Uit het verleden NRV-avond anders dan gewoon Toon Hermans hield de zaal weer in zijn greep I Het Sneker Houtkopersgeslacht Gonggrijp W Y M BRITS ER A DEEL IJLST van en Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, Maandag 20 maart 1961 116e jaargang no. 23 Het is haast weer zo ver Vroeg voorjaar J. Diekstra bleef kampioen Jeugd-schaken Tragisch ongeval in Woudsend Hei Sneeker Nieuwsblad is een Oud-Hegemer wordt priester gecombineerde uHgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Latere trein tot Workum en meer zitplaatsen in enkele treinen Record aantal inzendingen voor Paasvee-Tentoonstelling Muziekliefhebbers, er dreigt gevaar 15 april 15e Pres. Rooseveltmars Maandelijkse bijeenkomst „Jeugd en Muziek” Toanieljoun „Meiinoar len” Nieuwe Kringindeling B.B. I* SNEEKER NIEUWSBLAD (handels* de familie Gonggrijp betrekking hebbende. per H. H. J. N. Antieke meubelen P. geschonken door gen. Wij mogen Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. Deze houten brug vormde vroeger de ve rbinding tussen de Badhuisgracht en de Zwarte Weg. Zij werd in 1895 opgeruimd. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS enige bestuurs- en enige „gewone” leden. De voorzitter was het nieuwe bestuurs lid de heer B. Brouwer. De vragen, die aan het forum werden voorgelegd waren zowel interessant als aktueel. Wat denkt U bijv, van een vraag als deze: Hoe denkt het forum over het Eurovisie-songfestival? Of: Zal het in voeren van de 5-daagse werkweek in vloed hebben op de platenmarkt en dan in het bizonder op de verkoop van pla ten met klassieke muziek? Of deze: Pa blo Casals en Sir Thomas Beecham, die 8 maart jl. is overleden, hebben eens ge zegd, dat er na 1925 geen goede muziek meer is geschreven. Is het forum het daarmee eens? Enzovoort. Onnodig te zeggen, dat hierover fel en gezellig is gediscussieerd en de menin gen vaak diametraal tegenover elkaar stonden! Misschien zullen deze vragen U ook nog aan het denken zetten. Het feit, dat de opkomst niet erg groot was (er waren ongeveer 30 leden) heeft niet kunnen verhinderen, dat het een zeer genoeglijke en ook leerzame avond is ge worden, waarop ieder met plezier zal te rugzien. Bij de nieuwe indeling wordt voor de noodwachters, vrijwilligers en plicht- noodwachters de kring waartoe zij gaan behoren bepaald door de gemeente waar in zij wonen. Zij zullen derhalve over gaan naar de nieuwe kring waartoe hun gemeente gaat behoren. Als bizonderheid kan zeker worden gemeld, dat de heer W. Dijkstra, bij con trole van het vogelreservaat te Terzool zaterdag reeds een ei van de grutto heeft, gevonden, benevens een nest met vier en een met drie kievitseieren zijn drie t.w. Londen met de Tower, Westminster Abbey, Trafalgar Square, Piccadilly Circus, dat als het middelpunt van het Britse Rijk wordt beschouwd is een fas cinerende stad en men zal er zeker meer dan één vakantie moeten doorbrengen, voor men de vele gezichten er van kent. Schotland Op zaterdag 25 maart zal de heer Pier Bonte (Salesiaan) door mgr. Dupuis, hulp-bisschop van Lyon, in de kapel van het groot-seminarie aldaar tot priester worden gewijd. De ouders van de a.s. priester wonen thans in Sneek, maar vroeger te Balk, waar hun zoon Pier in 1925 geboren werd. Zijn schooljaren bracht hij echter in Heeg door, waar hij enige jaren- als bakkersknechtje gewerkt heeft. Want, zo lazen wij in Ons Noorden, pas op ou dere leeftijd voelde hij zich geroepen priester te worden. Vooral zijn grote liefde voor het jeugdwerk voerde hem naar de Salesianen. Na het voltooien van zijn studie werk te Pier, zoals bij deze Orde gebruikelijk is, enige jaren als leraar in Haita (Z. Amerika) vanwaar hij medio 1957 naar Lyon vertrok, waar hij dan nu de pries terwijding zal ontvangen. Op 2 juli zal hij in de Parochiekerk alhier zijn eerste H, Mis opdragen en de daarop volgende zondag draagt hij de H. Mis op in de Parochiekerk te Heeg. Het programma vermeldt vóór de pau ze de Ouverture „La Cenelentola” van Rossini en het brillante concert voor kla rinet en orkest in A, waarbij Koos Mee kers, de solo-klarinettist van de G.O.V., als solist zal medewerken. Na de pauze wordt de beroemde twee de symfonie van Brahms uitgevoerd. Dit, stellig niet te zware, programma is een volle zaal waard. De G.O.V. komt maar éénmaal per jaar. Aanvankelijk was dit twee keer. De kaartverkoop is tot nu toe teleur stellend. Er dreigt dus gevaar, want bij onvoldoende belangstelling vrezen wij, dat de G.O.V. een volgend seizoen niet terug zal komen. Dat kan en dat mag niet! Muziekliefhebbers, toon daarom inte resse. Wij dienen in deze te behouden wat wij nog hebben. Pasen is voor jong en oud, naast al het andere, ook een begrip van eiereneten. En of de Paashaas die nu mooi gekleurd brengt voor kleine of kleinkinderen of gewoon zoals ze gelegd zijn, doet er hier niet toe. Met Pasen denkt toch een ieder wel aan eieren. Het is daarom een goede gedachte van bestuur en leden van S. en O. om juist in deze tijd de jaarlijkse eierinzameling voor zieken en andere hulpbehoevenden te doen houden. Met Pasen de zieken en zij die drin gend hulp nodig hebben niet vergeten, is een mooi en prachtig doel voor deze in zameling. Bijna 40 medewerkenden gaven zich jL vrijdagavond op voor deze jaarlijkse in zameling te helpen slagen. Snipperdagen en vrije tijd hebben ze er voor over om a.s. woensdag de Eierdag van Sneek en Omstreken te verzorgen. Helpt U hen ook en laat deze mensen niet te lang voor uw deur wachten, het kan nog koud zijn. En wat uw gave betreft, U kunt gerust zijn, de Kruisverenigingen en de Ver. Hulp in Nood brengen Uw gave daar, waar ze het dringendst nodig is. Het is weer zover a.s. woensdag Eierdag. De Friese Kamer van Koophandel heeft onlangs aan de Nederl. Spoorwe gen zerzocht een proef te nemen met een latere trein op de lijn Leeuwarden SneekStaveren. Dit verzoek zal in de komende zomerdienstregeling gedeelte lijk worden ingewilligd door het inlassen van een latere trein LeeuwardenWor kum v.v. Voor een latere verbinding Workum Staveren verwacht de directie geen be langstelling. De NS gaan eveneens gevolg geven aan een verzoek van de Kamer om in een aantal tremen tussen Staveren en Sneek het aantal zitplaatsen uit te brei den. Dit zal eveneens met ingang van de zomerdienst geschieden in de treinen StaverenSneek (aankomst 7.50) en LeeuwardenSneek (vertrek 17.45). Deze treinen zullen worden vergroot tot twee treinstellen van twee rijtuigen. De Jubileum Paasvee-Tentoonstel ling, de 10e die morgen op de Veemarkt alhier wordt gehouden zal wat •’t aantal inzendingen betreft, alle vorige overtref fen. Er komen nl. in totaal 84 koeien en 64 vette kalveren. Vooral de laatste rubriek zal dit jaar dus een record aantal inzendingen heb ben en het is duidelijk, dat ook het mes ten van vette kalveren voor Friesland aan betekenis toeneemt. Naast de rubrieken roodbont en zwart bont vee, zal er ook weer een aantal dikbillen en ossen zijn te zien. Doordat het aantal inzendingen zo sterk is toegenomen, is de jury uitgebreid van zes tot acht man. daterende, benevens een eikenhouten, ronde klaptafel met getorste poten, da terend uit de 18e eeuw. Voorts een fraai porceleinen kast-stel van drie vazen en een- ijzeren haardstel met vuurbokken en plaat. Het behoeft geen betoog dat het museumbestuur de bruikleengeef- ster zeer erkentelijk is voor deze be langrijke aanwinst, welke het museum een geheel ander aanzicht zal verlenen. In verband met de verbouwingen, welke thans in volle gang zijn, kon het bruikleen nog niet worden opge steld doch men nag er wel op rekenen dat het museum in de loop van de maand april weer op orde is gebracht. Hopelijk getroosten vele ingezetenen van Sneek en omgeving zich over enige weken de moeite, hun herboren museum te bezichtigen! Besluiten wij onze opsomming met de vreugdevolle tijding dat de heer en me vrouw M. de Jonge uit Enschedé beslo ten hebben hun prachtige staartklok, in 1806 door de Sneker klokkenmaker M. Ankerenga gemaakt, en van speelwerk voorzien, te zijner tijd aan het Fries Scheepvaart Museum te vermaken. Ho pelijk vormt dit bericht ook voor ande ren aanleiding het Sneker Museum bij hun laatste wil te gedenken. Enige weken geleden kondigden wij een bruikleen aan van een te Sneek woon achtige dame, behelzende een collectie antieke meubelen. Deze is inmiddels overgebracht naar het museum en be staat onder meer uit een 17e eeuwse eikenhouten vier-deurskast van Hollands type, een perenhouten twee-deurskast op getorst onderstel, afkomstig van Ameland en eveneens uit de 17e eeuw De G.O.V. komt maar één maal jaar. Muziekliefhebbers en geregelde concertbezoekers, komt daarom morgen avond naar „Amicitia” waar dirigent Jan van Epenhuysen met zijn voortrefjelijk orkest U allen verwacht. Voor de tweede keer kwam Toon Hermans met zijn One-Man-Show 1960 naar Sneek. Donderdagavond was hij met zijn getrouwe begeleiders onder leiding van Govert van Oest in het Amicitia Theater, en ook deze keer wist hij de zaal tot lachen, zingen en ovaties te brengen. In alle onderdelen was het programma gelijk gebleven, dat wil zeggen de meeste liedjes en conférences droegen nog dezelfde naam. Maar tegelijk was eigenlijk geen nummer onveranderd, hier was een coupletje bij gekomen, daar iets weg gelaten. En dat niet, naar het ons toe scheen, omdat het nieuwe „beter” was, maar omdat een show als die van Her mans meeleeft en meegroeit met de maten zelf. Wat in een groot opgezette voorstelling met veel deelnemers haast onmogelijk is, kan de „one man” zich veroorloven: een eekere improvisatie, iedere avond weer; en dit maakt juist het optreden zoveel aantrekkelijker dan het glad verlopende routinewerk. Hiermee zijn we dan meteen bij de kern van Hermans’ kunstenaarschap, n.l. bij de spontaneïteit ervan. Wat hij zegt, zingt of doet is altijd weer Her mans zelf. Zo lukt het hem telkens weer een zaal meer dan twee uur in zijn greep te houden. En hierdoor is het hem waarschijnlijk ook gelukt zijn stormachtige successen in het buiten land te behalen. Als men bedenkt hoe moeilijk humor te vertalen is en hoe zeer ieder volk zijn eigen taal spreekt juist op dit gebied, dan wordt men toch even stil als men leest wat deze grote kleinkunstenaar in Wenen, München en andere steden heeft we ten te presteren. Er is maar één taal die algemeen verstaanbaar is: de taal van de menselijkheid. En Hermans spreekt die. Ook deze avond lag de nadruk weer op de talloze liedjes, waarin zijn ori ginaliteit het sterkst tot uiting komt. Het aardige liedje „Op de blauwe ogen” herinnerden we ons nog goed, evenals dat over het kleine jongetje dat slapen moet, maar Pappie om wa ter vraagt. De oude grammofoon was uitgegroeid tot een zeer virtuoze pot pourri van oude klassieke deuntjes. Ook de parodie op de rock and roll- „zanger” (zou Hermans hiermee nu ook zoveelnarigheid krijgen als Jo Vincent? Of is het altijd maar beter Dezer dagen zijn daar nu nog bijge komen twee originele pastels, voorstel lende Ane Buwald. en diens zoon Jetze de Vries Buwalda (1784-1827), grootva der van O. G. Bungenberg, directeur der Posterijen te Sneek en grootvader van mej. de Visser. Beide bijzonder knap geschilderde portretjes, op perkament aangebracht en naar de klederdracht te oordelen daterende uit de twintiger jaren der 19e eeuw. Als volgende aanwinst valt te vermel den een geschenk van de heer H. de Vries uit Terhorne. Het behelst de klik van een roer; naar de grootte te oorde len het roer van een ouderwets veer schip - kleiner dan een „skütsje” doch groter dan een boeier. Jammer genoeg vertoont het bijzonder aardig uitgesne den voorwerp de oorspronkelijke kleu ren niet meer maar misschien kunnen deze vanonder de later aangebrachte verflaag te voorschijn gebracht - en wederom opgehaald worden. In ieder geval een zeer welkome aanvulling op de collectie scheeps-onderdelen, welke maar al te zeer voor verrijking in aan merking komt! Door aankoop in Amsterdam wist ons museum een volledig roer te bemachti gen van een type en een uitvoering, wel ke men zeer zelden ziet. Vermoedelijk heeft men hier te doen met het roer van een West-Fries groenten-schuitje, zoals deze, zij het tegenwoordig dan in ijzeren uitvoering dienst doen in de waterrijke akkerbouw-streken tussen Hoorn en Enkhuizen tot het vervoer van kool en andere akkerbouwprodukten. Het bijzondere van het aangekochte roer is de fraai uitgestoken leeuwenkop, die boven de helmstok prijkt. Helaas bezit ook dit roer de oorspronkelijke kleur niet meer omdat de antiquair er goed aan meende te doen, zijn aankoop gron dig met loog schoon te maken. Hope lijk slagen wij er nog eens in, een over eenkomstig exemplaar op te sporen dat de oude kleuren wel bezit, zodat deze alsnog op het Sneker exemplaar kunnen worden aangebracht. Aan een ouderwets boeren-huishou- den herinnert de eikenhouten kaas schaaf, door aankoop verkregen. Een van de grote reeks voorwerpen, waarin tot voor kort niemand „iets zag” maar welke thans bijkans onvindbaar aan het worden zijn zodat het zaak is, de vogels niet over het (Sneker) net te laten vlie gen! In Leeuwarden werd zaterdagmid dag de vijfde en laatste ronde gespeeld voor het Friese en Drentse kampioen schap jeugd-schaken. Onze jeugdige stadgenoot John. Diekstra verdedigde zijn titel met sukses en werd dus voor de tweede achtereenvolgende maal kampioen. Hij speelde tegen Sytse Riemers een bijzonder mooie partij met zeer scherp spel en zal nu in de Paasvakantie in Hengelo Friesland vertegenwoordigen in de strijd om de nationale titel. De Meppeler Derksen, die zo slecht begon is toch nog tweede geworden op de ranglijst door van E. R. Schulting te winnen en de afgebroken partij te gen E. Scholl eveneens tot een goed einde te brengen. De eindstand is: 1. en kampioen: J. Diekstra, Sneek, 5 p.; 2. T. Derksen (Meppel), 3% p.; 3. S. Riemersma (Franeker), 3 p.; 4. E. R. Schulting (Oude Horne), ll/2 p.; 5. en 6. J. v. d. Meulen (Leeuwarden) en E. Scholl (Leeuwarden), 1 p. ieder. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract adv.) lager. Abonnementsprijs 3, per half jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Als de lenteboden zich aandienen en de zon haar warme stralen laat spelen over ons landje, komen allerlei plannen naar boven. Plannen over de buitenspor ten, waarbij de wandelsport een der oudste sporten ter wereld, ook weer in het nieuws komt te staan. Ondanks de snelheidsmaniakken roept de wandel sport belangstelling op bij jong en oud, want wat is er gezonder dan een tippel- tocht in de vrije natuur, genietend van zon en wind. Wie wil er dan zijn benen niet strekken zodat het bloed wat snel ler gaat stromen, gezondheid opdoen naar lichaam en geest? Vooral nu vele sportbeoefenaars kun nen genieten van een geheel vrije zater dag zullen velen en van heinde en ver kunnen deelnemen aan dit Wandelfes- tijn. De organisatoren, „padvinders van de President Roosevelt groep”, verwach ten dit jaar dan ook een groot aantal deelnemers aan de 15e President Roose velt Mars op zaterdag 15 april. Wande laars, zet Uw beste beentje voor en tip pel mee in de 15e op de 15e. Het was en vrij klein aantal JM-leden, dat voorzitter Dr A. S. Wadman kon verwelkomen op de maandelijkse bijeen komst van de Sneker afdeling, die zater dagavond jl. in de kleine bovenzaal van Hotel Hanenburg werd gehouden. De heer Wadman deelde daarna onder meer mede, dat in de Regionale Piano wedstrijd, die op 18 februari jl. in Hoo- geveen gehouden werd, het Sneker JM- lid Tjitske Veenstra in haar categorie een tweede prijs heeft behaald. Dit mag beslist een goed resultaat worden ge noemd, gezien de prestaties van de jon gelui. Verder wees hij op de 2e Regionale Landdag, die dit jaar in Groningen zal worden gehouden, op 8 april, en waar over wij in dit blad nog nader hopen te rug te komen. Daarna volgde een programma, waarin aandacht werd geschonken aan uitheem se muziek. Eerst werd er een band ge draaid uit Hindoestan, daarna een met muziek uit Japan. Deze muziek onder scheidt zich in vele opzichten van de on ze, en wel onder meer door de andere octavenindeling. Delen wij het oktaaf in hele en halve tonen, in het oosten komt het voor, dat men het oktaaf verdeelt in kwarttonen, zodat men daar ook een heel ander muzikaal gehoor heeft dan wij. Dit is één van de redenen, waarom ons westerlingen deze exotische muziek soms vreemd in de oren klinkt. Wij zul len dan ook, willen wij deze muziek le ren begrijpen en waarderen, ons westers gehoor tijdelijk moet uitschakelen. Uiteraard zijn in verband hiermee de uitheemse instrumenten ook geheel ver schillend met de westerse. Voor het programma na de pauze was er een forum gevormd, dat bestond uit In de afgelopen nacht heeft in Wouds end een tragisch ongeval het leven ge kost aan de plm. zeventigjarige mevrouw S. Wispelwey-de Jong. Zij is nl. in haar woning van de zolder gevallen en aan de gevolgen daarvan overleden. Ver moed wordt dat ze naar beneden wilde gaan maar mis gestapt is en toen door het open trapgat naar beneden is gestort. Foar in folie seal spile „Meiinoar len” under regy fan de hearen Muizelaar en Hoomans it léste stik fan dit winterskoft „It paed nei hüs”. De spielers, ünder hwa in pear „nij- keapen” waerden troch foarsitter S. Beetsma yn ’e kleminsje fan it peblyk oanbifolen ek al, om’t ien fan de béste dameskrêften troch in flinke gryp-oanfal mar op heale krêft spylje koe. De foarsitter hope, dat it foldwaen soe. Hy wie der blykber net alhiel gerêst op. En doe wy it stik sjoen en heard hiene, founen wy dat alhiel begryplik. Dit earnstich toanielstik yn trije bi- driuwen fan Jelle van der Meulen bringt de haedpersoanen ntl. yn in ünmogelike sitewaesje. Jammer foar de spilers dy t tige har bést diene mar hjir soene seis birops-spilers stroffelje. Gjin wünder, dat der gjin ein oan to breidzjen is, al wurdt dan in stunt mei in sletten doek probearre. Voor en na vonden wy nogal eens aanleiding Iets te schryven over het Sneker "outkoPersaesla('ht Gonggrijp, in verband met allerhande zaken, het museum een nazate van deze familie, mej. M. A. de Visser uit Gronin- er onze lezers dus in het kort wel aan herinneren dat de fa milie Gonggrijp een huis bewoonde aan het Hoogend, uit de tuinkamer waar van een prachtige betimmering alsmede fragmenten van het beschilderde be hangsel na enige omzwervingen in .ns museum belandden, gevolgd door een schoorsteenstuk, de Sneker Waterpoort voorstellende. Mej. De Visser schonk het museum bovendien enige geboorte lepels en een huwelykspenning, alles op De Ned. Reisvereniging zette vrijdag avond in zaal Hanenburg nu eens Enge land in het middelpunt van de belang stelling. Wat de avond echter het stem pel „anders dan gewoon” gaf waarop de heer G. v. d. Pijpekamp in zijn slot woord doelde, was de afwezigheid van een spreker. Men draaide de prachtige films, beschikbaar gesteld door de Bri tish Travel Association en vertoond door de heer W. van der Berg, zonder voor afgaand en oegeleidend commentaar. Ongewoon, maar hier wel verantwoord, omdat de films niet alleen Nederlands sprekend waren, maar ook zo duidelijk, zo sfeervol, dat men zich direkt „opge nomen” voelde in het land. Engeland is het land van tradities en een kleurrijk schouwspel als Trooping the Colour dat in juni op de officiële verjaardag van de Koningin plaats vindt, is van een middeleeuwse pracht zoals men het alleen maar in dit land kan verwachten. De film volgde dit unieke gebeuren op de voet en vanuit onze stoel hebben we er waarschijnlijk meer van genoten dan wanneer we een van de vele toeschouwers op House Guard’s Parade waren geweest. Wat Londen de toerist te bieden heeft zagen we op de tweede film. Een inte ressante stad met prachtige historische gebouwen, een enorm druk verkeer, een wereldstad met onverwachte roman tische straathoeken en pleintjes waar men de middeleeuwen weer ruikt. Een stad waar tussen de huizenzee nog plaats is voor een reusachtig groot park als Hyde Park, waar de ruiters hun paarden in gestrekte draf kunnen laten draven en een tuin als Kensington Gar den waar de kinderen hun bootjes op de vijvers laten drijven als in de tijd van Peter Pan, wiens standbeeldje op het gazon is opgesteld. Volgens het „Kringenbesluit BB” dat 29 januari jl. van kracht is geworden, heeft de Bescherming Bevolking in onze pro vincie een nieuwe kring-indeling gekre gen. In de plaats van de vijf vorige B- kringen (Sneek, Heerenveen, Drachten, Franeker en Dokkum en de A-kring Leeuwarden) zijn drie nieuwe krin gen gekomen t.w. Sneek, Heeren veen en Leeuwarden. Deze concentratie is nodig geworden omdat van de nieuwe veronderstelling wordt uitgegaan, dat de vijand A-wa- penen van zwaarder kaliber, explode rend op grondhoogte zal aanwenden en dat naar verhouding een beperkter be tekenis moet worden toegekend aan bombardementen met conventionele middelen. Veel toeristen zullen rich niet tot Lon den willen bepalen, maar ook door het land, dat veel moois biedt willen trek ken. Misschien gaan ze zelfs naar Schot land, waar ze geboeid zullen raken door een wondermooi landschap en interes sante steden met een geheel eigen ka rakter als Edinburgh. De Schotse Laag landen zijn dikwijls niet zo vlak als wy in de lage landen gewend zyn, wij zou den het eerder een heuvelachtig land schap, in elk geval een romantische streek noemen, die zeker nog niet over stroomd wordt door toeristen. Het landschap van de Hooglanden is grootser, onstuimiger en ongerepter. Hier vindt men de snelstromende rivie ren waar de zalmvissers de hengels uit werpen. Het is het land van de woeste hoogten, weelderige valleien, oude ka stelen - doedelzakblazers en volksdan sers! Een land alweer vol tradities, als ge heel Old England is, maar toch met een volkomen eigen karakter. Karakter heeft ook de Theems, de Royal River die een hoofdrol speelde in de laatste rolprent van deze interessante filmavond van de NRV. Voorzitter V. d. d. Pijpekamp sloot deze avond met een „tot ziens in Enge land”. „Als het ons maar een tiende deel te genieten geeft van alles wat we deze avond hebben genoten, is het de reis dubbel en dwars waard, zei hij. Oft der dan neat to priizgjen is? Wis wol. Dér hwer de skriuwer it haedmo- tyf efkes los lit en in fleurige toets oan- bringt, flottet it meiiens folie better. Muoike Gaets hat üs tige foldien; se spiele masterlik. Ek Hotse brocht yn it twadde bidriuw de seal oan’t laitsjen en it lytse roltsju fan de dokter kaem goed ta syn rjocht. Op 6 april sil it stik nochris spile wur- de. Dan foar „de alden fan dagen”. Wy forsinne üs fêst net, as wy stelle: Hoe koarter „it paed nei hüs”, hoe better. Soe der net in bytsje biknipt wurde kin- ne oan de ünnedich lange rol fan widdou de Jager? En as men it dan mei de skof- ten ris hwat skikte? Tuskea it twadde en tredde bidriuw koe men mei fleur de earste helte fan in fuotbalmatch spylje! Trije kertier skoft rom!, is dochs to gek! En it kaem net allinne fan ’e forlotting. Dér waerd ünder it spyljen ta forfelens ta oer kofje- en thésetten praet. Lit men it dan efter de koulizen dwaen en net de pauze der foar brüke. De tiid fan hoe letter hoe moaijer is foarby. Men sjocht it: üs biswieren bmne it meast fan technyske aerd. Wy hoopje en forwachtsje dat 6 april de skoften ridlik binne, de rollen der fêst yn sitte en net flak opsein mar spile wurde en dat men it oandoart oerstallich utweid- zjen óf to snijjen. Dan kin it in moaije joun wurde, dy’t sawat healwei alven öfroun is. En dat past de aldtsjes! de waarheid niet rechtstreeks te noe men?) was nog even scherp als vorig jaar. Overigens heeft Hermans nooit zo veel scherpe spot, grote of kleine poli tiek interesseert hem niet, hij zingt lie ver van de regen en dé zon. Ook dit moet zijn optreden voor een onbekend publiek hebben vergemakkelijkt, want wat zou men daar in Oostenrijk nu van onze politieke partijen hebben be grepen? En wat de grote heren van de wereldpolitiek betreft, de lust tot lachen vergaat je wel als je bedenkt wat deze heren voor gevaarlijks in hun jaszak meedragen. Daarom luis teren wij zo graag naar Hermans, die er zo goed in slaagt al die loodzware beklemmingen een ogenblik van ons af te nemen. Als we naar hem luiste ren, dan zijn kinderogen en oude grammofoons voor ons werkelijk be- langr ijker. We mogen ook de nonsens uit zijn programma niet onvermeld laten en vooral niet de cellist die onbekende meesters voor ons zal gaan spelen. Of de televisiekijker die nu eens fijn aan anderen kan uitleggen waarom be schuiten rond zijn. Wie deze tweede avond wil verge lijken met Hermans’ optreden in het vorige jaar, moet constateren dat zijn optreden toen nog meer heeft over tuigd en overrompeld. Maar dan moet hij wel bedenken dat de situatie toen volkomen tegengesteld was aan die van nu: toen een terugkeer tot het vertrouwde theaterpubliek met een geheel nieuwe show na een mislukt filmexperiment; nu de voortzetting van een oude show na een adembene mende veroveringstocht door grote buitenlandse steden. Ook Hermans is maar een mens. Juist een mens.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1