Kerngezond T.G.P. kan met trots op afgelegde weg terugzien Zeer geslaagde uitvoering van oratorium „Elias” In Heeg wordt weer een boeier gebouwd Waterpoort-krabbe's IJLST WYM BRITS ERA DEEL door Speurder en van Grote plannen voor viering 75 jarig bestaan Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, 116e jaargang no. 22 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Steeds meer t.v.-toestellen Eerste aardbeien .\'3 J.N. Een „broedtsje” niiiiiimniiHïiiniiiiiiiiiiiitniiiunmiiiiinHiiiiiiiniimiiiiiiiiiitniiiimininmnw Donderdag 16 maart 1961 Gebr. H. en B. de Jong hebben uniek bedrijf in Nederland Snel werk Boerenhulp-organisatie in voorbereiding (handels- tegen niet meer i De jubileumviering 8 april: 15 april: 29 april: Nuttige aanwinst Ere-komité Onder invloed van deze suksessen is het ledental ook sterk toegenomen en be draagt dit thans plm. 550„ van wie zo’n tweehonderd boven de 16 jaar, zodat de toekomst van de a.s. jubilaresse wel ver zekerd schijnt. Wel zijn er enige don kere wolken opgekomen door het aan staande vertrek van haar eminente lei der, die moeilijk te vervangen zal zijn, maar het bestuur heeft toch goede hoop hierin binnenkort te kunnen slagen. Dit bestuur bestaat thans uit de vol gende personen: IJ. M. Dijkstra, voorzit ter; mej. H. Schuil, sekretaresse; mevr. N. Nauta-Groenland, penningmeesteres- se; G. Geertsma, 2e voorzitter; mevr. R. v. d. Sluis-Minkema, 2e sekretaresse; G. Osinga, 2e penningmeester; mevr. M. de Jong-de Boer, M. Zijlstra en S. de Vries. van in de het De heer Evert Westerdijk vond giste ren vier eieren in een nest (in broedtsje) tussen de Wymerts en de Schatting. Een grote zeldzaamheid zo vroeg in het jaar. Hij heeft de eieren aan burge meester Cavaljé aangeboden. Vakwerk Het spreekt vanzelf dat het woordje vakkennis in deze tak van scheepsbouw een duchtig woordje meespreekt. De antwoordelijkheidsbesef" voor. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Venlo aard- Voor de viering is een ere-komité ge vormd, waarin zitting hebben genomen mevr. B. Dethmar-Gosliga te Balk, bur gemeester L. Rasterhoff, wethouder H. W. Fijlstra en de heren C. Kan te Ber gen. H. Gerritsma, R. A. v. d. Sluis Sr., A H. Vis, G. P. Tjallema en E. K. Hoek stra *s Middags van 3-5 uur recep tie in Rest. Piso, waar ook ve le oud-leden worden verwacht. Van 3-4 uur kleutermiddag in de foyer van Amicitia, ge volgd door een filmvoorstel ling, welke wordt aangeboden door de direktie van Amicitia. Cabaretavond voor „teenagers” met Disco-bal in zaal Hanen burg. Friese Op de Coöperatieve veiling in zijn woensdagmorgen de eerste beien verhandeld. Het waren twee doos jes, elk van één ons. De aardbeien wer den gekocht door de groentehandelaar P. Snijders uit Meyel die f 4,90 per doos je betaalde. dan de boegen en vervolgens de boorden. Een bijzonderheid is nog, dat de boegen gebrand worden boven een rietvuur. Dit gebeurt bij de gebr. De Jong in een hoek van de schuur. Eerst wordt er van een dun plankje een model gemaakt, waar na dit overgétekend wordt op een plank, waaruit de uiteindelrjke boeg zal worden gemaakt. De afgetekende boeg wordt uitgezaagd en boven een vuur gehou den, waarbij een gewicht aan het andere einde er voor zorgt dat de boeg in de goede vorm komt. De scheepsbouwer moet echter danig op zijn qui vive zijn, want de buitenbocht moet groter zijn dan de binnenbocht om het model van een rond schip te krijgen. Steeds is er echter water bij de hand, want het hout brandt natuurlijk wel eens in. Er komt dus wel heel wat kijken voor zo’n boeier goed en wel in het water ligt. Van 10 december 1960 af zijn de beide broers al aan deze boeier bezig, die be stemd is voor de heer W. Hoefnagels van Doomwerd (Gld.) en ongeveer 36 m2 zeil zal voeren. 17 en 18 juni: Zó turnden de Thusnelda-dames in het begin van deze eeuw. Werk tot 1963 Tot 1963 is de werf volgeboekt. Na deze boeier, waarmee wel een half jaar gemoeid gaat, moeten er nog vijf tjot ters gebouwd worden. De klad, die een aantal jaren terug in deze tak van scheepsbouw zat, is er dus geheel uit. Hier heeft de oprichting van de Stichting Stamboek Ronde- en Platbodem-jachten wel bijzonder toe bij gedragen. Vooral uit het westen des lands komen verschillende opdrachten, waartoe het feit, dat het bedrijf van de gebr. De Jong ook al eens op de televisie de stevens geplaatst met de kielplank.kwam, wel het zijne zal toe hebben bij- Daarna komt het vlak aan de beurt, gedragen. Het bijzondere i De Jong evenals hun bekende voorgan gers dit type schepen zonder gebruik van een tekening bouwen. Men heeft natuurlijk wel een idee in het hoofd hoe het zal worden, maar een tekening? Nee, zegt de heer De Jong, die gebruiken we nooit. Bij deze boeier, die een lengte heeft van 6.50 meter en een breedte van 2.85 meter en ongeveer 45 cm. diep gaat, is alleen de tekening van het Friese jacht „Argo” gebruikt. Naar die tekening bouwen wij de steven, maar al het andere gebeurt „op 't oog”. Op 1 maart 1961 bedroeg het aantal aangegeven televisietoestellen 857.992 tegen 833.901 op 1 februari jl. (t.e.m. 14 maart 868.658). De aanwas van nieuwe TV-toestellen ligt dit jaar tot dusver 22 procent hoger dan in de corresponderende periode van 1960. Het aantal aangegeven radio-ontvang- toestellen bedroeg op 1 maart 2.648.292. Op 1 maart waren er 480.433 aangeslo tenen op het draadomroepnet 480.971 op 1 februari jl. SNEEKER NIEUWSBLAD Utrecht waren opgetreden, waar een tweede prijs werd behaald, trokken de dames twee jaar daarna naar Ostende in België. Omstreeks die jaren ontwikkelde zich in de vereniging ook een groep da mes, die zich in het bizonder op de rhyt- mische gymnastiek toelegde, van wie o.a. Baukje de Wit, Sientje Loots, Eke Jou- stra en Maaike Hoekstra, om .naar en kelen te noemen, tot grote prestaties kwamen, maar elkaar ieder jaar ook vinnig de kampioenstitel betwistten. Zeer velen bewaren aan deze wedstrij den in de foyer van Amicitia nog altijd prettige herinneringen. In 1944 kwam Kan Jr. zijn vader bij de leiding assisteren, welke hij in 1956 geheel overnam. Hij slaagde er in de verrichtingen van de vereniging nog ho ger op te voeren en smaakte het genoe gen dat de adspirant-jongens in 1959 de tweede prijs veroverden in de nationale kampioenswedstrijden lange mat sprin gen en in 1960 in de nationale wedstrij den toestelturnen de junior-heren derde werden. Voorgangsters van het huidige TGP zijn de herenvereniging „Greate Pier”, opgericht in 1882, maar in 1924 opgehe ven en de dames-gymnastiekvereniging „Thusnelda”, die op 1 april 1886 op ini tiatief van de dames Hermanna Prakken, Tiete Pijttersen, Mina van Dam, IJke Hettema en Anna Godhelp met 17 leden tot stand kwam. Daarmee hebben deze dames in onze stad pionierswerk ver richt voor de beoefening van de gym nastiek door het vrouwelijk geslacht, maar het betekende tevens weer een nieuw stukje vrijheid en emancipatie voor de vrouw. De eerste direkteur van Thusnelda was de heer Heine, die na korte tijd werd opgevolgd door de heer Korevaar. Die bleef echter ook niet lang, want in 1892 nam onze nu bijna 97-jarige stad genoot M. Wierstra de leiding over, wel ke hij pas negenentwintig jaar later, in 1921 dus, overdroeg aan de heer P. Jon- gejans. Maar inmiddels was het ledental voor namelijk door studie, huwelijk en ver trek teruggelopen en zette dit nog steeds door omdat er te weinig nieuwe leden toetraden en Thusnelda niet kon puntten uit een adspiranten-afdeling, die ze niet had willen hebben. Zodoende waren er in 1927 nog maar zeven dames over, waardoor de vereniging haar werkzaam heden tijdelijk moest stop zetten. Gelukkig echter was dat maar vobr korte duur, want twee jaar later kwam de heer C. Kan, aan wie het gelukt is haar nieuw leven in te blazen. Deze voegde er nl. tevens een afdeling adsp. meisjes en een van adsp. jongens aan toe, welke groepjes hij daarvoor persoonlijk onder zijn hoede had gehad. Deze af delingen kregen resp. de naam Jong Thusnelda en Lytse Pier en toen deze kinderen dames en heren waren gewor den verrees Greate Pier uit zijn as en werd in 1938 de tegenwoordige naam Thusnelda-Greate Pier aangenomen. Van dit jaar dateert ook het eerste - en enige - internationale kontakt, want nadat in 1936 de adsp. meisjes voor de eerste keer in nationale wedstrijden te Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. Die springploeg, waarmee Kan Jr. startte toen de jongens negen jaar waren, is gebleken ook een nuttige aanwinst te zijn. Het vertrek van de heren is er nl. sterk door vermin derd. Vele jongens, die inmiddels junior-heren zijn geworden, bleven TGP nl. trouw en hielpen haar aan de hiervoor genoemde suksessen. In Friesland heeft TGP wat het heren en jongensturnen betreft, zelfs in felle konkurrentie met Quick te Huizum de top bereikt. Onze oudste plaatselijke gymnastiekvereniging „Thusnelda-Greate Pier" be staat op 1 april a.s. 75 jaar. Daarmee is ze tevens een van de oudsten in Friesland. Slechts vijf zusterverenigingen kunnen o p een nog hogere ouderdom bogen. Maar nog belangrij'.-.er is, dat TGP tevens een van de topploegen in onze provincie is, en op nationaal niveau eveneens opmerkelijke suksessen heeft geboekt. Voor een groot deel heeft zij deze reputatie te danken aan het werk van de heren Kan Sr. en Kan Jr. onder wier leiding de prestaties tot dit hoge peil zijn opgevoerd. Oude dingen wekken oude herinne ringen. Een tijd geleden zijn er in ons blad tal van foto’s van „Oud-Sneek” gepubliceerd en vooral de ouderen onder onze abonné’s hebben vaak met weemoed aan die kalme, beza digde tijd teruggedacht. Zo kwam een dezer dagen een van onze lezers met een aantal oude kiekjes van Sneek aandragen, waarvan wij de meesten echter al eens hadden gepubliceerd. Maar hier is dan nog een, die nog niet eerder in onze krant heeft gestaan. Herkent U het nog? Juist, de Wijde Noorderhorne uit de beginjaren van deze eeuw. Een heel verschil bij van daag hè! Hoewel de deuren van de Openbare Ulo-school aan de Oude Koemarkt dinsdagsmiddags gewoonlijk gesloten zijn, was dat deze week toch niet het geval. Allerlei moeders stapten er binnen en Speurder dacht een mo ment dat de tijd voor de aangifte van nieuwe Ulo-leerlingen al weer daar was, alhoewel de leeftijd van de kin deren die ze bij zich hadden, ver raadde, dat ze nog niet tot de school gaande jeugd kon den behoren. De oudsten waren hooguit 2 jaar! Het bleek echter dat deze babies tegen pokken werden ingeënt en men de Ulo-school als „operatie-kamer” had uitgezocht Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Naast de Passionen, de cantates en het Weihnachts-oratorium van Bach, de oratoria van o.m. Handel en Haydn, nemen ook die van Mendelssohn, n.l. diens „Paulus” en „Elias” een belang rijke plaats in op het repertoire van de oratoriumverenigingen. De meeste van deze werken zijn zeker het uit voeren waard maar toch vragen wij ons af: is het wel goed jaren aaneen in hetzelfde kringetje rond te draaien? Wij menen van niet. Men wil over het algemeen, dunkt ons, zo langzamer hand, ook wel eens iets anders horen. Voor de geregelde concertbezoekers en ook voor onze plaatselijke Chr. Ora- toriumvereniging is de „Elias” al lang geen onbekend werk meer. Toch zijn wij dankbaar dat genoemde vereni- de uitbeelding van de strijd tussen Elia en de Baal-priesters. Ook de in strumentatie is in alle opzichten vak kundig, ja, heel vaak geniaal te noe men. De uitvoering, onder leiding van de heer R. Teule van Heerenveen, ver liep, afgezien van enkele schommelin gen af en toe, op vlotte wijze, doch het tweede deel voldeed ons beter dan het eerste, althans wat de koorzang be treft. De homophone passages klonken aanvankelijk veel steviger dan de po- lyphone gedeelten: slappe inzetten met een onduidelijke tekening in de fuga- tische stemmengang. Na de pauze klonk alles echter veel resoluter en stralender. Enkele trekjes voor man nenkoor evenwel voldeden minder goed, mede door de schrale bezetting van tenoren en bassen. Van het solistenkwartet noemen wij allereerst Dora Lindeman, sopraan, die haar partij glashelder, in het hoge register hier en daar soms minder fris van klank, naar voren bracht. Opval lend was haar groot volume, juiste dictie en diep-doorleefde voordracht. Watty Krap, alt, met haar prachtig timbre, wist van begin tot eind te boeien, evenals Gerard Honig, tenor, met zijn gemakkelijk aansprekende en sympathieke stem. Henk Driessen, bas, kweet zich eveneens uitstekend van zijn zware taak, de rol van Elias. Wij denken hierbij in het bijzonder aan zijn gevoelvolle vertolking van de be kende aria: „Es ist genug”. Onze stadgenote, mevr. J. Kingma- Groenewoud onderscheidde zich, als tweede sopraan, zeer in het Terzett „Hebe deine Augen auf”. Het Frysk Orkest zorgde voor een kleurrijke omlijsting en een goed slui tende begeleiding en tenslotte noe men wij nog de met fraaie toon uit gevoerde solo door de cellist Piet Tim mers in de aria „Es ist genug”. Al met al een zeer geslaagde uitvoe ring, waarop de uitvoerenden, en in het bijzonder de heer Teule, met veel voldoening kunnen terug zien. De zaal was goed bezet. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract adv.) lager. Abonnementsprijs 3, per half jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad ging ons gisteravond in „Ons Gebouw” in de gelegenheid stelde Mendelssohn’s schepping nog eens te beluisteren. Het bekende heeft immers ook zijn beko ring. De „Elias” van Felix Mendelssohn- Bartholdy (1809-1847) werd voor het eerst in 1846, dus kort voor de dood van de componist, uigevoerd en is een der belangrijkste werken uit de 19e eeuw op dit gebied. Mendelssohn ont leende de tekst uit 1 Koningen 17, 18 en 19. Het is geen aaneengesloten ver haal geworden, maar de componist schilderde de voornaamste gebeurte nissen uit het leven van de profeet Elia op uiterst knappe, meermalen zelfs op indrukwekkende wijze. Wij denken hierbij, onder meer, vooral aan REEDS 260 JAAR is er in Heeg een scheepswerf gevestigd, die de laatste honderd jaar beheerd wordt door de familie De Jong. Doch mettertijd zal ze verdwijnen, want het pand is reeds verkocht en de nieuwe eigenaar wil op de ze plaats een huis laten zetten. De tegenwoordige scheepsbouwers, de gebroe ders H. en B. de Jong zullen dus naar een schuur moeten omzien, waarin zij hun bedrijf kunnen voortzetten. Een bedrijf dat uniek is in Nederland, want de gebroeders De Jong zijn nu - na het overlijden van „Eeltsjebaes” te J oure - de enigen, die nog ronde- en plat- bodemjachten vervaardigen. Tal van tjotters, Wyldsjitters en vissersschuiten zijn op deze werf vervaardigd en momen teel is men er bezig met de bouw van een Friese boeier, die deze zomer als Fries jacht zal varen, waarna in de ko mende winter de roef er op zal worden geplaatst. is, dat ook de heren I bouwers moeten dan ook eerste klas hun bekende vooraan-vaklieden zijn. Nu, naar hun werk te oordelen, verstaan de gebr. De Jong in Heeg hun vak inderdaad. Verschillende prachtige tjotters, waarbij de bedelbal- ken en het boeisel volgens oud-Fries ge bruik van houtsnijwerk zijn voorzien, lig gen in de schuur te wachten op hun eigenaar. Deze schepen zijn alle 4.80 me ter lang, hebben een breedte van 1,95 meter en een diepgang van ongeveer 25 cm. Het merendeel van de tjotters waarmee door de bezoekers van de jeugdherberg wordt gezeild, is op deze werf gebouwd. De jeugdherbergvader de heer P. Piersma is erg op dit soort schepen gesteld en heeft dan ook geen ander type boot voor de wal liggen. Hoe wordt nu eigenlijk een dergeljjk schip gebouwd? Bij de boeier is alles veel zwaarder en groter en het moet dus ook veel steviger zijn. Eerst worden Er breekt aanstonds weer een druk ke tijd aan voor „Anneke en Heppie". Kent U ze nog niet? Wel, met Anne ke en Heppie worden de heer en me vrouw Stam, van de Eerste Friese Zeilschool aan de Oppenhuizerweg aangeduid. Denkt U nu niet dat Speurder bij gebrek aan eerbied hen tutoyeert. Maar de etiquette op de zeilschool wil nu eenmaal dat men elkaar bij de voornaam noemt en zo ook de heer en mevrouw Stam. Speurder vernam dat reeds de gehe le zomervakantie van 9 juli t/m eind augustus is volgeboekt en ver schillende boten alweer klaar zijn om aanstonds hun dagelijkse tochten over het Sneeker Meer weer te gaan ondernemen. Ook in dit seizoen zal weer met vijftien boten worden geva ren. 7 mei vangt de cursus aan. Hoewel het niet de bedoeling van Speurder is op alle slakken het be kende zout te strooien en hij helemaal geen vitter is, wil hij toch even een vermanende wijsvinger opsteken. Het betreft hier het verkeer, wat overi gens ook niet op de weg van Speur der ligt. Maar dinsdagmiddag zag hij toch iets dat zijn haren letterlijk te berge deden rijzen. Een tractor, be stuurd door een man, die een klein kind voor zich op schoot had en dat dapper meedraaide aan het stuurwiel. Kijk, dat er verkeersongelukken ko men is dan niet zo verwonderlijk meer. In de vocabulaire van deze be stuurder kwam zeker ’t woord „ver gaat met een groot aantal aktiviteiten gepaard, t.w.: 22 maart: Jubileumuitvoering in Amici tia. 23 maart: Idem met bal na. 1 april: Onze boeren houden can snel werken. Maandag 27 februari jl. werd in de ver gadering van de afd. Sneek der Friesche Mij. besloten dat het bestuur kontakt zou opnemen met zijn collega’s van de ABTB en de CBTB om zo mogelijk te komen tot de oprichting van een Boe renhulp-organisatie en gisteravond reeds werd de eerste gekombineerde vergade ring hierover bij Hanenburg gehouden onder leiding van de heer M. F. Poelsma, voorzitter van de ABTB. En ook hier werden direkt spijkers met koppen geslagen. Na een inleiding van de heer W. Hoornstra te Leeuwar- j den, adj. sekretaris van de Friesche Mij. over de wijze waarop deze zaak in Olde- boorn is opgezet en de gunstige ervarin- gen welke daar zijn opgedaan, verklaar- .den direkt zeven personen zich bereid tot de op te richten vereniging toe te I treden. Drie van hen, t.w, de heren H. Jager te Offingawier, E. Haagsma te Uit- I wellingerga en Sj. Gerbrandij te Goën- gamieden namen tevens zitting in de i kommissie, waarin alle drie organisaties elk ook nog een vertegenwoordiger moe ten aan wij zen, die de oprichting zal voorbereiden. Ook zal deze kommissie de statuten en het reglement ontwerpen waarbij die van Oldeboorn als voorbeeld zullen dienen, zodat in het komende na jaar direkt tot de oprichting kan worden overgegaan. De eerste vergadering van de kommissie werd ook direkt vastge steld, nl. op maandag 27 maart a.s. ’s avonds half acht, eveneens bij Hanen burg. Turnkring kampioen schappen dames le en heren 2e graad in Ons Gebouw. Tweedaagse betoging Turnkring Friesland Sportpark. Waarschijnlijk volgt dan tot besluit in het najaar een gala-uitvoering met me dewerking van het dameskeurkorps van het K.N.G.V. Voor de financiering van dit jubileum jaar wordt o.a. een repenaktie gevoerd, waarmee de vorige maand gestart is. De ze aktie verloopt naar wens. Elke week worden zo’n 900-1000 chocoladerepen verkocht. i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1