Waterpoort- krabbels Toneelgroep P.T.T. bezorgde Maple Leaf amusante avond Ijsclub „Friso” bestaat 90 jaar „Stichting Industriewoningen Sneek” overweegt nieuw bouwplan IJLST WYMBRITS ERA DEEL en van door Speurder .BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, I* r b 116e jaargang no. 2 Dontlerdag 5 januari DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Kabinet Sneeks inwonertal groeide met 266 1961 Werkloosheidscijfer steeg met plm. 16.000 Het Sneeket Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Staking in België doet Waals federalisme iceer de kop op steken Inwonertal Wymbritseradeel daalde ook in 1960 Rauwerderhem heeft voor 1961 sluitende begroting De gewone dienst kon sluitend worden gemaakt op een bedrag van f 972.268,01 in inkomsten en uitgaven. Ijlst kreeg er 4 inwoners bij Kongo Laos Aan tooi vooi admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 l'eletoon 3005 (05150) b.gg 4091 Vernhunt MAANDAGS en DON DERDAGS SNEEKER NIEUWSBLAD Advertentieprij» 15 ct p«r nm. Bi) contr»ct (handelMd».) aser 5boonemenupriji t 3, jer balt jaar. Franco per oost t 3.75 per balt jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name ran Sneeker Nieuwsblad. Eind december 1960 was de geregis treerde arbeidsreserve in ons land geste gen van 32.968 (eind nov.) tot 49.042. Het aantal werkloze mannen bedroeg 44.179, dat is 13.840 meer dan een maand tevoren. Eind december 1959 bevonden zich 82.457 mannen in de geregistreerde arbeidsreserve tegen 55.830 aan het eind van november 1959. Het aantal werkloze vrouwen was eind december van het vorig jaar nagenoeg gelijk aan dat van eind november: 4365 (4256). De heer Van Dijk had gisteravond in Amicitia als voorzitter van de Buurt- en Speeltuinvereniging Maple Leaf, veel verwachting van de toneel groep P.T.T. Sneek, die de feestavond voor de vereniging zou verzorgen. Waarschijnlijk zijn de verwachtingen van de leden dezer vereniging, die al eerder kennismaakten met deze groep, nog ver overtroffen. In de eerste plaats had de toneel groep met het stuk „Strikt zakelijk” van Willem van Boxtel een goede keus gedaan, in de tweede plaats voer de zij het, onder regie van de heer J. Muurling, uitstekend op. In Kongo probeert Moboetoe, (le op perbevelhebber van het leger, op wie president Kasavoeboe vertrouwt, de aanhangers van Loemoemba in de af gelegen delen van het land in zijn macht té krijgen. Hij heef', pogingen gedaan zich meester te maken van de hoofdstad van de provincie Kivoe, maar dat is hem niet gelukt. Wel is duidelijk geworden, dat Moboetoe hierbij veel steun kreeg van de Bel gen in het buurgebied Roeanda-Oe- roendi, dat een beheerschapsgebied is. Dat was voor Hammarskjöld aanlei ding een fel verwijt aan België te rich ten. Voor zeven bewoners aan de Speersterdijk is het oude jaar goed geëindigd. Zij zijn aangesloten op het electriciteitsnet en kunnen nu de ge neugten van het „knopjes-omdraaien” in 1961 proeven. De bewoners van het achtste huis moeten nog even geduld hebben, doch een dezer dagen komen ook zij aan de beurt. Het P.E.B.-kan- toor aan de Groene Dijk zal een uit breiding en tevens een vernieuwing ondergaan. Op het ogenblik is men achter het gebouw druk bezig met de bouw ervan. Ook wordt vóór het ge bouw een particuliere woning opge trokken. in het leven is geroepen na het einde van de Frans-Indochinese oorlog, weer tot leven te willen wekken, een voor stel waar de commuriistische landen achter staan. Aangezien Boem Oem en Nosavan er tenslotte ook mee inge stemd hebben, komt deze kwestie wat meer in de commissiesfeer terecht, waardoor de scherpste kantjes er ver moedelijk af gaan, tenzij de militaire ontwikkeling zo wordt, dat het voor een van beide partijen buigen of bars ten wordt. o Een zekere ontspanning is te mel den uit Europa, waar West-Duitsland en Rusland een nieuw handelsverdrag gesloten hebben, waarin, zij het niet met zoveel woorden, ook de handel met West-Berlijn is opgenomen. De Russen weigerden dit eerst te doen, omdat West-Berlijn geen Westduits gebied is, maar zij legden zich tenslot te neer bij de gewoonte van vele jaren. Zij willen nu de zaak blijkbaar niet op de spits drijven. De vriendelijke woor den van Russische machtshebbers aan het adres van de komende Amerikaan se president Kennedy doen vermoe den, dat zij nu eerder op toenadering dan op spanning uit zijn. Bij de verdeling van het provinciaal contingent woningwetwoningen 1960 kreeg de gemeente Sneek een geringe toewijzing. Hierdoor werden de reeds op het ge bied van de woningvoorziening bestaan, de moeilijkheden vergroot. Ook voor de ontwikkeling van de industrie zou dit nadelige gevolgen hebben. Er werd der halve naar wegen omgezien om terzake tot een oplossing te komen. Opgericht werd de „Stichting Indus- triewoningen Sneek”, ten doel hebbende werkzaam te zijn in het belang van een goede huisvesting van de werknemer» van In de gemeente Sneek gevestigde ondernemingen. Zij tracht het gestelde doel te bereiken door het stichten, be heren en verhuren van woningen. Het is het stichtingsbestuur gelukt In de loop van vorig jaar de uitvoering houden had, is hij opgerukt en enkele weken geleden was het de beurt van Soevanna Phoema om naar het bui tenland te vluchten en van Kong Lae zich naar het Noorden terug te trek ken. Een meerderheid in het parlement verschafte Boen Oem, een medestan der van Nosavan, de nodige wettig heid. Zo was de situatie, totdat volgens de berichten van de Laotiaanse regering Nederland kan weer gerust zijn, Leeft niet langer in mineur; Als er wéér eens „brokken” komen, Zij Wim Kan de formateur! PHILIA vorige week vrijdag communistische troepen uit Noord-Vietnam de Noor delijke provincies binnenvielen en met de Pathet Lao een offensief openden op de steunpunten van de regering in het Noordelijke gebied. Enkele belang rijke steden vielen in hun handen. De regering diende een klacht in bij de Ver. Naties en de Amerikaanse rege ring bracht alles in gereedheid om te kunnen ingrijpen wanneer zou blijken, dat er een communistisch plan was, Laos onder de voet te lopen. Schepen en mariniers worden paraat gehouden. In Engeland en Frankrijk is men wat voorzichtiger met de beoordeling van de toestand. Men is nog niet eens helemaal overtuigd van de aanwezig heid van Noord-Vietnamese troepen. Anderhalf jaar geleden bleek een der gelijke mededeling van de Laotiaan se regering ook loos alarm te zijn. Vast staat echter, dat Rusland met vliegtuigen de Pathet Lao van voor raden voorziet en dat baart de Ame rikanen al genoeg zorgen. Dezen zijn bang, door niet in te grijpen, him pres- stige te verliezen. Engeland en Frank rijk zijn vooral bang, dat Amerika door te overhaast ingrijpen een her haling van het Koreaanse drama in Laos gaat bespoedigen. Deze landen zouden de commissie voor naleving van de bestandsbepalingen, die in 1954 Een dreigende toestand is zich in Laos, in Zuid-Oost-Azië aan het ont wikkelen. In de zomer van het afge lopen jaar voerde kolonel Kong Lae een staatsgreep uit, waardoor de recht se, pro-Westelijke generaal Nosavan van het toneel verdween en de neu- tralistisch gezinde Soevanna Phoema zijn plaats innam. Deze stelde pogin gen in het werk met de communisti sche verzetsbeweging Pathet Lao die een groot gedeelte van het Noor den van het land in haar macht had tot overeenstemming te komen. Tege lijk zocht hij toenadering tot de recht se politici om zodoende een kabinet van nationale eenheid te vormen. Dat alles is afgestuit op de weigering van Nosavan zich met de linkerzijde in te laten. Hij had andere plannen. Van zijn positie in het Zuiden, dat hij be- Ruim een dag na de Wim Kan-dag Een bericht van veel gewicht: Van de breuk geen barst te zien meer, Quay’s team werd heropgericht. Kan had het advies gegeven In zijn liedje: „Lijmen, Jan!” En was op Oudjaar èn maandag Feitelijk „de grote man”. Kan toch heeft de weg gewezen Met zijn „Lijmen, Jan”-idee; Jan de Quay mag President zijn, Naar de geest is Kan Premier. Als Wim Kan er niet geweest was, Was 't idee er niet geweest Dank gaat uit naar De Gaay Fortman, Maar naar Kan het allerméést! Het resultaat van de loop der bevol king in onze stad is vorig jaar geweest, dat het inwonertal steeg van 20798 tot 21064 (10204 mannen pn 10860 vrouwen). Een vermeerdering dus van 266 inwoners (144 mannen en 122 vrouwen). Die 20798 op 1 januari 1960 bestonden uit 10060 mannen en 10738 vrouwen. Dit aantal vermeerderde door geboorte met 229 m en 217 v, totaal 446, door vestiging met 1202, totale vermeerdering dus 1648. Het verminderde door overlijden met 204 (97 m en 107 v) en door vertrek met 1178 (515 m en 663 v), totaal 1382. Het geboorteoverschot bedroeg derhal ve 242 (132 m en 110 v), het vestigings overschot 24 (12 m en 12 v).. Het aantal gesloten huwelijken be droeg 163, het aantal echtscheidingen 7, het aantal tweelinggeboorten 5. Naar het buitenland vertrokken 60 terwijl uit het buitenland 91 personen zich in onze stad vestigden. Het aantal inwoners van de gemeente Wymbritseradeel is in 1960 met 98 terug gelopen nl. van 11371 (5858 mannen en 5513 vrouwen) tot 11273 (5794 mannen en 5479 vrouwen). De bevolking vermeerderde d«.or ge boorte van 254 kinderen (141 jongens en 113 meisjes) en vestiging van 428 perso nen (183 mannen en 245 vrouwen). Zij verminderde door overlijden vair 98 in woners (53 mannen en 45 vrouwen) en door het vertrek van 682 personen (335 mannen en 347 vrouwen). Naar het buitenland vertrokken 13 in woners. Het aantal huwelijken was 82 en het aantal echtscheidingen 3. Hieronder was begrepen een bedrag van f 9.828,53 op de post onvoorzien. De kapitaaldienst daarentegen vertoonde ’n tekort van ruim 3 ton. De inkomsten be droegen hier f 1.950.059,92, de uitgaven f 2.306.273,95. Het aantal inworiers van de gemeente IJlst is in 1960 met 4 toegenomen. De bevolking bestond nl. op 1 januari 1961 uit 1529 inwoners, nl. 774 mannen en 755 vrouwen, terwijl de gemeente op 1 januari 1960 1525 inwoners telde, van wie 780 mannen en 745 vrouwen. In het jaar 1960 vestigden zich 69 per sonen, nl. 29 mannen en 40 vrouwen, terwijl 95 personen vertrokken, nl. 46 mannen en 48 vrouwen (onder de ver trokken personen zijn begrepen wegens emigratie 19 personen, 1 man naar Duits land, 1 vrouw naar Engeland, 1 vrouw naar Brazilië, 1 man naar Canada, 1 man naar Amerika, 2 vrouwen naar Amerika, 7 mannen naar Australië en 5 vrouwen naar Australië). Er werden 43 kinderen geboren (20 jongens en 23 meisjes), terwijl 13 per sonen overleden (9 mannen en 4 vrou wen). Het aantal huwelijken was 11 en echt scheidingen kwamen niet voor. Aan de spoorrails over de Bolswar- derweg tegenover het Wilhelmina- park wordt op ’t ogenblik druk ge werkt. De gehele rails wordt ver beterd, doch niet verlegd. De stenen tussen de rails gaan verdwijnen en er zullen be tonplaten voor in de plaats komen. In de zeventiger jaren van de vorige eeuw liep wijlen de heer J. de Ruiter met het plan rond naast de hier ter stede reeds bestaande ijsclub een tweede te stichten. Doch zoals het zo vaak met zulke dingen gaat bleef de oprichting er altijd bij. Totdat op 30 december van het jaar 1870 een twaalftal heren bijeen kwam en „onder het genot van een glas Amsterdamsch Beijersch” de hard, rijderijen bespraken. Een tweetal heren t.w. De Ruiter en W. Borneman gooiden toen hun plan tot de oprichting van een tweede ijsclub ter tafel en dit vond bij de andere aanwezigen een goed onthaal en hoewel van een officiële oprichting nog geen sprake was, meldden zich direct reeds veertien leden aan. zakenvrouwtje die uit alle dwaze si tuaties klinkende munt sloeg voor het aanstaande melkzaakje van haar en haar wettige Wim! Mieneke Brinksma was het pittige daghitje, Meine Wes- terdijk was kostelijk als Oompje Brunswijk die helemaal ingepalmd wordt door de charmes van Jook. Als er door het „echtpaar” in alle haast ook nog een kind geleend moet worden om Oom te grieven, stijgt de hilariteit in de zaal en Oompje betaalt grif en bezwijkt haast onder kleurige cadeaux en sentimentaliteit. Mevrouw Luinstra was amusant in haar uitbeelding van de vinnige me vrouw Graafland en Luus, haar doch ter, werd goed vertolkt door Wietske Boersma. Het derde bedrijf dat een beetje ab rupt de oplossing brengt, leek ons min-' der goed geschreven te zijn dan de twee voorafgaande, maar het bracht een golf van nieuwe vrolijkheid in de zaal en daar gaat het maar om op een feestavond. De heer Van Dijk bracht de spelers en speelsters, die uitstekend gekapt waren door D. Hamersma, hartelijk dank voor hun spel en overhandigde hun een aardig geschenk als herinne ring. (Natuurlijk deelden ook de re gisseur en de souffleur in deze hulde). Voor de pauze waren twee afgetre- den bestuursleden, de heren Van Gunst en Ligthart, gehuldigd voor het vele werk dat -zij voor de vereniging i hadden gedaan. Ook zij ontvingen een cadeau. De zeer goed geslaagde en zeer vro lijke feestavond die opgeluisterd werd door muziek van ’t ensemble Schuil, werd besloten met een grote verloting ten bate van de speeltuin. De prijzen waren beschikbaar gesteld door de winkeliers, waarvoor zij nogmaals be dankt werden door voorzitter Van Dijk. Dat het bestuur een wijziging had ondergaan werd nog onder de aan dacht van de leden gebracht; het over- van een complex van 94 ééngezinswo. ningen in de stadsuitbreiding aan de oostzijde van de Lemmerweg ter hand te nemen. De aan het verwezenlijken van het project deelnemende bedrijven verlenen hierbij financiële medewerking. De woningen worden zo geëxploiteerd dat zij selfsupporting zijn. De financiële medewerking van de bedrijven bestaat uit het verlenen van een rentedragend voorschot, dat naast de opbrengst van gesloten hypothecaire leningen voor financiering van de bouwkosten wordt aangewend. Zoals reeds uit de pers is gebleken is het landelijk contingent woningwet woningen voor 1961 opnieuw verlaagd. Welk contingent aan de gemeente Sneek zal worden toegewezen is nog niet bekend. De verwachting bestaat echter dat dit aantal in vergelijking met 1960 eerder lager dan hoger zal zijn. Het stichtingsbestuur overweegt dan ook om bij de bevoegde instanties een nieuw plan voor de bouw van woningen aanhangig te maken. Hiertoe zal echter allereerst de medewerking van de in Sneek gevestigde bedrijven (industriële, en middenstandsbedrijven) nodig zijn. Zij die belangstelling voor dit project hebben, kunnen zich voor het verkrijgen van nadere inlichtingen wenden tot de adjunct.secretaris der stichting, de heer W. S. de Vries, p.a. stadhuis Sneek, se. cretarie, le afdeling. Het heil, de zegen, het geluk en de voorspoed, die de mensen elkaar bij de jaarwisseling hebben toegewenst, zijn niet van invloed gebleken op de poli tieke gebeurtenissen in de wereld. Slechts Nederland heeft zich tot lij men laten inspireren. In België is na de feestdagen de stakingsactie, die ge richt is tegen de zg. eenheidswet, of wel het saneringsprogramma annex bestedingsperkingen, weer hervat. Maar op de feestdagen zijn vooral in Wallonië vele gevallen van sabotage gepleegd. Wegen zijn opgebroken, wis sels met cement gevuld, hoogspan- ningspalen opgeblazen en in Namen zijn de socialistische burgemeester en een gemeenteraadslid aangehouden wegens medeplichtigheid aan sabotage aan veertig bussen. Over het gehele land zijn 56 mensen, voornamelijk vakbondsleiders, gearresteerd. Dinsdag is het debat over de een heidswet in de Kamer hervat en had men eerst de indruk, dat dit voor de stakingsleiding aanleiding tot een cli max zou zijn, in werkelijkheid zijn po gingen aangewend, vooral van de zijde van de gematigde socialisten, om de spanningen te verminderen. Lang voor de zitting begon is er een betoging gehouden en de betogers bleven verre van het parlementsgebouw. Vart regeringszijde zijn in het open baar nu enkele concessies te verwach ten, o.a. de belofte, dat de uitvoering niet bij Koninklijk besluit zal geschie den, en voorts opneming in de wet zelf van bepaalde regelingen t.a.v. de werkloosheidsverzekering, maar deze concessies heeft de regering gedaan aan de katholieke vakbeweging, die daarmee genoegen heeft genomen. Dat zal de socialistische vakbeweging nog wel dwars zitten, maar een voortzet ting van de actie levert het gevaar op, dat de tegenstellingen tussen Waal en Vlaming in het socialistische vakver bond en in de socialistische partij gro ter gaan worden. Zo is er een Waals-socialistisch front in de socialistische partij gevormd, een aanwijzing, dat het Waalse federalis me, een uiting overigens van ontevre denheid met de eenheidsstaat België en vrees voor het opkomende Vlaamse economische vermogen, zijn kop weer aan het opsteken is. Tenslotte moet vermeld worden, dat de koning na twee weken zijn huwe lijksreis in Spanje onderbroken heeft, maar dat hij zich verre gehouden heeft van pogingen tot bemiddeling. Te recht, omdat een te rechtstreeks con tact met de partijen hem van de ene kant of de andere kant het verwijt op geleverd zou kunnen hebben partijdig te zijn. En zo hecht is het koningschap in België niet meer verankerd, dat ko ning Boudewijn zich dat zou kunnen permitteren. Hier is Speurder dan voor de eerste maal in het nieuwe jaar. Allereerst z’n. beste wensen voor 1961 en dat het maar een goed jaar mag worden. Een jaar, dat hem ook weer kopij zal le veren voor zijn wekelijkse „Water- poort-krabbels” over de wetenswaar digheden van Sneek en omgeving. Tipgevers zijn altijd van harte wel kom. Het stuk geeft een aantal amusante verwikkelingen om een vrijgezel te zien die, ter wille van Oompjes erfenis, voor getrouwd moet doorgaan. Hij vindt zijn tijdelijke vrouw in Jook, het keukenmeisje, dat juist in het geheim getrouwd is met Wim, de huisknecht. Oom komt opdagen, er zijn nog mis verstanden met een feeksachtige ken nis en haar lieve dochter, die eigenlijk met de vrijgezel moet trouwen. Door al deze dwaze situaties en misverstan den dartelt een schat van een kittig daghitje, Koos je, en alle ingrediënten voor een amusant stuk zijn dus aan wezig. De spelers van toneelgroep P.T.T. hebben ze gebruikt! Het stuk werd met vaart en vaardigheid ge bracht, men had plezier in het spel en elke speler was voor z’n rol geknipt. Naast W. ten Cate die de vrijgezel Charles Tomassen uitstekend uitbeeld de, viel mevrouw R. Bolte-Uyting wel bijzonder op als Jook, het keuken meisje, en tijdelijke mevrouw Tomas sen. Zij gaf heel knap spel te zien en haar uitspraak was opvallend goed en gaf een charmant accent aan haar spel. Zij was het die de verhouding met Het idee voor een nieuwe ijsclub was verwezenlijkt. Door middel van een ad. 1950 werd de heer S~ de Wolf door voor den opgeroepen om bij Mevr. Wed. Ver- wer bijeen te komen, waar de voorlopige directie hun de vraag voorlegde, of ze zich wensten aan te sluiten bij de nieuwe vereniging tegen een contributie van 75 ets. per jaar. Er bestond flinke animo voor en men besloot nog een circulaire in de stad te verspreiden, waarvan de tekst volgens de oude notulen luidde: „Mijne Heeren, Er bestaat te Sneek eene IJsvereeni- ging, die hare wedstrijden sedert eenige tijd houdt op de Geeuw. De contributie dier vereeniging is in de eerste plaats eene inleg van 2.60 en de jaarlijksche contributie is bij de gunstigste omstandigheden één gulden Eenige liefhebbers van schaatsrijden dachten dat een ander terrein wel zoo geschikt was, en eene contributie van 75 ets., waarvoor toegang verleend wordt voor één heer en ééne dame welzoo aannemenlijk zoude zijn. Het is daarom dat bij dezen aller belangstellenden uitgenodigt worden hunne namen op deze lijst te plaatsen en Maandag, 2 Januari ’s avonds 7.30 uur bij Mej. de Wed. Verwer te komen, tot benoeming van een bestuur en verder te bespreken wat dierbaar ge acht word tot oprichting eener nieuwe Ijsclub.” Op 2 januari 1871 werd deze vergade ring gehouden en de zestig aanwezigen gingen accoord met de oprichting van de nieuwe ijsclub. Het eerste bestuur was toen als volgt samengesteld: Voorzitter J. de Ruiter, vice-pres. M. van Hazinga, W. Borneman penn., W. van Gulik secr. en E. R. Bouwmeester. Over de te voeren naam verkreeg het bestuur vrij mandaat en dit besloot tot de naam „Friso”, een van de Friese ijsgoden. De eerste winter leverde geen ijs op, doch het bestuur meende toch dit eerste verenigingsjaar niet zonder meer voor bij te mogen laten gaan. In de vergade ring van 9 januari 1872 besloot men een verzoek te richten tot ZKH Prins Alexander der Nederlanden om be schermheer van de ijsclub te worden. De ze stuurde een telegrafisch antwoord, waarin hij meedeelde dat hij gaarne aan dit verzoek voldeed, waarna men besloot hem een gouden schaats.insigne met in scriptie benevens een diploma aan te bieden. Tevens werd op diezelfde verga, dering een vaandel aangeboden en de heer Keulen tot drager van dit ere.te. ken benoemd. Een zeer voorname plaats heeft de heer H. F. Ringnalda, die in 1923 tot voorzitter werd gekozen, bij de ijsveren!, ging „Friso” ingenomen. Hij was ook voorzitter toen de vereni ging 75 jaar bestond. Er werd toen be sloten mits er goed ijs was een hard rijderij om spek te houden, onder de Sneker ingezetenen. Een commissie be staande uit de heren D. Oppenhuizen, J. Postma, Y. Remery, P. Tjallema, G. v. d. Werf, M. v. d. Werf en J. Wuring werd met de organisatie belast. Tevens werd voorgesteld een rijderij voor man nen en een voor vrouwen te houden. Het weer werkte echter niet mee en alleen de rijderij voor mannen vond doorgang. Want de rijderij om spek, waarvoor de ijsvereniging reeds de toestemming van de Prov. Voedselcommissaris ver- De Ver. van Nederlands Fabrikaat heeft als onderdeel van haar aktivi- teiten verschillende onderwijsten toonstellingen ingericht, waarvan er één in de periode januari tot de zo mervakantie in een aantal plaatsen in het Noorden van het land zal worden opgesteld. Vanaf 11 januari komt de ze expositie in Sneek in het Gerechts gebouw. De tentoonstelling draagt de naam „Vakmanschap Nederlands Faam" en wil schooljeugd tanen met hoeveel toewijding en energie aan de vervaardiging van het Nederlandse produkt wordt gewerkt. Eén voorbe- zichtiging voor genodigden zal wor den gehouden op dinsdag 10 januari, ’s middags om kwart voor vijf. Omstreeks mei/juni hoopt aannemer D. J. Ringnalda klaar te zijn met de bouw van het nieuwe „zusterhuis” aan het einde van de Meeuwenlaan. Op het ogenblik is het gebouw, waar van de frontbreedte 86 meter be draagt, reeds glas en waterdicht, ter wijl de laagbouw geheel gestuka doord is. Aan de bovenbouw zijn de stukadoors mo menteel bezig. Toen Speurder door het gebouw dwaalde kwam hij onwillekeurig onder de in druk van de grootte. Het is uitslui tend bestemd voor de leerling-ver- pleegsters van het St. Antonius Zie kenhuis en zal een honderdtal ka mers bevatten, die hoofdzakelijk over de eerste en tweede verdieping zijn verdeeld. Achttien kamertjes zijn ge legen in het uitbouwsel aan het Spoorkanaal, die door verpleegsters in voor-opleiding zullen worden be trokken. Wanneer men door de hoofdingang naar binnengaat, komt men direct in een ruime ontvangst- hal, waar links daarvan een grote conversatiezaal is geprojecteerd. Be neden zullen dan de was- en strijk- inrichting komen, de kelders bene vens een ruime rijwielstalling. Aan de voorzijde komen nog zes kamer tjes, waarvan de fundamenten reeds zijn gelegd. Het gehele gebouw zal het karakter van een onderwijs-insti- tuut dragen en zodoende tal van theorie- en praktijklokalen en een bibliotheek bevatten. Voor de zieken is het nodig dat de leerling-verpleëg- ster over een tehuis beschikt, waar zij rustig kan studeren en daarom is er bij de planning speciaal rekening gehouden met de eisen, die een der gelijke inrichting tegenwoordig stelt. In de vergadering van 17 november vertentie werden andere belangstellen- zitter Ringnalda gehuldigd bij zijn 25- jarig bestuurslidmaatschap. In 1954 meenden beide heren echter te moeten bedanken voor hun plaats achter de bestuurstafel en in de verga dering van 4 november van dat jaar namen zij afscheid. Een en veertig jaar had de heer Ring, nalda, die tevens jarenlang bestuurlid van de KNSB is geweest, zitting-in het bestuur gehad, waarvan 32 jaar als voorzitter. De heer S. de Wolf (2e voor zitter) had dertig jaar de ijsclub ge diend. Op voorstel van de secretaris, de heer K. Doevendans, werd de heer Ringnalda het ere-voorzittersschap aan geboden en de heer de Wolf het ere-lid- maatschap. Het tegenwoordige bestuur ziet er als volgt uit: Voorzitter K. Doevendans, 2e voorz. F. Oppenhuizen, secr. A. Kuperus, penn. meester M. v. d. Werf en verder P. Douma. dooi niet door. houden en ze was tevens een allerliefst enkele woorden herdacht.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1