De scheepsbouw in ijlst herleeft Veel belangstelling voor districts-schaakwedstrijd Suksessen voor T.G.P.-jongens en junioren bij Friese turnkampioenschappen E AGENDA J NNWB verhoogde leeftijdsgrens voor Flits-klasse tot 17 jaar IJLST W Y M BRITS ER A DEEL en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 115e jaargang no. 99 Maandag 12 dec. 1960 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Nu echter luxe jachtbouw INGEZONDEN Kort verweer ZEILWEDSTRIJDEN IN FRIESLAND IN 1961 Burgerlijke Stand Wat de raad te behandelen krijgt Botsing tussen twee bromfietsers Onderlinge wedstrijden ,,’t Filter” N.C.L.B. afd. Zuivel Pauselijke onderscheiding voor mej. M. de Vries Geslaagd Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Verplaatsing Feestdag S.G.V. Volleybal Interlandwedstrijd Nederland-België in Sneek Foardrachtkriich foar alderen yn Toppenhuzen - Twellingea SNEEKER NIEUWSBLAD Wijziging raadsbesluit In de vergadering van de N.N.W.B. werden voor Friesland de volgende wedstrijddata vastgesteld: P-; 2. M. Hoekstra, Oppenhuizen, 2 p.; 3. 9> Bestuursverkiezing In de plaats van de heren C. Th. de IJLST in de maand november. de de Die nijverheid in Ijlst dateert niet van vandaag of gisteren. Wel neemt ze tel kens andere vormen aan en houdt ze ge lijke tred met de voortschrijdende tijd. Zo is bv. de eeuwen door IJlst 'n begrip ge weest op het terrein van de scheeps bouw en wat daar mee samenhangt. Het stadswapen, het bekende schip zonder roer, getuigt er van en het is nog geen ■vijftig jaar geleden dat, voor de toen malige begrippen, grote schepen in IJlst werden te water gelaten. IJlst heeft vele hellingen gekend. Maar niet daarover willen schrijven. Wel hoe de scheeps bouw nu geen zeeschepen, maar plezier vaartuigen betreft. Een tweetal luxe jachtwerven levert houten scheepjes af en ze mogen zich in een flink aantal orders verheugen. Daarnaast echter komt de bouw van Verachiint MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon. 3005 (05150) b.g.g 4091 Aug. Advercenueprip 15 ct per mm. Bij contract (handelsidv.) ager. Abonnementapriji t 3,— oer halt jaar. Franco per □o»t f 3.75 per half ja*r. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name »an Sneeker Nieuwiblad. UITWELLINGERGA. Deze afd. hield woensdag haar ledenvergadering in zaal De Jager. Na schriftlezing en gebed en de gebruikelijke agendapunten besprak de heer v. d. Kooi, lid van het hoofd bestuur de lopende kwaliteitsregeling en de arbeidstijdverkorting in de zuivel. Voorzitter R. Feenstra bedankte hem voor de voorlichting van deze punten. Geboren: Anne, zv Sijbolt van Schel- tinga en Aaltje Vellinga; Watte Ruurd, zv Wijpke Feenstra en Antje Brouwer; Klazina, dv Durk Nooitgedagt en Jantje Dijkstra; Nieske Geesiena, dv Jan Ve- nema en Helena Wilhelmina Poelstra. Gehuwd: Sint de Vries 25 jr te Haar lem en Trijntje Antje Reinalda 25 jr te IJlst. Overleden: Sjoukje van Dijk, w.v. Jan Plantinga 80 jr en Lammert Geerligs, w.v. Japke Kloostra 78 jr. C. Wijbenga, Wommels, 1% p.; 4. A. Waada, Workum, %p. Groep IV: 1. T. IJkema, Tjerkgaast, 3 p.; 2. S. Sikma, Sneek, 2 p.; 3. T. Hengst, Wommels, 1 p.; J. v. d. Wey, Bakhuizen, 0 p. Groep V: 1. S. de Jong, Oudega-W., 2% p.; 2. S. Weytenberg, Bakhuizen, 2 p.; 3. T. A. Visser, Wyckel, IV2 p.; 4. R. Joustra, Wommels, 0 p. Groep VI: 1. E. R. Frummel, Sneek, In de buitengewoon mooie gymnastiek zaal te Joure werden zaterdag jl. de wedstrijden gehouden om het persoon lijk- en verenigingskampioenschap van de turnkring Friesland. Het betrof hier het eerste deel van deze kampioenschap pen, nl. de uitvoering van voorgeschre. ven oefeningen. Er was een verheugend grote deelna me uit de plaatsen: Leeuwarden, Sneek, Heerenveen, IJlst, Oosterwolde, Appel scha. en Joure, zodat in totaal een 70-tal turners-in-de-dop zich met elkaar mat. Voor onze plaatselijke vereniging TGP, die met 16 jongens en 7 junioren had ingeschreven, waren de resultaten zeer eervol. Jaarverslagen De jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester werden goedgekeurd. De exploitatierekening vertoonde een voordelig saldo van f 1339,54. De begro ting, opgemaakt al zou er geen nieuwe overeenkomst met de K.V.N.W.V. tot stand komen, werd vastgesteld op een bedtag van f 6400,- waarin f 300,- voor onverzien. Mededelingen bestuur De voorzitter kon tot zijn voldoening mededelen, dat de Flitsklasse sterk in omvang is toegenomen. Er zijn al ruim 250 tekeningen verkocht en minstens hetzelfde aantal is gebouwd. Hieruit blijkt duidelijk, dat deze klasse in ’n grote be hoefte voorziet. Diverse verenigingen hebben weer een jeugdcursus georgani seerd voor het bouwen van Flitsjes. Van de nieuwe TOP-klasse waarvan "het ontwerp volgens de overeenkomst aan de K.V.N.W.V. is aangeboden, die het scheepje echter niet heeft overge nomen, zijn vier proefboten gebouwd, waarvan de vierde definitief door het bestuur is aangewezen. Waar het de be doeling is ook voor deze toer-wedstrijd- boot bouwpakketten voor amateurbouw beschikbaar te stellen, zijn er elf teke ningen van gemaakt, en een uitvoerige bouwbeschrijving evenals voor de Flits klasse. De totale kosten voor tekeningen, auteursrecht, meetlonen en certificaat bedragen f 102,50, verlenging van het certificaat f 4,-. Voor de andere klassen wordt ook een verhoging van het meetloon overwogen, zulks in navolging van de K.V.N.W.V. Aan mej. Margaretha de Vries, oud- huishoudster van de thans emeritus de ken J. van Galkom, welke dienende functie zij ruim 35 jaar met grote toe wijding heeft vervuld, is de Pauselijke onderscheiding „Bene Merenti” toege kend. Deze hoge onderscheiding is haar woensdag door dhr. v. Galkom persoon lijk in zijn kamer in het Bonifaciushuis, waarin mej. de Vries thans eveneens haar levensavond doorbrengt, uitgereikt. Ook deken C. J. Vredendaal, de beide kapelaans en de moeder-overste van het Bonifaciushuis waren bij deze plechtig heid aanwezig. De heer C. van der Zijl alhier is aan de Gemeentelijk» Universiteit te Am sterdam geslaagd voor het kandidaats examen Physische Geografie. Mei 21 22 juni 4 11 18 25 Het ziet er dan ook naar uit, dat de scheepsbouw, na een tijdelijke inzinking, waarin alleen de Ulster boeiers en tjot. ters de eer hoog hielden, een nieuwe bloeiperiode tegemoet gaat. was gesteld, nam de strijd een aan vang, na afloop waarvan de prijzen door de heer Jorna werden uitgereikt. Hier volgen de uitslagen van de res pectievelijke groepen. Waar het pun- tenaantal gelijk was werd de volgorde voor de prijsbepaling door het lot be slist. Hoofdklasse. Groep I: 1. W. Dijkstra, Leeuwarden, 2 punten; 2. E. D. de Boer, Workum, 1% p.; 3. S. Riemersma, Franeker, 1% p.; 4. L. Kerstma, IJlst, 1 p. Groep II: 1. W. Ooiman, Leeuwarden, 2Yz p.; 2. A. Bootsma, Kubaard, 1% p.; 3. D. Schaap, Sneek, l'/z p.; 4. J. Wier sma, Sneek, p. Groep III: 1. J. Diekstra, Sneek, 2% p.; 2. A. v. d. Bijl, Leeuwarden, 1% p.; 3. A. Boven, Leeuwarden, 1% p.; 4. G. Mooiweer, IJlst, p. Met de stemmen van slechts enkele verenigingen tegen besloot de algemene vergadering van de N.N.W.B. zaterdag middag op voorstel van de Kon. Zeilver. „Sneek”, welk voorstel door het bestuur was overgenomen, de leeftijdsgrens voor de bemanning in de Flits-klasse te ver hogen van 16 tot 17 jaar. In deze vergadering, die in hotel Ami citia te Leeuwarden werd gehouden, deed de voorzitter ook een beroep op de afgevaardigden bij wedstrijden voor de jeugd geen inleggeld te heffen. De voorzitter de heer F. C. van der Maden te Steenwijk. kon de afgevaar digden van 33 der 47 aangesloten ver enigingen verwelkomen en maakte in zijn openingswoord o.a. melding van de opzegging' door de K.V.N.W.V. van de overeenkomst met de N.N.W.B. per 31 december a.s. Zij heeft evenwel te ken nen gegeven een nieuwe overeenkomst te willen aangaan. Het bestuur van de N.N.W.B. wacht haar voorstellen daar toe gaarne af. De brugsluiting op zondag Van de Jouster Watersportvereniging was een verzoek ingekomen om, evenals Verleden jaar, steun te verlenen aan haar actie de bruggen in de Z.W.-hoek op zondag voor de watersport geopend te krijgen (wat verleden jaar geen suc ces opleverde) en er bij de Rijkswater staat op aan te dringen bij de rijksbrug- gen deze openingstijden duidelijk te ver melden. De voorzitter zegde deze mede werking toe. Het ligt echter niet op de weg van de N.N.W.B. bij de autoriteiten aan te dringen op maatregelen tegen de verkoop van grond in de recreatiegebie den, zoals ook door Joure was gevraagd. Wel is het bestuur bereid bij incidentele gevallen aan adressen adhaesie te betui gen. Het Provinciaal bestuur heeft ech ter al aandacht voor deze zaak, aldus de voorzitter. G.W.S. Grouw. Lyts Frisia, Grouw. Zeilver. Bergumermeer, Bergum (40-jarig bestaan). Nannewijd, Heerenveen. De Meeuwen, Leeuwarden. Sylnocht, Leeuwarden (te Wartena). Starttorenwedstrijd Grouw. Sneeker Zeilclub. Harlinger Watersportvereniging. K.Z.V. Oostergoo, Leeuwarden. Watersportvereniging Joure. Zeilvereniging Workum. Drachten-Veenhoop, Drachten. Elfstedentocht „De Meeuwen”, Leeuwarden. Eendracht Maakt Macht, Eernewoude. De Kruiswaters, Wartena. De Zevenwolden, Lemmer, nat. wedstrijden. Eendracht, Akkrum. Nat. Prinsenhoftocht van De Meeuwen, nat. wedstrijden. Sneek-Week. Onder Ons, Terhorne.' Sylnocht, Leeuwarden (te Grouw). K.Z.V. Langweer. K.Z.V. Frisia, Grouw. Aug. 25 en 26 Kampioenswedstrijden N.N.W.B. op het Sneekermeer. Bie te Deventer en M. C. Breuning te Leeuwarden, die zich beiden niet her kiesbaar stelden, de eerste in verband met z’n leeftijd (70 jr) en de heer Breu ning om gezondheidsredenen, werden resp. gekozen de heren Ir. J. Bellinga te Almelo met 53 van de 55 uitgebrachte stemmen en M. W. Jansen te Franeker met 34 stemmen. Laatstgenoemde wordt tevens lid en voorzitter van de Techn. Commissie, welke functie de heer Breu ning eveneens bekleedde. De heer De Bie houdt zitting in de Jeugdcommissie. De voorzitter bracht beide aftreden den, van wie de heer Breuning niet aan wezig was. dank voor het vele werk dat zij voor de Bond en de heer Breuning tevens voor de Techn. Commissie en de ontwikkeling van nieuwe klassen heb ben gedaan. Ook mevrouw Breuning werd lof toegezwaaid voor haar mede werking, daar gedurende de 3% jaar dat haar man in het bestuur zat, alle be stuursvergaderingen bij hun thuis wer den gehouden. Als stoffelijk blijk van waardering krijgt de heer Breuning een model van het TOP-jachtje en zijn echt genote een wandbord van Makkumer aardewerk. Na het behandelen van de agenda voor de algemene vergadering van de K.V.N.W.V. die weinig aanleiding tot bespreking gaf, reikte de voorzitter de plaquettes uit aan de kampioenen 1960 en hun bemanningen voorzover aanwe zig in de Pampus-, Valken-, 16 m2-, Vrij heids- en Regenboogklasse, waarbij hij de winnaars prees om hun prestaties in deze wedstrijden, waarin ze het, ook en vooral wat het weer betreft, niet gemak kelijk hadden. De kampioenswedstrijden Bij de rondvraag leverde Joure cri- tiek op de organisatie van de kampioens wedstrijden dit jaar en vroeg zij of het .niet mogelijk is voortaan weer voor de starttoren te starten. Een startschip le vert voor de deelnemers nl. vele moei lijkheden op. De voorzitter erkende dat er fouten zijn gemaakt (wat hij ook al eerder had toegegeven) maar was van mening dat de banen niet gewijzigd kunnen worden daar de waarde van het kampioenschap daardoor zou verminderen. De banen moeten worden aangepast aan de wind en niet aan de starttoren. De heer de Vries (K.Z.V.S.) adviseer de het bestuur hierover een enquête te houden onder de zeilers van wie velen er anders over denken, zoals de heer de Boer, sprekende voor Joure, ook al betoogd had. De voorzitter zegde hierop toe deze zaak nog eens in het bestuur te zullen bespreken. De assistent bij ’s Rijks Belastingen A. Hofstra te Surhuisterveen is met in gang van 1 februari 1961 verplaatst naar Sneek. Zaterdag hield de „Schaakclub Sneek’ in Restaurant Leeuwen weer haar jaarlijkse districts-wedstrijd. Gezien de grote deelname (75) en de spor tieve sfeer welke er heerste, kan de Schaakclub „Sneek” op een zeer ge slaagde middag terug zien. In z’n openingswoord sprak voorzit ter J. Jorna zijn voldoening uit over de steeds groter wordende deelname aan dit schaakfestjjn. Daarna sprak de heer Waling Dijk stra van Leeuwarden, voorzitter van de Friese Schaakbond, waarderende woorden voor de Sneker club, die met deze jaarlijkse districtswedstrijd een goede propagandiste voor de schaak sport is. Want niet alleen dat het aantal scha kers toeneemt, ook schakers uit verder gelegen plaatsen meldden zich voor de wedstrijd. Het was spr. wens, dat wed strijden als deze er toe zullen bijdra gen dat steeds meer mensen zich voor deze mooie sport gaan interesseren. Nadat de heer Jorna nog bekend had gemaakt dat er door de vader van de Friese jeugdkampioen John. Diekstra een fraaie wisselbeker beschikbaar 1c klasse. Groep I: 1. J. Dijkstra, Workum, 2% p.; 2. C. Zee, Emmeloord, 2 p.; 3. J. Laroy, Balk, 1 p.; E. Wouda, IJlst, p. Groep II: 1. S. Hogeboom, Sneek, 2 p.; 2. T. J. Bos, Heerenveen, 1% p.; 3. K. Elzinga, Oudega-W., 1% p.; 4. J. Bijl, Tjerkgaast, 1 p. Groep III: 1. J. Kramer, Sneek, 2 p.; 2. I. de Jong, Tjerkgaast, 2 p.; 3. R. Visser, Heerenveen, 2 p.; 4. IJ. Dijk stra, Tjerkgaast, 0 p. Groep IV: 1. B. Zee, Emmeloord, 2 p.; 2. J. v. d. Velde Sneek, p.; 3. R. A. Wiegman, Sneek, p. 2e klasse. Groep I: 1. S. Rollema, Wommels, 2V2 p.; 2. G. Walstra, Tjerkgaast, 2% p.; 3. G. Boorsma, Oudega-W., p.; 4. H. v. d. Zee, Balk, p. Groep II: 1. J. Nauta, Sneek, 2 p.; 2. S. Dijkstra, Oppenhuizen, 1% p.; 3. IJ. de Haan, Kubaard, 1 p.; S. Wiersma, Warns, p. Groep III: 1. Z. Albada, Sneek, 2% p.; 2. P. Brinksma, Minnertsga, 2% p.; 3. H. Dijkstra, Wommels, 1 p.; Tj. Wier sma, Warns, 0 p. Groep IV: 1. S. D. de Vries, Oudega- W., 2% p.; I. Bosma, Sneek, 2 p.; 3. W. Jellema, Sneek, 1 p.; 4. M. v. d. Meer, Bakhuizen, p. Groep V: 1. M. F. Joekema, Woudsend, 2% p.; 2. H. Brouwer, Idskenhuizen, 1% p.; 3. J. Bakker, Oudega-W., 1 p.; 4. G. Jellema, Sneek, 1 p. 3e klasse. Groep I: 1. P. G. v. Dijk, Kubaard, 2 p.; 2. G. Jensma, Balk, 2 p.; 3. J. Gaastra. Sneek, 1 p.; 4. H. Zeilstra, Oppenhui zen, 1 p. Groep II: 1. IJ. Plat, Sneek, 3 p.; 2. R. Joustra. Wommels. 1% n.: 3. W. Wiif- Zaterdag hield de Sneeker Gymnastiek vereniging weer haar jaarlijkse feest dag met een middag voor de jeugdleden en *s avonds een dansfestijn met als intermezzo de een.acter „Lachgas”. En gezien de stemming, die beide keren in zaai Hanenburg heerste, is zowel de mid dag als de avond uitstekend geslaagd. Voorzitter H. Scheltema opende, na. dat het Tamboerskorps met drie vaan. deldraagsters voorop zijn Intree had ge maakt, de middag, waarna hij voorts opmerkte dat het een goede traditie is, een dergelijke SGV.jeugdmiddag te hou. den. En gezien de opkomst, die elk jaar groter is, valt dit altijd zeer in de smaak. Hierna was de beurt aan de jeugd om eens te tonen wat ze o.I.v. van de heer S. Wierda hadden geleerd. Allereerst begonnnen de kleuters en tenslotte voerde een aantal meisjes het kindersprookje „Pauw.oog” op. ’s Avonds zorgde „The Frisian Band” voor een uitgelaten stemming, die ver hoogd werd toen bekend werd, wie de prijzen van de verloting gewonnen had den. Omstreeks het midden van de avond voerde een toneelgroepje van de vereni ging de klucht „Lachgas” op, waarna het orkest de avond verder verzorgde. Zaterdag even na middernacht bot ste de 17-jarige bromfietser J. P. uit Loënga op Leeuwenburg tegen een an dere, stilstaande, bromfietser op. De botsing ontstond doordat P. achterom zag en daardoor de ander niet opmerk te. Aanvankelijk vreesde men dat hij een slagaderlijke bloeding aan het been had opgelopen en hij werd per ambulance-auto naar het ziekenhuis vervoerd. Later bleek deze vrees ech ter ongegrond te zijn. Het was alleen een ernstige open vleeswond. TGP-ploeg ook nr. 1 (111.85), op bijna 1 punt gevolgd door Quick (110.95). VKH kwam op de derde plaats (108.40), terwijl de tweede TGP-ploeg zeer ver. dienstelijk 107.85 bij elkaar turnde. De ze ploeg bestond uit Rudie Prijs, Theo Damstra en Bob Terpstra. Er werd door de koplopers in alle klassen zeer goed gewerkt. Dit blijkt ook uit het feit dat velen van hen het gemiddelde van 9 (54 punten) ruim kon. den halen. Het tweede en beslissende deel van deze wedstrijd, waarbij uitsluitend oefe ningen naar eigen keuze worden ver werkt zal waarschijnlijk midden-februa- ri 1961 plaats vinden. De uitslag van zaterdag jl. doet ver moeden dat er dan een felle strijd zal worden geleverd om de ereplaatsen. AMICITIA THEATER Maandag 12 dec. ’s avonds 8 uur film: De strijd in’ de Birma Jungle. Donderdag 15 dpc. ’s avonds 8 uur film: De muis die brulde. Bij de adspirantjongens nam Jan de Bruin de eerste plaats voor zijn reke ning, gevolgd door 2 leden van de G.V. Quick uit Huizum. De 4e en 5e plaats waren met resp. 54.74 en 54. 70 pnt. voor Peter Haga en Thijs Zijlstra van TGP. Jan de Bruin had 56.4 pnt., maar slechts 0.15 punt voorsprong op nr. 2 (G. Berghuis van Quick). In het ploegenklassement bezet TGP de eerste plaats met 166.85 pnt. gevoigd door Quick (165.60), DIO, Oosterwolde (158.20) en VKH Joure (157.15). TGP 2 kwam op de 5e plaats met 156.95 pnt. De eerste plaats by de junioren kwam voorlopig in het bezit van Peter Rolsma van Quick, Huizum (56.30 pnt). Gerrit Potma zorgde voor een prettige verras sing en eindigde als nr. 2 (55.60). De derde plaats was voor Olav Monsma (55.45), terwijl de derde man van de eerste TGP-ploeg Siep van Lindonk als nr. 5 eindigde (55.10). Ale Stobbe van VKH, Joure nam de vierde plaats voor zijn rekening (55.15). Bij het ploegenklassement werd de De officiële landenwedstrijd Neder landBelgië volleybal heren zal op za terdagavond 21 januari 1961 in Ons Ge bouw alhier worden gehouden. Ter gelegenheid van het 10-jarig be staan kreeg de Sneker afdeling de or ganisatie hiervan toegewezen. Verwacht wordt dat voor deze wedstrijd zeer veel belangstelling zal bestaan. Een aantrek kelijk voorprogramma met wellicht een districtsontmoeting zal deze belangstel ling ongetwijfeld nog verhogen. Voor zover ons bekend is het de eer ste maal dat in onze stad een officiële interlandwedstrijd wordt gehouden. Gevraagd of ik zou willen reageren op het ingezonden stuk van drs. J. Mooij over mijn op 23 nov. jl. in Sneek voor de AR Kiesvereniging gehouden lezing over „het apartheidsbeleid in Zuid-Afrika”, zou ik willen antwoorden, dat men ge meenlijk niet op zulk onwaardig, hoog hartig geschrijf ingaet. Wanneer drs. Mooij meent op een der gelijke groffe manier betere voorlichting te geven, hij ga zijn gang. Met dit korte antwoord zou ik kun nen volstaan. Om echter niet de indruk te geven, dat ik mij er hiermee van wil afmaken, wil ik drs. Mooij meedelen, dat ik mij gaarne bereid verklaar precies dezelfde lezing belangeloos te houden voor de Kiesvereniging, waar hij lid van is of waarmee hij sympathiseert. Alleen zou ik er dan wel prijs op stellen, dat er ook een deskundige co-referent een andere visie dan de mijne op dit pro bleem naar voren zou brengen, zodat er een waardige gedachtenwisseling op hoog peil mogelijk is dat is iets anders dan afkeurende interrupties uit de zaak collega Mooij!). Wanneer drs. Mooij meent, dat mijn visie alleen berust op drie maanden aan wezigheid in Z.A. en dat ik beter had gedaan met mij drie maanden met lit teratuur over dit probleem bezig te hou den, dan kan ik hem ter geruststelling meedelen, dat ik wel iets langer en wel gedurende tientallen jaren mij met dit probleem in intense studie heb bezig gehouden en aan verschillende internati onale conferenties over rassenvraag stukken heb deelgenomen, zowel als conferentieleider of als discussieleider. Insinuaties van drs. Mooij als zou de europeanisering van de wereld e.d. voor mij „een gesloten boek” zijn, leg ik dan ook gerust naast mij neer. Tenslotte zou ik drs. Mooij nog willen voorhouden, dat het onder academici niet de gewoonte is een verweer te ba seren op een uit de aard der zaak be knopt gehouden krantenverslag en voorts dat in deze kringen wel fel wordt gediscusseerd, maar nooit grof, hautain en onwaardig. U, mijnheer de redacteur, dankend voor de opname van dit korte verweer in uw blad. staal.ijzeren sloepen, schouwen en de laatste tijd ook jachten op. De smederij, en ter plaatse gaan zich hier meer en meer op instellen. Zo zagen we bij de gebr. Bakker het stalen casco van een motorjacht op stapel liggen en bij de elektrische smederij van de firma H. Nauta, die al vele kleine bootjes en schouwen heeft vervaardigd, een staal. ijzeren motorkruiser, gereed voor de ver dere afbouw. Het is de 7,5 m. lange Sn 2,4 ra. brede „Sjoek”, gebouwd in op dracht van een Ulster ingezetene. Enkele weken geleden leverde de heer Nauta een kajuitschouw af, waarvan de lengte 10 meter bedraagt. Na de nu af ge bouwde kruiser wordt een, inmiddels reeds verkochte, tweede kajuitschouw met een lengte van 9,50 meter op sta pel gezet en zijn verschillende andere in bestelling. Sedert het elektrisch lassen zo zeer is vervolmaakt, blijkt dat deze wijze van bouwen ideaal, immers degelijk en be. trekkelijk goedkoop is. Het vraagt even wel uitstekende vaklui, maar die zijn in IJlst wel te vinden. Forline wike tongersdeitojoun haldde üs Fryske Krite in foardrachtkriich foar alderen .Hjir wie wol belangstelling foar. It lokael wie aerdich biset. Der hiene har acht dielnimmers opjown, seis frou- Iju en twa manlju. Der waerd foardroe- gen yn twa ófdielings: earnst (5) en koartswyl (3). De foardrachten wiene meast fan skriuwers en dichters üt de léste jierren. Stikken üt de aide doaze komt men hast net mear to hearen. De jury, bisteande üt de hearen Joh. de Jong en J. Dykstra wie tige to sprekken oer ynhald en foarm fan de stikken, ek oer it foardragen seis, dat goed, ja bést to neamen wie. Hja kende yn de ófdie- ling earnst de 1ste priis ta oan juffer KI. Waslander, de 2e oan har suster Aeltsje en de 3e oan mefr. Doting. Foar de oare ófdieling wie de ütslach: 1ste priis Antsje Hoogland, 2e Anny Zeilstra, 3e Aeltsje Teppema. Tuskentiid waerd der danich songen. Der is kar genóch üt üs moaije Fryske lieten. As slot waerd in Kryststik opfierd troch mefr. v. d. Wal en juffer Richtsje Falkena. Hjir waerd mei stille oandacht nei harke. It wie in waerdich slot fan in moaije joun. Bijdrage aan de Bond verdubbeld Het voorstel van het bestuur de bij dragen aan de N.N.W.B. te verhogen van f 0.25 tot f 0,50 per lid van de aangeslo ten verenigingen met een minimum van f 17,50 per vereniging, ontmoette wel enige tegenstand, maar werd tenslotte met een ruime meerderheid (38 voor, 13 tegen en 3 blanco) aangenomen; Een amendement van de Zeilver. „De Meeuwen” om de verhoging te beperken tot 10 cent per lid kwam daardoor niet in behandeling. Het voorstel van de K.Z.V.S. betreffende de leeftijdsgrens voor de Flits-klasse vermeldden wij reeds. Maandag 12 en donderdag 15 december. Herdenkingsavonden 'eer gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Chr. Zangver. „Lytse Krêft in „Us Gebou” te Gauw. Aanvang 7.30 uur. Dinsdag 13 dec. Kunst aan Allen Sneek. Opvoering van het toneelspel „De Huisbewaarder” van Harold Pinter door Toneelgezelschap „Ensemble”. Amicitia. ’s Avonds 8 uur. Dinsdag 13 dec. en woensdag 14 dec. Zitting Pas.Tunette Corsetière Mevr. Anspach in Metz’ Speciaalzaak, Groot- zand 14. Dinsdag 13 dec. Herdenking 25-jarig be. staan Chr. Zangver. „Nij libben” te JutrijpHommerts in „It Gebou” te Jutrijp. Aanvang 7.30 uur. Dinsdag 13 dec. Vierde uitvoering „Sne ker Accordeonorkest” m.m.v. „It Frys ke Accordeonkwintet” in zaal Hanen, burg. Aanvang ’s avonds 8 uur. Donderdag 15 dec. Kerstwijdingsuitvoe. ring Chr. Muziekver. „Harmonie” en Chr. Gem. Koor „Excelsior” in „Ons Gebouw”. Aanvang 8 uur. Vrijdag 16 dec. ’s avonds 7.30 uur Ned. Ver. van Huisvrouwen. Kerstavond in Aere Perennius. Met een kort interval volgden maandelijkse fotowedstrijden van Sneker amateurfotografen elkaar op. Had men in november een vrij onder werp, voor december was de opgave: „reflecties in water”. Van deze laatste opdracht was in vele variaties iets te maken geweest: het was daarom ietwat teleurstellend dat slechts een klein aan tal leden zich aan de inzending had ge waagd. De uitslag was: klasse A: 1. J. Pop (30), 2. J. T. Hendriksma (29%), 3. S. Hemmes (28), 4. B. Weissenbach (26%), 5. F. van Bruggen (25%). Klasse B: 1. H. W. Mauser (80), 2. J. C. van Dij- ke (76), 3. P. van Straten (72), 4. I. Hornstra (64). De vorige wedstrijd met vrij onder werp leverde de volgende uitslag: klas se A: 1. F. van Bruggen (30), 2. J. Koop- mans en J. Pop (27), 3. B. Weissenbach (26%), 4. T. Hendriksma (24), 5. J. Zijl stra (23%). Klasse B: J. Koopmans jr. (84), 2. mej. Ringnalda (79), 3. G. Slob (78), 4. J. C. van Dijke (77), 5. I. Horn stra (68), 6. mej. Emous (67). Diezelfde avond werd er voor de ver eniging een bondscollecte getoond, af komstig uit dezelfde klasse als waarin ’t Filter in het afgelopen jaar voor de bondswedstrijd had ingezonden. Het was dan ook voor de leden uiterst belang wekkend om hun werk eens te kunnen vergelijken met dat van de mededingen de verenigingen. Een bijbehorend com mentaar op de geluidsband vormde een welkom uitganspunt voor vele interes sante beschouwingen, die vaak het be oefenen van de fotografie als artistieke liefhebberij in clubverband zo aantrek kelijk kunnen maken. 26-27 Juli 2 8-9 15 23 24-29 26 30 1-2 6 9 12-17 20 27 Sept. 2 9-10 Lening aan de KZV „Sneek” In dezelfde vergadering werd even eens besloten aan de KZV „Sneek” ten behoeve van de verbouw van de start toren een bijdrage ineens te verlenen van f 3000,- en een renteloos voorschot tot een gelijk bedrag. Later echter bleek, dat het niet verantwoord was tot de ver bouwing over te gaan, zonder de funde ring uit te breiden, waartoe zes funde ringspalen moesten worden aangebracht, waarop bij de aanvankelijke begroting niet was gerekend. In verband hiermede verzoekt het be stuur der KZVS thans voor de financie ring van deze meerdere uitgaven een le ning van de gemeente te mogen ontvan gen groot f 2000,-. B. en W. stellen voor ook dit verzoek in te willigen en het rentepercentage te bepalen op 4x/s%. De lening moet worden afgelost in 20 gelijke jaarlijkse termijnen. In juni van dit jaai’ besloot de raad tot aankoop van de Kon. Zeilvereniging „Sneek” van twee percelen weiland op het starteiland in het Sneekermeer. Dit besluit behoeft thans enige cor rectie. Voor de verbreding van de geul van het grootscheepsvaarwater heeft de KZVS nl. enige tijd geleden een strook ter grootte van 0.19.60 ha van de in het raadsbesluit genoemde percelen verkocht aan de provincie. Daardoor zijn de aan gekochte percelen thans nog groot 3.07.00 ha. B. en W. stellen nu voor in verband hiermede genoemd raadsbesluit in te trekken en een nieuw overeenkomstig besluit te nemen, waarin de tegenwoor dige grootte wordt vermeld. Het aan koopbedrag, groot f 6500,-, is gelijk ge bleven. man, Balk, 2 p.; 4. D. Plat, Sneek, 0 p. Groep III: 1. M. Bergsma, Sneek, 2 p.; verde, werd de vergadering gesloten met dankgebed. fers, Dronrijp, 1 p.; 4. S. Boersma, Slo ten, p. Hoogachtend, dr. H. Turkstra.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1