Handel en Sneek’s aandeel in subsidie Frysk Orkest becijferd op ruim f 18.000,- Dep. Sneek Ned. Mij. v. Nijverheid Stijlvolle herdenking honderdjarig bestaan IJLST W Y M BRITS ERA DEEL en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 116e jaargang Maandag 20 febr. 1961 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD- Kan Sr naar Sneek „Gouden viooltje” voor Alfred Salten •Striidboun „Fryslan Frij’ wil Friese ambtenaren MAANDAGS en DON DERDAGS no. 15 Minderheid in B. en W. voor handhaving oude subsidie Sneker successen op Jouster Damdag Het meer lokte al -1 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en SNEEKER NIEUWSBLAD Veel werk verzet die In het Stadhuis Gezond chauvinisme Geen nieuws onder de zon teerde voorzittershamer aan. De heer Zandstra sprak hiervoor zijn hartelijke dank uit. Hij hoopte dat nog vele voorzitters deze hamer mo gen hanteren en het goede contact tus sen het Departement en de Kamer van Koophandel nog vele jaren zal blijven bestaan. te het Advertentieprijs 15 ct per mm. Ejj contract (handels- Verschijnt Aspecten Bij het beoordelen van het desbe treffende verzoek hebben B. en.W. de verschillende aspecten van deze aan gelegenheid bezien. Zij hebben zich eerst afgevraagd of het voorgestelde plan afgezien van de eventuele fi nanciële consequenties voor deze ge in verband met het feit dat de heer J. C. Kan Jr. met ingang van vandaag zijn lessen aan de Academie voor Li chamelijke Opvoeding in Groningen ge durende de eerste twee dagen van de week gaat waarnemen, komt de heer C. Kan Sr. trjdelijk naar Sneek. Onze oud- stadgenoot zal gedurende de eerste twee dagen der week de lessen aan de Rijks HBS en het gemeentelijk gymnasium voor zijn zoon waarnemen, terwijl hij daarnaast in de avonduren ook nog enkele lesuren voor de gymnastiekver eniging Thusnelda Greate Pier zal ver zorgen. De heer J. Folkertsma, voorzitter van de Kamer van Koophandel, compli menteerde het bestuur eerst voor de stijlvolle wijze waarop dit jubileum, zowel door de drie voorafgaande be langwekkende lezingen als door deze receptie gevierd wordt, en zei daarna dat hij en de voorzitter elkaar al ja ren kennen. De heer Zandstra is chau vinistisch. Hij spreekt altijd met grote bewondering over Sneek en het Snee- kermeer. Over ’t algemeen is chauvi nisme af te keuren, maai* wij kunnen het van U billijken, aldus spreker, om dat het bij U voort komt uit liefde voor Uw stad waarvoor U dan ook zo veel wilt doen en al vele jaren heel wat hebt gedaan. Ik vind het daarom jammer, dat U volgend jaar moet af treden, aldus spr., maar wens U toe dat het U nog lang gegund zal zijn Uw medewerking aan het werk van het Departement te geven. Tot besluit bood de heer Folkertsma als geschenk een met zilver gemon- Het tegenwoordige bestuur v.l.n.r. de heren G. W. Poiesz, J. Douma Gzn. (secr.), Th. W. Zandstra (voorzitter), J. Suwijn Bolsward (penningmeester), en Drs. J. Nooitgedagt, IJlst. De receptie, die een stijlvol karakter droeg, was zeer druk bezocht. Naast de vele industriëlen uit onze stad en omgeving, onder wie wij ook nog de oud-voorzitter de heer N. J. Wouda opmerkten, en een tweetal vertegen woordigers van de directie van V. d. Heem n.v. te .Den Haag de techn. directeur Ir P. G. Zaaijer en de toe komstige directeur van het Sneker bedrijf Ir J. Pehler toonden ook het provinciaal bestuur, de gemeentebe sturen van Sneek, Wymbritseradeel en IJlst, de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Friesland, en het E.T.I.F. hun belangstelling, terwijl namens het Hoofdbestuur van de Maatschappij de voorzitter de heer De Groot van Emb den en de algemeen secretaris Mr Lansschot Hubrechts hun gelukwen sen aanboden. Namens het Provinciaal bestuur Het Departement Sneek der Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft zaterdag de herdenking van zijn honderdjarig bestaan afgesloten met een receptie in de hal van Amicitia en ’s avonds een feestelijk diner voor de leden en hun dames en een groot aantal genodigden, eveneens in dit thea ter, maar verzorgd door Rest. Piso. De tijd tussen de receptie en het diner werd opgevuld met een ontvangst door het Gemeentebestuur op het Stadhuis, dat na het bijwonen van de recep tie ook nog op deze wijze blijk wilde geven van zijn waardering voor het werk van het jubilerende departement. Symbool van samenwerking De burgemeester waardeerde het zeer, dat deze ontvangst in de jubi leumviering was ingelast. Moge dit het symbool zijn van de verdere samen werking tussen de gemeente en het departement, want deze drie pijlers Nijverheid, Handel en Gemeente schragen de economie van Sneek. Hij sprak hierna zijn grote voldoe ning uit over de gunstige ontwikke ling van de Sneker bedrijven, welke zich naar hij hoopt zal voortzetten, en eindigde met de verzekering dat men er van overtuigd kan zijn, dat het ge meentebestuur hierin meeleeft en zo mogelijk zijn medewerking zal blijven verlenen. De voorzitter was in zijn antwoord al niet minder geestig dan de burger vader. Zo merkte hij o.m. op dat het Departement ook nauwkeurig gevolgd heeft wat er in de Raad gebeurd is. Maar, zo voegde hij er geruststellend aan toe, ook daar is een grote veran dering opgetreden. Nu wordt altijd met grote waardering over het stads bestuur gesproken wat in het verle den niet altijd het geval was. Verder betoogde hij dat Sneek altijd een industrieel klimaat heeft gehad. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. cie een geheel ander aanzien zullen geven. Bestuur en leden hebben zich in deze eeuw dan ook telkens aan gewijzigde omstandigheden moeten aanpassen, wat hun echter steeds op wonderbaar lijke wijze is gelukt. In het jongste verleden heeft dit o.a. ook geleid tot samenwerking met het gemeentebe stuur inzake de woningbouw. Voor de ze samenwerking is het gemeentebe stuur zeer dankbaar. De burgemees ter sprak de hoop uit, dat het Depar tement telkens in staat zal zijn zich bij de veranderingen aan te passen, nog vele jaren als een zelfstandig De partement mag blijven bestaan en met hetzelfde enthousiasme zal doen wat zijn hand vindt te doen. Spr. twijfelde er trouwens niet aan dat dit zal gebeuren en prees daarna eveneens ’t werk van de voorzitter, die zich een waardige opvolger van Ir v. d. Poel heeft getoond. Met de wens, dat het Departement nog vele jaren een eervolle plaats in de Maatschap pij mag blijven innemen en de samen werking met het Gemeentebestuur zal blijven zoals die steeds is geweest, ein digde de burgemeester zijn toespraak. De voorzitter die zich er in verheug de, dat ook de burgemeesters van Wymbritseradeel en IJlst aanwezig waren, omdat het departement niet alleen voor Sneek maar voor de ge hele Zuidwesthoek werkt, bevestigde dat het Departement zich de laatste ja ren veel met het woningprobleem heeft bemoeid. De woningnood is n.l. volksvijand nummer één. En hoewel dit het gevaar inhoudt, dat andere ak- tivite.'ten daardoor achterwege blijven, zullen wij ons met de oplossing van de woningnood blijven bezig houden, zo verzekerde de heer Zandstra. Hij dankte evenwel de burgemeester voor de medewerking welke hij het De partement daarbij reeds verleende door zijn zeer waardevolle adviezen op het terrein van de woningbouw. Wij mogen ons gelukkig prijzen, dat U in deze tijd burgemeester van Sneek bent en hopen daarom dat U steeds herbenoemd zult worden. Op de zaterdag door de damclub Joure georganiseerde damdag, waaraan door ca. 100 dammers werd deelgenomen, brachten de volgende Snekers het tot een prijs. Ie klasse twee eerste prijzen voor A. Oost en H. Postma en een twee de prijs voor F. Gerlofs. 3e klasse een eerste prijs voor W. Schukken en een tweede prijs voor L. Boot. Aanpassen Burgemeester Rasterhoff die tevens sprak namens zijn collega’s van Wym britseradeel en IJlst, constateerde, dat een honderdjarig jubileum niet zo vaak voorkomt, maar wij in Sneek toch al enige verenigingen hebben die hun eeuwfeest ook gevierd hebben, o.a. de Kon Zeilver. Sneek. Het eigen aardige daarbij is evenwel dat ze alle maal met het karakter van onze stad verbonden zijn. In de afgelopen honderd jaar heeft de Maatschappij contact gehad met al le mogelijke aspecten van het econo misch en maatschappelijk leven. Als voorbeelden noemde spr. de revolutie in het verkeer, de technische ontwik keling, de opkomst van de arbeiders beweging, de problemen als gevolg van de wereldoorlogen en het ontstaan van andere industriebronnen. En nu staan wij weer in een veranderende wereld, waaraan niet is te ontkomen. Veranderingen welke de wereld, ons land, onze provincie en onze stad ra ken en het patroon van onze provin- Minderheid tegen Een minderheid in het college kan zich niet met het aanvaarden van het nieuwe verdeelplan verenigen. Zij is van oordeel, dat mede gelet op de Het bestuur van it Striidboun „Frys lan Frij” heeft aan de regering ’t ver zoek gericht, voortaan rijksambtenaren in Friesland te willen benoemen, die Friezen zijn of voldoende belangstel ling en kennis aangaande Friesland en zijn cultuur bezitten. Mocht dit niet mogelijk zijn door het ontbreken van Friese sollicitanten of dat deze uit hoofde van ambtelijke geschiktheid en bekwaamheid niet in aanmerking komen, dan verzoekt het bestuur de te benoemen functionaris te verplichten dat hij of zij door studie en het volgen van onderwijs in korte tijd voldoende kennis van Frieslands taal, volkscultuur, landschap, toestan den en verhoudingen zich eigen maakt. de subsidie beperkt dient te blijven tot het thans geldende bedrag van 6.734,—. Hoewel in dit plan niet is uitgegaan van bepaalde bedragen, welke in 1961 of daarna voor het dekken van het te kort nodig zullen zijn, zo zeggen B. en W. verder, houdt aanvaarding er van in, dat de gemeente zich althans in beginsel bindt ook in de jaren na 1961 haar bijdrage te geven. De kosten van het orkest zullen ieder jaar pro centueel over de provincie en de ge meenten worden omgeslagen, waar door het mogelijk is, dat de bijdragen van jaar tot jaar zullen verschillen en zelfs verder zullen stijgen. Het grootste deel van de meerder heid van het college wenst daarom het voorgestelde plan met ingang van 1 januari 1961 slechts te aanvaarden on der voorbehoud, dat door de gemeente voor enig jaar geen hoger subsidiebe drag zal worden verleend dan 18.100. Deze leden zijn van oordeel, dat het subsidie aan een maximum moet wor den gebonden en zo het Frysk Orkest op een zeker ogenblik in verband met zijn financiële positie meent hogere bijdragen nodig te hebben, de raad moet kunnen beoordelen of er vol doende aanleiding en mogelijkheid is om deze te geven. Het andere lid van de meerderheid meent dat dit voorbehoud niet behoeft te worden gemaakt. Naar zijn mening is het juist in de eerste plaats de be doeling te komen tot een procentuele basis in het verdeelplan, zodat het voortbestaan van het orkest ook voor de toekomst is verzekerd. Indien de gemeente de te verlenen bijdrage aan een maximum bindt, zal het gevolg daarvan kunnen zijn dat het orkest met een tekort blijft zitten en het plan weer op losse schroeven komt te staan. Bovendien heeft de ge meenteraad bij de behandeling van de begroting gelegenheid zich over deze aangelegenheid uit te spreken en wordt ook deze subsidie, zoals met alle subsidies uit de gemeentekas het geval is, tot wederopzegging verleend. De betekenis van het nieuw financieel statuut voor het Frysk Orkest zit juist in de daarin belichaamde samenwer king der gemeentebesturen, waarin plaatselijke restricties minder goed passen. Na vorenstaande uiteenzetting en on der overlegging van de op het onder havige onderwerp betrekking hebben de stukken, leggen B. en W. het ver zoek van het bestuur van de Afdeling Friesland van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten en het door dit bestuur ontworpen verdeelplan, be treffende de subsidiëring van het Frysk Orkest te aanvaarden, ter be slissing aan de raad voor. noemde de burgemeester het een moei lijke taak na al de goede woorden en loftuitingen welke het bestuur reeds waren toegezwaaid, nog iets over dit jubileum te zeggen. Het gemeentebe stuur stelt het echter bijzonder op prijs U hier nog even te mogen ontvangen, om ook daardoor blijk te geven van onze waardering voor het werk van Nijverheid en Handel en van ons me deleven met het feest dat U vanda'ag viert. Het gemeentebestuur heeft trouwens altijd grote belangstelling voor de nij verheid en de handel gehad en de ver richtingen van Uw departement altijd nauwkeurig gade geslagen. De archie ven spreken daarvan. Wat spr. tijdens de receptie echter niet wilde zeggen is, dat in het ge meenteverslag over 1863 staat, dat het departement toen 29 leden telde „maar zich niet bijzonder kenmerkte door zijn werkzaamheden in de stad”. Spr. vroeg zich echter af of men dat toen al kon constateren. Het departe ment stond nog maar net op eigen be nen. Doch in 1874 sprak het departement al over een Meisjes Industrieschool. Het toenmalige bestuur zou men nu dus een progressief bestuur noemen, zo merkte de burgemeester geestig op, wiens betoog ook verder met derge lijke geestigheden doorspekt was. Maar, zich tot de voorzitter wendend, meende hij, dat diens voorgangers het waarschijnlijk moeilijker gehad hebben dan hij in deze tijd van hoog conjunctuur. Hij gaf hierna een opsomming van tal van andere aktiviteiten die van de oude glorie van Sneek spreken, maar nu verdwenen zijn als slachtoffers van de concentratie en het werk in groter verband o.a. het streven naar uitbreiding en verbetering van de Stadswaag, welk verzoek echter door de Raad voor kennisgeving werd aan genomen, en elf jaar later de ont vangst van het congres der Maatschap pij waarvoor B. en W. duizend gulden wilden geven maar wat zeshonderd werd, hoewel enkele leden bezwaar hadden tegen „feestvieren op kosten van de overheid”. contract adv.) lager. Abonnementsprijs 3, per half jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Op een der eerstvolgende abonne mentsconcerten van het Frysk Orsest zal aan de dirigent, de heer Alfred Sal ten het „Gouden Viooltje” worden uitge reikt, de jaarlijkse wisselprijs voor uit stekende muzikale prestaties in Fries land. De onderscheiding wordt de heer Sal ten toegekend vanwege zijn bizondere verdiensten voor ’t muziekleven in Fries land gedurende de afgelopen vijf jaren, en dan speciaal als dirigent van het Frysk Orkest, dat geheel uit beroeps musici bestaat. Mr A. E. C. de Groot van Embden wees er eveneens op, dat het Departement Sneek in deze eeuw ontzettend veel werk heeft verzet. In de Leeuwarder Courant en het Sneeker Nieuwsblad zijn daar uitstekende artikelen aan ge wijd en het is bepaald imponerend daaruit te zien, dat het Departement zich gewijd heeft aan al de problemen welke zich in de loop der tijden heb ben voorgedaan. Dat begon al met de woningbouw en nu is het weer de wo ningbouw. Ook heeft het zich in de eerste jaren van zijn bestaan zeer veel bemoeid met het onderwijs en ook nu nog gaat Uw belangstelling en akti- viteit daar naar uit, getuige het con tact dat verleden jaar met 2700 scho lieren tot stand kwam. Spr. memo reerde eveneens het werk van Ir v. d. Poel aan wie hij een blijvende her innering bewaart, en constateerde ver volgens dat geen doelstelling van de Maatschappij aan het Departement is ontgaan. Dit moet met ere vermeld worden. Vele andere departementen hebben die aktiviteit niet kunnen op brengen. Spr. bracht hiervoor namens het Hoofdbestuur hulde en dank aan de zittende- en de voorgaande be stuursleden en onderstreepte dit door het aanbieden van het embleem der Maatschappij in zilver, wat hij verge zeld liet gaan van de wens, ontleend aan het Fries Volkslied, dat het De partement ook in de nieuwe eeuw, welke het thans is ingetreden als een groeiende en bloeiende loot zal me dewerken aan het gezamenlijke doel. De voorzitter gaf de heer De Groot van Embden de verzekering, dat het embleem in al hun vergaderingen een ereplaats zal krijgen. En na betoogd te hebben dat de oude structuur van de Maatschappij ongewijzigd is geble ven, maar de departemenent de re gionale belangen het beste kunnen be hartigen, beklemtoonde hij, dat het Departement Sneek altijd de grootste waardering voor het Hoofd bestuur heeft gehad en zich ook in de toekomst als een getrouw lid van de Maatschappij zal blijven gedragen, omdat het weet dat de problemen welke zij aansnijdt van grote waarde zijn voor ons land. De gezellige receptie werd hierna beëindigd. Het welhaast zomerse weer bracht velen gisteren in een uitbundige stem ming. Is het in andere jaren omstreeks deze tijd nog wel eens hartje winter, het zonnetje van gisteren deed het kwik tot omstreeks 17° stijgen. Velen waren per fiets of per auto naar het Paviljoen aan het Sneeker Meer ge trokken, doch vonden dit gesloten. Ook op enkele jongelui o.w. Jan Boomsma en Hero Meindersma miste de zon haar uitwerking niet. Men kon ze gistermid dag al met hun zeilbootje op het meer vinden. Er stond een westenwind. Via de slui zen bij Terhorne, de starttoren en de Gauwster Hoppen is Jan Boomsma met zijn passagiers weer naar Sneek terug gekeerd, waar ze, hoewel het toch nog behoorlijk fris was op het water, de ver zuchting slaakten: ,,’t Was heerlijk nu maar hopen dat het zo blijft”. Een wens alle watersportliefhebbers stellig zullen onderschrijven. Vroeger door zijn gunstige ligging aan waterwegen, nu mede door de goede landwegen. Helaas zijn er vroeger industrieën uit onze stad verdwenen, maar een door het de partement gehouden enquête heeft aangetoond, dat al deze ondernemin gen, die Sneek verlieten wegens de vervoersmogelijkheden, daar nu nog spijt van hebben'. Wij verheugen ons er evenzeer in dat we nu zo’n gunstige industriële ontwikkeling meemaken, aldus de heer Zandstra, die er verder aan herinner de dat het Departement ook heeft meegewerkt aan verbetering van de sociale wetgeving (al vóór de Kinder wet van Houten tot stand kwam, had het Departement zich al tegen de Kin derarbeid uitgesproken). Hij sprak tenslotte als zijn overtuiging uit, dat er samenwerking op velerlei gebied zal komen, maar dit nooit mag gaan ten koste van de plaatselijke aktivitei ten. Het is van grote waarde dat er een instelling blijft die het oog ge richt houdt op hetgeen hier in dit ge deelte van Friesland geschiedt. Er is trouwens geen nieuws onder de zon. Enkele jaren later adresseerde het Departement over verlaging van de gasprijs voor de nijverheid. En zijn invloed in de Raad en in de Sociëteit, (waarin naar wel beweerd wordt de gemeente-politiek toen behandeld werd) was zo groot, dat de prijs inder daad met een cent per m3 verlaagd werd. Ook de veemarkt had zijn aan dacht, ja zelfs waterschapsbelangen zoals spr. op vermakelijke wijze met een voorbeeld aantoonde. Later is er wel minder geadresseerd voerde als eerste spreker Mr Okma het woord, die zei dat ook in Leeuwar den wel degelijk het besef aanwezig is van de belangrijkheid dezer gebeur tenis. Hij herinnerde er aan dat in de tijd toen het Departement werd op gericht, de Nederlanders bij voorkeur hun geld in buitenlandse ondernemin gen staken, maar dat hier in Sneek toch altijd een stevige interesse voor nijverheid en handel is geweest. Door deze ondernemingsgeest en onderne mingsmoed is Sneek als tweede stad van Friesland een stad met een uit gesproken eigen karakter geworden. Spr. betoogde vervolgens, dat er voor- en tegenstanders van vergaande be moeiingen van de overheid met het economisch leven zijn, maar indien de overheid zich daarmee bemoeit het van belang is te weten, dat er in de maatschappij eigen instellingen be staan, die in deze richting met haar meedenken. En dat is ook hier het ge val Mr Okma stak daarna een pluim op de hoed van de voorzitter van het De partement de heer Th. W. Zandstra, die hij ook al lang kent als een ener gieke tweede voorzitter van de Kamer van Koophandel, maar als voorzitter van het Departement nog iets meer heeft kunnen bijdragen tot het welzijn van de bevolking. Spr. uitte tenslotte zijn dankbaarheid voor het vele dat het Departement gedaan heeft, waar mee het naar hij van harte hoopt, door zal gaan en wenste het voor de toe komst een verder gaande groei en bloei toe. De heer Zandstra memoreerde in zijn antwoord aan de heer Okma het vele dat deze na de oorlog als militair- commissaris voor de industrie en de handel in Sneek heeft gedaan en merkte daarna op, dat ook in Sneek grote belangstelling bestaat voor wat in Leeuwarden gebeurt. De plaatse lijke animositeit mag naar zijn mening ook nooit verdwijnen. Daardoor blij ven allen levendig. Teneinde voor langere tijd een gezonde financiële basis voor het Frysk Or kest te verkrijgen, is door het bestuur van de Afdeling Friesland van de Ver eniging van Nederlandsche Gemeenten voor de komende jaren een nieuw subsidieschema ontworpen. Bij het nieuwe verdeelplan is er van uitgegaan dat de provincie, de gemeente Leeuwarden en de „overige gemeenten” ieder voor 4/3 deel in het exploitatietekort van de z.g. vaste kosten zullen bijdragen. De z.g. variabele kosten moeten door de stichting Frysk Orkest zelf wordt ge dragen. Aangezien het exploitatietekort wat de vaste kosten betreft voor 1961 wordt geraamd op 350.000,kan de voor dit jaar door Sneek te verlenen subsidie becijferd worden op 18.100,Een aanmerkelijke verhoging van het bedrag dat tot mr toe werd bijgedragen, zo schrijven B. en W. in een uitvoerige nota aan de Raad betreffende het verzoek van het bestuur der Stichting. In deze nota, waarin allereerst een overzicht wordt gegeven van de sub sidieregeling in de afgelopen jaren, zeggen B. en W. dat het wijzigen van de bestaande regeling om verschillen de redenen wenselijk wordt geacht. Het hoofdbezwaar tegen de huidige regeling was, dat daarbij te weinig re kening is gehouden met de centrale functie van diverse gemeenten op cultureel gebied. In het bijzonder wordt het niet billijk geacht, dat de bijdragen van de Friese gemeenten (uitgezonderd Leeuwarden) worden vastgesteld door 40% van het exploi tatietekort over deze gemeenten te verdelen uitsluitend in verhouding van het inwonertal. Verschillende plattelandsgemeenten, waar in het al gemeen de belangstelling voor het be zoeken van concerten geringer is dan in de centrumgemeenten, zijn dan ook niet bereid het op basis van het in wonertal becijferde aandeel in het te kort voor hun rekening te nemen. Voorts wordt behoefte gevoeld de subsidiëring te koppelen aan een nor mering van het budget van het orkest. De huidige subsidieregeling, die in fei te gebaseerd is op een dekking van de niet door het rijk gedragen kosten, laat namelijk niet voldoende ruimte voor het dragen van een eigen finan ciële verantwoordelijkhedi door het orkestbestuur. In percentages ziet het schema er als volgt uit: provincie 33.3% gemeen te Leeuwarden 82.000 inwoners 33.3%. Groep I vier kernplaatsen met meer dan 10.000 inwoners: Harlingen (12.000 inw.), Heerenveen (14.000), Drachten (18.000), Sneek (21.000), op basis Leeuwarden 65.000 inwoners is 65/82 x 20% is 16%; Groep II vijf centrum plaatsen met 5.000-10.000 inwoners: Bolsward 8300 inw., Dokkum (7200), Franeker (9300), Joure (5600), Wol- vega (6600) totaal 37.000 op basis 2/3 Leeuwarden 37/82 x 2/3 x 20% is 6%; Groep III 9 centrumplaatsen met 3.000 -5.000 inwoners: Surhuisterveen (3100 inw.), Grouw (3700), Kollum (3000), Lemmer (4700), Appelscha (3500), Oosterwolde (4300), Bergum (4000), Noordwolde (4300), Workum (3900) totaal 34.500 inwoners, op basis 1/3 Leeuwarden 34/82 x 1/3 x 20% is 2.8%; Groep IV het platteland 258.900 inwoners de rest 8.6%. Gedeputeerde Staten hebben zich reeds bereid verklaard te bevorderen, dat 1/3 deel van het subsidie voor re kening van de provincie wordt geno men, terwijl Leeuwarden zich reeds eerder met het nieuwe verdeelplan ac- coord heeft verklaard. Nu zowel de provincie als de ge meente Leeuwarden hun medewerking hebben verleend, is het volgens het bestuur der stichting voor de overige gemeenten een erezaak geworden, het resterende 1/3 deel „op tafel” te leg gen. In de eerste plaats ware een beslis sing te nemen ten aanzien van de vraag of tot verhoging van het sub sidie zal worden overgegaan. Wordt deze vraag in bevestigende zin beant woord, dan zal vervolgens dienen te worden beslist of de voorgestelde re geling van de subsidie tot wederopzeg ging zonder beperking zal worden aan vaard. Voor het geval hiervoor in de raad geen meerderheid mocht blijken te bestaan, zal een beslissing dienen te worden genomen op het voorstel van twee leden van B. en W. om de regeling te aanvaarden met dien ver stande dat door de gemeente voor enig jaar geen hoger subsidiebedrag zal financiële positie van de gemeente worden toegekend dan 18.100, meente op zichzelf aanvaardbaar is. Na kennisneming van de bij het plan behorende bescheiden, zijn zij tot de conclusie gekomen, dat aan dit ver deelplan inderdaad een redelijk aan- baardbare basis ten grondslag ligt. Voorzover zij dit kunnen beoordelen, wil het hun voorkomen, dat bij het nieuwe schema de belangen van de ge meenten en provincie bij het bestaan van het Frysk Orkest in het algemeen vrij goed zijn gewaardeerd. Uit dien hoofde behoeven dan ook naar hun mening tegen het plan geen overwe gende bezwaren te bestaan. Het zwaartepunt van het verzoek ligt evenwel in het financiële vlak. Bij aanvaarding van het plan zal de ge meente een aanmerkelijk hogere bij drage verschuldigd zijn en de gemeen tebegroting met ongeveer 10.000, meer worden belast. De onzekere financiële positie van Sneek heeft er toe moeten leiden, zo vervolgen B. en W. in de nota, dat verzoeken om toekenning van subsidie of verhoging van reeds toegekende slechts in zeer bijzondere gevallen voor inwilliging in aanmerking kun nen komen. De vraag is dus of het voortbestaan van het Frysk Orkest, dat ongetwijfeld bij niet aanvaarding van het plan ern stig zal worden bedreigd, voor Sneek van een zodanige betekenis is, dat het dragen van een hogere last voor de gemeente gerechtvaardigd is. Bij het beantwoorden van deze vraag hebben zij o.a. het volgende overwo gen. Het Frysk Orkest heeft zich in het culturele leven van deze provin cie een belangrijke plaats verworven. In de afgelopen jaren is op duidelijke wijze gebleken hoe groot de waarde - ook voor Sneek - is van dit orkest. De hier gegeven concerten worden im mers door de bevolking van de stad en het omliggende plateland steeds op hoge prijs gesteld. Het verdwijnen van dit orkest zou voor vele muzieklief hebbers een moeilijk te verwerken ge mis betekenen en ongetwijfeld ook voor deze gemeente een verarming van het culturele leven. Bovendien zal Sneek haar taak voortvloeiende uit de aanwijzing als „kern” in het kader van het industrialisatieprogram van de regering op de juiste wijze dienen te verstaan. Voor het aantrekken van in dustrie zal Sneek zoals reeds meer malen is betoogd ook bijzondere aandacht moeten besteden aan de ver betering van het woonklimaat. Goede orkestuitveringen zullen hier deel van kunnen uitmaken. In het licht van het vorenstaande menen B. en W. dan ook dat de in standhouding van het Frysk Orkest opweegt tegen het brengen van een financieel offer en Sneek zich niet kan onttrekken aan het verlenen tot wederopzegging van de nodige fi nanciële steun voor de instandhouding er van. CL’ Spr. hoopte dat het Departement in l de toekomst op deze wijze zal voort gaan. Er zijn n.l. nog tal van aspecten die de aandacht vragen. De voorzitter sprak in Amicitia over samenwerking in grotere gemeen schappen, zo ging de burgemeester voort. Maar geldt dit ook niet voor de Nijverheid en de Handel? Moet, reke ning houdend met de industriële ont wikkeling, ook hier niet een grotere samenwerking tot stand komen? Bijv, tussen kleinere bedrijven op het ge bied van de loonvormnig, public rela tions enz?

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1