Wat de Raad te behandelen krijgt Waterpoort-krabbels Zelfonderzoek in de Zuidwesthoek van Friesland De (moeilijke) weg naar het rode papiertje y IJLST WYMBRITS ERA DEEL door Speurder en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Donderdag 3 nov. 1960 115e jaargang no. 88 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD ■- Bistek f an Sudergoa Huisvesting voor polio-patiënten Ook de instructeur kan een diploma halen Leswagens doorkruisen de stad Inwisseling van bankbiljetten 1 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Opbrengst collecten SNEEKER NIEUWSBLAD Pendelen Toerisme I De instructeur Tekort aan werkgelegenheid. der migran- O Het onderzoek kreeg in 40 gespreks. avonden zijn beslag. Gegevens 'alt het onderzoek. De Stichting „Sudergoa” heeft een discussienota opgesteld inzake het Streek- zelfonderzoek (Bistek fan Sudergoa), waaraan is toegevoegd een bijlage over het bevolkingsverloop in de Zuidwesthoek van Friesland. Deze nota is hedenmiddag op de Oorsprong met de gemeentebesturen bespro ken. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (05150) b.g.g. 4091 Diverse verenigingen hebben het moei lijk door hoge kasten, verminderde be. Zal in de toekomst een scheiding van woon- en werkplaats mogelijk zijn, dan dienen de dorpen een aantrekke lijk woonklimaat te bezitten. De bankbiljetten van 100 model 1947, van 25 model 1949 en van 20 model 1945 en model 1955 worden ingetrokken. De Nederlandse Bank roept houders van deze biljetten op deze vóór 1 mei 1961 in te wisselen. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Verschillende stadgenoten zullen zich weleens afgevraagd hebben, wat het in de kleuren van Sneek uitgevoerd houten bouwwerk bij het Geref. Ver pleeghuis te beduiden heeft. Speur der heeft daar eens zijn licht opgesto ken en kreeg te horen dat het slechts een materialenbox is, met als tweede verdieping een schaftlokaal voor de werklieden. Ook de Aannemings- maatschappij „Friso”, die het werk - een nieuwe vleugel bij het Ver pleeghuis - uitvoert, zoekt het dus al hoger op, in navolging van haar Ame rikaanse collega’s. De klachten met betrekking tot fre- kwentie en tijdstippen der verbindingen zijn vele. Vooral het ontbreken van avonddiensten werd gesignaleerd. („Een avond behoorlijk uit in Sneek is er niet bij”, omdat de laatst»- «rem richting Sta veren al om 21X* fit VKtrekt.' Dorpen onderling zijn vaak moeilijk bereikbaar, hetgeen vooral voor bejaar den een bezwaar is en aansluiting op werktijden van pendelaars is niet steeds voldoende. Aangrijpingspunten voor verbetering moeten hoofdzakelijk plaatselijk gevon den worden. Hier ligt vooral een taak voor de gemeentelijke culturele raden, die als advies- en overlegorgaan kunnen optreden. Daar met name het jeugdwerk kampt met een tekort aan vrijwillig kader, lijkt het wenselijk, gemaakt van Niet alleen streekverband Advertentieprijs 15 ct p«r mm. Bij contract (handelsadv.) ager. Abonnementsprijs 1 3,— oer halt jaar. Franco per post 1 3.75 pet half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeket Nieuwsblad. dat meer gebruik wordt geschoolde jeugdleiders, plaatseljjk maar ook in lijkt afzonderlijke aan dacht voor de jongeren van groot be lang. Inschakeling van geestelijke lei ders, jongerenverenigingen en culturele raden zou meerdere activering kunnen bewerkstelligen. Voor Hendrik W. van den Berg en Sjoerdtje Boschma was het gisteren, ondanks de storm, die de vlaggemast van de heer H. Cnossen, J. W. Friso- straat 30 deed sneuvelen, een goede dag. ’s Middags om drie uur beloof den zij elkaar voor de Ambtenaar van de Burgerlijke Stand eeuwig trouw. Daar beiden actief lid zijn van onze plaatselijke handbalclub S.H.C. - hij voorzitter en zij trainster van de ad- spirant-meisjes - meende het bestuur dat deze dag niet ongemoeid voor de vereniging mocht voorbij gaan. Daar om vormde een tiental meisjes, ge stoken in sport-tenue - en dat met deze kou! - een erehaag, waar het pasgetrouwde paar plechtig tussen door schreed. Uit een enquête, ingesteld door de deelnemers, blijkt, dat een „leefbaar” dorp minimaal moet zijn uitgerust met een bakkerij, kruidenierswinkel, timmer, man, lagere school, slager, verenigings lokalen, kerk, smid, dorpshuis, groente, winkel. Sneek is voor de Zuidwesthoek het streek verzorgingscentrum bij uitstek. In iets mindere mate geldt dit ook voor Bolsward, terwijl St Nicolaasga, Lemmer, Balk, Koudum, Workum en Makkum eveneens als verzorgings. centra fungeren. Buiten het gebied zijn Joure en Heerenveen nog van be tekenis. De schaalvergroting zal zich wel door zetten en wordt onontkoombaar geacht. Sommigen evenwel wensen zich niet zonder meer bij deze ontwikkeling neer te leggen, met name niet, waar dit pro ces functieverlies voor bepaalde neder zettingen tot gevolg heeft. Intergemeentelijke samenwerking wordt toegejuicht, terwijl ook de zelfstandige verenigingen voor Plaatselijk Belang en de middenstandsvereniglngen geregeld onderling overleg zouden moeten plegen. Isolement of op zijn minst zeer slechte wegen vindt men in: Brekkenpolder, Bantega, zuidelijk Gaasterland en Hei denschap. Gevraagd werd of er voldoen de rekening wordt gehouden met toene ming van de gemotoriseerde toeris'ten. stroom. Met uitzondering van Zuid- Gaasteiiand worden bovengenoemde ge bieden evenmin bereikt door openbare vervoermiddelen, hetgeen ook geldt voor Ouwstercrijega en Gaast c.a. De pendelafstand moet in minder dan 45 minuten afgelegd kunnen worden. Het pendelen neemt enigszins in om vang toe, maar de deelnemers verwach ten vooreerst niet een snelle intensive ring van de pendel. De geringe animo voor het pendelen moet verklaard wor den uit de overwegend agrarische (mis schien beter: plattelands.) inslag, waar door de meer stedelijke scheiding van wonen en werken moeilijk geaccepteerd wordt. Vrijwel iedereen erkent de noodzaak van ordening op dit terrein. Er dient een goed gefundeerd recreatieplan voor de Zuidwesthoek opgesteld te worden, waarbij aan geleidelijke groei de voor keur moet worden gegeven. Een nauwe samenwerking tussen overheid, VVV en de bevolking is gewenst. Sociaal-culturele situatie Veelal kan men in deze achterstand zelf geen verbetering brengen, wat de positieve waardering voor eigen streek zeker vermindert. De kans op resulta ten zou echter verhoogd kunnen wor den als de beter bedeelden meer belang stelling voor deze achterstelling toonden. Sneek verzorgingscentrum bij uitstek. Laat Speurder deze week maar eens beginnen met te zeggen dat het met het weer deze keer nog wel een beet je meevalt. Oh, is V het er niet mee eens? Wat verwacht U dan van ok tober en november? Toch heeft hij zich door storm en regen niet laten weerhouden en is er weer op uit ge trokken. En allereerst heeft hij zijn schreden gericht naar een plaatselij ke teenager, die niet als zovele an dere dol is op rock ’n roll, maar op oude munten. Het ouderlijk huis van de 17-jarige Wim Adema staat aan de Ged. Poortezijlen en met behulp van zijn vader heeft hij meer dan 250 munten uit allerlei landen verzameld. O.a. heeft hij een Goud Gulden uit 1546, die alleen slechts in de plaat sen Kampen, Deventer en Zwolle tij dens de regering van Karel V werd uitgegeven, op de kop getikt. Om streeks 1745 was er een muntmeester in Zeeland, die de leus „Ik worstel en ontzwem” te optimistisch vond en toen maar op enkele munten „Ik wor stel en bezwijk” liet slaan. Ook deze heeft Wim in zijn bezit. Verder heeft hij samen met zijn vader verschillen de duiten, schellingen en penningen verzameld en de totale verkoopwaar de schat Adema Sr. op 450,-. Een niet onaardige som voor iemand, die pas twee jaar aan deze hobby bezig is. Aanleiding 'tot dit. onderzoek was de problematiek van dit gebied, die zowel van economische als van sociale en cul turele aard is en als te onderzoeken eenheden werden de gemeenten gekozen. Vanwege de geheel anders gerichte problematiek vooreerst echter met uit zondering van Bolsward en Sneek. Het onderzoek vond plaats door mid del van gespreksgroepen, bestaande uit ongeveer 12 leden, waarbij gestreefd werd naar een goede differentiatie der deelnemers naar beroep, woonplaats, godsdienst, leeftijd en geslacht. Door de. ze groepen werd eveneens na overleg per gespreksgroep een voorzitter aange zocht uit de betrokken gemeente. Tij dens de gesprekken fungeerde één der onderzoekers als schrijver. De groepen hadden dus elk hun eigen karakter door de per gemeente verschillende situatie en door de eigen voorzitter. De deelnemers waren allen „gewone” mensen, In die zin, dat er niet gestreefd werd om een groep „deskundigen” bijeen te brengen. Het was nl. de bedoeling om „de bevolking” het woord te geven. Het regent „Je wissers”. Met een dankbaar knikje drukt de cursist op het knopje en beginnen de ruiten wissers hun banen over de voorruit te trekken. Dan met een blik over de schouder rijdt de wagen het verkeer in. We zitten in een van de acht les wagens die Sneek telt en rijden kris kras door de stad. „Gooi ’em maar in twee”. Koppeling in, laten komen en gas”. Grommend schiet de wagen vooruit. „Goedzo”, nu rechts af, kalm aan, ja juist korte bocht, iets bijdraaien, ja recht trekken nu. Oké nu verder.” aantal „leswagens”, dat in onze stad rondrijdt, 'zijn opgevallen. Vooral na de 2e Wereldoorlog zijn er vele auto rijscholen gesticht, waarvan de in structeurs thans druk werk hebben om aan het aantal verzoeken om rijles te voldoen. Sommigen zijn zestig uur per week bezet en men kan ze dan ook vrij wel op ieder uur van de dag in onze stad zien rijden. In deze dynamische tijd is een der gelijke ontwikkeling niet vreemd. Het devies „tijd is geld” heeft in brede kring opgang gemaakt en een auto als vervoersmiddel biedt vele voordelen. Men is niet meer van trein of bus af hankelijk en bovendien is het rijden met een hedendaagse auto erg geriefe lijk. Maar voor men dat fel begeerde rode papiertje, dat „rijbewijs” heet, in zijn bezit heeft, komt er heel wat kij ken. Daarom heeft uw verslaggever eens zijn licht opgestoken bij een plaatselijke rijschool en een uurtje „meegelest”. Op ’t ogenblik kan ieder een rij school beginnen. Doch men wil het be roep van rijschoolhouder een wat of- langstelling en slechte outillage. Het is moeilijk voldoende goede bestuursleden te krijgen en er is hier en daar te sterke cumulatie van bestuursfuncties. Ook is er te weinig doorstroming in de bestu ren. Te weinig jongeren worden in be sturen opgenomen. Dezen tonen echter weinig interesse, tenzij ontspanning wordt geboden. De meeste deelnemers menen, dat de verenigingen v oor Plaatselijk Belang een nieuwe inhoud moeten geven aan het begrip „belang”. Zij beperken zich nu te veel tot de materiële uitrusting van de woonplaats. De onderzoekers zijn van mening, dat Plaatselijk Belang het welzijnsorgaan voor het dorp kan zijn, met als ta ken de activering, stimulering en coördi natie. Dit behoeft allerminst geweld te doen aan de zelfstandigheid van andere verenigingen en organisaties ter plaatse. De scheiding tussen van ouds bestaande afzonderlijke domeinen voor man en vrouw vervaagt geleidelijk, al stuit dit soms nog op verzet. De verhouding ou_ deren-jongeren kenmerkt zich soms door wederzijdse verwijten. Het viel echter op, dat in plaatsen waar weinig aan jeugd werk wordt gedaan, de pessimistische meningen overheersten. Niet iedereen verheugd Niet iedereen zal verheugd zijn over het grote aantal rijscholen. (6000) dat ons land rijk is. Velen klagen nogal eens over de leswagens en hun be stuurders, die „een mens soms voor de gekste situaties plaatsen”. Maar dit valt erg mee. De candidaten kennen veelal de verkeersregels beter dan de reeds ervaren automobilist en dat is geen wonder. Voor de eerste is het immers*van groot belang dat hij voor het examen slaagt, en men krijgt zijn rijbewijs nu eenmaal niet zonder alle verkeersregels te kennen. Wij hebben kunnen ervaren, dat de cursisten, hoe wel ze de nodige rijervaring missen, meer „heer in het verkeer” zijn dan verschillende autobezitters. Zoals b.v. die automobilist op de Oosterdijk, die zonder uit te kijken wegreed en daar door een leswagen in gevaar bracht. Slechts door een bliksemsnelle reactie kon de instructeur een aanrijding 1 die er vaak over klagen, dat met hen geen rekening meer wordt gehouden, doen er goed aan eens een Veilig Verkeer- boekje aan te schaffen. De voorrangs- regels gelden soms ook voor hen, doch de meesten hebben hier geen flauw idee van. De cursist, die achter het stuur van een leswagen zit, kent deze regels echter wel en past ze tijdens zijn lestijd ook altijd toe. Anders wijst de instructeur hem wel op zijn ver zuim. Moet de examinator dit doen, dan is het te laat. Het is moeilijk te zeggen na hoeveel lessen iemand „klaar” is. In instruc- teurskringen rouleert het mopje: ie mand moet net zoveel lessen nemen, als hij oud is, doch wij geloven niet dat de onlangs voor de eerste keer ge slaagde 72-jarige heer in Zevenhuizen met deze stelregel rekening heeft ge houden. Het zou trouwens een duur grapje worden. Sommige automobilis ten zien vaak nog een beetje neer op een „groentje”, dat pas voor het exa men is geslaagd. Doch men verzeker de ons dat, indien iemand geslaagd is, hij rijvaardig is. De nodige routine moet hij later opdoen. ding bestond voor de bijzondere lagere scholen in eerste instantie de vervan ging van 288 banken, waarvan 27 voor de R.K. Jongensschool in overweging te nemen. De Raad besloot dan ook op 23 februari 1956 medewerking voor de aanschaffing van deze laatsten te ver lenen. Met de thans ingediende aanvrage wordt een verdere vernieuwing van de aanwezige bankenvoorraad beoogd. B. en W. zijn van mening dat het verlangen van het schoolbestuur redelijk is en door het inwilligen van deze aanvrage de nor male eisen aan het geven van lager on derwijs te stellen, niet zullen worden overschreden. Er aan herinnerend, dat in 1957 en 1958 aan het bestuur der Ver. v. Chr. Schoolonderwijs en hét R. Kath. parochiaal armbestuur ook medewer king werd verleend voor de verdere aan schaffing van nieuwe schoolbanken, merken zij op zich over de vraag in welke mate en in welk tempo de voort gaande vernieuwing van de bankenvoor raad dient te geschieden, nog het oor deel wensen voor te behouden. Deze heeft nl. ook betrekking op het vervan gen van banken die indertijd nog als bruikbaar zijn aangemerkt. Terwijl bo vendien het aantal leerlingen sedert de opstelling van het genoemde rapport is gedaald. Hieromtrent zullen zij nog overleg plegen met het schoolbestuur. Daar het door de Raad thans te nemen besluit echter he'c karakter van ’n prin cipiële beslissing draagt, behoeft dit het nemen van een beslissing op de onder havige aanvrage niet in de weg te staan. Voorgesteld wordt dan ook de ge vraagde medewerking te verlenen, A OUDEGA-W. De collecte voor het P.I.T. heeft in ons dorp e.o. f 70,35 op gebracht; die voor de V.H.V. xn Oudqga, Idzega en Sandfirden f 74,37. ficiëler aanzien geven. In Den Haag, Amsterdam, Rotterdam en Deventer heeft men instructeurs, die daarvoor belangstelling hadden, het zgn. Vamor- examen afgenomen, dat door het C(entraal) B(ureau) voor afgifte R( ij vaardigheid) erkend is. Thans mag een C.B.R.-vertegenwoordiger geen voorkeur uitspreken voor een bepaal de rijschool, doch indien deze straks in het bezit van dit diploma is, mag hij dit wel. Bovendien krijgen deze rijschoolhouders verschillende facili teiten. Voor de instructeurs is het dus zaak dit diploma te verkrijgen. Het examen daarvoor is echter nog al wat zwaarder dan dat wat de ad- spirant-automobilist aflegt. Het be staat behalve uit een uur theorie en drie kwartier rijden uit een half uur motortechniek. Vijf jaar geleden is de door de heer H. M. W. Westerlaken geschreven „Handleiding Wegenverkeerswet” ver schenen. Aan de hand van de 425 vra gen, welke dit boek bevat, wordt het theoretische gedeelte afgenomen. In Utrecht is gedurende 17 avonden een cursus gehouden, waaraan ook een van onze plaatselijke rijschoolhouders heeft deelgenomen. De geslaagden van deze cursus geven op hun beurt dan weer les aan anderen. De biljetten zijn gedateerd resp. 9 juli 1947, 1 juli 1949, 7 mei 1945 en 8 november 1955. Op de biljetten van 100 is, rechts op de voorzijde, een vrou-l voorkomen. Ook de fietsers, wenportret naar een schilderij van Rem. ’-1v brandt geplaatst, op die van 25 een afbeelding van koning Salomo. zullen dan nog vergoedingen voor de aanleg en het onderhoud van boilers en gaskachels in rekening moeten worden gebracht, resp. f 1,75 en f 1,15 per week. B. en W. stellen voor tot de verbouwing over te gaan, deze onderhands op te dragen aan de aannemer H. A. Boom- sma, die ook de hoofdbouw uitvoert en bereid is het werk uit te voeren voor f 7.500,-, welk bedrag volgens B. en W. zeer redelijk is, verhoging van het ge noemde bouw voorschot en de bijdrage uit ’s rijks kas in de exploitatie van be doelde woningen aan te vragen en de gemeentebegroting en die van het le- ningfonds 1960 te wijzigen. Nieuwe banken voor R.K. J ongensschool. Het R.K. Kerkbestuur verzoekt gel den uit de gemeentekas beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van nieuwe banken in de R.K, Jongensschool. Naar aanleiding van deze aanvrage merken B. en W. op dat zij, nadat ook in de loop van 1955 enkele schoolbesturen een aanvraag hadden ingediend voor de aanschaffing van nieuwe schoolbanken, een nauwgezet onderzoek hebben doen instellen naar de kwaliteit en andere hoedanigheden van alle banken in de in onze gemeente gevestigde lagere scho len. Hierbij bleek dat een groot gedeelte niet voldeed aan daaraan zowel uit on derwijskundig als uit hygiënisch, en ge- zondheidsoogpunt te stellen eisen. Ver volgens hebben zij nagegaan welke in de eerste plaats voor vervanging in aan merking kwamen, waarbij zij tot de conclusie zijn gekomen, dat er aanlei- Zowel de Lemmer- als de Ooster- poortsbrug staan bij verschillende J stadgenoten in dis krediet. En dat is geen wonder, want de zo smalle brug gen veroorzaken vaak een opstop ping. Gelukkig ligt het plan voor een vaste overkluizing i.p.v. Oos- terpoortsbrug in Den Haag. Maar zouden de ijzeren strippen en half ronde koppen van de schroefbouten niet verwijderd kunnen worden? Vooral als het regent bezorgen zij de fietser niet alleen veel last, maar leveren ze ook een gevaar op. Aan het begin van de Rijksweg 43 is Rijks Waterstaat bezig met de aan leg van twee parkeerplaatsen van elk 80 meter lang en 3.20 meter breed. Men is vorige week met dit werk be gonnen, maar het zal omdat de steen- aanvoer te wensen overlaat nog wel 14 dagen duren voor het werk gereed is. Op het terrein van de fa. S. H. Fritsma aan dezelfde weg is men be zig met het vergroten van de par keerruimte. Reeds is de langs ’t wan delpad lopende sloot gedicht en is daar een riolering aangebracht. Ook komen er nog verschillende pompen bij en maken de thans opgestelde, in de toekomst plaats voor andere, die dan tevens verplaatst zullen worden. Ook de lichtmasten moeten verhui zen. De wens van de heer Fritsma is nu nog, dat hij een inrit van de Rijks leeg naar zijn lunchroom krijgt, maar de beslissing hierover berust bij de hogere instanties. Trouwens de „gewone” cursist krijgt ook een flinke dosis theorie mee. Vrij wel elke instructeur geeft een aantal theorie-lessen, waarbij hij gebruik maakt van een magnetisch bord, waar- I op hij iedere verkeerssituatie kan uit beelden. Ook platen, indentiek aan die, welke op het examen dienst doen, worden gebruikt. Zo krijgt de cursist een uitstekende opleiding waarna hij met vertrouwen in zijn auto kan stappen en wegrijden. Laat ons hopen, dat hij de tijdens zijn „lessen” opgedane voorzichtigheid ook gebruikt, wanneer hij niet meer op commando rijdt, opdat het aantal ver keersongevallen niet langer een stij gende lijn blijft vertonen. Tijdens de bouw van het complex van 16 woningwetwoningen aan de Dr Wum- kesstraat wendde de Stichting Revalida tie Friesland zich tot B. en W. met het verzoek de eindwoning te bestemmen voor de huisvesting van poliopatienten. In onze gemeente woont, nl. zulk een patient, wiens gezin bestaat uit man, vrouw en drie kinderen. Hij werd in oktober 1956 getroffen door poliomyelitis en moest dientengevolge naar het bea- demingscentrum van het Stads- en Aca demisch Ziekenhuis te Groningen wor den overgebracht. Momenteel echter krijgt hij als voorbereiding op zijn de finitief ontslag steeds met kortere tus senpozen lange proefverloven voor ver blijf thuis. De man beweegt zich in een rolstoel voort en heeft na zijn ontslag uit genoemde inrichting nog een uitge breide behandeling (o.a. badbehande- ling) nodig. Deze behandeling eist voor zieningen, welke niet in zijn huidige wo ning aangebracht kunnen worden. Daar om is de medewerking van de gemeente ingeroepen. B. en W. zijn in beginsel bereid be doelde eindwoning voor dit doel in te richten maar hierin zullen dan een aan tal voorzieningen moet worden getrof fen, waarvan de kosten begroot worden op f 9.751,- .De minister gaat met e.e.a. accoord en het destijds toegekende bouwvoorschot met het bedrag van de geraamde verbouwingskosten (exclusief die voor de aanschaffing van een twee tal gaskachels en twee boilers) ver hoogd. De jaarlijkse bijdrage uit ’s rijks kas heeft eveneens verhoging ondergaan. De huurprijs voor de te verbouwen woning is door de minister voorlopig vastgesteld op f 18,45 per week. Blijkens, de exploitatieopzet is het echter mogelijk dit bedrag terug te brengen tot f 14,55, terwijl een verdere verlaging niet onmo gelijk moet worden geacht. E.e.a. is het gevolg van het toekennen van een bij drage ineens door een aantal fondsen en instellingen. Boven de kale huurprijs Er is een tekort aan werkgelegenheid in de Zuidwesthoek. Naast de admini stratief geschoolden zullen daarom zon der uitbreiding van de werkgelegenheid ook de toekomstige technisch geschool den een belangrijk deel ten uitmaken. Vooral de landbouw stoot nog voortdurend mensen uit. Jongeren zoeken na hun opleiding meestal nog en. kele jaren werk in eigen streek. Migra tie na beëindiging der militaire dienst komt veelvuldig voor. Meisjes vertrek, ken gemiddeld waarschijnlijk op iets jongere leeftijd. De deelnemers onder streepten echter in het algemeen niet de populaire mening dat alleen de besten vertrekken. Volgens de onderzoekers is er de al gemene taak het gebied tot ontplooiing te brengen. Aan mogelijke ontwikkelin gen zou schade gedaan kunnen worden door een niet tijdig aangepaste instelling van de bewoners. Hoogst belangrijk zijn daarom tijdige voorlichting en beïnvloe ding, waarbij het vooral gaat om het hervinden van gemotiveerd geloof en vertrouwen in het eigen gebied en het lukt, ontwikkelen van de wil om daaraan zelf plaatselijk en regionaal, mee te werken. Uitbreiding van werkgelegenheid, wat betekent industrialisatie, is dringend noodzakelijk. De voorkeur gaat echter uit naar industrie in de vorm van kleine ondernemingen, waarbij het werk wei nig gespecialiseerd is en de menselijke verhoudingen dorps, d.w.z. gemoedelijk en persoonlijk is. Meer dan vestiging van buitenaf zegt men ontwikkeling en uitbreiding van plaatselijke initiatieven te waarderen. Men hoopt, dat industrie. Gespannen volgt de candidaat de aanwijzingen van de instructeur op. Hij heeft reeds een achttal lessen ach ter de rug en moet nu alles alleen doen. De rem en de koppeling, die „dubbel zitten” behoeven niet gebruikt te worden. Een goed teken! Dan naar de Hospitalerbrug, de hel- lingproef. Stoppen, op de handrem zetten en weer verder rijden. Ja, het en nu naar de Meeuwenlaan, waar de smalle inritten bij de Park- buurt een denkbeeldige garage vor men. Achter een geparkeerde auto stoppen en dan achteruit. Keurig draait de man achter het stuur de wa gen de inrit in, er voor zorgend dat de aan weerskanten staande hegjes niet geraakt worden. En als ook dat achter de rug is, de binnenstad weer in en alles maar weer opnieuw doen, want een uur is kort, en moet zoveel moge lijk benut worden. Ongetwijfeld zal een ieder het grote ën zich niet uitsluitend in enkele centra zullen concentreren. Volgens de onderzoekers is een be. langrijke voorwaarde voor het slagen van de industrialisatie dat de bevolking zich kan identificeren mét de betrokken onderneming. Generaliserende valt ech ter bij de bevolking een tekort aan posi. tieve instelling te constateren, ten dele voortspruitend uit de vrees voor ver storing van de bestaande, enigszins sta tische samenleving. Het is noodzakelijk, dat bestaande industrie- of kerncommis sies een duidelijker status krijgen. Er bestaan te veel onzekerheden om trent taak en werkterrein. Ook de aard van de relatie met de gemeentebesturen verdient de volle aandacht. Regionale samenspraak tussen de di. verse commissies dient bevorderd te worden. w

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1