Langdurige debatten in de Raad over verhoging subsidie Frysk Orkest en het verzoek van Patrimonium Ook de 2e Friese Kleurendag was een groot sukses IJLST W YM BRITS ER A DEEL en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 1 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT on I K :S Maandag 27 febr. 1961 116e jaargang no. 17 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Verzoek Patrimonium afgewezen. Subsidie Frysk Orkest tot wederopzegging en zonder beper king verhoogd. 1 Voorstel betreffende de aanleg van een jachthaven c.a. ging er met vlag en wimpel door Kruising in Rijksweg 43 wordt veiliger Ds J. Jellema 60 jaar predikant I T.G.P.-suksessen Plannen voor Mienskipshüs te Ijlst besproken SNEEKER NIEUWSBLAD (handels- i i 3 Interieur die de gehele school vooruitloopt. Het een hoger subsidie en gaat er zonder Verf en taak Over dit onderwerp sprak de heer Paul de Goede, hoofdbestuurslid van de Ned. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Derk Grevel (14) wonende in Arnhem, heeft het einddiploma van de kruideniers- vakschool te Utrecht behaald. Van de adspirant-kruideniers, die deze school telt was hij de jongste. En voor zover bekend zal Derk in ons land wel de jongste gediplomeerde kruidenier zijn. Hij werkt nu nog bij zijn vader. De Studieclub Schilders Sneek en Omstreken bezit wel durf en doorzettings vermogen. Niet alleen houdt zij vrij regelmatig bijeenkomsten om door lezin gen en studie het vakmanschap van de leden op hoger plan te brengen, daar naast heeft zij het al gepresteerd twee grote Kleurendagen te houden. Was die van 1959 een groot sukses, de tweede, welke jl. zaterdag in Amicitla werd ge houden, deed zeker niet voor zijn voorganger onder. Van heinde en verre wa ren de schilders, patroons en andere belangstellenden naar Sneek getogen. Na een kort welkomstwoord van voor zitter I. Bergsma leidde de heer C. v. d. Zee, directeur van de Nationale Schil dersschool te Utrecht, die de algehele leiding had, de sprekers in. Als eerste de heer Komke de Vries, Architect BNA te Den Haag, die in een knap, maar zeer technisch betoog de verhouding vorm-kleur besprak. Architectuur is, zo zei hij, in de eerste plaats vormgeving, maar de architect denkt vorm meteen in kleur De schilder vormt ruimte door kleur, die zich in meer dan één (zelfde) vlak bevindt. Denken in vorm en cre ëren in kleur zijn in de eerste plaats wezenlijk voor architectuur en denken in kleur en creëren in kleur in de eerste plaats een kwaliteit van de schildèrs- kunst. Samenvattend zei spreker dat de Te Amsterdam werd op het Jonas Daniel Meyerplein bij het standbeeld van de dokwerker de Februaristaking herdacht. Burgemeester van Hall van Amsterdam tijdens zijn herdenkingsrede. Na een korte koffiepauze kwam de heer S. Aardewerk, Binnenhuis Architect en ontwerper van tentoonstellingen te Den Haag aan het woord, die het interieur belichtte. Dit is, zo begon spreker, nauw verwant met de architectuur, want het gaat om de ruimte die pet gebouw om sluit. Maar ook het exterieur is onver brekelijk met beide verbonden, want zij dringen in elkaar door. Spreker hekelde de mathematische rekenkunde bij de uit breiding van grote steden, waardoor de buitenwijken steden op zichzelf worden. Volgens spreker worden er te veel ge vels ontworpen en te weinig plattegron den gemaakt. Ook pleitte hij voor meer uniformiteit in de bouwvoorschriften van de ge meenten. Het interieur zou men eigen lijk flexibel moeten maken met kasten, waardoor iedere woning een afspiegeling zou zijn van de bewoners. Bij het inrichten vraagt men zich te vaak af of alles er wel in kan. Dit is volkomen fout. Het moet geen optel som zijn van wat er in moet, maar juist van wat er niet in moet, want de ruimte moet te allen tijde primair blijven. De dingen in de woning moeten onderge schikt gemaakt worden aan de bewo ners. Er is in ons land een gebrek aan ont wikkeling van hét culturele niveau, zo vervolgde spr. en op school moest eigen lijk onderwijs gegeven worden in dingen, die concreet voor het grijpen liggen. De kleur in het interieur zal moeten aan sluiten bij het geheel, maar het mag nooit een kaleidoscoop van kleuren wor den. Men dient daarom voorzichtig te zijn met kleurenadviezen. Na een lunchpauze van een uur, welke de heer G, Schuil met pianomuziek vul de, gaven de heer en mevrouw Vergonet een dansdemonstratie. Zij dansten zeer stijlvol een Engelse Wals, een Tango en een Rumba, terwjjl een jeugdig paartje een stijl swing demonstreerde, wat met een warm' aplaus werd beloond. De da mes kregen na afloop bloemen. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. worden, maar wel dat bij het samen stellen van de gemeentebegroting eerst nagegaan moet worden of wij dit geld wel kunnen missen. Groningen en Drente hebben samen al een Noorde lijk orkest. Spr. zou het daarom zeer op prijs stellen als het bestuur van het Frysk Orkest er toe zou kunnen komen de mogelijkheid van een nog groter orkest, waarvan de kosten mis schien lager zouden zijn, te onderzoe ken. En met alle waardering overigens voor het orkest, is het toch zo, dat men hier altijd maar naar één orkest kan luisteren. Muziekliefhebbers vinden dit een bezwaar. Weth. Blok vestigde er de aandacht op, dat de gemeente thans bijna 6800 per jaar voor het orkest bijdraagt. Dit bewijst dat B. en W. en de Raad op het standpunt staan dat het bestaan moet blijven. Nu komt het echter met een bedrag van ruim 18.000,en een verdeelsleutel met de kans dat er elk jaar nog meer bij komt. Maar zo gaat het orkest de verkeerde kant op. Het had een geheel andere weg moeten zoeken door gelden in te zamelen bui ten de gemeenten om. Wat het nu doet is de gemakkelijkste weg. De heer Zeilstra was het niet geheel met zijn fractievoorzitter Baaijens eens. In ’t verleden heeft dit subsidie ook al aanleiding tot moeilijkheden ge geven. Toen zijn we er steeds uitge komen, maar met deze verhoging kon spr. niet accoord gaan. Hij bezoekt zelf ook regelmatig de concerten en zou het ook betreuren als het orkest moet verdwijnen, maar 18.000 gulden gaat hem te ver. Wel zou hij voor het te genwoordige bedrag kunnen stemmen. (Vervolg op pag. 2) betrekking vorm-kleur niet te formule ren is naar tijd, plaats en mens. Zij 13 telkens anders. In dit tijdsbestek is van samenwerking vormgever (architect) kleurgever alleen op zeer boog niveau iets te verwachten. Het zeer vele dat geen betekenis haait, heeft ook beteke nis, nl. voor de routine-ervaring van hoe het niet moet. Advertentieprijs 15 ct per mm. Eij contract adv.) lager. Abonnementsprijs f 3, per half jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad De kruising van de Bruggelaan (de wegbinding tussen Tijnje en Gorredijk) en Rijksweg 43 (Heerenveen-Groningen) zal worden beveiligd door middel van verkeersgeleiders in de uitmondingen van de Bruggelaan op de Rijksweg. Naar men verwacht, zullen deze ver keersgeleiders een einde maken aan de gevaarlijke situatie op dit punt. In drie jaar tijds, sinds de openstelling van dit wegvak, deden zich hier niet minder dan twintig ongevallen voor. Vrijdag 3 maart a.s. zal het zestig jaar geleden zijn, dat de emeritus Ned. Herv. predikant Ds J. Jellema alhier in het predikersambt werd bevestigd door zijn broer Ds A. Jellema, destijds predikant te Oppenhuizen. Geboren en getogen als landbouwers zoon in de gemeente Wymbritseradeel, waar zijn vader wethouder was, behoort de a.s. jubilaris tot de oud-leerlingen van het Stedelijk, nu Magister Alvinus Gym nasium. Daarna studeerde hij aan de universiteit te Groningen. Hij moèht de navolgende gemeenten dienen: Sebalde- buren (gem. Grootegast), Losdorp (gem. Bierem), waar hij de stoot gaf tot de oprichting van de christelijke scholen te Spijk en te Godlinze. Daarna stond hij vijftien jaar te Wageningen, waar hij mede-oprichter was van de Chr. school voor Mulo. Zijn volgende gemeente was St. Pancras bij Alkmaar, waar hij het initiatief nam voor de eerste vergroting van het kerkgebouw en de stichting van een verenigingslokaal. Tegelijkertijd fungeerde hij in deze periode als hulp prediker van de leger- en vlootpredikant te Den Helder en was hij gevangenis predikant te Alkmaar. Zijn beide laatste gemeenten waren Woubrugge Z.H. en Bayum en Welsrijp. Mede met het oog op het heengaan van zijn echtgenote ruim een jaar geleden heeft de jubilaris de wens te kennen gegeven deze jubi- leumdag in stilte mogen herdenken. De voorzitter deelde na de opening mede, dat mevr. Kuipers-Arema en de heer W. Baarda, resp. wegens, ziekte en uitstedigheid bericht van verhin dering hadden gezonden. Ingekomen stukken Een viertal jaarverslagen werd voor kennisgeving aangenomen. Voor dat van de dienst van gemeentewerken evenwel sprak de heer V. d. Werf zijn waardering uit, maar hij was het niet eens met de directeur dat de bruggen, straten en wallen goed worden onder houden. Hij wees in dit verband op de Johan W. Frisostraat en de wallen van het Kleinzand en de Oosterkade. Weth. Blok voerde hiertegen aan dat er te weinig geld beschikbaar is. De heer V. d. Werf erkende dat de schuld niet bij gemeentewerken ligt. Er wordt te weinig geld op de begroting voor uitgetrokken. Spr. wilde daarom voor plezierige dingen maar wat minder ge ven, maar ging niet nader in op de vraag van de voorzitter. Het rapport inzake de controle van kas en administratie van de ambte naar, belast met de inning van de ver makelijkheidsbelasting c.a. werd even eens voor kennisgeving aangenomen. Benoeming Tot onderwijzer aan de Sperkhem- school werd met algemene stemmen benoemd de heer A. Toornstra te Leeu warden, onderwijzer aan de openbare uloschool te Harlingen. Onderwijsvergoedingen B. en W. stelden voor het bedrag, dat per leerling voor de openbare scholen voor gewoon-, voortgezet ge woon- en uitgebreid lager onderwijs, alsmede voor elke soort van openbare scholen voor buitengewoon l.o. in 1961 beschikbaar wordt gesteld (de kosten- en instandhoudingsvergoeding) te be palen op 59,81 voor de scholen voor gewoon l.o.; 53,45 voor de uloschool, 115,33 voor de b.l.o.-school en 58,99 voor de Schippersschool; en het be drag per leerling voor het 7e en 8e leerjaar (voortgezet l.o.) van de r.k. meisjesschool ter bestrijding van de kosten, met uitzondering van de jaar wedden en wedden der onderwijzers te bepalen op 90. De heer Baaijens sprak er hierna zijn grote vreugde over uit, dat B. en W. met deze vergoedingen boven het ge middelde zijn gegaan. Hij hoopt dat dit zo zal blijven, welke hoop door de voorzitter gedeeld werd. Het voorstel werd hierna z.h.s. aangenomen. Opheffing cursus Franse taal De heer Lampe vond het persoon lijk jammer, dat deze cursus die cul tureel zo’n grote waarde heeft moet verdwijnen, maar in de brugklasse wel les zal worden gegeven in Duits. De voorzitter maakte hem er echter op attent, dat op de lagere scholen geen enkele vreemde taal mag worden on derwezen. De heer Baaijens zag als voordeel van dit voorstel dat het vooruitloopt op de Wet-Cals door de school te ver lossen van een kleine groep kinderen die de gehele school vooruitloopt. Het is daarom alleen maar toe te juichen. De raad ging hierna z.h.s. met de opheffing accoord. Verhoging subsidie Frysk Orkest De langdurige debatten over dit punt werden geopend door de heer E. Metz, die zei er voor te zijn dat het culturele leven in onze stad een belangrijke plaats inneemt. Daarom heeft zijn fractie in het verleden ook steeds mee gewerkt en nu Sneek kernstad is ge worden is dat des te meer nodig. Spr. vroeg zich echter af of een ver hoging tot 18.000,— wel verantwoord is. Hij meent van niet omdat, ondanks de welvaart, de gemeente steeds met tekorten zit. Daarom dienen wij ons af te vragen of er ook belangrijke ob jecten in de stad zijn die om verbete ring vragen. Als voorbeeld noemde hij de veemarkt. Verbetering daarvan^is Op de zaterdagavond te Bolsward ge houden 3e graads turnwedstrijd voor da mes en heren van de Turnkring Fries land eindigde bij de dames als eerste mej. Jannie de Bruin en bij de heren Rienk Alberda, beiden te Sneek. Deze wedstryd werd onder auspiciën van Rayon Sneek georganiseerd door de gymnastiekver. „Lycurgus Wilhelmina” te Bolsward. IJLST. De plannen voor het „Mien skipshüs” te Ijlst beginnen vastere vor men aan te nemen. Donderdagavond kwam de commissie voor de bouw van een gemeenschaps centrum annex gymnastieklokaal in het gemeentehuis bijeen. De volledig uitgewerkte tekening en kostenraming voor de bouw werden be sproken, waarbij de gemeente-architecc nadere toelichting gaf. De commissie kon zich met dit plan geheel verenigen, zodat nu verdere stappen kunnen wor den ondernomen om tot de bouw van dit, voor IJlst zo buitengewoon nood- zakelijke en belangrijke, gebouw te ge- laken^.. Het is in lange tijd niet gebeurd, dat een vergadering van de Raad onzer gemeente zo lang duurde als die van vrijdagavond en er bovendien zoveel publiek aanwezig was. Ongeveer half acht opende burgemeester Rasterhoff de zitting en om kwart voor twaalf viel zijn hamer voor de laatste maal. Maar in die bijna vier uren werden er ook vele zeer belangrijke punten behandeld en grote zaken gedaan.’Om met het laatste te beginnen, werd het meerderheidsvoorstel van B. en W. om het subsidie aan het Frysk Orkest te verhogen aangenomen en dat van twee leden van de meerderheid, hieraan de voorwaarde te verbinden dat het subsidie nim mer meer zal bedragen dan 18.100,(het bedrag voor dit jaar) en de Raad hierover elk jaar moet beslissen, verwor pen. Het subsidie zal derhalve tot wederopzegging en zonder beperking worden toegekend. Lang werd ook gedebatteerd over het verzoek van de Woningstichting Patrimonium de veertig woningwetwoningen welke de gemeente voor dit jaar zijn toegewezen aan haar over te dragen. Maar ook in dit geval sprak de Raad zich uit voor het voorstel van de meerderheid in B. en W. het verzoek af te wijzen. Grote eenstemmigheid daarentegen bestond er over het voorstel inzake de aanleg van de nieuwe jachthaven met par keer- en kampeerterrein c.a. aan de Oudvaart en de daarvoor met de Sneeker Zeilclub in het leven te roepen stich ting, die het gehele complex zal exploiteren. Hiervoor werden de initiatiefneemster en B. en W. veel lof toegezwaaid en het voorstel ging met vlag en wimpel onder de hamer door. Op dezelfde wijze werd daarna nog besloten de werk zaamheden, met uitzondering van de bouw der schiphuizen en de loods voor winterberging wat door de S.Z.C. zal ge schieden, onderhands op te dragen aan de firma Krikke te Heerenveen. Getracht zal n.l. worden zo spoedig mogelijk tot de uitvoering over te gaan. Het is echter wel zeker, dat e.e.a. pas in het volgend jaar in gebruik kan worden ge nomen. mogelijk tot stand te komen. Ligt hier, wat het Frysk Orkest be treft, niet een taak voor het particu liere initiatief en het bedrijfsleven? Wat nu voorgesteld wordt is een te grote verhoging. De heer Baaijens gelooft dat het Frysk Orkest indertijd een taak op zich heeft genomen die zakelijk mis schien boven de krachten van Fries land ging. Maar het is ook niet helder ziende geweest. Deze mensen hebben de zaak echter enthousiast aangevat, hoewel het gestelde doel een eigen orkest in Friesland natuurlijk wel gedeeltelijk een sentimentskwestie is geweest. Toch heeft men hiervoor in Friesland iets gepresteerd, dat behalve in Limburg en voor het Fhilharmo- nisch orkest in Rotterdam nog niet eer der gepresteerd was. Spr. wilde echter ook in de toekomst kijken. Mensen die er verstand van hebben menen dat er op den duur in het Noorden één orkest zal moeten ko men, dat beter tegen de feiten zal zijn opgewassen. Dat doet echter niets af aan het mooie culturele werk dat hier is gecreëerd. Als in de toekomst in derdaad zou blijken, dat het Frysk Orkest door een te klein aantal men sen wordt gesteund en er één orkest in het Noorden moet komen, moet niet als „blijde” achtergrond blijven staan, dat wij het orkest en daarmee een stuk eerlijk enthousiasme de nek hebben omgedraaid. Het gehele complex van argumenten moet hier tegelijk op de weegschaal worden gelegd. Spr. gelooft ook wel dat bijv, verbetering van de veemarkt noodzakelijk is, maar dat zijn totaal andere dingen. En op emotionele èn op zakelijke gronden zou het voor Sneek als kernstad een blamage zijn als wij hier niet royaal achter het orkest gin gen staan. Mevr. Sipkens-v. d. Hoek stond ook voor een zeer moeilijke beslissing. Het gaat hier n.l. om besteding van ge meenschapsgeld op een nuttige en verantwoorde wijze. Het doel waar voor dit subsidie gegeven wordt weegt voor de een zwaarder dan voor de an der, maar allen zullen het er over eens zijn dat Friesland trots kan zijn op zijn orkest. Zijn we nu bereid het in stand te houden? De kosten zijn steeds toe genomen en het lijkt er op dat dit ook zal doorgaan. De verdeelsleutel lijkt spr. voor alle instanties aanvaardbaar, maar deze kan alleen gebruikt wor den als allen er mee accoord gaan. Als er maar één is die dit niet doet, wordt het voortbestaan van het orkest ern stig bedreigd. Volgens spr. kan Sneek als kernstad zich hieraan niet onttrekken. Daarom verheugde zij zich over het voorstel van de meerderheid. Zowel het stand punt van de minderheid als dat van de twee leden in het college die nooit hoger willen gaan dan 18.100,en deze zaak elk jaar opnieuw willen be zien, betekent het gooien van de knup pel in het hoenderhok en brengt het orkest in gevaar. Spr. herhaalde dat de kosten waar schijnlijk nog verder zullen stijgen, maar zij vroeg zich af of niet overwo gen kan worden dat de subsidiërende instanties'zitting krijgen in het orkest - bestuur om de noodzakelijkheid van de uitgaven mee te beoordelen en zo doende zelf de verantwoordelijkheid mee te dragen. De heer Lampe gelooft met de heer Baaijens, dat de lasten van het Frysk Orkest Friesland boven het hoofd groeien. Hij voelde er echter niets voor de voorgestelde verdeelsleutel zonder meer te aanvaarden. Tegenover het artistieke peil van het orkest staan enorm hoge kosten. De moeite welke het orkest zelf doet die te bestrijden is echter zo gering, dat spr. er niets op tegen zou hebben als het voorstel werd teruggenomen en aangehouden tot een volgende vergadering. Het orkestbe- stuur noemt ook niet de bedragen wel- ke het van het bedrijfsleven en parti- i culieren ontvangt, maar vraagt alleen Schilderspatroonsbond. Hij schetste de vele evoluties, die de schilder de laatste jaren heeft meegemaakt. Het grondpa troon is totaal veranderd. Over de hoof den van de schilders wordt achter de bureaus uitgemaakt, wat er moet ge beuren en spreker kwam zo tot de vraag Hebben wij nog een taak? Volgens hem zeer zeker, maar dan dienen de oude paden te worden verlaten en de aan dacht gericht op hetgeen wordt ge vraagd. Spr. zag ook hoopvolle perspec tieven. Er wordt veel aan de opleiding gedaan en als de liefde tot het vak het stimulerende element blijft en de nega tieve instellingen overboord worden ge gooid, zal de aangetaste positie van de schilder in ere worden hersteld en zal hij in de toekomst weer gesprekspartner worden. Na de theepauze behandelde een fo rum, bestaande uit de drie sprekers, onder voorzitterschap van de heer Van der Zee een groot aantal vragen. De in leiders kregen daarbij de gelegenheid op tal van vraagstukken dieper in te gaan. Zij deden dat vaak op humoristische wij ze, zodat dit onderdeel van het program ma een prachtige afsluiting van de zeer geslaagde dag was. Aan het slot spraken de heren Van der Zee en I. Bergsma nog een dank woord tot allen die tot het slagen van de dag hadden meegewerkt, terwijl de heer Meere, voorzitter van de algemene clubleiding in Nederland, de Studieclub Sneek hulde bracht voor haar initiatief, voor deze tweede Kleurendag. ook zeer urgent en dient zo spoedig meer van uit dat alle gemeenten zich bij de nieuwe verdeelsleutel zullen neerleggen. Spr. fractie voelt er ech ter niets voor een blanco cheque te te kenen. De Raad moet elk jaar het be drag van de subsidie kunnen vaststel len. De heer V. d. Werf sloot zich bij de heer Lampe aan. Wij staan hier voor een belangrijke uitgaaf terwijl de be groting nog niet bekend is. Is het nu wel verantwoord dat we nu reeds over deze uitgaaf beslissen? Wij leven met het Frysk Orkest ver boven onze stand. Zelfs Groningen kon het Gro ninger Orkest niet onderhouden. Spr. stelde daarom voor dit punt aan te houden tot de behandeling van de ge meentebegroting. De heer Van Terwisga voeïdé evenmin voor zijn steun aan een ver deelsleutel te geven waarbij zonder meer een bedrag moet worden toege staan. Hij vindt het een bezwaar het subsidie tot wederopzegging toe te kennen en voelt er niets voor dat de Raad zijn recht uit handen geeft. Daar om was hij in principe voor het voor stel van de minderheid in de meerder heid. Weth. Fijlstra betoogde dat het ook voor B. en W. een zeer moeilijke be slissing is geweest. Ze hebben er lang tegen aan gehangen omdat het gaat om het bestaan van het Frysk Orkest. Persoonlijk is spr. van mening, dat dit orkest bestaan moet blijven. Inderdaad zijn er veel meer belangrijke dingen, o.a. de veemarkt, maar die blijft er wel. Besluiten wij hier de verhoging niet toe te staan, dan wordt de positie van het orkest wankel. Als kernstad mag Sneek echter niet achterwege blijven. Vooral omdat andere Friese gemeenten ons al zijn voorgegaan. De meerderheid van de meerderheid in B. en W. meent evenwel dat er wel eens een tijd kan komen dat er nog meer gevraagd moet worden. Bijv, door verhoging van de salarissen der orkestleden. Bij het zonder meer aan vaarden van de verdeelsleutel zou de Raad zijn macht echter uit handen ge ven. Wethouder Berkhout benadrukte nog maals, dat het voortbestaan van het orkest niet onmogelijk gemaakt moet

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1