voor Gemeente zal fabrieksgebouw stichten V. d. Heem N.V. Op breed terrein een onnoemelijk aantal aktiviteiten ontwikkeld IJLST WYMBRITSERADEEL van Handel honderd jaar Departement Sneek Nijverheid en en I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 115e jaargang no. 104 Vrijdag 30 dec. 1960 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Het jongere verleden Landbouw en veeteelt Ambachtsonderwijs De eerste actie Industriescholen voor Verkeer Positie arbeidersklasse j Auto over de kop even buiten Sneek Zondagsdienst Dokters Heeg en Woudsend e.o. Woningbouw en spaarkas Bouwkosten geraamd op 2'/2 miljoen gulden Plannen van Holvrieka in vergevorderd stadium van voorbereiding meisjes Zondagsdienst Dierenartsen i Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Zondagsdienst Dokters, Apotheek en Zusters Kerknieuws Geslaagd 1 I SNEEKER NIEUWSBLAD i- 05154.9470. 7 Postbestellingen Het tegenwoordige bestuur Ledentallen i (Zie verder pag. 2) 1 t gen en wanneer ze volleerd zijn die in richting moeten verlaten, was een adhaesiebetuiging aan een adres van de Kamer van Koophandel aan de Staten-GeneraaL waarin werd verzocht ’t wetsontwerp „Recht op zegel”, voorzo ver het handelspapier betreffende, niet aan te nemen. Van dit besluit werd be richt gedaan aan het Hoofdbestuur met het verzoek deze actie te willen onder steunen. Aantooi vooi admini stratie en redaktie: GEDEMPTS POL 6 Telefoon; 3005 (05150) b.g.g 4091 Vaarweg grens Groningen- Staveren. Wijziging Begroting Lening- fonds voor 1960. Van zaterdagmiddag 1 uur tot zondag avond 11 uur: Dokter Teunisse, Wouds. end. Telefoon 05154-2292. Vertchijni MAANDAGS en DON DERDAGS Na de opening deelde de voorzitter burgemeester L. Rasterhoff mede, dat mevr. Kuipers—Arema en de heer E. Metz bericht van verhindering hadden gezonden. Eerstgenoemde wegens ziek te. Op 2 juli 1861 werd op een desbetref fende vraag van het hoofdbestuur ge antwoord, dat er in Friesland geen wo- nigbouwvereniging is. In Sneek is even min een spaarkas. Vier jaar later kwam het woningvraag stuk opnieuw aan de orde. Op 5 oktober 1865 nl. schreef de secretaris o.a. aan het H.B. „In het jaar 1863 is hier opgericht ene vereniging tot aanbouw van wonin gen, voornamelijk met het doel om bete re huizen dan de bestaande voor gelijke huren te verschaffen aan zodanige ar beiders, die tonen waarde te stellen op gezonde en ruime woningen. Dit doel is voorlopig verkregen door achtereenvolgens te bouwen 49 woningen (aan het Tranendal?), die ook alle da delijk na de voltooiing verhuurd zijn ge worden aan goede degelijke werklieden of zodanige die een sport hoger staan op de maatschappelijke ladder dan men ge woonlijk onder arbeiders verstaat. Er zijn drie woningtypen in de huur- klassen van f 50,- per jaar; f 65,- en f 85,-. De heer B. de Vries heeft het rapport gelezen en is onder de indruk gekomen van het werk dat deze mensen hebben gedaan. Het gaat er om de gehele Zuid, westhoek vooruit te brengen en daar moeten wij ons achterstellen. De voorzitter bestreed de opmerking van de heer v. d. Werf dat de stichting zonder inkomsten is begonnen. Zij kreeg voor dit werk een bijdrage uit 's Rijks kas en meende verder op een bedrag van de provincie te mogen rekenen. De ze heeft de zaak echter in de war ge stuurd. Hier is dus geen sprake van op. zet. Een betreurenswaardige gang van zaken heeft tot dit verzoek geleid. Het gaat er nu maar om of dit werk al of niet moet worden voortgezet. B. en W. menen van ja. De gehele Zuidwest, hoek is expulsiegebied en in beweging en men zal over gegevens moeten bé. schikken om een behoorlijk beleid te kunnen voeren. Het geld dat voor dit werk, dat aan het particulier initiatief is ontsproten en grotendeels belangloos wordt gedaan gevraagd wordt, is zeker verantwoord. De heer v. d. Werf zei in zijn repliek nog op het standpunt te staan dat men het geld eerst moet hebben en dan uit. geven. Hij wist echter niet dat er al inkomsten waren. De heer Baayens re pliceerde eveneens, waarna de wijziging z.h.s. werd goedgekeurd, met aanteke. ning, dat de heer v. d. Werf geacht wil de worden te hebben tegengestemd. De voorzitter sprak hierover zijn be. vreemding uit, omdat de heer v .d. Werf eerst betoogd had niet tegen de verho ging op zichzelf te zijn, maar deze hand, haafde zijn standpunt. Aanvrage bouwvergun ning J. Martens Bij dit punt vroeg de heer Baaiens of het ook mogelijk is voortaan bij de ver koop van grond in deze omgeving een clausule op te nemen dat de kans bestaat dat terrein, in het uitbreidingsplan, aan gewezen als groen, altijd nog bebouwd kan worden. Moeilijkheden kunnen dan voorkomen worden. De voorzitter lichtte de zaak toe. Te zijnertijd zal het uitbreidingsplan hier Verschillende malen werd geklaagd over het te gering aantal brievenbe stellers in Sneek en op 23 sept. 1869 ook over de trage postverbinding tus sen Sneek en Balk. De brieven bleven dertien uur op Spannenburg liggen. Op 11 oktober reeds blijkt dit bezwaar te zijn opgeheven. Het aantal bestel lers was reeds in 1864 uitgebreid. Ten opzichte hiervan werd echter tot de directeur van het postkantoor het ver zoek gericht „de op dinsdagmorgen aangekomen brieven zo dikwijls en zo spoedig dat mogelijk zal zijn aan de geadresseerden te bezorgen opdat de veelal in die brieven vervatte bestel lingen nog kunnen worden uitgevoerd voor de beurtschepen vertrekken”. In november 1879 werden bij het provinciaal bestuur bezwaren inge diend tegen het baggeren van een geul door de meren, voornamelijk door het Heegermeer en de Fluessen. Er werd op gewezen dat zulk een geul voor de schippers toch steeds een doortocht is „waarbij men altijd tussen Scylla en Charybdis doorvaart” en geladen sche pen steeds gevaar lopen aan de grond te geraken. Bovendien zullen deze geulen bij stormweer gauw weer dicht- vloeien en geregeld baggeren kost veel geld. Beter werd het geacht een ka naal te graven van IJlst in rechte lijn naar Koudum en dan langs een zo gunstig mogelijk traject naar Stave ren. Ook zou een kanaal van Heeg naar Koudum langs het meer gegra ven kunnen worden. cessie aan het Noord Holl. Friesche Spoorwegcomité. In 1904 lazen we tenslotte over de tramplannen Staveren-Sneek. Natuur lijk stemde het departement hiermee in, maar het was ontstemd over de ombuiging over Woudsend-Heeg-IJIst. Naar zijn mening moest deze lijn langs de Lemmerweg lopen. dat bestaat uit de heren Th. W. Zand- stra, voorzitter; J. Douma Gzn., secre taris; S. U. Suwijn, (Bolsward), pen ningmeester; G. Poiesz en Drs J. Nooit- gedagt (IJlst) heeft de officiële her denking van het jubileum vastgesteld op woensdag 18 februari a.s., waarbij ook de dames van de leden worden verwacht, ’s Middags van 4-5.45 uur is er een receptie in de hal van Ami- citia en om half negen daarna een feestelijk diner in de Foyer. lichamelijke opvoeding en de heer M. de Vries met 15 stemmen als lid van het bestuur der gem. instelling voor sociale zorg. De heer J. Zeilstra, nummer twee van de aanbeveling, kreeg twee stem, men. APOTHEEK: Postma, Oosterdijk 65. Groene Kruis Wijk- en Kraam verpleging Zuster R. Posma, W. de Zwijger- straat 88, Tel. 3914. Oranje.Groene Kruis Wit. Gele Kruis: Zuster F. Weijma, 3e Selfhelpstr. 8, Telefoon 3951. Bij brand: Voor brandmelding belle men steeds op no. 2000. Advertentieprijs 15 et per mm. Bij contract (handelaadv.) ager. Abonnementapriji t 3, oer halt jaar. Franco per oost 1 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name »an Sneeker Nieuwsblad. Ingekomen stukken Aan de heer J. Wind werd op zijn verzoek met ingang van 2 mei 1961 eer. vol ontslag verleend als gemeen'ce.ont- vanger, tevens beheerder van de centra le kas van de gemeentebedrijven, met dankbetuiging voor de vele gewichtige diensten in verschillende functies aan de gemeente bewezen. Een aantal jaarverslagen, de rekening met balans, controle rapport en verslag over 1959, ontwerp-besluit tot wijziging van de begroting voor 1959 en ontwerp, begroting voor 1961 van het Openbaar lichaam gasvoorziening noord-oost.Ne. derland te Zwolle, alsmede het rapport inzake controle van de kas en admlni. stratie in het 3e kwartaal 1960 van de centrale boekhouding der gemeentebe. drijven (3e en 4e kwartaal); het lening, fonds; de gem. instelling voor sociale zorg en de afd. sociale zaken der secre tarie en het Old Burger Weeshuis (2e halfjaar) werden voor kennisgeving aangenomen. Benoemingen Tot leraar in de Duitse taal aan de gem. Handelsavondschool werd met alg, stemmen benoemd de heer Ph. G. Me. lai, tot onderwijzeres aan de Gysbert Japiksschooi, eveneens met alg. stem men, mej. G. H. Piebenga te Peins. Tot regent van het Old Burger Wees huis in de vacature Sipkens werd met 14 stemmen benoemd de heer S. Veen, stra, leraar l.t.s. Op de heer A. P. S. Vandamme, numer twee van de aanbe veling werden drie stemmen uitgebracht. De heer H. C. v. d. Bos, leraar RHBS, werd met algemene stemmen opnieuw alszodanig benoemd. De heer W. J. Nieuwenhuis werd op dezelfde wijze her. benoemd als lid van de commissie voor Dit punt werd op 20 okt. 1873 door het Hoofdbestuur aan de orde gesteld. Op een desbetreffende vraag antwoord de het Departement, „dat het zeer de belangstelling van het Departement heeft en het niet te verwachten is, dat het bij spreken zal blijven, maar ook tot handelen aanleiding zal geven”. In de vergadering van 17 november d.a.v. werd voor dit doel een commissie benoemd en werd besloten aan het ge meentebestuur een brief te zenden, waar in gesteld werd, dat het met gemeen schappelijke inspanning mogelrjk moet zijn een dergelijke school op te richten. Voorgesteld werd voorlopig met één vak te beginnen, namelijk „Lingeries” in al zijn uitgebreidheid en vertakkingen. Gesteld werd, dat evenals bij de jon- gensindustrieschool een subsidie van 500,benevens vrij lokaal met ameu. blement en vuur en licht voldoende is om tot oprichting over te gaan. Voor dit plan klopte het departe ment ook bij verschillende andere adres sen aan om een bijdrage. Aan het OBW o.a. werd eveneens een bijdrage 500,per jaar voor haar eigen ver pleegden gevraagd. De Gemeenteraad benoemde voor dit doel een commissie van onderzoek maar volgens het Departement heeft deze de zaak geheel anders opgevat dan de be doeling was. Het kwam het bestuur al thans voor, „dat bedoelde commissie over de op te richten school denkt alsof het een fabriekszaak zou worden, opge richt om werkzoekende vrouwen enig werk te verschaffen”. Dit is bedoeling volstrekt niet, het zal moeten worden een inrichting alwaar meisjes hare leerjaren zullen doorbren- E. A. Oord, Oudega (W.), Telefoon De heer v. d. Werf voerde bezwaren aan tegen verhoging van de bijdrage aan de Stichting Sudergoa met 1456, Hij noemde het verzoek van de Stich ting geen stijl. Het gaat hiermee als altijd. Het begint met een subsidie van 25,volgend jaar is het 300,en daarna wordt het nog veel hoger. Spr. betwijfelde het nut van deze stichting en staafde dit met het voor lezen van een ingekomen stuk uit een der Friese bladen waarin geschreven werd dat de heren maar wat doen, al lerlei commissies benoemen enz. Dit was voor spr. echter maar een bijkomstig iets. Zijn bezwaar geldt meer de manier waarop de verhoging is aan. gevraagd. Het geld is al gebruikt voor men het had. De heer Baaijens noemde de termi nologie van de heer v. d. Werf te zuur, te weinig zakelijk en geladen met min of meerdere insinuaties. Zo’n negatieve opmerking is erg goedkoop, maar had achterwege moeten blijven. Iedereen weet dat er in bepaalde gebieden een ontwikkeling gaande is. Het verzamelen van gegevens hierover kost geld en het verbaast spr. dat deze mensen, van wie hij enige persoonlijk goed kent, met zo weinig geld zoveel gegevens hebben ver zameld. Hier zijn mensen aan het werk die, gedeeltelijk op ideële basis, proberen gegevens te verkrijgen en daarom pro testeerde spr. tegen de negatieve opmer king van de heer v. d. Werf. De stad Sneek als centrum heeft zeker verplich tingen. Wij mogen ons hier niet aan ont. trekken. Spr. hoopte daarom dat de Raad deze stichting niet in discrediet zal brengen. Zaterdag 31 december 1966 en zondag 1 januari 1961 Van zaterdagmiddag 4 uur tot zondagavond 10 uur: Dokter J. W. v. d. Zijpp, Stationsstraat 2, Tel. 2526. Gisteren was het honderd jaar geleden, dat alhier een Departement van de Nederl. Maatschappij voor Nijverheid en Handel werd opgericht. In deze eeuw heeft het Departement op breed terrein een onnoemelijk aantal aktiviteiten ontwikkeld. Het beperkte zijn werkzaamheden wat de naam zou doen vermoeden namelijk niet tot de nijverheid en de handel, maar toonde toen dit nodig was, ook daadwerkelijk belang stelling voor maatschappelijke vraagstukken zoals de positie van de ar beidersklasse, ambachts- en nijverheidsonderwijs, woningbouw, cul tuur, verkeer en zelfs in 1862 al voor emigratie, zij het toen nog naar de koloniën, wat men toendertijd echter schadelijk achtte voor de Ne derlandse nijverheid. Het Hoofdbestuur, eveneens gedreven door een vooruitstrevende geest, trad in vele van deze zaken stimulerend op, maar het strekt de opeen volgende besturen en leden tot eer, dat zij ook zelf talrijke initiatieven namen. nog steeds 3,25 per jaar. Over het tweede verenigingsjaar werd totaal 105,62% ontvangen, waarvan 8.12V2 over 1861. In 1891 was het aantal leden nog maar 38 en met het oog hierop werd op 14 maart 1893 besloten ook be langstellenden „tegen een door het departement vast te stellen jaarlijkse bijdrage” tot de vergaderingen toe te laten. In dat jaar was Mr E. E. Paeh- lig voorzitter, de heer P. Fennema se cretaris, penningmeester de heer A. Brenninkmeijer en algemene adjuncts de heren A. Veen Ezn en Egb. Veen. Momenteel heeft het departement 103 leden. Ook in de tweede helft van de voor bije eeuw bleef het Departement in vele opzichten actief en hebben weer vele bestuursleden zich ingezet voor het bevorderen van de belangen der Maatschappij in het algemeen en die van de handel en de nijverheid in zijn rayon in het bijzonder. Van hen willen we hier speciaal noe men de oud-voorzitters N. J. Wouda, wijlen Ir A. W. v. d. Poel, eerst vele jaren secretaris naast de heer Wouda en daarna diens opvolger en de tegen woordige voorzitter Th. W. Zandstra, die reeds van 1945 af zitting heeft in het bestuur, eerst als secretaris en na het bedanken van de heer v. d. Poel met de leiding van het departement belast. In de laatste kwart eeuw hebben de werkzaamheden hiervan voor een be langrijk deel bestaan uit het gevraagd of ongevraagd uitbrengen van ad viezen aan de overheid, het uitreiken van de eervolle getuigschriften aan jubilarissen in het bedrijfsleven wat een steeds groter omvang heeft geno men, het organiseren van de jaarlijk se excursies en van lezingen en, niet in de laatste plaats, het stimuleren van de woningbouw voor de industrie. Wat de lezingen aangaat, wordt niet alleen meer gelet op het belang van de ondernemers, maar worden eveneens en vooral de problemen van het on dernemersschap aan de orde gesteld, ook de maatschappelijke en sociale. Het bevorderen van de woningbouw kreeg o.a. gestalte door het totstandko men van een aantal industriewonin- gen in de Kapelstraat en de oprich ting in het recente verleden van een Stichting voor de bouw van 93 indus- triewoningen aan de Lemmerweg, wel ke woningen reeds in aanbouw zijn. Op de Leeuwarderweg is gistermid dag omstreeks half vier de Opel-bestel- wagen van de heer S. Tjepkema uit Leeuwarden, komende uit die richting over de kop geslagen, na eerst een boom te hebben geramd. Van de wa gen bleef alleen een verwrongen hoop staal over, doch de bestuurder liep geen ernstig letsel op. De wagen, die verschillende bussen en blikken witte verf vervoerde kwam uit een bocht toen de bestuurder door een tot nu toe onopgehelderde oor zaak de macht over het stuur verloor. De wagen botste tegen een aan de rechterkant van de weg staande boom en sloeg vervolgens over de kop, waarna hij met de wielen omhoog nog een eindje doorgleed. Enkele perso nen die in de buurt waren, bevrijdden de heer Tjepkema en legden hem in de berm. De vele bussen verf scheur den open, waardoor de inhoud over hét wegdek stroomde. Een kraanwa- gen van de firma Fritsma heeft het wrak weggesleept. Chr. Geref. kerken. Bedankt voor Sneek J. Prins te Groningen. Onze stadgenote mej. H. Gerritsma is geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde. Aan het verkeer heeft het Departe ment gedurende deze gehele eeuw wel bijzonder veel aandacht besteed. Plaat selijk zowel als landelijk, over de weg en ovei- het water. Wat het eerste betreft waren in de zeventiger jaren de keistenen in de ge hele stad het departement een doorn in het oog. Op 18 januari 1870 werd er dan ook bij het gemeentebestuur op aangedron. gen de bestratingen met keistenen zo. danig te bevloeren dat zij - zoals op eni ge plaatsen reeds het geval was - een geschikte rijweg bieden voor het vervoer van goederen en in afwachting daarvan ten minste des dinsdags ook de z.g. „kleine stenen” ter vrije beschikking voor krui- en handwagens te stellen. In 1867 ondersteunde men het plan voor de aanleg van een kanaal van Hin- deloopen via IJlst en Sneek naar Leeuwarden en in hetzelfde jaar werd ook de aanvraag gesteund om subsidie voor de aanleg van een spoorlijn Har- lingen-Bolsward.Sneek.Heerenveen. In een buitengewone vergadering op 12 aug. 1870 is gesproken over de oprichting van de Friesche Spoorweg Maatschappij. Besloten werd bij het gemeentebestuur aan te dringen op krachtige steun aan deze onderneming. Óp zaterdagavond 18 maart werd voor dit doel een openbare vergadering ge houden in de concertzaal teneinde te beraadslagen over de beste middelen welke tot het totstandkomen van deze verbinding konden worden aange wend. Op 22 juli van het volgende jaar ging er weer een brief naar de minis ter over aansluiting van Sneek op het spoorwegnet en verlenging der con- gen tussen de lonen en de verhoogde prijzen van alle levensmiddelen, ter wijl het eindelijk vertrouwt, dat ver betering van de stoffelijke toestand van de werkmansstand in verband met meer en beter onderwijs onfeil baar diens zedelijke verheffing zal ten gevolge hebben.’’ Even later stuurde het departement een voorstel voor de algemene vergade ring naar het hoofdbestuur, inhoudende: „Loonsverhoging is onvermijdelijk en billijk. Ook voordat het gebleken is wel ke invloed die zal hebben op het lot van de handwerksstand”. Ter gelegenheid van het feit, dat in 1872 de 95e algemene vergadering van de Maatschappij in de Doopsgezinde Kerk alhier werd gehouden, werd op verzoek van het Departement de land bouwtentoonstelling van de Friesche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt dat jaar van 9 tot en met 11 juli alhier gehouden. Het hoofdbestuur van de Mij. toonde eveneens veel belangstelling voor de landbouw. Dit blijkt wel uit zijn brief aan het Departement van 15 december 1864, waarin vragen werden gesteld be treffende de verminderde vruchtbaar heid en opbrengst van de grond. Het departement Sneek antwoordde hierop, dat naar zijn mening daarvan alleen sprake kan zijn als de gronden niet goed worden behandeld en op be hoorlijke tijd bemest. En op de vraag van het H.B. welke maatregelen hier en in de omgeving worden genomen tot het verzamelen van faecale stoffen, zowel om de reinheid te bevorderen als in het belang van de landbouw, werd geantwoord, dat in het jaar 1858 een contract was gesloten met iemand die zich verbonden heeft gedurende tien jaren alle faecale stoffen te verzamelen, op te ruimen en op ’n aan. te wijzen plaats te brengen en de se. creetmest alle avonden in de stad op te halen en buiten te brengen. Buitendien, zo lazen we, is er een keur waarbij het verboden is om secreetmest in de stadsgrachten te werpen en rio len van secreten daarin te laten uitko. men. De machinale bereiding van boter in de toendertijd opkomende zuivelfabrie ken bracht de gemoederen van de leden blijkbaar ook in beroering. Voor dit con gres gaf het departement nl. het vol gende onderwerp op: „Wat is het belang van de greidboe. ren in het algemeen Moet de boer boer blijven in de zin, dat hij zijn eigen boter bereidt met toepassing van de eisen der wetenschap of brengt zijn belang mee, dat hij koemelker voor fabrieken wordt En verder: „Welke invloed heeft de fabriekmatige zuivelbereiding op de belangen van de boerenstand? Zal het verlagen van boer tot koemelker nadelige gevolgen heb ben voor de aanfok van vee Zo ja, waar. ligt de oorzaak en wat is daar tegen te doen?” Vrijheid van nering en bedrijf Later werden voor het congres ook nog de volgende stellingen aangeboden: „Het gebruik van sommige afdelingen der Fr. Mij. van Landbouw gemaakt van de resultaten der onderzoekingen aan ’t Rijks proefstation verdient afkeuring als zijnde in strijd met de vrijheid van nering en bedrijf. De rijksproefstations moeten zich onthouden van quantitatie- ve analyses, zolang het blijkt dat ze on betrouwbaar zijn.” In 1899 tenslotte werd aan de gemeente medewerking gevraagd voor de kaas, beurs welke de Bond van Coöp. Zuivel fabrieken wilde stichten. De plannen wezen in de richting van Leeuwarden maar aan de gemeente werd geadviseerd vóór de algemene vergadering van ge noemde bond het voorstel te doen de kaasbeurs op een door de bond te be palen dag, bij voorkeur des dinsdags, in de voörzaal van Amicitia te houden. De ze zaal kon worden verkregen tegen be taling van tien gulden per dag. Van ge meentewege zouden dan de nodige plan ken en stellingen moeten worden aange bracht. In 1868 telde het departement 45 leden. Voorzitter was toen de heer S. K. v. d. Meulen; secretaris de heer A. Breunissen Troost en penningmees ter H. Veen. In 1886 was dit aantal nog onveran derd en bedroeg de contributie ook Deze had in ’t begin wel de bijzondere aandacht van het Departement Dit blijkt wel hieruit, dat op 27 februari 1862 aan het H.B. een prijsvraag werd voorge steld. waarin o.a. werd gevraagd: „Moet de armoede bij de lagere klas sen in ons land beschouwd worden als een op zichzelf staand feit of staat zij in zo nauw verband met de staathuis- houdelijke toestand des gehelen volks, dat uit meer of minder armoede te be sluiten is tot meer of minder algemene welvaart en welke gevolgtrekkingen zijn dan te maken uit de statistiek van het I armenwezen? Is de tegenwoordige stand der volks welvaart zo dat enige staathuishoudelij- ke hervorming volstrekt noodzakelijk is. Zo ja, welke dan in het bijzonder? Wat is op staathuishoudkundige gron den vóór zodanige hervorming te noe men en wat er tegen?” Elders in het land bleek men de ar beiders niet zo goed gezind te zijn. In een vergadering van het departement Amsterdam op 25 februari 1874 bijv, werd een zeer ongunstig en volgens de Snekers ongemotiveerd oordeel over de „werkmansstand” uitgesproken. Prompt nam het departement alhier de volgende dag reeds met algemene stemmen een motie aan, waarin het uitsprak van oor deel te zijn „dat loonsverhoging, onverschillig welke de tijdelijke uitkomsten daar van zijn, dringend nodig is om een enigszins billijke verhouding te krij- De copieboeken. inhoudende de af- schriften van verzonden brieven tot en met 15 oktober 1912 - caarna werden ze op de schrijfmachine geschreven en op andere wijze gecopieerd - stelden ons in staat een blik in de historie van het De partement te werpen. De oude notulen boeken zijn helaas (nog?) zoek. Deze brieven ademen allen de geest van de tijd waarin ze werden geschre ven met veel UEd’s, ZEd’s, WelEd’s, Dienstw. dienaars enz. Zo wordt bijv, in de eerste brief aan het Hoofdbestuur be richt gedaan, dat het departement Sneek van de Nederl. Maatschappij ter bevor dering van Nijverheid, zoals de Maat schappij toen nog heette, was „geconsti tueerd” met 23 leden. Het bestuur be stond uit de heren A. W. Stam, voorzit ter; H. Rinia Kingma, secretaris en T. ten Cate, penningmeester. Er was hier in die tijd ook een depar tement van 8e Mij. van fabrieks- en handwerksnij verheid en een van de eer ste stappen welke het bestuur onder nam, was de collega’s van dat Departe ment uit te nodigen hun vergaderingen bij te wonen .Later mochten ook de le den komen en zijn er besprekingen ge voerd om tot een fusie tussen de beide departementen te komen. Waarschijnlijk is dit ook het geval geweest, want in 1868 blijkt het eerstgenoemde departe ment niet r.ieer te bestaan. De eerste ledenvergadering van het nu jubilerende Departement werd op 2 fe bruari 1861 gehouden in de voormalige concertzaal, thans Amicitia. Op 26 april 1865 kwam een vraag van het H.B. aan de orde of „het oprichten van ambachtsscholen, waar behalve theo retisch voornamelijk praktisch onder wijs in het timmeren, smeden enz. wordt gegeven een wenselijke zaak is tot ont wikkeling der werklieden en verbete ring van hun toestand”. Hierop werd geantwoord: Door de af deling Sneek der vereniging tot bevorde ring van fabrieks- en handwerksnijver- heid is getracht zodanige ambachtsscho len op te richten en is daarom begonnen met een timmerschool. Gedurende de cember, januari en februari heeft zij ge legenheid gegeven om op deze school werkzaam te zijn voor niet. Deze school is opgericht in het jaar 1860 en telde bij de eerste oprichting 20 leerlingen, van wie 15 vrij getrouw de lessen tot het einde bijwoonden. De gemaakte voorwerpen waren ramen, vensterlui ken, paneeldeuren, lichtkozijns en ver der meer kleingoed van minder waarde voor minder gevorderden. De vorderin gen der leerlingen waren voldoende en over het algemeen - wat nog al van be lang is - waren de leerlingen met ambi tie werkzaam geweest. Een beste hand leiding of meester is van zeer veel be lang voor de goede vereiste van een dergelijke onderneming, gelijk al spoe dig later is gebleken. In de winter van 1861-1862 is bijna vier maanden onderwijs gegeven en wel 74 avonden van 5 tot 8 uur. Er waren tien leerlingen, waaruit blijkt, dat het nut der school niet algemeen werd gedeeld. In 1862-1863 is er 36 avonden onder wijs gegeven. Het getal leerlingen be droeg slechts elf en daarvan hebben vier 5 getrouw de lessen volgden. In 1863-1864 is er 52 avonden gelegen heid gegeven voor practisch onderwijs timmeren. Slechts 9 leerlingen, waarvan 5 getrouwd de lessen volgden. Helaas stierf ook nog aannemer Wou da, die zijn schuur gratis ter beschikking had gesteld en altijd erg voor de school had geijverd. Toen zijn figuur wegviel was het uit. De school werd in alle timmerwinkels geridiculiseerd. Toch liet de vereniging zich niet ontmoedigen. Een van de belangrijkste voorstellen welke de laatste jaren in deze Raad ter tafel kwamen. Aldus beoordeelde de heer Lampe woensdagavond het voorstel van B. en W. betreffende het aangaan van de huurkoopovereenkomst met V. d. Heem N.V. te Den Haag, dat hij met voldoening begroette. En hij stond hierin niet alleen, Want het voorstel werd na een korte bespreking z.h.s. aan genomen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1