P.T.T. betrok zijn nieuw modern en riant gebouw Waterpoort- krabbels Berlijn: centrum van de koude oorlog saI s IJLST WYMBRITSERADEEL i en van door Speurder I Uil lilt Officieel Orgaan 2 de gemeenten S N E E K, »iilB i 115e jaargang no. 96 Donderdag 1 dec. 1960 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD I A Postkantoor T. O 5 o Sint Nicolaas bij de Ver. voor Slechthorenden O.N.S. vierde ’t Sinterklaas feest 1 NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT an Aesthetisch en economisch verantwoord Meer service voor het publiek *4--- Een der merkwaardigste steden ter wereld van - SNEEKER NIEUWSBLAD Kuimte.. Iets meer dan een jasje De klant is koning Geschiedenis De oude tijd Van oud naar nieuw. Zaterdag hielp het personeel met man en macht mee aan de verhuizing, waarmee men in één dag klaar kwam. 1 Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3ÜU5 (05150) b.g.g 4091 De heer Koolboom gaf, na aan Friesland, waaraan hij prettige vacantie-herinneringe: economisch verantwoord project te ko. men. Op 16 februari 1959 evenwel kon de aanbesteding worden gehouden. De aan. nemingsmij. „Friso” was de laagste in. schrijfster en voor de wijze waarop deze het werk uitvoerde, had spreker alle lof. Hij sprak de hoop uit, dat het perso. neel het nieuwe kantoor netjes zal be wonen en dankte het voor hun toewij ding bij de verhuizing waardoor het ge lukte alles in één dag over te brengen. De heer Garssen sprak hierna nog een slotwoord, en nadat nog een consumptie was rondgediend, werd het nieuwe kan toor bezichtigd. Het fraaie gebouw met op de voorgrond de gerieflijke woning voor de directeur. Vele huismoeders klagen - vooral in deze tijd - dat boodschappentassen toch maar vreselijk onhandige dingen zijn. Wanneer ze dinsdags van de markt komen zitten de tassen vol met groen te en fruit e.d. en menige huismoeder slaakt een zucht van verlichting als ze de deur van haar woning ziet. Za- Venchnnt MAANDAGS en DON DERDAGS Aë 'O een ode zeer vele >n heeft, een korte schets van de geschiedenis van het postwezen in onze stad. In 1807 werd hier een bijkantoor ge- Het is beslist niet waar dat alléén kinderen rijkhalzend naar de komst van de Goed Heilig man uitzien. De leden van de Ver. voor Slecht horenden en hun introducé’s, die gis teravond om half acht al de zaal van „Fredehiem” geheel vulden, deden het ook. Namens de PTT-kamer In Friesland bood de heer G. H. ter Horst zijn geluk wensen aan. Velen in onze gemeente vinden het jammer dat er niet een cen traler plaats te vinden was, maar naar spr. mening mag men toch tevreden zijn met die welke gekozen is. Hij wens, te ook Ir Vegter geluk met dit moderne gebouw, dat rustig en niet storend werkt op de omgeving. Ook herinnerde spr. aan de critiek welke geleverd is op de rigou reuze tariefsverhogingen bij PTT, maar aan de andere kant constateerde hij, dat het bedrijf hierdoor in staat gesteld werd vernieuwingen als deze door te voeren en uit eigen middelen te financieren. o Naast de reeds genoemde aannemings. mij. Friso werkten aan de bouw en de inrichting mee: fa v. d. Woude, Haar lem (centr. verwarming), Nico Silvius (electr. installatie), fa Beckers, Leeu. warden (loodgieLeiswerk), Van Balen en Kuperus (stucadoorwerk), fa Sluy. ter (schilderwerk) en HBZ (vloerbedek king en stoffering). De Noordel. Glas fabriek M. J. Houwink leverde het glas en de heer Dotinga verzorgde de tuin, aanleg achter de woning voor de direc. teur. „Wie aan de weg timmert heeft veel bekijks". Dit geldt ook voor Speurder zoals deze foto laat zien. De beschei denheid verbiedt hem hier zelf op te reageren, maar in z’n hart voelt hij zich stellig gestreeld door zoveel be langstelling. En vanwege de jeugd, van deze ongetwijfeld lieve meiskes - ze gaan nog naar school zoals u ziet - vergeeft hij hen graag dat ze hun nieuwsgierigheid zo openlijk ten toon spreiden. (Red. S. N.). Advertentieprijs 15 ct par mm. Bij contract (handelndv.) ager. Abonnementiprijl t 3,— oer half jaar. Franco per oost 1 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. De heer Garssan sprak een uitvoerig begroetingswoord, waarin hij voor de nict.posta.le aanwezigen, zo hij de le ken in dit gezelschap noemde, een uit- cenzeting gaf over de organisatie van de posterijen. Nadat het nieuwe postkantoor zondag en maandag reeds „clandestien” in ge bruik was genomen zoals de directeur het noemde, werd het dinsdagmiddag officieel geopend. Dit ging met veel toespraken gepaard, die vooraf in restau rant Piso werden gehouden, waar een uitgebreid gezelschap Postmensen en andere genodigden zich verzameld had. Bij de eersten bevonden zich o.a. Ir G. A. P. de Kort, Hoofd Centrale afdeling Gebouwen en de heer L. Th. Hoolboom, hoo'rfdlrecteur der Posterijen, beiden te Den Haag, de heer J. G. J. Garssen, directeur van het Postdistrict Leeuwarden, de directeur van het plaatselijk kan toor de heer C. Stam met een aantal leden van zijn personeel, de oud-directeur D. Jorritsma en de eveneens gepensioneerde oud-chef J. de Groot. Bij de ande ren merkten wij op de wethouders H. W. Fylstra en C. J. Berkhout, burge meester J. van Hout van Wymbritseradeei, vertegenwoordigers van de Midden- standsverenigingen van Nijverheid en Handel, de PTT-kamer- en werkgevers. en werknemersorganisaties, een aantal industriëlen en uiteraard ook de archi tect. Ir J. J. M. Vegter te Leeuwarden met enige medewerkers, de heer Koster namens „Friso”, de onderaannemers en jast but not least de kunstschilder Bouke IJlstra uit Dordrecht, die de symbolische wandschilderingen in het nieuwe kan toor aanbracht. Wie door Berlijn wandelt, vraagt zich soms af, of hij over een kerkhof loopt, door een museum schrijdt of op een slagveld rondsluipt. Daar staat het ge bouw van de Rijksdag, tenminste wat er van over is - destijds zgn. door de Neder landse Van der Lubbe in brand gesto ken, wat Hitler als aanleiding gebruikte om een communistenjacht te beginnen; en een paar honderd meter verder, de Brandenburger Tor, opgericht als een soort tegenhanger van de Parijse Are de Triomphe, nu symbool van de deling van Berlijn en Duitsland. Onder de Branden burger Tot door loopt de wandelaar vrij wel ongehinderd Oost-Berlijn binnen, over wat vroeger de belangrijkste straat in heel Berlijn was, Under den Linden. U ziet links imposante ruïnes, niet al leen lelijker, maar ook nog meer kapot als het Forum in Rome, en rechts, waar eens het befaamde Adlonhotel stond, ziet hij niets. Dan komt de Russische ambassade. Als het gebouwd werd om indruk te maken, dan is de opzet ge slaagd. De Deutsche Staatsoper en de Humboldt-Universitat zijn de volgende gebouwen, die geen ruïnes meer zijn - twee jaar geleden groeiden er nog bo men op het dak van wat eens een am bassade was. Weer even verder staat het Een belangrijk voordeel hiervan is ook dat het beter met auto’s te bereiken is, maar bovendien is het een mooi kan toor geworden en bijzonder doelmatig ingericht. Wat het meubilair betreft, waarover Ir Vegter zich in critische zin had uit gelaten) bevinden wij ons momenteel in een overgangsfase. Wij moeten ons wer. kelijk bezinnen op modernisering ervan. Het kost alleen even tijd om de zwen king te maken. Spr. dankte tenslotte het gemeentebestuur en de gemeente diensten voor het prettige contact en sprak de hoop uit dat zij die in dit ge bouw werken de dienende taak van PTT goed zullen beseffen en er een extra stimulans in zullen vinden hun krachten ten bate van de Sneker gemeenschap in te spannen. De oud-directeur de heer D. Jorritsma, wierp een terugblik naar het jaar 1907 toen hij enige weken als reserve.ambte. naar in het kantoor Sneek heeft ge werkt en vertelde met welke apparaten en hoe er in die tijd gewerkt werd. Toen hij hier in 1947 directeur was geworden heeft hij ook meermalen op de onvolko menheden van het kantoor en de woning gewezen, maar nu had hij tot zijn vreug de gezien dat het nieuwe kantoor en de woning prachtig en praktisch zijn inge richt. Dat het niet meer zo centraal staat achtte hij geen bezwaar. Het is maar drie minuten verder lopen dan het oude. De directeur de heer C. Stam aan vaardde tenslotte het gebouw met dank, ook namens het personeel, hoewel hij het heden al weer aan zijn opvolger-plaats. vervanger heeft overgedragen. De heer Stam is nl. met ingang van vandaag benoemd tot directeur in Zut. fen, wat voor hem een promotie bete, kent. Ir Vegter maakte een geestige ver gelijking tussen bouwen en een bruiloft en vertelde daarna iets over de opdracht welke hem indertijd voor dit nieuwe postkantoor werd gegeven. Hij moest de hoofdlijnen van het plan van PTT aan. houden, maar hoopte er toch in ge slaagd te zijn er iets meer dan een jasje omheen te hangen. Friso althans heeft het werk netjes opgeleverd en ook dank te spr. voor de technische adviezen van de heer v. d. Maas betreffende de ver. warming en voor het aandeel dat de onderaannemers in het tot stand komen van het gebouw hebben gehad. Ook prees hij het werk van de kunst schilder IJlstra, waarvan hij de symbo liek verklaarde, waarna hij besloot met te getuigen, dat het de moeite waard was zijn krachten te geven aan de bouw van dit postkantoor. Moge het nuttig zijn voor het publiek en hun die er in werken ten zegen. Als men uit de. uitgebouwde entree waarin de postboxen zijn aangebracht, door de draaideur naar binnen treedt, wordt men direct geïmponeerd door de ruimte in het gebouw. Eerst al in de hal voor het publiek die 18 m. lang en 7 m. breed is en twaalf loketten bevat, maar dan, met een blik door deze loketten ook door de daarach ter gelegen kantoorruimte die een opper vlakte van totaal plm. 240 m2 beslaat, waarachter weer het lokaal voor de be stellers van 15 x 11% meter. Rechts van de hal voor het publiek, waar zich het loket voor afgifte van grote stukken bevindt, ligt het expeditielokaal dat 12 x 13 m. meet. Verder bevat het gebouw op de begane grond een ruime en fraai ingerichte kantine, het kantoor voor de directeur, een garderobe met verwar mingsbuizen voor het drogen van kleren langs de vloer en het sanitair. De enige kamer die een trap hoger ligt is die voor de bedrijfsarts, die voorheen zit. ting hield in het Groene Kruis Gebouw. In de zeer ruime kelderverdieping be vinden zich de magazijnen voor de dienst, de eigen BB .en EHBO, een grote schuilkelder met een nooduitgang naar boven, een telefoonautomaat, zowel voor binnen als voor buiten en het archief terwijl hier ook de vol.automatische ver- warmingsinstallatie welke met olie ge stookt wordt, geplaatst is. Achter het gebouw liggen aan een ruime plaats de garage voor de postau to’s, de boxen voor de bakfietsen en de rijwielbergplaats voor het personeel, allen te bereiken vanuit de Willemstraat Aan deze achterzijde is ook de dienst, ingang. Dat de postauto’s, bakfietsen en kar ren hier nu onder een grote luifel di rect kunnen Iaden en lossen is een van de vele voordelen welke deze nieuwste aanwinst van onze stad biedt. Gisteravond hield de Chr. Voetbal vereniging „Oranje Nassau” haar Sint Nicolaas-feestavond in de zaal van Hotel Hanenburg, waar het gezelschap „Friso”, leider de heer Henk v. d. Hei de, optrad met ,,’t Nijs fan it Streekje”. Dit programma bestond uit humoris tische nummers, echte Friese humor, waarvan de vele aanwezigen zeer heb ben genoten en die dan ook met een dankbaar applaus werden beloond. Het bezoek van Sint Nicolaas met zijn knecht was een mooie verrassing waarbij naast de geschenken die wer den uitgedeeld, Sint Nicolaas tevens de gelegenheid te baat nam de spelers aan de training te herinneren. Van het oude kon men alleen zeggen dat er een zekere sfeer en gemoedelijk heid heerste, maar ik geloof, aldus de heer Hoolboom, dat zowel de werkers als de gebruikers spoedig in het nieuwe thuis zullen zyn. Aan de lopende band Daarna gaf hij het woord aan de eer ste spreker, Ir De Kort, die begon met de mededeling dat het openen van nieu. we postkantoren tegenwoordig aan de lopende band gaat. Er is echter heel wat aan het stich ten van dit nieuwe gebouw voorafge gaan. Het bestaande was zeer klein en bekrompen, nauw omsloten door andere gebouwen en aan de achterkant door dat van de Technische Dienst die ook om uitbreiding schreeuwt. Met de beste wil ter wereld was daarom geen andere op lossing te vinden dan nieuwbouw. Op 15 juli 1954 werd sprekers aan. dacht gevestigd op het oude HBS.ge. bouw aan de Westersingel en het resul taat van de onderhandelingen met het gemeentebestuur en de omwonenden is geweest, dat een terrein beschikbaar kwam van voldoende afmetingen voor een royaal kantoorgebouw met garages, een dienstwoning en ook nog enige ruim te voor een eventuele uitbreiding. Er kon echter niet direct begonnen worden. Eerst moest er een nieuwe school komen en daarna kwam de bestedingsbeperking. De heer De Kort roemde hierna de schepping van Ir Vegter. Een postkan, toor bouwen lijkt eenvoudig, maar is het niet, zoals spr. aantoonde. Met al lerlei dingen moet rekening worden ge houden om tot een aesthetisch maar ook vestigd, in 1857 deed de Rijkstelegraaf zijn intrede, in 1878 werd een nieuw postkantoor in gebruik genomen, in 1897 werden post en telefonie verenigd en in de jaren 1932 en 1935 werd de telefoon dienst geautomatiseerd. Ook schetste hij het ontstaan, de ontwikkeling en de be tekenis van Sneek, dat uitgegroeid is tot het grootste wooncentrum en het belangrijkste streekcentrum van de Zuid westhoek. Sinds de aanwijzing tot kern in 1959 is, naar spr. hoopt een nieuwe bloeiperiode aangebroken en daarom is hij extra gelukkig met de afmetingen welke het nieuwe kantoor heeft gekre. gen. Een mijlpaal! Een voorname dag Voor onze Posterijen, Doch niet alleen voor P.T.T. Is deze dag een blije! Dat is-ie ook voor u en mij, Voor alle Sneek-cliënten (En dat is onze hele stad, t „Post” heeft geen concurrenten....). Wie int er niet met méér plezier Z’n maandelijks pensioentje? (Sint legde wel iets grandioos in ’t P.T.T.-se schoentje). Wie staat - als-ie nog wachten moet - met ongeduld te wachten? Het einde van het oud gebouw Is ’t einde van de klachten! Ziet naar de feestelijke sfeer Daar achter de loketten, Waar ambtenaren nu hun taak Blij zitten te verzetten. Ziet naar de geest van dankbaarheid, Het heerlijk medeleven Waar déze kant van het loket - De „klant” - van blijk zal geven. terdagmiddag, een koopmiddag bij uitstek, zag Speurder evenwel een mevrouw, voor wie dit probleem niet meer geldt. Aan de hand voerde zij een „rijdende” boodschappentas mee. De constructie is erg simpel. Men neemt twee wieltjes met daarop een tas, waaraan een handvat en me vrouw hoeft niets anders te doen dan het geval achter zich aan te trekken. Met ingang van vandaag zal de Oos- terpoortsbrug niet meer bediend wor den. Klaarblijkelijk neemt de realise ring van de plan nen hier een vaste overkluizing te maken nu ’n aan vang. Voor de schippers is ’t nu echter oppassen: de vrije doorvaart- hoogte bedraagt slechts 1 meter Z.P. Als postbestellers in de stad Hun daagse route lopen. Dan glimt voortaan óók hun gezicht En niet alleen hun knopen! PHILIA Maxim-Gorki Theater, dat vroeger Sing- akademie heette en waar Mendelsohn in 1827 voor het eerst na honderd jaar weer de Matthaus Passion liet uitvoeren, waarmee hij een traditie grondvestte die tot ver buiten de Duitse grenzen zou reiken. En tenslotte staat men dan op de Marx-Engels Platz. Een betonnen tribu ne begrenst deze kale vlakte, waar ooit het keizerlijk paleis gestaan heeft, aan de Oostkant. Hier worden de grote para des gehouden ter gelegenheid van bizon- dere of gewone feestdagen in de DDR. Daarvan is dan ook de Dom getuige, een eerbiedwaardige basiliek, waar één jaar voor de eerste wereldoorlog, in 1913, de laatste Duitse keizer, Wilhelm II, en de laatste czaar van Rusland, Nikolaas II samen met koning George V van Enge land getuige waren van een huwelijk van een van de leden van de grote fa milie, waarvan ze alle lid waren; op fo to’s uit die tijd is de gelijkenis tussen de neven opvallend, vooral tussen de Russische czaar en de Engelse koning. De Dom is niet helemaal een puinhoop, en met een bizar gevoel voor humor is er nu het theologisch instituut van de Humboldt-universiteit in ondergebracht Het raadsel welke theologie hier gedo ceerd wordt hoop ik nog eens op te los sen. Want in het Westen wordt het com munisme vaak door wetenschappelijke onderzoekers een pseudo-religie ge noemd, dat wil zeggen dat de pogingen om het volk tot de communistische leer te overtuigen, lijken op pogingen om ze tot een ander geloof te bekeren. Een bij na compleet geloof, met profeten (Marx en Engels), een bijbel (Marx: Das Kapi tal), met plaatselijke heiligen die de heldendood gestorven zijn. Karl Lieb knecht en Rosa Luxembourg stierven als leiders van de mislukte communistische revolutie na de eerste wereldoorlog, Ernst Thalmann stierf in Buchenwald); met hoogtijdagen, met dogma’s en met de belofte op het communistische para dijs na de wereldrevolutie. De vergelijking is wat ver doorgetrok ken, de rol van Lenin en Stalin laat zich gemakkelijk raden en de nuchtere Hol lander haalt er zijn schouders voor op. Maar nog niet zolang geleden zijn mil joenen gestorven nadat in zeven jaar - van 1933 tot 1940 - een volk ook een ge loof werd bijgebracht, een geloof in een Führer, Volk en Vaderland, en in die volgorde. De bijbel heette toen Mein Kampf. En de methoden die Goebels c.s. gebruikten om bekeerlingen te ma ken zijn niet eens zoveel veranderd. Waarschijnlijk zijn ze verbeterd. En, zoals de voorzitter, de heer A. Visser, o.a. mededeelde, was deze avond, in tegenstelling tot de gewone bijeenkomsten der vereniging, geheel als ontspanningsavond bedoeld. Na het bezoek van Sint Nicolaas en zijn knecht, stond n.l. kienen op het programma. Wat dit kienen betreft achtte de voorzitter een woord van dank aan de heer H. Haagsma zeker op zijn plaats. Deze heeft n.l. kans gezien in z’n een tje alle prijzen hiervoor bij elkaar te halen. Dank bracht spr. echter ook aan hen, die deze prijzen gaven. En toen traden Sint Nicolaas en Piet de zaak binnen, waar ze met liedjes hun ter ere werden begroet. De Sint dankte voor deze hartelijke ontvangst. Het deed hem goed toen hij hoorde dat de afd. Sneek van de Vereniging van Slechthorenden voor haar leden een gezellige avond zou houden, en daar om had hij ondanks de grote drukte in deze dagen, direct een uur van zijn kostbare tijd voor hen gereserveerd. Het werk dat deze vereniging doet voor mensen die in mindere of meer dere mate door doofheid gedeeltelijk buiten het leven staan, is van on schatbare betekenis. En dat ook Sint Nicolaas veel waardering voor dit werk heeft, bleek wel hieruit, dat hij het niet bij woorden alleen liet. Hij had n.l. voor het gehele bestuur een cadeautje meegebracht. Maar ook de leden, die steeds voor de vereniging klaar staan moesten bij hem komen en kregen eveneens een geschenk. Nadat nog verschillende liedjes voor de jarige Sint waren gezongen nam hij weer afscheid. Daarna werd onder leiding van de heer G. Fritsma de avond verder ge vuld met kienen om een groot aantal prijzen. Vorige week kwam Speurder een stukje kinder-tragiek ter ore. In de portiek van de firma H. Wielinga aan de W. Burgstraat stond een klein jon getje met een papieren zak in zijn hand geklemd. In de zak zat een vo geltje, dat hij van zijn zakgeld had gekocht. Het kereltje kon echter de verleiding niet weerstaan om zijn pas verworven vriendje even te bekijken en nauwelijks had hij de zak open gedaan of roets.... weg vogeltje. Toen was Leiden in last. Op zijn hui len informeerde een medelijdende dame wat er aan de hand was en met horten en stoten kwam het hele verhaal eruit. Z’n vogeltje was weg gevlogen. Doch ook voor hem gold het spreek woord „na regen komt zonneschijn”. De dame gaf hem een rijksdaalder en samen togen ze naar een vogelhandelaar om een nieuw vogeltje te kopen. Een sym pathiek gebaar vindt u niet? Weth. Fjjlstra, die de wegens ambts bezigheden verhinderde burgemeester exuseerde, betoogde dat het gemeente bestuur zeer blij is met deze aanwinst en er in de service van de posteryen veel veranderd en verbeterd is. De klant is bij haar inderdaad koning. Hij hoopte dat dit ook in de toekomst zo zal blijven en het personeel met veel genoegen in het nieuwe kantoor mag werken. r iv

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1