Waterpoort- krabbels «nR Ongekende belangstelling voor Stefan Askenase Onder de wilden van het Banchiplateau I 1 If IJLST WYMBRITSERA DEEL BUITENLANDS OVERZICHT van door Speurder I en Officieel Orgaan de gemeenten S N E E K, 116e jaargang no. 14 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Frysk Orkest Dood van Loemoemba kan ernstige gevolgen hebben Benoemd Feestelijke jaarvergadering NCLB afd. Zuivel Met Dr Fop I. Brouwer naar het land der duizend meren Donderdag 16 febr. 1961 1- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Huisvlijt-tentoonstelling in Ijlst Dit jaar z.m. weer bijzondere markten op het Grootzand Brand in Ijlster kampeerschip iU - „Doarpsbilang” Turns De heer J. C. Kan gaat naar Groningen I (handels- 7 van bijzondere geboden. Raadsels en daar weegt wel tegen op. Hoe dit geloof ontstaan is, waar chris tendom noch Islam invloed hebben ge had, is een raadsel, maar het geloof aan deze ene God bestaat. Stefan Askenase bracht het derde pia noconcert van Beethoven in samenwer king met het Frysk Orkest en na de pauze als solopianist een Chopin-pro- gramma. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Het wordt voor velen langzamerhand weer tijd een paar eende-korven uit te zetten. Grote partijen worden al weer op de wekelijkse markt aange voerd en bij de verschillende detail listen zijn ze ook weer volop te ver krijgen. Aanstonds zullen ze weer plaats bieden aan de vele eenden en naar het weer van de laatste dagen te oordelen zal dit niet meer zo lang duren. Bizonder geheim Unieke opnamen heeft Dr Julien van dit toevallig ontdekte Vabong heiligdom kunnen maken. Men ziet op de film hoe zijn boy bevend de schedels uit de pot ten haalt, bang dat men de indringers op heterdaad zal betrappen. Daarna woren uit andere potten grote maskers van Vabong priesters te voorschijn ge haald en haastig getoondhier heeft Dr Paul Julien wel een heel bizonder geheim ontdekt, waar men bijna ter sluiks naar kijkt omdat het eigenlijk niet mag, omdat dit immers hoort aan die Andere mens, die men moet eerbiedigen in zijn rechten, zijn tradities.... Haas tig sluit de boy de potten, en hij veegt zijn handen nog eens af aan zijn broek. Zeldzame opnamen had Dr Julien ook van de Bororo, een lichtbruin ras, onbe trouwbaar, gevaarlijk, maar evenals alle andere stammen, gelovend aan één God. Prachtig waren de films die een uniek beeld gaven van een dansfeest, van we vende mannelijke Surah, en men volgde zeer geboeid de beelden en de uiteenzet ting van de spreker, die na zijn rede ook nog veel vragen moest beantwoorden. Dr Hofstra dankte namens allen Dr Paul Julien hartelijk voor zijn prachtig, verhelderend betoog. Het Frysk Orkest had ditmaal de wind in de zeilen, vermoedeiyk met de we reldvermaarde Poolse pianist Stefan Askenase als trekpleister, want „Aml- citia” was gisteravond overvol. Een on gekend feit voor onze stad, maar daar om niet minder verheugend. Tatouering Spr. liet lidtekens hiervan zien, de met Nederlandse spijkers doorboorde on derlippen, waar men steeds de Angas aan kan herkennen. Mensen staren U aan van het doek, flikkeren van ogen, ondoorgrondelijke gezichten, vreemd ge sloten gezichten van Tsafi priesters, de machtigen. Men gelooft hier in zielsver huizing. Men kan de mensen moeilijk benaderen, maar één ding is zeker: zij zijn monotheïsten, er is een begrip van een verheven hemel-God. Dr Paul Julien, die gisteravond in res taurant Piso voor het Natuurkundig Ge nootschap sprak over het onderwerp: „Onder de wilden van het Banchipla teau'’, is een geïnspireerd, overtuigd en zelfverzekerd spreker, die zijn gehoor urenlang in de ban van zijn boeiend be toog hield. SNEEKER NIEUWSBLAD IJLST. Naar wij vernemen, hoopt Volksonderwijs in de naaste toekomst hier een huisvlijttentoonstelling te houden. Als vermoedelijke data zijn opgegeven 29 en 30 maart a.s. De be doeling is dat iedere inwoner van de stad zijn medewerking aan deze expo sitie kan verlenen. Zonder op de zaak vooruit te lopen, menen wij dat de volgende rubrieken zullen zijn vertegenwoordigd: a. hout-, klei- en metaalarbeid; b. schilder- en tekenwerk; c. vlechtwerk; d. karton- arbeid; e. knippen; f. handwerken. Te zijner tijd hopen wij nog nadere bijzonderheden over de tentoonstelling per advertentie in dit blad bekend te maken. Voor de heer Kan zelf is dit een eer volle benoeming en een mooie promo tie, die hij altijd begeerd heeft, maar voor de RHBS waaraan hij sinds 1944 verbonden is en voor het Gymnasium dat de laatste vier, vijf jaren eveneens van zijn grote bekwaamheden en lei derschap heeft geprofiteerd, is dit ver trek een ernstig verlies. Doch ook en vooral voor TGP waarvan hij na het vertrek van zijn vader de leiding ge heel overnam en welker reeds opmer kelijke prestaties hij nadien nog hogej' heeft opgevoerd. Een opvolger van zijn formaat te vinden zal moeilijk, zeer waarschijn lijk zelfs onmogelijk zijn. Een kleine troost is echter, dat de heer Kan niet direct helemaal voor Sneek verloren gaat. Voorlopig n.l. blijft hij nog enige dagen per week les geven aan de scholen en tot aan de viering van het 75-jarig bestaan van TGP ook aan deze vereniging. Zijn volledige betrekking in Groningen gaat pas in september van dit jaar in. Dan zal ook de woning klaar zijn wel ke voor hem in Paterswolde wordt ge bouwd. UITWELLINGERGA. De NCLB afde ling zuivel hield gisteravond haar jaar vergadering in zaal De Jager. De gebruikelijke agendapunten wer den vlot afgehandeld, want om 9 uur zouden de leden met hun dames het 30- jarig bestaan van de afdeling enigszins feestelijk vieren. Dit geschiedde op een zeer gezellige wijze met het bekende kienspel en heeft allen zeer goed voldaan. Om ruim elf uur sloot voorzitter R. Veenstra deze bijzondere avond met dankgebed. Raket naar Venus President Kennedy heeft bij zijn verkiezingscampagne er voortdurend op gewezen, dat Rusland een nog steeds groeiende voorsprong had op het gebied van raketten. Enkele ge slaagde lanceringen van nieuwe raket ten deden daarna het Amerikaanse hart goed en vorige weêk stonden de bladen vol met verhalen over een nieuw rapport, waaruit zou blijken, dat Rusland helemaal geen voorsprong had op dit gebied. Dit zou afkomstig zijn van de minister van defensie. Kennedy was er wat door van zijn stuk gebracht, omdat hieruit een ver keerde beoordeling of zelfs valse voor lichting zou kunnen blijken tijdens zijn campagne. Men heeft de kwestie nog maar aangehouden en tot Kenne dy’s geluk, kan men wel zeggen, heeft Rusland zondag een nieuwe grote stap in het ruimteonderzoek gedaan, die de bewondering van de gehele wereld af dwingt. Vanaf een kunstmaan, die om de aarde in omloop is gebracht, heeft men een raket gelanceerd, die een cap sule met instrumenten in ongeveer honderd dagen op de planeet Venus moet brengen. De afstand van de aar de naar Venus is ongeveer 48 miljoen km. Prof. Lilley van de Harvard-Uni- versiteit heeft gezegd, dat het nog on geveer anderhalf a twee jaar zal du ren voor Amerika tot iets dergelijks in staat zal zijn. Het is hier niet de plaats om in te gaan op de weten schappelijke problemen en vooruit zichten, wij willen alleen de aandacht vestigen op de grote technische be kwaamheid van de Russen, die zich, laten wij ons niet vergissen, weerspie gelt in die sector van de raketten, die ons op het ondermaanse het meest ter harte gaat, namelijk die voor de oor logvoering. In Parijs hebben eind vorige week de regeringsleiders en ministers van buitenlandse zaken van de zes landen van het kleine Europa vergaderd, d.w.z. van Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxem burg, nadat de dag tevoren bondskan selier Adenauer een apartje had ge had met president De Gaulle. Het doel van de bijeenkomst was, de Franse plannen te bespreken voor een nau were politieke organisatie van de zes landen, die in de E.E.G. economisch zo Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. De veel beluisterde en bekende radio spreker Dr. Fop I. Brouwer houdt maandagavond 20 februari in het Piter Jelles Hüs een lezing voor het „NIVON” over Finland, het land der duizend me ren. Dr. Brouwer zal met kleurendia’s een reis vertonen door Zweden naar het hoge noorden. Via de poolcirkel naar de noordelijke punt van Finland waar een bezoek wordt gebracht aan de Lappen. Verder door de uitgestrekte bosgebieden naar het centrale merengebied. Langs het ijzeren gordijn brengt hij zijn toe hoorders in de uiterste Zuid-Oosthoek van het lange land en daarna langs de Finse Golf naar de hoofdstad Helsinki. wat n.v. A. 5* zo’n heilig woud. Men kent hier rotsver ering en de geheime genootschappen, waar men maar weinig van te weten komt. Door een gelukkig toeval vond Dr Julien een Vabong heiligdom, een plaats waar de volwassen jongens naar toe ge bracht worden voor ze als man in de stam worden opgenomen. Hier worden in grote, zeer oude potten, de schedels van de voorouders bewaard. Onder de 1 „ogen” van deze voorouders worden de jongens gegeseld. van de nocture in fis, op. 48, de ma zurka’s in G en a en de walsen in Des en As, was dan ook subliem. Het publiek toonde zich zeer enthou siast voor het gebodene en bracht de uitvoerenden een warme ovatie. J. N. Loemoemba is dood. De voormalige Kongolese premier, begin september af gezet door president Kasavoeboe, maar nog steeds erkend door een aantal Afrikaanse, Aziatische en communistische landen, was in december van het vorig jaar gearresteerd door Moboetoe, de sterke man van president Kasavoe boe. Maar vorige maand was hij overgebracht naar Jadostad in Katanga, waar Loemoemba’s aartsvijand Tsjombé de scepter zwaait. Moboetoe oordeelde Loemoemba in het door hem beheerste deel van Kongo niet in voldoende veilige bewaring, aangezien de troepen nogal eens muiten. Vorige week vrijdag kwam het be richt van de Katangese regering, dat Loemoemba en twee medegevangenen ontsnapt waren en spoorloos verdwe nen met een zwarte auto, die men la ter langs de kant van de weg heeft te ruggevonden. Dit bericht werd maan dag gevolgd door de mededeling, dat Loemoemba bij zijn vlucht iri handen was gevallen van leden van een vijan dige stam, die hem gedood hebben. Nog vrijdag was bij de Ver. Naties de vrees gegroeid, dat Loemoemba niet gevlucht was, maar dat hij vermoord was en dat het gehele vluchtverhaal moest dienen om er de politieke ge volgen van te beperken. De omstan digheden van de vlucht en de dood van Loemoemba wekten weinig ver trouwen in de oprechtheid van de Ka tangese regering. Het is dus niet uitgesloten, dat Loe moemba ook na zijn dood nog een grote invloed zal hebben. Want hij is martelaar geworden, vermoord door wie nagenoeg iedereen ziet als een marionet van de Belgen, namelijk Tsjombé van Katanga. Ook Kasavoe boe en Moboetoe, die hem aan Tsjom bé hebben overgeleverd, gaan niet vrijuit. Men vreest, dat de tegenstel lingen tussen de Loemoembisten en de rest van Kongo groter zullen worden, vooral daar de troepenmacht van de Ver. Naties te klein is om een bloed bad te verhinderen, als de stammen op wraak en weerwraak uitgaan. Een oplossing is deze dood van Loe moemba niet te noemen, want juist gedurende zijn gevangenschap heeft zijn vice-premier Gizenga in Stanley- stad in de Oostprovincie het machts bereik van de Loemoembisten aan zienlijk weten uit te breiden. Gizenga is een man met communistische trai ning, die de dood van Loemoemba ze ker met alle middelen zal uitbuiten. Het Westen, dat zijn naam met Kasa voeboe en Moboetoe en ook wel met Tsjombé heeft verbonden, zal even eens de weerslag van deze moord voe len. landbouw meer; hoe moeizaam de klei ne stukjes grond tussen de rotsen be werkt moeten worden toonden verschil lende opnamen. Daarnaast is er ook vee teelt: het kortharige Afrikaanse schaap, en, in gebieden waar de grond nog ar mer is, geiten. Al die beesten moeten ’s nachts binnengehaald worden, de hye na’s zwerven rond. Wie dan nogmaals de hutten ziet, die nauwe opeenhoping van nauwelijks menselijke verblijven, vraagt zich af waar de mensen dan moeten hui zen. En dan laat Dr Paul Julien die mensen zien: niet groot, zeer donker van huid, de vrouwen niet gemakkelijk te fotofraferen. Dinsdag vergaderde in het gebouw Aere Perennius de afd. Sneek van de ■Centrale V ereniging Markt-, Straat- en Rivierhandel, ter bespreking van de plannen voor het lopende jaar. In het afgelopen jaar is door deze groep nijvere kooplieden heel wat ac tie gevoerd om de markt alhier attrac ties te bezorgen en speciale reclame markten in Sneek te houden. Menig huismoeder zal zich nog herinneren, dat haar soms zo maar zeer waarde volle cadeaus werden aangeboden, en kel en alleen door het feit, dat ze de markt m°t een bezoek vereerde. Er is door de koopieden een nieuw plan bedacht voor het komende en lo pende jaar. Als het mogelijk is, zal evenals de voorgaande acties, weer in samenwerking met de winkeliers van het Grootzand tenminste één keer per maand een zeer bijzondere attractie- markt worden gehouden, waarop plm. 150 tot 200 cadeaus (waaronder wer kelijk zeer bijzondere) gratis onder de bezoekers worden uitgedeeld. Er werd een plan besproken om op deze topdagen onder de bezoekers plm. 500 a 800 genummerde briefjes te ver spreiden. Via een microfoon en geluidsinstal latie worden regelmatig de getrokken nummers bekend gemaakt en zij die in het bezit zijn van deze nummers kunnen dan gratis de aangeboden ca deaus in ontvangst nemen bij de marktkoopman of winkelier die dit ge heel vrijblijvend en zonder enige ver plichting heeft aangeboden. De Sneker marktkooplieden heb ben na het succes van het voorgaande jaar besloten ook dit jaar weer de stad Sneek, als enige in Friesland, deze bij zondere markten te moeten aan bieden als een bewijs, dat de inwoners en in het bijzonder de kooplieden en zijn winkeliers en handelaren, sinds eeuwen her de traditie handhaven dat Sneek een koopstad is. Er moet eerst nog overleg gepleegd worden met het officieële marktwezen en de winkeliers, maar mochten er geen bezwaren komen, dan zal de eer ste reclame-markt nog in maart ge houden worden. Advertentieprijs 15 ct per mm. Eij contract adv.) lager. Abonnementsprijs 3, per half jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad IJLST. De zonsverduistering gistermorgen was goed en wel achter de rug, toen de bewoners van IJlst om ±11 uur werden opgeschrikt door de brandsirene. Door beroepsslopers worden de olietanks en ander ijzer werk van het onlangs gearriveerde kampeerschip van de heer Boertjens (er komt ongeveer vijftien ton ijzer vrij) met snijbranders uit het schip verwijderd. Uiteraard is dit een werk je waarbij de aanwezige olieresten en de doordrenkte kurklaag gemak kelijk vlam kan vatten. Men heeft dan ook steeds een schuimblusser en de kleine brandspuit voor eventueel brandgevaar bij de hand, zoals nu het geval was. Ditmaal echter nam het vuur te snel in omvang toe. De schuim blusser werd er op leeggespoten, de kleine brandspuit raakte in het onge rede en zo moest tenslotte de gealar meerde brandweer nog met groot ma terieel uitrukken. Met vereende krach ten was men nu het vuur spoedig meester. Waakzaamheid blijft echter Op’e algemiene ledegearkomste, dy’t moandei by E. Smits halden is, koe foarsitter De Boer sa’n fjirtich manlju en froulju it wolkom taroppe. De rekken fan de skathalder wiisde in batich saldo oan fan fiif goune. De öfgeande bistjürsleden foarsitter P. de Boer en skriuwer M. Meinder- sma waerden op’e nij bineamd. De bisprekking tocht alden fan da gen waerd gjin bislüt oer nommen. Dit is oan it bistjür oerlitten. Adjudant Heystra fan Snits haldde in ynlieding oer „jeugdproblemen”. Hij bihannele dit ünderwerp fan for- skate kanten en dêrtroch wie syn yn lieding learsum en hie hy de bilang- stelling fan alle oanwêzigen. By de rounfraech waerden ü.o. it forkear troch it doarp en it opknappen fan de Tumser toer bisprutsen. Al mei al wie it in goed slagge joun, dy’t ek troch boargemaster Van Hout bywenne waerd. Persoonlijkheden De bestuursambtenaren noemen hen ongenaakbare persoonlijkheden, maar persoonlijkheden. Ze hebben een hoog staande moraal, en al zijn ze moeilijk en lastig, men gaat van ze houden, aldus spreker. En hier ontmoet men dan de mensen, waar wij zo weinig begrip van hebben, zoals Dr Hofstra het uitdrukte. Vrouwen met schuchtere gezichten, een hand van verbazing tegen de wang, al lerliefste donkerogige kinderen, meege zeuld op de rug, hardwerkende, eerlijke weinig eisende mensen. dat de heer Joh. Keikes in navolging van de R.H.B.S.-leerlingen ook bezig is met de bouw van een Flitsje. Ech ter niet op zolder, maar in de huis kamer, wat moeder-de-vrouw wel de nodige rommel zal bezorgen. Maar ja, dat moet ze maar voor deze huisvlijt- uiting over hebben, vindt U ook niet? W erklieSen zijn momenteel bezig met het leggen van een nieuwe riolering aan de Oosterkade. Dit staat al in verband met de nieuwe Oosterpoorts- brug. De uitmon dingen van de oude riolering lagen nl. in dat gedeelte wat straks over- kluisd moet worden en moesten dus verplaatst worden. Aan weerskanten van de oude brug zal in totaal 220 meter nieuwe riole ring worden geplaatst, wat uitge voerd wordt door de n.v. A. Ooms alhier, die tevens het grondwerk zal verzorgen, benevens de verharding. De firma T. D. Joustra bouwt de brug. Ook ligt reeds een heistelling voor de wal en het zal dan ook wel niet zo lang meer duren of men kan met het afdammen en het droogmolen van de vaart beginnen. Wij zullen dus wel enige tijd het ongemak al daar voor lief moeten nemen, want pas begin 1962 hoopt men met het werk klaar te zijn. Maar als het ach ter de rug is zal onze stad een heel wat mooier aanzien hebben gekregen een beetje ongemak In het gebied van de Surah, grof ge bouwde, goed gevoede, moeilijke mensen die geen leiding aanvaarden, wemelt het van raadsels. Het is een gebied waar men zich onveilig voelt. De onderzoeker vindt in de wildernis de opgerichte mo- nolithen, stenen rotszuilen en vraagt zich af of het groeven zijn. Er worden hier offers gebracht, maar de zuilen zijn mis schien duizenden jaren geleden opge richt en wie weet het doel nog? Alle •dorpen hebben hier een heilig woud. De film toonde een aangrijpend beeld van klagende vrouwen, na een begrafenis, in De voorz. Dr H. Hofstra, memoreerde in zijn inleidend woord dat Afrika mo menteel helaas politiek zo in het cen trum van de belangstelling staat. Maar we hebben eigenlijk zo weinig begrip over de ziel van deze mensen, waar schijnlijk zal de rede van Dr Julien hier verhelderend werken. Dr Paul Julien vertelde dat hij juist van zijn 21ste expeditie naar Afrika is teruggekeerd, een voldoende aantal ma len om bescheiden te zijn en te beseffen dat men nog lang niet alles in dit enor me gebied kan overzien. Zoals bekend ging spr. voor bloedonderzoek naar Afri ka: op het te bespreken plateau wonen reeds 60 verschillende stammen, waar van een 6-tal onderzocht is. De reden, dat het noodzakelijk was dit Banchipla teau bij het onderzoek te betrekken, was, dat de onderzoeker en zijn vrouw hier een buitengewoon hoog percentage bloedgroep B vonden. Drie stammen zijn op het plateau onderzocht: de Angas, Su rah en Mumuyeh. Op een kaart wees spr. de ligging van het in 1903 ontdekte plateau aan. De Engelsen drongen hier door, de nieuwe en oude tijd zijn hier op on navolgbare manier tegenelkaar ge botst; in de stad leeft men modern, op korte afstand hiervan vindt men de meest primitieve mens. De expeditie trok hier door savanna ge bied. Op de hellingen vindt men wel woud vegetatie, maar het plateau heeft te lijden onder bodem-erosie. Het kli maat is er slecht, vochtig en ’s nachts huiveringwekkend koud. Hier eindigde in 1903 de prae-historie. Stammen bevochten elkaar op leven en doöd; een man kon niet huwen voor hij een andere man gedood had. Twee jaar geleden kwam hier nog kannibalis me voor, en waarschijnlijk bestaat dit er nog wel. Dr Paul Julien liet interessante' opnamen zien van dorpen van de Angas- stam, omgeven door hoge wolfsmelk- planten, ondoordringbare doornplanten. Een wirwar van nauwe straatjes en steegjes, tussen ronde paddestoel-achtige hutten, gedekt met een dak van stro. Graanschuren als lemen bekers met een kegelvormig strodak, elke inwoner van het dorp heeft zijn eigen voorraadschuur. Men leeft hier hoofdzakelijk van de nauw samenwerken. Vaker overleg tussen de ministers en de instelling van een soort politiek secretariaat wa ren de belangrijkste punten, waar al len het wel min of meer mee eens wa ren, behalve de Nederlanders, die hierin een politieke stap naar de ves tiging van het kleine Europa met uit sluiting van Engeland zagen. En Ne derland wil om politieke zowel als economische redenen Engeland zo nauw mogelijk aan het vasteland binden. Een ander bezwaar van de Nederlanders was, dat te ver voort gaan op deze weg ook de samenhang in de Noordatlantische Verdragsorga- nisatie zou verzwakken, wat, vooral gezien de visie van De Gaulle over een veel onafhankelijker politiek ten op zichte van de Ver. Staten, een ernstig nadeel is. Adenauer had dit eerst ook als nadeel gevoeld, want een nauwe band met de Ver. Staten is de basis van de Duitse politiek. Op dit punt schijnt De Gaulle hem gerustgesteld te hebben, maar het is de vraag of dit voldoende is. De Gaulle verandert niet gemakkelijk van gedachten en het is zeker niet denkbeeldig, dat hij, als hij beschikt over een te gebruiken eigen kernwapen, het ogenblik niet geko men acht om weer de nadruk te leg gen op de onafhankelijke positie van Europa, dat volgens hem zijn verleng stuk in Afrika heeft. Dit is echter een visie, waarvan vooral de Afrikanen niet al te veel terug zullen hebben. De basis van de Franse politiek zou dan wat al te zwak worden. Het is niet goed verklaarbaar, dat Adenauer over deze bezwaren is heengestapt. Mis schien is hij van oordeel, dat het Fran se plan minder gevaarlijk is dan wij hier geschetst hebben, vooral omdat het volgens de Duitse opvatting niet zo lang meer zal duren of het leider schap in het Kleine Europa, dat nu nog bij Frankrijk ligt, gaat over naar Bonn. Maar ook in dat geval is er voor Nederland weinig aantrekkelijks in ’n constructie, waarvan Engeland uitge sloten is. Daar komt nog bij, dat En geland te kennen heeft gegeven, wel degelijk te willen deelnemen aan het politieke beraad over Europa, nu de supranationale elementen eruit ver dwenen zijn. Maar Frankrijk wil er Engeland ronduit niet bij hebben om zijn leiderschap niet in gevaar te zien gebracht. Op 19 mei hervatten de Zes hun beraad. Onze bekende stadgenoot de heer J. C. Kan, leraar lich. opvoeding aan de RHBS en het stedelijk gymnasium en leider van de gymnastiekvereniging I TGP, gaat Sneek verlaten. Hij is met ingang van 20 februari a.s. benoemd tot docent aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding te Groningen, om daar les te geven in zaalwerk (turnen enz.) en methodiek. Naast de R.K. Ulo-school in het Tuin dorp is men op ’t ogenblik bezig met het heien van pa len, waar aan stonds de uitbrei ding van de school op zal rusten. Er zal nog wel een tijdje mee heen gaan voor alles achter de rug is, doch er zit nu toch schot in de zaak. Schreef Speurder vorige maal reeds over de bedrijvigheid op het „Eiland", thans staan de spanten van’ drie in dustriehallen al overeind. Daar is al lereerst de n.v. Gebr. Kwant, die daar een ruime hal voor de lasserij laat bouwen, maar ook die welke bestemd is voor V. d. Heem schiet al aardig op. De stijlen en spanten van een iets kleinere hal t.b.v. de heer Boersma alhier staan eveneens al overeind. Over een paar maanden zullen al de ze hallen misschien reeds gereed zijn. In een van de dagbladen las Speurder IJLST. Onze stadgenote mej. T. D. Visser, onderwijzeres te Oenkerk, werd in gelijke betrekking benoemd aan de Hervormde school te Hooge- veen. Indiensttreding 1 maart a.s. Het orkest speelde voorts een symfo nie van Haydn en een werk van de he dendaagse Hongaarse componist Ko- daly. Een zeer aantrekkelijk programma, waarmee de bekwame dirigent Alfred Salten veel eer wist in te leggen. De 103e symfonie in Es van Joseph Haydn, één van de zgn. „Londense symfonieën”, werd als openingspro- gramma gespeeld. Afgezien van een mindei' goed sluitend unisono in de eer ste strophe, werd het stuk met zorg gerealiseerd, al was het derde deel (me nuet) o.i. te zwaar op de hand. Het meest boeide ons het prachtige derde deel (Andante) dat dienovereenkomstig werd uitgevoerd en waarbij tevens de aandacht viel op het fraaie spel van de eerste concertmeester, Maurits van den Berg. De wel zeer vrije variaüevorm werd door Zoltan Kodaiy toegepast op het Hongaarse volksliedje „Fölszallot a pa- va” (De pauw vloog). Hét Is zeer knap geschreven, boeiend en kleurig geïnstru menteerd en zeker in vele opzichten moeilijk weer te geven. Dat het Frysk Orkest zo uitnemend slaagde met de herschepping hiervan, is een bewijs van het hoge peil dat bereikt is. Stefan Askenase speelde het derde pianoconcert zeer afwisselend en prach tig gekleurd, beurtelings met krachtige of fluisterende toon. Door de fraaie om lijsting van het orkest, waarbij Salten zeer ad rem enkele schommelingen wist op te heffen, ontstond een fraai geheel. Hoewel wij grote waardering hebben voor de uitzonderlijke prestatie van As kenase menen wij toch dat zijn accenten bij Beethoven te fel geplaatst werden. Daarom lag voor ons gevoel het hoog tepunt in zijn spel na de pauze, waarbij bleek dat Askenase een uitmuntend Chopin-vertolker is. Zijn interpretatie

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1