Wim Hornman sprak over Zuid-Amerika Wat met welk onderwijs Prettige ontmoeting tussen Van der Heem en de Raad IJLST WYMBRITSERADEEL en van AGENDA J Officieel Orgaan H«t Sntcker Nieuwsblad is H« de gemeenten SNEEK, 115e jaargang no. 91 Maandag 14 nov. 1960 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD De neg omhoog (i I) Voor land en fabriek Federatief Zaalfestival Adresboek Friese industrie Wereldtitel dammen voor de 19-jarige Rus Tsjecholev Kunstschilder en potten bakker gaan exposeren in het stadhuis Geslaagd Nieuwe directeur voor de L.T.S. Ouderavond O.L. school te Ijlst gecombine.de uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Druk bezoek aan Bazar voor het „Wumkeshüs” Kinderbijslag hoger bij minder premie Jongens speelden met vuur Bozum nam afscheid van de familie Palmboom Burgerlijke stand Nieuwe bevelhebbers voor het Leger des Heils alhier Het korps van het Leger des Heils alhier heeft gisteren afscheid genomen van Kapiteine Wip die anderhalf jaar het bevel over dit korps heeft gevoerd maar nu „de strijd” in Franeker gaat voortzetten. Het was een goed af scheid, waarbij waarderende woorden tot de kapiteine werden gesproken voor het vele werk dat zij in onze stad heeft verricht. SNEEKER NIEUWSBLAD De voorstel Weer verder Subsidies 4 Doorgaan Eis blijspel „Pelikaaneiland” in Rest. Piso, van 10-19 Donderdag 17 Lunchroom AMICITIA THEATER Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (05150) b.g.g. 4091 Voor de vakexamens detailhandel in schoenen van de Stichting Vakopleiding slaagde te Rotterdam voor Schoen- en Voetkundige en Pedicure mevr. A .Koel- stra-Koster alhier. 1ste 2de 75 ct 82 ct 111 ct 125 ct Maandag 14, dinsdag 15 nov. en don derdag 17 nov. iedere avond te 8 uur film: Waarover men niet spreekt. Zaterdag 19 november. Talentenjacht door fa Minkema in „Ons Gebouw”. Aanvang 8 uur. 72 ct 79 ct 106 ct 117 ct i/erschi)nt 'MAANDAGS en DON DERDAGS Hoewel de definitieve beslissing in de strijd om het wereldkampioenschap dam men naar de laatste ronde, die zaterdag in Haarlem werd gespeeld, moest wor den verschoven, twijfelde vrijwel nie mand na de resultaten van de voorlaatste ronde, welke vrijdagavond in Leeuwar den onder grote belangstelling plaats vond, er meer aan, dat de zaak practisch wel ten gunste van de 19-jarige Rus Tsjegolev beslist was. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bi) contract (htndeludv.) ager. abonnementsprijs f 3,— oer half jaar. Franco per oost f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name ran Sneeker Nteuwtblad. In een van de eerste schetsen over het onderwijs hebben wij al iets verteld over de veranderde omstandigheden in ons land. Niet meer de handel en de land bouw vormen de voornaamste bronnen van bestaan; maar de industriële nijver heid. Eigenlijk heeft die ontwikkeling twee kanten. Parallel met elkaar lopen het streven ons gehele land in econo misch opzicht om te schakelen en te ver beteren en het programma om het mid del, de industrialisatie, zoveel mogelijk te decentraliseren, dus over alle provin cies te verdelen. Donderdag 17 nov. Hoorapparaten-ser. vicedag Ingenieursbureau Span van Leeuwarden uur. beid advies gevraagd over de volgende verhogingen: Uitkeringen per dag thans kind en 3de kind 4de en 5de kind 6de en volgende In de Stichting De heer Th. van der Meulen, initiatiefnemer en leider van V. d. Meulen’s Boe- kenspaarclub, heeft in de loop der jaren al heel wat bekende auteurs naar Sneek genodigd, waarvoor een vaste kring toehoorders hem ongetwijfeld dankbaar is. Vrijdagavond kwam men weer in de foyer van Amicitia samen om te luis teren naar Wim Hornman. de bekende journalist die met zijn vrouw Joke per auto grote reizen maakt. Over hun reis door Afrika vertelde Hornman hier al eerder voor V. d. Meulens Boekenclub, thans was aan de beurt de reis door Zuid- Amerika, waarvan het echtpaar eerst kort geleden is teruggekeerd. Woensdag 30 nov. ’s avonds 8 uur Ont spanningsavond NCRV in „Ons Ge. bouw”. Donderdag jl. hield de openbare school haar jaarlijkse ouderavond in combina tie met de afdeling Volksonderwijs. Om 8 uur opende het hoofd der schcol. de heer Speerstra de bijeenkomst met een woord van welkom, in het bizonder aan de spreker, de heer W. Meindersma, hoofd der ULO te Sneek. Met grote aandacht werd geluisterd naar het betoog van de heer Meinder sma over „school en beroepskeuze”, waarop een geanimeerde nabespreking volgde. Voorzitter Beetstra deelde mede, dat Volksonderwijs het plan heeft opgevat in de maand februari een huisvlijt-tentoon- stelling te houden. In de vacatures mevr. v. d. Hem en v. d. Zee werden respectievelijk in de Oudercommissie en Volksonderwijs ge kozen mevr. Snijder en de heer W. Veen- stra. Het was inmiddels bijna twaalf uur ge worden, toen de voorzitter met 'n woord van dank deze goed bezochte vergade ring sloot. In 1957 werden de verschillende rich tingen van het nijverheidsonderwijs be zocht door 379.580 leerlingen .Tien jaren daarvoor waren het er nog niet veel meer dan 175.000. Wel een bewijs voor de stormachtige ontwikkeling. Het groot ste deel van de leerlingen wordt geteld bij de basisvorm van het nijverheidson derwijs - de lagere technische dag- en avondscholen, die tezamen in 1957 be zocht werden door 129.193 leerlingen. De lagere technische school ,die een opleiding geeft voor diverse afzonder lijke maar ook groepen en beroepen, wordt door het rijk gesubsidieerd. Iedere gemeente kan een technische school krij gen, wanneer daartoe door het gemeen tebestuur een urgentieverklaring wordt uitgegeven. Het rijk betaalt 70%, de ves- tigingsgemeente 30% van de kosten, hoe wel in sommige gevallen de verhouding 75 en 25 kan zijn. Nederland telt op het ogenblik bijna 250 van deze scholen. Maandag 14 nov. Voorlichtingsavond door Bloemsierkunst Holkema in zaal Hanenburg. Aanvang 8 uur. Geboren: Folkje, d.v. Cornelis Brou wer en Trijntje de Jong te Heeg; Mar- garetha Theresia, d.v. Nicolaas Domi nions de Jong en Anna Maria Brou wer te Heeg. Gehuwd: geen. Overleden: Cornelia Molenaar, 91 jr, wed. v. Willem Rol te IJsbrechtum (woonplaats Sneek). Woensdag 16 en donderdag 17 november Automaten.Demonstratie.Shows door Firma Johs. Tromp in Hotel Hanen, burg van 14.22 uur. Tot directeur van de Lagere Techni sche School alhier in de plaats van de heer A. Mak, die naar Naarden vertrok, is benoemd de heer J. Stubenitsky. De heer Stubenitsky, die op 1 novem ber jl. in functie is getreden was de laatste vijftien jaren werkzaam in Suri name, waar hij het Lagere Technisch onderwijs geheel heeft opgebouwd. Hij begon daar met een kleine school en vijftien leerlingen, maar was het laatst directeur van een nieuwe school met 800 leerlingen. Hij was deze zomer met verlof in ons land en solliciteerde toen, omdat hg graag in Nederland wilde blijven, naar de functie waarin hij thans benoemd is en waarvoor zich omstreeks veertig sol licitanten hadden aangemeld. Zaterdag 19 november a.s. zal in het stadhuis alhier een tentoonstelling worden geopend van het werk van de kunstschilder Piet Zwiers uit Giet hoorn en dat van de pottenbakker Dirk Staf uit Havelte. De bekende Giethoornse kunstschil der Piet Zwiers, die jaren op het wa ter heeft /ondgezworven, heeft zijn hart verpand aan het ruime, ongerep te en boeiende landschap in de kop van Overijssel. In zijn gouaches en olieverven roept hij dit landschap op. Niet enkel met een getuigend, vertel lend en romantisch karakter, doch ook in zijn eigen taal met een zekere door hem zelf aan beperkingen gebonden vrijheid. Hoe hij hierin is geslaagd zal van de opening af gedurende veertien dagen in het stadhuis te zien zijn. De liefhebbers van de schilderkunst en een ieder, die ook maar iets voor deze tak van de kunst voelt, zullen on getwijfeld deze gelegenheid niet voor bij laten gaan. Ook het bezichtigen van het veel zijdige werk van de pottenbakker Dirk Staf uit Havelte is een bezoek aan het gemeentehuis alleszins waard. In eenvoudig gehouden pullen, rijk geglazuurde schalen, halskettingen, ge velstenen te veel om op te noemen toont deze begaafde pottenbakker zijn grote kennis van materiaal, vorm geving en glazuurkunst. schappelijke methodes heeft geleid, ver eist van de landbouwer een gedegen kennis. Voor de eerste vorming zorgen de lagere landbouwscholen en de insti tuten voor vakonderwijs. De eerste heb ben een cursusduur van vier jaren en voor de toelating is vereist dat men zes klassen lagere school heeft doorlopen. Nederland heeft twee openbare en 232 bijzondere dagscholen van dit type. Daarnaast bestaan vele verschillende cursussen van eenzelfde niveau. landbouwvakscholen, waarvoor eveneens zes jaren lagere school zijn ver eist, geven een gespecialiseerde oplei ding. We hebben er zeven, voor: zuivel bereiding, pluimveeteelt, veeteelt, vlas- teelt en landbouwmechanisatie. len worden binnenkort een dag de gast van Van der Heem te zijn, teneinde haar bedrijf in Den Haag te bezichtigen. Ook vertelde hij, dat in hun bedrijf alhier kijken, straks zowel geschoolde en ongeschool- Dit onderwijs is er op gericht een basis vorming te geven voor de meest voor komende beroepen. Het is belangrijk dat de school geen allround vaklui aflevert, wat tenslotte toch een grote behoefte van het bedrijfsleven is. Daarom mag men na het eerste technische onderwijs beslist niet ophouden. De wet heeft, om in de kennelijke behoefte te voorzien, het zgn. leerlingstelsel in het leven ge roepen, dat aanvullende opleidingen geeft na de twee of drie jaren dagonder wijs. Dit systeem doet wel wat denken aan de gilden van vroeger, zij het dat nu de overheid een straf toezicht uitoe fent. Tussen de leerling, de werkgever en het leerlingstelsel wordt een (rechts geldige) overeenkomst gesloten. De leer ling wordt daarbij verplicht op het vak gericht, aanvullend onderwijs te volgen. De bedrijven geven veelal gelegenheid door middagen vrij. hij vertelde er aanschouwelijk bij hoe men dit resultaat bereikt! Maar ook hier toont Hornman begrip voor de mensen die uit religie tot deze huiveringwekken de daden komen. Begrip vraagt Wim Hornman. Begrip voor deze bevolking, die hartelijk en gastvrij is en dit toont op een andere manier dan wij gewend z^jn, begrip voor de nood van de „schiL derachtige” Indianen wier kinderen met uitgestrekte armen reiken naar het brood dat Joke Hornman ronddeelt. Zij schreeuwen van honger. Laat de wereld deze schreeuw verstaan, misschien is de afstand te groot, misschien kunnen we dit alles moeilijk bevatten en kijken we te verbijsterd naar de enorme verschiL len tussen rijk en arm die in dit wereld deel bestaan, laten we dan luisteren naar mensen als het echtpaar Hornman die een oprechte poging doen ons dichter bij deze wereld te brengen. Met hun le zingen maken zij ons wakker, met hun boeken, het boek van mevrouw Horn man verschijnt dit voorjaar, zullen ze nog dieper raken. En we hopen nog eens te mogen ge nieten van de film die Hornman maakte. Met ingang van 1 januari 1961 wordt de premie, die de werkgevers voor de kinderbijslagverzekering betalen, ver laagd van 5,3 tot 4,9 pet., aldus meldt Het Vrije Volk. De staatssecretaris van Sociale Za ken, Roolvink, heeft aldus besloten, in afwijking van het advies van de Sociale Verzekeringsraad, die 4.8 pet. had voorgesteld. Zoals reeds eerder meegedeeld, zul len de kinderbijslagen worden ver hoogd met circa vier percent. Voor de grotere gezinnen wil de staatssecreta ris de uitkeringen echter meer optrek ken. Hij heeft de Stichting van de Ar- OOSTHEM. Doordat een paar jon gens met vuur speelden, geraakte het stro, dat op het erf van de veehouder Ch. v. Berkum alhier lag opgeslagen, in brand. Gelukkig dat de jongens zelf Van B. waarschuwden; hierdoor kon de boerderij behouden blijven. Dat dit grote invloeden heeft op het onderwijs is vanzelfsprekend. De tech niek van de twintigste eeuw heeft van fabrieken nauw naar de hand van de meester luisterende produktie-apparaten gemaakt. Het zware werk wordt niet langer door de mens, maar door de ma chine gedaan. Maar tenslotte blijft het de hand van de mens, die de machine bestuurt. Het is de opdracht van het technische onderwijs die hand voor die taak ge schikt te maken. Gedegen kennis Wim Hornman met zgn gèdegen ken nis én met zijn vlotheid van de ras.jour. nalist, is er wel de man naar ons te la ten kijken naar dit Zuid-Amerika met zijn boeiend verleden, zijn onderling oor log voerende staten en zijn gemengde bevolking. Geholpen door zijn vrouw, die de prachtige dia’s vertoonde, liet hij ons zeer veel zien van de machtige natuur in het gebied dat zij bereisden, met het woeste Andesgebergte waar zij over bergpassen op 4982 m. hoogte moesten trekken, het gebied van de bergindianen schilderachtig, maar „kijk door die schijn heen en zie de bittere armoede van deze mensen in kleurige vodden”, het Lago Titicaca, het hoogstbevaarbare meer ter wereld, waar, op zelfgemaakte rieten eilanden, de rest van een uitstervende indianenstam woont in lekkende rieten hutten, die de bittere kou niet buiten kunnen sluiten. We bekeken onder leiding van Horn man met ontzag de resten van het ver dwenen Inca-rijk in Peru en brachten een bezoek aan de koppensnellende Ji. varo’s. Spreker kon ons zelfs een paar van die kleine mensenhoofdjes inge schrompeld tot een vuist laten zien en Dezer dagen is bij hét Algemeen Pu. bllciteits-kantoor te Leeuwarden het adresboek van de Friese industrie ver. schenen. Evenals in 1949 en 1955 werd het ook ditmaal verzorgd door het Eco nomisch Technologisch Instituut voor Friesland (E.T.I.F.). Sedert de laatste tijd waren er zoveel aanwijzigingen en aanvullingen te verwerken dat niet meer met een eenvoudig supplement kon wor den volstaan. De inhoud van het boek heeft verge leken met die van voorgaande exem plaren enige wijzigingen ondergaan. Deze hebben enerzijds betrekking op de aard van de opgenomen industrieën en anderzijds op de indeling ervan. Waren de bedrijven de vorige maal alfabetisch en naar gemeente gerangschikt, thans is er een onderverdeling gemaakt naar bedrijfsklasse. De goede mogelijkheden, die Friesland voor industrievestiging biedt, zijn geïl lustreerd aan de hand van de industrië le ontwikkeling in het afgelopen decen nium. In het kader van dit boek zijn uiteraard niet alle vestigingsfacillteiten van de verschillende plaatsen, uitputtend behandeld, maar bij het E.T.I.F. zijn de relevante bijzonderheden per kern ver zameld teneinde deze aan de belangstel lende industrieel ter beschikking te stellen. Het boek is rijkelijk van illustratie, materiaal voorzien (w.o. een aantal grafieken) en maakt een goed verzorgde indruk. Toekomstige boeren hebben echter, willen zij een goed functionerend be drijf leiden, meer nodig dan die eerste basis. Het middelbaar landbouwonder wijs is de aangewezen weg. Met ULO of lagere landbouwschool als meest ide ale vooropleiding (vereist is een aantal jaren voortgezet onderwijs) kan men naar een van de 47 middelbare land bouwscholen. Zij hebben een cursusduur van anderhalf jaar .verdeeld over twee winterseizoenen en een zomerseizoen. Dit laatste is vooral een praktijktijd. Wanneer men nog verder wil, kan men naar de hogere landbouwscholen, waartoe ook behoren de bosbouw- en cultuurtechnische scholen te Arnhem en twee hogere zuivelscholen in Bolsward en ’s-Hertogenbosch. Zij vormen een voorbereiding van de metropool van landbouwkennis, Wageningen, waar de landbouwhogeschool staat. (Wordt vervolgd) BOZUM. Gistermiddag werd in lokaal Wieringa alhier afscheid genomen van de familie Palmboom, die in verband met het emeritaat van Ds Palmboom naar Vries (Dr.) verhuist. De leiding berustte bij de consulent Ds Brink van IJsbrechtum. Verscheidene sprekers voerden het woord en brachten dank voor het vele goede werk dat ds en mevr, in de afge lopen tien jaar in deze gemeente heb ben verricht Na afloop dankte Ds Palmboom, mede namens zijn echtgenote, voor de vele goede wensen en gaven welke hun ten deel waren gevallen. Enige afgevaardig den lieten hun woorden nl. van een ca deau vergezeld gaan. Met een handdruk werd vervolgens afscheid genomen van ds en mevr. Palmboom, waarna de con sulent deze bijeenkomst met gebed sloot. OOSTHEM. Vrijdagavond werd in ’t Himsterhüs alhier nóg eens een zaal- festival van de Federatie van Wym- britseradeel gehouden, het derde in dit seizoen. Nadat de voorzitter, de heer M. Westra van Gaastmeer, de bijeen komst met een kort woord had ge opend en een welkomstwoord had ge sproken, trad als eerste corps „Cres cendo” van Heeg, dir. J. Schuurman, op met koraal „Ps 47” en Scenes from the Countrynde van John. Harvij. Dit mooie eenvoudige werk werd zeer goed uitgevoerd, ondanks de kleine bezetting van Crescendo. Besloten werd met de mars. „Eere zij God” Jutrijp-Hommerts, dir. de Jong van Oosterend, begon met koraal 43 en een fantasie over „Avondhymne”. Na een wat onzeker begin raakte men er al lengs beter in, maar omdat vele jonge spelers de akkoorden niet lang genoeg aanhielden, ontstonden nog al eens hiaten. „Eere zij God” behoeft zich echter geen zorgen te maken gezien het aantal jonge leden. „Eendracht Maakt Macht”, Oudega-W., dir. Joh. v. Strien, maakte door zijn mooie uniformen direct al een goede en tree. Onder zeer goede directie werd uit gevoerd het koraal ,,’k Heb geloofd en daarom zing ik.” Dit werd zeer goed weergegeven, hoewel de te sterk spelen de trompet enigszins afbreuk deed aan het geheel. Ook de mars met zang kreeg een goede uitvoering. Als extra num mer speelde E.M.M. „De harp van Wa les” van Gerard Boedijn, waaruit bleek dat dit corps wel wat in zijn mars heeft. Als vierde trad op „Hald Moed” te Oosthem, dir. A. Feenstra, met de koraal „Lobe den Herren” van M. Boekel en „Rossineana” van G. Boedijn, naar het volkswijsje „Een scheepje ging de haven uit”. Dit mooie publieksnummer werd zeer vlot gespeeld. Dir. Feenstra had zijn mannen goed in de hand en wist elke overdaad aan kracht met vaste hand te onderdrukken. Bekendheid met het podi um bleek hier wel van belang te zijn, zo dat het voor het publiek aangenaam was naar dit corps te luisteren. De mars „Travalgar” werd levendig, maar o.i. iets te snel uitgevoerd. Het laatste corps op deze avond was „Concordia” van IJlst, dir. A. Feenstra, met als eerste nummer „Jesu, joy of man’s desiring” van J. S. Bach. Het is steeds weer een genot naar deze koralen te luisteren. Het „Scherzo” van M. Boe kel, een modern en geen eenvoudig werk, met moeilijke tempi, bleek voor IJlst geen bezwaar, ook al door het zeer goede slagwerk, werd dit nummer goed uitgevoerd. Tot besluit volgde toen nog de mars „The Thin Red Line”. Dat er deze avond goed gemusiceerd werd, bleek ook wel uit de stilte die on der de gespeelde nummers in de zaal heerste. Ds G. Kaastra sprak een slot woord, waarin hij zijn bewondering voor het gepresteerde uitsprak en de hoop dat de Federatie met deze samenwerking een tot weer- van de Arbeid is men het niet eens over de uitkerin gen die de staatssecretaris de kinder rijke gezinnen heeft toebedacht. Een deel van de Stichting meent, dat de verhogingen gelijkmatiger over de kleine en grote gezinnen moeten wor den verdeeld. In de loop van de maand zal de Stichting haar advies uitbrengen. Het vele werk, verbonden aan het organiseren van deze bazar, die don derdagavond, vrijdag en zaterdag in „Ons Gebouw” werd gehouden in maart werd reeds met de voorberei ding begonnen is beloond. Hij trok n.l. veel bezoekers, die bij de ver- koopstands en de vele attracties het geld vlot lieten rollen, zodat er onge twijfeld een behoorlijk bedrag voor het beoogde doel de modernisering van het „Wumkeshüs” op tafel is gekomen. Ook in een stad als de onze blijkt zo’n actie dus toch nog wel in te slaan. Het dient echter gezegd, dat de com missie ook alle moeite gedaan had deze bazar aantrekkelijk en gezellig te ma ken, waarbij ze van vele zijden mede werking ondervond, zowel van alle verenigingen welke de Hervormde gemeente hier telt, als van de zaken lieden van alle gezindten en bedrijven, ook buiten Sneek, die belangeloos al lerlei artikelen textiel, huishoude lijke en luxe voorwerpen enz. af stonden om verkocht te worden of te dienen als prijzen voor de attracties. De leden van de genoemde verenigin gen hadden hiervoor eveneens een grote hoeveelheid goederen afgestaan en velen van hen maakten zich bo vendien verdienstelijk in de stands en bij de attracties. Natuurlijk ontbrak ook de theetuin niet. Op het toneel was n.l. eèn gezel lig zitje ingericht, waar de firma Nie- meijer gratis koffie en thee schonk maar waarvoor de meesten iets lieten glijden in de busjes op de tafeltjes welke gaven eveneens in de grote pot kwamen. Ook was er een stand waar men een hartige beet kon consumeren en zich verkwikken door een frisse dronk, ook al weer voor het goede doel. En verder was er nog als buiten gewone attractie de cineac in de bo venzaal waar men voor een zacht prijsje van enkele leuke films kon ge nieten. Zoals wij donderdag konden medede- I len, was er die avond in Hotel de Wijn berg een ontmoeting tussen Van der Heem N.V. en de Raad onzer gemeente waarin de wederzijdse partijen, voorzo ver nog nodig, met elkaar kennis maak ten en de aanstaande vestiging van ge noemd bedrijf in onze stad besproken werd. Voor V. d. Heem waren aanwezig de heren Ir. P. G. Zaaijer, technisch direc teur, K. J. van Duuren, chef van de dienst Personeelszaken, drs. C. A. A. van Luttervelt, chef public relations en Ir. J. Peeman, chef van de kastenfabriek, die aangewezen is als bedrijfsleidei' van het Sneker bedrijf. Voor de gemeente woon den naast B. en W. en de Raadsleden ook de Hoofden van Dienst en korpschef Kooistra de bijeenkomst bij, terwijl de heer Th. W. Zandstra het plaatselijk be drijfsleven vertegenwoordigde. Wij vernamen over deze ontmoeting, dat ze van bijzonder prettige aard is ge weest. De heren van Van der Heem gaven uitgebreide inlichtingen over hun be drijf, toegelicht met dia’s en beant woordden zeer veel vragen, terwijl ook een aantal componenten (onderdelen) van radio- en t.v. apparaten werd ge toond, welke straks in het Sneker be drijf vervaardigd zullen worden, alsme de van electronische apparaten, waarvan de produktie hier t.z.t. eveneens ter hand zal worden genomen De heer van Luttervelt deelde ons mede, dat B. en W., de leden van de Raad en de hoofden van dienst ook uitgenodigd zul- Dat deze journalist, klein, tenger met een scherp intelligent gezicht, zijn reizen niet onderneemt uit een soort avontu- renlust, bewijst wel zijn voorbereiding, o.a. aan de universiteit van Leiden waar hij een jaar college liep om beter op de hoogte te komen van de toestanden in de landen die hg wilde bezoeken. Deze uitgebreide, degelijke kennis voelt men telkens weer in zijn vlotte causerie waardoor men zeer geboeid wordt. Lang niet alle schrijvers zijn te vens boeiende vertellers, doch Wim Hornman is dit wel. Ongetwijfeld zal hij zich in zijn boek over deze reis, dat komend najaar zal verschijnen, nog beter kunnen „uitspre ken” en zijn toehoorders van nu zullen zeker zijn lezers geworden. Hij zal in zijn boek dieper ingaan op religie, sociale toestanden, politieke ontwikkeling, want deze dingen wegen bij Wim Hornman zwaarder dan wat oppervlakkige toeris. tische belangstelling voor het wereld, deel dat hij, samen met zijn vrouw, door kruiste. Deze intense belangstelling voelt men ook door zijn gehele lezing; heen en dat maakt zijn C8.userie zo boeiend. Hij pro beert oprecht door mensen en toestanden heen te zien, begrip kweken bij zijn lezers en toehoorders en zo zijn steentje bij te dragen tot de wereldvrede. „Het Is mijn taak”, zo zegt hij, „om zoveel mogelijk belang stelling te wekken voor dit werelddeel dat in een doorbraakperiode is en een enorme ontwikkeling doormaakt. Pre sident Roosevelt heeft gezegd dat men hier in de 21ste eeuw leeft en wie de bouw van de machtige hoofdstad Brasi lia in vier jaar tijds heeft meegemaakt, zal dit, met ontzag vervuld, moeten be amen. Men kan dit werelddeel niet vergelij ken met Europa, men kan ook van de mensen, die er leven niet verwachten dat ze zijn zoals wij. Zij zgn volkomen anders, maar daarom niet slechter of beter dan wij. Laten wij toch begrip voor hen to nen en hen leren verstaan. Dit wereld, deel ziet naar ons, laten wij naar hen Woensdag 16 nov. Kunst aan Allen Sneek, ’s avonds 8 uur Amicitia. Op. voering door Toneelgroep „Puck” van het blijspel „Pelikaaneiland” van J. B. Priestley. SNEEK van 6 t.e.m. 12 nov. 1960 Geboren: Cornelis Hendrik, z.v. Lam mert Kunst en Jantje Ennema, van Workum; Cornelia Hillegonda, d.v. Cornelis Hilbert Bruinsma en Jeltje Mulder, van Makkum; Lodewijk, z.v. Melle Kuipers en Jisseltje Oppenhuis; Rients, z.v. Jakob Reen en Taetske Burna, van Heeg; Catharina Trijntje Maria, d.v. Haije Michiel Galama en Akke Flapper, van Blauwhuis; Lub- bigje, d.v. Arent Vermaning en Anne- chien Timmer; Akke, d.v. Jan Rie- mersma en Lijsbeth de Vries. Ondertrouwd: Willem de Vreeze 28 jr en Maria Berendina Kobessen, 22 jr; Jacobus Lambertus Larmené, 37 jr en Anna Francisca Maria Oskam, 28 jr. Getrouwd: Foéke Sijbrandij, 21 jr en Aaltje van der Veen, 20 jr; Sijbren Tjipke Bouwhuis, 26 jr en lebeltje Boot, 18 jr. Overleden: Eelkje de Boer, 87 jr, w.v. Fedde Mast, van Leeuwarden; Lolkje Hesselius, 60 jr, e.v. Siebe de Vries; Lolkje Sjoukje Masselink, 77 jr; Watze de Vries, 73 jr, e.v. Geertje Visser; Botte Ouderkerken, 78 jr, w.v. Dout- zen Kuipers, van Parrega; Jan Mes, 68 jr, e.v. Meindertje Wiersma; Sahara- banun Hatuina, 9 jaar, van Harich; Grietje Schaper, 86 jr, w.v. Popke Vis ser; IJtje de Vries, 82 jr, w.v. Pieter Nota; Pietje Bleeker, 71 jr, w.v. Pieter Bruggenkamp, van Bolsward. WYMBRITSERADEEL van 6 t.e.m. 12 november 1960 Het land- en tuinbouwonderwijs is de enige richting die niet valt onder de zorg van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, doch onder dat van landbouw, visserij en voedsel voorziening. De ontwikkeling in de land- en tuin bouw, die tot invoering van de weten- nov. Prijsklaverjassen in Huberts, Leeuwenburg. Aanvang 8 uur. Vrijdag 18 nov. Zitting „Durea” voet. specialist in Stellingwerff’s Schoenen, zaak, Wijde Burgstraat 8. de werkkrachten te werk gesteld kun nen worden, evenals jongelui met een diploma van de lagere technische school. In verband met dit laatste, werden hier vrijdagmiddag ook besprekingen gevoerd met de directeuren van deze scholen in Sneek en omgeving. Zij zal worden opgevolgd door de kapiteins Remegius en mevrouw Re- megius-Mulder, die zeven jaren in de Kongo hebben gearbeid, vanwaar zij juist zijn teruggekeerd. Aanstaande donderdag geven zij hun welkom in een samenkomst in het korpsgebouw Kleinzand 20, aanvan gende ’s avonds 8 uur. Zaterdag 10 dec. Teenagerparade en Talentenjacht door ’t Huis met de Notenbalk in „Ons Gebouw”, Wes- tersingel. Aanvang 8 uur. Een zijner naaste belagers nL de Sene- galees Baba Sy moest in de strijd tegen oud-wereldkampioen Deslauriers wel in gaan op een dure doorbraak naar dam, welke hem een benauwde remise ople verde. Alle belangstelling richtte zich daarna op de borden, waaraan gezeten waren dé Russen Tsjegolev en Koeperman met als tegenstanders de Nederlanders Gor dijn en Bom, welke laatsten door kun dig tegenspel de toeschouwers weliswaar geruime tijd in onzekerheid lieten over het uiteindelijke resultaat, maar die ten slotte toch op een imponerende wijze van het bord werden gespeeld, waarbij het dankbare publiek zich niet onbetuigd liet. Het spontane applaus, dat zich hier na ontlaadde was dan ook alleszins ver diend. Hierdoor was de stand geworden 1. Tsjegolev 41 punten; 2/3 Koeperman en Baba Sy 39 punten; 4. Deslauriers 32 punten. Het ene*punt, dat Tsjegolev toen nog scheidde van de titel, kwam er tegen de Nederlander Dukel dan ook uit, waar door dit jeugdig talent zich behalve clubkampioen, kampioen van Moskou en Russisch titelhouder op de 64 en 100 rui ten thans ook wereldkampioen kan noe men! Daarnaast, was hij de enige deelnemer, die geen nederlaag leed, terwijl hij tegen zijn naaste belagers Baba Sy en Koeper man zes punten vergaarde. Het feit, dat de Senegalees Baba Sy met slechts één punt verschil de tweede plaats voor zich opeiste vóór Ir. Koeper man, die afstand van zijn titel heeft moeten doen, kan niet hoog genoeg wor den aangeslagen! Hij was het ook, die er voor zorgde, dat het zoals velen ver onderstelden, geen Russische aangele genheid is geworden. Afgaande op de resultaten, die door de Nederlandse en Franse deelnemers werden behaald, schijnt de tijd,*waarin deze landen met een Raichenbach, Ghes- ten en P. Roozenburg de dienst uitmaak ten, voorlopig wel voorbij! de Federatie i door mag gaan en z.m. ziens in ’t Himsterhüs. Gezamenlijk werd toen tot besluit met begeleiding van Concordia van IJlst Gezang 94 gezongen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1