Opgewekt leven in de Huishoudschool Waterpoort-krabbels Eerste jubileum-uitvoering van T.G.P. trok veel belangstelling IJLST BUITENLANDS OVERZICHT door Speurder van en AGENDA L Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL 1 116e jaargang no. 24 Redding op het nippertje -- Het gaat prima niet de kleuterschool in Ijlst Hondenliefhebbers opgelet! geestelijk isolement gedrongen Benoemd Timmerman viel van 4,50 meter hoge steiger Donderdag 23 maart 1961 Het Sneeker Nieuwsblad is een DRUFHOUTS NIEUWSBLAD Afscheid, bevestiging en intree Zuid-Afrika in een gecombineerde urtgave ven NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT Goede inzet van de feestelijkheden Slotavond E.H.B.O.-cursus te Sijbrandabureu (handels- r> i lading de ringen vaak knappe staal- gay raakte het dochtertje Gatske heer R. Bijlsma spelenderwijs Gemeenteraadsverkiezingen in Duitsland trekt, moe- 1 Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS naar ge- K. be- de vaandelgroet was gebracht, sprak voorzitter Y. Dijkstra een kort ope ningswoord, waarin hij in het bijzonder wethouder Fijlstra en zijn echtgenote en mevrouw Rasterhoff verwelkomde, be nevens ere-leden, afgevaardigden van de zusterverenigingen, de afdeling EHBO en afgevaardigden van de Turnkring- Friesland. Ook merkten wij nog op de heer Kan Sr. met zijn echtgenote en een van hun dochters, die, toevallig uit Nieuw Guinea overgekomen, in Sneek vertoefde. Tevens deelde de voorzitter o.a. mee, dat vele oud-leden de vereni ging reeds financieel gesteund hebben in verband met de te houden manifestaties en ook de repen-aktie een vlot verloop heeft. Het ligt in de bedoeling van de Ko ninklijke Nederl. Politiehonden Vereni ging hier een oprichtings-vergadering te houden op dinsdagavond 8 uur in Hotel Bonnema. Het afdelingsbestuur van de KNPV, afdeling Friesland zal indien mogelijk een kleine demonstratie houden. Ieder die hiervoor interesse heeft, is dinsdagavond welkom. Het is de Engelse premier Macmillan niet gelukt de kloof tussen Zuid-Afri- ka en de meerderheid van de andere landen van het (Britse) Gemenebest, te overbruggen. Deze andere landen, met Nkroemah van Ghana en Neroeh van India aan de spits en gesteund ook door de Canadees Diefenbaker, lan ceerden felle aanvallen op de rassen politiek van de Zuidafrikaanse rege ring, die bekend staat als de apart heidspolitiek. Deze beoogt een zo vol ledig mogelijke scheiding van blank en niet-blank, waarbij de leiding in alle opzichten aan de blanke minder heid is voorbehouden. Deze politiek treedt het beginsel, dat alle mensen gelijk zijn ongeacht kleur of gods dienst, met de voeten en al was het er vermoedelijk nooit van gekomen Zuid- Afrika daarom uit het Gemenebest te verwijderen, nu het als republiek op nieuw óm toelating moet verzoeken was de kans schoon de bezwaren tegen het systeem met veel nadruk aan te voeren. Mejuffrouw S. Bakker te Sijbranda- buren is benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school no. 4 te Hee- renveen. Verschillende botenverhuurders zijn al druk in de weer geweest om de toeristen ook deze zomer weer over de Friese meren en plassen te varen. Zo heeft ook de heer Minne van der Werf zijn nieuwkoop geheel laten op knappen en zal deze grote en naar het Speurder voorkomt gerieflijke rondvaartboot dit jaar voor het eerst zijn tochten maken. Hij ligt aan de Koopmansgracht voor de wal. Hope lijk wordt het weer beter dan vorig jaar, want toen was deze business voor de exploitanten geen lukratieve bezigheid. Speurder vernam dat de Paviljoen-boot daarom dit jaar niet weer zal varen. Het vorig jaar kon de dienst lang niet uit; er moest geld bij. Maar misschien is het feit, dat het Paviljoen aan het meer niet die aandacht die het zou ten trekken, hier aan ook debet. De welhaast traditioneel geworden „Taptoe Sneek" wordt ook dit jaar weer gehouden en wel op zaterdag 10 juni als er geen kink in de kabel komt. Natuurlijk moeten B. en W. nog officieel hun fiat aan deze mani festatie geven, maar dat zal wel los lopen denkt Speurder. De organisatie berust weer bij de muziekvereniging „Harmonie”. „De sterken voor de zwakken”. On der dit motto zijn er gisteren weer veel mensen uit onze stad en omge ving op uit getrokken om eieren in te zamelen voor hulpbehoevenden. De ze jaarlijkse eierinzameling, die ge organiseerd wordt door de Pluimvee- en Konijnenfokkersver. S. en O. is welhaast tot een traditie geworden - een goede traditie wel te verstaan. Met gulle hand werd er gegeven en op de foto ziet U hoe mevrouw Verf, echtgenote van de voorzitter der ver eniging, die U uiterst rechts ziet af- gebeeld, haar gave offert. En met plezier.... In totaal zijn er omstreeks '13.000 eieren ingezameld, ongeveer 1000 meer dan vorig jaar. Morgen- avpnd zullen de eieren aan de Kruis verenigingen en de vereniging Hulp in Nood worden overgedragen. SNEEKER NIEUWSBLAD In de ledenvergadering van de Vereni ging Kleuteronderwijs te IJlst, welke dinsdagavond in de Burg. Oppedijk- school is gehouden, kon de voorzitter S. O. de Vries een flinke schare leden - meest vrouwen - het welkom toeroepen. De tijdelijke penningmeester J. Fijl- stra bracht verslag uit. Dit verslag, op een bord geschreven, gaf een mooi aan schouwelijk overzicht en toonde voor 1960 een saldo van f 276,44. Een enkele vraag hierover werd naar genoegen be antwoord. Het jaarverslag leverde enke le vragen op, die door voorzitter en sek- retaris werden beantwoord. Tydens de werkzaamheden voor de uitbreiding van het St. Antonius Zieken huis aan de Westersingel is gistermiddag omstreeks 3 uur de 55-jarige timmerman B. Stegenga uit Balk van een vier en een halve meter hoge stellage gevallen en heeft daarbij vermoedelijk een dub bele beenbreuk opgelopen. De heer Stegenga was bezig met be ton storten en is op een tot nu toe on verklaarbare manier van de steiger ge vallen. Hij slaagde er echter in een slang van de waterleiding te grijpen, waardoor zijn val enigszins werd gebroken. Ge lukkig kwam hij niet op het harde beton terecht, doch op de planken. Bij geruch te vernan.en wij dat de zgn. „schrik- steiger” zou hebben ontbroken, doch ze kerheid konden wij hieromtrent niet verkrijgen aangezien woordvoerders van de direktie van de firma Kinkelder uit Arnhem, die het werk alhier uitvoert, weigerden ons te woord te staan. netje ingaat. Vooral omdat het al met zorg de toenemende hulp aan de Pa- thet Lao zag, die vanuit Rusland per luchtbrug werd verleend. Daarop is de Amerikaanse houding weer wat ver stard. Er werd wat nadruk gelegd op zendingen wapens aan Nosavan en zaterdag heeft Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, een gesprek van vijf uren gehad met Gro- miko, zijn Russische ambtgenoot, naar men aanneemt om hem er op te wij zen, dat Amerika niet bereid is te wij ken voor een Russisch doordrukken in deze kwestie. Er zijn berichten dat Amerika zelfs zou overwegen in geval van nood troepen naar Laos te zen den. Het verschil met de politiek van Eisenhower zou hiermee maar zeer gering worden. Tegen deze gang van zaken, die een verscherping van de in ternationale toestand zou inhouden, tekenen vooral Engeland en de landen van het Gemenebest verzet aan. Zij betogen, dat er met een dergelijke po litiek weinig te bereiken valt. Naar verluidt zou India op bemiddeling tus sen Oost en West aansturen. Phoema is nu een wereldreis begonnen om in stemming te verwerven voor zijn plan voor een conferentie van veertien lan den. Het is te hopen, dat hij Rusland en China hiervoor winnen kan. OUDEGA (W). Ds. F. J. Bil, Geref. predikant alhier, hoopt zondag 9 april a.s. in de middagdienst afscheid te ne men van zijn gemeente. Op 23 april zal hij zijn intrede doen in de Geref. Kerk te Delfzijl na vooraf be vestigd te zijn door ds. E. Nawijn al daar. een heerlijke geur die ons de weg naar de keuken wees. Macaroni-schoteltjes, smakelijk met een uitje, kerrie, en weet ik wat meer bereid stonden juist klaar om in de oven te verdwijnen. Griesmeel- puddinkjes werden handig uit de vorm pjes geschud om versierd te worden met abrikozen. Een boeiend bedrijf in zo’n leerkeu- ken. Koken is voor de meeste meisjes een boeiend en aantrekkelijk vak. Onge twijfeld is het ook zeer belangrijk dat een meisje leert koken en bij de meeste cursussen zal dit vak ook op de lesroos ter staan. Wasbehandeling, huishoudelijk werk, handenarbeid, ziekenverpleging in huis - het is maar een kleine greep uit de vele vakken die onderwezen worden op onze huishoudschool. We hebben er een gun stig beeld van gekregen 'toen we deze openbare lessen bezochten. Voor de ou ders werd bovendien nog een prachtige kleurenfilm over het schoolleven ge draaid, een suggestieve film levendig en bedrijvig zoals het leven in de school voor menig meisje is. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. neden, waarin bloemen werden gestoken I in de vorm van de woorden „TGP" dankt u”. Een zeer originele wijze waarop het bestuur zijn dank jegens de heer Kan kenbaar maakte. Tevens kreeg de oud-voorzitter een grammofoonplaat aangeboden en mevrouw ReenEdel een fraai boeket bloemen. In totaal werkten ongeveer 350 gymnasten aan de jubileum-uitvoering mee. Vanavond wordt een tweede uitvoering gegeven, waarvan na afloop het bal verzorgd wordt dooi’ het orkest Johan Bok. Nadat de avond was geopend door i heer Kan kon de verleiding niet weer- het tamboer-korps van de vereniging en staan, stopte zijn handen even in de magnesiumbak en voerde o.a. drie ach terwaartse reuzendraaien uit. Gracieus was de oefening van de adsp. meisjes van 14 jaar op de evenwichts- balk, waarbij de muziek uit My Fair Lady bijzonder goed werd benut. Op muziek van de St. Louis Blues voerde de jongenskeurploeg een vrije oefening uit gevolgd door de adsp. jongens van 14 en 15 jaar met een oefening veer- plank paardspringen. Tot slot was er een gaité TGP op muziek van het bal let Gaité Parissiene van Jacques Offen bach, een mengeling van dans en vro lijkheid met een komische noot gebracht door een wel zeer gemengd TGP gezel schap, bestaande o.a. uit een aantal no zems en een troep Hongaarse mazur- ka-danseressen. Het prachtige decor is hier wel een bijzondere vermelding waard, doch o.i. is het jammer dat de historie van TGP hier op geen enkele manier uitgebeeld werd. Aan het slot van de avond werd de heer Kan door de heer Dijkstra dank ge zegd voor al hetgeen hij voor TGP ge daan heeft en speciaal voor deze jubi- leum-uitvoeringen. Onder de marsmu ziek van het tamboerkorps daalde daar na statig een blank embleem naar be- Dat er een opgewekt leven heerst in onze Huishoudschool hebben de vele be langstellenden gemerkt die dinsdag en woensdag de openbare lessen bezoch ten. Onder de eminente en deskundige leiding van de directrice mej. Chr. van der Weide lopen de vele cursussen weer perfect en wie een rondgang door het ge- i de vele mogelijkheden welke hier liggen bouw maakte, kreeg een goed inzicht in voor het opgroeiende meisje. In de eerste plaats de primaire oplei ding (2 jaar) voor meisjes die zes klas sen van de lagere school hebben door lopen. Wij liepen het lokaal binnen waai de tweede klassers juist algemeen vor mend onderricht kregen. De meisjes wa ren geanimeerd bezig, de een verdiept in aardrijkskunde, een ander trachtte zich de eerste beginselen van staatsin richting eigen te maken. Zij mogen na melijk „vrij werken" als ze maar zorgen de opgegeven taak tn een maand af te hebben. Het lijkt ons voor deze vijftien jarigen een prettige manier van wer ken, de aandacht blijfc gespannen door dat zij het te bestuderen onderwerp ge deeltelijk zelf kunnen kiezen, terwijl bo vendien vele onderwerpen stellig wel hun belangstelling zullen hebben, zoals bv. de hoofdstukken uit het aantrekke lijke leerboek „Dingen die ons bezig houden’’: De Ver. Naties, de Benelux, Emigratie, Verkeersproblemen. Naailes krijgen deze primairen na tuurlijk ook. We zagen hen bezig met petti-coats, kinderjurkjes en schortjes. Modeshow Vrijdag 24 maart, voorm. 10 uur Inge landen vergadering van Waterschap „De Gouden Bodem” in café M. Kui pers te Woudsend. Maandag 27 maart, dinsdag 28 maart en woensdag 29 maart. Frysk Selskip fan 1844 Krite Snits spilet „Bern-fan it Folk” yn Amicitia Theater. Bigjin alle jounen 8 üre. Dinsdag 28 maart ’s morgens 10.30 uur Hengstenmonstering op de veemarkt bij café Sikkens. Dinsdag 28 maart ’s avonds 8 uur Op richtingsvergadering Kon. Ned. Poli tiehonden Vereniging in Hotel Bonne ma. Donderdag 30 maart ’s avonds 7 uur Martinikerk Bolsward. Uitvoering Matthaus Passion door het Sneker Cantatekoor en de Bolswarder Orato rium Vereniging. Vrijdag 31 maart. Uitvoering Matthaus Passion in de Grote Kerk te Sneek. ’s Middags 2 uur, Advertentieprijs 15 ct per mm. Eij contract adv.) lager. Abonnementsprijs f 3, per half jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Vorig jaar reeds schreef Speurder over de ontering welke ’t N.S.-station alhier welhaast iedere dag ondergaat. Juist ja, de fietsen die tegen de voor gevel worden geplaatst en waarvan de eigenaar ze ’s avonds ophalen, zich op die manier vrijwarend van de be taling van het stallingsgeld, dat, het zij hier met nadruk opgemerkt, toch echt niet schrikbarend hoog is. Veel al is het gemakzucht. Maar gister morgen was er toch iemand die „ze toch wel erg bruin bakte”. Samen met nog een kollega zag Speurder ’n oud gammel, volkomen afgeleefd beestje staan, dat echter aan een pijp aan de voorgevel was vastgelegd met.een mooi kettingslot, zodat niemand de fiets kon verwijderen. Een omstander slaakte de verzuchting „nou vraag ik je, die ketting brengt nog meer op dan de fiets!” Speurder kon alleen maar instemmend knikken. Er zijn vreemde kostgangers. Het programma begon mét een Oosters fantasietje, op muziek uitgevoerd door de adsp. meis jes, waarna een knotsoefening volgde voor hun wat jongere zusjes, welke was samengesteld door mevr. L. Lens uit Utrecht voor het Noordelijk Jeugdbonds- feest te Leek. Hoewel het soms een beetje een rommelig geheel was en het gelijktijdig opzwaaien van de knotsen niet perfect verliep, legde de vrouwelijke toekomst van TGP toch veel eer in met deze oefening. De jongens van 9 en 10 jaar kwamen hierna aan de beurt en hét was een lust hen te zien springen en koprollen ma ken. De brug met ongelijke leggers le verde voor sommige dames wat moei lijkheden op doch verschillende goed uitgevoerde handstanden en hurk-af- sprongen deden dit weer vergeten. Na een korte pauze voerden de heren enkele rekstokoefeningen uit, waarbij verschillenden ’n uitnemende zolendraai en buikdraai demonstreerden. Ook de Een kerngezonde vereniging’ Aldus kwalificeerden wij onlangs onze oudste plaatseljjke gymnastiekvereniging ThusneldaGreate Pier, die dit jaar haar 75- jarig bestaan viert. En dat ze figuurlijk gesproken wel te verstaan - Inderdaad kerngezond is, hebben de talrijke bezoekers van de jubileum-uitvoering gister avond in Amicitia kunnen zien. De oefenstof was op gezonde basis samengesteld en het merendeel deelnemers heeft het er uitstekend afgebracht. Vooral de heren lieten aan de brug, het rek en tjes turnen zien, waarbij de jeugdige Siep van Lindonk en Fokke "de Bruin ook dit maal opvielen. Doch ook de knotsoefening voor adsp. meisjes en jun. dames was een zeer verzorgd onderdeel van het welhaast overvolle program ma, waarbij de leiding berustte bij de heer J. C. Kan en mevrouw J. Keen Edel. Premier Verwoerd heeft uit deze vijandigheid tegenover zijn politiek de conclusie getrokken, dat zijn land niet langer welkom is. En dat kon wel eens waar zijn. Niet alleen de niet-blanke landen van het Gemenebest, maar ook een aantal blanke landen zijn van oor deel, dat het in een club zitten met een land als Zuid-Afrika internationaal een te zware belasting is. Een van de niet- blanke premiers noemde de apart heidspolitiek zelfmoord voor de blan ken en daar steekt wel wat in. Zuid-Afrika is nu in een geestelijk isolement gedrongen en de smet van de principiële rassendiscriminatie is van het Gemenebest afgewenteld. Za kelijk zal er niet zo veel veranderen, want de handelspositie van Zuid- Afrika zal er weinig door veranderen. De voorkeursrechten zijn een bilate rale zaak en Engeland maakt niet de indruk op dit punt de banden met Zuid-Afrika te willen verzwakken. Iets anders is natuurlijk, dat door deze schok het vertrouwen in de blanke toekomst van Zuid-Afrika wat ge schokt is en dat het buitenlandse kapi taal, waarvan Zuid-Afrika het vooral moet hebben voor zijn ontwikkeling, Zuid-Afrika te hachelijk gaat vinden als beleggingsdoel. Fransen en Algerijnen gaan praten Het is nu officieel dat de Fransen en de Algerijnen met elkaar gaan pra ten. Vorige week woensdag sprak de Franse regering de wens uit door mid del van een officiële delegatie de be sprekingen te beginnen over de voor waarden der zelfbeschikking van de Algerijnse bevolking; en vrijdag ac cepteerde de voorlopige Algerijnse re gering de uitnodiging. Vorige week hebben wij al geschreven over de pro blemen die aan de orde zullen komen. Wij vermelden nu nog slechts, dat de plaats van onderhandelen Evian wordt en dat de Algerijnen, behalve voor de besprekingen, op Zwitsers ge bied verblijf zullen houden. Als aan vangsdatum wordt 5 april genoemd. Zeker is, dat de onderhandelingen maanden zullen duren. Overleg in Laos mislukt Het overleg in Laos tussen de rechtse regering van Boen Oem, waarvan de sterke man generaal Nosavan is, en de neutralistische afgezette premier Soe- vanna Phöema is mislukt. Men had gehoopt, dat de basis gevonden zou kunnen worden voor een nationale re gering, waardoor er een einde zou ko men aan de burgeroorlog tussen de rechtse regering en de communistische Pathet Lao in het Noorden van het land. Maar de Pathet Lao voelde niets voor Phoema’s plan, dat bestond uit een toezicht op de Laotiaanse neutra liteit door een commissie van drie lan den en een verzoeningsconferentie van veertien landen. Op zichzelf is deze mislukking niet zo verschrikkelijk. Erger is, dat zij de uitdrukking is van de onwil van Rus land een neutraliteit te aanvaarden, waarbij de communisten het in de eer ste plaats voor het zeggen hebben. Amerika, dat onder de vorige rege ring Nosavan flink ondersteunde, is nu tot de conclusie gekomen, dat een oplossing op basis van neutraliteit het beste zou zijn en voelt zich niet zo prettig, nu Rusland niet op dit plan- In september zullen in West-Duits- land verkiezingen worden gehouden voor het parlement. Een voorproefje van de campagne hebben wij al gehad in de actie tegen Willy Brandt wegens het feit, dat hij tijdens het regime van Hitler is uitgeweken. Een aanwijzing van de publieke opinie kan men afle zen uit de gemeenteraadsverkiezingen in Noord-Rijnland-Westfalen en Ne- der-Saksen, de twee grootste deelsta ten van de Bondsrepubliek. Weliswaar spreken bij gemeenteraadsverkiezin gen voor een deel andere motieven mee dan bij een parlementsverkiezing, maar het geeft toch te denken, dat in beide staten het aandeel van de chris- ten-democraten in de stemmen groter is geworden. In Noord-Rijnland-West falen stegen de christen-democraten van 38,2 tot 45 pet., terwijl de socia listen van 44,2 op 40,7 pet daalden. In Neder-Saksen, een socialistisch bol werk, kwamen de socialisten van 38,6 op 38,8 pet, maar de christen-demo craten van 20,6 op 28.2 pet. Ziet men de cijfers voor de nationale verkiezin gen, dan blijkt, dat daarbij de chris ten-democraten beter uit de bus ko men, dan bij de gemeenteraden, zodat men zeker geen socialistische over winning in september kan voorspellen, wanneer deze tendenz blijft aanhou den. IJLST. Gistermiddag half drie ge- van de van de houtstapels der firma S. O. de Vries te water. Gelukkig werd dit opgemerkt door de kabelleggers daar aanwezig, die met enige moeite de heer Nijdam, die juist passeerde mét zijn opdrukker, konden waarschuwen, waarna deze het kirtÖ op het droge bracht. Zij werd binnen ge dragen bij meester Speerstra, daar ze geheel bevangen bleek door de kou. De geneesheer achtte overbrenging de eigen woning voorshands niet wenst, dus wel een redding op het nip pertje. Het bestellerskorps van Tante Pos in Heerenveen en Sneek krijgt momen teel rij-instrukties van een PTT- chauffeur. Nee, denkt u nu niet, dat al deze overheidsdienaren nu uitge rust worden met een luxe-wagen, waarin ze hun dienst voortaan zullen doen. Het betreft hier heel iets an ders. In navolging van de melkbezor gers e.a. heeft ook Tante Pos een paar van die handige driewielertjes aange schaft, hoewel ze voorlopig alleen nog maar in het Friese Haagje en in onze Waterpoortstad Zijn gestationeerd. Het laadvermogen van de wagentjes bedraagt een halve ton, ze kunnen ’n afstand van 35 km. afleggen op één elektrische en hebben ’n snel- heid van 12 km per uur. ’s Nachts doet de gelijkrichter zijn werk en overdag worden de accu’s gebruikt. Speurder zag deze week een van deze wagentjes in onze stad en het ziet er dus naar uit dat de bekende bakfiet sen met de linnen kap gaan verdwij nen en dat pakketpost in de binnen stad elektrisch bezorgd gaat worden. De kipen zijn aan de leg en de kie viten willen niet achterblijven. Hoe wel de datum, waarop het eerste kie vitsei werd gevonden, nog niet zo heel lang is verstreken, waren er dinsdag al ongeveer driehonderd op de markt aangevoerd. De handelaren betaalden er drie kwartjes voor. „Zoals de wind waait, waait mijn rokje" is een bekend Nederlands ge zegde. Nou, die wind woei in de nacht van maandag op dinsdag behoorlijk hard. Verschillende radio- en t.v.-an- tennes moesten het weer ontgelden en werden uit het lood gezwaaid. Ook zag Speurder verschillende dakpan nen liggen, op plaatsen waar ze ove rigens niet thuis horen, nl. op straat en dan wel in scherven. Zangles Hierna kreeg mej. van Loon, het hoofd der school, gelegenheid haar band-opna- me van de kleuters tijdens de zangles, te laten horen. Ze gaf hierbij een gede gen en zeer verhelderend werkende toe lichting. Ook voor leken was hier een merkwaardige vooruitgang te constate ren. De bezichtiging van het werk der kleuters was al even interessant. Er viel veel te bewonderen. Intussen waren de briefjes van de be stuursverkiezing in de vakature Moedt gekontroleerd. Tot nieuw stuurslid bleek gekozen H. Elsinga. Potten hebben ook oren Mej. Wiebenga gaf een bloemlezing van gezegden van de kleuter. Dat was een deklamatie an sich. Er is hartelijk om gelachen. Menig moeder zal hebben gedacht: „Ha ik dat sein?” of: „Ho wit dy streupert dat?” Juffrouw Wiebenga waarschuwde dan ook: Laten we oplet ten bij ons spreken en doen. Ze merken alles. Een geweldig applaus beloonde haar bijdrage. Besloten werd de bijdrage in de kos ten voor het eerste kind met 50 cent per maand te verhogen. Voor meerdere kin deren uit hetzelfde gezin blijft het f 1,- per maand. De heer H. de Jong voerde met twee vaders en twee moeders een vragenspel op als een leerzame variatie. Vervolgens gaf hij inlichtingen over het naar schoolgaan en wanneer. Aan het slot dankte de voorzitter allen maar in het bizonder de onderwijzeres sen. Het gaat prima met de school, vindt Rest nog mee te delen, dat de heer M- Fijlstra voorlopig penningmeester is. Hij is ook aangesteld als reparateur van het speelgoed. AMICITIA Vrijdag 24 maart t.e.m. zondag 26 maart iedere avond te 8 uur en zondagmid dag te 5 uur film: Conny en Peter maken muziek. Zondagmiddag 26 maart te 2.30 uur film: Bloed op de weg. Donderdag 30 maart ’s avonds 8 uur film: Op de drempel van het leven. van de Onlangs hielden de EHBO-kursisten uit Sijbrandaburen hun laatste avond, waarbij ook het bestuur van dé Ver. van Dorpsbelangen, welke deze kursus orga niseerde, aanwezig was. Dokter C. Kerbert, leider van de kur sus, hield eerst een praatje over zieken bezoek en sprak daarna over sexuele voorlichting van de jeugd, waarover door de ouders in de meeste gevallen te weinig wordt gesproken. Vooral ou dere kinderen, jongens zowel als meis jes, moeten tijdig worden voorgelicht. Laat ze niet op straat wijs worden, zo waarschuwde dokter Kerbert. Hierna lieten de kursisten in een rea listische oefening zien wat ze hebben geleerd, wsarover de dokter en net be- stuur zeer tevreden waren. Een van de kursisten, tevens bestuurslid, bood dok ter Kerbert een cadeau aan voor zijn medewerking aan deze kursus en ook mevrouw Kerbert werd lof toegezwaaid voor alles wat zij voor de Lege Geaen doet. De eerste jaars huisnaaisters waren natuurlijk al verder gevorderd. De beel dige japonnetjes, soms met loshangend bijpassend jasje, de mooie jasjes en man telpakjes die zij maakten werden dins dag getoond in een modeshow die er zeer verzorgd uitzag. Met grote bewon dering bekeken we het werk van deze meisjes die nog één jaar deze cursus moéten volgen, willen ze de titel „huis naaister”, en dan zeker met ere verove ren. Tot de vormingsklas die in een litte- ratuurles een gesprek voerde over het ontstaan van een gedicht, kunnen meis jes toegelaten worden die het mulo di ploma hebben of een daarmee gelijk staand bewijs van ontwikkeling. Het getuigschrift van deze vormingsklas kan de basis zijn voor een opleiding als kinderverzorgster, huishoudkundige enz. „Tussenproef” Tussen de meisjes die de opleiding vergen voor Inrichtings assistente was een geanimeerd gesprek gaande over een examenopgave. Zij hebben negen maflhden de cursus gevolgd er, staan nu voor de „tussenproef”. Hebben ze die goed doorstaan dan gaan ze een jaar de praktijk in. Ze gaan dan werken in een ziekenhuis, een bejaardencentrum en een gezin. Daarna volgen weer drie maandenschoolopleiding en dan doen ze examen voor Inrichtings assistente. De geslaagden kunnen verschillende functies vervullen in ziekenhuizen, in richtingen, internaten enz. Leer-keuken Terwijl we het lokaal binnen liepen waar aan de eerstejaarsprimairen werd verteld welke gevaren de rijstvelden kunnen bedreigen, (waarover de leraar interessante vragen te beantwoorden kreeg), verspreidde zich door de school

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1