Joh. Miedema werd een groot man in de Bioscoopwereld Waterpoort - krabbels Sneek nog steeds elfde op ranglijst veemarkten Goed verzorgde en mooie avond van „Dicendo Discimus” Mi IJLST W Y M BRITS ER A DE EL en door Speurder van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, «IRBi 116e jaargang no. 8 Donderdag 26 jan. 1961 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Succesvolle carrière van (bijna) 60-jarige Benoemd De heer Miedema presideert een Intern, bijeenkomst Nu al een voor jaarsbode „Geef mij die ouderwetse godsdienst” Provisionele verkoping Leeuwarden zakte naar vijfde plaats Schaatsenrijders, opgepast’ Crematie Joh. Olij Maandag Grootzandster Hardrijderij Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en SNEEKER NIEUWSBLAD GOENGA. Hij Notaris H. A. J. Alma te IJlst, ver kocht gisteravond provisioneel in café Jelsma het burgerhuis Galamagracht 36 aldaar. De drie hoogste inschrijvers waren: A. de Haas f 5777,D. Langeraap f 6003,De v. d. Meulen Sr. f 6295, De finale toewijzing heeft plaats op woensdag 8 februari a.s. De gunstige ontwikkeling op de veemarkten in 1960 heeft zich maar in be scheiden mate gedemonstreerd op de markt in Leeuwarden, zo meldt de Leeuw. Crt. Het totaal-beeld bleef zonder meer onder de maat, want terwijl landelijk bezien de totaal aanvoeren stegen met gemiddeld 4.9 procent, moest Leeuwar den een achteruitgang boeken van 0,92 procent. (2133 stuks). Hierdoor ging ook Leeuwardens vierde plaats op de ranglijst verloren, want Utrecht maakte met 11,2 procent winst een sprong vooruit. De situatie in Sneek bleef vrywel gelijk aan die van 1959. De aanvoer hand haafde zich op 111.467 stuks (winst slechts 24 dieren), waarmede de elfde plaats behouden bleef. Hieruit blijkt dus, dat Sneek niet het verlies van Leeu warden heeft kunnen opvangen. De oorzaken zjjn niet zonder meer aan te wij zen. Zeker is dat Leeuwarden en Sneek de nadelige invloed hebben ondervon den, dat zij als eerste markten in ons land abortus bang-vrjj zijn gemaakt. komen overtuigend. Van Wytze Veltman kan niet zoveel lof gesproken worden: hij procedeerde te goedig, ondanks z’n diabolische grime. De andere spelers allen bij name te noemen zou te ver voeren. Voldoende is op te merken dat allen naar hun beste kunnen meewerkten om het spel te ma ken wat het was: een mooie vertolking van een prachtig toneelstuk. Het stuk werd gebracht in de oor spronkelijke taal, het Middelnederlands: voor de kenner een reden te meer voor waardering, voor de niet-ingewijde mis schien af en toe wat moeilijk te volgen. a.s. opgeven bij mevr. Warrink-Harms Zwettekade 12, telefoon 2638 en J. Hamersma Houkeslootstraat 39, tele foon 3852. Vertchijnt MAANDAGS en DON DEHDAGS Kan tooi vooi admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (05150) b.g.g 4091 Vanmorgen werd ons uit Heeg mede gedeeld dat het (js op het Var en het Heger Meer hoogst onbetrouwbaar is. Er zijn vele wakken gesignaleerd en bovendien is het ijs zeer slecht. Over het algemeen moeten schaatsenrijders ui terst voorzichtig zijn met het rijden op de meren en grote vaarten en kanalen aangezien het ijs daar nog zeer zwak is en de harde wind overal wakken heeft doen ontstaan. Advertentieprijs 15 et per mm. Bij contract (handelaadv.) ager Abonnementaprij» t 3, oer hall jaar. Franco per oost t 3.75 per halt jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name ran Sneeker Nieuwsblad. OPPENHUIZEN. Dinsdag zag veehou der D. Zijlstra alhier een wilde eend in zijn korf gaan, en kwam hij tot de ver rassende ontdekking ,dat ze al op acht eieren zat. In een korte, sobere, maar indrukwek kende plechtigheid is maandag in het crematorium te Dieren het stoffelijk overschot gecremeerd van de heer Joh. Olij. Behalve familieleden en kennissen was hierbij ook aanwezig een deputa tie van het bestuur, de directie en het personeel van de Lagere Technische School, W’elke school de heer Olij dertig jaar als bestuurslid,, waarvan zeer vele jaren secretaris, heeft gediend. Deze deputatie bestond uit de heren S. G. Ruiter, thans secretaris, de bestuursle den F. H. Ringnalda en J. R. de Dood en de adjunct-directeur de heer S. Veen- stra. De heer de Dood vertegenwoordig de tevens de Ned. Aannemers- en Pa troonsbond. De heer Ruiter hield een toespraak waarin hij de vele goede kwaliteiten van de overledene schetste. Hij speelde in 't bestuur van de school geen figuranten rol, maar hij had gezag en dankbaar memoreerde spr. het vele dat de heer Olij voor de school heeft gedaan en zijn prettige verstandhouding mét de ove rige bestuursleden en met de directeur en leraren. Hij zal dan ook lang in onze herinnering blijven aldus spr. Onder de tonen van het Friesch Volks lied, gespeeld op het orgel in de aula, werd de kist daarna aan het oog ont trekken. De toekomst van de cinematografie De heer Miedema, die de gehele ont wikkeling van de cinematografie van kermisvermaak tot een stuk cultuur bezit heeft meegemaakt, is van mening, dat ons op dit gebied nog grote ver rassingen te wachten staan. Het drie demensionale bijv, is nog niet hele maal bereikt. Hierin zullen zich zeker nog verdere ontwikkelingen voordoen. Het is thans ook al mogelijk in ci nerama uit één cabine te projecteren, wat ook perspectieven biedt voor de gewone bioscopen. De televisie kwam natuurlijk ook ter sprake. Inderdaad hebben de biosco pen daar schade van, zei de heer Mie dema, maar naar mijn mening nog meer van de toeneming der verkeers middelen, jvat van grote invloed is op de bestedingskracht. Vooral van de jonge mensen. De terugloop in 1959 heeft zich echter niet voortgezet. Ver leden jaar was er een stabilisatie in het bioscoopbezoek. De mensen raken tenslotte verzadigd van de t.v. en wil len ook wel weer eens een avond ge zellig naar de bioscoop. Als de vorst aanhoudt wordt maandag weer de traditionele Grootzandster hard rijderij voor jongens en meisjes gehou den. De eerste prijzen bestaan uit horloges, de tweede uit schaatsen, waarmee even eens een zeer oude traditie wordt ge handhaafd. Verder is er nog een groot aantal prachtige prijzen en krijgen ale paartjes tijdens de eerste omloop een stuk koek met een kop warme chocolademelk. Vanwege de grote belangstelling, wel ke ook nu weer wordt veiwacht, ver zoekt de Commissie het publiek het ijs zoveel mogelijk te sparen en de wed strijd, die om 1 uur begint, op de wal kant te volgen. Dit was het motto waaronder gister avond een Evangelisatie bijeenkomst werd gehouden in de Baptisten Kerk al hier. Medewerking werd verleend door het zangkoor van de Baptisten Gemeen te te Harlingen, o.l.v. van de dirigent Joh. v._ d. Baaren te Franeker, terwijl Ds. J. van Dam zich in een korte toe spraak tot de aanwezigen richtte. Or ganist was de heer J. de Boer. Met zang en‘declamatie verzorgde het koor een groot deel van het programma en wat geboden werd vormde een fijn geheel met de boodschap van Ds. van Dam, die zijn toehoorders er bij bepaal de, dat God ook vandaag in relatie wil staan met de mens. God wil met de mensen te maken hebben, wie dit ook mag ztfn. „Zie Ik sta aan de deur en Ik klop” was de prediking, die op voortref felijke wijze door ’t koor en in de decla matie, alsook in de toespraak van Ds. van Dam viel te beluisteren. Het aantal bezoekers had groter kunnen zjjn. Zij die aanwezig waren hebben echter een zeer goede avond gehad. Op de laatste dag van deze maand wordt onze bekende stadgenoot de heer Joh. Miedema zestig jaar. Hij is een van van de grote mannen in de nationale- en internationale filmwereld geworden, maar toch leek het er in zijn jeugdjaren helemaal niet op, dat hij zijn talenten in deze richting zou ontplooien. Hij wil de n.l. onderwijzer worden en heeft zelfs als volontair voor de klas gestaan. Door een onverwachte gebeurtenis echter begon hij op 16-jarige leeftijd zijn loopbaan in Meppel in de bioscoop van zijn vader, van waaruit ook de opmars van zijn bedrijf en dat van zijn broer Jack in Deventer is begonnen. Tenslotte, dat de verbindende tekst niet door een echte proloogspreker werd gezegd, maar via een luidspreker het publiek ter ore moest komen, vond ik geen plausibele oplossing van het pro bleem dat deze buiten-dramatische pro zatekst meebrengt: het loudspeaker-ge- luid dissoneert in de middeleeuwse sfeer van het spel. Na de pauze gaf een aantal leerlin gen een parodiërende bewerking van „Orpheus in de onderwereld”. Dit onder regie van de heer Sybesma, met aan de piano Pieter van Zandbergen. Samenvattend mag gezegd worden dat de leerlingen van het Gymnasium hun „Grote Avond” goed hadden verzorgd en zo ouders en genodigden een mooie avond bezorgd hebben. v De vader van de heren Miedema had aanvankelijk ook een heel ander be roep. Hij was limonade-fabrikant in Haarlem. Zijn zoon Jack, vier jaar ou der dan onze straks 60-jarige, had op 15-16-jarige leeftijd echter een passie voor de bioscoop gekregen, door zijn bezoeken aan de reizende bioscoop van Albert Frères, waarmee de heer Mul lens elk jaar op de kermis verscheen. Hij kreeg zijn vader tenslotte zo ver dat deze een projectie-apparaat kocht om daarmee filmvoorstellingen in de kleine plaatsen voor Noord Holland te geven. Dat ging echter niet zo gemakkelijk als tegenwoordig met de tournees van ’s heren Miedema’s bioscoop bedrijf. Zij reisden per paard en wa gen en het toestel moest steeds op nieuw gemonteerd worden, waar enige uren mee zoek gingen. Boven dien had men in de kleine café- zaaltjes nog geen electrisch licht, zo dat zij zich voor de projectie met acetyleengas moesten behelpen. Na deze moeilijkheden enige jaren te hebben getrotseerd wat bovendien nog maar een matig bestaan opleverde, werden de zwerftochten stopgezet en uitgezien naar een plaats voor het stichten van een vaste bioscoop. In Haarlem kon dat niet, omdat daar al een was, maar heel toevallig kwam toen Miedema Sr in Meppel terecht. Hij had n.l. een broer in Dedemsvaart, die geregeld in Meppel kwam en. meende dat deze stad wel geschikt zou zijn. Daar werd dan ook een huis ge kocht, dat verbouwd werd tot een een- voudige bioscoop met plm. tweehon derd zitplaatsen. een zekere avond kon hij niet tijdig uit Amsterdam terug zijn, waar hij el ke week met de nachtboot naar toe reisde om films te huren. Goede raad was toen duur want films zonder ex plicatie nam het publiek niet meer. Broer Jack kwam toen op het idee dat John het dan maar moest doen. Deze liep toen nog in korte broek en zag er erg tegen op, maar verscholen achter een gordijn, waagde hij de stap en het ging zo goed, dat vader het toen maar helemaal aan zijn zoon over liet. Dat betekende echter het einde van diens studie aan de Rijks Normaal school en zo ging met de heer Miedema stellig een goed onderwijzer verloren. Naar Sneek Samen met zijn broer is hij er toen jarenlang met de reizende bioscoop op uitgetrokken, waardoor vele plaatsen voor een permanente bioscoop rijp werden gemaakt. De oudste speelde tijdens de voorstellingen op de piano maar toen die tijdens de eerste wereld oorlog in dienst moest nam de ander deze taak over. Zo speelde hij ook hier in de bioscoop aan de Oosterdijk die in 1921 gehuurd werd en later in het knusse theater bij de Waag, dat al spoedig van de heer Rijpkema werd overgenomen. Later kwam er in de voormalige voorzaal van Amicitia nog een derde bij, welke geëxploiteerd werd door de Verenigde Leeuwarder Bioscoopbedrijven. Dit leidde tot een zware concurrentiestrijd waaraan pas in 1933 een einde kwam door het slui ten van een overeenkomst waarbij de Leeuwarders zich uit Sneek terugtrok ken en de heren Miedema hun verto ningen in de Harmonie te Leeuwarden staakten. Inmiddels was de zaak in 1926 een n.v. geworden doordat alle aandelen in het Luxor-theater in Deventer wer den aangekocht en deze n.v. bouwde eerst in 1932 een nieuw theater in Meppel, dat eveneens Luxor gedoopt werd en een jaar daarna het nieuwe Amicitia theater alhier. Deze vlucht heeft de oude heer Miedema echter niet mogen beleven, daar hij in 1929 overleed. Als een liefdevolle en dank bare herinnering hangt thans zijn por tret in het privé-kantoor van onze straks 60-jarige, die na negen jaar in de koekstad, waar het hoofdkantoor was gevestigd, te hebben gewoond, in 1942 naar Sneek terugkeerde. In dat jaar n.l. werd de n.v. op last v. d. Duit se autoriteiten ontbonden en moesten de zaken worden verdeeld. De oudste firmant kreeg toen de Oostelijke sec tor, onze stadgenoot het Noorden. Beiden hebben hun zaken daarna nog verder uitgebreid en zo heeft het Sneker bedrijf thans ook vaste vesti gingen in Meppel, Hoogeveen, Emmen en Steenwijk, en daarnaast nog vele semi-exploitaties, o.a. in Bolsward, Lemmer, Noordwolde, Oosterwolde, De heer Rinnert de Jager is nog al tijd verzot op draaiorgels. Nu heeft hij weer een orgel uit de Jordaan bij de firma Parlé gekocht. Gistermorgen arriveerde het in zijn garage. Het zal evenals de vorige opgeknapt worden door zijn enthousiaste medewerker K. Ruardi. In het komende voorjaar zullen wij weer kunnen genieten van opgewekte orgelklanken. Reeds verschillen de malen is er op de weg Sneek-IJlst een auto-ongeluk gebeurd. Vaak was de weg zelf de oorzaak, maar door het ontploffen van de achterband van zijn D.K.W.’tje werd maandagmiddag de heer Plan ting uit IJlst het slachtoffer. Door de plof slipte zijn auto en kwam deze daarna met de wielen omhoog in de bermsloot terecht, waardoor hij ern stig werd beschadigd. Zelf liep de heer Planting gelukkig geen letsel op. Zaterdag 4 februari a.s. zal de Sneker jeugd bij U aan de deur kloppen. Onder het motto „Kinderen verhon geren in Kongo, geeft U hen te eten, zorgt U dat ze blijven leven!!!” zullen ze trachten geld in te zamelen om de hongersnood, die momenteel in Kon go heerst te lenigen. Jongelui, die daadwerkelijk aan deze kollekte wil len meedoen kunnen zich tot dinsdag Wie nu mocht menen, dat de heer Miedema al zijn tijd en werkkracht aan zijn dynamisch bedrijf besteedt, vergist zich. Ook andere instellingen, zelfs buiten onze grenzen, profiteren er van. Bijna dertig jaar geleden reeds werd hij bestuurslid van de Stichting Bio Vacantieoord, waarvan hij nu al vijf tien jaar voorzitter is (mijn mooiste en liefste functie vertrouwde hij ons toe). In 1940 werd hij benoemd tot vice- voorzitter van de Ned. Bioscoopbond welke functie hij aanvaardde om te trachten de bond in dezelfde vorm te kunnen behouden. Maar toen in 1942 Goedewagen aan O.K. en W. kwam en aansluiting eiste bij de Cultuurkamer plus een bestuur in nat. socialistische geest, bedankte hij voor de eer. Na de oorlog evenwel zette de bond zijn werkzaamheden op normale wijze voort en kwam de heer Miedema weer in het bestuur. Een jaar later werd hij secretaris welke functie hij in 1956 ver wisselde voor die van voorzitter nadat zijn voorganger was overleden. Hij werd toen automatisch tevens lid van het bestuur der Union International de l’exploitation Cinematique, geves tigd in Parijs, en in 195? voorzitter. Deze functie wisselt ieder jaar, maar wegens het overlijden van de man die hem moest opvolgen, bleef hij nog een jaar aan. Daarna werd hij vice-presi dent. Voorts is hij nog vertegenwoor diger voor de Benelux in het Bureau International du Cinema, het in 1959 opgerichte overkoepelend orgaan van alle internationale organisaties, dat zich in ’t bijzonder belast met de or ganisaties van de cinema’s in de Eu ropese Gemeenschap. Maar, zo bekende de heer Miedema, ik was zonder de steun van mijn bei de zonen (van wie de oudste in 1945 volledig in de zaak kwam en de jongste enkele jaren geleden) nooit in staat geweest al die nevenfuncties te bekleden. dit geen voldoende verdiensten op en daarom werd de rei zende bioscoop weer opgevat. Nu in de vier Noordelijke provincies waar duizenden voorstellingen zijn gegeven. Inmiddels was de hoofdpersoon van ons verhaal ook in het bedrijf geko men. En wel op een onverwachte ma nier. In die dagen trad bij de toen stomme films een explicateur op, zo als de ouderen onder onze lezers zich nog wel zullen herinneren. De heer Miedema Sr deed dat zelf, maar op ’s Hertogenbosch bleef de grootste markt van ons land houden met een totaal aanvoer van 368.807 stuks (winst 27.500 stuks, 7,6 procent). Zwolle bleef op de tweede plaats met 313.000 stuks (winst 9500, 3,1 pet.), terwijl Rotterdam ook nu als derde uit de bus kwam met 289.500 stuks (winst 6985, 2,4 pet.). Utrecht nu vierde met 244.380 stuks, Leeuwarden vijfde met 229.140 stuks en Purmerend zesde met 213.633 stuks (winst 10.350, 5,1 pet). Verder volgen dan nog Leiden 200.041 (pl. 5,7 pet), Groningen 179.187 (min 0,8 pet), Mep pel 156.189 pl. 5,6 pet) en Doetinchem 144.298 (pl. 14,3 pet). De markt in Wol- vega liep weer iets vooruit, maar de aanvoer van ruim 40.600 stuks was toch nog onvoldoende om de dertiende plaats in te nemen. Hoogeveen (met een aan voer van ruim 43.000 stuks, winst 11 pet) passeerde Wolvega. Koning Thialf is maandag teruggeko men en schijnt nog niet van plan te zijn het bewind direct weer uit handen te geven. Zijn koude adem heeft het water weer doen stollen en de volgende dag al probeerden de jon gens en meisjes of het ijs al „hield". Doch gisteren voor al is de ijspret goed begonnen. Velen trotseerden de scherpe noord-oostenwind en bonden de smalle ijzers onder. De jongeren verdienden weer de nodige dubbel tjes, de ouderen toonden zich vaster ter been (ter schaats) en iedereen kwam aan zijn trekken. Als het nog even zo door gaat kun nen de organisatoren van de Elfste den-, Elfmeren- en andere tochten zich maar klaar maken. Op de over stroomde landerijen is het ijs in ieder geval al zeer behoorlijk en ook de ijsbaan was gistermiddag al open voor de (lagere) schooljeugd, wat onder staand kiekje laat zien. Dat jong en oud van dit ijzige maar welkome be wind van de ijsvorst mag genieten is de wens van Speurder en mogen de „hakkenkrukken” bedenken, dat het ijs hard is. Niet gezien Doch Meppel was in die tijd een zeer conservatieve stad. Daarom was de nieuwe bioscoopfamilie niet erg welkom. Men beschouwde hen meer als kermisvolk en dat stond daar in die tijd ook niet in een goede reuk. Maar ze zouden toch heel gauw on dervinden dat hun nieuwe stadgenoten „toch wel nette mensen” waren. Ook in de bioscoop werd die veranderde mentaliteit merkbaar. Het bezoek, dat in ’t begin maar gering was, werd steeds groter. Toch leverde Emmeloord, Grouw enz., terwijl in tientallen andere plaatsen vrij regel matig filmvoorstellingen worden ge geven. In 1955 werd Amicitia inwendig ge heel vernieuwd en gemoderniseerd, en ook voor de toekomst zijn er al weer plannen. Maar daarover kon de heer Miedema zich nog niet uitlaten. Nevenfuncties Familiefeest Het bereiken van de zes kruisjes door de pater familias zal alleen in de familiekring worden gevierd. Hij houdt niet van uiterlijk vertoon. Maar volgend jaar zal het ook naar buiten feest zijn. Dan bestaat het bedrijf n.l. vijftig jaar. En voor de herdenking daarvan lopen de zoons nu al met plannen rond, waaraan Pa stellig niet zal ontkomen. Dinsdag hield de Sneker Gymnasias tenvereniging „Dicendo Discimus” in Amicitia haar jaarlijkse feestavond. Na het welkom van de praeses der schoolvereniging zongen alle aanwezigen staande het Dicendolied. Daarna bracht het schoolorkest oJ.v. de heer G. Schrik de in het uitstekend verzorgde program maboekje opgegeven werken van Corel li, Handel en Jurriaan Andriessen ten gehore en vervolgens bewees een aan tal leerlingen dat het 16e eeuwse mira kelspel „Mariken van Nieumeghen” ook voor ons, 20e eeuwers, nog niets aan speelbaarheid heeft ingeboet. Omdat het beste stuk, op toneel ge bracht door slechte spelers, een draak kan worden is onze waardering en lof natuurlijk in de eerste plaats voor hen die Mariken gegeven hebben wat „haar” toekwam, voor de spelers en hun regis seur, de heer A. Wadman. Toch is het goed er ook even aandacht aan te schenken dat we hier met een middeleeuws wonderspel te doen hebben dat zich voor ons toneel nog bijzonder goed leent: wat goed is, is in alle tijden goed. „Mariken van Nieumeghen” be wijst dat trouwens ieder jaar en op ver schillende plaatsen in ons land. Het verhaal moge ik in ’t kort weer geven: Mariken, nichtje van de priester Ghijsbrecht, gaat een verbond aan met de duivel, uit wanhoop over de grove, ongemotiveerde beschuldigingen die zij zich van haar moeye (tante), als zij haar om onderdak voor de nacht vraagt, heeft moeten laten welgevallen. Met de dui vel - Moenen - gaat zij vanuit Nijmegen op stap, om via ’s-Hertogenbosch te Ant werpen te belanden, waar zij in Den Gulden Boom hun vrolijk, ongebonden, losbandig leven voortzetten, dat talrijke mensen tot de ondergang en eeuwige verdoemenis brengt Tót na zeven jaar het verlangen naar het land van her komst zo sterk wordt dat beiden zich op Marikens wens op weg begeven naar Nijmegen. Een wagenspel op de markt, waar Masscheroen, Lucifers procureur, God aan zijn gerechtigheid herinnert, terwijl Maria Hem Zijn barmhartigheid voorhoudt, geeft de definitieve stoot tot Marikens bekering Wel waagt Moenen nog verschillende pogingen haar in *t on geluk te storten, maar zonder succes. Mariken vindt via een boetereis naar Rome in het klooster der bekeerde zon daressen te Maastricht de rust die zij zoekt en ’t bewijs van de vergeving van haar zonden: van de ijzeren ringen die de paus haar bevolen had om hals en polsen te dragen, wordt ze in de slaap door een engel verlost: aan deze hemelse ingreep dankt het stuk de naam mirakel spel. Zoals boven gezegd, danken we het primair aan de vertolking dat we deze avond konden genieten. En dan denk ik vooral aan Theo Witteveen. Hem was de rol van Moenen letterlijk en figuurlijk op het lijf geschreven. Men moet - zoals hij - lenig van geest, maar ook van le den zijn om de duivelfiguur aanvaard baar te kunnen maken. Gelukkig dat hem deze demonische rol zo goed lag, want met Moenen valt of staat het mi rakelspel! Rieteke Kwant speelde de titelrol lief, soms wat vlak. Hielke Tromp was een „devoet priester”, vooral in het begin wellicht een beetje te dramatisch. Hinke Algra die in de moeye-figuur een feeks moest uitbeelden, deed dit vol- Als onderwijzer aan de Ned. Herv. School te Ee bij Dokkum werd benoemd onze dorpsgenoot de heer G. H. Bootsma.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1