, om de loonzakjes nog even te halen na het gedane werk, envan der Bij was de enige, die wist, hoe je ’s winters de ijsbaan te Irnsum onder wa. ter kon zetten; dus dat baantje had hij er altijd ook nog bij. Dit overdrukke le ven eiste zijn tol van van der Bij, die na een hevige inzinking, die hij echter weer te boven kwam, met zijn werk moest ophouden. Hij was toen 74 jaar oud en qua leeftijd mag dit geen ver wondering wekken. Vóórdat hjj bij het Waterschap in dienst trad heeft hij ook nog geruime tijd bij de boer gewerkt. Enal die tijd, moeilijke tijden vaak, stond zijn vrouw hem trouw bij. Het echtpaar Van der Bij kreeg vijf kinderen, drie zoons en twee dochters. Dat het Waterschap hem niét vergeten was bewees het feit dat ook zijn oude „baas” Willem Boom stra hem op deze gedenkwaardige dag kwam gelukwensen en opzichter A. Bos. ma uit Poppingawier van het Water, schap. Ook de Doopsgezinde predikante Da G. Langbeek kwam haar gelukwen sen aanbieden. De listkollekte foar it iennichste korps fan de Lege Geaën bat goed 2700.opbrocht. Fan Raerd óf bi- gj innende sprong de opbringst it doarp iederkear 200.omheech mar foei yn it plak dêr’t it korps domicily hat wer 200,tobek. Offingawier, Goa- ijengea en Goaijengeamieden broch- ten mar even 850,byinoar. Seis Dearsum bleau net alhiel bynefter en dêr komt it korps mar ienris yn de fjouwer jier. Dat sil lykwols oars en better wurde, is doel. It bistjür fan it korps is tige tankber foar it oproune bidrach en foar it wurk fan de kollek- tantes en kollektanten. Der sille nije ynstruminten oanskaft wurde sadré as Wymbritseradiel in rinteleas foarskot taseit. Raerderhim hat dat al dien. Rinteleaze foarskotten binne moai mar moatte werombitelle wurde. Dêr hat elke Lege Geaënster noch tsien jier lang de tiid ta om ta mei to hel pen. Yn jild of mei guod dat men óf- tanket it sij yn de hushaiding of yn it bidriuw. En dat is der safolle. It smyt oars ornaris ek al net tof olie op! Harkje nei üs korps mar tink der ek om as Jimme it net hearre kinne, Lege Geaënsters! En klampje dan mar in korpslid oan! Sneldiensten mogelijk? Het busvervoer in Friesland gaat met rasse schreden omhoog. In 1954 werden er rond tien miljoen passagiers ver voerd, in 1957 dertien miljoen en nu meer dan veertien miljoen. Daarbij is ook de stadsdienst van Leeuwarden, die verleden jaar ruim 1.630.000 klanten had, niet meegerekend. Nu het busvervoer in dit gewest een dergelijke ontwikkeling doormaakt, die ongetwijfeld in de toekomst zal door gaan, is zo langzamerhand de vraag redelijk of >r op de grote lijnen, bijvoor beeld van Leeuwarden naar Drachten, Heerenveen, Dokkum, Bolsward en Sneek geen sneldiensten ingelegd kun nen worden. Bovendien rijst de vraag, waarom er in Friesland geen goedkope avondretours worden uitgegeven voor ritten naar de centra ten behoeve van het uitgaand publiek. Voorts kan men zich nog afvragen, waarom bepaalde aansluitingen nog steeds niet beter zijn, waarom de bussen naar Alkmaar niet meer comfort bieden en waarom ze niét doorrijden naar Amsterdam. Het zijn allemaal vragen, waarop de antwoorden alle Friezen interesseren. voor die, welke zelf alle reclame in de nieuwskolommen angstvallig weert. Het geheel voldeed echter zó goed, dat voorzitter I. Bergsma na afloop de verzekering gaf dit uitstekende gezel schap, als het met een nieuw program ma komt, graag weer te willen be groeten. Aan het begin van deze goed be zochte avond, die ook door een zeven tal partijgenoten uit Drachten en een aantal uit de omliggende dorpen werd bijgewoond, zong „Morgenrood” een drietal liederen, het begeesterende „De Roden Roepen” en een tweetal liede ren van Mozart en Schubert, het laat ste met pianobegeleiding door de heer H. Schram. Al deze nummers werden verdienstelijk uitgevoerd, maar vooral het tekort aan mannenstemmen deed zich erg gevoelen. Het koor behoeft nodig versterking en daarom deed voorzitter H. W. Fijlstra ook een drin gend beroep op de aanwezigen om, als ze kunnen en willen zingen, als lid toe te treden. F en wij, pake en beppe, forensen en scholieren of welke inwoner van dit ge west ook, wachten geregeld op de bus. Dat kan niet anders omdat in Fries land de bus een onmisbaar vervoermiddel is geworden. Nauwelijks dertig jaar nadat de eerste bussen als vreemdsoortige zeepkisten van tijd tot tijd aarze lend hun baan trokken door het verbaasde Friese land, vervoeren de vijf streekvervoerbedrijven, die Friesland nu heeft, samen per jaar veertien mil joen passagiers, die jaarlijks meer dan veertien miljoen kilometer afleggen. Daarbij zijn de ongeveer zesduizend toerwagenritten, die ieder jaar door Friese bedrijven wordei. uitgevoerd en waarbij nog eens rond 200.000 passagiers om. streeks anderhalf miljoen kilometer worden rondgereden, niet meegerekend. Zonder overdrijving kan derhalve worden gezegd, dat Friesland wel in de bus zit, maar het is de vraag of daarmee aFr? !n :’e bes is. Dit waren enige van de besluiten wel ke genomen werden op de jaarverga dering van de Nederlandse Pampusclub welke onlangs in Amsterdam is gehou den en waar de heren Sustring en Jis. sink de Friese Pampuszeilers vertegen, woordigden. Bij het vaststellen van de reünle.wed. strijd werd Sneek niet alleen gekozen om in Friesland meer propaganda voor de Pampusklasse te maken maar ook om de Friezen gelegenheid te geven te gen de sterkste Hollanders uit te ko men. In deze vergadering kwamen ook tal van technische kwesties aan de orde, Woudsend. Vóór het jaar 1899 bezat ons dorp geen eigen muziekcorps, zo dat bij de Kroningsfeesten in 1898 een corps van elders te hulp moest worden geroepen om voor muziek te zorgen. Dat zat de Woudsenders echter zo dwars, dat ze besloten zelf een mu ziekvereniging op te richten. En het werd er niet een, er kwamen zelfs twee, het neutrale corps „De Stan- fries” en het christelijke „De Harmo nie”. Werkend lid van eerstgenoemde vereniging waren o.a. de heren Folkert Wispelweij en Sible Visser, muzikan ten in hart en nieren, want deze beide dorpsgenoten blazen nog altijd hun partij mee. Toen na de tweede wereldoorlog de animo voor twee corpsen te gering bleek en beiden sukkelden met te wei nig leden, besloten ze bij elkaar te stappen om zodoende samen één flin ke ploeg te vormen. En natuurlijk gin gen Wispelweij en Visser mee, ook al omdat het geroutineerde krachten zijn, die meer dan een instrument kunnen bespelen. Ze hebben beiden ook verschillende gehad, maar bespe len nu resp. de kleine bugel en de bariton. Ze hadden in „Stanfries” ook al heel wat successen mee behaald. Dat corps bestond aanvankelijk voorname lijk uit jeugdige leden, zodat het wel spottend het jongenscorps werd ge noemd, maar iet leverde onder leiding van de heer A. C. Visser kerelswerk. Met hun achttienen behaalden ze de hoogste onderscheidingen. Deze successen werden bereikt door dat er veel en ernstig gestudeerd en gerepeteerd werd. En hoewel Wispel weij nu al 85 jaar is en Visser 63, en ze beiden al langer dan 50 jaar mee lopen, zijn ze daarvan nog altijd door drongen en bezoeken ze nog even trouw de repetities als vroeger. Bo vendien waren ze en zijn ze nog altijd gaarne bereid jonge krachten tot goe de blazers op te leiden, zodat ze in elk opzicht ware steunpilaren van het corps zijn, die men nog lang hoopt te kunnen behouden. Precies zestig jaar geleden beloofden Hessel van der Bij uit Jubbega-Schure- ga en Kuurdtje van der Schaaf uit Oude- schouw (bij Irnsum) elkaar op het ge meentehuis van Baarderadeel te Mant- gum eeuwige trouw. Van der Bij is nu byna 87 jaar, terwijl zijn vrouw dicht bij de 83 is. Met de gezonuheid van deze „oudjes”, overigens nog jong van harte (Pake zit nog altijd vol met grapjes, vertrouwde zyn kleinzoon Hessel ons toe), is het vrij goed, af gezien dan van het feit, dat Pake van der Bij ietwat hardhorend is en Beppe niet meer zo goed kan lopen. Het Waterschap „De Sneeker Oud- vaart” heeft van der Dij zijn leven lang na aan het hart gelegen, zo na zelfs, dat nu nog zijn oudste zoon Barteld en zijn jongste zoon Thomas bij het Waterschap werken. Barteld is nog thuis en Thomas woont onder de rook van Terhorne, al hoort hij dan officieel onder Terzool thuis. Hessel van der Bij heeft het Wa. terschap 35 jaar lang trouw gediend, en voor die trouw heeft het Waterschap hem o.a. beloond met een bewijs, dat hij altijd nog overal in het Waterschap mag komen,een bewijs, waarop van der Bij terecht trots is. Alleen ’s winters komt hij er niet veel meer uit. Ja, die tijd van vroeger was heel an. Roel Oostra’s Cabaretgezelschap „De Spinnekop” te Drachten zette vrijdag avond zijn succesvolle opmars met het nieuwe programma „Eefkes Krantsje’l voort. Ditmaal hebben de bezoekers van de openbare bijeenkomst welke de Partij van de Arbeid alhier in de to neelzaal van Hanenburg hield, ervan genoten. Roel Oostra heeft met medewerking van een aantal bekende Nederlandse en Friese tekstschrijvers het medium krant en allen die erbij betrokken zijn op geestige wijze van alle zijden be licht en op de korrel genomen. De krantenverkoper, de redacteur, de re porter, de zetter, de ingezonden stuk- ken-schrijver, het gevreesde en genie pige zetfoutenduiveltje, zij allen pas seren de :avue, evenals de nieuws rubrieken en de advertentiekolommen en leverden zo de ingrediënten voor een smakelijke, maar soms ook bittere cocktail van humor en geest, welke in een vlot tempo en met verve wordt opgediend, waarbij alle medewerkers en medewerksters volop gelegenheid krijgen hun niet geringe talenten te tonen. Alleen vinden wij het jammer dat in het nieuws, om in krantenstijl te blijven, zo veel, zij het stilzwijgend, reclame wordt gemaakt voor één be paalde krant en nota bene nog wel Buiteveld kon namelijk moeilijk ge mist worden. Niet alleen omdat hij zijn zware werk altijd rustig, met overleg en zelfstandig verrichtte, maar ook en vooral omdat hij, figuurlijk gesproken, de gehele riolering in onze stad in zijn hoofd had. Van alle rioleringen wist hij precies de lengten en de doorsneden, maar ook de toestand waarin ze ver keerden. Hij was daardoor tevens een vraagbaak voor zijn superieuren en zijn collega’s, die hem in alle opzichten zeer waardeerden. Dat toonden ze ook vrij dagmiddag bij zijn afscheid in het Ge rechtsgebouw, waar ze allen aanwezig waren en de directeur de heer G. de Boer hem, mede als voorzitter van de Personeelsvereniging toesprak. Deze schetste Buiteveld, die vergezeld was van zijn beide dochters, als een stil le werker, die altijd rustig z’n eigen gang ging en zijn werkzaamheden altijd tot volle tevredenheid van zijn opdracht gevers verrichtte. Spreker bracht hem daarvoor hartelijk dank en bood hem Forensen en scholieren, u en wij, pake en beppe, heel Friesland wacht op de bus, in Steggerda en Blauwhuis, in Dok. kum en Bolsward gedachtenwisseling over service, ge drag van het publiek en dergelijke was het in Drachten voorgenomen gesprek niet zo vreemd. Onze oud-stadgenoot Ds J. A. Brandsma zal zondagmiddag 6 novem ber a.s. om half vijf afscheid nemen van de baptistengemeente van Hee renveen en zondagmiddag 20 novem ber a.s., na vooraf in de morgendienst te zijn bevestigd door zijn voorganger Ds G. Brongers, die op 3 juli van dit jaar naar Leeuwarden is vertrokken, intree doen als predikant van de bap tistengemeente van Groningen-Zuid. Ds Brandsma werd in 1931 te Sneek geboren en was eerst enige jaren werkzaam op het kantoor van de Am sterdamse Bank alhier. Daarna stu deerde hij ongeveer vier jaar aan het Baptist Theological Seminary te Rüsch- likon, Zürich in Zwitserland en ook nog ongeveer een jaar aan de univer- siteit te Zürich, waar hij in april 1955 zijn theologische studie afsloot met de verdediging van een these over Menno Simon’s cvergang tot de Doperse be weging in 1536. Op 18 september 1955 werd hij dom- Ds H. Sikkema. uit Per- nis bevestigd als predikant van de baptisten gemeente van Heerenveen, in welke plaats hij vele bestuursfunc ties heeft vervuld en zitting had in tal van colleges en commissies. Zo was hij o.a. vijf jaar bestuurslid van de pro vinciale afdeling Friesland en van de plaatselijke afdeling Heerenveen van het Nederlands Bijbelgenootschap; lid van de commissie „Heerenveense Jeugdactie”; sinds 1957 secretaris van de Rijpere Jeugdcentrale der Neder landse Baptisten Jeugdbeweging; sinds het vorige jaar bestuurslid van de vereniging voor christelijk Middelbaar en Voorbereidend Hoger onderwijs te Heerenveen en sinds september van dit jaar doceert hij geschiedenis van het Baptisme aan het baptisten theo logisch seminarie te Bilthoven. Van zijn hand verschenen vele ar tikelen, voornamelijk op het terrein van geschiedenis van kerk en oecu mene, jeugdwerk en Baptistica o.a. in „De Christen”, het orgaan van de Unie van Baptisten Gemeenten in Neder land en in „Jong Leven”. Dit jaar zal van zijn hand nog verschijnen als spe ciale uitgave van de Fryske Akademy te Leeuwarden ter gelegenheid van de vierhonderdste sterfdag van Menno Simons in januari van het volgend jaar „Menno Simons van Witmarsum. Voorman van de Doperse beweging in de lage landen”. Dit zal de eerste Men no biografie zijn, die in het Neder lands door een niet-doopsgezinde is geschreven. Ds Brandsma heeft meermalen Frie se preken gehouden en was de eerste Baptist, die voor de Regionale Om roep Noord en Oost (RONO) een Frie se meditatie verzorgde. o.a. het gewicht van de boot en plaats van de mastbout. Het eerste loopt sterk uiteen. De zwaarst gewo gen boot woog 1050 kg, de lichtste 800 en zelfs heeft een jachtwerf aangebo den ze nog lichter te maken. Met de mastbout en de plaats van het gat daarvoor wordt druk geëxperimenteerd, ook in andere klassei, evenals met de bevestiging van het grootzeil aan de mast. Aan de K.V.N.W.V. zaï daarom wor den voorgesteld een minimum gewicht en de plaats an de mastbout vast te stellen en voorts nog om toe te staan, dat de dekken van Pampusjachten, be halve met doek, linoleum of houtvezel, plaat ook bedekt mogen worden met meer moderne materialen; roostervloe. ren aan te brengen, die wel moeten voldoen aan de thans voorgeschreven houtsoorten en dikte, doch zonder ver dere gewichtbepaling van een stuurknuppel in welke ook. In het verslag over het wedstrijdsei. zoen 1960 werden ook weer de drie hoogstgeplaatsten in het algemeen klassement van de belangrijkste natio nale zeilweken vermeld. Voor de Sneek week waren dit: 1. H. de Jong, Sneek; 2. J. C. van Tienhoven, Oudewetering; 3. H. Bakker, Sneek. en het gebruik vorm

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1