De ontwikkeling van Sneek in een beslissend stadium Tweede feestavond van „Utile Dulci ging te elfder ure toch nog door IJLST WYMBRITSERADEEL en van ii Officieel Orgaan Het Sneeker Nieuwsblad is een de gemeenten SNEEK, gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en 116e jaargang no. 9 Maandag 30 jan. 1961 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Bezoekers kregen goed programma voorgeschoteld Kerknieuws Koning Winter nam (voor lopig?) afscheid met spiegelgladde wegen Woningpositie groot struikelblok bij industrialisatie - Reser ves moeten worden aangesproken voor sluitend maken der begroting - Verkeersproblemen en bruggen vergen grote uit gaven - Herindeling Veemarktterrein en maken overdekt gedeelte (tevens Sporthal) vragen een half miljoen - Par ticulier plan voor schiphuizen in nieuw te graven jachthaven - Verbetering sportvelden en zwemgelegenheid in voorberei ding - Plannen voor herstel watertoren en bouw van verbran dingsoven voor de Gem. Reiniging ULO-leerlingen organiseer den actie voor hongerend Kongo Nieuwjaarsrede van de burgemeester Morgen wordt kroonprinses Beatrix 23 jaar. Prinses Margriet is uit Zwitser- Financiële verhouding rijk-gemeente passend industrialisa- voldoening worden geconstateerd dat Kantooi voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 releioon. 3005 (05150) b.g.g 4091 zich zeker geamuseerd, want de jonge lui hebben niet veel enthousiasme hun krachten gegeven en het gebodene was zeer zeker de moeite waard. Chr. Geref. kerk te Sneek, tweetal: J. P. v. d. Boomgaard te Thesinge en J. H. Carlier te Zutphen. VerKhiint MAANDAGS en DON DERDAGS Adiertentiepri)i 15 ct per mm Bij contract (handelaade.) ager. ^bonnementaprij» t 3, oer halt jaar. Franco per oost f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name ran Sneeker Nieuwsblad. ten bestaan in een herindeling van het terrein en het maken van een over dekt gedeelte op de veemarkt. Het te stichten gebouw zou tevens dienstbaar kunnen worden gemaakt aan andere doeleinden zoals sportbeoefening, ten toonstellingen e.d. Daardoor zou in een reeds lang gevoelde behoefte worden voorzien. Deze dubbele bestemming stelt bijzondere eisen aan de construc tie van verschillende onderdelen van het gebouw. De moeilijkheden welke zich daarbij voordoen zijn inmiddels, na een aan tal ingewonnen adviezen, grotendeels overwonnen. Hoewel velen gehoopt hadden op een ouderwets ijs-weekend is het Koning Winter niet gelukt zich tegen de sterk opdringende dooi te handhaven. Zijn (voorlopig?) afscheid ging vrijdagavond gepaard met spiegelgladde wegen, die overal in het land grote verkeersmoei lijkheden veroorzaakten. Het busverkeer in Friesland stond ook geheel stil. Ook in Sneek en omgeving was het wegdek totaal onberijdbaar geworden, wat vele verenigingen, die deze avond een bijeenkomst hielden, in hun leden opkomst wel gemerkt zullen hebben. Vooral op de Jousterkade was het hope loos. Doordat het wegdek daar enigs zins afloopt gleden de auto’s ongewild naar de kant toe, en de bestuurders wa ren niet bij machte verder te rijden, tot dat er zand en pekel op de wegen was gestrooid. Het heeft vrijdag niet veel gescheeld, of de tweede feestavond van de school vereniging „Utile Dulci” van het Chr. Lyceum was niet doorgegaan. De zo plotseling ingevallen dooi had de wegen spiegelglad gemaakt en daardoor was een groot aantal buitenleerlingen, onder wie verschillende medespelers verhin derd te komen. Toch heeft men ver schillende van hen kunnen ophalen, zo dat het feest alhoewel anderhalf uur later toch kon doorgaan. Hierdoor was het aantal belangstel lenden uiteraard dan ook niet zo groot als anders het geval zou zijn geweest. vens zijn verzameld, welke aanvanke- Shm| lijk ontbraken, opnieuw ter hand kun- |||H| nmi TirAerl rtAMnyvm-n 1 i i x T»i in <T Voor de hal is thans een uitgewerkt plan gereed gekomen. De vraag of dit gebouw, waarmee belangrijk meer dan een half miljoen gulden is gemoeid, in de gekozen vorm en afmetingen voor uitvoering in aanmerking kan ko men zal moeten worden getoetst aan de exploitatiemogelijkheden en de fi nanciële positie der gemeente. Gelet op de omvang der investerin gen, welke nog worden vermeerderd met de kosten, verbonden aan een her indeling van het veemarktterrein, lijkt een te sterk optimisme te dezen aan zien niet gerechtvaardigd. In één der eerstvolgende vergade ringen zullen de raad voorstellen wor den aangeboden tot het bouwrijp ma ken van gronden tussen de Sytsinga- wiersterleane en de Groenedijk en tot het tegelijk graven van een nieuwe jachthaven en het aanleggen van een kampeerterrein. Het indienen van de ze voorstellen is enigszins vertraagd doordat van particuliere zijde plannen zijn ontwikkeld voor het stichten van een vrij groot complex schiphuizen in de nieuwe jachthaven. Het overleg, dat hierover nog gaande is, en de noodzaak om de plannen in verband met de voorgenomen bouw van schip huizen te herzien, hebben vertragend gewerkt. De stadsuitbreiding aan de Lemmer weg, westzijde, en in het Sperkhem nabij rijksweg 43 wordt verder voor bereid. De stedebouwkundige maatre gelen, verband houdende met de ver schillende stadsuitbreidingen zullen de raad ter vaststelling worden aangebo den. In de eerste vergadering van de Raad onzer gemeente in dit nieuwe jaar, vrij dagavond gehouden, heeft Burgemeester Rasterhoff in zijn Nieuwjaarsrede een korte terugblik geworpen op het afgelopen jaar en daarna de mogelijkheden voor Sneek in de komende jaren onder de loupe genomen. De ontwikkeling van onze stad verkeert naar zijn mening in een beslissend stadium, want de economische omstandigheden welke niet alleen in ons land maar in een groot deel van West-Europa optreden, hebben ook het Noorden van ons land in sterke mate beroerd. De ontwikkeling, welke van de econo mische situatie een natuurlijk gevolg is, wordt nog gestimuleerd door het stre ven van de regering, zoals dat is belichaamd in het kernbeleid. Bij deze stand van zaken is thans en in de eerstvolgende jaren voor de toe komst van Sneek beslissend de vraag of zij haar aandeel zal kunnen leveren in het industrialisatie-proces dat zich voltrekt en dat het economisch patroon van ons geweest radicaal zal veranderen. Sneek zal een bijdrage kunnen leve ren aan de oplossing van het probleem van het wegtrekken van de bevolking uit Frieslands Zuidwesthoek, tot uiting komende in een vertrek-overschot van belangrijk meer dan duizend zielen per jaar. Sneek kan, maar ook nog slechts enkele jaren, op een klein vestigingsoverschot bogen. tiebeleid voor de aangewezen kernge meenten slechts mogelijk is, vooral in de probleemgebieden met een sterke expulsie, indien op redelijke wijze in de woningbehoefte kan worden voor zien. Sprekende over de gesel van de wo ningnood, kon de burgemeester zich niet aan de indruk onttrekken dat het min of meer beschamend is dat wij, vijftien jaar na de oorlog, in een we reld die bijkans alle technische proble men weet op te lossen, niet in staat zijn geweest een beleid en een systeem of een methode te ontwikkelen om de woningnood terecht volksvijand nummer één genoemd de baas te worden. Het leed dat door deze vijand nog steeds dag aan dag wordt berok kend moet het Nederlandse volk toch zeer grote offers waard zijn. Geeft het beschikbare bouwvolume voor woningen reden tot ongerustheid, ook in andere sectoren dreigen moei lijkheden op te treden. Terwijl tot nog toe rijksgoedkeuringen voor bouw plannen op vlotte wijze afkwamen, komt het de laatste maand herhaalde lijk voor dat aanvragen om rijksgoed- keuring voorlopig buiten behandeling moeten worden gelaten. Door de leerlingen van de Openbare Ulo-school werd het initiatief genomen voor het houden van een actie om de hongersnood, die momenteel in Kongo heerst, te lenigen. Samen met het per soneel en de docenten werd het prach tige bedrag van f 601,- bijeengebracht. SNEEKER NIEUWSBLAD Veemarkt en sporthal De Sneker Veemarkt heeft zich in I960 kunnen handhaven op de elfde plaats in de rij der veemarkten. Dit stemt tot voldoening. De betekenis van de veemarkt voor de welvaart van onze stad mag niet worden onderschat. De noodzaak bestaat zich te beraden over de vraag of de tijd niet is aange broken de veemarkt aan te passen aan de gewijzigde omstandigheden en in zichten. Deze aanpassing zal dan moe- Sedert 1945 werd ongeveer 80% van alle gestichte woningen in Sneek van gemeentewege gebouwd. Dit percen tage demonstreert ook de onbevredi gende differentiatie van de woning voorraad. De gemeente heeft vrijwel uitsluitend woningwetwoningen ge- bouw^ zodat in dc stijgende behoefte aan ’"iddenstandswoningen wel zeer onvoldoende is voorzien. Het gemis aan mogelijkheden op dit gebied is te meer betreurenewaardig omdat het voeren van een Gunstig beeld Het beeld, dat het afgelopen jaar te zien geeft op het gebied van de in dustriële ontwikkeling, is in dit op zicht bepaald gunstig, aldus vervolgde de heer Rasterhoff. In de eerste plaats is het een verheugend verschijnsel dat de bestaande industrie, die zich sedert het einde van de oorlog zo voorspoedig heeft ontwikkeld, zich nog steeds uit- breidt. Daarnaast stemt het tot voldoe ning dat ook nieuwe bedrijven Sneek tot vestigingsplaats hebben gekozen, waarvan als de voornaamste kan wor den genoemd de N.V. Van der Heem met een electronische industrie en, in een verdere toekomst, waarschijnlijk de Solexfabriek van de E.N.A.F. Op grond van de tot nog toe inge diende aanvragen om toepassing van de premieregeling voor de regionale industrialisatie mag in de eerstvolgen de jaren op een toeneming alleen in de industriële sector, van acht a ne genhonderd arbeidsplaatsen worden gerekend. Het kan niet anders of deze verwachte ontwikkeling zal bij gelijk blijvende conjunctuur voor en na eni ge spanning op de arbeidsmarkt op roepen en de reeds bestaande spanning op de woningmarkt vergroten. Er zal naar moeten worden gestreefd de daar uit voortspruitende moeilijkheden zo veel mogelijk te beperken. Moeilijkheden Dit optimistisch geluid moet helaas verstommen, als het woningprobleem ter sprake komt. Het werkelijke wo ningtekort dat in 1960 aan de hand van twee methoden werd becijferd, be droeg toen 875 en er is sedertdien geen verbetering ingetreden. Integendeel. De van jaar tot jaar af nemende toe wijzing van bouwvolume voor woning wetwoningen (de normale toewijzing buiten de toewijzing voor industriële en andere speciale doeleinden was in 1958: 130, in 1959: 84 en in 1960: 42) en de beperking van de mogelijkheid om premiewoningen te bouwen, heb ben de toch reeds ongunstige situatie nog verslechterd. Het aantal inschrij vingen bij het bureau voor de woon ruimteverdeling is sedert het vorig jaar weer met ruim 100 toegenomen. Verheugend is dat het afgelopen jaar door samenwerking van de Sneker in dustrie aan de Lemmerweg een aan vang kon worden gemaakt met de bouw van 94 premiewoningen, naast de 74 woningwetwoningen der ge meente. B. en W. koesteren verder de hoop dat een aanvrage om toekenning van premie voor de bouw van een complex van 77 voor de verhuur be stemde woningen in de Noorderhoek, die reeds in maart van het vorig jaar werd ingediend, omstreeks het midden van dit jaar zal worden ingewilligd. Verder heeft de woningstichting „Pa trimonium” nog in voorbereiding, in samenwerking met een aantal indus triële bedrijven, de bouw van een zes tigtal premiewoningen aan de Lem merweg. De toewijzing door gedeputeerde staten van woningwetwoningen voor het jaar 1961 wachten wij intussen met spanning af. De omstandigheden dat het aantal aan de provincie Friesland toegewezen woningen, zowel wat be treft de woningwetwoningen als die in de sector van de premiewoningen, dit iaar weer is verminderd, is weinig hoongevend. Het aantal is: 850 woning wetwoningen en 750 premiewoningen. Het totale aantal zou blijkens een krantenbericht inmiddels verhoogd zijn met 410 woningen. Gymnastieklokalen De behoefte aan gymnastieklokalen doet zich nog steeds gevoelen. De po gingen om bouwvolume te verkrijgen voor een gymnastieklokaal bij het ste delijk gymnasium hebben in zover re sultaat gehad dat de toekenning in be ginsel heeft plaats gehad. De minister kon evenwel tot nog toe de realisering van het plan vóór 1962 niet in uit zicht stellen. De nieuw te bouwen openbare school voor uitgebreid lager onderwijs waarmede naar mag worden gehoopt, dit jaar zal kunnen worde» begonnen, zal echter de beschikking over een gymnastieklokaal krijgen. Plannen voor de verbouw van de gym nastieklokalen in het Sperkhem en aan de Westersingel en van het gymna stieklokaal bij de Julianaschool zijn in een vergevorderd stadium van voor bereiding. land teruggekeerd en zal de verjaardag in huiselijke kring kunnen meevieren. Gisteravond kwam zij op Schiphol aan, opgewacht door Koningin Juliana en prinses Marijke. forius bleken zich bijzonder goed in hun rollen te hebben ingeleefd, waarbij de laatste wel heel goed op dreef was. Al met al een zeer geslaagde opvoering waartoe het werk van de regisseur, die deze functie nu al tien jaar heeft ver vuld, zeer veel heeft bijgedragen. Aan het einde van de avond werden alie medewerkers door voorzitter Hen drik C. Kramer bedankt, waama om streeks half twee de toeschouwers de thuisreis over de gladde straten weer aanvaardden. Donderdag werd een juniorenavond gehouden, waarbij in plaats van het to neelstuk „Tussen kopijbus en cachot”, het door de heer C J. Hogerland ge schreven spel „Lijsbeth wordt mens” werd opgevoerd. Ook deze avond was een doorslaand suksesu Het kapwerk voor beide werd verzorgd door de heer J. Wolthuizen, de stoffering door fa. Metz en het meubilair kwam van ,,’t Handelshuis” D. Sijtsma. Ook dit on derdeel van het programma was dus in goede handen. De gemeente ontmoet bij haar stre ven om zich verder te ontplooien nog andere obstakels. Het financieel statuut waaronder zij leeft is wel zeer onbevredigend. Het vraagstuk van de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten, waarvoor reeds geruime tijd geleden een wets ontwerp bij de Staten-Generaal werd ingediend, heeft nog steeds geen op lossing gevonden. De onzekerheid welke daardoor ontstaat is wel zeer onbevredigend en werkt in verschil lend opzicht remmend. De betekenis van een nieuwe regeling van de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten ligt, naar het spr. voorkwam, niet uitsluitend en wellicht niet in hoofdzaak in een rui mer vloeien van de middelen voor de gemeenten, maar voornamelijk in het belang van de handhaving van de zelf standigheid der Nederlandse gemeen ten, in een versterking van het ver antwoordelijkheidsbesef der plaatse lijke besturen. De centraliserende ten- denz, bevorderd door de zilveren koor den, die de gemeenten met de depar tementen verbinden, begint angstwek kende vormen aan te nemen. Volgens voorlopige berekeningen, die niet ge heel betrouwbaar zijn, zou de ontwor pen regeling, vergeleken bij de be staande toestand, een financieel voor deel betekenen van rond 232.500, per jaar, welk bedrag verdeeld over vijf jaar, geleidelijk aan de gemeente ten goede zou komen. Op het oog lijkt dit een belangrijke verbetering van de financiële positie van de gemeente. De omstandigheid dat bij de huidige mid delen waarover de gemeente, ook na een voor te stellen verhoging van de straatbelasting kan beschikken, onmo gelijk een sluitende begroting kan worden verkregen zonder de in vroe gere jaren gevormde reserves aan te spreken, heeft tot gevolg dat het be cijferde voordeel zal moeten worden aangewend om de begrotingstekorten te overbruggen, zodat voor andere, hoogst noodzakelijke voorzieningen weinig of niets beschikbaar zal komen. Sportvelden en zwemaccomodatie In deze plannen kan rekening wor den gehouden met de gewijzigde situ aties van de beide sportvelden, name lijk het Zuidersportpark en het Black Boys-terrein, waarvoor door een twee tal op dit gebied deskundige instan ties verbeteringsplannen worden voor bereid. Het probleem van de zwem accomodatie zal, nu een aantal gege- over enige weken eindelijk een aan vang zal kunnen worden gemaakt met de vervanging van de Oosterpoorts- brug. Daarnaast vragen andere brug gen in steeds sterkere mate de aan dacht. Ten aanzien van de Lemmer- brug, de verbinding vormende met de rijksweg naar Lemmer, heeft het ge meentebestuur contact opgenomen met de Minister van verkeer en water staat. Doch ook de Woudvaartsbrug, de Koninginnebrug, de Laatste Stui- versbrug en de Hospitalerbrug vragen om het treffen van voorzieningen. Wat de beide laatste bruggen betreft heeft de provinciale waterstaat in beginsel het aanbrengen van een vaste brug aanvaard en de doorvaarthoogte be paald op 1.80 m. F.Z.P. Naast deze bestaande oeververbindingen vragen ook nieuwe verbindingen de aandacht. Spr. noemde hierbij de doortrekking van de Berkenlaan en de Worp Tjaar- dastraat, welke een kruising van de spoorbaan en van de Zwette en *de Franekervaart nodig maakt. De onder- handelingen, welke tot nog toe met de Nederlandse Spoorwegen plaats von den, hadden een moeizaam verloop. De voorbereiding van geheel afgeronde plannen, zal mede in verband daar mee, ongetwijfeld nog geruime tijd vorderen. De plannen voor de aanleg van de nieuwe weg Sneek-IJlst hebben in zo ver voortgang gehad dat met de aan koop van de benodigde grondstroken een aanvang is gemaakt en dat met de Nederlandse Spoorwegen overeen stemming is bereikt over de te slui ten transacties ten aanzien van in het plan begrepen spoorwegeigendoihmen. Het beeld over de vooruitzichten op het gebied van de woningbouw biedt weinig perspectieven voor de uitvoe ring van de toch zo noodzakelijke sa neringsplannen, zoals die o.a. voor de Zomerrakbuurten zijn vastgesteld. De uitvoering van deze plannen moet ge paard gaan met verplaatsing van een groot aantal gezinnen. In de gegeven omstandigheden is dit hoe betreu- renswaardig ook onmogelijk. Ook in 1961 zal ongetwijfeld volstaan moeten worden met het incidenteel onbewoon- baarverklaren van een aantal krotten. Hoezeer de aanwezigheid van slechte woningen en de bestemming van wo ningen voor bedrijfsdoeleinden een druk op de woningmarkt legt, blijkt uit het feit, dat ongeveer 33% van de sedert 1945 gebouwde woningen (1664) nodig was voor vervanging zodat de woningvoorraad slechts met 1146 wo ningen toenam. Hogere uitgaven En toch zal op verschillend gebied de gemeente voor nieuwe of hogere uitgaven komen te staan, wil zij het verzorgingspeil handhaven en aanpas sen aan hetgeen elders wordt gebo den. De normale ontwikkeling eist in vesteringen op allerlei terreinen ter wijl daarnaast de verbetering van het geen men de infrastructuur pleegt te noemen, als gevolg van de industriële ontwikkeling in onze stad, een stimu lerende invloed op de te treffen voor zieningen uitoefent, zowel wat het tempo als de omvang betreft. T.a.v. verkeersproblemen, kan met nen worden genomen. Voor uitvoering van een plan tot het inrichten van een deel van de voormalige gasfabriek tot instructiebad voor leerlingen van scho- len is financiële steun uit ’s rijks kas gevraagd. Hetzelfde is het geval met I een belangrijke en zeer noodzakelijke uitbreiding van de werkplaats van de Pier de Boer-stichting. In deze uit- I breiding is ook een afdeling voor meis- jes opgenomen. Onderwijsinrichtingen Op onderwijsgebied zijn belangrijke werken in uitvoering of in voorberei ding. In uitvoering zijn de tweede christelijke ulo-school, de Koningin Emmaschool voor buitengewoon lager onderwijs en de christelijke ambachts school terwijl in voorbereiding zijn de openbare ulo-school, en een christelij ke lagere school in de Noorderhoek. Met de uitbreiding van de R.K. ulo school kan thans een begin worden gemaakt. De huisvesting van de open bare lagere scholen en de spreiding van 'deze scholen in de toekomst, maakt een punt van overweging uit waarvoor deskundige adviezen worden ingewonnen. Een plan voor een afzon derlijk schoolgebouw voor de imbecil- len-afdeling van de Meester Visser- school ligt vrijwel gereed, terwijl een verzoek om afgifte van een urgentie- verklaring voor een openbare kleuter school in de Noorderhoek door de be treffende instantie op een wachtlijst moest worden geplaatst. De nota, welke de minister aan het parlement heeft uitgebracht over het uitgebreid technisch onderwijs heeft voor Sneek teleurstelling gewekt. a*s anaers net geva. zou »lln 8™™; Vooral ook in het kader van de voort- »ia,ar_ ^^ers schrijdende industrialisatie wordt de behoefte aan een school voor uitge breid technisch onderwijs hier ter ste de in steeds sterkere mate gevoeld. Herstel watertoren en verbran dingsoven De verschillende takken van dienst der gemeente mogen zich in een voor spoedige ontwikkeling verheugen niet tegenstaande vooral aan het gas- en waterleidingbedrijf in verband met de voortschrijdende stadsuitbreiding hoge eisen worden gesteld. Het herstel van de watertoren, waarvoor reeds een be langrijk crediet beschikbaar werd ge steld, zal naar het zich laat aanzien dit jaar ter hand kunnen worden ge nomen. Een voorstel tot het geven van een bestemming aan het voormalig pompstation onder Hommerts zal de raad spoedig kunnen bereiken. De stadsuitbreiding zal het ook nodig ma ken dat de gemeentelijke reinigings dienst de beschikking krijgt over een verbrandingsoven. De overlast, welke soms ontstaat door toepassing van het systeem van verbranding in de open lucht kan moeilijk langer worden ge tolereerd. Mede door de beschikbaar stelling van extra middelen aan de kerngemeenten voor verbetering van de infrastructuur zal het mogelijk zijn in één der volgende vergaderingen van de raad een hierop betrekking heb bend voorstel aan de orde te stellen. Het aantal problemen dat in het aangevangen jaar de aandacht van het gemeentebestuur zal opeisen, is niet volledig, aldus besloot de burgemees ter zijn toespraak. Het lijstje van ver langens, welke in onze gemeente le ven, is evenmin uitgeput. Uit het overzicht kan de conclusie worden getrokken dat aan het .admi nistratief en technisch apparaat der gemeente hoge eisen worden gesteld. Een woord van erkentelijkheid voor de ijver en de toewijding, waarmede het personeel zich van hoog tot laag van zijn taak kwijt is hier zeker op zijn plaats. Ik hoop dat wij gezamenlijk in 1961 met volledige inzet van onze krachten tot beslissingen komen die van beteke nis zijn voor het gemeenschappelijk doel, dat wij voor ogen hebben: het belang van de gemeente Sneek. Tot slot wenste de heer Rasterhoff allen een voorspoedig nieuwjaar, zo wel persoonlijk als voor hun gezin en voor hun ambt of bedrijf. In het bij zonder wenste hij het wegens ziekte afwezige lid van de raa'd, mevrouw Kuipers-Arema, een spoedig volledig herstel toe. Zie voor verslag raadsvergadering pag. 2. Begonnen werd met een uitvoering van het pianoconcert in D-dur van J Haydn door de heren Dr. P. Greep en H. Broekstra. Daarna werd het door de heer O. K. Meyer geschreven en ge regisseerde toneelstuk „Tussen kopijbus en cachot” opgevoerd. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de school krant „De Limiet” werd dit stuk ge schreven dat enkele „schokkende lot gevallen” van de redaktieleden behan delt. Eddy de Schmidt was de hoofdre- dakteur, Hinke Vellinga, redaktie secre taresse, Bert v. d. Wal redaktiepenning- meester, die maar nooit het abonne mentsgeld kon binenkrijgen en Heleen Dcthmers een redaktrice. We hebben kunnen ervaren dat het lot van een (schoolkrant)journalist niet over rozen gaat. Alle gelegenheden werden aange grepen om de krant vol te schrijven, wanneer de kopijbus op een paar stuk jes vlakgom en een „verkapte dreig brief” na, weer eens leeg was. De een bracht een bezoek aan een judodemonstratie, de anderen gingen een leraar „interviewen” en ook werd nog een bezoek gebracht aan het leger, door de hoofdredakteur In hoogst eigen persoon. Er werd met overgave gespeeld en het publiek heeft er veel plezier aan beleefd, maar toch lijkt ons de cabaret- vorm voor een dergelijk onderwerp de schoolkrant verkieselijker. Na de pauze werd het door Drs. .1. Fop geregisseerde en door een moderne bril bekeken toneelstuk van Molière „De ingebeelde zieke” opgevoerd. En het is een vrolijk geval geworden, waar mee de leerlingen veel eer hebben inge legd. Op grandioze wijze wordt hier de me dische wereld van die tijd door Jean- Baptiste Poquelin op de hak genomen, waarvan de welgestelde Argan, die zich inbeeldt aan allerlei kwalen te lijden het slachtoffer is. Hij wordt in dit vermoe den gesteund door zijn tweede vrouw Béline, een intrigante die alleen op de nalatenschap van haar man uit is. Haar stiefdochter Angelica dreigt hiervan de dupe te worden, doch door het optreden van ’t even brutale als handige dienst meisje Toontje lijden haar plannen schipbreuk en wordt Argan zelfs tot dokter „gepromoveerd” Met veel vaart en verve hebben de leerlingen dit stuk over de voetlichten gebracht, waarbij vooral het spel van Toontje door Matja Postma opviel. Ook Joop Bleeker als Argan en Carel Vee- ninga als de dokterszoon Thomas Dia-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1