Waterpoort-krabbels In vernieuwde „WumkesliK” kent men het oude niet terug IJLST WYMBRITSERADEEL en van door Speurder BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, Bill SSw Donderdag 10 nov. 19öu 115e jaargang no. 90 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Prachtige aanwinst voor de stad Sint Nicolaasfeest O.L. scholen in Sneek Directie V. d. Heem n.v. ontmoet de Gemeenteraad Kennedy met kleine meerderheid tot president van de V.S. gekozen Gunningen Opbrengst collecte -Het Sneeker Nieuwsblad is een Volgend jaar weer IJssel- meerrace voor de Regenbogen Ds M. van der Meulen 25 jaar predikant gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en SNEEKER NIEUWSBLAD het GEPASSEERD De capaciteit. De inrichting Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 l'eietoon; 3005 (05150) b.g g 4091 J. F. May, voorzitter H. Folkers, sekretaris De verbouwing van het „Wumkeshüs” aan de Maria Louisestraat is beëindigd. Vandaag zijn de bewoners, die tjjdel\jk een onderkomen in de „Harste” hadden gevonden teruggekeerd en morgen zullen de nieuwe bewoners volgen. De acht kamers-huursters zullen maandag hun intrek nemen en met de direc. trice mej. A. de Jong en de zeven verpleegsters zal vanaf die dag de bezetting van het „Wumkeshüs” weer voltallig zijn. Onder de bewoners bevindt zich o.a. de oud-directrice, mej. Tj. Steenbeek, die ruim twintig jaar de scepter in het „Wumkeshüs” heeft gezwaaid en daar nu van haar welverdiende rust zal kunnen genieten. Kandidaat Nixon heeft korte tijd nadat v ast stond, dat Kennedy de overwinning in de verkiezingen had behaald, een verklaring aan de pers gegeven. Zijn echt genote ,die hier naast hem staat, was ze er onder de indruk over de nederlaag van haar man. vrij komt, zal deze woning bij de overige verzorgingswoningen worden getrokken. Het idee van „Hofje” is dus geheel verloren gegaan. In de toekomst zijn alle bewoners aan. gewezen op de centrale eetzaal en wor. den zowel valide als invalide verzorgd door de directrice en haar verpleeghul pen. Irnsum gaf hij daar mede de stoot tot de oprichting van de jongerenkring „Menno Simons”. Het ligt niet in de bedoeling van ds Van der Meulen een herdenkingsrede uit te spreken en ook zal hij geen receptie houden. boeken er zo bij liggen. De cel voor het station maakt echter een goede uitzondering. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS De rumoerige en sensationele presi-~ dentsverkiezing in de Verenigde Sta ten is dus weer achter de rug. Senator John Fitzgerald Kennedy is als over winnaar uit het strijdperk getreden en zal als eerste Katholiek in het Witte Huis te Washington zijn intrek nemen. Zo is dus aan de gezagspositie van de republikeinen een einde geko men. Al met al een goede week voor de demokraten. De vier voor 1960 aan de gemeente Rauwerderhem toegekende Woning wetwoningen zullen op het opgespoten bouwterrein in het verlengde van de Douwemastrjitte te Irnsum gebouwd worden. De bouw is gegund aan de fa Sj. Riemersma te Irnsum voor 51.872, het verf-, glas en behangwerk aan S. Elzinga te Irnsum voor 3400, Naar ons ter ore kwam, is er heden avond in Hotel De Wijnberg, een ont moeting tussen de directie van V. d. Heem n.v. en de gemeenteraad. De alhier gehouden huis-aan-huis kol- lekte voor de Anti-Honger-Aktie neeft f 1560,50 opgebracht. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handelsadv.) ager. Abonnementsprija f 3,— oer halt jaar. Franco per oost f 3.75 per half iaat. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Geen kamertjes-verhuur Om verschillende redenen is door het college van diakenen besloten de kamer- tjes.verhuur niet langer te handhaven. Aan de oude bewoonsters, die vóór de verbouwing reeds een kamertje in het „Wumkeshüs” betrokken zal echter weer een onderkomen in het tehuis wor- den aangeboden, maar zodra een derge- past aan de eisen des tijds, ook werkelijk Om praktische redenen heeft het ech. lijke woning door vertrek of overlijden een tehuis is, waar zij zich thuis voelen. Wanneer men het oude „Wumkeshüs” met zijn twee hoge populieren en zijn heg met het grote groen.zwarte hek gaat vergelijken met het vernieuwde ge bouw, zal men het niet meer terug ken nen. Het oude gebouw, weggedoken ach. ter de hoge heg, heeft plaats gemaakt voor een licht, modem tehuis, waar straks de grote bloementuin er het zijne toe zal bijdragen, het ook tot een pret tig tehuis te maken. Er is in de kringen van de N. H. Diaco nie trouwens nogal lang gedebateerd over de verbetering van het oude „Wum. keshüs”. Aanvankelijk voelde men veel voor een nieuw gebouw, maar de kosten daaraan verbonden, waren zo schrikba rend hoog, dat men besloot tot een al gehele verbouwing. Begin november vorig jaar werd hiermee begonnen en de I eerste streefdatum was juni van dit jaar. lossing zeer nabij kunnen zijn. Maar hij blijft eerst nog een staken van het vuren eisen. Tegen de oppositie in eigen land keert hij zich, wanneer hij zegt ge bruik te zullen maken van zijn grond wettelijke bevoegdheden om zonodig een oplossing in Algerije te bevorde ren. Het leger en de rechterzijde moe ten niet denken het zo gemakkelijk te hebben als in 1958 toen zij de re gering de wet konden stellen. De Belgen moeten het gelag betalen Basis voor atoomduikboten Premier Macmillan van Engeland heeft de vorige week in het Lagerhuis aangekondigd, dat Engeland in de buurt van Glasgow een basis voor atoomduikboten ter beschikking van de Ver. Staten zal stellen. Deze willen hier de duikboten stationeren, die met de Polarisraketten zijn uitgerust. Deze raket, die een atoombom kan vervoe ren, kan van onder zee worden afge vuurd en loopt dus weinig kans, zoals een te land afgevuurde raket, op zijn basis vernietigd te worden. Voor de linkervleugel van de Labourpartij, die helemaal van de atoombewapening af wil, was dit natuurlijk de gelegenheid in het offensief te gaan. Dit was voor de regering niet zo gevaarlijk maar wel kwam duidelijker dan ooit de scheuring over dit probleem in de ar beiderspartij zelf naar voren. De lin kervleugel, die de meerderheid heeft behaald op hef jongste partijcongres, valt nu scherp de leiders van de frac tie aan, die de politiek van het con gres niet willen volgen. In de fractie is de grote meerderheid echter rechts- gezind. Maar de ruzie is zo hoog ge lopen, dat de linkervleugel eist, dat de leiding van de fractie, met name Gaitskell en de zijnen, niet meer als woordvoerders van de partij worden geaccepteerd. Het „Wumkeshüs” zal plaats bieden aan vijftig bejaarden. Er zijn twee grote vleugels met elk negen kamertjes, die bewoond zullen worden door twee perso nen. Het hoofdgebouw telt drie kamers voor drie personen en een voor vijf. Hier zullen de meer bedlegerigen hun intrek nemen, aangezien ze dan vlak bij de keuken zitten en alles bij de hand hebben. De bovenverdieping is geheel ingericht voor het verplegend personeel. De concierge, die altijd voor de ka. chels en boodschappen zorgde komt niet weer terug. Het tehuis wordt centraal verwarmd door olie-stook en ook het verzorgen van de tuin kan om econo mische redenen beter door een tuinman geschieden. Donderdag 17 november a.s. zal vijfentwintig jaar geleden zijn, dat ds M. v. d. Meulen, wonende te IJsbrech- tum en predikant van de Doopsgezinde gemeente alhier werd ingeleid (beves tigd) als predikant bij de Algemene Doopsgezinde Sociëteit. Ds Van der Meulen werd op 12 okto ber 1912 in Leeuwarden geboren. Hij be zocht eerst het stedelijk gymnasium al daar en studeerde daarna aan de ge meentelijke universiteit en aan het doopsgezind seminarium te Amsterdam. Nadat hij in juni 1935 proponent was ge worden bij de Algemene Doopsgezinde Sociëteit werd hij op 17 november van datzelfde jaar door wijlen ds M. L. Dee- nik uit Leeuwarden ingeleid als predi kant van de doopsgezinde gemeente van Irnsum. In april 1939 verwisselde de ju bilaris deze gemeente met die van Apel doorn, vanwaar hij in november 1941 naar Sint Anna Parochie vertrok. Sinds 9 november 1946 dient ds Van der Meu len de doopsgezinde gemeente in onze stad. Ds Van der Meulen was ongeveer tien jaar bestuurslid van de Friese Doopsge zinde Sociëteit en ongeveer acht jaar be stuurder van de Algemene Doopsgezinde Sociëteit. Tijdens zijn ambtsbediening te De gevolgen van de crisis in Kongo moeten in België nu betaald worden. Aan extra uitgaven en gederfde in komsten heeft Kongo België dit jaar 6 miljard franken gekost en ook voor het volgend jaar verwacht men een dergelijk bedrag. Derhalve wordt een aantal belastingen zodanig verhoogd, dat er 6.6 miljard meer kan worden opgebracht. Dat is maar een onder deel van .de zg. eenheidswet, die in het parlement is ingediend. Het be langrijkste gedeelte ervan wordt ge vormd door de sanering van de over heidsuitgaven. Er wordt maar liefst elf miljard franken bezuinigd, waar van 2,5 op de defensie. Door deze be zuinigingen wil men bereiken, dat de dagelijkse uitgaven niet meer voor een deel door het sluiten van leningen ge dekt worden. Is dat bereikt dan kun nen de leningen gebruikt worden voor de economische ontwikkeling en modernisering van het land. Men moet beseffen, dat jaarlijks meer dan 20.000 nieuwe arbeidsplaatsen moeten wor den geschapen. Nieuwe industrieën zullen moeten verrijzen en dat alles kost veel kapitaal. Tezamen met de heren P. Been en Van Loon, van wie wij deze gegevens maan dagmiddag tijdens een persconferentie ontvingen hebben wij een rondgang door het vernieuwde gebouw gemaakt, waar men nog druk in de weer was met het uitpakken van het meubilair, en on der leiding van de directrice de kamers in ogenschouw genomen waar straks vijftig oudjes zullen wonen. Iedere woning heeft een eigen keuken, tje, zodat er gelegenheid is zelf koffie en thee te zetten. Voorts is er natuurlijk een closet aanwezig en een wastafel. Het hoofdgebouw bevat een hypermo derne keuken met daarnaast een gecom bineerde eetzaal, conversatiezaal. De uitgebouwde erkers van de kamers in de beide vleugels bieden een prachtig uit zicht op de Maria Louisestraat. De bo venverdieping is geheel ingericht voor het personeel. Ze bevat een huiskamer voor de directrice en de verpleegsters en een kantoortje, benevens de kamers voor de verpleegsters. Elke kamer is aangesloten op de radio.distributie, ter wijl over deze installatie beurtelings ook de kerkdienst in de Ichtuskerk en de Martinikerk beluisterd kan worden. Over de beide vleugels loopt een grote zolder, die echter boven de acht huur, kamertjes afgescheiden is. De huursters hiervan hebben allen een eigen zoldertje. Wanneer het nieuwe „Wumkeshüs of ficieel geopend zal worden kon men nog niet vertellen, doch waarschijnlijk zal dit begin januari 1961 zijn. De vijftig be jaarden hebben er dan reeds twee maan, den in gewoond en zullen dan kunnen getuigen dat hun nieuwe home, aange. De afdeling Friesland van de Neder landse Regenboogclub hield gisteravond in Hotel Hanenburg een bijeenkomst, waarin de prestatieprijzen over de Frie se wedstrijden in dit jaar werden uit gereikt. De eerste prijs, een wisselbeker, aan geboden door de heer J. Alberda, werd voor de eerste keer met 187.7 punten gewonnen door de voorzitter de heer E. K. Hoekstra, die deze prijs ontving uit handen van mr. A. v. d. Werf. Daarna reikte hij zelf de tweede prijs uit aan de heer J. Alberda (158.4 punten) en de derde aan mr. A. v. d. Werf (157.3 pun ten). Deze prijzen bestonden uit een medaille. Bovendien ontvingen alle win naars nog een medaille plus medailles voor hun bemanning. Gezien het grote sukses van de IJssel- meerrace in de afgelopen zomer, zal deze race ook volgend jaar weer worden ge houden. Verder werd besloten in janu ari een contactavond te houden, waarbij ook de dames van de leden uitgen®digd zullen worden. Het aantal leden van de club is met één gestegen en bedraagt thans 15. De Gaulle gaat stap voor stap verder Er is ongetwijfeld vooruitgang te constateren in de officiële Franse hou ding tegenover het Algerijnse pro bleem. Onder de Vierde Republiek was het een soort landverraad te spreken over een afzonderlijke Algerijnse per soonlijkheid en in de eerste maanden van het gaullistische regime, dat in mei 1958 begon, was de term „Franse Algerije” op ieders lip, behalve op die van De Gaulle, die zich zeer op de vlakte hield. In oktober van 1958 deed De Gaulle een oproep aan de leiders van de opstandelingen de „vrede der dapperen” te sluiten. Dat hield vooral door de verwijzing naar de „witte vlag” heel sterk een element van over gave in. De rebellen antwoordden niet. In september van het vorig jaar ging De Gaulle een aanzienlijke stap ver der door van het zelfbeschikkingsrecht te spreken, dat na het staken van het vuren door een volksstemming uit geoefend zou kunnen worden. De keuze zou zijn, een geheel Frans Algerije, volledige afscheiding, of in terne autonomie. De opstandelingen gingen ook hier niet op in, omdat zij het houden van een volksstemming onder Frans beheer niet vertrouwden en omdat zij zelf deelgenoot aan de organisatie ervan wilden zijn. Maar voor de rechterzijde was het genoeg zich ernstig zorgen te maken, zoals in januari van dit jaar bleek, toen eén gedeelte van de bevolking van Algiers in opstand kwam. De op stand mislukte en de leiders er van staan op het ogenblik in Parijs te recht. De Gaulle maakte een reis door Algerije, waarbij hij vooral het leger probeerde te kalmeren. In juni echter deed hij opnieuw een beroep op de opstandelingen te komen praten en ditmaal zijn voorlopige be sprekingen gehouden in Melun, die op niets uitliepen, doordat de Fransen de opstandelingenleiders in geen enkel opzicht de garanties over de politieke gang van zaken wilden geven, voor dat besloten was tot een wapenstil stand. Vorige week vrijdag nu heeft presi dent De Gaulle opnieuw gesproken. Ditmaal sprak hij als oplossing over de „Algerijnse Republiek”, wat een nadere uitwerking is van het dit jaar gelanceerde „Algerijnse Algerije”. De Gaulle ziet dit als een onafhankelijke republiek, die op het gebied van tech niek, economie, onderwijs en defensie zeer nauw met Frankrijk zal samen werken, maar verder vrij zal zijn. Hij hoopt, dat deze keus ook door de Al gerijnen gemaakt zal worden bij de volksstemming, hoewel ook de moge lijkheid van volledige onafhankelijk heid zonder banden met Frankrijk ge boden zal worden. In dat geval zal Algerije de in het vooruitzicht gestel de ruime hulp van Frankrijk missen. Dat klinkt allemaal zeer verheu gend. Wanneer De Gaulle de stap zou durven wagen nu ook met de rebel lenleiders te gaan onderhandelen over de wijze waarop dit alles uitgevoerd zou moeten worden, dan zou een-.op- Minder goed verging het die dag het 13-jarig zoontje van de familie Hoog- stra in de Johan Willem Frisostr. Dinsdagmorgen, acht november jl. toen in Amerika de stembussen opengingen, ging hij er met vaders bromfiets vandoor .Dit was mogelijk omdat vader en moeder enige dagen afwezig waren. De morgen had voor hem echter een minder rooskleurige afloop dan voor Kennedy. Nadat hij nauwelijks enkele meters met de bromfiets had gelopen, vloog het ding in brand, waarschijnlijk doordat hij er een sigaretten-aansteker te dicht bij hield. Een paar buren waren - om in brandweer-terminilogie te spre ken - spoedig ter plaatse en slaagden erin het vuur snel te blussen, kenne lijk blij met de goede afloop. Speur der gelooft evenwel, dat de jeugdige bromfietser niet zo blijmoedig ge stemd zal zijn. Vaders hebben vaak ontzettend harde handen Met de telefoonboeken, die in de pu blieke telefooncellen liggen, loopt het ook niet zo goed af. Toen Speur der die op de hoek van de Willem de Zwijgerstraat binnenstapte om een bevriende relatie op te bellen, moest hij constateren dat er verschillende bladzijden ontbraken en andere ver scheurd zijn. Gelukkig is 008 er dan nog, maar het is toch wel erg dat de ter wat langer geduurd. Met dit nieuwe tehuis, dat in verschil, lende opzichten herinnert aan „Thabor” en „Nij Nazareth” heeft onze stad er een prachtig bejaardencentrum bijgekre gen. Hoewel het geëxploiteerd wordt door de Ned. Herv. Diaconie vonden er in de loop der jaren bejaarden van alle ge zindten een onderdak en het is de wens dat dit zo zal doorgaan. John F. Kennedy is dinsdag tot president van de Ver. Staten gekozen. Hier door zal begin volgend jaar de democratische partij, na acht jaren republikeins bewind onder president Eisenhower, weer aan de macht komen. Eisenhower is er niet in geslaagd zijn grote populariteit voldoende over te brengen op de republikeinse candidaat, vice-president Nixon, al moet gezegd worden, dat deze geen slecht figuur heeft geslagen als men naar de stemcijfers kijkt. Kennedy heeft 50.9% van het aantal stemmen behaald, Nixon 49.1%. Van belang voor de verkiezingen is echter het aantal kiesmannen waarop elke candidaat kan rekenen. Hier is Kennedy’s meerderheid groter, doordat hij vooral in de industriële staten, die de meeste kiesmannen leveren, succes heeft gehad. Met Kennedy, die 43 jaren oud is, komt een nieuwe generatie aan bod. Ken nedy is als noordelijke democraat vooruitstrevender dan de minder briljante Nixon. Wij mogen van Kennedy, zowel op economisch gebied als op dat van de buitenlandse politiek, een betere koers verwachten dan die van de laatste jaren. De financiën voor deze verbouwing zijn betrokken uit verschillende acties. Zo is er een verloting gehouden, die 1250,opleverde en ook had men vier jaai' geleden reeds een reserve gevormd van 40.000,want op de onderhouds. kosten kon toen aanzienlijk worden be. spaard. Verder werd nog een lening ge sloten en kreeg men van rijkswege een subsidie. Het blijft echter een diakonaal werk. Van vandaag t.e.m. zaterdag heeft men in „Ons Gebouw” een bazar inge richt, waarvan dc netto opbrengst even eens bestemd zal worden voor de moder nisering. Voor deze bazar heeft men veel medewerking ondervonden en niet alleen in hervormde kringen. Overigens is er wel reden om enigs zins pessimistischer klanken te laten horen over ons plaatselijk station. Ei genlijk niet over 't station zelf, maar over de gebruikers ervan. Velen on der de reizigers die van Sneek naar Leeuwarden reizen met de treinen van 7.19 en 7.54 uur dragen er het hunne toe bij, dat het station een minder nette indruk maakt. Sommi gen van hen ko- men namelijk per fiets en zetten die ’s morgens tegen de muur van het gebouw, waar hij dan de gehele dag blijft staan. En dat terwijl er een fietsenstalling vlak naast is. Een weekabonnement kost slechts f 0,55 en met één voor een maand gaat slechts f 2,- gemoeid. He ren en dames reizigers: „let op Uw saek”. Als Uw rijwiel aanstonds is verdwenen kunt U er niemand voor aansprakelijk stellen. Hoera, het is haast weer zover! Dezer dagen meldde het hoofdkwartier uit Madrid dat het in de bedoeling van Sint Nicolaas ligt op zaterdag 19 no vember weer zijn jaarlijks bezoek aan onze stad te brengen. Evenals vo rige jaren zal de Goed Heilig man per stoomboot bij de Waterpoort aan komen en wel om ongeveer kwart voor drie. Dus kinderen, op jullie post. Na een rondrit door de stad zal de Sint zoals gebruikelijk door de burgemeester op hét stadhuis worden ontvangen. Er breekt dus weer een spannende tijd aan. De verwachtingen voor het heerlijk avondje zullen hoog zijn. Die van Speurder eveneens. Zijn wens is dat er volgend jaar een nieu we jachthaven komt. Dat hoopt U toch ook? Ook dit jaar wordt in Amicitia weer een Sint Nicolaasfeest gehouden voor de Openbare Lagere Scholen. Vrijdag 2 december zal een leuk to neelstuk opgevoerd worden. Met de voorbereidingen is reeds enige weken geleden een begin gemaakt en er wordt iedere week enthousiast gerepeteerd om op de dag van de uitvoering voor alle leerlingen iets te brengen, wat nog lang een aardige herinnering zal blijven. Ook de inkoopcommissie zal weer alles in het werk stellen om voor onze kinderen een geschikt cadeautje uit te zoeken met een heerlijke tractatie. Voor de uitvoering van de plannen is veel geld nodig, daarom doen wij hierbij een beroep op Uw offervaardigheid, Geeft allen met gulle hand, zodat U ons helpt om Uw kinderen een aange naam en echt Sint Nicolaasfeest te be zorgen. In de week van 14-19 november zal U de intekenlijst worden aangeboden. De Sint Nicolaascommissie,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1