Waterpoort-krabbels Oud-directrice Modevakschool Krijtenburg wordt 75 jaar Forum’ bracht ,Der Zigeunerbaron’ van Strauss H IJLST W YM BRITS ERA DEEL BUITENLANDS OVERZICHT door Speurder en van I Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, f JÉ Donderdag 2 maart 1961 116e jaargang no. 18 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Sneker had botsing Moeilijk, maar mooi leven Matthaus-Passion te Workum Bloemenwinkels op maandagmorgen gesloten Herdenking koperen regeringsjubileum van H. M. de Koningin W - W Uitvoering Personeelsver. Mij „Woudsend Ao 1816'” - Het Sneeker Nieuwsblad is een Tivee belangrijke besprekingen in Parijs Ds C. Vlasblom óverleden Ein-bernefoardrachtkriich yn de Jutryp gecombineerde uHgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en IB SNEEKER NIEUWSBLAD (handels- ff ontwikkeling binnen enkele dagen. Onderscheid Vastberaden 53 namen borduurlessen! Wanneer het tot rechtstreekse on- derhandelingen met de Algerijnse re bellen komt, dan betekent dat, dat De Gaulle de laatste twee jaren een zeer grote weg heeft afgelegd en dat hij op deze weg de hinderpalen uit de weg geruimd heeft, die de houding van de rechterzijde en van het leger voor hem betekenden. Op verzoek van de Sneker bloemen- winkeliers maken wij onze lezers er op attent, dat, ingevolge het besluit van de gemeenteraad, hun zaken niet meer op woensdagmiddag maar op maandagmor gen gesloten zijn. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Nennie Jellema, eerste-jaars leerlinge van het Chr. Lyceum alhier is door het gemeentebestuur aangewezen om in het défilé dat a.s. maandag 6 maart voor on ze jubilerende Koningin in Den Haag „Hoe moeilijk en hoe mooi het geweest is, is niet te zeggen”, zei ze een paar maal in ons gesprek. „Mijn man is over leden toen ik een en dertig was. Ik bleef achter met ons zoontje en een pleeg- zoontje maar mijn man wees er me op dat de Greate Helper bij me bleef en dat heb ik ervaren”. Eigenlijk wilde mevrouw Krijtenburg niet dat ons gesprek in de krant kwam. Pas toen ik er haar van kon overtuigen dat ze waarschijnlijk anderen kon hel pen met haar voorbeeld van „handelen en aanpakken in Gods vertrouwen” gaf ze haar toestemming. Het is echter mijn man opende ik een naaischooltje in mijn huis aan het Oud Kerkhof’. Er is nog een onverzettelijke trek op haar sterke gezicht, als ze dit vertelt. „Hoe moeilijk was het, maar hoe heerlijk en hoe gezegend ook is het ge gaan”. De naaimeisjes kwamen en de onder wijzeres leerde hun wat ze zelf wist. Dat was veel door de praktijk, maar weinig van theoretisch standpunt bekeken. „Ik wou zelf verder in het vak stu deren”. en die kans kwam na de ver huizing van het Oud Kerkhof naar de Kerkgracht. Het nieuwe huis werd ge kocht, alweer die durf en ook dankbaar aannemen van hulp en meteen zag me vrouw Krijtenburg dat hier een moge lijkheid was haar „naaischooltje” te ia- ten uitgroeien tot een echte modevak school. Wij menen nogmaals de aandacht te moeten vestigen op de ook in ons blad aangekondigde uitvoering van de „Mat thaus Passion” in de Herv. Kerk te Workum op a.s. donderdag, door het Toonkunstkoor „Concordia” te Leeuwar den. Zoals bekend, werken de beste solis ten uit ons land aan deze uitvoering mee, o.a. Aafje Heynis, Jan Waaijer, Ariê de Rijk, Leo Rommerts e.a.. Laat de Zuidwesthoek door een volle kerk tonen dat zij een dergelijke cultu rele gebeurtenis van formaat in haar eigen gebied weet te waarderen. Maandag zijn er twee belangrijke be sprekingen gehouden in Parijs. De eerste betrof de Europese samenwer king, waartoe Engeland nu een stapje nader heeft gezet, de tweede het Al gerijnse probleem, waarover president De Gaulle en president Bourguiba van Tunesië van gedachten hebben ge wisseld. Nennie werd nl. op 6 september 1948 geboren, de dag waarop Koningin Julia na werd gekroond en is maandag dus ook precies 12% jaar. Zij was de enige jongeborene die op die dag in Sneek werd aangegeven, zodat deze aanwijzing voor het gemeentebestuur geen moeilijkheden opleverde. Aan deze 12%-jarigen wordt nl. de voorkeur gegeven. Uit elke ge meente in Nederland zal ook een echt paar aan het défilé deelnemen. Hiervoor zijn de heer en mevrouw A. Jansen-Tal- sma, hoek Peperstraat-Schaapmarktplein aangewezen. In onze stad zal het jubileum volgens de wens van onze vorstin ook op sobere wijze worden herdacht en wel met een herdenkingsbijeenkomst in de Grote Kerk, welke bijeenkomst maandagavond om half acht begint en niet langer dan een uur zal duren. Als sprekers zullen optreden de heer S. Havinga, directeur van de Stichting ’40-’45 en kapelaan L. P. V. Bary, beiden alhier. Twee jaar geleden bij de viering van de 50ste verjaardag van de Koningin was de kerk geheel bezet. Het bestuur van „Oranje” hoopt, dat de opkomst ook deze keer groot zal zijn en as, maandag in onze stad ook zeer veel vlaggen zullen wapperen. WOUDSEND. Na een langdurig lijden is maandag 27 februari 1.1. op ruim drie ëntachtig jarige leeftijd overleden ds C. Vlasblom, in leven emeritus predikant van de Ned. Herv. kerk en wonende te Eist bij Amerongen. Zijn stoffelijk over schot zal vrijdagmiddag 3 maart a.s. wor den teraardebesteld op de Algemene Be graafplaats te Eist bij Amerongen nadat vooraf om twee uur in de hervormde kerk van Eist een rouwdienst is gehou den. De overledene diende van 1910 tot 1914 de hervormde gemeente te Wouds end. (duet) in het tweede bedrijf, stellig een der hoogtepunten van de avond. Maria Moonen (Arsena) en Carel Swagerman (Ottokar) maakten van hun rol iets bi- zonders evenals Anton Eldering, die als Kalman Zsupan succesvol optrad. Ook Annie Steiner (Mirabella) Eien de Boer Sap (Czipra), Hellmut Gritzka (graaf Homonay) en Jan Duiveman (Carnero) wisten zich voortdurend te onderschei den, hoewel laatstgenoemde ons beter als acteur dan als zanger voldeed. De talrijke aanwezigen (de zaal was ge heel bezet) toonden zich zeer voldaan. De uitvoerenden incasseerden menig open doekje en de fraaie bloemenhulde benevens het ovationele applaus aan het slot was dan ook ruimschoots verdiend. J. N. Engeland is kennelijk wat geschrok ken van de ideeën, die op 10 en 11 februari op de z.g. topconferentie van de Zes naar voren zijn gekomen. Men zal zich herinneren, dat De Gaulle, ge steund door Adenauer, de regerings leiders van de andere landen van de Europese Economische Gemeenschap een plan heeft voorgelegd om de Zes te brengen tot nadere politieke consul taties. Voor De Gaulle was dit al een verwatering van zijn oorspronkelijke gedachten, want de gedachte om ook de ministers van defensie periodiek met elkaar van gedachten te laten wisselen had hij laten varen wegens de bezwaren van Adenauer, die hierin een Europese blokvorming in de Noordatlantische Verdragsorganisatie meende te zien. Ook van de gedachte de bestaande vormen van Europese in tegratie, zoals de Kolen- en Staalge meenschap en de Gemeenschappelijke Markt, van de supra-nationale ele menten te ontdoen heeft hij wegens verzet van Adenauer moeten opgeven. Maar wat er overbleef, was voor mr Luns, de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, die namens pre mier De Quay het woord voerde, vol doende om verzet aan te tekenen tegen de grondgedachte van De Gaulle van politieke nauwere samenwerking van de Zes van het Kleine Europa zonder Engeland. Onmiddellijk rezen stemmen op om in de Westeuropese Unie het orgaan te zien om het gesprek met Engeland te voeren. Adenauer heeft er zich on omwonden over uitgelaten, maar niet geheel bevredigend voor Engeland, omdat het het gevoel had in de W.E.U. tegenover een front van de Zes gesteld te worden. Heath maakte het onderscheid tussen Europese problemen, die voortvloeien uit het verdrag van de Gemeenschap pelijke Markt en bredere Europese problemen. Deze eerste zijn een zaak van de Zes, maar aan een gesprek over deze laatste wil Engeland graag deelnemen, omdat het overtuigd is, dat het van de partij moet zijn, indien al gemene Europese of zelfs wereldpro blemen ter sprake komen. Engeland heeft begrepen, dat het hiermee niet kon volstaan, maar dat het ook stappen moest nemen om de economische kloof, die het van de Zes scheidt, kleiner te maken. De Fransen zouden anders kunnen betogen, dat het wel over politiek wil praten, maar zich economisch afzijdig houdt van het Europa van de Zes. Om dit te onder vangen heeft Heath voorgesteld het tariefstelsel van de Zes en Engeland gelijk of geharmoniseerd te maken voor andere landen dan die van het Gemene Best of de Europese vrijhan delsassociatie, d.i. de Zeven (Engeland, Denemarken, Noorwegen, Zweden, Portugal, Oostenrijk en Zwitserland). Wat het Gemenebest betreft, wil Heath het mogelijk maken, dat ook de Zes deel zullen krijgen aan het voorkeurstarief, dat in het Gemene best geldt. Hierdoor zouden de belan gen van de landen van het Gemene best gewaarborgd kunnen worden. Dit alles is een fundamentele ver andering in het Engelse standpunt, maar dat wil nog niet zeggen, dat wij de huid van de beer al mogen gaan verdelen. Nederland is uiteraard zeer tevreden met deze mogelijkheid van Engelse inschakeling, maar dat zal ze ker niet gelden voor Frankrijk, dat ongetwijfeld met alle mogelijke tech nische argumenten verzet zal gaan bie den. Maar er is een opening, die tet enig optimisme stemt. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. Mevrouw T. KrijtenburgJaarsma, 35 jaren, tot september 1953, eigenares en directrice van de modevakschool „Krijtenburg”, Kerkgracht 5, hoopt 12 maart a.s. haar 75ste verjaardag te vie ren. Haar vele oud-leerlingen, die op deze dag stellig met liefde en waarde ring aan haar zullen denken, kan ik de verzekering geven dat ze nog kaars recht loopt (al heeft ze juist de laatste tijd wat last van haar been), haar ge zicht nog die speciale uitdrukking van energie en humor heeft en ze zeer boei end en ontroerend kan vertellen over haar leven waarin ze Gods leiding ziet. Onze stadgenoot Joh. Alberda is dins dagmorgen bij Heerhugowaard met zijn auto met aanhangwagen, waarop twee zeilboten lagen voor een afnemer in Rot terdam, geslipt en tegen een vrachtwa gen gevlogen van de fa. Krol en Lauten- bach uit St. Anna Parochie. Zijn auto werd hierdoor geheel vernield en de bei de zeilboten werden ernstig beschadigd. De heer Alberda en zijn toon liepen zelf geen letsel op. Alberda moest op de Waarddijk plotse ling afremmen voor een voor hem rij dende wagen, die snelheid verminderde. Zijn auto begon toen te slippen, schoot naar de linkerweghelft en werd gegre pen door de van tegenovergestelde zijde naderende vrachtwagen. De zeilboten waren verzekerd. Het personeel van de verzekerings maatschappij „Woudsend-Ao 1816” en „Holland-Woudsend” werd per extra ZWH bussen over verschillende routes naar hotel Hanenburg gebracht voor het bijwonen van een uitvoering door de toneelver. „Amicitia”. „Het testament van tante Christobel” een blijspel in twee bedrijven (vier taferelen) van Ronald Jeens werd uitstekend opgevoerd. Tegen elf uur sloot de heer W. H. Vos, voorzitter der vereniging van personeelsleden deze ge slaagde uitvoering en bracht hij dank aan het bestuur en leden van „Amicitia” voor ’t gebodene. Na nog even ’n gezellig zitje ging een ieder weer per extra bus huiswaarts. De personeelsvereniging kan op een geslaagde avond terug zien al dus de nieuwe voorzitter. Onder de aanwezigen bevonden zich ook de directeuren van de maatschap pij met hun echtgenotes en leden van de buitendienst. Op maandag 27 maart zal in de kan tine een tweede avond worden gehouden voor de personeelsleden. Deze avond zal er een lezing worden gehouden door de heer Lode van Gent uit Utrecht. Ook wordt er binnenkort een toneeluitvoe ring gegeven door het eigen personeel, dat reeds druk bezig is een stuk in te studeren. Bourguiba zou in Marokko nu waar schijnlijk Ferhad Abbas, de leider van de Algerijnse opstandelingen, ontmoe ten. Beiden hadden zich daarheen be geven om de begrafenis bij te wonen van Koning Mohammed V, die zondag aan de gevolgen van een operatie is overleden. De dood van Mohammed is een zware slag voor dat land, want hij was een soort overkoepelende figuur t.a.v. de tegenstellingen tussen de tra ditionalistische krachten, zich base rend op geloof en troon, en de moder ne krachten, die meer een aanpassing zochten bij socialistische gedachten in Europa. Hij wordt opgevolgd door zijn oudste zoon, Koning Hassan II, die, minder voorzichtig dan zijn vader, vooral aansluiting zocht bij de tradi tionalistische krachten. De laatste maanden voor Mohammeds dood was Marokko, dat zich vrij pro-Westelijk was gaan ontwikkelen, de neutralisti- sche weg opgegaan, die het op vriend schappelijke voet bracht met Moskou en Nasser. Hieraan was vermoedelijk de gedachte niet vreemd in het zich ontwikkelende Afrika een leidersrol te gaan spelen. Het is niet uitgesloten, dat onder Hassan deze ontwikkeling wat duidelijker naar voren komt. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract adv.) lager. Abonnementsprijs f 3, per half jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad haar wens dat deze dag verder onopge merkt voorbij gaat. Optimisme Optimisme heerst ook na het onder houdt, dat De Gaulle en Bourguiba hebben gehad. Na afloop werd bekend gemaakt, dat beide presidenten het er over eens waren, dat er thans hoop is en mogelijkheden bestaan voor een snelle en positieve ontwikkeling in Al gerije. Dat wil weinig anders zeggen, dan dat De Gaulle zich tegenover Bourguiba bereid heeft verklaard rechtstreekse onderhandelingen te gaan voeren met de leiders van de Al gerijnse opstand. Want het is bekend, dat Bourguiba deze rechtstreekse onderhandelingen als een absolute noodzaak ziet en men mag vertrouwen, dat Bourguiba ge weigerd zou hebben naar Parijs te ko men als er niet een geduchte kans be stond, dat de onderhandelingen uit de bus zouden komen. Hij had per slot van rekening zijn tocht zorgvuldig la ten voorbereiden door Masmoudi, zijn minister van voorlichting. Dinsdag morgen bevestigde Bourguiba het op timisme nader door op een perscon ferentie te spreken over een nieuwe Op de vergadering van de W.E.U., bestaande uit de Zes plus Engeland, kwam Heath, de Engelse minister voor Europese zaken, met enkele voorstellen, die Engeland nader tot de Zes hebben gebracht. Engeland heeft namelijk het gevoel, dat het met uitstel en besluiteloosheid niet veel meer te winnen heeft. der walsen”. Zijn „An der schonen blauen Donau”, „Wiener Blut”, „Wiener Wald", „Künstlerleben”, „Rosen aus dem Suden”, etc. zijn nog steeds populair, evenals zijn vele operettes, waarvan wij noemen „Fledermaus”, „Eine Nacht in Venedig” en „Der Zigeunerbaron”. Laatstgenoemde operette, die dateert van 1885, werd dinsdagavond in „Amici tia” voor „Kunst Aan Allen” over het voetlicht gebracht door het bekende operagezelschap „Forum” van Enschede, ditmaal onder leiding van Antoine Pré- vost. Deze jonge dirigent smaakte ’t genoegen alles tot ’n goed einde te brengén en dat zegt heel wat, want het samenspel dreig de meer dan eens te ontsporen. Doch door de dwingende hand van Prévost bleef het geheel in de rails! De Nederlandse Orkest Vereniging mu siceerde uitstekend, maar was in de be geleiding meermalen te penetrant, voor al in de passages waarbij het orkest tot taak heeft maar één of enkele zangers of zangeressen te ondersteunen. In deze gevallen blijft orkestrale bescheidenheid geboden. Overigens alle lof voor de slag vaardigheid. Lof ook voor de fraaie de cors en costuums van Leontien van Beurden, het zeer verzorgde kap- en grimewerk van Fa. R. P. v. d. Meer, Utrecht, en de knappe regie van Bodo Igesz. De koren (ingestudeerd door Rudolf Karsemeyer) klonken doorlopend stra lend en de samenzang was, afgezien van enkele ongelijke inzetten, goed sluitend. Alle rollen waren goed bezet en van de hoofdrolspelers en -speelsters noemen wij allereerst Peter van Zon (Barinkay) en Lony Vonk (Saffi), die voortreffelijk zongen en acteerden. Wij denken hierbij onder meer aan hun sublieme creatie Gelukkig maar, vindt Speurder. Er wordt nu beter op het wel en wee van deze aloude huisvriend gelet en de goede zorgen, waarmee de tegen woordige eigenaars hun honden om ringen komen vaak op hondenshows tot uitdrukking. Wat dat betreft legt mevrouw A. C. Guittart-Bijlsma wel bizonder veel eer in met haar drie Whippets. Op de jaarlijkse clubmatch van de kynologenclub „De Zaan streek”, die zondagmiddag in Zaan dam werd gehou den, werd bij de reuen „Aldie v. d. Peeljagertjes” eer ste en tevens de beste hond. De 2 teven „Ronny v. d. Aardboom" en „Cassandra” werden in hun klasse resp. eerste en tweede. Ook verwierf „Aldie v. d. Peeljager tjes” de titel van de beste aller wind honden en hij werd in de ere-keuring uitgeroepen als de beste hond van de clubmatch. Dit leverde mevrouw Guittart-Bijlsma een aantal fraaie ge schenken op, de prachtige beker en een legpenning van de gemeente Zaandam. Tevens namen aan deze clubmatch ook nog de Whippetreu „Wodan” deel met plaatsing vijf en de fraaie Duitse herderteef „Marusch- ka” met plaatsing twee, eigenaar de heer H. v. d. Werf te Lytshuizen. Al len zijn lid van de kynologenclub „Sneek e.o.” Het is nog nooit in Ne derland voorgekomen dat een Whip pet, zoals „Aldie v. d. Peeljagertjes”, drie maal in een jaar tijds een club- match heeft gewonnen en dit geldt dan ook wel als een zeer bizondere prestatie. Hier ziet U Aldie, een kam pioen onder de windhonden. Een vrouw die rechte wegen zag in haar leven en deze vastberaden gegaan is, zo zou ik mevrouw Krijtenburg wil len schetsen. De grondslag voor deze levenshouding werd al gelegd door haar moeder, die een groot peadegogisch ta lent had, zoals de dochter nu beseft. Moeder, (het gezin woonde in IJlst) hield haar kinderen voor dat ze niet zuchtend moesten zeggen: „hè-hè”, maar opgewekt „Kom”, „Nooit benauwd wezen”, zegt mevrouw Krijtenburg, „Al is het stormweer, achter de wolken schijnt toch de zon”. Durf heeft ze steeds gehad. Ook toen ze als 15-jarig meisje in IJlst naaihui- zen wilde gaan zoeken. Er was geen naaimachine, haar ouders wilden haar een andere weg laten gaan, maar ze hield voet bij stuk. Vader kocht voor haar een naaimachine, die ze met fl, per week aan hem moest afbetalen en ze kreeg „naaihuizen”. Naaien kon ze door een aangeboren talent, want lessen had ze eigenlijk niet gehad, maar toen een van haar eerste opdrachten was knielappen in een broekje zetten, tril den haar voeten toch op de stoof! Maar het lukte, zoals al het naaiwerk lukte onder de handen van dat vijftien-jarig eigenzinnige ding. Ze verdiende twee dubbeltjes per dag en kon dus elke week de gulden voor de naaimachine aan va der geven. Maar de begeerde nieuwe jurk hield ze er niet van over en de oude moest op raad van moeder maar gekeerd worden. Er kwam nog werk op zaterdagmiddag, waarmee ze een „botsje” extra verdiende en ze ging 's morgens in de vroegte thuis kinder jurkjes naaien De beurs raakte ge vulder, maar het jonge lichaam na een jaar of drie wat overspannen zodat ze het toch kalmer aan moest doen. Ze trouwde, ging met haar man aan het Oud Kerkhof alhier wonen maar daar trof haar de slag van het overlijden van haar man. Haar schoonouders boden inwoning aan, de huisdokter schreef haar weken van rust in een rusthuis voor maar de vastberaden jonge vrouw zag de weg voor zich die ze moest gaan. De ein-bernefoardrachtkriich yn Wym- britseradiel, organisearre fan de Kultu- rele Ried yn dizze gemeente is foar dit jier steld op moandei 20 maert 1961, 7.30 üre yn it Herf. Lokael yn de Jutryp. Yn njoggen doarpen sille foar-krigen halden wurde. De le-priis-winders fan eltse groep yn dizze foar-krigen sille op de einkriich tsjin inoar ütkomme. De „Kulturele Ried Wymbritseradiel” hat kontakt opnommen mei de Regiónale Omrop oer de ütstjüring fan de ein kriich yn it Frysk Programme. Tasein is, dat de priiswinders yn elk gefal foar de radio komme. It is mooglik, dat it pro gramme rjuchtstreeks yn de Jutryp op nommen wurde sil, as de reportaezje-au- to dizze kanten ütkomt. Oars wurdt it sa regele, dat de le en 2e priiswinders fan eltse groep op in dei nei Grins geane, foar in opname yn de Studio fan de RONG. Fierder kin noch meidield wurde, dat de Kulturele Ried foar de foar-krigen op de doarpen foar eltse groep in Frysk boek as priis biskikber stelt. Dit jier is keazen: Jonge Jaike fan it Aldhiem, Jo hannes en syn maten en In Kibich Span. Dizze boeken sille ynkoarten oan de or- ganisearjende kriten of skoallen tastjürd wurde. De tijd van de trekhond is voorbij. Johann Strauss (niet te verwarren met vader Strauss) werd geboren in Wenen, waar hij leefde van 1825 tot 1899. Hij wordt gehouden, de Sneker jeugd te ver- werd bekend en beroemd als de „koning tegenwoordigen Vermeldde Speurder vorige week, dat de soort Engelse kotter die een dag of tien geleden van een werf in War- ga van stapel liep, voor de heer N. Lofvers bestemd was, nadere infor maties wezen uit dat het scheepje voor de heer W. Lofvers Jr. bestemd is. Zijn excuses voor deze foutieve mededeling. Vele watersportliefhebbers hebben van het mooie weer van afgelopen zaterdag gebruik gemaakt en zijn eens naar hun schiphuis gegaan om te kijken wat er zoal aan hun boot moet gebeuren. En de meesten heb ben het niet bij kijken gelaten, doch het colbertje uitgetrokken, de mou wen opgestroopt en aan het schuren en verven gegaan. Bij de jachthaven en in de schiphuizen bij De Domp waren verschillende van deze enthou siaste lieden bezig. Vrij geregeld staat bij de Eierbrug ’n bloemenverkoper. Op zich zelf geen bizonderheid want dinsdags tijdens de weekmarkt op het Grootzand staan er meerdere. Doch alles wijst er op, dat deze man een flegmaticus van de eerste orde is. Want komen er geen klanten dan pakt hij doodgemoedereerd zijn hen gelstok en gaat een beetje vissen. Een zg. „aanprijzer” is hij dus niet en het lijkt dat ’t hem niet veel interesseert of de mensen al of niet zijn bloemen kopen. Studie „Mijn ouders kwamen bij mij inwo nen en ik nam ’s avonds de tijd er af voor studie”. Schriftelijke lessen, gron dige studie van de Dankaerts methode. Vier weken naar Den Haag om te kijken hoe zo’n modevakschool in elkaar zat en daarna een week lang elke dag een ex amen. Resultaat: geslaagd voor alle examens. Mevrouw Krijtenburg kwam thuis als: lerares coupeuse, coupeuse lingerie en ze had de volledige costuumvak-be- kwaamheid, textielkennis, enz. enz. Ze zegt het niet zelf, maar ik begrijp dat ze een sieraad voor de coöperatieve modevakschoolvereniging Dankaerts in Den Haag is geweest. Ze was 25 jaar bestuurslid en bij het 5O-jarig bestaan van de vereniging werd haar het ere-lid- maatschap aangeboden. Gewapend met al haar diploma’s ging mevrouw Krijtenburg werken aan de groei van haar modevakschool en met groot sukses. Ze werkte tenslotte met drie leraressen in een drietal lokalen verspreid door de stad. Natuurlijk gaf ze zelf nog les in haar grote achterka mer, waaraan zeer vele oud-leerlingen nog zulke goede herinneringen hebben. Velen van haar zijn getrouwd en zij had den in hun huwelijk zo veel profijt van de lessen van mevrouw Krijtenburg, dat ze haar opgroeiende dochters ook naar haar brachten met het verzoek de meis jes net zo veel te willen leren als zé zelf geleerd hadden. „Heerlijk werk” „Heerlijk werk”, zegt de nu 75-jarige „Ik zou het nog wel willen doen. Gees telijk kan het ook best, maar lichamelijk maar mijn deur staat nog voor ie dereen open en als ik raad kan geven, dan graag. Veel oud-leerlingen komen me nog bezoeken”. „Hoeveel leerlingen heeft u gehad?” vraag ik. Daar moet het grote boek bij komen. Het wordt opengeslagen, het ligt vol herinneringen aan een lang rijk leven. Foto’s, oude advertenties, gedichten van leerlingen en lijsten mee namen die veel betekenen voor mevrouw Krijten burg. Ze gaat aan het tellen en verbijs terd schrijf ik: 1878 leerlingen die geen examen aflegden, 345 coupeuses, 92 le raressen, 25 costumières, 400 leerlin gen volgden een speciale knipcursus en 53 namen borduurlessen! „Ik heb zegen gehad in mijn leven”, zegt mevrouw Krijtenburg, maar zelf is ze ook een zegen geweest in het leven van velen. Niet alleen door haar kennis van het,naaivak, maar ongetwijfeld nog meer door haar levenshouding, haar krachtige blijmoedige persoonlijkheid. Mevrouw Krijtenburg wij mogen u stellig uit naam van al uw dankbare leerlingen hartelijk feliciteren met uw a.s 75ste verjaardag. Moge er voor u nog mooie levensjaren komen in ’t huis waar a__ de oude wandspreuk zo’n diepe beteke- °Drie weken na het overlijden van! nis gekregen heeft: God zort voor U, f

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1