Hotse de Boer weer tot zijn oude liefde teruggekeerd De Gereformeerde Kerken in Sneek 125 jaar Nog geen overeenstemming tussen Amerika en Duitsland Waterpoort-krabbels IJLST W Y M BRITS ER A DEEL BUITENLANDS OVERZICHT en van door Speurder Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Donderdag 24 nov. 1960 115e jaargang no. 94 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD f/ Moeilijkheden werden moedig overwonnen Geslaagd De E.N.A.F. ook naar Sneek? Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Hij doet weer mee irwn reciteerwedstrijden SNEEKER NIEUWSBLAD ge- Verkiezingen. i Discriminatie. Onrust in Midden. Amerika. Een blijde dag moesten GELUKWENS Friese voordrachten Stoffer en blik brachten hon derd gulden op. DE WINKELSLUITING I.V.M. ST. NICOLAAS. Op het afgelegde pad. Gaarne wensen wij de Bruigom En zijn (weer herstelde?) Bruid, Dat eens „zeventig” nog vrolijk Over beide hoofden luidt! Dat er in hun kleine huisje En met de familiekring Plaats zal blijven voor een mooie, Dankbare herinnering Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (05150) b.g.g. 4091 De meeste voordrachten van de Boer zijn in het Fries. Zelf zegt hij ervan: „Het Fries leent zich er uitstekend voor en spreekt de mensen - natuurlijk in Friesland - veel meer aan dan een Nederlandse voordracht. Vroeger droe gen we wel werk voor van Guido Ge- zelle en Couperus, terwijl ook Fedde Schuier en Douwe Tamminga heel aar. dige dingen geschreven hebben. Vreemde dingen Verte hi int MAANDAGS en DON DERDAGS Wie herinnert zich niet het liedje van de scharensliep? Met zijn rijdende slijpinstallatie loopt hij langs de stra ten op zoek naar klanten voor het slijpen van hun botte messen en scha ren. Onze stad, is nog een drietal be oefenaren van dit oude, doch steeds meer verdwijnende beroep, rijk. Een van hen, de 76-jarige L. Boom, die U hier op de foto ziet, laat al 50 jaar z’n stenen snorren. Elke dinsdag is hij op het Grootzand te vinden waar hij een vaste standplaats heeft en overal in Friesland, van Gaasterland tot Harlingen en vandaar tot Heerenveen heeft hij de mensen nuttige diensten bewezen. Vroeger viel dat overigens niet mee. Door weer en wind moest hij per bakfiets de dorpen bezoeken om het brood voor zich en zijn gezin te verdienen. En toch kan men niet zeggen, dat bij hem de scherpste kantjes er al afgesleten zijn. Hij is nog door en door vitaal. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bi) contract (handeltadv.) ager. Abonnementiprijl f 3,— per halt jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name ran Sneeker Nieuwtblad. De drukke Sint Nicolaas-tijd staat weer voor de deur. Op alle mogelij ke manieren proberen de winkeliers klanten te trekken. Aanstonds als ook 's avonds de winkels open gaan, zal het weer gezellig druk in onze stad worden. De feestelijke illuminatie, die overal weer wordt aangebracht, zal daar zeker het hare toe bijdragen. Ook de vogels in het Wilhelmina- park worden ditmaal niet door de Sint vergeten. Vóór de grote volière is een glazen raam aangebracht, zo dat zij niet onder de kou hoeven te lijden. De bossage is ook veel dichter opeen geplaatst. Voor het echtpaar J. Westra-Hen- stra, dat gisteren 65 jaar ge trouwd was. het precies een De heer W. van Wieren, eigenaar van Autorijschool W. van Wieren alhier, is gisteren in Leeuwarden geslaagd voor het Vamor-diploma. Dat was wérken, heel hard werken In die „goeie” oude tijd, Maar toch zijn die beide oudjes Toonbeeld van tevredenheid. Werken van de vroege ochtend Tot zo vaak diep in de nacht En tóch hebben zij tezamen Tot een rusttijd liet gebracht. Vijf en zestig jaar verenigd, Vóór- en tegenspoed gehad, Maar tóch met een dankbaar terug zien Zondag aanstaande zal 125 jaar geleden zijn, dat een aantal Snekers zich afscheidde van de Neder lands Hervormde Kerk en een eigen kerkverband stichtte. Reeds lang daar voor echter vormden deze mensen een eigen gemeenschap, die onderlinge gods dienstige bijeenkomsten hield. Overigens heeft Chroestjow, de Rus sische premier, die eens gedreigd heeft Cuba met raketten tegen Amerika te zullen beschermen, nu te verstaan ge geven, dat hij om Cuba geen conflict met de Ver. Staten wil riskeren. Het stoken op de achtergrond is hem meer dan genoeg. Ondermijning van de Amerikaanse invloed is zijn tactiek, zoals in de Ver. Naties ondermijning van hét gezag van de V.N. bij de Afrikaanse landen voor de hand ligt. Met zijn optreden in de V.N. heeft hij velen tegen zich inge. nomen, maar dat is men al aan het ver geten. Wat blijft, is de machtsstrijd in de Ver, Naties over de invloed in Kongo en daarbij heeft Rusland enkele Afri kaanse medestanders, die ten koste van alles de afgezette premier Loemoemba willen herstellen. Eén van die landen is Ghana, waarvan de Kongolese macht, hebber drie diplomaten heeft uitgewezen. De voormalige Franse gebieden in Afrika steunen over het algemeen de Westelijke stelling, dat men moet beginnen met de erkenning van het gezag van president Kasavoeboe, die een toelating van zijn delegatie heeft bepleit en daarmee gis termorgen tenslotte succes had. Zwaar waren vaak de boeten. Een maal kreeg Andriessen 100 gld. boete. De deurwaarder kwam er aan te pas. Het werd boelgoed. De oproeper pakte als eerste voorwerpen een stoffer en blik en riep: „Wie biedt geld?” „Ik”, antwoordde een boer, „honderd gulden bied ik”. Naar het Friesch Dagblad vernam, heeft de directie van de Eerste Neder- landsche Autorijwielfabriek N.V. te Den Haag, ons gemeentebestuur verzocht een perceel grond, grenzende aan het voor Van der Heem N.V. bestemde terrein langs Rijksweg 43, voor haar te reserve ren. Boeten. Een Napoleontische wet verbood bij eenkomsten van meer dan 19 man. Zo had ook de burgemeester van Sneek, Teatse Gonggrijp, aanzegging gekregen, dat hij streng moest letten op de ge dragingen van de „afgescheidenen”. Kwamen zij met meer dan 19 personen bijeen, dan moest hij boeten opleggen. Doch ds De Cock wist raad. Van 7 uur 's avonds tot 1 uur 's nachts predikte hij onvermoeid in Andriessens bakkerij, waarbij hij er nauwkeurig op lette, dat om het uur 18 anderen het Woord Gods konden horen. De scholen in Amerika zijn weer be. gonnen en daarmee de moeilijkheden van de plaatsing van negerleerlingen op voordien blanke scholen. Men zal zich de geschiedenis van gouverneur Faubus van Arkansas enkele jaren geleden her- je verschillende collega’s, die dan tevens je concurrenten waren, o.a. Jan Betse. ma uit Leeuwarden, Jacob de Vos en Jan Bangma uit Oldeboorn, Wietse Ve. ninga uit Nijezijl, Klaas Huizinga uit Heeg. Sluis uit Andijk en natuurlijk de kleine Fonger de Vlas alhier, de er voor gezorgd heeft, dat de Boer aan de wed. strijden kon deelnemen. Want er waren vaak wel meer dan tachtig inschrijvin gen. waaruit de organiserende vereni ging dan een keus maakte. Ook is de heer de Boer vaak opgetre den als gastvoordrager bij bruiloften e.d. Samen met een accordeoniste - momen teel Hieke Schraa reist hij dan Fries land af. Zijn mooiste herinneringen heeft hij aan een wedstrijd in 1946 in Stiens, waar de prijzen niet uit medailles be stonden maar uit geldbedragen. Hij won toen drie eerste prijzen, wat hem 50,opleverde. storen. Doch Nicolaas Borneman, de lei der van de Sneker afgescheidenen, ver klaarde, dat hij zijn leven voor de zaak over had en zich niet liét dwingen, zelfs niet door koning Willem I, omdat hij God meer moest dienen dan mensen. En als het in Sneek al te benauwd werd, dan trokken ze naar Deersum, naar Lutkewierum, naar Tjalhuizum en hiel den daar, in de nacht, in boerenschuren hun kerkdiensten. Hun geloofsmoed is de Gereformeerde kerken ten goede gekomen. In 1888 trad onder leiding van dr. Abr. Kuyper weer een groep uit de Herv. Kerk, de Dolerenden, die hier in Sneek aan de R. Bockemakade hun ei gen kerk stichtten. In 1905 evenwel kwam er tussen deze groepen en de Af gescheidenen, die in de kerk aan de Kerk. gracht (gesticht in 1881) bijeen kwa men, een samensmelting tot stand, waarna de kerk aan de R. Bockemakade als Zuiderkerk en die aan de Kerkgracht als Noorderkerk door de nieuwe Geref. gemeente in gebruik werden genomen. En deze nam in de daarop volgende ja ren zo in zielental toe, dat eerst over gegaan moest worden tot het houden van kerkdiensten in het, eveneens Ge reformeerde, gebouw „Aere Perennius” aan het Kleinzand en daarna tot het bouwen van een derde, de Oosterkerk aan de Leeuwarderkade, die op 17 mei 1956 in gebruik werd genomen. Nieuwe splitsingen. In 1905 deed zich echter ook een splitsing voor. Alle leden konden zich nl. niet verenigen met de fusie tussen de A. en B-groep en gingen over naar de Chr. Geref. Kerk, welke groep in 1P07 haar eigen kerkgebouw aan de Willemstraat betrok. De heer de Boer heeft in zijn ruim drie en twintigjarige loopbaan als voor, drager dus al heel wat prijzen gewonnen. Maar de laatste tien jaar raakte hij ietwat in het vergeetboek totdathij er vrijdag jl. in Oosthem weer bij was. In de afd. „Luim” won hij een eerste prijs, doch zijn op een na jongste doch ter, die voor het eerst meedeed de ap pel valt niet ver van de boom moest onverrichter zake terugkeren. Jammer, maar een volgende keer beter. We hebben deze voordrager, de enige nog aktieve in Sneek, eens opgezocht in zijn huis aan De Bourbonstraat en gevraagd hoe het kwam dat er momen teel zo weinig reciteerwedstrijden wor den gehouden. Vooral vlak na de oorlog konden de voordragers haast elke avond terecht, maar nu is dat wel heel anders. De Boer wijt deze teruggang aan het toneel. Het toneel, zo zegt hij, heeft de voordrager verdrongen. Men wilde eens wat anders. Maar gelukkig wordt het nu weer wat beter. Ook op de scholen besteedt men meer aandacht aan de voordracht. Maar zoals vroeger is het nog lang niet. Soms waren er wel twee wedstrijden op een avond. Zo heb ik eens in Menaldum vóór de pauze voorgedra gen en ging ik direct daarop naar Min. nertsga. Alles per fiets hoor! Omstreeks vijf uur in de morgen arriveerde ik dan weer in Sneek en om zes uur ging ik weer aan het werk. De heer de Boer Ingevolge de Winkelsluitingsveror- denlng mogen de winkels In onze stad ter gelegenheid van de a.s. St. Nicolaasviering op dinsdag 29 no vember tot en met zaterdag 3 de cember ’s avonds tot 9 uur geopend zijn. Zeven januari 1962 zal voor ons Koninklijk Huis een heuglijke dag zijn. Het is dan nl. vgf en twintig jaar geleden, dat II. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard in het huwelijk traden. Maar ook voor onze stadgenoot, de heer H. G. de Boer aal dat een belang- rijke dag zijn. Het zal voor hem dan vijf en twintig jaar geleden zijn, dat hij voor de eerste maal deelnam aan een voordracht-’.vedstrgd, die toen gehouden werd in Oosterlittens. Achter Sjoerd Steensma van Bolsward won hij de twee de prijs, maar thans siert een overvolle inedaillekast en een fluwelen kleed waarop allerlei lauwertakken zijn gespeld, een van de wanden In de woning van de familie de Boer. Onlangs heeft in ons blad een repor tage over de in de laatste tijd als paddestoelen uit de grond verrezen autorijscholen gestaan. Toen Speur der dinsdagmorgen een rondje door de stad maakte, zag hij toevallig dat zo’n leswagen, bestuurd door een charmante dame, bij de brug van het Kleinzand in moeilijkheden kwam. Er stonden daar een personenauto en een vrachtwagen geparkeerd en de chauffeuse moest dus tussen beide door sturen. Dit ging haar echter niet zo vlot af en zij raakte de personen auto - een „lelijk eendje”. De instruc teur was blijkbaar even met zijn ge dachten elders? De eigenaar van het wagentje kwam gauw toegesneld en zette met een ele- ■N gant gebaar zijn 4-wieler opzij, op deze manier meer ruimte gevend aan de hevig blozende J jongedame. Ook dat is een manier om „heer in het verkeer” te zijn vindt Speurder. Zo eens een keer in Nijetrijne, waar ik in de kerk moest voordragen. Toen ik bezig was, kwamen er echter steeds mensen binnen en door al dat geroeze moes kon ik me onmogelijk concentre ren. Toen ik na de pauze mijn optreden mocht herhalen, won ik de eerste prijs. Doch ook de jury kan soms rare be slissingen nemen. In Lollum kwam ik geheel onderaan en een van mijn vrien den was dit niet naar de zin. Hij vroeg het aan de juryleden e een van hen, een dominee - gaf hem te verstaan, dat zijn voordracht lang niet levendig ge noeg was. De volgende dag trad hij in Kimswerd op, met dezelfde voordracht, won daar de eerste prijs en kreeg daar van een van de juryleden - eveneens een dominee - de boodschap mee: „U kunt het wel een beetje kalmer aan doen, de voordracht op zichzelf is al levendig genoeg.” Ja en wat moet je dan Naast een goede voordrager is De Boer ook een uitstekend zeiler, die ja renlang in de Valkenklasse, met de 82, de 158 en de 280 heeft gevaren en daar, mee ook zeer veel prijzen heeft gewon, nen. Maar op ’t ogenblik zeilt hij helemaal niet meer. Vanavond staat de heer de Boer weer als voordrager op de planken in Lut. Aanleiding daartoe had stellig geven de Hervormde Sneker predikant Ds Lucas Fockens, die iedere maan, dagavond openbare catechisatie hield, welke druk bezocht werd. Maar in de herfst van 1834 verschenen er ook an deren, die de leiding hadden op de bij eenkomsten. Deze stonden bij de her vormde kerkbesturen in een slechte reuk. Het waren o.a. de catechiseer meester Van der Horst, de lederberei- der Pier Schaap uit Workum, de oefe naar Jan Willem Vrjgeboom uit Axel, de Sneker winkelier Nicolaas Borneman en bakker Johannes Andriessen uit de Nauwe Burgstraat. Zij spraken onom wonden uit, dat de mens van nature zondig is, arm en ellendig. Slechts Christus maakt rijk en gelukkig, be. toogden zij. Daarom komt alleen Hem lof en dank toe. Het was volgens hen de aloude gereformeerde waarheid, die zij beleden, maar deze waarheid werd, betoogden zij, in de hervormde kerken vaak opzettelijk of niet opzettelijk, ver zwegen. Om deze reden voelden veel vro men zich meer thuis in deze bij eenkomsten dan in de hervormde kerk. Zij hunkerden, zoals zij zeiden, „naar de zuivere Bijbelverkondiging, naar vrede met God door Christus’ bloed”. In hun kringen was grote belangstel ling voor Ds Hendrik de Cock, die in Ulrum de strijd aanbond tegen wat hij noemde de verduisteraars van de waar heid in de Nederlands Hervormde Kerk. Doch de Hervormde kerkbesturen maakten korte metten met hem. Zij schorsten hem als predikant en lieten op alle mogelijke manieren hun afkeer jegens hem blijken. Ds De Cock scheid de zich toen noodgedwongen in 1834 af van de Nederlands Hervormde Kerk. Overal in het land had hij echter zijn aanhangers. Vanuit Burum, de eerste gemeente in Friesland, waar de afschei ding plaats vond, haastte Ds De Cóck zich naar Sneek, waar hg ,25 juni 1835 en enkele atteïSyB hg bakker AAlriessen logeerde. Hg had in Sneek echte vrienden, zoals ook schipper Kra. mer en de molenaar Hamming. Dé sportvissers, die het afgelopen weekeinde bij de Oosterpoortsbrug hebben gehengeld zijn eveneens door de Goedheilig man bedacht. Er wer den verschillende grote baarzen op gehaald, in plaats van die kleine wit- visjes, die daar anders altijd gevan gen worden. Er stonden zaterdag en zondag dan ook heel wat belangstel lenden bij deze brug. Verder wordt er op ’t ogenblik in de Jachthaven en bij de ingang van het Jachthavenkanaal aan de kant van de Houkesloot veel snoekbaars ge vangen, naar men ons verteld heeft. Na al deze optimistische geluiden heeft Speurder echter ook iets min der moois te vertellen. Van bevoegde zijde vernam hij, dat iedere dinsdag op de veemarkt honden worden ach tergelaten. Was dit nu vergeetachtig heid van de bezitters, dan was dit niet zo verontrustend, een telefoontje en de zaak is weer opgelost. Echter, de hondenbezitters doen dit met op zet om zodoende van hun huisvrien den” af te komen. Ook langs de we gen treft men meermalen dergelijke aan hun lot overgelaten viervoeters aan. Het blijkt dat de mens toch maar kort van memorie is. 4 oktober - die rendag - is ook al weer zo lang gele den! Begin deze week zgn Anderson, de Amerikaanse minister van Financiën, en Dillon, de onderminister van buitenland se zaken, in Bonn op bezoek geweest om de Duitse regering de Amerikaanse wensen kenbaar te maken met betrek king tot een grotere Duitse bijdrage aan de defensie en de hulp aan de onderont wikkelde gebieden. De Amerikaanse re gering maakt zich namelijk ernstige zorgen over het tekort op de Ameri kaanse betalingsbalans. Dit tekort, voor dit jaar op ongeveer 4 miljard dollar geraamd, wordt ongeveer voor de helft veroorzaakt door de vlucht van kapitaal en goud uit de Ver. Staten naar Europa, waar men hogere rente van zgn geld maakt dan in de Ver. Staten. Voor de andere helft door de uitgaven voor de militairen overzee en de buiten landse hulp. Een gedeelte van dat 'tekort, een mil jard dollar ongeveer, wil de Amerikaan se regering zoeken in de terugkeer van een gedeelte der familieleden van de mi litairen overzee en in een grotere Duitse bijdrage aan de Westelijke defensie. Niet alleen willen de Amerikanen dat de Duitsers 6 a 800 miljoen dollar zullen bijdragen aan de stationëringskosten van de Amerikaanse troepen in Duits, land, maar ook, dat hun aandeel in de zogenaamde infrastructuur, d.w.z. die installaties, welke het de legers mogelijk moeten maken te vechten, omhoog zal gaan van 14 'tot 22 De Duitsers verzetten zich krachtig tegen stationëringskosten, die, vooral met het oog op de verkiezingen van het volgend jaar, onaangenaam voor de regering zouden kunnen zijn. Bovendien wensen de Amerikanen, dat de Duitsers, die over een groot over schot in hun buitenlandse handel be schikken, meer bijdragen aan de hulp aan de ontwikkelingslanden, opdat zij daarmee de taak van de Amerikanen zullen verlichten. Bonn had hier wel be grip voor en was met een plan op tafel gekomen. In plaats van ongeveer een miljard mark per jaar aan ontwikke lingshulp wenste men nu meer dan drie miljard beschikbaar te stellen, waarvan twee miljard door leningen van de in dustrie opgebracht zouden worden. Hiertegen hebben de Amerikanen be zwaar, omdat zij bang zijn, dat de Duit, se industrie tegen lagere rente op de Amerikaanse markt zal gaan lenen, het geen de wegvloeiing van geld niet zou remmen. Zij eisen van de Duitsers een bijdrage van twee miljard mark, die op de begroting gevonden zal moeten worden. Resultaten zijn nog niet bereikt, maar men begrijpt, dat bet hier niet alleen om vrij grote bedragen gaat, maar ook om de verhouding van Amerika tot zgn bondgenoten. Meer dan ooit blijkt hier uit de behoefte de politiek van de Wes. telijke bondgenoten, zowel op financieel als economisch gebied wat meer te coördineren. inneren. Ditmaal is er een staat in het diepe Zuiden aan de orde. In Louisiana weigeren blanke leerlingen naar de scholen te gaan, wanneer er ook maar een enkel negerkind verschijnt. De wet gevende vergadering van Louisiana heeft pogingen aangewend om dit pro ces, dat door een uitspraak van het Hoge Gerechtshof in 1954 is begonnen, tegen te gaan door de scholen onder de staat te stellen, maar de federale rech. ter heeft dit obstructie genoemd, zodat de federale wet van kracht blijfc. De politici van Louisiana hebben al een be roep gedaan op de gekozen president Kennedy om zich duidelijk hierover uit te spreken, ongetwijfeld in de verwach ting, dat angst voor zijn benoeming, die nog door de kiesmannen moet worden bevestigd, een rol zal spelen. Hec is namelijk mogelrjk, dat Kennedy wat meer Zuidelijke stemmen nodig heeft in het kiescollege, omdat bij hertelling in Califomië gebleken is, dat deze staat toch een meerderheid voor Nixon heeft opgeleverd. Het verschil in kiesmannen tussen beiden kan zo klein worden, dat de Zuidelijke staten de doorslag kunnen geven. Terwijl Amerika dus in het Westen zijn Sinterklaasrol wat wil delen mét anderen, heeft het zijn politieke moei lijkheden in het gebied van de Caraï- bische zee, waar onrust is ontstaan in de Midden-Amerikaanse landen Nicara gua, Guatemala, Honduras en Haïti, waar de rechtse regeringen bang zijn voor opstanden, die door Fidel Castro, de met de communisten verbonden lei der van Cuba, aangestookt worden. Om dit streven van Castro tegen te gaan heeft president Eisenhower enkele een. heden van de Amerikaanse vloot op dracht gegeven de kust van Guatemala en Nicaragua, op verzoek van de re geringen van die landen, te beschermen tegen eventuele invasies. Dit is de eerste poging van de Amerikanen mi litaire middelen te gebruiken om de re volutie van Castro verdere verspreiding te beletten. Een begrijpelijk, maar niet temin gevaarlijk gebaar, omdat de Ver. Staten zich hiermee stellen aan de zijde van regeringen, die in hun eigen land een grote haat opwekken. De kwade reuk van buitenlandse inmenging is zo nauwelijks te vermijden. De E.N.A.F., de fabriek die de bekende Solex-bromfietsen fabriceert is, zoals wij onlangs al vermeldden, een dochter onderneming van Van der Heem N.V. De gevraagde optie schijnt bedoeld te zijn als een veiligheidsmaatregel met het oog op een eventuele uitbreiding van de snel groeiende Solex-productie in de toe komst. Plannen om de fabricage binnen af zienbare tijd van Den Haag naar Sneek over te brengen, bestaan evenwel niet, zo werd door het Friesch Dagblad ver zekerd. zal het voor de Sneker afgescheidenen zijn geweest, toen zij op 27 november 1835 een eigen kerkelijke gemeenschap aanvaardden. Weliswaar moesten zij kerkelgk geheel op eigen benen staan, maar voortaan konden zij de kerk weer zien zoals zij haar zagen: als Bruid van Christus. Moeilijkheden bleven er evenwel ge noeg. Op 5 maart 1836 verscheen een detachement van dertig militairen in onze stad, dat opdracht kreeg, de bij eenkomsten van de afgescheidenen, die eerst gehouden werden in het pand waarin thans Boekhandel Boeijenga ge vestigd is, met wapengeweld te ver. Daarna vormde zich wederom een aparte groepering, de Vrijgemaakte Ge. reformeerden van artikel 31, die haar kerk heeft aan de Oosterdijk. In enkele landen zijn verkiezingen ge houden. In Denemarken behaalde de so cialistische partij een overwinning, die wat te niet wérd gedaan door de verlie zen van de coalitiegenoten, de radicalen en het rechtsverbond, dat geheel uit het parlement verdween. Een titoïstische communist, Aksel Larsen, behaalde een grote overwinning en komt met elf man in de 179 man tellende Kamer. Door een coalitie met de radicalen en de steun van de afgevaardigden voor Groenland, kan de regering net op een meerderheid van één zetel rekenen. De Japanse verkiezingen gaven wei nig verandering, op een nederlaag van de gematigde socialisten na. Tussentijdse verkiezingen in enkele districten van Engeland wezen uit, dat de ruzie in de Labourpartij, o.a. over de defensie, vrij veel kiezers afgehouden heeft van het stemmen op de socialis tische candidaat. De liberale stemmen winst was groot, maar niet voldoende voor het veroveren van een zetel. PHILIA. Maar je maakt soms de vreemdste dingen mee, als je ergens gaat optreden. hoef ik er niet meer op de fiets heen, de i. auto brengt me er vlugger drukke tijd hadden we altijd bijzonder I veel plezier, zei hij. Op zo’n avond trof

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1