Sinterklaasje kwam weer binnen met z’n knechts Tentoonstelling schilderijen en keramiek in het stadhuis Instructieve avond voor Amateur fotografen IJLST WYMBRITSERADEEL en van Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, f w 115e jaargang no. 93 Maandag 21 nov. 1960 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD zo- Aanbestedingen uitbreiding R.K. Uloschool Raadsvergadering Rauwerderhem Geen belangstelling - Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Ingebruikneming nieuwe postkantoor Sneker gezin betrokken bij ernstig ongeval Ijsclub „Woudsend volgend jaar 100 jaar end” hield haar algemene ledenverga dering in Hotel Kuipers onder voor zitterschap van de heer F. R. de Boer die in zijn openingswoord kon vol staan met een kort jaaroverzicht, om dat er geen hardrijderijen waren ge houden. Wel was de baan een paar maal in orde gebracht, maar de vast gestelde wedstrijden konden wegens dooi en regen niet doorgaan. Het ver slag van de penningmeester de heer J. van Brug was voor de vereniging gunstiger dan het vorige jaar toen er een aanzienlijk tekort was. Nu was er een batig saldo van 38,37. Het leden tal is iets gedaald. Mill lm» 7 - SNEEKER NIEUWSBLAD 18 een het is B. Begroting 4145. Gunningen aangehouden. 7995.— 7995.— 7550.— Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (05150) b.g.g. 4091 Joh. de Vries, Sneek P. Terpstra, Makkum H Tromp, Boksum P. v. d. Hoop, Makkum Fa de Groot Boersma M. Troelstra, Sneek N. Silvius, Sneek L. v. d. Wal, Sneek Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS inschrijvers 4325.— 3972.— 3954.— 3885.— 3804.— 3630.— Architect B. Leeman heeft vrijdag middag in Hotel Hanenburg namens het R. K. Kerkbestuur van de H. Martinus aanbesteed de uitbreiding van de R. K. Uloschool „St. Joseph” met fysica-over. blijf, en twee leslokalen, toiletten, rij wielstalling enz. aan de Jan van Nassau- straat alhier. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handelaadv.) ager. Abonnementsprijs f 3,— oer halt jaar. Franco per oost f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. De door de stichting „Door de eeuwen trouw” aangekondigde „Ambonavond”, welke zaterdagavond in gebouw Aere Pe- rennius gehouden zou worden, is wegens gebrek aan belangstelling niet doorge gaan. De brievenbus aan het oude kantoor kan vanaf zaterdag 26 november na 18.15 uur ’s avonds niet meer worden ge bruikt. Het publiek dient zich dan voor ter- postbezorging van correspondentie te vervoegen aan het nieuwe kantoor, of men dient de brievenbus op de hoek van het Grootzand te gebruiken. Begroting 9850. Electrische installatie: 6 Th. Koning en Zn, Wolvega J. Ettema, Bolsward Fa B. Visser, Sneek U. J. Romkema, Oosterend Gebr. Andringa, Sneek Begroting 126,750. Schilders werk: 12 inschrijvers 13329.50 9880.— 9795.— 9565.— 9500.— 8969.— 8949.— H. Sluyter, Sneek Schildersbedrijf Brouwer, Sneek wachten. En om nu te voorkomen dat ze „door de tand des tijds wor den aangevr. eten” (hier vergis te de oude baas zich haast) zullen er wat in deze ijskast moeten worden gedeponeerd”. De opper-Piet haalde uit een koffertje een groot aantal dossiers over diverse plannen te voorschijn, welke hij onder grote hilariteit stuk voor stuk opnoem de, al of niet voorzien van zijn eigen geestige commentaar. Het eerste „Nieuw en groot stad huis” werd door de Sint onverbidde lijk naar de ijskast verwezen. Mht een zó mooi en historisch gaaf stadhuis als waar wij op dit ogenblik in vertoeven, niet aan een nieuw stadhuis werken, zei hij. Laagste temperatuur. venden”: Liefhebbers, comt vrij aen voor yedereen staet open Den Gulden Winckel hier comt en beziet vrij, off Veel liever koopt my uyt ick heb hier nieuwe stoff Om voeden Uwen geest voorbij en wilt niet loopen. Het werk van de beide kunstenaars, zowel dat van de schilder als van de pot tenbakker, is van een zeer prijzenswaar- dige allure. Onderwerpen wij het oeu vre van Piet Zwiers aan een nadere be schouwing, dan blijkt vooral het met het paletmes gemaakte schilderwerk op een behoorlijk hoog peil te staan. Enkele met de kwast gepenseelde kleinere stukken zijn van goed gehalte, maar de kunste naar leeft zich vooral veel krachtiger uit in de schilderijen waarbij hij het mes gebruikte. Prachtige brokken kleur, zo als het engels rood, het wazige geel en het fletsblauw in het schilderij „Punter” (no. 8) zijn ontegenzeggelijk kenmerken van een meesterlijke beheersing van het palet. Harmonisch en rustgevend is ook de kleurverdeling in doek no. 7 „Belt en Schutsloot”. Ook de „Bloemen” (no. 10) in de hal van het Stadhuis en „Stekel baarsjes vissen” (no. 5) zijn knappe en belangrijke werkstukken. De enige aquarel, die ook in de hal hangt, kon ons minder bekoren. Men zou meer werk in deze laatste techniek van de schilder Onder extreme omstandigheden, waar een meter bv. niet meer kan aanwijzen, zal men zijn toevlucht tot enkele schat tingen moeten nemen; Nadat op ver schillende vragen uit de vergadering nog wat dieper was ingegaan, eindigde deze eerste cursusavond. De volgende cursusavonden, die in be ginsel voor een ieder toegankelijk zul len zijn, zullen achtereenvolgens gewijd worden aan motiefkeus en compositie in de foto en aan het maken van kleuren dia’s. Nadere bizonderheden over deze avonden zullen nog nader in dit blad be kend gemaakt worden. een teken van iets goeds, van iets eigens. In ieder geval blijkt uit alles dat Zwiers een kolorist van het zuiverste water is, die de diverse mooi-warme tinten heel vaak prachtig tegen elkaar weet af te wegen. Gaan wij nu het werk van de potten bakker Dirk Staf bekijken, dan kunnen wij ook hiervan niets dan goeds vertel len. Het mooie, in sobere, vaak grijze en bruine tinten gehouden aardewerk veelal prachtig van lijn en vorm. Ons viel in het bizonder op een in zwart-grijs gebakken schaal „Unica” in de hal. Dit leek ons wel een van de pronkstukken uit deze, in z’n geheel toch wel voorname kollektie pottenbakkers kunst. Als men zelfs de kleinste dingen van heel dichtbij gaat bekijken, dan ziet men steeds weer met welk een bizondere smaak, qua lijn zowel als qua toon, Staf te werk is gegaan. Voor ons gevoel is er zelden een betere tentoonstelling van de ze kunst in het Stadhuis geweest, alhoe wel het ons van het hart moet dat dit werk in een moderner omgeving nog be ter tot zijn recht zou komen. Beide kun stenaars zijn beslist gevoelige vakmen sen, die hun metier tot in de puikjes ver staan, maar naast hun gedegen vakken nis in alle opzichten hun innerlijk kunst gevoel steeds mee laten spreken. Wij willen gaarne deze expositie, welke veer tien dagen duurt, bij een groot publiek onder de aandacht brengen. De schilder en de pottenbakker zijn het meer dan waard dat velen in deze dagen een be zoek aan hun werk gaan brengen. Wij kunnen tenslotte nog mededelen, dat beide op de dinsdagavonden 22 en 29 november persoonlijk aanwezig zullen zijn om de bezoekers desgewenst over hun werk voor te lichten. De tentoon stelling is dagelijks (behalve zondags) geopend van 2-5 uur en ’s avonds van 7.30 tot 9.30 uur. Het nieuwe postkantoor aan de Wes. tersingel zal op zondag 27 november a.s. voor het publiek worden opengesteld. Op deze dag is het kantoor ais andere zondagen open van 8-9 uur voor het aan. nemen van telegrammen en celgesprek. ken. Ook kunnen de postbushouders hun postbussen ledigen gedurende het ge. noemde tijdvak. Op maandag 28 november a.s. in het nieuwe kantoor voor alle zaken normaal geopend. Vrijdagmorgen is op Rijksweg tussen Leeuwarden en Groningen een zeer ern stig auto-ongeval gebeurd, waarbij mevr. Visserman, alhier met haar twee.jarig zoontje ernstig gewond werden. Met de heer J. V. uit Zoutkamp, zat Wegens (een gelukkig niet ernstige) ziekte van de burgemeester werd hij verwelkomd door wethouder Fijlstra, die de Sint vertelde, dat er sinds zijn vorige bezoek in onze stad veel ver anderd is. Verleden jaar vernam U dat Sneek kernstad was geworden, maar vermoedelijk had men in Den Haag ook al met U gesproken om te informeren naar de situatie in de Zuidwesthoek. Waarschijnlijk hebt U er dus ook een steentje toe bijgedra gen dat wij als kern aangewezen zijn. Dit is intussen al ver gevorderd. Een grote firma zal zich hier vestigen en vele kleinere hebben dat al gedaan of zullen het nog doen. Het gemeentebe stuur is hierover-zeer verheugd, maar wij wachten nog op een nieuwe Oos- terpoortsbrug en willen ook graag meer woningen hebben en schiphuizen voor de watersport. Misschien kunt U daar ook iets aan doen. Thans echter hopen wij dat U hier in Uw tijdelijke residentie weer een goede tijd zult hebben. Sint Nicolaas antwoordde, dat het hem steeds weer een vreugde is zo hartelijk te worden ontvangen in dit gastvrije huis van de Kernstad Sneek. Het speet hem evenwel dat de burge meester door ziekte verhinderd was ook dit jaar zijn verlanglijstje in het openbaar te overhandigen. Hij wenste hem een spoedig herstel toe en dank te wethouder Fijlstra voor diens har- telijke en welgekozen woorden die zijn eeuwig-jonge hart echt goed deden. veerde was er op de Marktstraat haast geen doorkomen meer aan. Zoveel mensen stonden er. Sint Nicolaas stap te hier af en nam daarna op het bor des de hulde van de kinderen in ont vangst, die hem spontaan met begelei ding van „Harmonie” de oude, maar altijd weer mooie, Sinterklaasliedjes toezongen. Daarna schreed de hoge gast de hal van het stadhuis bijinen voor de ont vangst door het gemeentebestuur. Veel veranderd voorts dat deze tentoonstelling er toe zal bijdragen dat onze stadgenoten meer van kunst zullen gaan houden en beide ex posanten ook om andere redénen met genoegen aan deze expositie zullen te rugdenken. Hij sloot zich tenslotte aan bij de vol gende uitnodiging van de 17e eeuwse prentenverkoper Dirck Pietersz te Am sterdam „aan allen deughd en kunstlie- Sint Nicolaas en z’n Zwarte Pieten zijn weer in ons midden. Zaterdagmiddag voeren ze op de „Johanna Jacoba” waarmee het laatste gedeelte van hun lange reis werd afgelegd, onze stad binnen. Dat was om half drie, maar al ver van te voren hadden vele honderden kinderen met hun ouders een goed plaatsje gezocht langs de Kolk om de komst van de goedheilig man af te wachten. Op de Waterpoortsgracht stapten de Sint en zijn gevolg aan wal, waar het Chr. Muziekcorps „Harmonie” Sinterklaasliedjes speelde en drie leden van het Actie Comité hen begroetten. Daarna werd een grote witte ijskast, waarop een rood vraagteken was geschilderd, van de boot getakeld. Allen gisten natuurlijk wat daar nu in zou zitten, maar dit raadsel zou pas in het stadhuis worden op gelost. Eerst besteeg Sint Nicolaas zijn trouwe schimmel voor de feestelijke tocht door de stad. zij met haar man en beide kinderen in een huurwagen, die van Zoutkamp on. derweg was naar Staveren, waar broer in het huwelijk zou treden. De personenauto verleende op kruispunt van de weg Grijpskerk—Zout kamp en de Rijksweg geen voorrang aan een grote vrachtauto, die bestuurd werd door de heer H. W. uit Oude Peke- la. Beide wagens kwamen met elkaar in botsing, waarbij mevr. Visserman, die met haar zoontje op schoot voorin zat en de bestuurder ernstig gewond werden. De vrachtwagen kwam in een sloot terecht en de personenauto werd zwaar beschadigd. In allerijl werden de inzit. tenden naar een ziekenhuis in Groningen gebracht, waar aanvankelijk voor het leven van mevrouw Visserman en haar zoontje werd gevreesd. Het bleek dat zij o.a. zeven ribben en haar arm op twee plaatsen had gebroken, benevens zware hoofdwonden had opgelopen. De bestuur der liep een hersenschudding op, terwijl het dochtertje, dat achterin zat voort durend overgaf. Zij en haar vader kon den later echter naai’ huis worden ver. voerd. Wij vernamen later dat de toestand van mevrouw Visserman iets is verbe terd, het levensgevaar zou zijn geweken. Ook haar zoontje zou er iets beter aan toe zijn. 160,800 160,500 157,352 155,685 149,500 148,900 148,400 146,500 143,000 141,100 141,000 137,900 134,934 134,531 Verlanglijstjes De Sint vertelde daarna dat er oojc dit jaar weer vele verlanglijstjes bij zijn secretariaat waren binnengeko men. Aan vele verlangens zal worden voldaan, doch anderen moeten worden doorgegeven, o.a. aan de loco-burge- meester. Na een geestige opmerking over de aanplant van nieuwe bomen in de stad (waarom hij verleden jaar ver zocht) ter verfraaiing van het stads beeld en ten nutte van vele viervoe ters en een zeer hoffelijke kapitteling van hun eigenaren die toestaan dat hun lievelingen „de trottoirs gebrui ken voor een plechtigheid waaraan geen boom te pas komt”, veronderstel de Sint Nicolaas dat, nu de woning bouw, na een ernstige stagnatie (waar voor het stadsbestuur geen blaam treft) weer op gang is gekomen, de industrie zelf door een eigen Stich ting de woningbouw beoefent, ook particulieren een schuchter begin ge maakt hebben met het bouwen van eigen woningen, het stadsbestuur en de gemeentelijke diensten het wel erg druk zullen hebben. Want al die ak- tiviteiten brengen een enorme -hoe veelheid werk mee. Het is echter pret- Het raadsel opgelost Op verzoek van de burgerij bood de Sint daarom als bewijs van dank voor dit alles het gemeentebestuur een kostbare surprise aan en wel de grote ijskast welke hij uit Spanje had mee genomen. Dezelfde dus die op de Wa terpoortsgracht was uitgeladen. De be doeling hiervan werd nu door de Sint onthuld, want, zei hij: „Met zo veel werk, kan het niet an ders of bepaalde plannen moeten De aftredende bestuursleden de he ren J. van Brug en R. Nagelhout wer den herkozen. De contributie die het vorig jaar met 0,50 werd verhoogd werd weer op het oude bedrag 2,50 gebracht. De regeling van de eventueel te hou den wedstrijden werd aan het bestuur overgelaten. In de ijskast kwamen voorlopig ook de plannen voor een spoorwegtunnel en een nieuwe brug over de Zwette, maar bij „Uitbreiding huidige stad huis” was het commentaar evenwel: Warm houden Piet, warm houden. Hetzelfde wilde de Sint met een landingsterrein voor helicopters en een programma voor uitbouw van de samenwerking met de gehele Zuid westhoek op cultureel, sociaal en eco nomisch gebied, doch de volgende za ken achtte hij urgent tot zeer urgent: verbrandingsoven voor de reinigings dienst, vestiging U.T.S., èen nieuwe Uloschool, een camping-terrein en uit breiding jachthaven, nieuwe Ooster- poortsbrug, meer industrieterrein, uit breiding rioleringsstelsel en meer par keerterreinen. Een spoorbrug van Staveren naar Enkhuizen achtte hij zeer gewenst, maar bij het dossier ver meldende „afbraak van alle krotten en bouw van 700 nieuwe grote woningen in 1961 met een huurprijs van 5, per week, schudde de grote weldoener zijn- grijze hoofd. Nee,'nee, nee, nee! Dit is een utopie was het enige dat hij er van kon zeggen. Er kwam ook nog een dossier „Ver bouw en inrichting nieuw Politiebu reau” te voorschijn, wat zwarte Piet de vraag ontlokte „kandat nou zo maar, Sinterklaas?”. Maar volgens zijn meester was dit een oud stuk. Zeker een klein abuis je. Hij constateerde echter dat het aan tal dossiers voor de ijskast bestemd maar zeer gering was en feliciteerde wethouder Fijlstra daarom met de realiteitszin van het gemeentebestuur. Cadeaus Op verzoek van Sinterklaas haalde Zwarte Piet hierna een doos uit de ijs kast waaruit hij, na heel veel papier, een speelgoedserviesje te voorschijn haalde, dat hij de heer Fijlstra over handigde. Sinterklaas meende dat, waar tegenwoordig zo vele industri ëlen het stadhuis bezoeken, de repre sentatie ten zeerste zou worden ver hoogd door mooi serviesgoed, en daar om prees hij zich gelukkig dit te kun nen aanbieden. De wethouder keek wel wat sip, maar zijn gezicht klaarde op, toen Zwarte Piet ontdekte dat er onder het blaadje een brief bevestigd was. Deze bleek voor het gemeentebestuur be stemd te zijn en bevatte de mededeling dat een aantal nader te noemen ver enigingen de gemeente een servies voor representatie-doeleinden aan bood. De heer Fijlstra dankte hiervoor hartelijk en leverde toen nog enig ^bescheid op de rede van Sint Nicolaas, waarna deze overging tot het uitrei ken van de gebruikelijke geschenken, die ditmaal echter bestemd waren voor de echtgenotes van de burgemeester, de aanwezige wethouders (weth. Blok was verhinderd), de directeur van Ge meentewerken, korpschef Kooistra, adjudant De Zee, de bode en concierge. De manschappen van de heer Kooistra kregen evenwel hun rokertje en ook de pers werd ditmaal bedacht. Bij het cadeau voor mevr. Kooistra merkte Piet ondeugend op, dat bij het nieuwe en riante politiebureau het pietepeuterige lichtbakje met de aan duiding Politie misstaat. Dat moet gro ter worden meende hij. Wethouder Fijlstra vond dat eigenlijk ook. Daar om hoopte hij maar dat de raadsleden nog wat meer crediet willen geven. Van Gedeputeerde Staten van Fries land was bericht van geen bezwaar inge komen tegen een besluit van de Raad aangaande de wijziging van de kinder. bijslagverordening en dat betreffende de vaststelling van de beloning voor schoon maakster van het gemeentehuis en stoker der centrale verwarming aldaar. Goedkeuring werd verleend aan het besluit tot garandering van aflossing en rente van een aan de Gebr. Nugteren te Amsterdam te verlenen geldlening, groot 90.OD0,en. dat aangaande de bouw en inrichting van eert verpleeg huis te Bolsward. Tot 1 oktober 1961 werden de heren W. Beetstra en S. Eizinga, beiden te Irnsum, M. Tjeerdsnja te Sijbrandabu. ren, O. Dijkstra te Rauwerd en A. Schil- stra te Poppingawier opnieuw benoemd in de woon ruim te-commissie. Het R.K. Schoolbestuur te Irnsum vroeg ingevolge art. 72 der L.O.-wet 1920 verbetering aan van de Taal- en Reken methode, die volgens hem verouderd zijn. Ingevolge het advies van de inspec teur stelden B. en W. voor alleen de taalboeken voor de klassen 4, 5, en 6 te vervangen door andere, aangezien deze verouderd werden geacht. Aldus werd besloten. De nieuwe politieverordening der ge meente werd op een aantal punten ge wijzigd, maar moet nog ter goedkeuring worden ingezonden. De Sneker amateurfotografenver. ,,’t Filter” hield onlangs de eerste van een* drietal cursusavonden voor beginners. Over het onderwerp: opnametechniek, hield de heer van Dijke een inleiding waarbij het gebruik van sluiter en dia fragma in de praktijk werd v:rklaard. Na een korte inleiding over de func tie van de camera in zijn eenvoudigste vorm, behandelde spreker de omstan digheden die de hoeveelheid beschik baar licht bepalen en waarvan dus de belichtingstijd afhankelijk is. Uit deze grootheden heeft men het begrip „licht- waarde” afgeleid. Deze waarde en de filmgevoeligheid kunnen verwerkt wor den in rekenkundige tabellen, waarop de werking van de zg. belichtingstabellen gebaseerd zijn. Aan de hand van enkele eenvoudige doch hoogstnuttige tabellen werd een en ander practisch toegelicht. Ook het gebruik van belichtingsmeters gaat van dezelfde principes uit. Waar bij een gegeven lichtwaarde een vast ver band bestaat tussen sluitersnelhei4 en lensopening is het kiezen van dit laatste van even groot belang als het eerste. Spr. zette vervolgens de betekenis van het diafragma uiteen, nl. regelen van licht gevoeligheid en scherptediepte. Dit laat ste begrip werd weer aan de hand van enkele voorbeelden verklaard. Als laat ste factor moet nog rekening gehouden worden met eventuele onscherpte door beweging. Voor bewegende onderwer pen moet dus een beslist kortere belich tingstijd toegepast worden terwijl on scherpte door beweging van de camera voorkomen dient te worden door het ge bruik van statief of een ander steunpunt. Het is nuttig hierbij aandachtig de handleiding van iedere camera te bestu deren. Het bepalen van de juiste be lichtingstijd zal aan de hand van een goede tabel of meter na enige ervaring weinig moeilijkheden meer geven. In ’t algemeen maakt een beginner meer overbelichte dan onderbelichte opnamen. Van zaterdag 19 november tot en met 3 december wordt in het Stadhuis alhier ’n tentoonstelling gehouden van schilderijen van de kunstschilder Piet Zwiers te Giethoorn en de pottenbakker Dirk Staf te Havelte. Deze expositie werd zaterdagmiddag in het bijzijn van een groot aantal geno digden door wethouder C. J. Berkhout geopend, daar burgemeester Rasterhoff wegens een lichte ongesteldheid verhinderd was. Voor de bouwwerken schreven aannemers in alsvolgt: J. Geertsma, Terwispel 163,113 Bouwbedrijf Ka'ts, Leeuwarden 161,500 H. Dekinga, Lekkum G. Rabius,Leeuwarden D. J. Ringnalda, Sneek A. Fokkema, Wons F. S. Postumus, Oosthem Fa Gebr. Rijnja, Woudsend J. Wiersma, Folsgare P. Olij, Sneek H. j. Voets, Workum Gebr. Boomsma, Sneek Fa Noppert, Oosterhaule N.V. Friso, Sneek H. A. Boomsma, Sneek H. F. Ringnalda, Sneek D. Steneker en Zn, St Nicolaasga 127,712 125,100 P. Lusthof Geel'tsma Zn, Sneek J. W. de Rijke, Tjerkwerd Fa A. Bergsma Zn, Hommerts 8520.— 8200.— Toen de stoet voor het stadhuis arri-Ttig dat de burgerij oog heeft voor de j- -j- nri-r-xx i-x jjver> de kunde en de volharding wel ke de hoofden van dienst en hun me dewerkers onder leiding van het ge meentebestuur aan de dag hebben gelegd. 1 touw kan zetten. Geen van de ge- vraagden had hiertegen bezwaar, dat dit in kannen en kruiken is. Th. J. Wiegersma won de onder de aanwezigen verlote schaatsen, waarna deze goed geslaagde bijeenkomst. 1 welke door 58 leden bezocht was, werd gesloten. De heer Berkhout noemde het gemeen tehuis het verzorgingscentrum voor de gehele gemeente en knoopte daaraan vast, dat de zorg welke op het gemeen tebestuur rust tegenwoordig heel groot is. Behoort daar nu ook een tentoonstel ling van kunstvoortbrengselen bij? Spre ker geloofde deze vraag in deze tijd met een volmondig ja te kunnen beantwoor den. Ook voor het gemeentebestuur ligt hier een taak, vooral een opvoedende taak, nl. de burgerij gelegenheid te ge ven mooie dingen te zien en de rijpere jeugd iets te leren. Spr. achtte het daar om gelukkig, dat de commissie van voor bereiding - waaraan hij dank bracht voor haar adviezen - ook aan de jeugd van het voortgezet onderwijs heeft ge dacht. Behalve rekenen en schrijven is dit ook een stukje opvoeding dat wij niet graag zouden willen missen. Het bij- brengen van mooie dingen geeft hun ’n rijk bezit. In deze zin heette hij de beide exposanten dan ook van harte welkom waarna hij even stil stond bij artisten en hun werk. Artisten zijn vaak wat eigenzinnige mensen. Zij schilderen en tekenen zo zij het zien en denken er soms veel te wei nig aan dat ze van hun kunst moeten leven. In tegenstelling tot de fotografie leggen zij de mens in hun werk, maar die gave goed te gebruiken legt hun een grote verantwoordelijkheid op. Vandaar dat zij vaak te weinig aan de materiële dingen denken. Spr. hoopte evenwel dat beide kunstenaars in het voortbrengen moeten zien om hierover een oordeel te van hun producten voldoening vinden en vellen. Ook in de kleine raadszaal zijn mooie dingen zullen blijven maken en verschillende prima werken opgehangen, bv. no. 22 „de Fuiken” en no. 17 „Jas mijn". Overzien wij het geheel aan schilde rijen van Piet Zwiers, dan kunnen wij niet direkt van een bepaalde stijl spre ken, maar wel van een, zeer persoonlijke manier van werken. Er zijn soms ex pressionistische, soms vaag-abstrakte trekjes in, maar er valt niet een speciaal etiket op te plakken. O.i. is dit meestal Honderdjarig bestaan Op 22 november 1961 zal de club 100 jaar worden, welk feit men niet onopgemerkt wil voorbij gaan. Het be stuur heeft geen vaste plannen, maar wilde gaarne van de leden horen hoe die er over denken. Na verschillende suggesties kwam het bestuur met het plan een commissie aan te wijzen, waarmee de vergadering zich wel kon verenigen. Het bestuur verzocht daar na verschillende der aanwezigen zit ting te nemen in deze commissie die met het bestuur de organisatie op *1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1