IJlst krijgt een kampeerschip Hoe zal de ontwikkeling in Nederland zijn in de komende 25 jaar? Huisvrouwen hadden sfeervolle Kerstviering Personeel PTT nam afscheid van zijn directeur IJLST WYMBRITSERADEEL en van Q AQENDA~J Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, I 115e jaargang no. 101 Maandag 19 dec. 1960 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Laatste loten Kerstnachtdienst 1960 Wijziging programma Valkenclub Jacoba van Beieren Extra diensten Staveren-Enkhuizen 3 1 I 1 Luisterbijdrage wordt verhoogd Kankerbestrijding Slippartij in Goënga Initiatief van de heer Boertjens belooft veel voor de toekomst Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Jaap Helder sprak over de Olympische Zeilwedstrijden Een buitengewoon succes CJBTB vergaderde Onafhankelijke Vredesliga nu een Stichting Winkels langer open Krijgt Heerenveen een ander skütsje? SNEEKER NIEUWSBLAD Dit afscheid vonu plaats in het nieu we postkantoor, waarvan de heer Stam I- l De inrichting Niet afgekeurd Waarom IJlst? zien dit nu al in Amerika. i Als derde en laatste in de rij van sprekers die door het Departement Sneek van de Nederlandse Maatschappij van Nijverheid en Handel ter gelegenheid van zijn honderdjarig bestaan waren uitgenodigd om him visie op deze ontwikke ling te geven, sprak zaterdagmiddag in Restaurant Piso Ir J. Sandee, onder directeur van het Centraal Planbureau. Deze nam de plaats in van de directeur Prof. P. de Wolff, die in verband met een kabinetszitting welke hij moest bij wonen, verhinderd was. AMICITIA THEATER De goed bezochte bijeenkomst werd o.a. ook bijgewoond door de Commis saris der Koningin Mr H. P. Linthorst Homan, burgemeester L. Rasterhoff, diens collega van IJlst, enige andere gemeentebestuurders en het oud-be- stuurslid de heer N. J. Wouda, die in ’t bijzonder door voorzitter Th. W. Zandstra werden verwelkomd. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon. 3005 (05150) b.g.g 4091 Zo zal het volgend watersportseizoen voor IJlst dus een vergroting van de ie- creatiemogelijkheden brengen. Moge dit leiden tot een toename van het aantal watersportliefhebbers aan dit oude Frie se stadje. Het schip zal plaats bieden aan 40 tot 50 vakantiegangers. Benedendeks zullen acht slaapzaaltjes worden ingericht, ter wijl bovendeks de kook- en eetgelegen heid zal komen. Het ligt in de bedoeling de bestaande hut in de verbouwing op te nemen. Maandag 19 dec. t.e.m. woensdag 21 dec. ’s avonds 8 uur film: Saboteur. Donderdag 22 dec. ’s avonds 8 uur film: De gouden regen van het geluk. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Advertentiepnji 15 ct per mm. Bij contract (handeltadv.) ager. Abonnemenwprija f 3,— oer half jaar. Franco per oost f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name »an Sneeker Nieuwsblad. VZat heerlijk als dat alles al klaar staat voor de huisvrouw en ze maar kan gaan zitten om zich te ontspannen en een ge zellig gesprekje te houden met vrien dinnen. Natuurlijk gaat er een dankbare gedachte naar de dienende geesten die alles verzorgd hebben, maar verder mag ze genieten en krachten opdoen voor de komende drukke dagen. En men heeft genoten van deze Kerst- bijeenkomst: van de intieme sfeer, het gesprek, het gezamenlijk zingen, van de aloude Kerstliedjes die altijd weer nieuw zijn. Het hoogtepunt van de avond was zeker het optreden van Diet Bouw knecht Deze sympathieke voordracht kunstenares uit Den Haag, brengt haar voordrachten op een innemende, hart- veroverende manier. Ze heeft een war me en een eenvoudige voordracht die Vele van or ze lezers zullen zich de vorige Kerstnachtdiensten nog wel her inneren. Ook dit jaar wordt deze dienst weer gehouden. Het Chr. Muziekcorps „Harmonie” verleent deze keer mede werking en zal de taak overnemen van het grote kodr, dat vorig jaar op zo’n in drukwekkende wijze de gemeentezang steunde en verhief. „Harmonie” heeft voor deze dienst speciale bewerkingen in studie genomen. Ook zal een jeugdkoor moderne liede ren zingen, d;e wellicht door allen mee gezongen kunnen worden. Ook dit jaar wordt weer veel toeloop verwacht voor deze dienst, die voor ie dereen is bedoeld en waar juist die men sen welkom zijn, die anders niet gewend zijn de diensten in de Martinikerk bij te wonen. Zie ook de advertentie in dit nummer. Een buitengewoon succes leverde het deelnemen van een tweetal leden van ae kynologenclub Sneek en Omstreken met hun honden aan de clubmatch van d& Noorderkynologenclub te Groningen op. De Whippet-reu Aldi v .d. Peeljager- tjes. eigenaresse mevr. A. Guittart-Biji- sma werd beste hond van de clubmatch, terwijl de Duitse herder-teef Astrid van de Posbank, eigenaar de heer J. van Tui nen te Leeuwarden, de op één na ae beste werd. Het succes van de Whippet is nog te opmerkelijker, omdat deze hond pas her steld is van de zware verwondingen, die hij onlangs in 't prikkeldraad op het Ei land opgelopen had. Minister Cals heeft in zijn memor’e van antwoord aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat op de duur niet aan een verhoging van de luisterbijdrage zal zijn te ontkomen. De vraag of de We reldomroep al dan niet uit de algemene middelen wordt gefinancierd is hierop niet van invloed, zo luidt zijn oordeel. De minister noemt geen datum voor de verhoging. Naar het Koningin Wilhelmina Fonds ons mededeelde is er nog een bepaald aantal loten van haar 7e Nationale Lo terij verkrijgbaar. In Friesland te Leeu warden aan het adres Stationsweg 8. Ook kunnen via storting op postgiro 1812 t.n.v. K.W.F. Afd. Actie te Amster dam zo lang de voorraad strekt loten worden besteld. De prijs is 50 cent per lot en de trekking zal vóór 30 december worden gehouden. Vervolgens was het woord aan de be kende Groninger F. D. zeiler Jaap Hel der over zijn indrukken tijdens de afge lopen Olympische zeilwedstrijden te Na pels opgedaan. Op gezellige wijze vertelde spreker van het verblijf aldaar en de manier waarop de voorbereidingen vóór en tij dens de Spelen werden getroffen. Er werd op zee gezeild waartoe men 3 cirkel vormige banen, elk van 8 boeien had uit gelegd, waarop de respectievelijke klas sen de route volgens de Olympische be palingen dienden af te leggen. De orga nisatie was voortreffelijk en spreker was vol lof over de wijze waarop de Itali aanse marine de zeilers bijstond. Na de pauze werden door Jaap Helder nog enkele technische details naar vo ren gehaald over wedstrijdsituaties, wel ke hij als bemanningslid van Ben Ver hagen in de F.D. klasse aldaar had mee gemaakt en waarvan door de aanwezi gen zichtbaar werd genoten. Aan net eind dankte Siep v. d. Steeg de heer Helder voor diens bereidwilligheid we derom een middag voor de zeilers te hebben willen verzorgen en dankte de aanwezigen voor hun belangstelling. De houten kotter, die veel rond ijs land en in de andere noordelijke wate ren heeft gevaren, werd door een fac torij in IJmuiden aangekocht, die de mo tor er uit verwijderde. Afgekeurd is het geenszins. De Neder landse Scheepvaartinspectie schrijft ech ter ijzeren tussenschotten in dergelijke schepen voor, maar het aanbrengen hier van en het schip daardoor opnieuw voor de visserij te bestemmen, zou econo misch niet verantwoord zijn. Toen be gonnen de onderhandelingen met de heer Boertjens, die al lang met boven genoemd plan rondliep. Een kampeer- schip met billijke prijzen, waar groepen een heerlijke vakantie in zouden kun- den doorbrengen. En hij koos IJlst als ligplaats uit. GOëNGA. De eerste sneeuwval van de vorige week eft evenals in zovele an dere plaatsen, ook in ons dorp een slip partij teweeg gebracht. De bakkersauto moest het ditmaal ontgelden. In een bocht slipte de wagen, kwam dwars op de weg te staan, en botste vervolgens tegen een tegenligger op. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, doch j beide ruto’s liepen schade op. Dit kabinet acht stabiliteit in de prijzen echter buitengewoon belang rijk. Men heeft daarom een raming gemaakt van wat er geproduceerd kan worden in de bouwnijverheid zonder tot prijsstijging te komen. Ook is het ’t streven van de regering de financiële invloed welke de over heid heeft in de woningbouw te ver minderen. Ze wil in de loop der jaren de bijdragen van het rijk omlaag bren gen door vermindering van de sub sidies en door in de vrije sector meer te laten bouwen dan in de laatste ja ren gebeurd is. Burgemeester Rasterhoff opperde de mogelijkheid een planbureau voor de woningbouw te stichten. Het wil er bij hem niet in, dat het bij de tech nische en financiële mogelijkheden waarover wij thans beschikken niet mogelijk is het woningprobleem op te lossen. Verder vroeg spr. welke invloed de periode van de koude oorlog en de be wapening de laatste tien jaar op het economisch leven heeft gehad en stel de hij de, vooral voor de jongeren, be langrijke vraag in hoeverre de over heid de verdubbeling van de welvaart Zaterdagmiddag hield de „Hendrik Bulthuis groep’’ van de 16 m2 zeilers we derom één van haar winterse bijeenkom sten in hotel Bonnema alhier. In zijn openingswoord memoreerde de heer Siep v. d. Steeg de resultaten van het afgelopen seizoen en stelde hij een nauwer contact tussen de leden door middel van een clubblaadje in het voor uitzicht. Vele leden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen alhier hebben vrijdagavond in een van de zalen van Aere Perennius genoten van een sfeervolle Kerstviering. Witgedekte tafels, kaarslicht, denne- groen, versnaperingen en thee op lich tjes. Voorspelling op lange termijn Na een korte uiteenzetting over het werk en de werkwijze van het Cen traal Plan Bureau, betoogde Ir Sandee, dat o.a. voor de landbouw, de woning bouw en het verkeerswezen (in ’t bij zonder de infrastructuur daarvan) een voorspelling op lange termijn wel ge wenst is. Dit ligt echter voornamelijk op wetenschappelijk terrein. Ook daarom zou spr. gaarne suggesties uit het bedrijfsleven ontvangen. Wat zul len de ondernemers doen bij verdub beling van de welvaart? Zaterdagmiddag nam de heer C. Stam, directeur van ons postkantoor, af scheid van zijn personeel. Dat de heer Stam in de acht jaren dat hij hier direc teur geweest is, en nu Sneek geruild heeft voor Zutphen, vele vrienden heeft gemaakt, bleek wel uit de lange rij sprekers, die hem en zijn gezin het aller beste toewensten in zjjn nieuwe standplaats. Vragen Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd allereerst gebruik gemaakt door de Commissaris der Ko ningin. Naar zijn mening zien verschil lende ministeries niet voldoende de consequenties van planning op lange termijn in. Hij wees hierbij vooral op de volks- door fiscale maatregelen zal afrem men. Naar de mening van Ir Sandee is het technisch zonder twijfel mogelijk het aantal te bouwen woningen in korte tijd te verdubbelen, mits wij er wat voor over hebben. Dat geldt ook voor de belastingplannen, m.a.w. hoeveel van de inkomstenaanwas voor rege ringsmaatregelen gebruikt mag wor den. Het deel wat de regering tot zich neemt zal echter stellig stijgen met de stijgende productie en o.a. gebruikt worden voor verbetering van het on derwijs. Stijging van de welvaart zal dus leiden tot een toeneming van de belastingdruk. Een sterke vermindering, eventueel afschaffing van de bewapening kan economisch in twee jaar worden opge vangen. De voorzitter wilde trachten een antwoord te geven op de vraag welke Ir Sandee aan de vergadering stelde. Bij een voortdurende stijging van de welvaart zullen volgens hem de voor- raadvorming, de investeringen en het De heer Boertjens koos deze plaats om dat, zo vertelde hij ons, dit stadje nug eeh typisch Fries cachet draagt. En ook als de nieuwe weg tussen Sneek en IJlst er straks is zal IJlst een ideale ligplaats blijken. Trouwens c.e heer Boertjens is in hoofdzaak op de toekomst afgegaan. Zo zal er, als hij de daarvoor benodigde medewerking krijgt, ook een restaurant in de buurt van het kampeerschip verrijzen. Hoe de Ulsters over deze ontwikkeling denken is nog onbekend, doch burge meester Cavaljé verzekerde ons dat de raad enthousiast is. Vrijdagavond neeft deze reeds besloten, dat de gemeente de rente en aflossing van een door de ex ploitant te sluiten lening garandeert. Kennelijk waren de indrukken van B en W. afgelopen dinsdag toen zij met de heer Boertjens in IJmuiden zijn geweest en de kotter hebben bekeken, zo goed, dat een dergelijk besluit gerechtvaardigd is. toch zeer indringend is. Naar het ons voorkomt gaat haar aanleg uit naar de satire-humor, maar dan zeker met een vleugje scherpte. Deze opvatting weer spiegelde in haar programma dat geen traditionele Kerstverhalen bevatte, of 't moest „Herberg en Stal” van Rie van Rossum zijn, waar zij toch ook wel haar eigen sociale zienswijze inlegde. De keu ze van het verhaal „Overmorgen begint mijn leven” dat een onzegbaar bittere achtergrond heeft, tekent haar echter en ze brengt het uitstekend. Annie M. G. Schmidt vindt in haar een ideale ver tolkster en het aardige „Geschenk der Wijzen” van ’O Henry waar Diet Bouw knecht iets van een levenslesje in kan leggen, bracht ze ook op een zeer inne mende wijze. De voordrachtkunstenares, die gehin derd werd door een gebroken pols, droeg bij haar voordrachten verschillende smaakvolle costuums en kreeg een dank baar applaus. De presidente mevrouw van Bruggen dankte in haar slotwoord ook mevrouw Oswald die de zang op de piano bege leidde. De zeilwedstrijd om de „Zilveren Schaats” van de Friese Valkenclub „Ja coba van Beieren” wordt niet gehouden op Tweede Kerstdag, zoals aanvankelijk was vastgesteld, naar op zaterdag 24 de cember - aanvang half twee - op net Pikmeer bij Grouw. De vergadering met boerenkool-maal- tijd en de winter-reünie zijn ook ver schoven en wel naar zaterdag 7 januari 1961. De reünie begint om 5 uur en wordt gehouden in het Theehuis te Grouw. slechts drie dagen heeft mogen genieten en vrijwel het gehele personeel was aanwezig, benevens vele oud-collega’s e n o.a. de heren J. de Groot, oud-waarne- mend directeur en de heer D. Jorritsma, oud.directeur, voor wie de heer Stam indertijd in de plaats kwam. De leiding bij dit afscheid berustte bij de heer J. ae Jong, de naaste medewer ker van de heer Stam, die eerst de voor bereidingen voor de overgang naar het nieuwe postkantoor memoreerde. Haast was de heer Stam nog in de nieuwe di recteurswoning terecht gekomen, doch de promotie naar Zutphen was te aan lokkelijk. Hij merkte verder op dat in de jaren, dat de heer Stam hier werkzaam is geweest, er nog nooit zoveel mutaties in de personeelsbezetting zijn geweest. Meer dan veertig personen (1/3 van de totale bezetting) zijn in die acht jaar aangenomen. Voorts schetste hij de heer Stam als een man, wiens werk zijn hobby is en die het nooit te druk haa om een ander met raad en daad bij te staan. Rust was er niet veel bij, doch dat zal wel ’n uto pie blijven in ’n dynamisch bedrijf als de PTT. Spr. betrok ook mevrouw Stam in zijn toespraak en bracht haar dank voor de attenties, die zij het personeel mét name op oudjaarsavond bereidde. Hierna sprak de heer J. G. J. Gassen, directeur van het póstdistrict Leeuwar den, die vele persoonlijke herinneringen aan Zutphen, waar hij lange tijd woon achtig was, ophaalde en tenslotte vast stelde dat de heer Stam het daar wel zou „klaren”. Hij noemde de scheidende directeur iemand, die het kantoor goed beheerd heeft en zag hem daarom ook node vertrekken. Hij besloot met de wens dat het de familie Stam goed moge gaan in hun nieuwe woonplaats. De heer C. C. de Smidt, directeur van het postkantoor te Bolsward sprak na mens de dertien achterblijvende direc teuren en wees op de vriendschappelij. ke banden, die er in de tijd dat de heer Stam hier werkte zijn ontstaan. Hij bood zijn scheidende collega een twee.delig boekwerk aan. De heer J. Hammer liet zijn woorden vergezeld gaan van cadeaus van het ge hele personeel te Sneek en het ressort Sneek, bestaande uit een ets, voorstel lende een gezicht op het Sneeker meer IJLST. DRIE UREN heeft het vrijdadagmorgen geduurd vóór de zes en der tig meter lange en acht nieter brede Engelse viskotter, afkomstig uit de Bel gische plaats Ostende door de brug van IJlst was en in de Geeuw kou worden afgemeerd. En daar ligt het schip nu, afgetakeld en groots, te wachten totdat nijvere handen het van een nieuwe opbouw hebben voorzien en het weer bewoond kan worden. Die bewoning krijgt echter een ander karakter dan voorheen. Geen net ten en andere visbenodigdheden zullen voortaan tot de inventaris van de Kot ter behoren. Neen, het vissersschip van vroeger krijgt een andere bestemming. Volgend jaar (hopenlijk juni reeds) zal het een onderkomen bieden aan 40 tot 50 vakantiegangers. Het krijgt een ligplaats bij de molen „De Rat”. Het zal een recreatie-vergroting van IJlst betekenen. Want met dit kampeerschip zal dit oude, typisch Friese stadje, weer een sport hoger op de ladder van recrea- tie-centra stjjgen. Op de dagen voor en na Kerstmis en Nieuwjaar zal een extra retourvaart worden uitgevoerd tussen Staveren en Enkhuizen. Op zaterdag 24, dinsdag 27 en zaterdag 31 december en op maan dag 2 januari zal van Staveren een extra boot vertrekken om 10.25 uur (aankomst Enkhuizen 11.40 uur); de boot vertrekt uit Enkhuizen weer om 11.55 uur (aan komst Staveren 13.10 uur). De aan- en afvoer van reizigers geschiedt met de treinen van de normale dienstregeling. De om 9.31 uur uit Leeuwarden vertrek kende trein, die normaal alleen op zon dag via Sneek naar Staveren doorrijdt, zal dit ook doen op de dagen dat de ex tra boot vaart. Maandag 19 dec. Tippeltocht MAC „J. C. Visser”. Start 8 uur hotel Hanen burg. De kotter, die in 1947 in Schotland werd gebouwd, is aangekocht door de 'neer Boertjens uit Langweer, die van plan is er een kampeerschip van te maken, xn de trant van zijn hotelschip „De Alve Marren”. Alleen zal dit schip voorname lijk betrokken worden door vakantie- groepen, die onder leiding een bezoek aan onze waterrijke provincie brengen. Naast het schip zal een botenverhuur van 16 kwadraten en roeiboten komen, zodat de vakantiegangers ten volle van de watersport kunnen genieten. aantrekken, van arbeidskrachten in de bedrijven onevenredig toenemen. Dit werkt als een sneeuwbal, maar het kan zover komen dat deze terugrolt, m.a.w. dat men op moet houden met kopen en investeren. Het is weten schappelijk juist pessimistisch te zijn. Nadat Ir Sandee ook nog enige an dere vragen had beantwoord, waarin hij o.a. zei voor de Ver. Staten duide lijk een recessie te zien aankomen, maar dat dit voor de andere landen wel zal meevallen omdat de rol welke Amerika speelt zal afnemen, maakte hij ook nog enige opmerkingen over Sneek. Naar zijn mening zal de af vloeiing van arbeidskrachten uit de landbouw in de omgeving van grote invloed zijn op de industriële ontwik keling van onze stad, en de kernaan- wijzing acht hij op lange termijn be langrijk. De Commissaris der Koningin hield tenslotte nogmaals een pleidooi voor meer woningen in het Noorden. Ko men die er niet, dan kan men de ge hele ruimtelijke ordening wel in de archiefkast opbergen, zo betoogde hij. In Friesland liggen drieduizend urgen te aanvragen voor premiewoningen te wachten, maar deze mogen niet ge bouwd worden. De heer Zandstra sprak hierna nog een slotwoord, waarin hij Ir Sandee dankte voor zijn zeer deskundig en voor iedereen begrijpelijk betoog en de Commissaris voor zijn actieve aan deel in het slagen van deze bijeen komst. Donderdag jl. hield de afd. Sneek e.o. van de CJBTB haar derde vergadering. Nadat voorzitter I. Veldhuis op de ge bruikelijke manier had geopend, besprak hij hoe de christen jongeren in deze maatschappij moeten staan. De ingekomen stukken en notulen van de secretaris kregen ervolgens een beurt. Hierna had de bestuursverkiezing plaats, waarbij de secretaris met alge mene stemmen herkozen werd. Voor penningmeester M. Beukens die zich niet kerkiesbaar stelde, werd benoemd de heer J. de Groot. Op de volgende vergadering komen de vragen naar voren, welke door een vijf tal leden besproken zullen worden. Na de pauze werd de afdeling van de CPMB opgezocht' en hield meester Boer- sma van Spannum een interessant praat je over: „Het leven in de natuur”. Spr. sprak over o.a. de mieren, waar van er nog 8000 verschillende soorten zijn, hun leven, voortplanting en grote werkzaamheid. Hierover kwam kwam nog een enkele vraag. Nadat de voor zitter nog een woord van dank tot de spreker had gericht en sloot hij deze avond. Dezer dagen is bij notariële akte de Onafhankelijke Vredesliga een Stichting geworden. Deze Vredesliga, waarin Anva, Derde Weg. Doopsgezinde Vredesgroep en Kerk en Vrede samengaan, werd drie jaar geleden gestart en ze telt momenteel in 13 streekcentra in het Noorden afde lingen. Voorzitter is de heer A. Hoekstra, on derdirecteur van de Rijkskweekschool te Gronigen. secretaris ds P. J. de Rid der, de Wilp (Gron.) en penningmeester de heer J. Kasemir, kassier van de Coöp. Boerenleenbank te Oosterwolde. Het bestuur is samengesteld uit enkele Hervormden, enkele Humanisten, een Gereformeerd en een Doopsgezind lid, vogels van diverse pluimage dus. Leden van de Raad van Advies zijn allen leidende figuren uit de landelijke vredesbewegingen, de communistiscne uitgezonderd. De liga is speciaal gesticht om in het Noorden, waar behalve in de steden Gro ningen en Leeuwarden (die hierin dan ook niet opgenomen zijn) het vredes werk vrijwel onbekend was, de vredes- gedachte uit te dragen en vorm te geven. Hij maken er de Sneker winke liers op attent, dat ingevolge de win. kelslnitingsverordening de winkels morgen, woensdag, donderdag en vrijdag ’s avonds tot 9 uur geopend mogen zijn. huisvesting en de zeer snelle stijging der investeringen in de electriciteits- bedrijven waarop de regering zich ook heeft verkeken. Ondanks het feit dat er in Friesland veel meer industrievestigingen zijn geweest, is er in de woningbouwpoli- tiek geen verandering gekomen en houdt de regering krampachtig vast aan 80.000 woningen. Spanning op de bouwmarkt i- in de Noordelijke pro vincies niet aanwezig. Dus zou hier meer gebouwd kunnen worden. Ir Sandee antwoordde hierop, dat op de vaststelling van Let totaal aantal te bouwen woningen de productie en belastingopbrengst geen enkele in vloed hebben. Toekomst berust op verleden Wanneer men wil spreken over de economische groei in Nederland moet men ook naar het verleden zien. De toekomst berust n.l. altijd op het ver leden, zo ving Ir Sandee zijn zeer in teressant en met geestigheden door spekt betoog aan. Vijf jaar geleden heeft het C.P.B. een boekje uitgegeven waarin de periode 1950-1970 wordt ver kend. De eerste helft van deze periode laat echter een geheel ander verloop zien dan was verwacht. De bevolkings aanwas was goed voorspeld. Deze is inderdaad met 13% gestegen. Deze factor baart weinig zorg. Een voor spelling te geven over de beroepsbe volking was moeilijker, vooral in ver band met arbeid door vrouwen, die hier veel geringer is dan in het buiten land. Verwacht mag worden dat wel meer vrouwen zullen gaan werken, maar toch maakt dit niet veel uit ten opzichte van de ontwikkeling der be roepsbevolking. Wat de factor productie betreft werd aan het begin van de vijftiger jaren voor de eerste tien jaar een stijging van de investeringen verwacht van 31%. In werkelijkheid werd het ech ter 81% of 23% van het nationale in komen. Dat hadden we in 1950 niet durven denken, aldus spr., die niet verwacht dat dit percentage nog over troffen zal worden, maar wel dat het op deze hoogte zal doorgaan. Bij de matige investering in 1950 was toen ook een gematigde productie voorspeld. Verwacht werd een verho ging van 35%, maar het is 58% ge worden. wat grotendeels weer toege schreven kan worden aan de hogere investeringen. Gezien deze tendenz mag in de ko mende vijfentwintig jaar een verdub beling van het inkomen per hoofd der bevolking worden verwacht. Ir Sandee behandelde vervolgens de vraag waar al die producten naar toe moeten. Een belangrijk deel uiteraard wordt in ons eigen land afgezet, maar of de in- en uitvoer gemakkelijk in evenwicht te brengen zijn is een heel andere vraag. In 1950 werd voorspeld, dat het invoer-volume in de komende tien jaar zou toenemen met 50% maar het is met 102% toegenomen en dus verdubbeld, terwijl de elasticiteit ook veel groter is geweest dan werd verwacht. Deze invoer betreft voor namelijk grondstoffen. Eindproducten voeren we weinig in, maar de invoer hiervan is toch ook buitengewoon snel gestegen, al mag verwacht worden dat deze nu vrijwel constant zal blijven. Het buitenland staat er niet zo roos kleurig voor, maar toch ziet spr. voor de toekomst de afzetmogelijkheden niet zo snel vermeerderen als in de laatste tien jaar. Dit zal het toekomst beeld dus iets minder gunstig maken. De werkgelegenheid Hier hebben we wel eens somber tegenaan gekeken, maar het op peil houden levert toch weinig moeilijk heden op. Het aanbod van arbeids krachten zal voorlopig wel vrij schaars blijven. Aleen de landbouw kent mo menteel verborgen werkloosheid, wat leidt tot een betrekkelijk laag inko men per hoofd. Het totale productie volume zal in de komende 25 jaar niet zo gemakkelijk verhoogd kunnen wor den dan in de industrie. Dit betekent, dat, als men het inkomen per hoofd in de landbouw gelijk wil laten lopen met de industrie, nog veel meer mensen spr. noemde een kwart aan de landbouw onttrokken moeten worden. Dat valt echter niet mee. De grootste investeringen zijn ge daan in de industrie. In de sector dienstverlening is dit veel minder, wat ook een mindere stijging van de pro ductiviteit inhoudt. Het aantal ge vraagde diensten evenwel zal, naar verwacht wordt, toenemen en het aan tal mensen in deze sector daardoor sneller stijgen dan in de industrie. Wij Woensdag 21 dec. Nivon Afd. Sneek Piter Jelles Hüs. Jeen v. d. Berg ver. telt van zijn ervaringen in de schaats, sport en dr. J. W. v. d. Zijpp over het wedstrijdzeilen. Aanvang 8 uur. Woensdag 21 dec. Expositie van Kerst- fruit in Tuinenga’s Aardappel, groen, ten- en Fruitbedrijf, Grootzand 59. Geopend van 4.9 uur. en een vulpen. Ook hij sprak de wens uit, dat het de familie Stam goed mag gaan in Zutphen en bood mevrouw Stam een plant aan. De verdere sprekers waren nog de heer J. Pasma, hoofdbesteller, de heer C. Mollema, kantoorhouder te Bozum, die namens alle kantoorhouders in het ressort het woord voerde, de heer C. L. J. Boltje, opzichter van de Technische Dienst, die de goede samenwerking tus sen de TD en PTT memoreerde. Namens de gepensioneerden spraken de heren J, v d. Zee en J. Schurer, waarbij de laat, ste het PTT.voetballied ten gehore bracht. De heer J. de Groot sprak daarna de wens uit dat de heer Stam goede herin neringen aan Sneek mag bewaren, waar na oud.directeur Jorritsma de rij van sprekers sloot. De heer Stam sprak een persoonlijk dankwoord, waarin hij wees op de goede samenwerking, die hij mocht genieten, waarna hij besloot een ieder prettige kerstdagen en een gelukkig 1961 toe te wensen. Vervolgens stelden alle aanwe zigen zich op, om de scheidende dlrec- teui' nog persoonlijk de hand te drukken. Het ziet er naar uit, dat de beman ning van bet Heerenveenster skütsje volgend jaar op een ander schip zal va ren, en wel op dat van de heer P. R. Visser alhier. Het tegenwoordige was nooit e>en van snelsten en daarom be sloot de commissie naar een ander uit te zien. Haar keus is gevallen op de 42 ton metende „Annigje” van de heer Visser, welk schip momenteel aan de Cppenhuizerweg voor de wal ligt. De koop gaat echter alleen door wan. neer'de heer Visser met zijn gezin een ander onderdak krijgt, maar hiervoor zijn ook al onderhandelingen gaande. De „Annigje” is gebouwd op de voormalige werf „De Pipe” in Drachten, waar ook het Grouwster Skütsje is gebouwd. Het schip heeft nog nooit een wedstrijd ge. varen, maar moet naar men zegt be. hoorlijk uit de voeten kunnen komen. Zaterdag is het in bijzijn van de Hee. renveense commissie op de helling ge. weest en als het in eigendom wordt overgedragen, zal de opbouw er af moe ten. Ook zullen nieuwe zwaarden, een mast en een nieuw roer moeten worden aangebracht. Het schip is ongeveer negentien meter lang en 3.70 meter breed.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1