'[^agenda J Waterpoort-krabbels A. Schurer kreeg de gouden draagspeld van het Ned. Roode Kruis Nieuwe jachthaven voor 300 schepen BUITENLANDS OVERZICHT 1 door Speurder ••V en van Waar blijft Sneek? Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJ 1ST 116e jaargang no. 4 DRiJFHOUTS NIEUWSBLAD Stakingen in België duren voort V amor-rijexamen Geslaagd Om de Friese damtitel Echtpaar bedwelmd door kolendamp Oliebollen-actie voor kerkrestauratie Watersporthotel in Oudega-W. ■''és Weer grote belangstelling voor VARA-speelgoedactie Gaf meer dan veertig maal zijn bloed voor zieke medemensen Donderdag 12 januari 1961 Drachten gaat met zijn tijd mee Compleet met parkeerterrein voor 400 fietsen en 70 auto’s F X wél i 7 AMICITIA Amerika en Cuba 7.30 uur. Meerderheid voor De Gaulle Laos Herinneringen ternaat Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE PUL 6 L'eleioon 3OU5 05150) D.g.g 4091 Hedenmorgen heeft zich op het terrein van het gemeentelijk Gasbedrijf aan de Aimastraat in een van de wagens der n.v. „De Toevoer” te Meppel, welke fir ma hier o.m. zinkers legt voor de water leiding, een geval van kolendampvergif. tiging voorgedaan. Het betrof hier de 56-jarige heer Aan de Wiel en zijn echt, genote, die in bewusteloze toestand door enige werklieden in bed werden aange troffen. Onze stadgenoot de heer K. de Boer slaagde aan de rijks universiteit te Gro ningen voor het kandidaatsexamen Ge neeskunde XI A. Te Leeuwarden slaagde gisteren voor het rijexamen van de Stichting Vamor onze stadgenoot de heer S. Zijlstra. zondag 15 jan. ’s morgens 10.30 uur bijeenkomst Hum. Verbond. Spreek ster mevr. GroenmanDeinum. Zaterdag 14 jan. Schutjassen in Café „De Lege Geaën'’ te Terzool. Aanvang Woensdag 18 jan. ’s avonds 8 uur in Restaurant „Onder de Linden”, Chr. Emigratie Centrale: Voorlichting Emi gratie. Sprekér de heer J. v. d. Vliet uit Trenton, Ontario. Zondag 15 jan. Zaal Piso ’s morgens 10.30 uur. Lezing Dr. W. J. Jong van Heemstede over het Rassenvraagstuk voor de Vereniging tot bevordering van zelfstandig denken. Woensdag 18 jan. Kunst Aan Allen, Toneelavond met Toneelgroep Theater Arnhem. Amicitia, aanvang 8 uur. Verse bunt MAANDAGS en DON DERDAGS Het complex komt te liggen ten zui den van de bestaande schiphuizen en zal tevens een ruim parkeerterrein voor 400 fietsen en 70 auto’s bevatten. Verder komt er nog een kleine helling voor het te water laten van boten en is in de Draeit een eilandje ontworpen, bestemd voor het optuigen van schepen en ’t dro gen van de zeilen. De totale kosten worden begroot op bijna 350.000 gulden, waarvan het ren dabele deel op f 130.650,- is gesteld, zo dat men wel graag groter zag. Er is geregeld verloop door vertrek en het is zeker in het belang van de zieken dat men steeds de beschikking heeft over een groot aantal donors. Mogelijk wekt het voorbeeld van de heer Schurer ook anderen tot deze daad van naastenliefde. En dat het ook een grote persoonlijke voldoening geeft voelt men als men de heer Schurer hooit spreken over de bloedtransfusiedienst van het Ned. Roo de Kruis dat ook uw Roode Kruis wil OUDEGA-W. De heer R. Wassenaar alhier heeft zijn café verkocht aan de heer S. Kalksma te Den Haag, die het bedrijf op 1 maart overneemt en van plan is het uit te breiden tot een water- sporthotel. Er staan echter nog meer plannen op stapel om ons dorp tot een watersport- centrum in de Zuidwesthoek te maken. Advertentieprij» 15 p«r mm. 3i| contract fhandelaad».) a get 4bon nemen upriji t 3,— per halt jaar. Franco per oost t 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name »an Sneeker Nieuwsblad. Donderdag 19 jan. te 8 uur film: Man nen in het wit. Een gedeelte van de opgezweepte ma nifestanten is in betoging door de stad getrokken en heeft zich te buiten gegaan aan vernielingen. De betogers wierpen barricaden op en er volgden gevechten met rijkswacht en militairen. Er vielen gewonden en over de honderd personen zijn gearresteerd. In de vergaderingen van de socialis tische vakbond, het socialistische bestuur en de fractie gaat het nu hard toe, want de gematigde elementen zouden zeker gebruik willen maken van de mógelijk heden tot een eervolle aftocht. De felle Renard, die een radicaliserende invloed op de massa heeft, wil daar niet van weten. Zelfs de dreiging de onderhouds diensten stop te zetten heeft hij her haald, terwijl een intrekking daarvan als toenadering gevoeld zou zijn. Renard is nog verder gegaan. Hij heeft de socialis tische kamerleden in een moeilijk parket geplaatst. Zijn betoog is, dat de kamer- De werklieden liepen vanmorgen langs de wagen van het echtpaar, dat nog slechts enkele dagen in Sneek vertoeft en klopten op de deur om de man en de vrouw te waarschuwen. Zij hoorden de man „ja” antwoorden en vertrouwend dat de heer Aan het Wiel direct wel zou komen, gingen ze aan het werk. Omstreeks half tien was de man er echter nog niet en omdat men de zaak niet vertrouwde ging men naar de wa gen om te kijken waar hij bleef. Men vond de deur nog gesloten en op hun roepen, kregen zij geen antwoord. Donderdag 12 jan. t.e.m. maandag 16 jan. iedere avond te 8 uur en zondag, middag te 5 uur film: Mein Kampf. Zondagmiddag 15 jan. te 2.30 uur film: Het boek der wildernis. Op ‘t ogenblik is men bezig met de uitvoering van de plannen het voor malig gymnasium- gebouw in te rich ten als B.B.-cen- trum. Ook zullen de schoolarts en schooltandarts, die De Leeuwarder Courant meldde dins- dat er f 218.500.- overblijft. Dankzij de dag, dat het rijk subsidie heeft toegezegd voor het aanleggen van een jachthaven bij Buitensvallaat bij Drachten. Dit plan dat al enkele jaren oud is en gisteravond in de gemeenteraad van Smallingerland werd aangenomen, omvat twee haven kommen. De eerste biedt een open lig plaats voor honderd schepen, om de an dere zullen schiphuizen worden ge bouwd, waarin ongeveer tweehonderd kunnen worden ondergebracht. Het is echter nog niet te laat. Als overheid en particulieren de handen ineen slaan om in de kortst mogelij ke tijd een royale jachthaven te stichten met een voldoend aantal schiphuizen en proberen daarvoor eveneens subsidie van het Rijk te krijgen, dan kan een deel van het verloren terrein worden teruggewon nen. Zaterdag 21 jan. Volleybalwedstrijd Ne derlandBelgië in „Ons Gebouw”, Westersingel. Aanvang 7 uur. De spanning in België neemt na de rede van Van den Acker wel iets af, maar de grootscheepse stakingen, die voorname lijk in Wallonië gehouden worden, duren nu al drie weken en juist toen er eind vorige week aanwijzigingen waren, dat de actie kans had te gaan aflopen, o.a. door het aan de dag treden van verschil len van mening in de socialistische gele deren, veroorzaakte een nieuwe uitbar sting in Luik nieuwe spanning. Renard, de leider van de stakingsactie, die zich, zoals men zich zal herinneren, richt te gen de zg. eenheidswet, die een vrij ster ke bestedingsbeperking inhoudt, haa hier vrijdag een rede gehouden vol drei gementen. Renard wilde de staking voortzetten en dreigde, dat de stakers ook de onderhoudsdiensten in de zware industrie, zoals het leegpompen van de mijnen en het onderhouden van de vu ren in de hoogovens, zouden stopzetten als nieuw wapen tegen deze eenheids wet, die volgens Renard bedoeld is om Wallonië in zijn bestaan te treffen ten gunste van Vlaanderen. Hij voorzag, dat door de eenheidswet de industrie naar het .Noorden zou trekken. Bij Van Haren verkocht men gister morgen in de portiek.... klompen. Speurder zag nl., dat een loopjongen, die bij deze winkel een bestelling moest afleveren, voor het naar bin nengaan zijn klompen uittrok en.... ze neer zette in het schoenenrek. Te ruggekomen trok hij ze weer doodge moedereerd aan en stapte op zijn fiets, een aantal huismoeders stom verbaasd achterlatend. Toen men de deur opende vond men het echtpaar in bedwelmde toestand in bed liggen. Dokter Lofvers werd di rect gewaarschuwd, die onmiddellijk ar. riveerde en kolendampvergiftiging con stateerde. Nadat de politie hiervan in kennis was gesteld, werden de slacht, offers in allerijl naar het St. Antonius Ziekenhuis vervoerd. Later bleek hun toestand redelijk te zijn. SNEEKER NIEUWSBLAD Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Uit Laos komen nog verwarde berich ten over de strijd in het noorden van het land. Wel van belang is, dat Amerika blijkt af te zien van het aanvankelijke voornemen ten gunste van de rechtse regering tussenbeide te komen, op grond van het feit, dat de communistische troepen van de Pathet Lao van Russi sche en Noord-Vietnamese zijde steun ontvangen. Men hoort ook weinig meer over Noordvietnamese strijdkrachten, die in Laos gesignaleerd zouden zijn. Wij vertellen nl. helemaal geen nieuws als wij schrijven dat het tekort aan goe de ligplaatsen en schiphuizen hier zeer groot is, wat nog verergerd is door het opheffen van de schiphuizen van Erven Feenstra aan de Houkesloot en straks nog groter wordt als ook die in het Spoordok ontruimd moeten worden. Verschillende provinciale bladen heb ben dezer dagen ook op deze bedroeven de situatie gewezen in verband met het gouden jubileum van de N.V. Sneeker Jachthaven. Het Vrije Volk ging daarbij wel over de schreef door haar verhaal te illustreren met een foto van de oude aftandse bootjes welke sinds jaar en dag in de Westersingel te koop liggen en dus niet tot de Sneker pleziervloot gerekend mogen worden, maar hun critiek dat Sneek te kort is geschoten en zich daar door door andere watersportcentra heeft laten overvleugelen, is helaas juist. Ook de Sneeker Jachthaven gaat hierbij niet vrij uit. Had men indertijd geluisterd naar de stem van hen die aandrongen op aankoop van het terrein waar later de Jachtwerf van Ids Hospes is verrezen en geen gehoor gegeven aan ongegronde pessimistische beschouwingen over de ontwikkeling van de watersport, dan zou men alle gelegenheid voor verdere uit breiding van de haven en van het aan tal schiphuizen hebben gehad. Finan- éieel zou dat toen stellig mogelijk zijn geweest, eventueel met medewerking van de gemeente. Maar ook die hulp heeft men uit een o.i. overdreven zucht naar zelfstandigheid nimmer willen aan vaarden. Een aanbod in die richting werd hooghartig van de hand gewezen. Maar had van het gemeentebestuur niet meer verwacht mogen worden dan een aanbod van f 9000,- voor sanitaire en enige andere voorzieningen? Wat in Leeuwarden gebeurd is en in Drachten staat te gebeuren, had, na overleg met alle instanties welke bij de watersport betrokken zijn en bij allen die er belang bij hadden dat onze stad het watersport- centrum in Friesland gebleven was, ook hier gekund. Tja, Speurder vindt dat er veel te zeggen valt voor een dergelijk lucht kasteel in de vorm van een Euromast, zoals die in de Maasstad is verrezen. Maar of “Sneek nu wel de geschikte plaats is ’n dergelijk bouwwerk op te richten. Zouden we dan niet te chau vinistisch zijn? En het Waagplein? Er is al lang een andere bestemming aan gegeven: parkeerterrein! Op ’t ogen blik is men bezig met het aanleggen van een stootrand, nadat ook bij „On der de Linden” het trottoir is door getrokken. In totaal zal er nu plaats komen voor ongeveer dertig auto’s en witte strepen op de bestrating zullen er voor zorgen dat de wagens niet scheef staan geparkeerd. Eind deze week zal het werk een heel eind ge vorderd zijn. Ja, geachte oudfe?) Sneker, zo zijn Uw plannen in de grond geboord. Maar eerlijk gezegd, lijkt Speurder deze oplossing ook wel de beste. Een soort Euromast met winkels en een restauratie in Sneek? Neen, dat zou niet staan! Vorig jaar hebben de bewoners aan de Kerkhof slaan de klacht geuit, dat zij dagelijks te weinig licht en te veel stank kregen. Aan de te grote hoe veelheid stank is nog niets veranderd, doch aan het verlangen naar meer licht, is de gemeente tegemoet geko men. Deze week zijn tenminste een twintigtal bomen aan deze straat ge rooid, waarvan U hieronder een plaatje ziet. En nu maar hopen dat dit het gewenste resultaat zal geven. Wij horen wel eens geruchten dat er in deze richting iets gaande is, ook al in verband met de door de gemeente ge dachte open haven naast het Burgemees ter de Hooppark, maar naar buiten blijft het angstwekkend stil. Laat men daarom die stilte verbreken en de plannen, als ze er zijn, openbaar maken. Het belang van In Frankrijk en Algerije is zondag een referendum gehouden. De vraag werd gesteld of men het eens was met de zelf beschikking, die De Gaulle aan Algerije wil geven en of men accoord ging met een voorlopige verandering van de Al gerijnse instellingen, die een grote mate van autonomie zou inhouden en in feite vooruit zou moeten lopen op het Alge rijnse Algerije. Van het aantal geldig uitgebrachte stemmen was in Frankrijk zelf 75,3% ja en 24,7% neen. Het aantal onthoudin gen was groter dan bij het vorige refe rendum over de grondwet, dat in 1958 is gehouden, nl. 22,5 tegen 15,4. Aangezien de communisten en de on af hankelijk-socialisten aangeraden had den neen te stemmen, evenals de rech terzijde, valt het op, dat het aantal neen stemmers ter rechterzijde gering is ge bleven, want er zijn maar nauwelijks een half miljoen neenstemmers bijgekomen. Het aantal ja-stemmen is twee miljoen lager. Velen ter rechterzijde zijn dus in de onthouding gevlucht. Maar daarmee is tevens aangegeven, dat de rechterzijde de parolen van de leiders niet gehoor zaamt en dat zodoende de vrees voor een sterke rechtse oppositie, waarop het le ger zou kunnen steunen, weggenomen is. In Algerije zelf heeft maar 60% van Zaterdagmiddag a.s. wordt te Roorda- huizum een aanvang gemaakt met de jaarlijkse voorwedstrijd om de Friese damtitel. Voor de SDC hebben ingeschreven Th. Koopman en H. de Boer, terwijl Nico v. d. Werf voor het jeugdkampioenschap heeft ingeschreven. Voor de damclub „Eensgezindheid” te Woudsend neemt deel S. Reekers en voor de jeugdgroep H. de Vries en J. Pruik- sma. De heer Schurer, genoeglijk bespraakt als altijd, haalde veel herinneringen op. Het was op 5 maart 1936 dat zijn broer Anne voor de eerste maal bloed afstond voor een patiënt. Enkele dagen later stond hij zelf met drie broers voor Dr. Schreuder met het aanbod een zeer ernstige patiënt met hun gezond bloed te helpen. Helaas kon dat in dit geval niet, maar enkele dagen later werd er voor de eerste maal een beroep op hem gedaan. De eerste vier jaren gaf hij herhaaldelijk iets van zijn reddend bloed aan zieke medemensen, pas daarna kwam de dienst officieel aan het Roode Kruis en werden dus ook de donors ge registreerd. De heer Schurer kan zelf niet precies opgeven hoe vaak hij in de eerste vier jaar geholpen heeft, maar zeker moet men bij de 40 officiële bloedgevingen nog wel 10 bij tellen. „Onze dochter heeft al meer dan 25 keer gegeven”, vertelt mevrouw Schu. rer trots, „en onze zoon doet het ook geregeld”. Denkt men hierbij ook aan de broers van de heer Schurer dan weet men dat deze Sneker familie veel voor de mede mens over heeft. „In die eerste jaren kregen we een grote kom koffie en dik gesmeerde broodjes om op verhaal te komen”, lacht de heer Schurer. „De bekende „Frans van het ziekenhuis” kwam me wel eens haastig halen voor een geval. Hij is er altijd zei men, en ik stond ook altijd klaar, ging direct mee en heb het steeds graag gedaan. 4 november ’60 heb ik voor 't laatst bloed afgestaan”. „Omdat wij het welletjes vonden”, lachte dokter Feenstra, die vertelde dat men hier in Sneek nu de beschikking heeft 'over zo’n 900 donors, een aantal zijn. OUDEGA-W. Al geruime tijd bestaan er plannen het interieur van de her vormde kerk alhier op te knappen/ Leden van de meisjesver. „Dorkas” hebben de eerste stoot gegeven tot de restauratie door een oliebollenactie te houden. Dit is al een succes geworden. Er werden 7500 oliebolen verkocht, die netto f 525,- opbrachten. Omdat u nu veertig keer officieel bloed hebt gegeven, hebben wij u bij het hoofdbestuur voorgedragen voor de hoogste onderscheiding welke het Ned. Roode Kruis voor deze prestatie kent: de gouden draagspeld met oorkonde. Het is een ereteken dat u mag dragen voor uw onbaatzuchtig betoon van naastenliefde. Ik mag u de dank over brengen van de Centrale Commissie en het Is mij een eer u deze speld, die slechts zelden wordt uitgereikt, op de borst te spelden.” Onder het applaus van de aanwezigen nam de heer Schurer de speld in ont vangst en samen met zijn echtgenote die een bloemstukje kreeg, las hij de fraai uitgevoerde oorkonde waarop met sierlijke letters geschreven staat dat het Ned. Roode Kruis de heer A. Schu. rer de draagspeld heeft uitgereikt als blijk van zeer grote waardering voor het in belang van de bloedtransfusie bewe zen diensten. Getekend door voorzitter en directeur en voorzien van het nummer 40, een bewijs dat de speld inderdaad maar zeer zelden wordt uitgereikt. De heer Schurer dankte dokter Feen. o*nz*e ’stad ïaat' geên verder uitstel toe. stra en het bestuur van het Ned Roode „Wij vinden dus dat u nu uw bloed zelf moet houden”, zei dokter Feenstra met humor. „U weet van geen ophouden maar wij hebben er een punt achter ge zet. Als leider van de bloedtransfusie dienst voor Sneek en de Zuidwesthoek ben ik er trots op u te mogen toespre ken. Toen de dienst hier in ’35’36 voor het eerst onofficieel optrad was u een van de eerste bloedgevers. De dokters waren toen nog aangewezen op enkele mensen in de stad, op wie men als het nodig was een beroep kon doen. Veel van deze mensen zijn uit de dienst weg gevallen, hun namen zijn vergeten, maar in uw persoon willen wij hen huldigen die in alle stilte hun mensenplicht heb ben gedaan. Wij kennen vele donors uit uw zo bekende Sneker familie. Kruis, waarna dokter L. J. Roghair, voorzitter van de afdeling, nog waarde rende woorden sprak en de leiding van de bijeenkomst in handen nam. Dinsdag 17 jan. Filmavond Ned. Reis Vereniging in zaal Piso. Aanvang 8 uur. J tot nu toe de be schikking hebben over een vertrek in het Cruycebroe- dershof, hier een plaatsje vinden en wordt er een informatiebureautje van V.V.V. in gemaakt. Op de eerste ver dieping komen o.a. vertrekken voor kleine B.B.-groepen ten behoeve van cursuswerk, voor grote groepen, die instructief B.B.-werk doen en voor ’t vertonen van films e.d. De zolder zal voor materiaal berging worden inge richt. De kosten van deze algehele verbouwing belopen ongeveer ‘n ton. Elders in dit blad maakten wij melding van het besluit der gemeente Smallin gerland een nieuwe jachthaven voor driehonderd schepen, compleet met par keerterrein voor fietsen en auto’s bij Drachten aan te leggen. Wij deden dit om aan te tonen, toe krachtig in andere watersportgebieden de belangen- van de watersport worden voorgestaan. Voor de betrokken water sporters is dat verheugend, maar direct doemt de vraag op of wat in Drachten kan, ook in Sneek mogelijk is. ’9 j het aantal stemgerechtigden zijn stem uitgebracht. Van het totale aantal stem gerechtigden heeft 18% neen gestemd en 39% ja. Dat zijn vermoedelijk uitsluitend de Europeanen geweest. De ja-stemmers moet men zoeken bij diverse legeronder delen en de Mohammedaanse bevolking, die onder pressie van het leger naar de stembus is gegaan. Dit laatste vooral op het platteland, want in de steden was het aantal Mohammedaanse kiezers uiter mate gering. Zij onthielden zich, zoals het Bervrijdingsfront had aanbevolen. Men dient nu op volgende stappen van De Gaulle te wachten. Vele waarnemers zijn van oordeel, dat hij de onvermijde lijkheid van politieke onderhandelingen met het Bevrijdingsfront inziet, zonder dat het eerst tot een wapenstilstand zal komen. subsidies behoeft de gemeente echter maar f 22.844, neerkomende op rond f 1850,- per jaar, te betalen. Voor de dekking hiervan zal een be roep gedaan worden op de uitkering van vier gulden per inwoner welke aan de kerngemeenten is toegezegd. Voor de ex ploitatie wordt gedacht aan een Stich ting, zoals in Leeuwarden. Dinsdagavond Is in een van de zaaltjes van Piso, de heer A. Schurer gehul digd voor een merkwaardig feit: een der oudste, misschien de alleroudste, do nor van onze stad te zjjn. Een van die mensen die graag iets van hun bloed ge ven om een zieke medemens te helpen. De heer Schurer heeft dat geen tien of twintig keer gedaan, nee, hij heeft veertig keer gedaan wat hij vond dat zjjn mensenplicht was. Hy wil het nog graag doen, is er ook nog best toe in staat, maar een van de regels van de bloedtransfusiedienst is: geen bloed nemen van mensen boven 65 jaar en de heer Schurer is al 75! leden indien er andere middelen zijn om het doel te bereiken, deze dan maar moeten gebruiken. Daarmee drijft hij hen tot actie, terwijl het merendeel deze uit de hand gelopen actie maar zo gauw mogelijk achter de rug zou willen heb ben. Renard daagt hen nu uit iets te doen en het enige dat zij kunnen doen, en daar wordt op het ogenblik druk over gedelibereerd ,is het indienen van hun ontslag, waardoor nieuwe verkiezingen gehouden zouden moeten worden. De r.^ andere partijen zouden dat geen gekke .1 oplossing vinden, omdat zij hopen, dat de bevolking zich tot in meerderheid van de socialisten zal afwenden na de ge beurtenissen van de laatste tijd. Maar Renard hoopt ongetwijfeld, dat bij nieu we verkiezingen er een groter aantal ra dicalen in de socialistische fractie zal komen dan nu het geval is. De actie-Renard heeft ook korte met ten gemaakt met alle pogingen om op parlementair niveau toenadering te zoe ken, waartoe de koning Collard, de so cialistische fractieleider en premier Eys- kens ontvangen had. De regering kondigde maandag krachtige maatregelen aan tegen de golf van sabo tage en aanslagen. Hiertoe zijn opnieuw eenheden van het leger in Duitsland te ruggeroepen De VARA-speelgoedactie welke al sinds vele jaren tegen St. Nicolaas voor kindertehuizen en -inrichtingen van al le gezindten wordt georganiseerd, heeft ook verleden jaar weer een verheugend resultaat opgeleverd. Er kon zelfs aan meer aanvragen worden voldaan dan in 1959. Het totale aantal aanvragen om speel goed bedroeg 54.241 (vorig jaar 49.254), verdeeld over 621 instellingen. Wederom werden grote en kostbare stukken speel goed, welke onmogelijk beschikbaar konden worden voor één kind (autopeds, poppenhuizen, sjoelbakken, hobbelpaar den, dure poppen enz.) als collectief speelgoed verzonden. Geadopteerd werden 211 tehuizen (v. j. 208) met een totale bezetting van 10.739 (v. j. 10.343) kinderen. Aan financiële bijdragen werd ontvan gen f 125.332.36 (v. j. f 106.553.55), waar van f 85.044.59 werd besteed voor het aankopen van speelgoed. Ook nu kon weer als kerstgave 70 cent worden afge zonderd voor elk kind, voor wie een aanvrage om speelgoed was ingediend. Hiermede was een bedrag van f 35.831,- gemoeid. Het resterende bedrag werd aan de reserve voor volgende jaren toe gevoegd Tot de instellingen welke speelgoed ontvingen behoorde o.a. het B.L.O. In- „Zwaluwnest” alhier, met 33 kinderen dat geadopteerd was door de Ver. van Huisvrouwen te Gorredjjk en bovendien nog collectief speelgoed kreeg. Voorts werd de afdeling Sneek van Hu- manitas voorzien van speelgoed voor to taal 182 kinderen en werden twee kin deren in onze stad, voor wie een indivi duele aanvraag was ingezonden, even eens bedacht. Tussen Amerika en Cuba wil het met boteren. Fidel Castro heeft Amerika vele speldeprikken gegeven; Cuba heeft de Amerikaanse maatschappijen onteigend, waarop Amerika de invoer van Cubaan se suiker heeft stopgezet. Cuba had nu geëist, dat de bijna honderd man tellen de Amerikaanse ambassade tot elf man zou worden teruggebracht. Hierop heeft president Eisenhower de betrekkingen met Cuba verbroken. Een gebaar overi gens, waarvan men het nut nog moet inzien. De dag daarop behandelde de veiligheidsraad een klacht van Cuba te gen Amerika wegens dreiging van agres sie.. Cubaanse rapporten spraken over het ophanden zjjn van een Amerikaanse inval. Waarheid bevatten deze berichten niet, en de Veiligheidsraad is ook uiteen gegaan zonder een besluit te nemen. Op zichzelf is het natuurlijk voor Castro verontrustend, dat in het zuiden van Amerika grote groepen Cubanen zich min of meer aan het oefenen zijn om Castro te verdrijven. Onze stad is reeds vele malen een bron van inspiratie geweest voor schrijvers, die soms in critische, soms in loffelijke zin hun licht lieten schij nen over de aloude Waterpoort-stad. Zo ontving Speurder een epistel van een oudfe?) Sneker, die alhoewel Sneek geen Rotterdam is, toch alle lof voor Frieslands tweede stad heeft. Eén ding is hem echter een doom in het oog. Het ontbreken van een „hoge uitkijk-flat met winkels en een res tauratie in de bovenste verdieping, waar men kan uitkijken over ons on volprezen Sneeker-meer”. Als plaats voor dit unieke bouwwerk wijst hij het „gehaven de Waagplein” aan dat hij „een zieke plek in Sneek” noemt. - h

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1