Spionage in de ruimte lustrum Volledige winst voor LSC en Black Boys Oepke Santema oer de skiednis fan Toppenhuzen-Twellingea Buurt- en Speeltuinvereniging „Be Noordoosthoek” viert haar derde en IJLST WYMBRITSERADEEL van Sneek en omgeving zonder stroom Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Satellieten en kunstmanen waarschuwen en fotograferen Halve voor Sneek Burgerlijke Stand Geslaagd Gevonden voorwerpen Weer lezing en film over de kustvaart Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Maandag 16 januari 1961 116e jaargang no. a Onderlinge wedstrijden van ,,’t Filter” Nu ook Federatie van Zang koren in Wymbritseradeel Een kortsluiting in het onder- station van ’t P.E.B. aan de Groe ne Dijk alhier was de oorzaak dat hedenmorgen om 7.41 uur de elek trische stroom in Sneek en een groot gedeelte van de Zuidwest hoek uitviel. Omdat het toen nog donker was werden allerlei oude reeds lang vergeten petroleum lampen weer te voorschijn ge haald en probeerden anderen zich met kaarsen te behelpen. Oranje Vereniging Bozum Bij het P.E.B. begon men on- middellijk met het omschakelen van de stroomtoevoer, maar toch duurde het nog tot omstreeks half tien voor men in bepaalde gedeel ten van de stad weer stroom had en in de ernstig gedupeerde be drijven de arbeid kon worden her vat. Met de herstelling in het on- derstation zal echter nog wel ge ruime tijd gemoeid zijn. Door deze stagnatie moest ook de omvang van dit nummer van ons blad worden beperkt, waar door verschillende bijdragen en verslagen tot donderdag blijven overstaan. Schildwacht Fotograaf De groun Black Boys op de derde plaats Putten SNEEK van 8 t.e.m. 14 januari 1961. Oosterparkers voorbij. Eenzame hoogte de OPPENHUIZEN-UITWELLINGERGA Kantoor voor admini- stratre en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon. 3005 (05150) b.g.g 4091 Onze stadgenoot mej. G. Visser slaagde voor het diploma Duitse Handelscorres- pondentie Ass. Ze werd opgeleid door de heer J. E. Offringa Leraar Duits M.O. Ondertrouw: Antoon Eijgelaar 21 jr en Antje Berkenpas 19 jr; Frederik David Hendrik Braams 21 jr en Janna Leistra 24 jr; Jacob Brouwer 25 jr en Antje Maartje Fintelmann 21 jr; Riekele Vis ser 21 jr en Anna Wiersma 21 jr Overleden: kamp 63 jr Gaastmeer; Maar binnen niet al te lange tijd neemt MIDAS deze waarschuwende taak voor zijn rekening. MIDAS zal bestaan uit een keten van twaalf tot vijftien aardsatellieten, die in een kring om de aarde draaien. Haar baan zal daarbij zowel over de Noord- als over de Zuid pool lopen. Elk van deze MIDAS-satel- lleten heeft een krachtig infrarood op voeren de MIDAS-satellieten min of meer de taak van schildwachten uit, de SAMOS-kunstmanen zullen als ruimte- fotografen optreden. Het zijn ongeveer dezelfde satellieten in 10 9 9 10 9 9 9 10 9 10 10 10 6 5 4 4 5 4 3 3 2 3 2 2 1 1 1 1 1 3 4 4 4 4 5 5 5 6 15 14 12 12 12 9 8 8 8 7 7 7 5 10 10 10 10 10 10 10 11 11 9 10 9 7 7 6 6 6 6 3 3 3 3 2 2 7 5 4 4 4 4 2 1 1 1 2 0 2 1 1 0 O o 2 2 2 1 1 0 2 4 4 4 3 3 4 5 4 4 1 4 1 2 3 4 4 4 5 6 6 5 7 7 16 15 13 12 12 12 8 8 8 7 5 4 16 14 12 12 11 11 8 7 6 6 5 4 39—16 38—20 23—14 28—24 18— 16 17—18 19— 22 27—34 11—18 19—34 16—24 7—22 WYMBRITSERADEEL van 9 t.e.m. 14 januari 1961. 3 4 4 4 2 1 2 2 4 1 3 3 3 17—6 20—11 19—13 13— 11 19—17 17— 16 18— 17 17—22 14— 18 13— 16 15— 21 14— 20 8—16 Jubbega Zwaagw. Harlingen Gruno Haren Nicator GRC Vako Frisia LSC FVC Achilles 0 2 2 2 3 3 2 3 4 4 5 5 16—7 28—14 21—16 18—15 24— 17 25— 21 15—15 5—10 12—16 11—18 10—22 9—23 Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS 9 11 10 10 10 10 8 9 9 9 8 9 Geboren: Halbert, zv Willem Groen en Ettje Halbesma te Jutrijp; Regina Ger truda, dv Douwe Dooper en Gertruda Catharina Rijpkema te Blauwhuis; Bok- ke, zv Harmen Stremler en Meta Olga Ney te Hommerts. Gehuwd: Dick Boon 22 jr en Trijntje de Vries 26 jr, beiden te Oppenhuizen. Overleden: Auke Bruinsma, w.v. Maai- Motorhandschoenen, H. Sijsling, Uit- wellingerga 76; zwarte gebreide vuist- want, W. v. d. Zee, Oppenhuizen 27; kin- derhandschoen, T. Fopma, Oppenhuizen 142; bruine rijwieltassen met inhoud, E. Bruinsma, Uitwellingerga 75; rood ge breid vuistwantje, J. Dragt, Oppenhui- De hulp van MIDAS maakt het moge, lijk, dat men een half uur voor de aan val al gewaarschuwd is en dus dubbel zoveel tijd heeft om afweermaatrege. len te nemen als nu het geval is. Met de uitvoering van het project-MIDAS is men al begonnen. Op 26 februari van dit jaar mislukte de eerste lancering van een MIDAS-satelliet, maar de tweede, die op 24 mei werd afgescho ten, kwam precies in haar baan. Het was weliswaar nog slechts een proef- schot en de satelliet kwam niet hoger dan 320 km., maar deze geslaagde proef hielp de Amerikanen in ieder geval een heel eind op de goede weg. Overigens is zo’n MIDAS ook geen kleine jongen: hij is 6.70 meter lang en weegt 2.000 kg. dat wil zeggen evenveel als een gro te auto. Hij fornijde hwat oer it üntstean fan de groun. Hjir gjin aldere groun, mar al- linnich klaei en klyn. Ha hjir terpen wést? Spr. hie op ündersiik üt west nei „De aid terp” by it Krüswetter, dat lyk- wols neat oplevere hat. Wol neamde hy in pear plakken oan as „wier” t.w. it sté, dêr’t Fr. Doting wennet en op ’e Greate Südein moat in pleats stien ha, fomjowing Jac. Wijnja, S. Bosma, dy’t it „Heechhiem” hjitte. De Sneker clubs boerden zondag niet slecht, want LSC en Black Boys haalden de volle winst binnen, terwijl Sneek een kostbaar puntje uit Meppel meebracht. De terreinen waren in Sneek eindelijk weer bespeelbaar met uitzondering van het Zuidersportpark waar nog niet ge voetbald kon worden. De Sneker suppor- terschare kon dan ook zijn hart weer op halen, nadat sinds 19 november geen thuiswedstrijd in Sneek had plaatsgehad. Maar de TIROS is geen militaire sa telliet en de foto’s, die hij naar de aarde overbrengt, zijn militair van geen enkele betekenis; daarvoor zijn er veel te wei nig details op te onderscheiden. Daarom ontwikkelt men op het ogenblik nog twee andere satellieten, die de codena men MIDAS en SAMOS hebben gekre gen. Beide moeten voor de Ver. Staten een beveiligingssysteem vormen tegen een onverhoedse aanval die in deze ra kettentijd angstwekkend snel en onver wacht kan komen als men niet voldoen de voorbereid is. De afweer tegen raketten is moeilijk, juist doordat ze zo snel zijn. Maar ra ketten, die uit Rusland op Amerika worden afgeschoten, moeten via het Noordpoolgebied komen omdat daarover de kortste verbindingslijnen tussen de twee continenten lopen. In het barre Noorden van Canada vindt men daarom een lange keten van radar- waarne mingsposten, die een eventuele raket- aanval direct signaleren. Maar tussen het ogenblik, waarop zij de komst van die raketten waarnemen en waarop deze raketten op het grondgebied van de Ver. Staten neerkomen, verloopt maar een kwartier! Erg veel tijd om afweer. maatregelen te treffen heeft men dan dus niet meer. Als eerste plan voor de toekomst zal worden getracht, in verband met een ju bileum van één der aangesloten vereni gingen, over enkele maanden een geza menlijk zaaloptreden van een zo groot mogelijk aantal koren te houden. De mo gelijkheid voor massa koorzang met corpsbegeleiding zal daarbij worden on derzocht. Ook zal worden nagegaan of zulke massale-koorzang in de loop van de zo mer mogelijk is, ter gelegenheid van een of ander dorpsfeest. Hierbij zal dan spe ciaal worden gelet op goed bij het pu bliek in het gehoor liggende muziek. De belangstelling voor het beluisteren van dergelijke concerten zal daardoor veel groter worden, terwijl ook de jongeren meer animo zullen krijgen voor het lid worden van een zangkoor. Gezien de goede resultaten, welke be reikt worden met uitwisselingsconcerten door muziekcorpsen, zal getracht worden ook iets dergelijks voor zangkoren te be reiken, zo mogelijk in combinaties van drie koren. Het laat zich aanzien, dat ook dit ini tiatief van de sectie Muziek en Zang van de „Kulturele Ried Wymbritseradeel” ten aanzien van de zangkoren vruchten zal afwerpen. Er zijn al proeven genomen, die vrij behoorlijk geslaagd zijn. Twee weersa- tellieten van het type TIROS beschrij ven reeds haar cirkelgang door de ruim te en zij verstrekken belangrijke gege vens omtrent de ontwikkeling van de weerstoestand op aarde, zoals zij die van bovenaf waarnemen. Daarbij beho. ren ook per televisiecamera opgenomen en radiografisch overgebrachte foto’s van het aardoppervlak, waarop men ziet, hoe wolkenformaties, die de aarde bedekken, zich ontwikkelen. Maar als die foto’s bij helder weer genomen zijn, ziet men er duidelijk de omtrekken op van dat deel van de aarde waarboven zij ge maakt zijn. Er is een dergelijke foto voor publicatie vrijgegeven en daarop zijn duidelijk Egypte en een deel van de Rode Zee te herkennen. Forline wike tongersdei spriek de hear O. Santema fan Huzum oer de skiednis fan Toppenhuzen en Twel- lingea op in gearkomste fan de Fryske Krite. De foar- sitter koe it wolkom taroppe oan sa’n foech hündert minsken, wol in biwiis, dat it ünderwerp yn ’e bilang- stelling stiet. Rondom de jaarwisseling werden door de Sneker amateurfotografen weer en kele onderlinge wedstrijden gehouden. In de week voor Kerstmis de grote kleurendiawedstrijd, waarbij iedere deel nemer verplicht was een serie van min stens vijf met elkaar verband houdende dia’s in te leveren. Een opgave, die in sommige opzichten toch bizondere moei lijkheden bleek te bieden. De uitslag hiervan was: Klasse A: 1. S. Stallinga, 2. J. Pop, 3 .H. W .Mauser, S. v .Buren, 5. J. T. Hendriksma. Klasse B: 1. mevr. Nooitgedagt-Oranje ,2. I. Hornstra, 3. G. Slob, 4. J. C. van Dijke. In de januari-wedstrijd was het onder werp vrij, waardoor vele leden de gele genheid hadden eens onbekommerd hun fantasie uit te leven .De uitslag vermeld de hier: Klasse A: 1. S. Hemmes, 2. J. Koopmans, 3. B. Weissenbach, F. van Bruggen, 5. J. T. Hendriksma, 6. J. Zijl- stra. Klasse B: 1. P. van Straten en J. Koopmans jr, 2. H. W. Mauser, 3. Mej. Ringnalda, 4. Mevr. Nooitgedagt-Oranje, 5. J. C. van Dijke. Aan de belangen van de beginnende amateurfotografen, zowel binnen als bui ten de vereniging, wordt nog voortdu rend aandacht besteed. Op 20 januari a.s. zal daarom weer een instructieve voor dracht gehouden worden, die voor een ieder toegankelijk is. Voor nadere bizon- derheden mogen wij verwijzen naar advertentie elders in dit nummer. Geboren: Pietje, dv Pieter van der Woude en Foekje Haringa; Janny, dv Gerben Bergstra en Geertje Wierda van Woudsend; Irmgard, dv Sijbren Hoek stra en Wilhelmine van der Veen, van Jutrijp, Frederik, zv Douwe van den Bosch en Wietske de Jong, Harmen, zv Kornelis Wijnja en Tijtje Bijl; Anne, zv Auke van der Heide en Eke de Jong van Goënga; Irene, dv Hendrik Jellema en Taetske Posthuma; Trijntje Anna Klasi- na, dv Willem Binnema en Neeltje Hol- kema; Veronica Catharina, dv Frederik Emmerig en Catharina de Boer; Aleida Geertruida, dv Sies de Jonge en Hiltje ter Schuur; Cornells, zv Douwe Sinnema en Geertje Putzes van Makkum; Walther René Alexander, zv Jacob Roelof Even- huis en Jantje Gerharda Reinders; Win fried Joseph, zv Joseph Leo Jedfzejak en Sjoukje Kamstra; Lodewijk, zv Dirk Lodewijk Albada en Neeltje Feenstra van Emmeloord; Rixt Marian Imi, dv Frederik Hendrik Krommendijk en Grietje Zuiderna; Anna, dv Jacob Schil- stra en Klazina de Jong; Grietje, dv Jelte Zeilstra en Grietje van der Schouw. ’t Wie net de earste kear dat de hear Santema hjiroer spriek. ’t Wie nou 24 jier forlyn. De resultaten fa nsyn ünder- sikingen hie hy fêstlein yn in boekje: ..Ta de skiednis fan Toppenhuzen en Twellegea”, dat lykwols ütforkoft is en net mear to krijen. Sprekker sei ta, dat der mei de tiid wol in twadde biwurke printinge forskine sil. Geakunde, aldus Santema, is kennis fan eigen wenplak en Gea en stiet yn ’e léste tiid tige yn de bilangstelling. SNEEKER NIEUWSBLAD Ek de „putten”, dy’t foun wurde yn lannen, sa by de Brekken lans, wize op aide biwenning, putten sunder of mei hout opset. Gjin fan dy putten is noch ütgroeven en de ynhald ündersocht. Op ’e boaijem wurde faek tige nijsgjirrige dingen foun, diggels of hiele potten, dêr’t de tiid fan biwenning üt fêst to stellen is. Kultiwearring fan de groun is bigoun fan üt de streek lans it Gea (de Aid Feart) wei. Hwat bisjut dy namme „it Gea?" Spr. woe ha, it koe forban ha mei „gêrs” en lei dit üt. Dêmei biskreau hy de aide bifolking as in folk fel frijheitssin dat opkaem foar syn idealen, in folk dat fjochte foar syn bistean, dat fjochte tsjin it wetter, d eiwige fijan, it hege wetter. Mannich wetterfloed hat hjir de lannen teistere: 1570 de Alderheljen floed, yn 1825 de greate ramp foar Fryslan. It folk hjir fluchte mei fé en al nei de tsjerken en yn april waerd hjir noch hearring ton gen. Ek it frobetterjen fan ’e groun tsjüget fan wrotten en wramen en dochs wie it altyd gjin fetpbt en joech it net in Voor hen worden ieder jaar nl. een feestavond (voorafgegaan door een film- middag voor de kinderen) en een boot tocht georganiseerd. Ook hiervan wordt steeds een druk gebruik gemaakt. De avond van morgen is daar een voorbeeld van. Hier treden wederom „De Ghesel- len van den Spele” op en ’s middags kan de jeugd zich vermaken bij de grappen van de filmkomieken Stan Laurel en Oliver Hardy. De boottocht is vastge steld op de 21e juni van dit jaar. De penningmeeser jubileert mee In de afgelopen 15 jaar heeft het be stuur vele malen een verandering onder gaan. Penningmeester F. de Jager is ech ter onafgebroken op zijn post gebleven en jubileert dus met de vereniging mee. Maar ook de tegenwoordige voorzitter de heer A. Dijkstra heeft zich een trouw bestuurslid getoond. Hij nam al spoedig de leiding van de heer Bok over en heeft daarna met een onderbreking van een jaar wegens ziekte, steeds de voorzitters- functie op bekwame wijze vervuld. Behalve door de heer de Jager wordt hij daarin thans bijgestaan door mevr. A. de Jong-Punter en mevr. Bulks en de heren Tj- Ligthart, secretaris; Tj. Brink- sma, 2e voorzitter en H. Sijpersma, al gemeen bestuurslid. Het ledental bleef constant en be draagt thans plm. 360. Terwijl de Amerikanen over MIDAS wel eens iets losgelaten hebben, praten zij over SAMOS nooit. Er zijn ook nog geen berichten gepubliceerd over lance ringen van SAMOS.satellieten, noch over eventuele voorbereidingen daartoe. Het ligt voor de hand, dat men hier mee de heer Chroestjow en de zijnen niet provoceren wil. De Russen zullen het beslist geen prettig idee vinden van uit de ruimte begluurd te worden. Maar dat wil helemaal niet zeggen dat er nog niets aan SAMOS gedaan wordt. Mis schien hoort de wereld er ook nu pas iets definitiefs over als de SAMOS’sen al enige jaren met succes hun werk ge daan hebben. Daarover zou men zich heus niet behoeven te verwonderen. Nog vers in het geheugen ligt de historie van het Lockheed U-2 vliegtuig, dat boven Rusland werd neergeschoten. Door deze geruchtmakende affaire werd tevens wereldkundig, dat Amerikaanse verkenningsvliegtuigen al vier jaar lang dergelijke vluchten hadden gemaakt en het gehele grondgebied van de Sovjet-Unie hoog uit de lucht hadden gefotografeerd. De U-2’s vlogen daar bij op een hoogte van meer dan 20.000 meter, waarop zij zelfs voor de mo dernste straaljagers onbereikbaar zijn. Maar toen het noodlot In mei jl. het toe stel van Gary Powers dwong om lager te gaan vliegen was zijn lot beze geld. De rest van de geschiedenis kent men. De Amerikanen hebben kort na het incident bekend gemaakt, dat de vluchten met de U-2’s waren stopgezet. Men zou er niet langer mee doorgaan. Men kon dat in Amerika gemakkelyk doen, want weldra zal men de U-2 niet meer nodig hebben, want zelfs deze moderne hoogvliegende verkenner is al weer verou derd. Men heeft nu een nieuwe methode uitgedacht, waarbij men geen men senlevens behoeft te riskeren en de verkenningen geheel ongehinderd kan uit voeren. Men gaat verkenningen uitvoeren met de hulp van aardsatellieten. Fronica Johanna Bone- e.v. Pieter Hijlkema van Trijntje Samplonius 78 jr w.v. Nies Nauta van Makkum; Elbrug Weijma 43 jr e.v. Jelle Sijbranda; Corne lls Ferwerda 68 jr e.v. Johanna de Jong; Klaas Veenstra 44 jr e.v. Anne de Jong van Bozum. In de eerste klasse B behaalde Sneek dus de halve winst door in Meppel Al- cides een doelpuntloos gelijk spel af te dwingen. Het was daarom bijzonder sneu voor de withemden dat hun beide me- decandidaten voor de onderste plaats, namelijk WW en Emmen, beide won nen. WW sloeg namelijk DOS T9 in Winschoten met 1-0 en Emmen bleef in eigen huis met 3-2 baas over Oosterpar kers. Beide clubs schoten enkele plaatsen omhoog, doch Sneek kreeg nieuw gezel schap van Quick ’20 en DOS T9. Quick ’20 verloor namelijk in Delfzijl met 3-2 van Neptunia. Dat Borne niet van Hen gelo won, lag wel in de lijn der verwach tingen, doch de de 1-0 zege van de Hengelo’ers was wel heel benauwd. In het topduel ZACVelocitas wisten beide clubs slechts eenmaal het net te vinden zodat de punten werden verdeeld. In de kop van de ranglijst kwam daardoor geen verandering en in de middenmoot ging Alcides In een tweetal vergaderingen van de „Kulturele Ried Wymbritseradiel” met vertegenwoordigers van de verschillende zangverenigingen is aandacht besteed aan maatregelen, welke de belangstelling voor de koorzang kupnen vergroten. De gemeente Wymbritseradeel telt 16 zangverenigingen. Men zou dus zeggen, dat er wel belangstelling is. De meeste koren echter hebben moeilijkheden, op financieel gebied, doch vooral door ge brek aan jonge leden. Teneinde de onderlinge samenwerking te bevorderen, is thans besloten tot de oprichting van een gemeentelijke fede ratie van zangkoren, gelijk deze al meer dere jaren bestaat van de muziekcorp sen. Bij deze federatie hebben zich in middels reeds 13 koren aangemeld. BOZUM. De Oranjever. alhier hield een feestavond in de zaal van Hoekstra, waar het toneelgezelschap Harkema Opeinde optrad met „Pleisterplakken” van mevr. Dj. WeeningMeijer. Deze gaf vooraf een toelichting, waarna het stuk in zes taferelen over het voetlicht werd gebracht. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door „De Gealtsjes” of te wel „De Zingende Zusters”. Alles kwam zeer goed tot zijn recht, zodat het bestuur van „Oranje” op een goed ge slaagde avond kan terugzien. De zaal Advertentieprijs 15 cc p»r mm. Bij contract (handelaadv.) ager. Abonnementaprija t 3,— per halt jaar. Franco per post t 3.75 per halt jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name ran Sneeket Nieuwablad. als de MIDAS’sen, maar in plaats van een infra.rood apparaat nemen zij een luchtcamera van bijzondere kwaliteit mee de ruimte in. Hiermee kunnen fo to’s worden gemaakt, waarop een ge. oefend waarnemer allerlei details om trent militaire operaties kan ontdekken. Vanzelfsprekend kunnen de opgeno men foto’s niet op de aarde worden afgeleverd. Zij worden echter aan boord „vastgehouden” en als de SA- MOS-satellie'c boven de Ver. Staten aankomt, kan zij op een signaal van de aarde haar „opgeslagen” foto’s radiografisch overseinen. De ontvan gen signalen worden dan op aarde weer omgezet tot normale fotobeelden. SAMOS geeft dus „op verzoek” zijn waarnemingen door. Maar hij kan nog meer. SAMOS heeft een motor die via een radiosignaal gestart kan worden. Men kan op deze manier de baan van de satelliet beïnvloeden en haar dus in een bepaalde richting sturen wanneer men opnamen van een zeker gebied wil hebben. Daarbij kan men bovendien, ook weer niet behulp van radiosignalen, de camera zo instellen, dat Zij opnamen maakt wanneer zij boven een bepaald punt is aangekomen. Wordt zij veron dersteld haar opdracht te hebben uitge voerd, dan laat men haar zodanig van koers veranderen dat zij in de kortst mogelijke tijd weer boven Amerika is om haar kostbare lading af 'te geven. Op deze manier kan elke militaire operatie, elke concentratie van troepen en materieel, elke voorbereiding tot het lanceren van raketten, elke verplaat sing van vliegtuigen naar bepaalde ba ses, binnen enkele uren in Washington bekend zijn! Met andere woorden: spie dende cameralenzen in de ruimte houden Ruslands militaire macht constant on der contröie. sporingsapparaat aan boord, dat direct reageert als het ergens op aarde de felle oranjerode gloed van een opstijgende raket waarneemt. Deze waarneming wordt dan vrijwel op hetzelfde ogenblik in de vorm van een radiosignaal naar de aarde overge bracht, daar wordt zij op een dusdanige wjjze geregistreerd, dat men direct ziet uit welke richting en van welke afstand de afgevuurde raket komt. Met andere woorden: In Amerika kan men, dankzjj MIDAS, de Russische raketen zien starten De reserves De plaatselijke reserve-elftallen speel den over het geheel niet on ver dienstelijk al werden in vijf wedstrijden slechts drie punten behaald. In de reserve le klas keerde Sneek met een 1-1 gelijk spel tegen Alcides 2 huiswaarts en in het Sportpark aan de Leeuwarderweg dwong LSC 2 de reserves van Steenwijk een 0-0 gelijk spel af na een gelijkopgaande wedstrijd waarin de LSC’ers echter de beste kansen kregen. In de reserve 3e klas wist alleen Sneek 3 een puntje te behalen en dit gebeurde na een 2-2 gelijk spel tegen MKV 2. Black Boys 2 verloor met de oneven goal van Frisia 3 en LSC 3 kwam in Lemmer tegen de groen-zwarte reserves ook niet verder dan een 1-0 nederlaag. Velocitas ZAC Rood Geel Neptunia Hengelo Alcides Oosterparkers Emmen Borne WW Quick ’20 DOS T9 Sneek In de derde klasse A behaalde Black Boys een uitstekend resultaat door de thuiswedstrijd tegen koploper Stanfries met 2-0 te winnen. De Boys nestelden zich hierdoor op de derde plaats. Fries land won uit met dezelfde cijfers van Steenwijk en nam daardoor de troon van Stanfries over. GAVC viel nog verder terug door in de Noordoostpolder met 4-2 van Emmeloord te verliezen. MKV won in Oosterwolde niet onverdienstelijk met 3-1 van de club van die naam, waar door het er voor rode lantaarndrager WZS, dat zelf niet speelde, iets rooskleu riger uitziet. Olyphia en RES deelden in Noordwolde overeenkomstig de ver wachting de punten (1-1). Friesland Stanfries Black Boys Emmeloord Steenwijk GAVC De Kooi Olyphia RES MKV Oosterwolde WZS Voor het Koninklijk Zeemanscollege „De Groninger Eendracht” zal oud-kapi- tein J. D. J. Postma hier vrijdag 20 jan. in Restaurant Piso weer een lezing met film houden over de Gorninger kust vaart. Jongens met niet meer dan lagere school kunnen bij de kustvaart opklim men tot kapitein en le machinist. Over de opleiding daarvoor geeft de heer Postma eveneens uitvoerige inlichtingen. Zijn lezing begint om 8 uur. Gehuwd: Klaas Ligthart 25 jr en Antje Ybeltje de Jong 23 jr; Jacob Salomon van Gelderen 28 jr en Rinke Kaspersma 35 jr Geslaagd voor het Praktij kdiploma Boekhouden (Ass.): J. v. d. Helm, T. Zandbelt, J. Banning, J. v. d. Woude, M A. Debrichy te Sneek, mej. T. v. d. Zee, Fr. Mol te Bolsward. Allen opgeleid door L. M. Vierstra, leraar Handelsw. te Sneek. In de 2e klasse A zag Jubbega zijn uit wedstrijd tegen FVC afgelast, maar hierover behoefden de Jubbegasters niet bijzonder rouwig te zijn, want zij prijken na de nederlagen van Zwaagwesteinde en Harlingen thans op eenzame hoogte bovenaan de ranglijst met twee punten voorsprong op Zwaagwesteinde en twee wedstrijden minder gespeeld en vier' punten winst op Harlingen, met één wedstrijd minder gespeeld. Zwaagwest einde verloor in het Sportpark met 3-1 van LSC en Harlingen kreeg in Haren een 3-1 nederlaag te slikken; Intussen een kranige prestatie van onze stadge noten, die hierdoor een plaatsje klom men, terwijl ook Haren het wat hoger zocht. Nicator en Gruno scoorden in Leeuwarden beide driemaal en ook Achilles en Frisia deelden achter het Asser Bos de punten (2-2). Achilles wacht nog steeds op de eerste overwin- rom bistean, hwat spr. üt aide stikken biwiisde. Tige nijsgjlrrich wié ek hwat de heai' Santema fortelde üt de Franske tiid, oangeande de ynfiering fan de Boarger- like Stan en de Konskripsje (lotting). Us doarpen moasten har foar it earste oan jaen yn Waldsein foar de nije skaei- namme. Aide jit bisteande famyljes waerden neigien. Mannich jongfeint dükte ünder, om’t er net tsjinje woe yn de legers fan Na- poaleon, yn sompen en reidpóllen. Sprekker fortelde noch ien en oar oer de Gravinnewei en oer mieren of „poe pen”, en nei ’t er ek noch neigean hie it forrin fan de bifolking fan üs doarpen, wiisde hy jitris op harren histoarje fan de groun, fan minsken en famyljes. Hy spriek de winsk üt, dat ’t üs doarpen goed gean mei, mei bihald fan eigen karakter. By it neipetear waerden fragen bian- dere en inkele dingen noch ris ünder- strepe en taljochte. De foarsitter spriek syn greate tank üt oan de hear Santema foar de moaije joun, dy’t hy üs bisoarge hie en winske him in „Oant sjens oankomme winter” ta. Nei in pear meidielings oer de ama teur toanielkursussen en de distriktgear- komste K.F.S. Snits waerd de gearkom ste troch de hear Santema mei tankbea sletten. Met haar jaarlijkse feestavond, welke had. morgen in Amicitia wordt gehouden, 'T' herdenkt de Buurt- en Speeltuinvereni ging „De Noordoosthoek” tevens haar 15- jarig bestaan, hoewel de oprichtingsda tum al weer enige maanden achter de rug is. De vereniging werd nl. als een spontane reactie op de bevrijding opge richt op 8 'oktober 1945. De eerste maanden na de bevrijding werd in de stad geregeld feest gevierd. Dan in de ene, dan in de andere wijk. Zo ook in de Steenklipstraten. Dit in spireerde ook de jeugd in de Noordoost hoek met het gevolg dat een aantal jon gens bij de huizen langs ging om geld in te zamelen voor een feest. Ze kwamen ook bij de heer S. F. Bok, die echter van mening was dat deze zaak gecoördineerd diende te worden en met o.a. de heren B. A. Vlas en F. de Jager nam hij daarom ’t initiatief tot ’t oprichten van een buurt vereniging. Voor dit doel werd eerst een commissie gevormd bestaande uit het genoemde drietal aangevuld met de he ren J. van Kampen, A. Dijkstra, H. Sie- monsma en A. Esselbrugge. Deze commissie belegde een vergade ring op 8 oktober 1945 in Aere Peren- nius, waar tot de oprichting van de nu jubilerende Buurt- en Speeltuinvereni ging werd besloten. Het ledental bij de oprichting bedroeg 354, het overgrote deel van de bewoners in dit stadsdeel. Het eerste bestuur, bestaande uit de heren F. S. Bok, voorzitter; J. van Kam pen, secretaris; F. de Jager, penning meester; A. Dijkstra, 2e voorzitter; H. Siemonsma, 2e secretaris; B. A. Vlas, 2e penningmeester en A. Esselbrugge, alg. adjunct, stevende direct op het voorop gezette voornaamste doel af: het inrich ten van een speeltuin voor de jeugd. In verband hiermede werden in het bestuur ook twee dames opgenomen, t.w. me vrouw Vlas en mevr. Brantsma. De plannen voor de speeltuin werden energiek aangepakt en daar men hierbij de medewerking kreeg van vrijwel alle leden, onder wie vele enthousiaste hel- pers-van-de-daad, die de zorg voor het in orde maken en inrichten van het door de gemeente beschikbaar gestelde ter rein op zich namen, kon reeds drie jaar later - in mei 1948 - de fraaie speeltuin worden geopend, wat officieel geschied de door wijlen wethouder Boeijenga, In verband met de stadsuitbreidingen moest hij wel drie maal worden ver plaatst, maar elke keer werd hij ook weer verbeterd en uitgebreid. Zo kon er o.a. ook een sportterreintje aan wor den toegevoegd, waarop ’s zomers door de jeugd druk wordt gevoetbald ,maar door de mannen onder de leden ook veel wordt gekaatst. De houten speelwerk- tuigen zijn in de loop van de jaren vrij wel allen vervangen dooi- ijzeren, die zeer nauwgezet worden onderhouden, zodat de kinderen er niet alleen prettig, maar ook veilig kunnen spelen. Maar niet alleen de „eigen” kinderen hebben er al die jaren van genoten. Ook zijn er meermalen jeugdige gasten uit IJlst op bezoek geweest om er zich een middag te vermaken. Ontspanning voor de leden Hoewel het Speeltuinwerk steeds het voornaamste is gebleven en waarvoor de Vereniging zich ook heeft aangesloten bij de N.U.S.O. (Nederlandse Unie van Speeltuin Organisaties) hoewel daarvan voor het Noorden weinig uitgaat, heeft de ontspanning voor de leden toch ook steeds de aandacht van het bestuur ge- zen 21. ke van der Wal 73 jr te Scharnegoutum. was flink bezet. door.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1