Prof. Dr Sj. Groenman verwacht geen essentiele veranderingen over 50 jaar Enorme drukte op de receptie van jubilerend „Sneek” Herv. Vrouwenver. te Scharnegoutum vierde haar zilveren jubileum IJLST WY M BRITS ERA DEEL en van f V Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 115e jaargang no. 95 Maandag 28 nov. 1960 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD I „Sneek” herdacht haar doden Jiergearkomste Iisklub Jendracht” Jutrijp- Hommerts Kerknieuws Volgend jaar ook Sneker Panipuszeilers naar de Nat. Kampioenswedstrijden Onderscheidingen en senio ren convent aan de voor avond van ’t Sneek-jubileum E. de Jong Zuid Nederlands kampioen gewichtheffen Vorstelijk geschenk van de Jeugdafdeling Onderscheidingen voor de heren A. Boot, R. de f rigs en K. Doevendans Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en I SNEEKER NIEUWSBLAD I daar met spanning to sen zullen in de toekomst dichter naast Namens de K.N.V.B. ben? Hier ligt een taak voor de Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon; 3005 (05150) b.g.g. 4091 Bij de Chr. Geref. Kerk alhier is be roepen Ds Joh. Prins te Groningen. Ver>chi)nt MAANDAGS en DON DERDAGS in het geheel niet ireeël. De beheersing van dé natuur schrijdt voort, niets wijst er op dat dit achteruit zal gaan. De maan bv. zal door de ko mende generatie met andere ogen beke ken worden dan wij dat doen, doch bij sommige schaalvergrotingen zal de eco nomische wal het urbane schip keren. Groei van de steden Aan de vooravond van het gouden jubileum kwam de Sneek-famille vrij dagavond in zaal Hanenburg voor de ondejaarsviering bijeen. In de keurig aangeklede toneelzaal met tal van fo to’s uit vervlogen jaren en raambiljet ten van vroegere toneel- en feestavon den langs de wanden was een flink aantal leden verzameld en na een korte terugbllk van voorzitter K. Doevendans werd het oog reeds direct gericht op de toekomst, al kwamen ook later op de avond nog tal van oude herinneringen uit de bus. Donderdagavond begaven vele geno digden en belangstellenden zich naar „Elim” te Scharnegoutum, om daar het 25-jarig jubileum van de Hervormde Vrouwenvereniging „Wees een zegen” bij te wonen. Het is een bijzonder ge slaagde avond geworden, waarin het be stuur en leden in een met zorg samen gestelde revue „Sulver-slnne” op zeer gewaardeerde wijze hebben laten zien, wat er in afgelopen 25 jaar zo al ge beurd is. Advertentiepnp 15 ct p«r mm. Bij contract (handelaadv.) ager. Abonnemenuprij» t 5,— per half par. Franco per oost f 3.75 pet half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name un Sneeker Nieuwibtad. De leiding van de receptie berustte bij de heer T. van Gorkum, die namens Spr. verwachtte een groei van het grootbedrijf, doch de kleinere bedrijven zullen hiermee niet ten onder gaan, maar Ongetwijfeld zult U zich onze plaatse lijke gewichtheffer Eelke de Jong nog wel herinneren, die enige tijd geleden zo’n fraai succes behaalde. Gisteren werd in hotel „Victoria” te Simpelveld (Limburg) een wedstrijd ge houden om het kampioenschap van Zuid- Nederland. Ook de Jong deed hieraan mee en behaalde in de middengewicht- klasse het kampioenschap. Hij stootte 112% kg, trok 87% en drukte 85 kg. Als tweede eindigde Heesters met totaal 282% kg. De Jong is nu al druk in trai ning voor de Nationale kampioenschap pen, die aanstonds in Tegelen worden gehouden. Zijn trainer an Dekker, die ook mee geweest is naar Simpelveld, zal de Jong’s prestaties tegemoet zien. feliciteerde de vice-voorzitter de heer Egberts uit Arnhem, die er op wees dat de leden en besturen van „Sneek” een organisatie hebben opgebouwd waarin een goede sfeer heerst en die een sportieve naam heeft gekregen in de voetbalwereld. Spreker verheugde zich eveneens in de belangstelling van de plaatselijke overheid voor de voetbalsport, wat z.i. ook noodzakelijk is. Binnenkort krijgen wij de vijfdaag se werkweek. Maar nu al kunnen wij een groot gedeelte van de jeugd niet ontvangen wegens gebrek aan terreinen. Wat moet er nu gebeuren Veel voorbereidend werk, werd van het bestuur en leden gevraagd, maar door allen met blijdschap aanvaard en het resultaat was, dat deze avond niet licht zal worden vergeten. Alle schetjes zoals: Wy sette ütein; Aide Ants je; Breisankje; Us wurk; Lytse woldieden; Bisettingskimer; Oan leger wal; Mei nije moed; De blomkes büten en Anno 1985 werden prachtig naar voren ge bracht. Bij „Sulveren leden” een apart schets je, had een 7-tal leden op het podium plaats genomen, die al deze 25 jaren de vereniging trouw hebben gediend en nu op verdienstelijke wijze werden toe gezongen. Hét waren de dames M. Huis- straBruinsma, Sj. KamstraBruin- sma, F. BootsmaTerpstra, G. Gouma Velliiiga, P. v. d. Veen, mevr. P. Santemade Vries en v. d. Meerde Jong. Zij ontvingen een zilveren herin- neringslepeltje. De leiding van de revue was in goede handen bij de presidente mevr. BosmaHofstra, terwijl mevr, v. d. Meerde Jong als soufleuse het ook zeer druk had, maar zij mocht even als de andere bestuursleden, een mooie plant als beloning meenemen welke hun namens de leden werd aangeboden door mevr. Atsma. Ook mevr de wed. K. Tiersma, die in 1935 de stoot gaf tot het oprichten der vereniging en de eerste vergadering pre sideerde waar van de 26 aanwezigen zich direct 24 als lid opgaven, was aan wezig. Zij was ook de eerste presidente en heeft deze functie 12 jaren tot aan haar 72 jarige leeftijd vervuld. Zij werd toen opgevolgd door mevr. Bosma Hofstra, die thans nog met vaste hand de vergaderingen leidt. Secretaresse in het eerste bestuur was mevr. H. Bootsma; penningmeesteresse mevr. J. HuistraBruinsma, 2e presi dente mevr. Glastravan Loon en mevr. Santema- de Vries, algem. bestuurslid. bij het productie-proces worden inge schakeld. Hoe groot deze schaalvergro ting zal zijn laat zich moeilijk denken, antwoordde hij op een vraag, ieder ge. val moet apart worden bekeken. Als eindconclusie trok Prof. Groen, man: De samenleving zal over 40 of 50 jaar niet essentieel veranderd zijn. Zij zal echter wel anders zijn, gebonden aan de technische ontwikkeling wat ook geldt voor zowel de grote als de kleine eenheden. Want „wie het kleine niet eert, is het grote niet weert”. Met dit gezegde besloot Prof. Groenman zjjn interessante voordracht, waarna de voor zitter meedeelde dat op 17 december Prof. Wolf, directeur van het Plan Bu reau als laatste zijn licht zal laten schij. nen over deze materie. Hoe belangrijk de plaats is welke de v.v. „Sneek” in onze plaatselijke sport- gemeeflschap inneemt, maar daarnaast ook de sympathie welke ze in brede kring geniet, bleek zaterdagmiddag weer heel duidelijk op de receptie welke het bestuur in de toneelzaal van Hanenburg hield ter gelegenheid van het gou den jubileum der vereniging. Van vele zijden, ook door het Gemeentebestuur, de K.N.V.B. en de voormalige F.V.B., werd de jubilaresse lof toegezwaaid en hulde gebracht voor het vele dat ze in de afgelopen vijftig jaar voor de voetbalsport in ’t algemeen en meer in ’t bijzonder voor de lichamelijke ontwikkeling van en de vrije tijdsbesteding voor de jeugd heeft gedaan. Het bestuur en zijn voorgangers deelden in deze hulde door de wijze waarop zij hun leidende taak steeds hebben verricht en de kameraadschappelijke sfeer welke zij in de vereniging hebben geschapen. Ook de schat aan bloemstukken (33 stuks), de vele schriftelijke en telegra fische gelukwensen, waaronder van de voorzitter en secretaris van de K.N.V.B. en de talrijke geschenken welke werden aangeboden, getuigden van veler waardering voor en medeleven met onze plaatselijke eerste-klasser. dat ze daarmee verdienden, werd een geluidsinstallatie met platendraaier aangekocht, welk vorstelijk geschenk spreker aan de „grote” vereniging aanbood. En nadat het daverend applaus dat hierop volgde, verstomd was, vertelde hij nog, dat van het overgebleven geld Gistermorgen werd op het Sneek ter rein aan de Lemmerweg een korte her denkingsplechtigheid gehouden ter na- ge van de leden welke* de vv „Sneek” door de dood zijn ontvallen. Hiervoor bestond zeer veel belang stelling en terwijl op de tribune de vlag halfstok hing, sprak voorzitter K. Doe vendans enige treffende woorden. Daar bij werd ’n doodse stilte betracht waarbij ook een flink aantal jeugdleden, in club- tenue en stram in de houding, de woor den van de voorzitter aanhoorde. Deze werd zelf geflankeerd door twee jeugdleden, resp. gestoken in een rood blauw en geel-zwart shirt, de shirts uit de beginperiode van „Sneek”. Na deze sobere, maar gevoelvolle her denking bleef men in het clubhuis nog enige tijd bijeen. Bloemen en gelukwensen Vele bloemstukken sierden het podium en ook waren er vele schriftelijke en telegrafische gelukwensen binnengeko. men zoals de presidente mededeelde. Vele afgevaardigden wezen op het mooie werk, wat de vereniging heeft verricht, o.a. mevr. Baaij, voor het pro vinciaal Bestuur. Ouderling Kerkvoogd S. de Jong prees de vereniging in het bijzonder voor de financiële hulp welke zij verleende aan de gemeente of aan „Elim”, maar ook voor haar stille werk bij ziekte of herstel. Sint Nicolaas liet zich evenmin onbetuigd. Hij kwam onge. nodigd de vereniging verrassen met een geschenk, maar bestrafte de tante van zwarte Piet, daar die nog geloofde in de Sint en lid was van een Prot. Vrouwen vereniging. De Sint ontpopte zich daar op als Ds West ra De CJMV bood op prettige wijze een geschenk voor ’t haak, en breiwerk aan, de MV feliciteerde en de Meisjesclub kwam ook moedig met een geschenk voor den dag. Vrijwel elke spreker sprak de wens uit, dat „Wees een zegen” ook nog eens haar gouden jubileum zal kunnen vie ren en voort zal gaan met haar zegen rijk werk voor de gemeente en de naas te, bij welke wens ook wij gaarne aan sluiten. Mevr. BootsmaFaber droeg een klein historisch drama van twee leden der vereniging (Griet en Sip) voor, waar hartelijk om gelachen werd. Het was een zeer afwisselend program ma en tussen de bedrijven door werden er royaal tractaties rondgediend. De presidente was bjjna verlegen door de goede gaven en de vele goede woor den welke waren gesproken. Zij dankte hier hartelijk voor en verder allen die er aan hadden medegewerkt deze bijzonde re avond zo goed te doen slagen. Mej. J. Grunstra ontving nog een blijk van waardering voor haar begeleiding aan de piano. Ds Westra sloot daarna met een kort woord en dankgebed deze mooie avond. Hier biedt de heer Egberts, vice-voorzit ter van de KNVB de Bondswimpel aan. overheid. De paedagogische en fi nanciële problemen zijn zo groot, dat wij haar steun nodig hebben. De overheid moet wakker worden geschut en er van doordrongen worden, dat de aanleg van sport terreinen even belangrijk is als het bouwen van huizen en het aanleg gen van mooie wegen. De heer Egberts dankte vervolgens de besturen voor alles wat zij voor de sport en de bond hebben gedaan. „Sneek” heeft bij de bond altijd een goede naam gehad. Daarna reikte hij de bondswimpel uit met de wens dat deze straks moge wapperen aan de hoogste vlaggemast en getuigen van de groei en bloei der vereniging. Onderscheidingen Mr A. v. d. Werf, voorzitter afd. Friesland van de K.N.V.B. (die tevens het bestuur van V.V.V. vertegenwoor digde) riep de heren A. Boot en R. de Vries naar voren. De eerste is al 24 jaar scheidsrechter en 24 jaar lid der afdeling Jeugd van de F.V.B.. terwijl de heer De Vries al sinds 1932 mede leiding geeft in de v.v. Sneek. De F.V.B.-voorzitter sprak zijn grote waardering hiervoor uit en stak beide heren onder applaus van alle aanwe zigen de zilveren speld van de afd. Friesland op. De heer K. Doevendans heeft, zoals spr. constateerde, ook aan alle ver wachtingen voldaan. Niet alleen als voorzitter van „Sneek” maar ook als voorzitter van het Zomeravondvoetbal. Als waardering daarvoor bood spr. hem het lidmaatschap van verdienste van zijn organisatie aan. Ook deze on derscheiding werd met applaus onder streept. De volgende spr. de heer S. de Wolf, sprak in drie kwaliteiten: als voorzit ter van de Gem. Commissie voor Lich. Opvoeding, namens welke hij „Sneek” dankte voor alles wat ze voor de jeugd heeft gedaan en waarvoor hij een voetbal aanbood, als hoofdbe stuurslid van de Bond van Amateur- verenigingen namens welke hij de voorzitter een vaantje overhandigde en tenslotte als lid van verdienste van „Sneek” welke onderscheiding hem 25 jaar geleden werd toegekend. Zijn hartgrondige wens was tenslotte, dat dezelfde geest die de pioniers van „Sneek” indertijd bezielde, in de ver eniging zal blijven bestaan. De heer A. Weening, voorzitter van de v.v. Leeuwarden en van de afdeling betaald voetbal, haalde herinneringen op aan de tijd toen Sneek en Leeuwar den tegen elkaar in het veld kwamen en constateerde vervolgens dat de ver houding tussen het betaalde voetbal en de amateurs in Friesland veel be ter is geworden. „Sneek” heeft 50 jaar met ere meegespeeld, zei hij, en ik hoop dat ze dat nog vele jaren zal kun nen doen .en daarbij een toonaange vende rol zal spelen in het Nederland se amateur-voetbal. Spr. liet deze goe de wensen eveneens vergezeld gaan van een nieuwe bal. alle jongens die aan deze repenactie hebben meegedaan, als herinnering een voetbaltas krijgen. Eén hiervan liet hij de aanwezigen zien. Nog vele sprekers boden hierna hun felicitaties en goe de wensen (o.a. voor het behoud van het eerste klasserschap) aan. De heer B. Batstra namens het le elftal onder aanbieding van een grammofoonplaat, O. Bosma namens het 2e elftal, A. v. d. Werf voor de Supportersvereniging die een nieuwe clubvlag aandroeg, M. A. Boonstra, voorzitter van de Kaatsver. Sneek die de culturele betekenis van de sport belichtte, de voorzitter van de oude rivaal „Achilles” uit Assen, die herinnerde aan de grote strijd tussen zijn vereniging en Sneek om het Noor delijk kampioenschap welke door een gelijk spel in het voordeel van Achil les beslist werd. Ook deze spreker, die evenals zijn beide medebestuurders getooid was met het bestuurslint in de rode verenigingskleur, schonk een grammofoonplaat met marsmuziek van de Joh. Willem Friso kapel te Assen, achter welke kapel tijdens hun diensttijd aldaar ook vele Sneek-leden gemarcheerd hebben. De heer H. A. G. Dijkhuis vertolkte de goede wensen van de’ zustervereniging L.S.C. wat hij eveneens met een bal bezegelde, mevr. Meijer-Hoekman bood namens de af deling Donatrices de prijzen voor de verloting aan, de heer Van Gelder, voorzitter van V.V.O. te Velp, een bal voor de jeugdafdeling. Daarna spra ken nog de heren P. Bil, voorzitter O.N.S., E. v. d. Veen namens de Scheidsr. Vereniging Sneek, D. v. d. Werf, voorzitter van Black Boys, Ids Silvius namens W.Z.S. en het Sted. Muziekcorps, P. v. d. Baan, die namens de ereleden en leden van verdienste de financiën voor de te houden ere- wedstrijd aanbood (welke helaas we gens de toestand van het terrein niet is doorgegaan), F. D. Hollander als bestuurslid van het Bureau Medische Sportkeuring en als hekkensluiter de heer Joh. Miedema, oudste donateur van Sneek en lid van het ere-comité. Deze herinnerde er o.a. aan, dat Sneek steeds weer de kracht heeft ge vonden zich uit een moeilijke positie te bevrijden en dat wenste hij haar ook nu weer toe. Voorzitter K. Doevendans, die alle sprekers direct vlot beantwoordde, waarbij hij o.a. opmerkte, dat „Sneek” indertijd welbewust voor het ama teurvoetbal heeft gekozen en deze koers ook zal blijven volgen, sloot zich bij de aangehaalde woorden van de heer Miedema aan en dankte daarna de Jubileum-Commissie voor haar medewerking. Hij sloot daarop deze zeer druk bezochte receptie die door de heer G. Schuil met pianomuziek werd opgeluisterd, met dank voor de belangstelling en medeleven en met een buiging in de richting van de da mes der bestuursleden die samen aan één tafel zaten voor de vrijheid hun mannen geschonken om voor de ver eniging te werken. Prof. Groenman wijdde ook veel aan. dacht aan de groei van de steden. Op een gegeven ogenblik kan er een punt bereikt worden dat het samenwonen er zoveel voorzieningen vraagt, dat om economische redenen de groei niet ver der kan gaan en zal de stedeling naar buiten vluchten. De voortschrijdende techniek zal het hem mogelijk maken zijn horizon uit te breiden. Doch deze technische vergroting zal ook leiden tot celdeling in o.a. het pro ductieproces (bv. Philips), hoewel de arbeidsmarkt hier ook een rol speelt. De structuur van de stad zal het ver keer echter aan banden leggen. Daarom voorzag spr. grote parkeerruimten aan de rand van de grote steden. Het pen delverkeer zal in omvang toenemen en voorts zal de auto een grote rol in de recreatie spelen, vooral aanstonds met de invoering van de vijf.daagse werk, week. In de dorpen zal hierdoor de span ning ontstaan en deze zullen in inwo nertal achteruit gaan, omdat ze te wei nig leefbaarheid bieden. De steden zul- len deze dorpen opslokken. Dorpen met tenminste 3000 zielen hebben echter nog wel bestaansmogelijkheden. De industrie In de tweede van de drie lezingen wel ke het Departement Sneek der Ned. elkaar leven. Deze grote ommekeer is Maatschappij voor Nijverheid en Handel ter gelegenheid van zijn 100-jarig be staan organiseerde over het onderwerp „De toekomst van Nederland in de ko. mende 25 jaar”, sprak zaterdagmiddag in Rest. Plso Prof. Dr Sj. Groenman, hoogleraar in de sociologie aan de Rijks, universiteit te Utrecht, die zijn visie over dit onderwerp gaf. De voorziter de heer Th. W. Zandstra kon na de lunch een groot aantal be langstellenden, onder wie o.a. deputa ties van de gemeentebesturen van Sneek en omgeving, bestuursleden van de Stichting Sudergoa, de heer S. van Ab. bema van het Provinciaal bestuur, Drs Van Luttervelt, chef public relations van de zich straks hier vestigende nv V. d. Heem en vele plaatselijke zakenlieden, verwelkomen. Na de begroeting nam de in onze stad niet onbekende Prof. Groenman het woord, die naar hij zei, niet de eerste socioloog was, die zich af vraagt hoe de samenleving er in de toe komst zal uitzien. Ook veel schrijvers hebben hierover hun visionaire beschou wingen gegeven, die echter niet weten schappelijk zijn. Zo is ook mijn betoog, zei hij, niet te bewijzen. De sociologie gaat vrij uit. Prof. Groenman schetste na de theorieën van Marx, Spencer en Young te hebben aangehaald, de groei van maatschappelijke eenheden in de toekomst, waarbij hij echter opmerkte: naast deze grote eenheden staat ook de groei van de kleinere. Naast de groothandel stelde hij de patat frites kraam en naast de grote hotels de zomerhuisjes. Het lijdt geen twijfel, aldus spr., dat er grote verande ringen zullen ontstaan in de toekomst. Zo zal het verkeer veel intensiever wor- als wij straks twee vrije dagen heb- gezien twintigduizend chocoladerepen den met name he. luchtverkeer, de af. ben? Hier ligt een taak voor de aan de man te brengen. Voor het geld standen zullen kleiner worden, de men. Voor de toekomst heeft Sneek er weer een aantal verdienstelijke leden bijge. kregen. Oud-voorzitter L. Ringrna ont ving de hoogste onderscheiding want hij werd met algemene stemmen tot ere voorzitter benoemd. Doch ook de huidi ge voorzitter K. Doevendans, die van 1940 tot 1956 secretaris was en daarna de hamer van de heer Ringrna overnam, werd door de leden in het zonnetje gezet. Hij werd nl. benoemd tot ere-lid. Deze onderscheiding werd tevens nog toege kend aan penningmeester R. de Vries, die bovendien een lange reeks van jaren als secretaris der elftalcommissie fun geerde en aan de „stille” werker Sj. Sik- kes, jarenlang speler van het eerste elf tal en daarna voorzitter der elftalcom missie. Al deze benoemingen gingen met een welverdiend applaus gepaard. De handen kwamen echter ook op el kaar toen bekend werd gemaakt dat het bestuur tot leden van verdienste had benoemd de heren Peke Rienstra, Jan Bergsma, Dirk ten Cate en Pieter Njj. land, allen werkers, die steeds hun plich. ten op de achtergrond vervullen. De KNVB afdeling Friesland, verte, genwoordigd door voorzitter mr. A. v. d. Werf en penningmeester G. Ronner, reikte op deze oudejaarsavond een twee tal zilveren spelden uit, t.w. aan Eise Bootsma en Pier Schurer voor hun vele diensten de gehele voetbalgemeenschap, doch de jeugd in het bijzónder, bewezen door steeds zorg te dragen voor een zo goed mogelrjke ontvangst op en rondom het Sneek terrein. Ook werd op deze bijeenkomst een senioren convent ingesteld. Dit betreft leden die reeds vanaf 1925 als zodanig te boek staan. Zij kregen een diploma dat tevens recht gaf op een zitplaats op de tribune. 23 leden kwamen in het bezit van dit diploma. Iets later op de avond zegde erelid P. v. d. Baan toe het bestuur in het bezit te zullen stellen van een foto van het eerste officiële Sneek.elftal van zo’n halve eeuw geleden. Een uniek gebaar maakte de heer v. d. Baan verder door twee shirts aan het bestuur te overhan. digen, het ene rood.blauw, naar de ver. eniging Rood Blauw, het andere zwart- geel naar SVV. Deze beide verenigingen werden later samengevoegd tot Sneek. Hoewel deze shirts dus ook al vijftig jaar oud waren, zagen ze er nog bijzon der goed uit. Zij hebben dus een uitste. kende plaats bij de oud.penningmeester gehad. De heer Vieleers bood nog een tweetal foto’s aan uit het jaar 1939. Om klokslag 12, nadat de voorzitter door een gongslag het middernachtelijk uur had aangekondigd, werden de glazen ge heven en werd een dronk uitgebracht op het toen een halve eeuw oude Sneek. Daarna bleef men nog enkele uurtjes gezellig bijeen om het begin van het 51. ste levensjaar van onze plaatselijke eer. ste klasser te vieren. Sneontojoun waerd yn it lokael Hommerts, de jiergearkomste halden fan de iisklub „lendracht”. De foarsitter koe yn syn iepeningswurd it wolkom taroppe oan 39 leden fan de yn totael 265 leden. Nei de forslaggen fan de skriuwer kaem de skathalder oan it wurd, dyt’ in batich saldo hie fan f 313,51. Nammens de kaskommisje brocht P. H. de Boer forslach üt. Alles wie yn oarder. Hjirnei wie der bistjürsforkiezing. De beide ófgeande bistjürsleden J. H. de Jong en P. Pietersma waerden op ’e nij bineamd. De foarsitter die forslach fan de bounsgearkomste. hwerüt bliek, dat de iisklub „lendracht” foar in jier de Bokmabeker yn har bisit krigen hat en it bistjürlid Sikke Wittermans dêr bi neamd is ta lid fan fortsjinste, omdat hy langer as fiif en tweintich jier bi- stjürslid west hat fan de iisklub. Omdat der noch al hwat jild komme moat foar oankeap fan lan, krige it bi- stjür frij mandaet foar it halden fan de ien as oare aks je. Der waerden noch tsien rinteloaze oandielen fan f 10,- ütlotte. De twa pear redens dy’t op dizze joun forlotte waer den binne woun troch W. Nijholt en P. Pietersma. de jubileum-commissie een kort wel komstwoord sprak en daarna als eer ste van de lange rij van sprekers bur gemeester Rasterhoff aankondigde. De burgemeester •die vergezeld was van wethouder Fijl- stra, bracht de gelukwensen van het gemeentebestuur over. Hij achtte het voor de hand liggend, dat het gemeen tebestuur hier aanwezig was omdat de v.v. Sneek de belangrijkste plaats in neemt in het sportleven in onze stad en dat ook altijd heeft gedaan. De jongens die de club vijftig jaar gele den oprichtten, zullen wel niet gedacht hebben dat ze nog eens het vijftig jarig bestaan zou vieren. Gewoonlijk verdwenen zulke clubjes spoedig weer. Maar deze heeft het goed gedaan en zeer veel bijgedragen tot de ontwikke ling van de voetbalsport. Ze heeft ook haar ups en downs gehad, maar neemt momenteel met ere haar positie in de plaatselijke gemeenschap in. Het ge meentebestuur heeft waardering voor de wijze waarop zij in de loop der ja ren haar taak heeft vervuld en vooral voor haar aandeel in de vrije tijdsbe steding; Het is moeilijk te schatten hoeveel mensen door haar met de sport in aanraking zijn gekomen en de waarde daarvan te bepalen. Wij moeten ech ter ook zien naar hen die de leiding hebben gehad, aldus spreker, het be stuur en verder allen die aan deze ont wikkeling hebben medegewerkt. Daar om is er aanleiding hier in ’t openbaar onze erkentelijkheid te betuigen en onze waardering uit te spreken voor het onnoemelijk vele werk van hen die in de afgelopen halve eeuw hun beste krachten hebben gegeven in ’t belang van de sport en van de Sneker jeugd. Ook mag U terugzien op een periode waarin een bepaalde sfeer in de vereniging werd geschapen. Dat is erg belangrijk. Ook werden de leden opgeleid tot zelfwerkzaamheid. U is dus niet beneden de maat gebleven, zo constateerde de burgemeester, die de wens uitsprak dat Sneek de een heid en de goede sfeer zal kunnen handhaven en ook de toekomstige be stuurders hun werk met liefde en be langeloos zullen verrichten. Het gemeentebestuur wenste het echter niet bij woorden te laten en daarom bood de burgemeester ook nog een enveloppe met inhoud aan, als symbool van de belangstelling van het Gemeentebestuur, van waardering voor hen die hun krachten aan de ver eniging wijden en van de goede ver houding tussen het Gemeentebestuur en de v.v. Sneek. Na deze woorden drukte de burge meester ook Piet v. d. Baan de hand als dank voor al hetgeen hij in de loop van de jaren voor de sport heeft ver richt. Zaterdagavond kwamen de Pampus zeilers weer bijeen onder voorzitterschap van de heer A. M. Sustring, die na het opening het woord verleende aan de heer L. de Jong, die een overzicht gaf van de wedstrijden in het afgelopen seizoen, dit in verband met de Pampus wisselbaker. De uitslagen van de belangrijkste wed strijden waren: serie wedstrijden, win naar H. Bakker met Weerhaan. Sneek week: hoofdprijs H. de Jong met „Vlerk je”, die later tevens het NNWB kam-, pioenschap weer op zijn naam bracht. In deze en de overige wedstrijden ver zamelde H. de Jong 123.7 punten, H. Bakker met Weerhaan 114.5, K. Jissink met Koufurd 105.2, M. Slob met Ruiter 95.3 en P. de Jong met Ljip 80.2 Erg jammer is het, dat de sportieve zeiler J. van Foeken met zijn Smelleken zo weinig aan de wedstrijden heeft deel genomen H. de Jong kwam nu voor de derde maal in het bezit van de prachtige Pam- pusbeker, die vijfmaal in het geheel of driemaal achterelkaar gewonnen moet worden om definitief eigendom te wor den. De voorzitter bracht verslag uit van de onlangs in Amsterdam gehouden ver gadering van de Nederlandse Pampus zeilers. Hieruit bleek, dat de Hollanders van plan zijn in 1961 met minstens 8 bo ten aan de Sneek-week deel te nemen. Hun voorstel is om op dinsdag, de stille dag van de Sneek-week, reunie-wed- strijden te houden. Deze zg. Bronzenbel wedstrijden zijn bij de Hollanders zeer in trek. Het voorstel om dan de een- manswedstrijden in plaats van de da- meswedstrijden te laten vervallen vond algemene instemming. De heren vonden het niet hoffelijk tegenover de dames hun die ene wedstrijd te ontnemen. Zeer gaarne willen de Hollandse Pam puszeilers ook eens enige Friezen op de i Nationale kampioenswedstrijden op de Westeinder zien, om hun krachten met hen te kunnen meten. Van hun kant zul len ze alle medewerking verlenen. Daarom ligt het in de bedoeling twee, maar liefst nog meer Sneker Pampus zeilers aan deze wedstrijden te laten deelnemen. Teneinde de Friezen ook in aanmerking te laten komen voor de Lan delijke prestatieprijs stelden de heren uit Holland voor ook de kampioenswed strijden van de NNWB en de wedstrijd van Langweer mee te rekenen. Na de rondvraag, waarbij nog ver schillende onderwerpen werden behan deld ,werd deze gezellige bijeenkomst gesloten. Een vorstelijk geschenk De heer A. Boot, voorzitter van de Jeugd afdeling, verscheen daarna met een aantal van zijn pupillen en twee medebestuurders achter de bloemen- schat en een enorm model van een; chocoladereep op het toneel. Zij zon gen met z’n allen een toepasselijk lied waarna de heer Boot mededeelde, dat de jongens op het toneel kans hebben aan de man te brengen. Voor het geld standen zullen kleiner worden, de men.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1