I Zes moedige redders met zilveren medaille onderscheiden De skütsjes zeilen dit jaar dertien wedstrijden Prot. Chr.-fracties hebben open kaart gespeeld Berne-foardrachtkriich yn Nijlan IJLST W Y M BRITS E RA DEEL en van [^AGENDA J Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 116e jaargang no. 11 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD to Geslaagd Frysk Orkest niet Poolse pianist Stefan Askenase Henk v. d. Grift tweede in Helsinki Geslaagd Vloot tot elf schepen uitgebreid Finale verkoping Leesgraag Sneek Sneker Jeugd collecteerde voor hongerend Kongo Maandag 6 februari 1961 Verplaatsing Bevestiging en inlrede Ds Mr J. A. Vaandrager Benoemd Beroepen Weer slippartijen en gladde straten - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT (handels- derde met een tijd van 2.20.3 sec. van De laatste dinsdag in het afgelopen jaar zal voor verschillende mensen een dag blijven, welke ze niet licht zullen vergeten. Toen namelijk ging de grote schuur van de kapitale boerderij van de heer Jelle Anema te IJsbrechtum in vlammen op, doch door het kordate optreden van een aantal personen werd vrijwel de gehele veestapel gered. In het bijzonder hebben de 17-jarige Aukje Bos en de 20-jarige Wiebe v. d. Eems zich daarbij onderscheiden, waarvoor zij op 6 januari j.l. door de Verzekeringsmaatschappij „De Nederlanden van 1845” zijn gehuldigd. Ook het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging tot bescherming van die ren kwam dit moedige optreden ter ore en dit besloot op zijn beurt zijn erken telijkheid en waardering te betonen. Buiten dit tweetal bleken echter nog vier mannen zich verdienstelijk te hebben gemaakt, zodat zaterdagmiddag zes redders aanwezig waren om uit handen van burgemeester J. van Hout de zil veren medaille van de Vereniging te ontvangen. Het waren Aukje Bos, Wiebe v. d. Eems, Jacob en Jent je Hingst (17 en 21 jaar), Durk de Boer (21 jaar) en de heer H. H. Brandsma (37 jaar). Het wedstrjjdprogramma als steeds het belangrijkste punt van de agenda, werd als volgt vastgesteld: 23 en 29 juli Grouw; 31 juli en 1 au- Onze stadgenoot de heer H. C. S. Wallenburg is geslaagd voor het docto raal examen geneeskunde. Woensdag 8 febr. ’s Avonds 8 uur Ho tel Hanenburg Filmavond Centraal Drankweer Comité Sneek. ’s Mid dags 2.30 en 5 uur films voor de jeugd. Aan de K.E.M.V. te Zwolle slaagde voor Costumière mej. R. Fakena te Sneek, opgeleid door lerares A. Bosch- ma, alhier. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Aan de wedstrijden van de skütsjes, mer; 5 augustus Langweer; 7 augustus De Fluessen; 8 augustus Staveren; 9 augustus Makkum; 10 en 11 augustus Sneek. Evenals in de voorafgaande jaren wordt de prijsuitdeling weer in Sneek gehouden. Echter niet op donderdag, maar ditmaal op vrijdag na de tweede wedstrijddag dus. Notaris E. K. Hoekstra alhier ver kocht woensdagavond finaal een drietal huizen. Het burgerhuis Julianapark 5 en 6 werd na 23 verhogingen toegewe zen aan de heer J. J. Lampe alhier voor f 14.300,Inzet f 12.099,De heer Lampe trad op voor een_ niet nader te noemen lastgever. Het burgerhuis Anjelierstraat 12, in gezet op f 8585,werd na 57 verho gingen gekocht door D. Hoomans, Ca nada, voor f 10,400,het burgerhuis Winsemiusstraat 24 na 18 verhogingen door n.v. Drukkerij „De Motor” alhier voor f 9975,(inzet f 8998, Het herenhuis Lindenlaan 8, ingezet op ruim f 26.000,was inmiddels uit de hand verkocht. De zes moedige redders met in hun midden burgemeester J. van Hout. Van links naar rechts: Jentje Hingst, burge meester van Hout, H. H. Brandsma, Durk de Boer, Aukje Bos, Jacob Hingst en Wiebe v. d. Eems. In de afgelopen maand jan. telde de openbare leeszaal 1422 bezoekers, on der wie 116 vrouwen en bedroeg het aantal uitgeleende banden 9269. De zaterdag alhier door de jeugd gehouden collecte voor hongerend Kongo heeft 2300,04 opgebracht, voor de pim. negentig jeugdige collectan ten ondanks het zeer ongunstige weer een bevredigend resultaat. ’s Morgens werd onder een strie mende sneeuwbui begonnen en om half elf waren de eerste bussen al bin nen. ’s Middags om half vier was de actie geëindigd. Het bestuur van de Sneker Jeugd Aktie die deze collecte organiseerde is dankbaar voor de gif ten en de ondervonden medewerking, ook van de scholen die het merendeel van de collectanten leverden. ters te vervangen, maar toch is z.i. de gevonden oplossing in ’t belang van het land de beste. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. SNEEKER NIEUWSBLAD Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het candidaatsexamen Ge neeskunde onze stadgenoot E. J. Graat» sma. te nog de heer R. Dijkstra, die een as bakje en servetringen aanbood. Tenslotte sprak de heer Brandsma zelf veehouder namens de gehuldig- den, waarbij hij opmerkte dat ze dank baar waren, dit te hebben kunnen doen. Aan het einde dankte de heer May nog de aanwezigen voor hun komst, waarna het gezelschap nog enige tijd gezellig bijeen bleef. (Het schijnt dat de lijst van gehul- digden nog niet geheel compleet is. Na afloop van deze middag vernamen wij n.l. van een der gehuldigden, dat ook de heren Watse Punter uit Schar- negoutum en Piebe Wester uit Tirns hebben meegeholpen het vee te red den. Red.). Op de Europese Schaatskamploenschap- pen, die het afgelopen week-einde in Helsinki werden gehouden, heeft onze landgenoot Henk v. d. Grift totaal on verwacht de zilveren medaille gewon nen. Rudi Liebrechts, van wie men eveneens iets mocht verwachten eindig de op de elfde plaats. Op de 500 meter liet V. d. Grift zijn klasse reeds zien. Hoewel de tijd van de Rus Grishin (42.3) ongenaakbaar was, reed onze landgenoot eveneens een sterke 500 meter. Met 43.5 werd hij tweede. Tegen alle verwachtingen in reed V. d. Grift eveneens op de 5000 en 10.000 meter- goede tijden. Op beide afstanden werd hij zevende met resp. 8.38.0 en 17 36.9 sec. Op de 1500 meter werd hij Woensdag 15 febr. Concert „Frysk Or- rlovrlo wol onri +ri/l van 9 902 SPC ir» Aminitio Aanvantf ft 1111T welke in de komende zomer van 28 juli tot en met 11 augustus worden gehou den, zullen elf schepen deelnemen, die elkaar dertien maal gaan bekampen. De heer T. Walstra te Lemmer heeft nl. ook een skOtsje gekocht en dit aan de wedstrijdvloot toegevoegd. Alle dertien wedstrijden zullen gelden voor het kampioenschap. Dit werd medegedeeld in de vergade ring van de SKS, die zaterdagmiddag in Rest. Piso alhier is gehouden en druk bezocht was. Hët verzoek van de heer Walstra om aan de wedstrijden te mogen deelnemen leidde tot een drukke bespreking. Ver schillende aanwezigen vreesden nl. dat er te veel schepen zullen komen, maar de meerderheid deelde deze vrees niet. Een voorstel van de commissie Sneek om het maximum aantal vast te stellen op twaalf, werd dan ook met een zeer grote meerderheid verworpen. De be slissing over het al of niet toelaten van een schip blijft dus in handen van het bestuur der SKS. Ook over de mogelijkheid te komen tot een uniforme algemene WA of All Risk verzekering, liepen de meningen uiteen. Besloten werd tenslotte dat dit punt nader door het bestuur zal worden bekeken. De door het bestuur voorgestelde aan vullingen op het wedstrijdreglement (onlangs al in ons blad gepubliceerd), welke waar nodig door de volledig aan wezige Zeilraad werden toegelicht, had den daarentegen de instemming van alle aanwezigen en werden dan ook aange nomen. Het wedstrijdreglement en de statuten zullen nu gedrukt worden. De financiële positie van de SKS, zo bleek uit het verslag van de penning meester D. Franke, is gunstig. Er was aan het einde van het verenigingsjaar een saldo van f 53.95 in kas, terwijl het banksaldo f 650,bedroeg. Dit was het saldo van de schadecommissie, welke verleden jaar in de SKS is opgenomen. De bestuursleden, die allen aftraden, maar zich weer herkiesbaar stelden, werden allen ook bij acclamatie herko zen. De contributie blijft gelijk aan die van het vorige jaar. De assistent le klasse van ’s Rijks belastingen P. F. Bolt alhier is met in gang van 1 maart 1961 verplaatst naar Utrecht. D.B.). AMICITIA Maandag 6 februari, 's avonds 8 uur film: Wilde aardbeien. Donderdag 9 februari ’s avonds 8 uur film: Heuvel 24 antwoordt niet. Geen afspraken Bij deze oplossing is geen enkele afspraak voor de toekomst gemaakt. Er liggen dus geen tijdbommen, al zal er over de Kinderbijslagverzekering, de Commerciële televisie en de Mam- mouthwet wel heel wat te doen ko men. Resumerende betoogde dr Diepen horst nogmaals, dat het geschil zui ver zakelijk was, zonder enige bijge dachte of prestige-overweging en zon der de wens het Kabinet te laten val len. Wij zijn er n.l. van overtuigd, zei hij, dat in de huidige politieke omstan digheden dit kabinet het beste is. Hij acht het verheugend, dat bij de C.H.U. zo’n grote eensgezindheid is gebleken, maar hoopt dat de regering voortaan minder star zal staan tegenover de Kamer. Hij zag echter al enige licht puntjes, o.a. de verbetering van de luchthaven Schiphol, wat al jarenlang slepende was gebleven. Over een politiek sukses van de CHU wat meer stemmen zal kunnen opleve ren, wilde hij echter niet spreken. Het christelijk geweten heeft gesproken en spr. opvatting van chr. politiek is, dat men in alle sectoren zijn werk zo goed mogelijk moet doen en z’n uiterste best moet doen te verwezenlijken wat ver wezenlijkt kan worden. Vragen Er werden Dr Diepenhorst vragen gesteld over de Mammouthwet, waar over in Friesland grote ongerustheid heerst volgens de vragensteller, het landbouwbeleid en het woningbeleid. Uit zijn antwoorden bleek, dat naar zijn mening in de Mammouthwet in derdaad grote gevaren dreigen voor namelijk voor het bijzonder onderwijs. Ook dr Tilanus, de grote deskundige op onderwijsgebied, is zich hier ter dege van bewust. Men kan de beslis sing derhalve gerust aan de CH frac tie overlaten. Minister Marijnen is te ver gegaan met de vermindering der subsidies in de landbouw. Gezien het vele werk dat door de boeren verricht wordt, mo gen deze niet verder verlaagd of af geschaft worden. De boeren zullen er echter een eer in moeten stellen eens weer zonder subsidies te kunnen werken. Er zou eigenlijk geen enkele ver antwoorde instantie rust mogen heb ben voor de woningnood is opgehe ven. Dit kabinet en de volgende kabi netten zullen daar steeds naar moeten streven en de bouw van woningen zal van primaire orde moeten zijn. De voorzitter de heer W. Nauta, die de vergadering met gebed, het lezen van Jes. 58 9-12 en een inleidend woord naar aanleiding daarvan had geopend, dankte aan het einde van de vergadering Dr Diepenhorst voor zijn rede, waarna deze voorging in dank gebed. Het laatste werd door de heer G. M. Gerbrandij aanhangig gemaakt, die opmerkte, dat het aantal woningen dat de laatste jaren aan Friesland werd toegewezen, met de helft verminderd is. Wymbritseradeel krijgt nu voor haar 29 dorpen zegge en schrijve zes woningen toebedeeld. Wat moet er op deze manier van het platteland terecht komen? Advertentieprijs 15 ct per mm. Eij contract adv.) lager. Abonnementsprijs 3, per half jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Maandag 6 febr. K. C. Sneek en Om streken. Bespreking 15 rashonden in zaal „Onder de Linden” door de heer S. Franken, keurmeester te Brum- men. Maandag 6 febr. Zaal Hotel „De Wijn berg” ’s avonds 8 uur Alg. Leden vergadering Ned. Reis Vereniging met optreden van goochelaar Prof. Bergsma. Dinsdag 7 febr. Cebuto-avond in Hotel Hanenburg. Aanvang 8 uur. Verto ning van kleurendia’s en films door Henk Willems. Dinsdag 7 febr. „Kunst aan Allen” Sneek. Opvoering van „Met voor bedachte rade” in Amicitia. Aan vang 8 uur. In twee feestelijke diensten, beide keren in een geheel bezette Martini kerk, vond gisteren de bevestiging en intree plaats van ds mr J. A. Vaan drager, komend van Hall (Gld.). De vacature, ontstaan door het vertrek van dr K. H. Siccama naar Ooster- meer-Eestrum. is nu weer vervuld en daarmee het viertal predikanten bij de Hervormde Gemeente alhier weer vol tallig. Ds D. v. d. Werf, die het consulent- schap voor de Sperkhem-wijk heeft waargenomen, bevestigde de nieuwe predikant in de ochtenddienst. In de avonddienst deed ds Vaandrager in tree en had als tekst gekozen Nehemia 8 vers 5 tot en met 7. Namens de ker- keraad sprak scriba U. de Groot ds en mevr. Vaandrager toe, waarna de ge meente hen toezong uit gezang 94. In de kerk waren o.a. aanwezig burgemeester L. Rasterhoff en wet houder J. Blok, ds G. R. Brink van IJs brechtum en ds A. Westra namens ring en classis en vertegenwoordigers na mens verschillende kerkgenootschap pen. Uit Hall had een groot gezelschap de reis naar Sneek gemaakt om beide diensten bij te wonen. De Prot. Chr. fracties hebben na hun onderling contact minister van Aart- sen vooraf medegedeeld, dat zijn ant woord onbevredigend was en zij hun motie handhaafden. Ook als er een politieke spanning door zou ontstaan. Zij hebben dus volledig open kaart ge speeld en de bewindsman de raad ge geven het woordje onaanvaardbaar niet uit te spreken omdat er dan wel eens een crisis zou kunnen ontstaan. Deze mededeling deed Dr J. N. Th. Diepenhorst, lid van de Tweede Ka mer zaterdagmiddag in Ons Gebouw, toen hij daar sprak voor de Staten kring Sneek van de Chr. Hist. Unie en uitvoerig het ontstaan en de op lossing van de jongste Kabinetscrisis behandelde. Vooraf echter schetste hij de inter nationale vraagstukken, die belang- rijker zijn dan de binnenlandse en waaraan de C.H.U. in de laatste jaren veel aandacht heeft besteed. Helaas moet geconstateerd worden, dat de spanningen in de wereld en ook in de Ver. Naties, groter zijn geworden. Overal spitsen de tegenstellingen zich toe. In de eerste plaats is dat te mer ken bij de twee blokken waarin de wereld is verdeeld, maar ook aan de gewijzigde verhoudingen in de Ver. Naties. Het westelijk blok had hierin vroeger steeds de meerderheid, maar nu er in Afrika zoveel Staten zelf standig zijn geworden is het de vraag of het die meerderheid zal behouden. Ook vraagt de tegenstelling tussen Rusland en China over de vraag of een oorlog onvermijdelijk is de aan dacht. Rusland meent van wel, doch China heeft een tegenovergestelde mening. Aan deze tegenstelling wijt spr. ook het rauwe optreden Chroestsjow in de Ver. Naties. Niet tegen te houden Volgens dr Diepenhorst is bij de jonge staten de drang naar souverei- niteit zo groot, dat geen mens ter we reld haar kan tegenhouden. Nieuw Guinea is ook zo’n vraagstuk waar heel de wereld belang bij heeft. Het is niet alleen meer een Nederlandse aan gelegenheid, maar toch een punt dat Nederland bijzonder moeilijk ligt. Spr. gelooft evenwel, dat het huidige ka binet dit met voortvarendheid aan pakt. Dit Kabinet is na de oorlog het eer ste zonder socialisten, maar dat is niet onze schuld, aldus spr. doch te wijten aan spanningen in de P.v.d.A. zelf en in de verhouding tussen de partij en de socialistische ministers. Dit bewijst, dat de verhouding tus sen minister en Parlement en minis ter en kamerleden zo ]os mogelijk moet zijn. De C.H.U. is daarvan een goed voorbeeld. Het huidige Kabinet dat op allerlei terrein de lijn heeft omgebogen, heeft het volgens spr. goed gedaan en kreeg steeds meer sympathie. Wel zijn er enige moeilijkheden geweest, maar in de laatste tijd kwam er meer lijn in en leek het er op, dat het de goede kant op ging. Tot dat op 21 december de crisis kwam bij de behandeling van de begroting van de minister van Wo ningbouw en Volkshuisvesting. Spr. legde er evenwel de nadruk op, dat het hier een zuiver zakelijke kwestie betrof, waarbij de c.h. en de a.r. frac ties volledig open kaart hebben ge speeld. Het gemis van de heer Romme in de K.V.P. fractie was echter duide lijk merkbaar. Nadien is een storm opgestoken in de Anti Rev. Partij, maar de C.H.U. heeft het beleid van haar fractie vol ledig goedgekeurd. Dr Diepenhorst betoogde dat naar zijn mening de informateur-repera- teur Prof. De Gaay Fortman zeer ver standig is opgetreden. Wel heeft hij zich zelf ook even afgevraagd of het niet beter was enkele zwakke minis- Tot kassier van de Coöp. Boerenleen bank te Honunerts is benoemd de heer G. Bosma te Hallum. Onze stadgenote mej. M. H. D. J. v. d. Weerd is geslaagd voor het eerste gustus Eernewoude; 2 augustus Drach- deel van het candidaatsexamen genees tenVeenhoop; 3 en 4 augustus Lem- kunde. Bij de Chr. Geref. kerk alhier is beroepen Ds J. P. v. d. Boomgaard te Thesinge. p.; Wietske Twijnstra 6512 p. 5e klasse: Gerrie Eisma 65 p.; Nien- ke Hoogwater 69 p.; Jeltje Rypkema 69% p.; Akke Wijbenga 64 p. 6e klasse: Janke de Boer 65% p.; Grietje Breeuwsma 65 p.; Hendrik Breeuwsma 63 p. De publyksprizen wiene foar: klasse 1 en 2: Femmy Gerbrandij; klasse 3 en 4: Geert Heerschop; klasse 5 en 6: Akke Wijbenga. In treastpryske waerd skonken oan it soantsje fan slachter Goslinga dat troch sykte forhindere wie mei dwaen. Op woensdag 15 februari a.s. ’s avonds 8 uur, zal het Frysk Orkest o.l.v. Alfred Salten in Amicitia alhier een koncert geven, waaraan als solist mede zal werken de beroemde Poolse pianist Stefan Askenase. Askenase, die sinds 1925 professor is aan het Koninklijk Conservatorium te Brussel, is in Ne derland bijna een legendarische figuur geworden. Ieder jaar speelt hij hier enige tientallen malen en zo is ook zijn jaarlijks recital in de Harmonie te Leeuwarden steeds weer aanleiding tot een uitverkocht huis. Het mag zeker gezegd worden, dat het optreden van solisten van deze klas se in een plaats in een orde van grootte als Sneek, in Nederland praktisch om financiële redenen niet voorkomt. Dat het Frysk Orkest dit zeker niet geringe financiële risico niettemin durft te ne men, is verheugend, doch tevens voor onze stad aanleiding te bewijzen, dat men dit waardeert door te voorkomen, dat Askenase voor een half gevulde zaal speelt. Askenase speelt deze avond het 3e pianoconcert in c klein van Ludwig van Beethoven. Beethoven breekt in dit con cert met de traditie, dat het orkest al leen maar een begeleidende functie heeft. Het groeit uit tot een volwaar dige gesprekspartner en heeft in de lange dialogen evenzeer zeggingsmacht o\ er héc verloop van het stuk. Het or kest opent het proramma met de sym fonie no. 103 in Es groot van Haydn, de symfonie met de paukenroffel. Van de 12 z.g. Londense symfonieën is deze dcor de rijke en boeiende verwerking van de thema’s wellicht de belangrijk ste en een duidelijk bewijs van Haydns genialiteit. Na de pauze een geheel ander genre, nl de „Variaties op een Hongaarse volksmelodie („De Pauw") van de Hon gaarse komponist Zoltan Kodaly. Ko- dsly neemt in het Hongaarse muziekle ven een zeer belangrijke plaats in en hij wordt met Bartók als de meest vooraanstaande Hongaarse toonkun stenaar beschouwd. Bij beideri heeft de volksmuziek een grote invloed op hun komposities gehad. Waar Bartók echter deze tot een geheel nieuwe muziek heeft gemaakt, heeft Kodaly in feite niet meer gedaan dan de volksmuziek kleden in een ander dan het originele instrumentale of vocale gewaad. Vrijdag 10 februari. Aandeelhouders vergadering Stichting „De Sneker Pan” in Restaurant Piso. Hoewel het er op Ijjkt, dat Koning Winter nu definitief afscheid van ons land heeft genomen, liet hij in de nacht van donderdag op vrjjdag toch weer even zijn gezicht zien, wat hij op enkele plaatsen vergezeld liet gaan van gladde wegen en straten. De automobilisten ondervonden hier weer de nodige hinder van en sommigen van hen maakten een paar slippers, hoewel die gelukkig vrtf goed afliepen. Zo kwam de wagen van de heer Jan sen, wonende te Wjjhe omstreeks half tien vrijdagmorgen op de Singel tegen een boom tot stilstand, nadat de be stuurder de macht over het stuur was kwijtgeraakt. Persoonlijke ongelukken deden zich echter niet voor en de auto, een bestelwagen, liep slechts geringe schade op. Een uur later botste mevrouw D. M.- T. C. uit Heerenveen met haar volks wagen tegen een verkeerspaaltje op de Prins Hendrikkade tegenover de Konin- ginnebrug. Zij kwam uit de richting Oosterpoortsbrug en ook haar wagen begon te slippen, waarbij een van de achterwielen het verkeerspaaltje raakte. De auto maakte hierdoor een draai van 180°, het paaltje werd finaal van zijn voetstuk gerukt en kwam tien meter verder terecht. Ook hier deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, doch de wagen werd licht beschadigd. Om elf uur overkwam mevrouw Plan ting. alhier een geheel ander ongeval. Zij kwam per fiets van het Hoogend en wilde de brug naar de Oude Koe markt opdraaien. Maar achter haar reed een auto en dat bracht mevrouw Planting enigszins in paniek. Hoewel zij de bocht reeds gedeeltelijk had geno men, draaide zij weer terug, doch. Met door botste zij tegen de wagen op en kwam ze te vallen. Zij liep vermoedelijk een lichte hersenschudding op en werd ter observatie naar het Sint Antonius Ziekenhuis vervoerd. Namens de afd. Sneek van de Ver eniging sprak de heer J. May het moe dige zestal toe, waarbij hij opmerkte dat het iets zeer ongewoons was, dat op die gedenkwaardige dinsdag van 1960 bij IJsbrechtum geschiedde. Ge lukkig dat zoiets niet zo heel vaak ge beurt. Doch de redders van de vee stapel vonden hun daad heel gewoon. Er waren dieren in nood en dus moest er geholpen worden. En eigenlijk is dat ook gewoon, meende de heer May. Mens en dier, beiden een schepsel Gods, hebben veel met elkaar gemeen en daarom is de-eerste menselijke im puls ook om te helpen. Hij dankte de redders dan ook hartelijk voor hun menselijke en gewone daad. Burgemeester J. van Hout, die hier na het woord voerde, zei dat hij met vreugde het gemeentehuis had open gesteld voor deze plechtigheid. Hij noemde het redden van een in nood verkerende veestapel een daad van ge meenschapszin, een daad van hulp aan het diei’ in nood. De rampzalige gebeurtenis op 27 december zou nog ergere gevolgen hebben gehad, wan neer het beslag vee was omgekomen. Het wonder van die dag was evenwel, dat door het kordate optreden van een aantal passanten een 60-stuks runde ren en vier paarden gered konden worden. Hij merkte voorts op, dat door de huldiging van Aukje en Wiebe, niet genoeg aan het licht is gekomen dat er ook nog anderen geweest zijn, die heb ben meegeholpen het vee uit de vlam men te halen. Dezen zijn echter weg gegaan omdat het „itenstiid” was. Ook hij bracht hulde aan het zestal mede namens het gemeentebestuur, waarna hij hun de zilveren medaille van de Vereniging, die slechts bij hoge uitzondering wordt toegekend, over handigde. Namens het hoofdbestuur spraken ook nog mevrouw Post-de Waal uit Arnhem en Mr I. H. v. d. Roemer van Bilthoven, Officier van Justitie 'te Rotterdam, waarbij de laatste opmerkte dat de Fries niet een man van het woord is, doch van de daad. Ook de Politiebond voor dierenbe scherming was vertegenwoordigd o.a. in de persoon van de heer J. Huisman, inspecteur en corpschef van de ge meentepolitie te Weststellingerwerf en adj. H. J. H. Slots van Leeuwarden, welke laatste zijn woorden vergezeld liet gaan van een vogelboek. Namens de afdeling Leeuwarden sprak tenslot- Under auspiciën fan de krite „Wéz Dysels” fan it Kristlik Frysk Selskip, waerd sneontojoun 4 febr. yn „Het Ge bouw” to Nijlan foar de twadde kear in berne-foardrachtkriich halden, hweroan learlingen fan ’e kristlike skoalle üt üs doarp dielnamen. Nei it iepeningswurd fan de hear H. M. Gerbrandij, foarsitter fan de Krite, wie it wurd oan de bernen it mei sein wurde, dat dizze stik foar stik goed foar it Ijocht kamen mei harren foar- dracht. De taek fan de jury, bisteande üt de dames Lootsma en Brouwer wie dan ek net maklik. Nei’t fjouwer klassen (to sizzen 14 bern) har hearre litten hiene, waerden de oanwêzigen traktearre op in poppe- kastfoarstelling, hwat foaral foar de bern in tige wolkomme ófwikseling wie, hwermei hja hearber meilibben! Dochs ek de alderein koe dizze ófwik seling tige weardearje. Nei it skoft kamen de beide léste klassen oan bar. Foardat de jury de ütslach bikend makke, easke de poppe- kast de oandacht jitris op en wer mei tige sukses en tusken dit alles troch daverden de fryske lieten troch de seal mei oargelbigelieding fan de hear Feenstra. Juffer Tine Bakker waerd in ka- dootsje oanbean foar alles hwat hja foar de krite dien hat yn ’e rin fan ’e tiden, juffer Zuidema, ünderwizeres oan’e doarpsskoalle waerd mei blom men bitocht en har beide collega’s, it haed fan ’e skoalle, de hear Reinber gen en ünderwizer Haak, lyk as de oargenist Feenstra, krigen elk ek in presintsje mei de tankwurden fan foarsitter Gerbrandij, foar harren oan- diel yn it slag jen fan dizze kriich. De ütslach Mefr. Lootsma dielde hjirnei de üt slach mei, dy’t wie as folget: le klasse: Sipke Bakkér 66 p.; Fem my Gerbrandij 68%; Hotske Heerschop 65 p. 2e klasse: Doetje de Boer 67 p.; Jan de Boer 67% p.; Dolf Reinbergen 67% p.; Manna Rypkema 71 p. 3e klasse: Doutje Bakker 67 p.; Har- men Gerbrandij 67% p.; Sipke Heer schop 70 p. 4e klasse: Anne Bakker 64 p.; Hans de Boer 70% p.; Geert Heerschop 72% kest” in Amicitia. Aanvang 8 uur.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1