Inkomsten en ledental van VVV moeten omhoog Oud-VrijheidzeiIer gaat varen met Lemster kustkruiser Hoedemaker en de Friese Chr. Historische richting IJLST WYM BRITS ERA DEEL van en Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, Maandag 13 maart 1961 116e jaargang no. 21 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD -- Eerste kievitsei voor Ijlst Unieke mars en mooie feest avond Sneker Padvinders Opbrengst collecte Mevr. Kuipers-Arema bedankt voor de Gemeenteraad „Eerste” kievitsei voor burgemeester Kasterhoff Toneelavond J.V. te Oosthem Eerste kievitsei in Wymbritseradeel Jongetje tegen brandweer auto opgereden Jubileumvergadering M.V. en J.V. op G.G. te Oudega-W Het Sneeker Nieuwsblad is een Ouderavond Looxmaschool Drukke tijd voor „S. en O.” Paviljoendienst vorig jaar groot blok aan het been J. van Houten won hoofd prijs ledenwin actie NV V gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en In het Noorden voorlopig geen zelfbedienings- postkantoren SNEEKER NIEUWSBLAD (handels- op uit het jaarverslag, dat de secretaris bruik van deze vzeg door deze aktie Financiën 1 ■I Friese periode en Dit bedroeg nl. ruim 155000, terwijl ook het aantal dagjesmensen dat per autobus, trein of boot Sneek bezocht groter was. HEEG. De collecte voor D.E.L. heeft alhier 235,opgebracht. De opbrengst van de lijstcollecte voor D.E.L. te Scharnegoutum, Loën- ga en Tirns was 220,25. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Onze stadgenoten de 20-jarige Hen- ny Steensma en zijn 28-jarige neef H. Osinga hebben gisteren als eerste Sne- kers bij de Lemmerweg een kievitsei gevonden. Zij hebben het burgemees ter Rasterhoff aangeboden. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. in de jaarvergadering welke vrijdag avond in Hotel „De Wijnberg” werd ge houden. Maar ook bleek uit dit verslag dat ondanks deze moeilijkheden er voor al door het secretariaat veel werk is verzet en het aantal vreemdelingen dat onze stad en omgeving bezocht nog groter was dan in de mooie zomer van 1959. De 17-jarige Geert Westra te Tirns, leerling aan de l.t.s. alhier, heeft vrij dagmiddag omstreeks 3 uur onder An- naburen het eerste kievitsei in Wym britseradeel gevonden. Hij heeft het nog diezelfde dag aan burgemeester J. van Hout aangeboden. HEEG. Zaterdagmorgen omstreeks 11 uur is op de Schatting te Heeg het 7-jarig jongetje Tj. v. d. Wei uit Hom- merts op zijn fiets tegen de brandweer auto van Heeg opgereden. Deze werd bestuurd door de heer G. Haanstra en was op weg naar Heeg. Het knaapje dat uit school kwam en naast een ka meraadje fietste, stak plotseling de weg over en reed daarna recht op de auto aan. Vermoedelijk doordat hij met z’n knie het stuur van z’n fiets raakte en daardoor z’n evenwicht ver loor. Een botsing was onvermijdelijk. Dokter Schoenmaker, die spoedig aan wezig was, verleende de eerste hulp en liet het kind in zorgwekkende toe stand per ambulance naar het zieken huis te Sneek vervoeren. De auto liep enige schade op. Mevr. G. Kuipers-Arema, die sinds 8 oktober 1952 voor de Partij van de Ar beid zitting had in de Raad onzer Ge meente, heeft om gezondheidsredenen voor deze funktie bedankt. Opvolger op de lijst is de heer I. Bergsma. onder meer voorzitter van de PvdA alhier en hoofdbestuurslid, tevens afdelingsvoor zitter van de Vara. Toen kwam de Friese periode. Bemind predikant in Nijland, contact met de Friese predikanten, de tijd van het Frysk reveil. Er is van hem gezegd: „alles is echt aan hem”; zou hij dan onduidelijk zijn, „de onbegrepen denker” zoals velen De heer W. M. K. van ’t Hof, die de heer P. Henstra als penningmeester is opgevolgd, bracht zijn eerste verslag uit. De ontvangsten bedroegen f 2602, de uitgaven f 2408,71. Het saldo was derhalve f 193,25 en met dat over 1959, groot f 731,65, was er aan het einde van het boekjaar nog f 924,90 in kas. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. B. G. de Vries, die periodiek af trad, herkozen. In de plaats van de heer F. J. Ris, die niet herkiesbaar was, werd benoemd Ir. C. Wina en in de vacature ontstaan door het bedanken van de heer K. van Gorkum de heer J. Piso. OUDEGA-W. De M.V. en de J.V. op Geref. Grondslag vierden woensdag hun jubileum. De M.V. had n.l. 40 jaar bestaan en de J.V. 75 jaar. Deze fees telijke vergadering stond onder leiding van ds F. J. Bil. Ds van Oeveren van Drachten hield een leerzame en boei ende rede over het onderwerp „Le vend belijden en belijdend leven”. Na deze rede boden verschillende af gevaardigden hun geschenken aan. Ook burgemeester Van Hout was aan wezig. Hij sprak de jubilerende ver enigingen toe en gaf als blijk van waardering een enveloppe met inhoud. In een toneelstuk, geschreven door onze plaatsgenoot Joh. Walinga, werd een historisch overzicht gegeven van de geschiedenis van beide verenigin gen. Daarop werden er nog verschil lende mooie christelijke liederen ge zongen en bijbelgedeelten gedecla meerd, waarna Ds Bil voor ging in gebed en de vrij goed bezochte ver gadering sloot. De bijeenkomst van de Chr. Hist. Jon gerengroep Sneek en O. vrijdagavond in Ons Gebouw, werd door de voorzitster mevrouw de Graaff-Nauta een jaarver gadering zonder de gebruikelijke ver slagen genoemd. Men wilde deze avond gebruiken om te luisteren naar de rede van de heer Mr. Dr K. de Vries uit Lei den en de eigenlijke jaarvergadering is verschoven naar 24 maart. Met zijn vrouw kijkt Eddie Wierstra toe bij de tewaterlating van zijn Lemster kustkruiser, die ongeveer 4 a. 4/t ton weegt. IJLST. Vrijdagmiddag vond de heer IJpma te Sandfurderrijp het eerste kievitsei in onze omgeving. Hij heeft het aangeboden aan de heer J. A. Nooitgedagt alhier, die daar zijn jacht terrein heeft. Vorige week maandag is in zaal Ha nenburg de Ouderavond van de Loox maschool gehouden. De voorzitter, de heer Jonkers, sprak bij de opening zijn blijdschap uit over deze zakelijke ou deravond, waardoor het contact tussen de ouders en de school verstevigd wordt. Hierna gaf hij het woord aan het nieuwe schoolhoofd, de heer Y. Dijk stra, die een inleiding hield over „Ver houding gezin en school”. Spreker noemde in dit verband het gezin de kern van de opvoeding. De school kan het gezin nooit vervangen, neemt al leen de intellectuele opvoeding voor haar rekening. Alle andere fasen van de opvoeding horen in het gezin thuis. De verhouding tussen kind en leer kracht is volkomen gewijzigd in ver gelijking tot 50 jaar geleden. Klachten van een kind moeten eerst door de ou ders worden onderzocht; dus niet da delijk het kind steunen tegen de leer kracht. Het kind moet fris zijn om de leerstof in zich op te nemen; daarom moet het op tijd naar bed. Op school gelden bepaalde normen, waaraan ie der kind zich te houden heeft. Spr. noemde de school een verleng stuk van het gezin. Een harmonische samenwerking tussen gezin en school kan het kind alleen ten goede komen. In de pauze werd het voorstel tot op richting van een schoolfonds met al gemene stemmen aangenomen met dien verstande, dat i.p.v. de voorge stelde kleine jaarlijkse bijdrage per gezin, die bijdrage als minimum ge steld wordt en ieder dus zelf kan be palen hoeveel hij bij wil dragen. Na de pauze volgde een levendige discussie over de inleiding van de heer Dijkstra, waaruit een algemeen ge sprek ontstond over diverse onderwer pen. Zowel bezwaren als goede sugges ties kwamen naar voren, die alle door de leerkrachten en de oudercommissie gezamenlijk bekeken zullen worden. Achter in de zaal was een kleine handwerktentoonstelling ingericht, die vooral van de zijde der moeders veel belangstelling genoot. Het is voor het bestuur en de leden van de Pluimvee- en Konijnenfokkers vereniging S. en O. wel weer een bi- zonder drukke tijd, deze weken voor Pasen. De altijd aktieve vereniging or ganiseert nl. ook nu weer de bekende jaarlijkse eierinzameling voor het wel haast overbekende* doel nl. de TBC-pa- tienten, zieken en andere hulpbehoeven den een Paasvreugde te verschaffen. Dat deze inzameling zowel door de schenkers van eieren als door de ontvangers, zeer gewaarderd wordt blijkt wel uit de steeds toenemende vraag en ook uit de giften. Vorig jaar is echter gebleken, dat men met een tekort aan medewerkers komt te zitten, deels door de uitbreiding van de stad en ook omdat enkele trouwe mede werkers wegens hun leeftijd niet meer in Staat zijn aan dit prachtige werk mee te doen. Er hebben zich reeds enkelen gemeld en ook uit eigen kring zullen meer me dewerkers worden aangetrokken. Zij die woensdag 22 maart tijd kunnen vinden en mee willen doen aan dit uitzonder lijk mooie werk, kunnen zich opgeven aan de bekende adressen of ook op de bijeenkomst voor medewerkers a.s. vrij dagavond in zaal J. Leeuwen aan de Parkstraat ’s avonds 8 uur. Voor leden en vrienden van S. en O. is er dan op 15 maart nog een toneel avond in zaal Hanenburg. Dus wel een 1 drukke tijd voor S. en O. „Óch, hij hoort me al weken niet” ant woordde mevrouw Wierstra een kennis, die constateerde dat haar echtgenoot niet de minste belangstelling voor zijn vrouw had. Hij was nl. druk in de weer met het bevestigen van de twee strop pen, waarmee zijn schip omhoog gehe sen zou worden en vervolgens te water gelaten. En het was enigszins begrijpelijk dat de bekende Vrijheidzeiler Eddie Wier stra zaterdagmorgen on het terrein van de Dimo aan de Oppenhuizerweg meer aandacht besteedde aan zijn schip - een ruim zeven meter lange stalen Lemster kustkruiser - dan aan zijn vrouw. Want uitgezonderd het casco en de opbouw, welke vervaardigd werden doof Piet Mantel en Willem Molenmaker, heeft Eddie het gehele schip zelf verder afge timmerd. Avond-aan-avond (vanaf au gustus 1960) is hij bezig geweest en het resultaat is een prachtig jacht, dat zater dagmorgen te water werd gelaten, wat echter nogal wat voeten in de aarde had. Vóór hij aan het schip zelf bezig ging, had Eddie thuis echter al het mastbesla j de bolders, de dekfittingen, de blokken, de giek en de diverse luiken klaar ge maakt. En daar is menig uurtje mee heen gegaan. De kustkruiser die een breedte heeft van 2.50 meter en een diepgang van 1.10 meter, is uitgerust met vier slaapplaat sen, een zelflozende kuip en voert, vol getuigd 71% m2 zeil. Veelal wordt met dit soort schepen pp de Waddenzee, het temeer omdat men in de omringende ge- 1 meenten de belangrijkheid hiervan wel inziet. Ook de botenverhuur geeft ieder jaar meer zwarigheden. Het komt meermalen voor dat er geen boten beschikbaar zijn en de aanvragers dus moeten worden afgewezen. Uitbreiding van de verhuur- vloot is daarom van groot belang, voor al omdat door het steeds toenemende toerisme en de vrjje zaterdag de vraag nog zal toenemen. Tenslotte vestigde de secretaris nog de aandacht op de onvoldoende recreatie in de stad. Aan de gasten moet meer ont spanning worden geboden. VVV kan dat echter niet doen vanwege haar finan ciën, al is ze gaarne bereid medewer king te verlenen. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract adv.) lager. Abonnementsprijs f 3, per half jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Te weinig geldmiddelen Door te weinig geldmiddelen is het niet mogelijk méér reclame te maken dan tot nu toe. Ook voor dit doel is een ver betering van de financiële positie drin gend gewenst. Toch doet het bestuur met de middelen welke ze heeft wat het kan. Zo staan er weer nieuwe Ne derlandse en Franse folders op stapel, hoewel het hiervoor benodigde bedrag nog niet gedekt is. Met klem wordt er daarom bij belanghebbenden op aan gedrongen hun jaarlijkse contributie aan de Vereniging tot tenminste f 25, te verhogen. Het ledental daalde van 311 tot 296. Deze teruggang is op geen enkele wijze opgevangen. In de vorige vergadering weid reeds een commissie benoemd om verbetering te brengen in het ledental en de contributieopbrengst, maar een rapport hierover is nog niet binnenge komen. De aanvragen naar zomerhuisjes en bungalows voor zomerverhuur worden steeds talrijker. Het secretariaat moet deze aanvragen echter steeds ontken nend beantwoorden en de aanvragers naar elders verwijzen. Het is beslist nó dig dat Sneek hieraan aandacht schenkt, Zaterdagmiddag heeft Sneek een unieke mars kunnen aanschouwen. Voor de eerste maal n.l. verscheen in onze stad de Stanley Band van de Pad vinders om voor te gaan in een mars door de stad waaraan de Sneker pad- vindstersgroep, de padvindersgroepen alhier, alsmede de Welpen en Kabou ters van Sneek meewerkten. Tevens liepen vele gasttroepen mee. Al met al een fleurige en plezierige mars. ’s Avonds werd een feestavond ge houden in zaal Hanenburg, die tot de laatste plaats bezet was. Schipper J. Miedema van de Greate Pier-groep heette namens de overige groepen de D.C. voor Friesland de heer Coppij, de A.D.C. voor Zeeverkenners de heer Daane Bolier op originele wijze wel kom. Tevens verwelkomde hij de heer Kort, die zo welwillend was geweest tegen een zeer redelijke prijs taarten voor de bliksemloterij beschikbaar te stellen. Na nog veel vriendelijke woorden aan de belangstellende groe pen en ouders begon de avond met het optreden van de Kabouters, die een opkomst uitbeeldden. Treffend was de installatie van vier kabouters, die zeer ernstig beloofden overal erg behulp zaam te zullen zijn, vooral thuis. Hier na was het woord aan de Padvindsters, die in een kort toneelstuk een uitbeel ding gaven van een dag in het kamp. Na de pauze trad de Stanleygroep op, die de zaal deed daveren met hun drumband. Uitstekend gedisciplineerd brachten zij een staaltje van hun kun nen over het voetlicht. De welpen van de Rooseveltgroep brachten een impressie van de Jam boree, waarbij zelfs een Schot in rok niet ontbrak. Na een vraag-en-ant- woord spel door de welpen van Greate Pier en de Rooseveltgroep brachten de verkenners in recordtijd een brug op het toneel, met een treffend staaltje van pionierswerk. Besloten werd met een kampvuurimpressie, waarbij op uitstekende wijze onder de eminente leiding van mej. A. Fritsma, leidster van de padvindsters. enige liederen werden gezongen. De avond werd daarna met het zingen van het Wil helmus besloten. Wij willen dit verslag besluiten met het woord van Schipper Miedema, die constateerde dat de Sneker Padvin dersgroepen heus wel wat meer leden kunnen herbergen. En na deze avond kunnen wij de Sneker jeugd beslist aanraden padvinder(ster) te worden. Want wie deze avond heeft meege maakt voelde als het ware een warme douche van echte- kameraadschap en karaktervorming. Onze plaatseiyke Vereniging voor Vreemdelingenverkeer heeft financiële zor gen. Haar uitgebreide schriftelijke propaganda in de vorm van duizenden fol ders en inlichtingen en haar akties in samenwerking met de andere VV’V’s en gemeentebesturen kosten veel geld. Maar wanneer er geen verbetering in de financiële positie komt dan onmogelijk op de ingeslagen weg worden voortge gaan. Bovendien was de Paviljoendienst waaraan de vereniging ook medewer king verleent, verleden jaar wegens het slechte weer niet lonend en daardoor een blok aan het been. Ook dit kan op deze wijze geen voortgang vinden. Deze pessimistische geluiden klonken dat het vreemdelingenbezoek en het ge- op uit het jaarverslag, dat de secretaris bruik van deze vzeg door deze aktie de heer G. v. d. Pijpekamp uitbracht belangrijk is toegenomen. In samenwerking met de fa. Weissen bach zal ook dit jaar weer de „Gids voor Sneek en de wijde omtrek” in een oplage van 2000 exemplaren worden ge drukt en door de VVV worden verspreid. Bovendien is in samenwerking met de WV’s in de ZW hoek een folder over dit gebied uitgegeven. En teneinde ook dit gebied meer bekendheid te geven is een commissie gevormd, waarin VVV Sneek vertegenwoordigd wordt door het bestuurslid notaris E. K. Hoekstra. OOSTHEM. De C.J.V. van Tjerk- werd-Dedgum hield een toneelavond in ’t Himsterhüs welke avond werd afgewisseld met muziek en zang. Ds Kaastra opende deze avond met een welkomstwoord tot het niet talrijke publiek, waarna door de J.V. enige ei- g"en gemaakte muziekstukjes met gi- taarbegeleiding werden uitgevoerd. Ook de A.B.C.-band uit Oosthem bracht mooie populaire muziek en zang. De J.V. bracht hierna het toneel stuk „Op wylde weagen” van Schuit maker over het voetlicht. Dit mooie ernstige stuk, bleek wel wat te zwaar voor deze groep en ’t is jammer dat hierdoor het geheel niet tot zijn recht kwam. Ds Kaastra bedankte de J.V. voor het organiseren van deze avond, maar vooral de heer De Boer die al meer dan 30 jaar de J.V. geleid heeft, waar na met gezamenlijk zingen de avond besloten werd. Mevrouw de Graaff noemde het on derwerp van deze avond: Hoedemaker en de Frysk Chr. Historische richting, moeilijk omdat Hoedemaker dikwijls „de onbegrepen” denker wordt genoemd. Hoedemaker was theoloog; hij is wel een profeet genoemd en het is zeker goed iets van het eigene van de Chr. Hist. Unie te leren kennen. Na de opening zongen twee meisjes uit Oosthem enkele geestelijke liederen bij de gitaar en na de pauze herhaalden ze dit optreden met een paar populaire liedjes, waaronder de Friese potpourri. De sprankelende redevoering van Mr. Dr de Vries is nauwelijks samen te vat ten in het raam van een krantenverslag- je. Hij lardeert zijn betoog met anecdo tes, met uitroepen, hij dwaalt af op zij wegen, laat de draad van zijn rede ten slotte in de steek en loopt de zaal in om zich tot zijn toehoorders te wenden als gold het een persoonlijk gesprek. Dit alles maakt een toespraak van de heer De Vries uitermate boeiend, de aandacht van zijn toehoorders dwaalt geen mo ment af. Spreker ging dan uit van het feit dat Hoedemaker verleden jaar in Chr. Hist, kring herdacht is omdat het 50 jaar ge leden was dat hij stierf. Hoedemaker is nooit lid geweest van de CHU. Toen deze in 1908 werd opge richt leefde hij nog wel maar was hij een gebroken man, niet meer in staat een oordeel te hebben over de pas opgerichte Unie. Maar misschien was hij toch geen lid geworden, zijn leven, waarin hij na drukkelijk wees op de eenheid van ons volk, wijst hier op. Hoedemaker werd in 1839 in Utrecht geboren in het gezin van een welgestelde Utrechtse boekhan delaar. Na zijn breuk met de Herv. kerk en toetreden tot de Chr. Geref. Kerk emigreerde de vader met zijn gezin naar Amerika. De jonge Hoedemaker groeide daar op, studeerde, ging terug naar Eu ropa en sloot in 1867 zijn theologische studie in Utrecht af. Heel gewoon vond hij- het om op één dag in de Herv en in de Geref. kerk te preken, doch toen men hem voor de keus stelde, koos hij de Herv. kerk, wat al wijst op de komende ontwikkeling. Ds Hoedemaker was zeer aktief werk zaam op het terrein van de evangelisatie in de vorm van het zondagsschoolwerk waarvan hij in 1866 een der oprichters was. Hiermee kwam al zijn opvatting tot uiting: de schare voor Christus te behouden, geen enkeling, maar „de scha re”. Getrouwd en in zijn standplaats Vee- nendaal, raakte hij zeer bevriend met Dr Abraham Kuyper, die zijn invloed aan wendde hem in ’76 beroepen te krijgen in Amsterdam. Toen in 1880 de Vrije Universiteit opgericht werd, sprak Ds Hoedemaker, die een leerstoel kreeg, in zijn wijdingswoord over het doel van de V.U. „Heel het volk te dienen,” terwijl Kuyper niet heel het volk bedoelde, maar het Chr. volksdeel. Dit was al een teken van het komende konflikt. In 1886 ging Hoedemaker niet met de doleantie mee, een breuk met Kuyper volgde en ontslag als hoogleraar aan de V.U. Voor de tweede maal is een hoofd prijs van de ledenwinactie van het NVV in Sneek gevallen. Deze keer is de gelukkige de heer J. van Houten, Drakenstraat 6 die al bijna 40 jaar lid is van de Algemene Bond Mercurius. Het was een complete verrassing voor het echtpaar Van Houten, toen dis- trictsbestuurder A. G. Kuizmga uit Leeuwarden, dit heugelijke feit zater dagmiddag bij hen thuis bekend maak te. Uit de woorden van de heer Kui- zinga bleek, dat de Algemene Bond Mercurius landelijk gezien over janu ari een ledenwinst boekte van ruim 500, terwijl in februari 526 nieuwe le den werden ingeschreven. Van deze aantallen nam de heer Van Houten een deel voor zijn rekening, zoals hij zich reeds vaker een bijzonder actiet bestuurslid van de Sneker afdeling toonde. Ook mevr. Van Houten is in de NVV Vrouwenbond een actieve fi guur waardoor deze hoofdprijs bijzon der goed terecht is gekomen. De prijs bestaat uit een 10-daagse reis naar Zwitserland voor twee per- sonen en hiervan gaat het echtpaar thans gebruik maken. Toevallig las de heer Van Houten vorige week in een damesblad, waarin hij overigens zelden een kijkje neemt, dat zijn horoscoop (tweelingen) aan gaf dat hem die week een prettige ver rassing zou wachten Welnu de verrassing is gekomen en wel een bijzonder aangename die van zelfsprekend gretig werd geaccepteerd. Bestuursmededelingen De voorzitter de heer A. H. Vis deel de o.a. mede, dat naar aanleiding van een opmerking in de vorige Vergade ring overleg is gepleegd met de korps chef van Politie betreffende aanlegplaat sen voor pleziervaartuigen aan de Oos- tërkade. De toezegging is gedaan, dat bij de bouw van de nieuwe brug zal worden nagegaan in hoeverre aan deze wens tegemoet kan worden gekomen. Met het gemeentebestuur is contact op genomen over het plaatsen van een ro yaler en duidelijker richtingsbord bij de ingang van het Jachthavenkanaal. Bij de rondvraag stelde de heer S. de Wolf een vraag over de ledenwinaktie en deed de heer H. P. Timmermans, voorzitter van de Prov. VVV mededelin gen Over de vergadering van de ANVV welke in juni in Leeuwarden wordt ge houden. Hierbij werd van bestuurszijde de wenselijkheid uitgesproken de boottocht voor de congressisten naar het meren gebied van Sneek en de Zuidwesthoek te doen houden. Ijsselmeer en de Noordzee gevaren en het ligt in de bedoeling van de eigenaar, die werkzaam is op het kantoor van de n.v. Lankhorst Touwfabrieken alhier, eveneens aan de R.O.R.C.-wedstrijden mee te doen. De Sneker kruiser voert als registratienummer H-660. Door de bouwers van het casco e.d. is tevens een Diesel motor in het schip geplaatst, die de boot een snelheid van ca. 13 km per uur kan geven. zeggen? Hij is juist verontrustend duide lijk als hij zegt: Het recht van God, is ook het recht van de waarheid en niet het recht van de meerderheid. In tal van brochures en in zijn artikelen in het door hem opgerichte en hervormde ge redigeerde weekblad: de Gereformeerde Kerk, heeft Hoedemaker zijn opvattin gen uiteengezet, zo duidelijk, dat arbei ders en boeren en studenten hem begre pen. „De Nederlandse Staat is door zijn historie al christelijk”. In zijn brochure „Heel de kerk en heel het volk”, heeft Hoedemaker zijn ideaal neergelegd: een belijdende volkskerk, ’n staat met de bij bel. Geen neutrale staat, beheerst door een christelijk volksdeel, zoals Kuy per voorstond, niet het recht van de meerderheid, maar het recht van God die alleen weet wie de Zijnen zijn. Hoedemaker ging na twee jaar Friese arbeid naar Amsterdam terug. In Fries land werden de los staande Chr. Hist, kiesverenigingen opgericht, in 1898 wer den deze verenigd in de bond van Chr. kiesverenigingen. Nog vindt men in het beginselprogramma de uitspraken van Hoedemaker, de vraag is echter luisteren onze regenten nog wel steeds naar deze stem. Hij is overduidelijk inplaats van moeilijk te begrijpen, men vindt hem in de bijbel: Maakt alle volkeren tot mijn discipelen. De schare, niet een volksdeel. En wij zullen doorgaan, dwars door de ontkerstening heen. Op de rede van de heer De Vries volgde een geanimeerde diskussie, waarna mevrouw de Graaff de avond sloot met dankwoorden en het overhandigen van een kleine attentie aan de spreker. Van deze gasten waren ongeveer 53% Nederlanders, 18% Duitsers, 12% Bel gen, 3% Fransen, 5% Amerikanen, 2% Engelsen en 7% van een andere na tionaliteit. De gemiddelde verblijfsduur was vier dagen. De inlichtingendienst draaide weer op volle toeren. Verwerkt werden 1431 schriftelijke verzoeken om inlichtingen betreffende logies, bootverhuur enz.; 2298 mondelinge verzoeken over dezelf de onderwerpen, 1955 telefonische infor maties, 537 brieven over andere onder werpen het WV-wezen betreffende en 5323 drukwerken. De uitgaande post bedroeg 2000 Gidsen van Sneek en de wijde omtrek, 6380 folders in diverse talen, 3400 over Friesland en andere plaatsen, 15000 over de gereedgekomen Rijksweg 43 en 398 diverse brieven. Voorts werd medewerking verleend aan diverse verenigingen die zijdelings bij het VW-werk zijn betrokken en aan een aantal bladen door artikelen over Sneek en het Merengebied. Op ruime schaal werd samengewerkt met de Provinciale Friese VVV en de andere zusterverenigingen in de pro vincie, Nederland en in het buitenland. Ook werd veel vergaderd met de leden van de Federatie in het Merengebied, waarin de heer V. d. Pijpekamp in het voorjaar van 1960 burgemeester Ras terhoff als voorzitter opvolgde. Als eerste blijk van activiteit van deze overkoepelende organisatie werd een folder uitgegeven en in dit voorjaar wordt hiervoor een inlegvel vervaardigd waarin de bootverhuurders uit dit ge bied en de hotels en restaurants worden vermeld. Bovendien werden diverse be sprekingen gevoerd om het merengebied en alles wat daar verder belang bij heeft meer onder de aandacht van de toeristen en vakantiegangers te bren gen en vooral om te onderzoeken welke verbeteringen er op betrekkelijk korte termijn getroffen moeten worden om dit gebied aantrekkelijker te maken. In sa menwerking met d,e gemeenten Utin- geradeel, Rauwerderhem, Idaardera- deel, de Marrekrite, Het Streekplan, de Prov. VVV en nog diverse andere in stanties wordt in april a.s. een confe rentie gehouden waarin drie deskundige sprekers het woord zullen voeren. Deze conferentie kan een zeer belang rijke stap zijn tot het vormen van een hecht geheel in het watersportgebied waarbij VVV Sneek ten nauwste betrok ken is. Een ander belangrijk punt was de sa menwerking tussen de VW’s en Ge meentebesturen gelegen aan de Rijks weg 43, die verleden jaar geheel gereed is gekomen. Deze instanties hebben voor gezamenlijke rekening 25000 folders la ten vervaardigen, waarvan het vorig jaar reeds 15000 aan de grenspost Nieu- weschans zijn uitgegeven. De resterende 10000 worden in de loop van het komen de reisseizoen uitgereikt. Gebleken is, In het Noorden zullen voorlopig geen „zelfbedieningspostkantoren” worden gesticht, zo meldde Ons Noorden. Het plan van het hoofdbestuur der PTT bin nenkort in enkele steden geautomati seerde kantoren in te richten, waarin een postzegelautomaat, geldwisselappa- raat, weegschaal, brievenbus, telefoons en schrijfbureau zullen worden geplaatst zal voorlopig alleen in Den Haag en Rotterdam worden geprobeerd. We gaat de PTT ook in het Noorden normaal op kleinere schaal voort met plaatsing van dag en nacht geopende postbushallen, postzegelautomaten andere dergelQke voorzieningen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1