Waterpoort- krabbels [Tagenda J Lijmen’ door ToneelgroepTheater’ gens zijn tijdschrift in fantastische aan tallen aan de bedrijven te verkopen als zeer waardevol reclame-materiaal. w a door Speurder IJLST WY M BR ITS ERA DEEL en van BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 116e jaargang no. 6 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Gerben de Boer legt de zethaak neer Donderdag 19 januari 196l 4 ni Ui' l d Joh. Olij overleden Belgische staking grotendeels afgelopen Zeldzaani jubileum in Woudsend Ig - 7 Vrijdag 20 jan. ’s avonds 8 uur in Café zijn zich in het presidentiële ploegver- pers lid is. Enige muzikanten zorgden de garnalenvangst en speelde de weduwe Lauwereijssen wer- bouw Leger des Heils, Kleinzand. Aanvang 7.30 uur 2.30 uur geheime Aan het eind van de Oppenhuizer- weg vlak bij het bordje, dat aan geeft dat men Sneek binnenrijdt, is men bezig met het aanleggen van een pijpleiding waarmee men straks het afgebakende terrein achter de boer derij De Wigledam zal opspuiten, waar o.a. n.v. V. d. Heem zich zal vestigen. De leiding zal onder de weg door lopen. Er zit dus schot in de zaak van de industrievestiging. VerKhnnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie; GEDEMPTE POL 6 telefoon 3005 (05150) b.g.g. 4091 Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handelaadv.) ager Abonnementapriji t 3, oer halt jaar. Franco per oost t 3.75 per balt jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Donderdag 19 jan. ’s avonds 8 uur Rest. Piso. 2e Lezing Natuurkundig Genoot schap. Spreker onze stadgenoot Dr. H. Hofstra over „De Geschiedenis van de Geneeskunde” Donderdag 19 jan. Instuifavond in Ge- ondanks een aanzienlijk groter areaal, met 125 miljoen ton beneden de ver wachtingen blijft. Er zijn plannen voor ontwikkeling genoeg. De stroomvoorziening aar) boerderijen is nog niet aan de helft van het aantal boerderijen bereikt en in 1965 moet men daarmee gereed zijn En men krijgt de indruk, dat op het gebied van de irrigatie ook nog wel wat verbeterd zou kunnen worden. Ook verschillende eigenaren van een patat-frites zaak hebben zich het lot van de gevederde mensen vrienden aangetrokken en delen af en toe wat afval uit aan de rondhip pende vogels. Zo zag Speurder bij een van de cafetaria’s enkele vogels rond springen die liefderijk gevoederd wer den. Een voorbeeld dat navolging ver dient. •k Nu het weer is gaan vriezen en de grond hard gewor den is, is er voor de vogels een tijd aangebroken, dat het voor hun ui terst moeilijk is aan voedsel te komen. Enkele vogelliefhebbers doen al het mogelijke hun nood te lenigen door snoertjes pinda’s op te hangen of stukjes brood te strooien. SNEEKER NIEUWSBLAD gestuwd door een 105 pk. Kromhout- motor, welke geplaatst is door de fir ma Dimo. Het werd direct overgeno men en is de volgende dag reeds ver trokken. Op dezelfde werf zijn ook twee bij zonder fraaie stalen motorkruisers in aanbouw, die een lengte hebben van 8.25 meter, een breedte van 2.75 me ter en een diepgang van ongeveer 75 cm. De heer Boomsma bouwt de sche pen voor eigen risico. Het zijn zg. knikspant kruisers met een voorka juit en een slaapgelegenheid achter. De heer Boomsma bouwt alleen het casco, waarna de adspirant-koper het schip naar eigen goeddunken kan inrichten. =■- Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT Na 52 jaar in het grafisch bedrijf werkzaam te zijn geweest, heeft de heer G. de Boer, letterzetter en opma ker bij de firma B. Weissenbach en Zn. aan het Kleinzand alhier, het eindpunt van zyn loopbaan het pensioen bijna bereikt. Dinsdag wordt hij 65 jaar en twee dagen daarna legt hij de zet haak voor goed neer. Rest. Piso, Voorllchtings- en filmavond over de kleine Handelsvaart (kust vaart) Vrijdag 20 jan. ’s avonds 8 uur Rest. Piso. Instructieve avond Amateurfo- tografenver. ,,'t Filter”. Zaterdag 21 jan. Volleybalwedstrijd Ne. derlandBelgië in „Ons Gebouw”, Westersingel. Aanvang 7 uur. Vrijdag 20 januari. Lezing cineast Jos van Dijk voor Ned. Instituut voor Volksontw. en Natuurvriendenwerk „Nivon” in zaal Hanenburg, ’s avonds 8 uur. Dinsdag 24 januari. Openbare vergade ring C. H. Kiesvereniging te Schame- goutum, ’s avonds 7.30 uur in gebouw „Elim”. Spreker Dr H. W. Tilanus. Dinsdag 24 januari. Feestavond van de Gymnasiastenvereniging Dicendo Dis- cimus, ’s avonds 8 uur in Amicitia. heeft het centrale comité van de com munistische partij vergaderd. Een van de belangrijkste onderwerpen van ge sprek was de landbouw, die bij voort during onbevredigende resultaten op levert. De voorstellen van Chroestsjow ver betering te brengen betekenen een de centralisatie. De uitvoerende taak wordt van de minister van landbouw van de Unie en van de afzonderlijke deelstaten overgedragen aan regionale lichamen. Hier wil Chroestsjow dus dezelfde weg gaan als 4 jaar geleden bij de industrie, die ook te lijden had van een overmaat van centralisatie van Moskou uit. Er zijn harde woor den gevallen over te lage productie, vervalsingen in de boekhouding, slechte leiding en verouderde arbeids- normen, die alle tezamen de sfeer in de P.ussische landbouw er niet beter op maken. Ook is gebleken, dat het met de uitrusting van kolchozen aan landbouwwerktuigen nog niet zo best is gesteld. Deze dingen en' uiteraard de weersomstandigheden hebben ver- AMICITIA Donderdag 19 jan. te 8 uur film: Man. nen in het wit. Vrijdag 20 januari t.e.m. maandag 23 januari iedere avond te 8 uur en zon dagmiddag te 5 uur film: Weit is der Weg. Zondagmiddag 22 januari te film In de greep van de dienst. Donderdag 26 januari ’s avonds 8 uur film: Mensen zonder moraal. hartstochtelijk zeiler en op jongere leef tijd een bekwaam wedstrijdzeiler. Voor al in de Vrijbuiterklasse, waarvoor hij zijn verschillende jachten zelf ontwierp en bouwde de bekende „Marodeur”- serie boekte hij vele successen. De Sneker watersporters zullen aan hem dan ook goede herinneringen be waren. maakt, dat het bereid is met De Gaul le te gaan praten over de voorwaar den van een vrije stemming ter uit oefening van het zelfbeschikkings recht, dat De Gaulle aan Algerije wil toekennen en waarvoor hij op 8 janu ari bij referendum de instemming van het Franse volk heeft gekregen. Het wil dus de politieke onderhandelingen, die De Gaulle steeds geweigerd heeft, maar die toch steeds meer een aan vaarde politiek in Frankrijk worden. De Gaule heeft de laatste keren voor de radio niet meer gesproken over een wapenstilstand en zijn ver onderstelling, dat Algerijns Algerije buiten het Bevrijdingsfront om wer kelijkheid zou kunnen worden, heeft plaats gemaakt voor de mening, dat met alle stromingen onderhandeld moet worden, in het bijzonder met het Bevrijdingsfront, wanneer de wapens rusten. Dat klinkt al heel wat minder formeel. Van zijn kant heeft het be vrijdingsfront nu de concessie gedaan, dat het niet langer eist, dat het refe rendum van de zelfbeschikking onder toezicht van de Ver. Naties zal worden gehouden, maar dat er ook andere methoden gevonden kunnen worden. De Gaulle moet bovendien ervaren hebben, dat de politieke invloed van ’t Bevrijdingsfront op de Mohammedaan se stadsbevolking aanzienlijk groter is dan hij gedacht had. De beroeringen van 11 december, toen de Mohamme daanse bevolking ging demonstreren voor het Bevrijdingsfront, moeten het hem wel geleerd hebben. Bovendien heeft in de steden de Mo hammedaanse bevolking zich bijna in haar geheel afzijdig gehouden van het referendum van 8 januari, geheel in overeenstemming met de bevelen van het front. De Gaulle is hopelijk rea list genoeg om niet met een politiek te beginnen, die tot mislukken is ge doemd. Vandaar dat het optimisme groeit, dat het tot onderhandelingen met het Bevrijdingsfront zal komen. In Moskou Nieuwe kapitein op de brug Morgen zal president Eisenhower het bewind van de Ver. Staten over dragen aan zijn democratische opvol ger John Kennedy, waarna een jonge energieke president zal moeten trach ten de sfeer van gezapigheid, gescha pen onder Eisenhower, te vervangen door een doeltreffender en geinspi- reerder beleid. Wij weten niet hoe Kennedy als pre sident zal zijn, maar de wijze, waarop hij zijn ploeg van ministers heeft sa mengesteld, belooft wel wat voor de toekomst. Voor het merendeel deskun digen en harde werkers, die bereid 'Z11 Tl rj 1 1-, i v-T» *—.4- -vx -v-A XI 1 1 - band te schikken. De uitverkoop-veldslag woedt in alle hevigheid. Zaterdagmorgen trok een leger huismoeders de stad in en belegerde vervolgens de verschillende winkels. De koopjes-jacht was begon nen! De winkeliers hadden genoeg re clame gemaakt, zodat de dames geen moment behoefden te aarzelen waar ze naar toe moesten gaan. Met grote slogans waren de artikelen aangepre- zen en er was keus in overvloed. Al leen zal menig huisvader wel even de wenkbrauwen hebben gefronst toen moeder-de-vrouw, beladen met buit, thuis kwam. Zulks vanwege zijn por- temonnaie In België is de staking aan het af lopen. Overheidspersoneel en mijn werkers zijn weer grotendeels aan het werk. Alleen in de staalindustrie sta ken de Waalse arbeiders nog door. Re nard, de stakingsleider, die vakbonds leider van de staalarbeiders is, heeft verzekerd, dat de staking voortgezet zal worden. Maar het kan moeilijk an ders dan dat dit de laatste stuiptrek kingen zijn. De stakers hebben hun doel niet be reikt. Zij wilden verhinderen, dat de zg. eenheidswet, die vooral versobe ring aangeeft, door het parlement aan genomen zou worden en de katholiek- liberale regering van premier Eyskens zou aftreden. Geen van beide is ge beurd. Vrijdag heeft de Belgische Ka mer met de stemmen van de socialis ten tegen de wet aangenomen en ook voor de Senaat zijn er geen moeilijk heden. Eyskens is nog steeds aan het bewind en nieuwe verkiezingen zullen niet gehouden worden, al blijft het na tuurlijk mogelijk, dat Eyskens op ’t al taar van de verzoening met de socia listen geofferd zal worden. Maar zo ver is het nog niet. Wel is in een groot liberaal blad ernstige critiek op hem en het beleid van zijn regering uitge oefend. Toen de wet eenmaal aangenomen was, hebben de socialistische kamer leden en andere socialistische verte genwoordigers zich tot de koning ge wend met een economisch plan, dat in de plaats zou moeten komen van de eenheidswet en dat vooral gericht is op economische expansie, die moet plaats hebben, wil men het werklo zencijfer niet teveel zien oplopen. De socialisten willen onmiddellijke belas tinghervorming, waarbij de nadruk Iedere zakenman, die zichzelf res pecteert maakt re clame. Ook de ste den en gemeenten geven folders uit, waar alle beziens waardigheden en eventuele faciliteiten in vermeld worden. Zo ook onze goede buur Wymbritseradeel, die al het mogelijke doet om mensen aan te trekken en dan wel in ’t bijzonder: de toeristen! Speurder kreeg onlangs een brief van deze gemeente in handen met op de enveloppe: Gemeente Wymbritsera deel - Groene weiden, witte zeilen. Een aanlokkelijke manier om de be langstelling voor deze gemeente als recreatie-centrum op te wekken. Na een langdurige ziekte is hier gis teravond op 79-jarige leeftijd overleden de heer Joh. Olij, bouwkundige en oud- aannemer en eertijds een bekende en zeer voortvarende en strijdbare figuur in watersportkringen. Hij was ook de man die het initiatief genomen heeft voor het instellen van de Sneek-Week, waarvoor hij met hart en ziel geijverd heeft. Zijn naam zal dan ook onafscheidelijk aan dit grote zeil- evenement verbonden blijven. Zelf was hij tot voor enkele jaren ook een Donderdagmiddag heeft „Tjeerdtje Hendrik”, de 18 meter lange viskot- ter OL 37, gebouwd op de werf van de firma J. Boomsma aan de Oppen- huizerweg, alhier, haar proefvaart gemaakt. Van 10 uur ’s morgens tot 2 uur ’s middags heeft het schip, met aan boord de eigenaar de heer Jelle de Vries uit Dokkumer Nieuwe Zij len, de heer Boomsma en mannen van Scheepvaart Inspectie op het Sneeker Meer gevaren en daarbij bewezen aan alle eisen te voldoen. Het schip is be stemd voor de kleine kustvisserij en wordt voort- komt te vallen op de directe belastin gen. Van de belastingopbrengst komt nu 60% uit de indirecte en 40% uit de directe belastingen voort. Deze ver houding willen de socialisten om draaien om een betere verdeling van de lasten te verkrijgen. Verder wordt er een doelmatige planning in de eco nomie geëist, evenals de instelling van een investeringsbank. De kolen mijnen moeten geleid worden door een nationale kolenmaatschappij, een soort nationalisering dus. Dit zijn allemaal zaken, die niet be paald revolutionair klinken en op de een of andere manier in alle Westeu- ropese landen al verwezenlijkt zijn. Men zou kunnen stellen, dat dit so cialistische plan een aanvulling bete kent op de noodzakelijke sanering, die de eenheidswet biedt. Het is te hopen, dat de voornaamste partijen het als zodanig kunnen opvatten. Kom hier iets uit, dan zal ’t verzet tegen de een heidswet niet geheel voor niets zijn geweest. In de gehele geschiedenis van de staking, die even voor kerstmis is be gonnen, loopt als een rode draad de tegenstelling tussen het merendeels socialistische Wallonië en het clericale Vlaanderen. De crisis in Wallonië, waar steeds meer uitgeputte mijnen moeten sluiten, is werkelijkheid. Het ontbreken van andere werkgelegen heid voor ontslagen mijnwerkers eveneens. Maar het gaat niet aan al deze grie ven te wijten aan Vlaanderen, dat nu voor het eerst in de geschiedenis een zekere industriële opleving doormaakt, mede gebaseerd op het kolenbekken van de Kempen. Het bezwaar van de Walen is, dat nieuwe industrieën te zeer naar het Noorden worden aange trokken en dat daardoor Wallonië wordt verwaarloosd. Dit is niet in over eenstemming met de feiten. Dit opgeschroefde Waalse gevoel vindt zijn uitdrukking in een Waals adres aan de koning, waarin in feite een federale staat wordt geëist, die Wallonië de nodige bescherming tegen over Vlaanderen zal bieden. Dit is nauwelijks een poging tot oplossing van de Waalse problemen te noemen. Algerije De Beweging van de Algerijnse op standelingen, het nationale Bevrij dingsfront, heeft maandag bekend ge- Het bijzondere bij dit afscheid is, da't De Boer altijd in hetzelfde bedrijf ge werkt heeft, zij het onder verschillende directies. Toen hij direct na het verlaten van de lagere school als leerling-druk- ker werd aangenomen was het nog in handen van de fa. H. Brandenburgh, la ter werd het Brandenburgh en Co. Na splitsing van de firma trad hij in dienst van de firma Kiezebrink en Co., die de zaak in september 1948 aan zijn tegen woordige werkgever overdroeg. Aan de drukpers heeft hij niet lang gestaan Na zijn militaire diensttijd van 1914 tot eind 1918 stapte hij over naar de zetterij, waar hij zich tot een uit stekend vakman heeft ontwikkeld. De Boer heeft de gehele evolutie in het grafisch bedrijf meegemaakt. Toen hij zijn intrede in dit vak deed geschiedde alles nog met de hand. De Sneeker Cou rant, toen een uitgave van de fa. Bran denburgh, werd ook geheel met de hand gezet en de pers waarop zij werd afge drukt door mankracht in beweging ge bracht. Later kwam de motor en nu ge schiedt alles electrisch en verdwijnt het handzetsel hoe langer hoe meer van het toneel. Onder de firma Kiezebrink en Co. heeft de heer De Boer vele jaren ook zijn vakkennis en werkkracht aan de Nieuwe Sneeker Courant gegeven, een van de voorloopsters van ons blad en zij die daarvoor toen met hem samenwerk ten, bewaren daaraan nog altijd de beste herinneringen. Behalve een goed vakman was de heer De Boer echter ook een goed collega en een goed organisatieman. Al deze 52 jaar was hij lid van de Algem. Ned. Grafische Bond en van 1929—1938 secretaris der leerlingencommissie en de examencommissie in het district Sneek, terwijl hij thans nog voorzitter is van de plaatselijke afd. der Ver. tot bevorde ring der gezondheid in de grafische vak ken, welke functie hij al vele jaren ver vult. Tijdens de laatste drie oorlogs jaren was hij tevens vertrouwensman voor het sociaal fonds in de grafische j bedrijven. De schrijver Willem Elsschot heeft de laatste jaren niet te klagen over gebrek aan waardering voor zijn werk. De uit gave van zijn Verzameld Werk is een commercieel succes geworden, er is zelfs een herdruk verschenen binnen enkele jaren voor de uitgave van een compleet oeuvre wel een unicum. Ma nuel van Loggem heeft nu ook gezorgd voor een toneelbewerking van twee van zijn bekendste boeken: „Lijmen” en „Het Been”. Elsschot heeft blijkbaar iets wat de mens van deze tijd wel aan spreekt. Is het zijn bijna medogenloze eerlijkheid, zijn macabere humpr of zijn eenvoudige maar zeer indringende stijl? In elk geval maken deze dingen zijn werk tot iets geheel eigenaardigs. Wie zich eraan waagt dit werk voor het to neel te gaan bewerken heeft dus geen gemakkelijke taak. De bewerking dooi Manuel van Loggem, die gisteravond door de toneelgroep „Theater” in Amici tia voor Kunst aan Allen ten tonele werd gevoerd getuigt van een grote eer bied voor het oorspronkelijke werk. Van Loggem heeft de beide romans nauw keurig gevolgd, vaak ook wat de dialo gen betreft en bijna nergens zelfstan dig iets toegevoegd of een accent anders gelegd. Naar mijn gevoel heeft deze nauwkeurigheid er wel toe geleid dat het toneelstuk wat fragmentarisch en langgerekt is geworden. Ik bedoel dan met „langgerekt” niet zozeer langdradig als wel: zonder verbreding en verdie ping, zonder de concentratie op enkele knooppunten waar alle draden (er zijn er trouwens niet zoveel in deze romans) samenkomen. Toch had ook deze kalei- doscopische opeenvolging van de tafe relen zijn bekoring. Een zekere beperking in de keuze van de fragmenten was natuurlijk noodzake lijk. Na de inwijding in „het vak” van Laarmans, trad deze wat meer naar de achtergrond en viel het accent voorna melijk op Boorman en zijn gewetenscon flict. Boorman is een soort zakenman oplichter die schatten verdient, met zijn „Algemeen Wereldtijdschrift” voor Fi nanciën, Handel, Nijverheid, Kunsten en Wetenschappen” Dit tijdschrift heeft geen abonnees, maar wordt uitsluitend verkocht aan bedrijven en fabrieken. Over deze bedrijven schrijft Boorman dan een enthousiast en zeer prijzend ar- oorzaakt. dat de Russische araanoaast. tikel volgens ’n vast schema om vervol- WOUDSEND. Een niet alledaags ju bileum werd deze week in onze plaats herdacht. Het was n.l. 25 jaar geleden, dat de heer A. Kuipers veehouder, als i .kostganger bij de mahufacturierster mevrouw wed. P. Fortuin in huis kwam. Mevrouw Fortuin zei indertijd tegen Kuipers toen hij vroeg of hij bij haar in de kost kon komen: Ik wil het wel proberen, maar je moet er niet op rekenen dat het vast wordt. Kuipers was toen nog betrekkelijk jong, maar het is toch vast geworden. Van bevriende zijde had men al eens tegen Kuipers gezegd, als je 25 jaar kostganger bij mevrouw Fortuin bent geweest, kom je er zo niet af. Kuipers bescheid was toen: doe jullie best dan maar, want ik onttrek er mij dan niet aan. En nu het dan zo ver was, is dit zeer zeldzame jubileum op gepaste wijze gevierd. Tal van familieleden en vrien den van beide zijden waren op de feestavond in het verenigingsgebouw der Hervormde kerk aanwezig, als- ook de zangvereniging waarvan Kui- I voor de nodige afwisseling, zodat het een prachtige avond is geworden. In deze zaak neemt Boorman dan Laar mans op als zijn compagnon en eventu ele opvolger. Laarmans heeft eerst moei te om het systeem, dat uitsluitend op bluf berust, goed onder de knie te krij gen, maar leert het tenslotte voortreffe lijk. Het grootste deel van Van Loggems bewerking is dan gewijd aan de affaire met de weduwe Lauwereijssen. Samen met haar broer heeft deze weduwe een smederij in het centrum van de stad. Boorman dringt haar honderdduizend exemplaren van zijn tijdschrift op en het kost de weduwe de grootste moeite al het geld af te betalen. Nog zou het geweten van Boorman niet zijn ontwaakt, als de arme vrouw niet zwaar sukkelde met een been. Tenslotte heeft ze het moeten laten amputeren en het idee dat zij, als ze een goede dokter had kunnen betalen, haar been misschien niet had hoeven te missen, gaat Boorman achter volgen. Hij wil zijn winst aan haar terug schenken, maar zij weigert dit te aan vaarden en er ontstaat een verbeten strijd tussen die twee. Pas na het kracht dadig ingrijpen van een pastoor komt de weduwe zover dat zij het geld wil aanvaarden. Een bekering van Boorman betekent dit echter niet, want na de ver zoening luistert de weduwe geboeid naar zijn plannen voor een nieuwe af faire, groter dan alle vorige. Lo van Hensbergen speelde de onbe schaamde Boorman, slechts tijdelijk in de war gebracht door zijn schuldcomplex Bernhard Droog was de dankbare leer ling Laarmans. Elly van Stekelenburg speelde de weduwe Lauwereijssen wer kelijk overrompelend knap; haar broei Pieter, door Gerard Hartkamp was trou wens ook knap getypeerd. Jacques Snoek zette een ferme pastoor op de planken (’s mans geringe pastorale be gaafdheid was natuurlijk uitsluitend aan Elsschot te wijten!). Het is ondoenlijk de talrijke mede- I werkers allen bij name te noemen. Ik moge volstaan met de opmerking dat er over de hele linie in dit bonte schouw spel de prachtigste typeringqp te zien werden gegeven. Vandaag is Prinses Margriet 18 jaar geworden. Zij heeft haar verjaardag echter niet thuis gevierd, doch in Zwitserland, waar zij verblijft voor een definitief herstel van haar recente ziekte. Vo rige week is Koningin Juliana naar haar toegereisd en blijft tot na haar verjaardag. ■j s -•

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1