Democratie, cabaret en ideologie Halve eeuw dienst aan de watersport T Een vergeten Sneker klokkenmaker: Matthijs Ankringa (1748-1822) IJLST WYMBRITSERADEEL en van N.V. Sneeker Jachthaven in ’tgoud Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, 116e jaargang no. 1 Maandag 2 jan. 1961 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Brieven uit Berlijn I Benoeming directeur N.V. Ver. Stofzuiger- fabrieken Hei Sneeker Nieuwsblad is een 1960, druk jaar voor consultatiebureau gecombineerde uitgave ven NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Harlingen-Terschelling race i r Commissarissen Nieuw geloof. Probleem. De oorlogsjaren J. Hofstra, de eerste voorzitter Vrijheid. ren’1. maar alleen opbouwend; de pijnbank is of Niet volledig Een welkome attractie H. H. Kantooi vooi admini stratie en redaktie; GEDEMPTE PUL 6 l'eleloon 31)05 (05150) O.gg 4091 genomen, de laatsten pas in 1941 en in 1959 zijn ze alle vier afgebroken en door nieuwe vervangen. Het consultatiebureau voor zuigelin gen heeft weer een druk jaar achter de rug. Het werd bezocht door 4680 zuigelin gen, meer dan ooit te voren. De 4500ste was dit jaar Peter Ligthart, Parkbuurt 20. Hij kreeg volgens traditie enkele cadeautjes. De traditionele Harlingen-Terschelling race, die georganiseerd wordt door de Harlinger Watersport Vereniging, zal dit jaar gehouden worden op 11 en 12 juli. huwd met Bauck Watsedochter)Hen drik Veltman (genoemd 1821); Folkert Wijngaarden (genoemd einde 18e eeuw, aanvankelijk te Franeker)Sjouke W. IJlstra (genoemd 1815); W. Sjoukes IJlstra (genoemd 1830). Ambtenaren op het Sneker Gemeente. Archief waren zo vriendelijk de verge, te» Sneker klokkenmaker in de papie. ren terug te zoeken en smaakten het ge noegen de heer De Jonge te kunnen me. dedelen dat Matthys Ankringa wel de gezochte zal zjjn. Dit was de zoon van Bernardus Ankringa en Dieuwkje Tuln. stra, op 23 augustus 1822 op 74-jarige leeftijd te Sneek overleden. Verichiint MAANDAGS en DON DERDAGS Al met al nog heel wat namen - meer dan Ottema uit Harlingen of Dokkum weet op te geven doch minder dan uit Leeuwarden of Franeker. Daarnaast waren er ook klokkenmakers in Makkum Balk, Heerenveen en Kollum woonachtig doch bepaald middelpunten van klok kenmakerijen waren alleen Grouw en Joure. Men werktte er evenwel uitslui tend voor de burgerij en de boerenstand, niet voor de paleizen van de stadhou. ders, de landhuizen van de adel of de patriciërshuizen der grote kooplieden. De N.V. Philips Gloeilampenfabrieken Eindhoven en Van der Heem N.V., Den Haag, delen mede dat jhr. ir. R. E. La man Trip, te Wassenaar, met ingang van gisteren is benoemd tot directeur van de N.V. Verenigde Stofzuigerfabrieken. Zoals eerder werd bericht zal deze vennootschap, waarin Van der Heem en Philips voor een gelijk bedrag deelne men, in een te Leeuwarden te vestigen bedrijf stofzuigers en vloerwrijvers gaan fabriceren. 4dvertentiepri]« 15 ct per mm. Bi) contract (handeliade.) ager \bonnementtprij» t S, oer halt jaar. Franco per oost f 3.75 per halt ta*r. Giro 8 5 07 4 8 ten name ran Sneeker Nieuwablad. Er wordt weer een nieuwe generatie met een. nieuw geloof bezield, het ge loof in de uiteindelijke overwinning van het communisme; een geloof, dat sterker is dan vaderlandsliefde, groot ser dan het Christelijke; een geloof waarvoor het waard is te vechten, en eventueel te sterven. Zoals er al zo vaak voor een geloof, een ideaal ge vochten is; voor een „ideologie” zoals het tegenwoordig heet. Het is nog niet zolang geleden dat in Duitsland de kin deren hun ouders aanbrachten als die niét in de Eührer en de eindoverwin ning geloofden. „Het Mohammedanisme van de twin tigste eeuw” heeft een socioloog het communisme genoemd. En de vraag dringt zich op wat het Westen daar tegenover stelt, naast atoomraketten en waterstofbommen. Stalin vroeg: „Hoeveel divisies heeft de Paus?” Het antwoord is voor het Oosten nog steeds belangrijk. De Nato- divisies zijn te tellen, ook de Ameri kaanse raketten en A-bommen. Maar over de kracht van het Christelijk ge loof bestaan geen officiële, zelfs geen geheime cijfers. T. De Sneker klok is van het bekende „Jouster” type, doch in een veel fijnere uitvoering dan de geijkte. Niettemin is de kast toch grover gevormd dan de klassieke Amsterdamse of Utrechtse pronk-klokken, hetgeen de betrekkelijke achterstand der Friese klokkenmakers- kunst, bij die der gelijktijdige Hollands- Stichtse vergeleken, onderstreept. Hec onderscheid schuilt nochtans meer in het „omschot” dan in de „inhouten” want de Friezen hebben steeds de reputatie gehad geboren wiskundigen en instru mentmakers te zijn geweest. Het waren alleen de ongunstige maatschappelijke toestanden binnen het sinds het midden der 18e eeuw bij Holland steeds verder achterblijvende Friesland die de Friese klokkenmakers beletten hun vleugels uit te slaan zodat zij de keus hadden in eigen gewest voort te blijven vegete ren dan het land te verlaten teneinde elders beter aan hun trekken te kunnen komen. Uiteraard hoopt bet Sneker Museum bestuur ooit nog eens een in Sneek ver. vaardigde, antieke klok te kunnen be. machtigen. Zij, die geloven haasten niet, doch het geloof moet dan ook wel bij zonder groot zijn! Dit geschiedde op initiatief van het bestuur der Sneeker Zeilclub, dat na vele voorbereidende werkzaamheden een voorlopig bestuur uit zijn midden benoemde, bestaande uit de heren H. v. de Zee, voorzitter; J. Hofstra, secreta ris; A. ten Catc, F. de Jong Izn. en P. J. Olij. Dit vijftal schreef de oprichtings vergadering uit op 13 december 1910 in de bovenzaal van „Onder de Linden” waar zij definitief tot leden van de eer ste Raad van Beheer werden benoemd. Tot besluit geven wij hier nog een opsomming van de commissarissen die de n.v. in deze halve eeuw hebben ge diend: J. Hofstra 1910—1920; F. de Jong 1910- 1919; A. ten Cate 1910—1913; H v. d. Zee 1910—1944; P. J. Olij 1910—1914. J. Volkers 19131939; J. Heeringa 1914 1919; M. Oppenhuizen 19191938; S. J. Olij 1919—1947; T. Ferwerda 1920— 1951; E. Hazelhoff 1939—1951; Tj. Vis ser 1940—1953; A. Goodijk 1944—1952; H A. Tromp 1927—1957. Voorzitters waren achtereenvolgens de heren Hofstra, V. d. Zee, Volkers, Olij en Tromp, secretarissen de heren de Jong, M. Oppenhuizen, E. Hazelhoff en H. S. Groenhout; penningmeester de heren Ten Cate, v. d. Zee, Ferwerda en J. v. d. Horst. Thans zijn 223 aandeelhouders (het aandelenkapitaal werd enige jaren gele den uitgebreid) en bestaat de Raad van Beheer uit de heren J. Lassche, voor zitter, benoemd in 1957; H. 3. Groen hout, secretaris (1951); J. D. v. d. Mo len (1953) commissaris. Er zijn twee vacatures. Feestelijkheden zullen ter gelegenheid van dit gouden jubileum niet worden gehouden. Het is niet altijd gezond geweest om over politieke onderwerpen een afwij kende mening te hebben, en nog ge vaarlijker is het die openlijk te ver kondigen. Nu is men in een zg. demo cratie naar Westelijk model tenminste van één ding zeker-, het leven wordt niet onmiddellijk bedreigd. In de Oos telijke democratie bestaan er helemaal geen afwijkende meningen. Dat is een vreemde zaak. Uitbreidingen Wegens het voortdurend gebrek aan ruimte en ligplaatsen heeft de haven meerdere malen uitbreiding ondergaan. De voornaamsten hiervan waren wel het graven van een tweede kolk in 1924 waarin 24 schiphuizen werden gebouwd, waardoor het totaal aantal tot 50 steeg, en het verlengen van deze zgn. tweede kolk met een nieuwe in 1938, waartoe de dijk aan het einde van de oudste schiphuizen langs het Burgemeester de Hooppark naar ’t pad langs de Oud- vaart werd doorgegraven en de uitvaart in de kolk naar de Oudvaart gedempt. In deze nieuwe uitbreiding onder lei ding van wijlen architect A. Gqodjjk werden direct 12 schiphuizen gebouwd, v SNEEKER NIEUWSBLAD Het was bovendien een klok met een historie, een tragi-komische historie zelfs. Maar misschien is de tijd nog niet ryp, deze nu al uit de doeken te doen. Wie weet leidt het vervolg van deze historie er eens toe, dat wij deze toch nog mogen vertellen. door welke (laatste) vermeerdering het totaal aantal 90 werd, plaats biedende aan plm. 225 schepen. Tevens werden toen naast schiphuis 78 een bergplaats en een urinoir gebouwd. Het gebouwtje met kantoor en w.c.’s aan de ingang van de haven was reeds in 1932 tot tot stand gekomen. De haven werd toen tevens aangesloten op de waterleiding. Nadien zijn er geen schiphuizen meel’ gebouwd, hoewel de behoefte hieraan zich nog steeds ernstig doet gevoelen. De financiën laten het echter niét toe. Alleen werden zoals reeds genoemd de vier oudsten vernieuwd. De Raad van Beheer bij het 25-jarig jubileum in 1936. Zittend v.l.n.r. de heren M. Oppenhuizen, secretaris; J. Volkers, voorzitter; T. Ferwerda, penningmeester. Staande v.l.n.r. de heren S. J. Olij en H. van der Zee. Op 13 juni 1944 moesten 22 leden van I de S.Z.C. hun schip in de Kolk beschik, baar stellen, maar slechts vier gaven hieraaft gehoor. De volgende dag even wel werden 12 schepen gevorderd waar van drie weggevoerd, die, ondanks alle nasporingen na de oorlog, niet zijn te ruggekomen. De motorboot van de heer H Vrolijk kwam echter weer bij hem terecht. Evenzo vele van de in ’t eerste oorlogsjaar gevorderde aanhangmotoren. Zondag 1 oktober van dat jaar moest het lokaaltje in de haven ontruimd wor den om dienst te doen als verblijf voor de Duitse militairen die dienst deden bij de V 2's welke in het Burgemeester de Hoqppark stonden opgeslagen. Tevens werden de terreinen tot sper gebied verklaard, maar dit heeft maar een dag geduurd. Alleen het gedeelte langs het De Hooppark bleef nog vier weken verboden terrein. „Wij hebben geen nieuwe ideologie nodig; de vrijheid op zich is voldoen de” zei onlangs Willy Brandt, burge meester van Berlijn en socialistisch candidaat voor de opvolging van Ade nauer. Met dergelijke vereenvoudigin gen wordt de zaak afgedaan. Hoe staat het met ’t Christelijk geloof van de Westelijke beschaving? Er wordt be weerd dat de grootste bolwerken tegen het communisme het Mohammedanis me en het Hindoeïsme zijn, en dat daarom Nehroe zijn neutraliteit kan handhaven, zónder millioenenlegers en atoomwapens. En er duikt een vage herinnering op: waren het de tot de tanden gewapende legioenen van de eerste Christenen, die het Romeinse Keizerrijk versloegen? Waren het de legers van de Paus, die Attilla voor Rome tegenhielden, of die de Duitse Keizer Hendrik op zijn knieën in Ca nossa brachten Zoals wij reeds opmerkten, Ottema’s lijst kan niet op volledigheid bogen. Dit bleek weer toen ons een brief bereikte van de heer M. de Jonge uit Enschedé. Deze deelde mede in het bezit te zijn van een fraaie hangklok, voorzien van een gebeeldhouwd bovenstuk, een prach. tig bewerkte wijzerplaat en kunstig speelwerk, zodat de klok op het hele en half uur vier verschillende deuntjes te horen kon geven waarbij enige fi guurtjes boven de wijzerplaat de maat sloegen. Op de wijzerplaat stond voorts le lezen „M. ANKERENGA, SNEEK, 1806. De vraag was nu maat of er van deze, blijkbaar zeer kundige, Sneker klokkenmaker meer werkstukken be kend waren. Helaas moesten wij het antwoord schuldig blijven, hetgeen de heer De Jonge niet weerhield ons nog een dui delijke foto van de klok te zenden, ter bewaring in het museum.archief. Onafscheidelijk aan de jachthaven verbonden is de naam van de eerste havenmeester K. Hospes, die in 1926 zijn alom gewaardeerde werk zaamheden in de haven begon en pas 28 maart 1953, op 80-jarige leeftijd het It je er bij neer legde. Hij heeft daarna nog tot zijn overlijden op 2 oktober 1959 van zijn in alle opzichten zeer verdiend pensioen genoten. Ook de regering erkende zijn verdien. ten door hem de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nas sau toe te kennen, welke onderscheiding hem in de vergadering van 15 maart 1948 door burgemeester Rasterhoff op de borst werd gespeld. Zijn opvolger de heer D. Douma trad op 1 april 1953 in dienst en ook hij blijkt uit het goede hout te zijn gesne den. Het probleem is niet zo gemakkelijk op te lossen. En wie het Oost-Berlijnse politieke cabaret „De Distel” bezocht heeft, komt snel verder op de weg naar een totale politieke verstandsverbijste ring. Want het bloedeigen volksdemo- cratischedees; communistische) regiem wordt er doorlopend over de hekel ge haald, aan de kaak gesteld en op de pijnbank gelegd. Zó te zien is in het Oosten weer alles mogelijk. Maar.... er is een maar. Er is een verschil tussen sarcasme en ironie, tus sen een bijtende en totale afkeer, en een liefde, die niet blind is. En bij de Distel is het ’t laatste; het is zelfspot, die scherper is naarmate het zelfver trouwen stijgt. De zelfcritiek is scherp. De functieverdeling werd echter ge wijzigd. De heer Hofstra werd voorzit- tery de heer de Jong secretaris, dé heer ten Cate penningmeester en de beide anderen commissaris. Zij werden gemachtigd de Koninklijke goedkeuring aan te vragen op de statu ten welke waren opgemaakt door nota ris Heeringa en van het Old Burger Weeshuis aan te kopen een terrein aan de Oudvaart ter grootte van plm. 1%. pondemaat tegen 1100,— per pm, totaal 1832,Het doel was aan de Noordzijde van de daar te graven kolk acht grote en twaalf kleine schiphuizen te bouwen, waarvoor een kapitaal werd gevormd van 10.000,—, verdeeld in honderd aandelen a 100,waarvan I direct zeventig waren geplaatst. Op 2 januari 1911 werd de Kon. goed keuring op de statuten verkregen, wel ke datum toen als de officiële oprich tingsdatum werd aangenomen. Het gestelde ♦doel - 20 jachthuizen kon niet direct worden verwezenlijkt. Het werden er eerst zestien en op 21 januari 1911 werd het graven van de kolk en het bouwen van de schiphuizen volgens de plannen van architect F. de Jong aanbesteed. Volgens de Raad van Beheer zaten de vijf inschrijvers echter te hoog in de boom en daarom werd op 8 februari een nieuwe aanbesteding gehouden. De firma de Graaf en de Wolf was toen met 7700,het laagst en haar werd het werk ook gegund. Zelf belastte zij zich met het grondwerk, maar ze droeg het bouwen van de schiphuizen op aan de heer P. J. Olij. Het werk werd met grote voort va. jendheid uitgevoerd want reeds op 1 ju ni 1911 kon de haven in gebruik worden genomen. Men had ook gaarne gezien, dat de Oudvaart van het Zomerrak tot de nieuwe haven van gemeentewege was uitgebaggerd, maar het gemeentebe stuur gaf nul op het request. De nieuwe haven voorzag in een be. hoefte, maar slechts ten dele. Reeds in de vierde algemene vergadering op 21 maart 1912 kwam de Raad van Beheer met het voorstel acht kleinere schiphui- zen te bouwen en het daarvoor benodig de kapitaal te lenen. Maar na bestrij. ding werd dit voorstel ingetrokken en op voorstel van de heer R. Sevensma besloten het nog onbebouwde water aan de noordzijde te verhuren als ligplaats met de verplichting aan de huurder daarop voor eigen rekening een schip huis te bouwen. Zo kwamen er vier particuliere schip huizen tot stand. Eerst twee voor de heren R. Sevensma en A. Kuperus, daar, na nog twee voor de heren F. Pijtter. sen en H. v. d. Zee. De eerste twee wer den reeds in april 1915 door de n.v. over een operatietafel. En wat afgebroken wordt, is het decadente Westen. En dat is belangrijk. Het bevestigt wat enkele politieke commentatoren al enkele jaren beweren: het Oosten wordt niet langer geregeerd door een kleine communistische minderheid, té gen de wensen van de meerderheid. Het regiem kan critiek dulden, omdat het sterk genoeg staat: het steunt op de meerderheid. De meerderheid gelóóft in wat de partij wil bereiken. Hoe, op welke wijze en met welke middelen, en door wie dat tot stand is gebracht, is een studie op zich. De oorlog ver enigde het Russische volk tegen Hitler, en daardoor achter Stalin; dat is één mogelijke verklaring. Maar de grootste lof heeft het regiem zelf verdiend, en weer duikt de term „pseudo-religie” op. Een katholiek geestelijke zei hier eens tamelijk openhartig, en mis schien schokkend „men werkt in het Oosten met methoden, die tot nu toe alleen door óns gebruikt werden” (ons: het katholicisme, of het Christendom). Wanneer kinderen van drie, vier jaar met blokjes mogen spelen, hebben de blokjes twee kleuren: de rode blokjes zijn de goede blokjes, de zwarte zijn slecht. Rood is de kleur van het com munisme, zwart vafi de kerk. Er zijn talloze voorbeelden. brachten ook voor de haven en de aan deelhouders vele moeilijkheden mee. Dat begon al op 14 juli 1942 toen bij de bezetters een lijst van aandeelhouders moest worden ingeleverd met van ieder het aantal schepen en de motorboot van de heer J. de Wilde in beslag werd ge nomen. Dinsdag 13 oktober kwam er or der, dat de jachthuizen 1, 2 en 3 moes ten worden ontruimd. De daarop volgen de vrijdag werden ze echter al weer vrij, gegeven. Een week later kregen de ei. genaars van motorboten bericht dat zij op maandag 26 oktober des namiddags 2 uur hun boten ter monstering door de weermacht in de kolk moesten aanbieden De kleine scheepjes werden echter geen blik waardig gekeurd, alleen de zes grootsten werden genoteerd, waar van later een is weggevoerd. Op 14 mei van het volgende jaar werden de groot ste motorboten opnieuw gemonsterd, maar vordering bleef achterwege. daarna echter waren de roiïen omge keerd. Toen achtten vele aandeelhouders een verhoging van 10% onvoldoende en werd er zelfs gepleit voor 50%. Het werd echter 30, wat een meerdere opbrengst van 2100,betekende. In verband met een herstelplan op lange termijn van de schiphuizen en de wallen, dat op 50 mille begroot is en reeds voor I een groot deel uitgevoerd is, kwam er j in 1951 nog eens 40% bij. terwijl tevens besloten werd voortaan van de vreem. i delingen havengeld te heffen en in 1954 volgde nogmaals 'n verhoging met 10%. In deze vergadering werd tevens het iting.systeem voor toewijzing van jachthuizen afgeschaft en vervangen door een rooster. De Westelijke democratie is in Ne derland uit eigen ervaring voldoende bekend. Men heeft een mening en brengt die regelmatig tot uitdrukking in de keuze van Ds. Zandt of Romme, Stoetwegen. Maar hoe is het met die meningsvrij heid gesteld in de zogenaamde Volks democratie? Berlijn ligt middenin de Oost-Duitse, en Oost-Berlijn is daar zelfs de hoofdstad van. Allicht is er een stiekeme blik achter de coulissen mogelijk. En de vraag is tenminste voor mij nogal belangrijk: kan men met evenveel kans op lijfsbehoud de fiolen van zijn toorn over staat, rege ring of de prijs van de tomaten laten gaan Na enig nadenken is het antwoord niet nee. Het is ook niet ja; ik weet het niet. De toekomst kan het leren. Wan neer ik op deze plaats eens over de Oost-Duitse schreef ben gegaan, en als dan na enige tijd blijkt dat ik verdwenen ben, is de kwestie opgelost: het was dan neen. En er zijn intéres sante cijfers bekend over ontvoeringen en geheimzinnige verdwijningen naar achter het Ijzeren Gordijn. Aan de an dere kant is mijn ongehinderd voort bestaan ook niet beslissend voor een jubelend ja. En dan te weten dat in de gang van hec Museum jaren lang wérkelijk een prachtige, staande klok heeft geprijkt, die ieder kwartier het huis met vrolijk getingel vulde! Maar dat was ook in de jaren, dat Sneek nog geen Museum kende en niemand er van droomde dat een dergelijke instelling in het stille huis aan het Kleinzand gevestigd zou worden. Onze stad beleeft in deze dagen een hausse van jubilea. Het departement van Nijverheid en Handel sloot de eerste honderd jaar van zijn bestaan af, de Ijs club „Friso” bereikte de ook al respectabele leeftijd van negentig jaar en als derde in de rij is daar de N.V. Sneeker Jachthaven, die een halve eeuw geleden werd opgericht. voor de aandeelhouders was in die vrijwel vleesloze jaren het leegvissen met netten van de oude kolk op twee zaterdagmiddagen in november 1942 en van beide kolken in oktober 1943, wat enorme hoeveelheden vis opleverde die onder de aandeelhouders werden ver deeld. Minder prettig was, dat wegens de schaarste aan brandstof vele bomen in de haven gerooid moesten worden om bij de aandeelhouders de kachel bran, dende te houden. Na de oorlog echter werden direct nieuwe aangeplant. De n.v. verleende in deze bange jaren waarin ook vele diefstallen in de haven voorkwamen, zodat er zelfs wacht ge lopen is, gastvrijheid aan de eigenaren van schepen uit het spergebied. Hun Ditmaal nu eens niet over de luidklokken, welke Sneek eenmaal rjjk was thans nog bezit - hoe dierbaar zij ons ook zijn - doch over uurwerken, eenmaal door Sneker klokkenmakers vervaardigd. Genoten de Friese uurwerkmakers in vroeger eeuwen een uitstekende naam en zijn zelfs de meest eenvoudige „Jousters” en „skipperkes”, waarvoor men in de vorige eeuw’ nauwelijks oog had, zeer gezochte en duur betaalde zaken ge worden, Sneek stond bij het heir der Friese klokkenmakers niet bijzonder in in de gunst. Zeker, er zijn en waren in Sneek steeds uiterst kundige klokkenmakers woon achtig, waarvan het geslacht Napjus wel de grootste faam genoot, doch In de antiekhandel treft men hoogst zelden, vrijwel nimmer eigenlyk een uurwerk aan, dat in Sneek vervaardigd is. Men zal zich hier dus meer op het herstellen - dan op het maken van klokken hebben toegelegd. Leerzaam is in dit opzicht het met veel liefde geschreven boekje van wij. len notaris Nanne Ottema, getiteld „Ge schiedenis van de uurwerkmakerskunst in Friesland” en in 1948 door Van Gor. cum Comp. te Assen uitgegeven. Men vindt er talloze gegevens en medede lingen over antieke Friese klokken ter wijl het werkje wordt afgesloten met een alfabetische lijst van Nederlandse klokkenmakers. Gaat men deze lijst eens na, dan blijkt de oogst aan Sneker klokkenmakers toch niet tegen te vallen, al dient men hierbij wel te bedenken dat Leeuwarden de enige stad in Friesland geweest schijnt te zijn waar klokken werden gemaakt die te vergelijken waren met de pronk stukken in steden als Amsterdam en Utrecht vervaardigd. Toen ’t Stadhouder lijk Hof in 1748 uit L’warden verdween en de Friese adel eveneens naar Den Haag verhuisde kwam ook aan deze glo rie een einde - Grote kunstenaars kun nen nu eenmaal niet buiten rijke op. drachtgevers en daaraan begon het na 1748 in Friesland steeds meer te ont. breken! Ottema’s lijst kan natuurlijk niet op volledigheid bogen en is slechts te be. schouwen als de oogst van een min of meer willekeurig verzamelde reeks noti ties, in de loop van een lang verzame. laars-leven bijeengebracht. Systematisch onderzoek in de Friese archieven zou dus ongetwijfeld nog veel meer opleveren. Zolang dit echter nog niet is geschied mogen we Ottema voor zijn overzicht dankbaar zijn. Hij noemt dan de volgende Sneker klokkenmakers: Ruurd van Akkeren (genoemd 1815); Claes Bauckes (overleden vóór 1762); Oege Cnaap (genoemd 1768); Klaas Durks (genoemd omstreeks 1722); Pie ter Fokkes Fijlstra (genoemd 1823) Teede Siedses Haanstra (zich noemende „klokschilder”, overleden 1825); A. KaL lenkoot (genoemd 18e eeuw’); Gerlof Leensma (overleden 1839); H. Napjus (genoemd einde 18e eeuw); Klaas Noordman (genoemd omstreeks 1735); Jan Radsma (een toepasselijke naam, overleden 1845); Hans Reinders (ge. noemd omstreeks 1762); S. Rodenburg (genoemd midden 19e eeuw’); Y. Scho- L tanus (genoemd omstreeks 1825); Fraas Sioerdts (genoemd omstreeks 1648, ge. Toegang veranderd In 1940 werd de toegang tot de ha ven ingrijpend veranderd. Na een over eenkomst met de gemeente werd het be- tonbrugje over de langs de haven lopen de sloot verwijderd, de sloot gedempt en een nieuwe afscheiding langs de weg naar ’t Burgemeester eé Hooppark ge plaatst waarin een hek waarmee öe in gang van de haven kan worden afge sloten. Voor al deze en andere uitgaven wer den obligatieleningen onder de aandeel houders geplaatst. De tegenwoordige voorzitter werd een ligplaats in de haven toegewe zen, waarvan 17 personen gebruik heb ben gemaakt. Uit de lucht beschoten Beangstigend was de toestand op 28 februari 1945 toen ’s avonds om half elf de haven door een Duits vliegtuig werd gemitrailleerd, waarschijnlijk omdat een der in de Oudvaart liggende woonsche pen niet voldoende verduisterd was. De daken van de jachthuizen 61-69 werden met kogels doorzeefd en de daarin lig gende schepen vrij wat beschadigd. Een kajuitjacht zonk zelfs. Een maand later kwam voor de laatste maal een paar van onze be. schermheren met hoge borst opzetten, om een 4.tal grote motorboten te vorde ren, nl. dio van de heren Doeksen, van Andringa, v. d. Sluis en Bergsma, zo schreef de toenmalige secretaris „mees, ter” Hazelhoff in zijn jaarverslag. Veel indruk maakte dat .echter niet, zo ver volgde hij laconiek, „want de heren hadden ge*n benzine om ze te veryog. ren’1. Strijd om de huren Voor de oorlog werd in de vergade. ringen herhaaldelijk aangedrongen op huurverlaging waarvoor de Raad van Beheer in 1934 tenslotte zwichtte. De verlaging bedroeg 10%. Na de oorlog wilde de R. v. B. dit alweer ongedaan maken, maar op 22 april 1949 werd een voorstel daartoe verworpen. Vier jaai-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1