De Ichthus kerk in gebruik genomen Hulde aan een dapper tweetal Slechts vijf amateurwedstrijden gingen door van IJLST W YM BRITS ER A DEEL en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Het Sneeker Nieuwsblad ii een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Storing in de wateraanvoer 116e jaargang no. 3 Maandag 9 januari 1961 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD -- Fusie tussen afdeling Sneek en Staveren van „Schuttevaer” K. Krot speelde simultaan Aukje Bos en Wiebe v. d. Eems onderscheiden voor hun kordaat optreden Ds C. G. Wiegers leidde de eerste dienst K.v.K. drong aan op meer zitplaatsen in treinen Staveren-Sneek Weer een filmavond van de N.R.V. Pastoor G. W. Lampe - oud-stadgenoot - overleden SÉr SNEEKER NIEUWSBLAD De reserves te Aanvaarding Het werd namens de Gemeente aan vaard door Ds C. G. Wiegers als voor zitter van de Kerkeraad, die daarop 2 Kron. 6 vs 18-21 las en na het laten zingen van Ps 84 vs 1 en 2 en de ope- Blij verrast kijken Aukje en Wiebe toe, wanneer Mr. De Kat hun de premievrije levensverzekeringspolis van 500,- aan biedt. boven Emmen, van Sneek. We hebben slechts onze plicht gedaan. 9 9 9 8 9 8 8 9 9 9 8 8 9 14 13 12 10 10 8 8 8 7 7 6 5 4 16-5 19.10 19.13 10.9 18-17 16.14 17.16 14-17 14.19 13.18 14.20 12-16 8.16 club uit de Wouden bracht het door een 1.1 gelijk spel maar tot één puntje en In de 3e een hun plicht hadden gedaan, ’c Vee moest eruit en toen dat gelukt was, waren wij beide al dankbaar genoeg. Toen ik uit de vlammen kwam, was ik een klein kind, een heel kleintje en ik hoop dat ik zoiets nooit weer meemaak, (zowel deze huldiging als de brand). Want zo wel Wiebe als Aukje z(jn beiden beschei. den en daarom pastte dit blijk van waar, derlng zo goed bij hen. 7 5 4 4 4 3 2 1 1 2 O O 1 2 0 O 1 O 2 1 1 1 1 O 1 1 3 3 3 4 5 6 6 5 6 7 15 14 12 12 11 10 8 7 7 5 5 4 16.7 27.11 20.13 15.12 22.18 21.16 15.15 5.10 10.14 10.22 8.17 7.21 38.18 37.16 18.14 15.14 21-14 24-22 19.22 26.33 10.17 16-33 15-21 7.22 Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Aantooi voor admini stratie en redakue: GEDEMPTE POL 6 l’eletoon 3005 (05150) b.g.g 4091 Velocitas ZAC Rood Geel Neptunia Hengelo Oosterparkers Alcides Bome DOS T9 Quick ’20 Emmen WW Sneek 6 5 4 3 4 3 4 2 2 2 2 2 1 1 1 1 1 3 3 4 3 4 4 4 5 6 7 6 6 6 5 5 3 3 3 2 2 2 4 4 3 2 3 4 5 3 1 4 3 0 1 1 2 3 3 2 3 4 5 4 5 16 14 12 11 10 9 8 7 5 5 4 3 9 10 9 9 9 9 8 9 8 8 8 8 2 3 4 4 2 2 0 4 3 3 2 1 2 9 9 9 9 9 9 10 10 10 8 9 9 Ad verten tiepnj» 15 et pet mm. 8d contract (handelaadv.) ager. Xbonnementtpnj» t 5,— jer halt |aar. Franco per 5O»t f J.75 per half tear. Giro 8 5 0 7 4 8 ten nam» ran Sneeker Nieuwsblad. Aan het slot van de bijeenkomst sprak Wiebe een dankwoord. Hierin zei hij, dat ze slechts t.o.v. de boer en het vee bij de School Technische Dienst maar zijn commandant kolonel D. A. N. Mar. gadant verleende hem drie dagen pres, tatie-verlof voor zijn moedig optreden. Tevens kreeg hij een boekje aangebo. den („De vleespotten van Egypte”), waarin de commandant een persoonlijk woord schreef, „Toen de jongens het hoorden, zo vertelde hij ons, „waren ze allemaal jaloers. Vanwege die drie da gen verlof natuurlijk. Ook wilden ze me nog voor de troep hebben, maar voor die eer heb ik bedankt. Ik ging trouwens net met verlof”. o Naast de Aann. Mij Friso werkten aan de bouw o.a. nog mee de firma Lucas de Vos (schilderwerk), G. Sik- ma (loodgieterswerk en sanitair), M. Troelstra (verlichting), Fa Feenstra, Groningen-Heerenveen (centrale ver warming), E. Metz (vloeren en stoffe ring), fa Mous, Bakhuizen (ijzercon- structies), de heer Buikstra, Grouw (naamletters en doopvont). Advies voor de verwarming verleen de het Ingenieursbureau Wiecherink te Haren, voor de accoustiek Ir C. W. van Dorsser te ’s-Gravenhage. Gistermorgen is in de kerk de eerste dienst gehouden, waarin Ds C. G. Wie gers voorging. zoontje Wytse van de brand op de hoog, te gesteld, maar vond de gedachte aan brand zo absurd, dat hij dacht dat de jongen hem maar wat wijs maakte. Toen hij echter ging kijken en de boerderij in vlammen zag staan, wilde hij onmid- delijk helpen, maar zijn dochter en Wie. be waren hem al voor geweest. „Alles was al voor elkaar”, zei hij, alleen met het naar buiten brengen van het meu bilair heb ik nog geholpen”. Hij vond het prachtig, dat Wiebe en zyn dochter deze hulde ontvingen. Ze hebben het zeke.’ verdiend. Prestatie-verlof Ook Wiebe, die momenteel in militai. re dienst is bij het artillerie.onderdeel Van Essen, heeft het verdiend. Op ’t ogenblik ligt hij in Utrecht in opleiding OFFINGAWIER. Donderdag jl. hield de damclub D.E.Z. alhier een simultaan wedstrijd, die verzorgd werd door de heer K. Krot uit Sneek. Aan de 16 borden wist de heer Krot 10 partijen te winnen. Hij verloor tegen de jeugdige dammer J. Oudega en H. Twijnstra en speelde remise tegen R. Akkerman, M. Hielkema, Tj. Betten en J. Hiemstra. fêltjes met vlekvrije bladen, kan plm. 240 personen bevatten. In een van de wanden is een aantal ruime kasten aangebracht en op een andere een projectiescherm geschil derd. Voorts vindt men hier nog een rui me kamer voor de Kerkeraad, een keu rig ingerichte keuken, een royale gar derobe en het sanitair. De verwarming in dit gedeelte ge schiedt met gaskachels, de kerk wordt centraal verwarmd met oiestook. Zoals dr. Hofstra in zijn toespraak mededeelde, ligt het in de bedoeling de zaal (en) vooreerst voor de eigen v lenigingen te bestemmen. Wellicht échter zullen in de toekomst ook an deren er gebruik van kunnen maken. Ook is men nog voornemens een wo ning voor de koster-concierge te bou wen, waarvoor reeds een terrein is ge reserveerd. De door deze fusie nieuwgevormde af deling „Zuidwesthoek” van de Kon. Schippersvereniging „Schuttevaer”, die thans 101 leden telt, hield zaterdagmid dag haar eerste vergadering in het hotel „De Vrouwe van Stavoren” te Staveren waar het bestuur werd uitgebreid met de heren A. de Groot en J. Zwaan, beiden te Staveren. Volgens het jaarverslag van de secre taris, onze stadgenoot A. Visser, was het afgelopen jaar voor de schipperij niet zo goed als 1959, maar toch bevredigend met uitzondering van het Noor den. Door het toenemen van het massa- vervoer staat de kleine vaart hier voor een bijna onmogelijke taak. De sluis te Staveren Het voornaamste van de vele proble men en wensen, welke steeds naar voren kwamen, was wel de klacht over de gemeente Sneek, die zich - in tegenstelling tot alle andere ge meenten in de Zuidwesthoek - ont houden heeft van medewerking aan vernieuwing van de sluis in Stave ren. Besloten werd dat hierover nog maals contact met het gemeentebe stuur van Sneek zal worden opgeno men. Er werd o.a. ook geklaagd over de tij den waarop in Sneek de bruggen ge opend zijn. Het kan voorkomen, dat een schipper drie uren werk heeft om onze stad te verlaten. Deze zaak zal wederom onderzocht worden. Hernieuwde klach ten over de misthoorn te Staveren en te Lemmer zullen eveneens onderzocht worden en zo nodig ter kennis van de betreffende instanties gebracht. Dr H. Hofstra tijdens zijn openingswoord in staat is geweest dit kerkgebouw te stichten. Hij sprak de hoop uit, dat het aan de verwachtingen zal beantwoor den en in de Sneker gemeenschap een goede plaats mag innemen. Ir Vegter, mede sprekende namens zijn collega Leeman, betoogde o.a. dat wat hier aan werk verzet is ontzag gelijk veel ;,eweest is en bracht dank aan allen voor hun goede zorgen aan de bouw besteed. Hij hield vervolgens een beschouwing over het gebouw, dat geheel aangepast is aan zijn bestem ming en sprak de hoop uit, dat het een hechte en steeds vaster plaats in de samenleving van de stad en het Sperk- hem zal innemen. Dan pas zal er ze gen op dit werk rusten. Eén grote familie De Kerkvoogdijen zijn één grote fa milie, zo betoogde de heer Gerbrandij en daarom bieden wij U onze harte lijke gelukwensen aan. Moge deze kerk tot in lengte van jaren voorzien in de eredienst van deze gemeente en velen er in opgaan om te luisteren naar het Evangelie. De eredienst is echter niet te scheiden van dank en voldoening. Daarom kon spr. zich de blijdschap en de vreugde indenken van de mensen in Sneek. Hij schetste vervolgens de taak van de Kerkvoogdij, die staat met het aan gezicht naar het heiligdom. Hij hoopt dat dit ook in deze kerk het geval zal zijn en zij eeuwenlang het middelpunt van de Christus belijdende gemeente van Sneek zal zijn. Diep respect Ook de verzekeringsmaatschappij was diep onder de indruk van wat beiden gepresteerd hebben. De directeur van het kantoor te Groningen Mr. E. J. M. de Kat bood hun ’n premievrije levens, verzekeringspolis van 500,aan, die na vijf jaar wordt uitbetaald of bij een eventueel huwelijk, benevens een pols, horloge met als inscriptie de datum van de brand. Ook kreeg Aukje bloemen aangeboden. Bij het aanbieden van de geschenken merkte de heer De Kat op, dat hij diep respect heeft voor hun moe. dig en kordaat optreden. Niet iedereen bezit op zo’n kritiek moment de tegen, woordigheid van geest om het vuur .n te rennen en de dieren los te snijden. Maar Aukje en Wiebe deden dit wel! Het drukt een stempel op de presta ties van de jeugd en in ’t bijzonder van de Friese. Het oude gezegde „Sizzen is neat, mar dwaen is in ding" doet hier weer opgeld. Bij het aanbieden van de horloges merkte hij laconiek op: „Beide uurwerken zijn twee jaar verzekerd. Mochten jullie ze kwijt raken, dan komt er spoedig weer een nieuw”, wat de aanwezigen een spontaan gelach ontlokte. Ook de heer F. v. d. Meulen, inspec. teur voor Friesland sprak van de grote moed, die beiden tentoongespreid heb. ben. Hij was persoonlijk aangedaan, toen hij vernam hoe zij zijn opgetreden. De schade liet hij even buiten beschouwing. „Aukje heeft nog boerenbloed in de aderen", zo merkte hij op. de jonge boeren moeten maar goed uitkijken”. Zwaagwesteinde weer gelijk In de 2e klasse ging alleen de wed strijd ZwaagwesteindeHaren door. De Spontane hulp Van de heer Anema vernamen wij dat de boerderij „zonder mis” weer wordt opgebouwd. Het had hem getroffen, dat alle boeren in de omgeving en zelfs uit Urk hadden aangeboden zijn veestapel onder te brengen. De heer Wiarda h^cl dit allemaal geregeld en 's avonds wa. ren alle dieren onder dak. „Ik heb zo. veel aanbiedingen gekregen, genoeg om wel drie maal mijn beslag onder te bren. en.” (In totaal zijn één en zestig van de vier en zestig dieren, de paarden hierbij inbegrepen, uit de vlamen gered.) goal te winnen. Hierdoor schoten de Bolswarders meteen twee plaatsen om. hoog. Eigenlijk niet minder verrassend was de 4-3 zege die Olyphia in Noord. Laten we de zaak nog eens reconstru eren. Omstreeks half een die dag kwam Aukje van haar werk uit Sneek en be. merkte, toen ze de boerderij van de heer Anema naderde, dat er rook uit de schuur opsteeg. Ais een razende begon ze te fietsen en rende de schuur binnen waar ze samen met Wiebe, die de brand ook had opgemerkt, de paar, den en koeien begon ios te snijden. Me vrouw Anema, die in de keuken bezig was werd gewaarschuwd, waarna men de brandweer belde, die direct uitrukte. Zoals u al weet bleef alleen het woon, huis, dat overigens veel waterschade opliep, gespaard. De schuur brandde volkomen uit. (Nog steeds brandt het hooi en de vader van Aukje houdt elke dag een oogje in het zeil). Misschien herinnert u zich nog de grote brand op 27 december van het vorig jaar, waarbij de grote schuur van de boerderij van de heer Jelle Anema te IJs- brechtum in vlammen opging. En misschien herinnert u zich ook nog het kor date optreden van de 17-jarige Aukje Bos en de 20-jarige Wiebe v. d. Eems, die met behulp van nog enkele anderen er voor zorgden dat vrijwel het gehele beslag vee kon gered worden. Dat twee hokkelingen en een kalfrier weer in het vuur terug renden en de dood vonden, konden zij niet verhinderen, maar toch komt hun vooi dit resolute optreden oprecht hulde toe. Hulde, dat vond de verzekeringsmaatschappij „De Nederlanden” van 1845, die een gedeelte van de geleden schade moet vergoeden ook. En daarom had de directie besloten deze beide jonge mensen in de bloemetjes te zetten. Dit ge beurde vrijdagmiddag in Hotel de Wijnberg, waar ook een groot aantal pers mensen en fotografen aanwezig was, die het tweetal zijn belevenissen van die dag nog eens liet vertellen. Onze eerbiedwaardige Martinikerk, die al vele eeuwen lang de gelovigen bin nen haar witte muren ontving, doch al sedert vele jaren te weinig bezoekers een goede zitplaats kon bieden, heeft een frisse en jonge hulp gekregen: de Ichthus-kerk in het Sperkhem, die een deel van haar taak gaat overnemen. De geboorte van het jonge wicht heeft wel wat lang op zich laten wachten, maar vrijdagmiddag was toch het plechtige en tegelijk vreugdevolle ogenblik aangebroken waarop het ten doop kon worden gehouden en in de grote familie kring opgenomen. Ook vele goede buren en vrienden waren hierbij aanwezig, die blij waren met de blijden en de jonge telg de beste wensen meegaven op haar, naar allen hoopten, lange levensweg. Onder de vele genodigden bevonden zich o.a. Burgemeester en Wethouders onzer gemeente en Burgemeester Van Hout van Wymbritseradeel, de plaat selijke Herv. predikanten, hun aan staande collega Ds Vaandrager en oud- collega Van Niel, de Colleges van No tabelen, Kerkeraad en Collectanten, het Classikaal bestuur vertegenwoor digd door Ds Mr J. Schoenmaker en de heer M. H. Feenstra, de Kerkeraden van Scharnegoutum, Bozum en Deer- sum, Ds Brink te IJsbrechtum, de Prov. Ver. Kerkvoogdijen, vertegen woordigd door haar voorzitter de heer G. M. Gerbrandij te Nijland, de heren Ds E. N. van Loo én A. Atema, namens de Kerkeraad der Geref. kerk, de heer O. Schreuder, namens de Doopsgezin de Gemeente, Ds J. van Dam namens de Baptisten, de ZeerEerw. Deken C. J. Vreedendaal, de Officieren van het Leger des Heils, de architecten Ir J. J. M. Vegter en B. Leeman, alle aanne mers en leveranciers, de directeur van de Chr. Kweekschool, het Hoofd van de Koningin Wilhelminaschool en de besturen van de mannen- en vrouwen verenigingen, de Verenigingen van Rechtz. en Vrijz. Hervormden, de Zon- dagsschool-vereniging en alle jonge- ren-verenigingen. Deze werden na de opening met het zingen van Gez. 265 vs 1 en 2, gebed en Schriftlezing van Ps 84 welkom ge heten door de President-Kerkvoogd Dr H. Hofstra, die daarna een kort overzicht gaf van de bouw van de nieuwe kerk. De directe aanleiding daartoe was het tekort aan zitplaatsen in de Martinikerk, de indirecte, het feit dat er drie predikanten zijn in één kerk, waardoor het Kerkewerk onvol doende bewerktuigd was. Getracht is in het tekort aan zit plaatsen te voorzien door het in ge bruik nemen van de derde galerij en het aanbrengen van zitplaatsen achter de preekstoel, maar de andere moge lijkheden welke onder ogen werdén gezien, moesten als ondoelmatig wor den afgewezen. In de loop der jaren die aan de bouw vooraf gingen, werd de hulp ingeroe pen van Drs P. de Jong, directeur van het Sociologisch Instituut van de Herv. kerk, die de situatie ter plaatse bestu deerde en als zijn mening te kennen gaf dat de bouw van een tweede kerk zeer gewenst was en als de meest ge schikte plaats daarvoor het Sperkhem aanwees. In de vergadering van 17 januari 1949 werd in principe tot de bouw be sloten en op 10 februari van het daar op volgende jaar het bouwterrein van de gemeente aangekocht. Vervolgens werd aan Ir M. J. Vegter te Leeuwar den verzocht de bouw in studie te wil len nemen in samenwerking met de kerkelijke architect de heer B. Lee- men en na twee vóór-ontwerpen op 29 januari 1954 het derde bouwplan definitief vastgesteld en door de be treffende colleges goedgekeurd. Door verschillende omstandigheden echter kon de bouw pas op 14 april 1959 wor den aanbesteed en op 11 mei d.a.v. met het werk begonnen. Aanvankelijk had dit een vrij vlot verloop, maar in het laatste halfjaar trad door allerlei com plicaties een vertraging in, zodat de opening langer dan gehoopt was op zich liet wachten. Toespraken Burgemeester Rasterhoff sprak er zijn voldoening over uit dat de arbeid van zovele jaren thans zijn bekroning heeft gevonden. Alle moeilijkheden behoren nu tot het verleden. Namens het gemeentebestuur wenste spr. de Kerkvoogdij hiermee geluk, maar meer nog dat ze door de offers van de leden De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Friesland hield vrijdag in Leeuwarden zijn eerste vergadering in dit jaar. Hierin werden de heer Folkert- sma als voorzitter en de heren drs. A. de Boer, T. H. Huges en onze stadgenoot Th. W. Zandstra als ondervoorzitters herkozen. Naar aanleiding van een in de vorige vergadering gemaakte opmerking om trent de onvoldoende parkeerruimte bij het station te Heerenveen, deelde de voorzitter mede, dat het hiernaar inge stelde onderzoek heeft uitgewezen, dat het niet mogelijk is gebruik te maken van het in de buurt van het station gele gen terrein van de Nederlandse Tram weg Maatschappij. De Nederlandse Spoorwegen hebben evenwel deze kwes tie in behandeling genomen en zullen trachten op andere wijze in de behoefte 5*< parkeergelegenheid te voorziep. Een bij de Kamer ingekomen opmerking omtrent het onvoldoend aantal zitplaat sen in bepaalde treinen op het trajekt Staveren-Sneek v.v. weid aan de N.S. doorgegeven, met het verzoek de moge lijkheid tot verbetering van deze situatie I te willen nagaan. De NRV komt dinsdag 17 januari weer met een film, opgenomen door de eigen filmdienst onder leiding van de heer C. H. Groen, met de heer Willemstein aan de camera. Deze kleurenfilm geeft weer niet alleen blijk van vakmanschap, doch ook van artistiek inzicht, gevoel voor kleuren en compositie en vooral van be grip van wat voor de leden interessant is. Na een gezellige aanloop start de reis door de Riviera’s van Spanje, Frankrijk en Italië, in Barcelona. Ook een bezoek aan het achterland wordt niet vergeten, zodat het zeker de moeite loont deze avond bij te wonen. Trots Deze is er trots op dat zijn dochter direct in de vlammen vloog en zonder om zichzelf te denken de veestapel los. sneed. Hij zelf werd door zijn 9.jarig In de reserveklassen kwamen alleen LSC 3 en Sneek 3 binnen de lijnen. LSC 3 haalde ’n kunststukje uit door in Ber gum met 1-0 te winnen van de Bergum- reserves, doch Sneek 3 moest in de reser ve 3e klasse A met 2-1 de eer aan de Lemster reserves laten. raakte hierdoor weer een punt op Jub. bega achter. Jubbega Zwaagw .einde Harlingen Gruno Nicator Haren GRC Vako Frisia FVC LSC Achilles wolde op Steenwijk behaalde. Ook de Noordwoldenaren schoven hierdoor twee plaatsen in de goede richting. Stanfries Friesland Steenwijk GAVC Black Boys Emmeloord De Kooi Olyphia RES MKV Oosterwolde WZS RES zorgde voor een verrassing. klasse A zorgde RES voor bijzondere verrassing door de uit. wedstrijd tegen de Kooi met de oneven Door de slechte weers- en terreinom- standigheden was de voetbaloogst deze zondag niet bijzonder groot. Slechts vjjf wedstrijden vonden in de amateursector doorgang en in Sneek werd zelfs hele maal niet gespeeld. In de le klasse B behaalde DOS T9 een 2-2 gelijk spei tegen Borne, waar door belde clubs zich verder van hekke- sluiter Sneek dlstancieerden. Quick ’20 bleef thuis met 3-1 de baas over WW en hierdoor plaatsten zjj zich WW bleef in de buurt Hedenmorgen is er een storing ontstaan in de watertoevoer naar onze stad, die te wijten is aan een breuk in de persleiding van de I.W. G.L. bij de Jeltesloot. Hierdoor is, tot schrik van alle huisvrouwen de druk volledig weggevallen. Het herstel van de leiding kan wel enige dagen duren, zodat de burgerij van Sneek en omgeving wordt verzocht zo zuinig mogelyk met water te zijn. Donderdagmiddag is plotseling Rotterdam onze oud-stadgenoot pastoor G. W. Lampe, van het Steiger van de Maasstad aan een hartverlamming over leden. Hij werd hier op 16 oktober 1913 ge boren en- in 1938 tot priester gewijd, waarna hij eerst kapelaan in Utrecht en Amsterdam werd. Ook was hij enige tijd procurator van de Nederlandse provincie der Dominica nen en werd hij m 1910 benoemd toe moderator van de Antilliaanse studenten in ons land. Eveneens werd hjj in dat jaar benoemd tot bouwpastoor van de nieuwe kerk in Rotcerdam.centrum, welke in 1960 is geconsacreerd. van de kerk biedt plaats aan plm. 300 personen, voor L. 1—1 122 De overdracht Dr Hofstra sprak woorden van dank tot Ir Vegter en zijn staf die aan alle wensen van de Kerkvoogdij hebben voldaan en dankte eveneens de Aann. Mij. Friso en haar personeel, waarbij hij ook de prettige verhoudingen roem de waaronder gewerkt is. Verder sprak hij zijn erkentelijkheid uit jegens de kerkelijke gemeente voor haar bijdra gen en geschenken en de grote en zeer grote giften die totaal 114 ton hebben opgebracht. De medewerking van de Boerenleenbank die een kleine geldle ning verstrekte was ook zeer prettig. Er zijn voor de financiering nog wel twee sluitposten overgebleven, maar ook dat zal wel in orde komen. Het bouwen van een kerk is n.I. vooral een zaak van geloof. Spr. dankte ook voor de ontvangen geschenken, waaronder het eikenhou ten kruis, een knielbank, de Staten bijbel uit 1730, het kleed voor de Avondmaalstafel en de lessenaar, en ‘eveneens voor de medewerking van de koster de heer F. Verf, die, naar ge hoopt wordt, ook verder zal voldoen aan de hoge verwachtingen welke van hem gekoesterd worden. Hierna gaf spr. een beschouwing over de symbo liek van de zeven ijzeren pilaren in het kerkgebouw, de plaats van de kan sel in het Liturgisch centrum tussen de Avondmaalstafel en het Doopvont, de vorm van het dak (twee gevouwen handen), het kruis en de kroonlampen, volgens allen een combinatie van een voud en schoonheid. Tenslotte wees Dr Hofstra er op. dat 30% van de be volking in Friesland buiten-kerkelijk is. Dolende schapen dus. Alle kerken hebben hier een apostolaire taak. Daarom deed hij een beroep op alle aanwezigen christen-soldaat te zijn voor de herkerstening van ons volk, waarna hij het kerkgebouw aan de Gemeente overdroeg. ning van de kanselbijbel een predika tie hield, waarin hij de naam van de kerk en de symboliek van de vis ver klaarde. Vele sprekers voerden daarna nog het woord, t.w. M. Feenstra, Ds van Loon, Ds van Dam, Deken Vreeden daal, Ds J. J. Kalma namens de Ver. van Vrijzinnig Hervormden, Ds Vaan drager, de heer W. Nautfi namens de Ver. van Rechtz. Hervormden en tot besluit door de heer K. de Jong na mens de Kerkeraad en de Ouderlin gen, die o zo dankbaar zijn voor de steun bij de bouw van deze kerk ont vangen. Ds Wiegers ging vervolgens voor in dankgebed, waarna de bijeenkomst met het zingen van Gezang 132 vs 3 gesloten werd en allen zich naar de naastgelegen zaal begaven waar de thee wachtte. Bij het bezichtigen van het kerkge bouw valt, nadat men dit via een ruim plein en portaal is binnengetreden, di rect het' oog op de verlichting, die ge heel uit heldere glazen bollen bestaat. Ook de twee grote kronen welke in het hoge puntige dak zijn opgehangen, zijn elk uit negen zulke bollen samen gesteld, die allen vijf of meer kleinere lampen bevatten, welke een goud kleurig licht uitstralen, aan de ene zij kant afgewisseld door zilveren stra ling. Het benedengedeelte wie in het midden tweemaal veertien langwerpige, van Frans eiken hout vervaardigde banken zijn ge plaatst. Ook de betimmering van het interieur'’ is van eikenhout. De preek stoel echter van teak, het plafond on der de galerij van grenenhout. Op de galerij staan eveneens banken, afge wisseld met moderne stoelen, welke samen aan zo’n 150 kerkgangers zit plaats bieden. Tegen de achtermuur is een ruim podium gebouwd, het Liturgisch cen trum, waarop twee ouderlingenbanken zijn geplaatst, de fraaie in strakke lij nen uitgevoerde preekstoel, rustende op een marmeren zuil, en een altaar met ingelegd tafelblad. De knielbank en het Doopvont moeten nog worden geplaatst. De ramen, die hoog in de muur zijn aangebracht, kunnen gemakkelijk worden geopend en zorgen overdag voor een prettig aandoende verlich ting. De vloer, voorzien van een inge bouwde verwarming is bedekt met colovinyl, omgeven door een brede rand van natuursteen. De ingang on der de galerij en hét portaal zijn be vloerd met basaltinetegels. Vergaderzaal Naast het kerkgebouw en door een grote harmonicadeur daarvan geschei den, bevindt zich een ruime vergader zaal, die ook in drie kleinere zaaltjes kan worden gesplitst. Deze zaal, even eens zeer modern ingericht en gemeu bileerd met opklapbare stoelen en ta- X X?»

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1