Waterpoort-krabbels I Gecombineerde vergadering KZVS en SZC Wymbritseradeel heeft voor 1961 een sluitende begroting IJLST WYMBRITSERADEEL BUITENLANDS OVERZICHT van door Speurder 1 en Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, e 115e jaargang no. 98 Donderdag 8 dec. 1960 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Gezag Moboetoe door arrestatie Loemoemba versterkt Geslaagd Sint Nicolaasfeest Mater Amabilisschool Nieuws van het waterfront Het Sneeker Nieuwsblad is een Scholieren strooiden Sinter klaasvreugde over de stad Prijzenswaardig initiatief der Chr. Kweekschool Nieuwe periode van gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en achterdocht tegen het Westen dreigt Judoën? Goed, maar dan onder leiding! J SNEEKER NIEUWSBLAD Actie tegen plannen van De Gaulle Adenauer ziek t 4* l dat de ultra’s van plan zijn tot actie over Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon; 3005 (05150) b.g.g 4091 ring ter behandeling van de agenda’s voor de algemene vergaderingen van de N.N.W.B. en de K.V.N.W.V. resp. op zaterdag 10 december te Leeuwar den en zaterdag 17 december te Am sterdam. Bij de werf van de heer Ids Hospes ligt reeds tien dagen het casco van een stalen kiel jacht voor de wal. Het is be stemd voor de heer Hospes zelf, die het schip het volgend seizoen in de verhuur zal „doen”. De lengte bedraagt 8% me. ter, de breedte 2,30 meter, terwijl het jacht 95 cm. diep gaat. Het casco is gebouwd bij de firma Plantinga in IJlst en zal nu op de werf bij de jachthaven Vertchijnt MAANDAGS en DON DERDAGS gebouwd bij de firma Plantinga in IJlst gesteld, heeft zich hiermee aan de worden af gebouwd. X* *1-1- 4 n+nvn - in zijn vlucht naar Spanje, waar ook Advertencieprijl 15 Cl per mm. Bij contract (handelaadv.) ager. Abonnemenuprij» t 3,— oer halt jaar. Franco per oost f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name ran Sneeker Nieuwsblad. Het gevaar dreigt, dat door deze propaganda het anti-Westelijke, anti- imperialistische gevoel het in Azië vooral zal winnen van het gezonde verstand, met als gevolg een nieuwe periode van achterdocht tegen het Westen. Vooral in India is dat ook merkbaar. scheepjes op, maar 1 vindt hij het welletjes. De Kon. Zeilver. „Sneek” en de Sneeker Zeilclub hielden gisteravond in de bovenzaal van Rest. „Onder de Linden” een gecombineerde vergade- In Utrecht slaagde voor het doctoraal examen medicijnen de heer J. F. May alhier. Dinsdagavond vierden de meisjes van de Mater Amabilisschool hun St. Nico laasfeest. Behalve de leidsters en de leerlingen waren verschillende bestuurs leden en docenten aanwezig. De aula van de Huishoudschool aan de Ooievaarslaan was hiervoor welwillend beschikbaar gesteld. De stemming zat er al dadelijk in en de vreugde steeg ten top toen Sinter klaas in hoogst eigen persoon, verge, zeld van twee van zijn trouwe medewer kers, het feest kwam opluisteren. De hoge gasten werden door de pre sidente Mevrouw Lokkerbol van harte welkom geheten. Het hoogtepunt van de avond vormde wel de toespraak van de bisschop waar in veel werd gelaakt en veel werd ge prezen. Nadat de knechten de goede ga ven van de Sint hadden binnengebracht, kwam de tijd voor de goedheilig man om afscheid te nemen. Onder het genot van een heerlijk kop je chocola met eigen gemaakte tracta. tie werden de surprises en cadeautjes uitgepakt en bewonderd en na een dans je voor de leut, en een quiz om verstand en geheugen op te scherpen, kwam er een eind aan deze genoeglijke avond. Ideologische problemen Dit speelt in de kaart van Rusland, dat enkele weken lang op een com munistische topconferentie van 81 communistische partijen zijn strijd In Parijs is grote opwinding veroor zaakt door de vlucht naar Spanje van Lagaillarde en een aantal medebe- klaagden in het proces van de barri caden, de opstand tegen De Gaulle in Algiers van januari van dit jaar. La gaillarde, die enkele weken geleden door de krijgsraad op vrije voeten was justitie onttrokken. Pessimisten zien Op Sinterklaasdag zou in Parijs het topoverleg begonnen zijn van de lan den van de Europese Gemeenschap, namelijk Frankrijk, Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg. Men verwachtte hiervan vooral een debat over De Gaulles plannen voor een verminderde integratie, maar de bij eenkomst moest wegens ziekte van Adenauer uitgesteld worden tot half januari. Op initiatief van de Schoolklub „De Lichtboei” van de Chr. Kweekschool alhier, hebben alle klassen van deze school maandag j.l. een bezoek ge bracht aan tal van Lagere en B.L.O.- scholen en voorts aan het Rusthuis „Frittemahoven” en het Gereformeerd. Verpleeghüis. Elke klas had voor de hun toegewe zen school of instelling een program maatje in elkaar gedraaid van onge veer een uur, terwijl als hoogtepunt Sinterklaas in hoogst eigen persoon, gesecondeerd door twee Zwarte Pieten, zijn chauffeur en de voorzitter van de Schoolklub een bezoek brachten aan al deze scholen en rusthuizen. Dat dit gebaar zowel bij de jongeren als bij de ouderen enorm in de smaak viel bleek wel uit de vele dankbare woor den die tot afscheid werden gespro ken en uit de dankbare blikken van de kinderen en de oudjes. Het is zeer zeker een prachtige ge dachte geweest van deze jongelui om, behalve bij de „gewone” Lagere scho len ook te komen bij die kinderen en die bejaarden, die nog nooit een Sin terklaasfeest hadden gehad. Overal was er gezelligheid en ieder een zat er echt lekker „in”. Wanneer Sinterklaas dan vertelde, dat hij „al 1678 jaar oud is” en de kinderen dan eerbiedig en een verbaasd „oooooooh” lieten horen, wanneer een oud vrouw tje, dat al jaren bedlegerig is geweest en nog nooit Sinterklaas had gezien, zomaar opeens van hemzelf een bakje fruit kreeg, en dan door ontroering niet kon bedanken, dan was wat ge bracht werd, naar ons lijkt, heel wel de moeite lonend en waard. En al was Sinterklaas waarschijnlijk wel erg moe, toen hij in zijn hotel te rug kwam zal hij toch ook wel erg blij en tevreden zijn geweest, over het vele plezier, de gezelligheid enop sommige plaatsen ook het geluk, dat hij, en in meerdere mate nog de jon gelui van de Chr. Kweekschool, aan zovelen had gebracht. Daar de voorschotten uit het Gemeentefonds per inwoner 4% hoger lig gen dan voor 1960 en het uitgavenbeleid voor 1961 voorshands is afgestemd op het vastgestelde inkomstenpeil, konden B. en W. van Wymbritseradeel de Afgelopen week deed zich een bot sing tussen twee fietsers voor, die goed afliep. Een van de twee, een 73- jarige oude zaak van de heer Jan Kuipers heeft ge kocht en daar volgend jaar ook zijn werkzaamheden zal verrichten, bezig met de betimmering en afbouw van een Lemsteraak, op de werf van de firma Boomsma gebouwd, die 9 meter lang is en 3 meter breed. Dit is reeds de tweede Lemsteraak, die dit jaar door de firma Doevendans wordt afgebouwd. Het schip is bestemd voor de heer Van Kerckhof uit Hattem, die o.a. een ijs kast en een verwarmingsinstallatie in de aak laat aanbrengen. Het is de be doeling dat hij er ook pleziervaarten mee gaat maken in het buitenland o.m. in België. Het schip, dat volgend voor, jaar opgeleverd moet worden, zal 45 m2 zeil voeren. Nu H. K. H. Prinses Beatrix met haar Lemsteraak „De Groene Draeck” - vaart, is er meer belangstelling voor dit type schip ontstaan. Hopelijk zal dat toch niet voortvloeien uit snobisme wel Wegen en straten Het ligt in de bedoeling herstratings- werkzaamheden uit te voeren in de dorpen Gauw, IJsbrechtum, Heeg, Gaastmeer en Woudsend. Totaal dient te worden herstraat 3440 m2. Deze voorzieningen vragen, met het alge meen onderhoud van de straten, een totaal bedrag van 28.795,(incl. ka- pitaalslasten 43.295,43). Voor het onderhoud van de wegen is rekening gehouden met het zgn. 5- jarenplan. De dienst van Gemeente werken stelt voor o.a. de volgende weggedeelten te behandelen: Wouds- end-grens Gaasterland; Waterloo- grens Hemelumer Oldeferd; weg naar Loënga; gedeelte Abbegasterrige-Oost- hem; gedeelte Speersterdijk (le en 2e gedeelte); weg Woudsend-rijksweg m. fietspad; Kleine Zuidend te Uitwel- lingerga; weg Pietjepolle; weg naar het station te Oudega-W. De totale kosten hiervan worden begroot op 80.935,Verder wordt geraamd voor het vernieuwen van het stek langs de Kooldijk (300 ml) 1950,i Het normale onderhoud der wegen en bermen vraagt een groot gedeelte van de raming, t.w. 54.000,(waar in 42.000,aan arbeidsloon). De to tale weglengte bedraagt plm. 120 km. Woningbouw Het woningprobleem baart het ge meentebestuur veel zorgen. Door nieuwbouw op grote schaal zou ver betering kunnen worden gebracht, maar met de hedendaagse woningpo- litiek komt er voor Wymbritseradeel geen oplossing. Momenteel ligt er een 50-tal aan vragen van particuliere bouwers op subsidie te wachten. Er rekening mee houdende, dat voor Friesland voor 1960 slechts 1200 premiewoningen be schikbaar zijn, terwijl er een 3000 aanvragen op afdoening wachten, kan volgens B. en W. de conclusie niet anders zijn dan dat de verwachtingen niet te hoog gespannen moeten wor den. Zij tonen aan, dat de voorraad wo ningen in de gemeente eerder af dan toeneemt. Sedert 1 januari 1959 zijn er gebouwd of in aanbouw 46 woningen, t.w. 23 voor de Woningstichting en 23 voor particulieren. Hiertegenover staat dat in hetzelfde tijdvak de wo ningvoorraad met 61 verminderde. Onderwijs De bouw van een nieuwe bijz. la gere school te Oudega-W. mag in 1961 verwacht worden. In 1955 reeds verleende de Raad medewerking voor de bouw van een nieuwe bijz. school te Gaastmeer en een nieuwe Geref. school te Heeg. Hoe wel elk jaar deze scholen werden op gegeven voor plaatsing op de urgen- tielijst, heeft dit tot dusver nog geen succes gehad. Ook staat de verbouw van de R.K. school te Heeg en van het daarbij behorende gymnastieklokaal, waarvoor ook reeds medewerking werd verleend, nog niet op de urgen- tielijst. Uitvoering van deze plannen zal dus nog wel enige tijd op zich la ten wachten. Over de verbouw van de oude Geref. school te Oppenhuizen tot gymnastieklokaal is evenmin nog iets concreets te vermelden. Voor het inrichten van de oude o.l. school te IJsbrechtum tot gymnastiek lokaal is op de kapitaalsdienst een post geraamd van 7.000,Plannen zijn in voorbereiding om in Oppenhuizen te komen tot een sportterrein en in Heeg tot een kleedgelegenheid op het sportterrein. v Omtrent de bouw van een Chr. kleu terschool te Woudsend is nog niets te vermelden. Plaatsing op de urgentie- lijst is hiervoor noodzakelijk. Recreatie De realisering van de recreatie-plan- nen in de gemeente heeft helaas niet plaats in een tempo als wel gaarne werd gezien. Aanvankelijk werd op goede gronden gehoopt, dat vóór het seizoen 1960 nog tot gedeeltelijke uit voering van de plannen voor Heeg zou kunnen worden overgegaan, maar in verband met financieringsmoeilijkhe- den moest dit achterwege blijven. Alle pogingen worden echter in het werk gesteld om voor het seizoen 1961 tot uitvoering van een gedeelte van dit plan te komen. En naar het zich thans laat aanzien is enig optimisme zeker verantwoord. Een bouwaanvraag voor Loemoemba is dus gearresteerd. De voormalige premier van Kongo, die in de periode van juli tot september een van de wisselvaiiigste figuren van het wereldtoneel is geweest en die zich steeds meer in communistisch vaar water begon te begeven in zijn anti- Westelijke nationalistische gezindheid, stond van het ogenblik af, dat presi dent Kasavoeboe hem afzette, in zijn huis in Leopoldstad onder bescherming van troepen van de Ver. Naties. Daar mee was hij op dood spoor gerangeerd en kon de Raad van Commissarissen, ingesteld door de opperbevelhebber Moboetoe, diens streven ongestoord steunen om orde op zaken te stellen. Het is te begrijpen, dat Loemoemba, die o.a. in de Oostprovincie, waar hij vandaan komt, over een sterke aan hang beschikt, ernaar streefde politiek actiever te worden. Hij poogde een vrijgeleide van de Ver. Naties te ver krijgen om naar Stanleystad, de hoofdstad van de Oostprovincie, te gaan voor de begrafenis van een van zijn kinderen. Dit werd geweigerd en daarop is Loemoemba uit zijn bewaak te woning in Leopoldstad ontsnapt. Een uitgebreide jacht op hem had suc ces. In de buurt van Loeloeaburg in Kasai werd hij door het leger gevan gen genomen, dat hem naar Leopold stad overbracht, waar hij te zijner tijd zal moeten terechtstaan. Hiermee is voorlopig althans een episode uit het Kongolese drama ach ter de rug. Maar op internationaal ter rein betekent het geen rust, want de vele aanhangers, die Loemoemba in het Russische blok en vooral in de Aziatische landen heeft, zijn heftig verontwaardigd en eisen het ingrijpen van de troepen van de Ver. Naties. Rusland wenst zelfs de troepen van kolonel Moboetoe te ontwapenen. Maar toch zal het geheel het gezag van Moboetoe wat versterken, al maken de Loemoembisten hem uit voor een speelpop van het Westelijke imperia lisme. Moboetoe rnaakt namelijk, zeer tot verdriet van de communisten en Aziaten, gebruik van, Belgische advi seurs en hij geniet de steun van de Westelijke mogendheden, die in zijn samenwerking met president Kasavoe boe voldoende grond vinden voor de wettigheid van het huidige regime. Nasser intrigeert Dat het niet alleen de begrafenis van zijn dochtertje was, die Loemoem ba naar Stanleystad lokte, blijkt al uit het feit, dat men hem daar min of meer verwachtte om een tegenrege ring uit te roepen. Nu hij gearresteerd is, wilden zijn aanhangers toch niet wachten en hebben zij een regering van de afgescheiden Oostprovincie in het leven geroepen, die, zoals uit do cumenten is gebleken, niet geheel zon der morele en materiële steun is van Egypte, dat in deze streek, waar vrij veel Mohammedanen wonen, een kans ziet invloed te winnen. Niet voor niets heeft Moboetoe de betrekkingen met Egypte verbroken en dreigt hij de Nijl van water te beroven door het afsnij den van twee zijrivieren die door Kongo lopen, wanneer Nasser zijn ge- intrigeer niet staakt. Egypte van zijn kant heeft, omdat het Moboetoe niet rechtstreeks kan treffen, alle Belgische bezittingen in Egypte verbeurd ver klaard. Daarmee wil het aangeven, dat Moboetoe een stroman van de Belgen is. De Sint Nicolaas-tijd is weer achter de r.ug. Velen zullen een zucht van verlichting geslaakt hebben, want het is nu eenmaal een drukke tijd. En dan die cadeautjes, die we allemaal gekregen hebben. Het waren vaak nuttige, maar meermalen ook minder geslaagde, doch hoe het ook zij, ze hebben de stemming niet weinig ver hoogd. Zo kreeg bijv, de heer W. Piersma, die in het voorjaar de poli tie behulpzaam was met het opsporen van de inbrekers bij Tonnema N.V. een grote pop ten geschenke, die ver kleed was als rechter, compleet met toog en bul, waar op een grote tira de stond. En dan de heer O. Poorte, die op het heerlijk avondje verrast werd met de kreet „Open de brug”. Toen hij de deur open deed stond, er een grote kist met een papieren zeil en op het „dek" een Zwarte Piet. De heer Poorte is van plan samen met een vriend een boot te bouwen en zijn vrienden hadden hem dus al een voorproefje bereid. S.O.S. S.O.S. Het is Speurder opgevallen dat er meerdere Sinterklazen in de stad rondtoerden. Toen hij bijv, bij kap per D. Hamersma binnenstapte trof hij daar liefst zes aan, aan wie alle maal nog de laatste hand moest wor den gelegd. Plotseling ging de deur open en kwam iemand „in burger" binnen. Toen hij al die Goedheilig- mannen zag zitten, schudde hij zijn hoofd en riep tegen de druk in de weer zijnde kapper: „Tjonge, tjonge, hier woont zeker de hofleverancier van de Sinterklazen....!" Raad voor het komende jaar een sluitende begroting aanbieden. Zulks in tegenstelling met die voor 1960, welke een tekort aangaf van rond 78.000,-. Hierbij dient niet uit het oog te wor den verloren, dat de ontvangsten over 1961 een gunstiger beeld verto nen dan die voor dit jaar. De bereke ning van de algemene- en belasting- uitkering uit het Gemeentefonds naar hogere percentages en de verhoging van de tarieven voor de wegenbelas ting tot resp. 10% en 5% van de be lastbare opbrengst der gebouwde en ongebouwde eigendommen, beïnvloe den de ontvangsten uiteraard gunstig. Wat de uitgaven betreft, zijn de jaarwedde-posten aanmerkelijk hoger uitgetrokken dan het vorig jaar, wat zijn oorzaak hierin vindt, dat de ten laste van de gemeente komende socia le lasten hierop staan vermeld. Ook de onderhoudsposten zijn in de meeste gevallen hoger geraamd dan het vo rig jaar. Zodra de nieuwe wet op de finan ciële verhouding tussen het Rijk en de Gemeenten is aangenomen, hopen B. en W. de Raad uitvoerig in te lich ten over de financiële resultaten voor de gemeente. Zij. spreken de wens uit, dat deze regeling voor Wymbritsera deel een gunstig beeld zal vertonen, zodat dan zonder bezwaar diverse ka- pitaalsobjecten kunnen worden uitge- voerd. een 5-tal bungalows in Heeg werd in het voorjaar van 1960 reeds ontvangen. Het halve bungalowterrein in „Het Pottenplan” wordt door de fa Krikke opgehoogd met 25.000 m3 baggerspe cie uit het Sneekermeer. Omtrent de verdere uitvoering van deze plannen kunnen B. en W. momenteel geen na dere mededelingen doen. Wel wordt alles in het werk gesteld om tot een spoedige uitvoering te komen. Het in Nijland door ’t particulier initiatief tot stand gekomen caravan- terrein blijkt in een behoefte te voor zien. In het afgelopen jaar werd hier veel gebruik van gemaakt. B. en W. memoreren verder de re- creatieplannen in Oudega en de ope ning van een zeilinstructiekamp aan het Vliet te Blauwhuis, waarvoor de belangstelling groot is. Voor onze waterrijke gemeente be staat de laatste tijd veel belangstelling, aldus B. en W. Vaak bereiken ons dan ook verzoeken om vergunning voor aankoop van woningen, die de adspi- rantkoper wil inrichten voor zomer woning. Hoewel dit op het eerste gezicht aanvaardbaar lijkt, moet niet uit het oog worden verloren, dat dit de ont volking van onze gemeente min of meer in de hand werkt. Indien voor deze woningen n.l. voor permanente bewoning geen belangstelling meer bestaat om de een of andere reden, wordt toestemming verleend deze te betrekken als zomerwoning. Sedert 1 januari 1959 is in negen gevallen gun stig beslist op een dergelijk verzoek. In zekere zin is het inwilligen van dergelijke verzoeken een bevordering van de recreatie, doch op grond van de bovengenoemde schaduwkant dient voorzichtigheid te worden be tracht. Werkverruiming en sociale zorg De stand der werkloosheid in Fries land vertoont een steeds gunstiger beeld. Ook in Wymbritseradeel liep het percentage per juli terug van 1.3 tot 0.7. Een percentage om trots op te zijn, ware het niet dat deze medaille een keerzijde heeft. Bij de uitvoering van bepaalde werken in D.A.C.W.-ver- band wordt hiermede n.l. rekening ge houden. Met diverse objecten kon daardoor nog steeds geen aanvang worden gemaakt, o.a. de aanleg van de weg Sneek-IJlst, de ontsluiting van het recreatiegebied Sneekermeer (zgn Pottenplan) en de aanleg van het re creatiecentrum Heegermeer te Heeg. Vlottende schuld en kasgeldpositie De vlottende schuld per 1 januari 1961 betreft de ongedekte kapitaals uitgaven tot die datum. De nog te dek ken kapitaalsuitgaven op 1 jan. 1961 bedragen totaal 1.635.814,06. Dit be drag kan voor een deel worden gefi nancierd met aanwezige, nog niet be legde gelden tot eén totaal bedrag van 833.569,36. Blijft te financieren (ge raamd nadelig saldo van de kapitaal- dienst) 802.244,70. Dit bedrag zal, zolang hiervoor geen vaste leningen kunnen worden gesloten, moeten wor den gefinancierd door kasgeldlenin gen en gelden opgenomen in rekening- courant bij de N.V. Bank voor Nederl. Gemeenten. Aan rente (4%%) is hier voor uitgetrokken 38.106,62. Op de kapitaaldienst zijn de objecten aan gegeven, welke in 1961 zo mogelijk worden uitgevoerd. Deze vorderen een totaalbedrag van 647.925, met China over ideologische proble men weer heeft gestreden. Ondanks de mooie woorden van toenadering krijgt men toch niet de indruk dat de standpunten elkaar zijn genaderd. Rusland blijft voorzichtiger dan China, ziet meer mogelijkheden een oorlog met de kapitalistische wereld te ver mijden, pleit voor de zg. vreedzame coëxistentie en wil ook de verovering van de macht in niet-communistische landen meer volgens de lijnen van ge leidelijkheid verwezenlijken dan het meer revolutionaire China. Opmerkelijk was dat China toch veel bijval heeft gekregen, vooral van Latijnsamerikaanse partijen en van Noord-Korea, Indonesië en Albanië. Hieruit kan men opmaken, dat er op den duur van de alleenheerschappij van Rusland in de communistische we reld toch een ontwikkeling in de rich ting van meerhoofdig overleg zal gaan plaats hebben. De communistische par tijen zullen zich tenslotte met een be roep op China aan de bevelen van Moskou kunnen onttrekken. heen en weer, hoewel hij duidelijk te verstaan kreeg dat hij het was, die de botsing veroorzaakte. Tenslotte kon hij het niet langer verkroppen en enigszins verontwaardigd viel hij uit: „Ja, jo moatte ek marris 73 jier wêze en mei ien each sjen, dan praete jo wol oars. Dinsdagmiddag omstreeks 2 uur kan telde een bestelwagen van de firma Kirema te Utrecht bij de „Sannes”- brug, op de weg naar IJlst en kwam in de sloot terecht. De chauffeur had echter kans gezien uit de wagen te springen en liep daardoor geen let sel op. Het onge val gebeurde, door dat de lading een oveninstallatie voor een patat frites-kraam in Heeg - begon te schuiven. Zowel de auto als de oven waren zwaar beschadigd. Het ziet er dus naar uit dat de bewoners van Heeg het enige dagen zonder hun patatje moeten doen. 31 december zal de 74-jarige brugge- wachter Jacob Tichelaar voor de laat ste keer de Woudvaartsbrug bedie nen. De volgende dag zal een van zijn zoons deze taak overnemen en de oude baas zal dan van ’n welverdiende rust gaan genieten. Steeds meer gaan die oude bruggen, die met de hand worden opgehaald, verdwijnen. De oude heer Tichelaar heeft ook een tijdje de Oosterpoortsbrug, de Zwet- tebrug en de Koninginnebrug be diend en is daarna bij de Woudvaart terecht gekomen, waar hij ruim elf jaar zijn werk heeft gedaan. Vroeger was hij stuurman op de „Sneek I” en later begon hij voor eigen rekening een trekschuit, totdat hij op de brug gen terecht kwam. Geen enkele dag ontbreekt hij en ’s winters was hij al tijd in de weer met zout en zand. Ook knapt hij altijd roeibootjes en andere met 1 januari Het 7-jarig zoontje van de familie Terpstra zal aan de vijfde december van dit jaar niet zulke prettige her inneringen bewaren als zijn andere leeftijdgenootjes. Op die dag brak hij n.l. een arm als gevolg van een „judo- demonstratie” van een van zijn vriend jes. En er zijn ook gevallen bekend, waarin de kennismaking met deze sport in een hersenschudding resul teerde. Wanneer judo of jui jitso onder des kundige leiding beoefend wordt levert dit, wat meermalen is geschreven, hoegenaamd geen gevaar op. De ad- spirant judoër krijgt een behoorlijke opleiding o.a. in valbreken en worpen, die hij in praktijk kan brengen met andere leerlingen, waar een instruc teur dan een oogje op houdt. Maar wanneer men onoordeelkundig deze worpen gaat toepassen- kunnen er al licht ongelukken gebeuren zoals nu ook is geschied. Vele jongens gluren door de ramen van het lokaal waar de lessen worden gegeven naar binnen en zien dan hoe diverse grepen worden uitgevoerd. Zij missen natuurlijk de uitleg, maar dat kan hen niet zo heel veel deren. Ge heel gefascineerd door deze sport pro beren zij de grepen na te doen en er zijn altijd wel vriendjes, die zich hier voor lenen met de belofte, dat zij aan stonds de worp mogen uitvoeren. En zo komen dan de ongelukken tot stand. Het is vooral van belang dat de ouders een oogje in het zeil houden bij „de spelletjes”, die hun zoontjes bedrijven. De eerste werd besproken onder lei ding van de heer J. Lassche, voorzitter der K.Z.V.S., waarbij de zeer slecht bezochte vergadering accoord ging met de voorgestelde verhoging van de bijdrage aan de kas van de N.N.W.B. van 25 cent tot 50 cent per lid, met een minimum van 17,50 per vereni ging. Voor de verkiezing van een bestuurs lid heeft de S.Z.C. haar voorzitter de heer E. K. Hoekstra candidaat gesteld, op wie ook de K.Z.V.S. haar stem zal uitbrengen. De S.Z.C. op haar beurt zal steun verlenen aan het voorstel van de K.Z.V.S. de leeftijdsgrens voor de Flitsklasse te verschuiven van 16 tot 17 jaar, welk voorstel door het bestuur van de N.N.W.B. is overgeno men. De agenda der K.V.N.W.V. werd behandeld onder leiding van de heer Hoekstra. Vooral de opzegging door het bestuur der K.V.N.W.V. van het contract met de N.N.W.B. en in ver band daarmee de verhouding tussen deze beide organisaties werd uitvoerig besproken. Algemeen was men van oordeel dat' de samenwerking z.m. bestendigd moet blijven. Ten aanzien van de voorstellen en benoemingen in beide vergaderingen kregen de afgevaardigden aan te wijzen door de besturen vrij man daat. Wat de aan te vragen wedstrijddata aangaat vermelden we dat de Sneek week volgend jaar wordt gehouden van 12 tot en met 17 augustus en de kampioenswedstrijden van de N.N. W.B., als de vergadering hiermee ac coord gaat, zich op 25 en 26 augustus op het Sneekermeer zullen afspelen. baas, liep mopperend Ook bij de Waterpoort is men druk __v__ bezig met de (af)bouw van een schip, generaal Salan al zit, een aanwijzing, jjier is de firma G. Doevendans, die de te gaan om De Gaulles plannen voor een Algerijnse republiek, die be gin januari aan het Franse volk zullen worden voorgelegd, te doorkruisen. Maar meer optimistisch kan men ook van oordeel zijn, dat hun invloed veel geringer is dan een jaar geleden, door dat De Gaulle de legerleiding vrij drastisch gezuiverd heeft.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1