Predikbeurten J. P. de Vries Ridder in de Orde van de H. Silvester Zo mogelijk deze zomer weer feesten op de Wip Noodzaak voor nieuwe Technische school doet zich nog steeds gevoelen „Volksonderwijs” acht Openbare Kleuter en Lagere school in de Noorderhoek zeer gewenst ULST WYM BRITS ERA DEEL van en L Brandenburgh overleden Officieel Orgaan I de gemeenten SNEEK, 116e jaargang no. 25 Maandag 27 maart 1961 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - NED. HERV. GEMEENTE SNEEK GEREF. KERK SNEEK L 2e jubileum-uitvoering TGP Massa-Paaszang Spreiding Openb. scholen over de stad onvoldoende Lunapark op h et Martiniplein „A.H.-wascombinatie viel in Sneek N.C.V.B. Scharnegoutum Gediplomeerd SNEEKER NIEUWSBLAD (handels- GEREF. KERK Oosterdijk 30 ’s Avonds 8 uur Ds H. de Vries. CHR. GEREF. KERK ’s Avonds 8 uur Leesdienst. t DOOPSGEZINDE GEMEENTE en DOOPSGEZINDE GEMEENTE GEREF. KERK te Koudum ’s Avonds 7.30 uur Dienst. GEREF. KERK 'r i de - Hei Sneeker Nieuwsblad is Woensdag hield deze afd. weer haar ledenvergadering in Elim onder lei ding van mevr. U. Blom-Jellema. Spreekster op deze avond was mevr. Wolfing-Bergsma uit Leeuwarden, die snrak voor de stichting huishoudelijke de in de en Oppenhuizen c.a.: ’s avonds 7.30 uur Ds E. Groenenberg. Oudega-W.: voorm. 9.30 uur Ds F. J. Bil. Scharnegoutum: ’s avonds 7.30 uur Ds S. J. Verveld. ÏJlst: ’s avonds 7.30 uur Ds J. C. van Loon. van de de o I Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS twee be- ->1 In de jaarvergadering van de afdeling Sneek van Volksonderwijs, die vrijdag avond in Restaurant Leeuwen werd ge houden, is uitvoerig gesproken over de onvoldoende en ondoelmatige spreiding van de openbare scholen in onze stad. In 1920 konden wij ons daarmee nog verenigen, zo betoogde de heer S. Koop- mans die de vergadering opende omdat voorzitter W. S. Overzee iets later kwam, maar nu de stad zich zo enorm heeft uit gebreid zien we dat de leerlingen vrij wel niet meer uit de stad komen maar uit de pereferie. k VRIJDAG 31 MAART 1961 (Goede Vrijdag) Donderdagavond jl. werd de tweede jubileum-uitvoering van de gymnastiek vereniging TGP gegeven. Evenals de voorgaande avond was Amicitia behoor lijk bezet en naar wij vernemen was de ze uitvoéring' eigenlfjk nog beter dan dê eerste. Op deze avond werd de 17-jarige Bobbie Terpstra door de voorzitter be dankt voor het ontwerpen en met zijn helpers vervaardigen van de fraaie de cors, waarop wij ook al in ons verslag van donderdag hebben gewezen. Een gezellig bal besloot deze uitvoe ring. ’s Avonds 7.30 uur Ds M. v. d. Meulen. NED. H ERV. G EMEEN lü is nl. van plan het Ulo-onderwijs uit de l.o.-wet te nemen en daar Mavo van te maken. Dan is het echter geen gemeen telijke zorg meer maar zullen er open bare lichamen moeten komen om dit on derwijs te stichten en te onderhouden. En daarbij zijn de Christelijken en de Katholieken met hun erkende schoolbe sturen en ervaring het openbaar onder wijs een eind voor. Hoewel er vorig jaar voor de Martinifeesten een bevredigende belangstelling bestond, is het bestuur van het Actiecomité Sneek van oordeel dat dit plein voor dit doel minder geschikt is. Men krijgt er niet de gezellige sfeer, welke altyd op de Wip heerste en daarom streeft het Actiecomité naar een herleving van de Wipfeesten. Het doorgaan hangt echter af van de besprekingen, welke nog met het gemeentebestuur en de dienst van gemeentewerken moeten wor den gevoerd. Dit deelde de voorzitter van het Actiecomité, de heer W. Binnema, in de jaar vergadering, welke vrijdagavond in Café Rest. „Onder de Linden” werd gehou den mede. Ichthuskerk: voorm. 9.30 uur Ds Mr. J. A. Vaandrager (H.A.). Martinikerk: ’s avonds 8 uur Ds C. G. Wiegers. Fredehiem: ’s avonds 8 uur Ds J. J. Kal- ma (Lijdensmeditatie). Noorderkerk: ’s avonds 8 uur Ds E .N. van Loo. Oosterkerk: ’s avonds 8 uur Ds J. M. Spier. Gaastmeer; voorm. 9.30 uur H.A. Ds J. W. Bruinsma; ’s avonds 7.30 uur Ds J. W. Bruinsma koll. ontheemden. Woudsend: ’s avonds 7.30 uur Ds M. J. Heynes (H.A.). IJlst: ’s avonds 7.30 uur Ds J. Wieringa (H.A.). Dit heeft ook een punt van bespreking uitgemaakt bij voorstanders van de openbare school in de Noorderhoek. De ze wensen niet alleen een openbare kleuterschool maar ook een lagere. Zij hebben hiertoe in een adres aan de Ge meenteraad ook op aangedrongen, maar dit adres is met één hamertik van de voorzitter en de verzekering van B. en W. dat e.e.a. „de volle aandacht van het gemeentebestuur heeft,” aan de kant ge schoven. Samen met haar man stapte mevrouw de Jong vrijdagmiddag omstreeks vier uur de AH-winkel binnen om de com binatie in ontvangst te nemen. En ze raakten niet uitgekeken op de prijs. „Wonderbaarlijk, prachtig”, waren hun woorden. Ook mijnheer de Jong was erg in zijn schik met het zo plotseling Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) O.g.g. 4091. de van de feestavond bekend. Dit bedroeg f 284,33 wat echter weer goed gemaakt werd door de winst op de lammeren. De gewone ontvangsten waren f 3835,03 en de uitgaven f 4015,51, zodat de rekening •een nadelig saldo aanwees van f 180,48. Bij de bestuursverkiezing werd de heer de Vries bij enkele kandidaatstelling herkozen. Als afgevaardigden naar de algemene vergadering op 13 mei te Gro ningen werden aangewezen de heren Ter Horst en J. Miedema. Bij de rondvraag werden nog heel wat moeilijkheden en problemen rondom de openbare school besproken, waarna de heer Overzee deze niet druk bezochte maar prettige vergadering sloot. Door de Opleidingscommissie in de Li thografie is *t diploma Litho-fotograaf uitgereikt aan onze plaatsgenoot de heer R. J. Schotanus. Goënga: ’s avonds 7.30 uur Ds D. v. d. Werf van Sneek (H.A.). Heeg: voorm. 9.30 uur Ds Mr. J. Schoen maker; ’s avonds 7.30 uur Ds Mr. J. Schoenmaker H.A. Hommerts: donderdagavond 7.30 uur Ds Rietberg H.A.; Goede Vrijdag voorm. 9.30 uur Ds Rietberg. Nijland: voorm. 9.30 Ds M. J. J. Bonting H.A.; ’s avonds 7.30 uur Ds M. J. J. Bonting Dankz. H.A. Oosthem: voorm. 9.30 uur Ds G. Kaastra. Oppenhuizen: 's avonds 7.30 uur Ds Van Eysinga (H.A.). Uitwellingergar voorm. 9.30 uur Ds Van Eysinga. Oudega-W.: voorm. 9.30 uur Ds J. W. v, d. Heide. Rauwerd: ’s avonds 8.15 uur Ds Vermeu len., Scharnegoutum: voorm. 9.15 uur Ds A. Westra. Sijbrandaburen: ’s avonds 7 uur Ds Ver meulen. Woudsend: voorm. 9.30 uur Ds T. Ste- houwer (H.A.); 's avonds 7.30 uur Ds T. Stehouwer( dankz. H.A.). IJlst: *s avonds 7.30 uur Ds T. Korporaal. IJsbrechtum: ’s avonds 7.30 uur Ds G. R. Brink (H.A.). Wij missen u nu als voorzitter, maar hopen u toch nog vele jaren in ons mid den te hebben om ons met woord en daad bij te staan, aldus de heer Flapper, die daarna namens de KAB een serie boeken (w.o. hét Nieuwe Testament), plus een enveloppe met inhoud aanbood en tot slot ook mevrouw de Vries dank bracht voor de vele avonden welke zij haar man voor de KAB heeft afgestaan. De voorzitter las vervolgens een waar derende brief van het hoofdbestuur voor, welke vergezeld ging van een kistje sigaren, en daarna sprak de heer B. Smeding van Leeuwarden, voorzitter van het district Friesland, zijn strijd makker in zovele jaren toe. Hij schet ste daarin de grote offerbereidheid wel ke de Vries voor de KAB aan de dag heeft gelegd en bracht daarvoor ook de dank over van de bondsvoorzitter en tevens de gelukwensen van de vrienden uit Leeuwarden met de onderscheiding. De heer Boekcma, ere-voorzitter van het district, deed een boekje open over het verleden. Maar in die tijd van lange werkdagen werd voor de organisatie vaak meer gedaan dan tegenwoordig met de verkorte werktijd. En het werk was toen veel moeilijke!- zoals spreker Bij de geanimeerde bespreking van de agenda kwamen van de kant van de le den tal van suggesties. Men bleek voor al veel te voelen voor het stichtten van een permanent iets, dat door zijn Fries eigene de belangstelling van de vreem delingen zal trekken. Zo werd de idee geopperd een bestaande boerderij aan de rand van de stad voor dit doel in te richten. De sekretaris, de heer J. D. Martens, maakte in zijn jaarverslag melding van de diverse aktiviteiten in 1960, o.a, van de Martinifeesten en de tentoonstelling van scheepsmodellen Micro Nautica. De laatste werd door het geringe aantal be zoekers een groot financieel fiasco. Uitvoerig werd gesproken over de be slissing dat de Paviljoenboot wegens de slechte resultaten in de vorige zomer Advertentieprijs 15 ct per mm. Erj contract adv.) lager. Abonnementsprijs f 3, per half jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad met een treffend voorbeeld aantoonde. Dat de afdeling Friesland vroeger al tijd een van de besten is geweest in het Aartsbisdom en daarna een van de bes ten, zo niet de beste van het bisdom Groningen is mede te danken aan het werk van de heer de Vries, zo verze kerde deze oud-gediende. Als laatste spreker vertolkte de heer C. J. Berkhout de waardering van de Raadsfractie waarvan zoals men weet de heer de Vries ook al vele jaren deel uitmaakt. Spr. zeide zelden een uitrei king van een onderscheiding te hebben meegemaakt, de zo van pas was. Daar om ook zijn wij blij dat onze fractie u nog niet kwijt raakt, zo besloot de heer Berkhout onder grote bijval. De heer de Vries sprak een uitvoerig dankwoord, waarin hij dankbaar erken de in de beweging veel te hebben ge leerd en daarom ook veel aan haar t< danken te hebben. Bovenal echter was hij dankbaar dat de Goede God hem de kracht gegeven heeft een steentje bij te kunnen dragen tot het levensgeluk en hopelijk het eeuwig geluk van ve le mensen. Een steentje, zo herhaalde de Vries met nadruk, want bij zijn werk heeft hij altijd veel medewerking en steun ondervonden van de geestelijke adviseurs en zijn medebestuurders. Met de boeken was hij eveneens zeer ingenomen, evenals met de enveloppe, waarvan hij de (onbekende) inhoud ech ter afstond aan het Boekenfonds van de KAB voor ontwikkeling van de leden. Tot besluit richtte hij nog enige op wekkende en bemoedigende woorden tot de bestuursleden van de KAB. Teleur stellingen zullen stellig ook hen niet ge spaard blijven, maar zij moeten voort bouwen en daarvoor de kracht putten uit de H. Missen. De heer Larmenee sloot daarop de bij eenkomst op de gebruikelijke wijze, waarna alle aanwezigen de familie de Vries persoonlek gelukwensten met de eer haar te beurt gevallen, waarvan zo als de voorzitter tevoren meende te mo gen zeggen, ook iets afstraalt op het tegenwoordige bestuur en de leden van de KAB. „Hoewel reeds sinds enkele jaren een aanvraag voor een nieuw schoolgebouw lopende is op het Departement van O. K. en W. is er nog steeds geen toestem ming gekomen”. Dit pessimistische geluid valt te beluisteren in het jaarverslag van de Vereniging „Sneeker Ambachtsschool” over de Technische school alhier. Voorts wordt dan nog op de noodzakelijkheid van een nieuw schoolgebouw ge wezen waarbij voor doelmatiger onderwijs nodig zijn: vier lokalen voor hand vaardigheid in het eerste (oriëntatie)-jaar, een meetlokaal voor de afd. elek trotechniek en automontage, een stelloods voor het bouwtimmeren, vier theo rielokalen, een overblijflokaal, annex cantine voor de ruim 200 leerlingen buiten Sneek, een gymnastieklokaal voor de vervanging van het huidige, af gekeurde lokaal, een goede garderobe, meer magazijnruimte, terwijl voorts ook nog steeds een lerarenkamer ontbreekt. Aan de schoolinventaris werden in het afgelopen jaar o.m. diverse nieuwe machines en nieuwe tekentafels met bijbehorende tabourets toegevoegd. Voorts werd in augustus begonnen in samenwerking met de Bemetel aan part-time onderwijs voor werknemers uit de metaalvakken. Gestart werd met 76 cursisten, verdeeld over vier vak ken. Alle leerlingen werden ingescha keld in het leerlingstelsel van de Be metel of Smecoma. De lessen werden, mede door gebrek aan ruimte in het schoolgebouw, gegeven in een daar voor gehuurde zaal van „Advendo” aan de Korte Vreugde, gedurende vier dagen per week. Onderwijs en werkgelegenheid Van de 140 leerlingen die een diplo ma van de dagschool verwierven, wa ren 58 op het Gewestelijk Arbeidsbu reau ingeschreven, 41 leerlingen von den direct werk zonder ingeschreven te zijn, terwijl de resterende 41 jon gens verder gingen met hun studie. Van de 58 bij het Arbeidsbureau aan gemelde leerlingen werden 50 in de eerste maand tewerkgesteld, na twee maanden drie en van de resterende vijf werden er drie afgevoerd, terwijl twee een ander beroep kozen. De personeelsbezetting aan de school onderging enkele mutaties. Het aantal leerlingen, dat het onderwijs aan de Avondschool volgt verminderde inge volge van de invoering van part-time onderwijs. Momenteel zijn er 32 leer krachten aan de Technische school ver- 1959 van f 989,32 totaal f 8400,71 had den bedragen en de uitgaven f 8487,32. Daar er bovendien nog een schuld is van f 270,is er een nadelig saldo f 356,61, wat veroorzaakt is door slechte financiële uitkomsten van tentoonstelling Micro Nautica. Het ac tiecomité moest hier bijna f 2000,op toeleggen. Het ledental liep door drie bedankjes, waarvan twee wegens ver trek, terug tot 114. Voorts werd besloten op Moederdag weer enkele dames te huldigen, die zich voor de Sneker gemeenschap verdienste lijk hebben gemaakt en er zal ook weer aandacht worden besteed aan de ver lichting van de stad tijdens de Sneek week. Uit de vergadering kwam verder nog het voorstel ter gelegenheid van de Taptoe Sneek ook iets aan de versiering In een zeer goed bezochte bijeenkomst in de toneelzaal van Hanenburg heeft de Sneker KAB gistermiddag haar oud- en nu erevoorzitter J. P. de Vries ge huldigd, nadat hij op 13 februari jl. de hamer, welke hij sinds 1940 op bekwame en voortvarende wijze gehanteerd had, reeds aan een jongere kracht had over gedragen. Groot was de lof welke de heer de Vries in het bijzijn van zijn echtgenote en kinderen van vele zijden werd toegezwaaid, maar de allergrootste waardering voor zijn werk kwam tot uitdrukking in de hoge Pauselijke onderscheiding wel ke hem werd toegekend. Paus Johannes XXIII benoemde hem nl. tot Ridder in de Orde van de H. Silvester voor de vele en belangrijke diensten welke hij ook aan de parochie en de Kerk heeft bewezen. Deze bijeenkomst, die o.a. ook werd bijgewoond door de Hoog Eerw. Heer Deken C. J. Vredendaal en de beide ka pelaans, de districtbestuurders B. Sme ding en K. Bootsma en de oud-voorzitter van het district de heer Eoekema, de he ren Berkhout en Lampe namens de RK Raadsfractie, mevr. BekemaHarpe rink, presidente van de KVG en enige leden van de directie van Tonnema nv„ werd door de nieuwe voorzitter de heer M. C. Larmenee met de Chr. groet ge opend, waarna hij in het bijzonder de echtgenote en de kinderen van zijn voor ganger verwelkomde en daarbij dank baar memoreerde, dat mevrouw de Vries altijd volledig achter het werk.van baar man heeft gestaan. Daarvoor had hij er reeds op gewezen, dat de heer de Vries, die in 1926 bestuurslid werd van de RK Werkliedenvereniging en na jarenlang penningmeester te zijn geweest in 1940 de heer B. Voulon als voorzitter opvolg de, steeds een grote stuwkracht is ge weest. Onder zijn leiding werd het le dental van de KAB tot een ongekende hoogte opgevoerd. 80-90% van alle RK werknemers in onze stad is nl. Katho liek georganiseerd. Belangrijke staat van dienst Als eerste spreker voerde Deken Vre dendaal het woord, die, naar hij zeide in het laatste halfjaar de heer de Vries een beetje geobserveerd had en daarbij tot de conclusie is gekomen, dat deze een hele staat van dienst heeft. Naast het geven van leiding aan de KAB heeft hij nl. nog tal van andere functies bekleed. En nu kan het niet anders of hij heeft heel veel teleurstellingen meegemaakt. Maar aan de andere kant toch ook heel veel blijde momenten: feesten, huldigin gen, suksessen enz. Spr. roemde de aktiviteit en de be scheiden wijze van werken van de heer de Vries, die ook heel veel op huisbe zoek is geweest en heel veel mensen heeft aangetrokken door zijn wijs beleid en zijn ijver voor de goede zaak van de Kerkelijke beweging. Velen hebben dan ook heel veel aan hem. te danken door dat hij ze geholpen heeft in geestelijke- en in maatschapplijke nood. Dat heeft wel nooit in de krant gestaan, maar mag op deze middag wel eens gezegd worden. De Deken noemde de Vries ook een man met een groot geloof, die de kerk en alles wat bij de kerk hoort, heeft ge diend. Namens de parochie bracht' hij hem daarvoor hulde en dank. Maar, zo vervolgde spr. het heeft ook buiten Sneek waardering gevonden. En om dat te bewijzen verzocht hij kapelaan Bar ry, de geestelijk adviseur van de KAB, hét schrijven voor te lezen dat van ZH de Paus was ontvangen. Hierin werd nl. mededeling gedaan van de benoeming van onze stadgenoot tot Ridder in de Orde van de H. Silves ter. Deze mededeling werd met warm applaus begroet, waarna mevrouw Vri«s op verzoek van Deken Vreden daal haar man het bij deze onderschei ding behorend ereteken op de jas speld de. Nadat de heer Vredendaal als eerste de heer de Vries en zijn gezin geluk had gewenst met deze hoge onderscheiding, voerden nog enige sprekers hét woord. Namens de KAB was dat de heer A. Flapper, die de Vries dankte voor alles wat hij voor de organisatie heeft ge daan. Spr. had hem leren kennen toen hy leider was van de Jonge Werkman en wat hij daarvoor gedaan heeft is bij velen onbekend. Ook in die tijd was het geen lolletje leidingte geven aan een groep jongeren van zo’n jaar of zestien, maar hem was nooit iets te veel en hij was voor allen een voorbeeld. Hij wees hen op hun rechten, maar meer nog ook op hun plichten. Daarom was het inder tijd goed gezien hem tot voorzitter van de KAB te kiezen. Hij heeft er voor ge sjouwd en gezwoegd en alles gedaan wat hij kon doen. De functie van voor- Jaarverslagen Volgens het verslag van de sekretaris de heer A. ter Horst, nam het ledental met tien toe en bedroeg dit op 31 de cember 1960: 589. Het totaal aantal leer lingen op de diverse openbare scholen daalde van 1764 in 1959 tot 1746 in 1960. De voornaamste oorzaak hiervan is opheffing van de v.g.I.o. school die 1959 nog 25 leden telde. De penningmeester de heer K. Vries, maakte eerst het nadelig saldo bonden. Het leerlingen-aantal van de dagschool bedroeg op 1 januari 1960 462 en op 31 december van dat jaar 419. Bij de Avondtechnische school be droeg dit op 1 januari 131 en op 31 de cember 134, bij het part-time onderwijs (timmeren en schilderen) 66 en 58 en bij de B-afdeling Metaalbewerken was het verloop van 77 naar 72. Van het aantal leerlingen van de Technische school was 41,5% uit Sneek afkomstig, 23% uit Wymbritseradeel, 5% uit IJlst, 4,8% uit Baarderadeel en 3,8% uit Doniawerstal. Bij de Avondtechnische school bedroegen deze percentages: 47,1% uit Sneek, 19,5% uit Wymbritseradeel en 3% uit IJlst. Bij het part-time onderwijs: 31,1% uit Sneek, 15,6% uit Wymbrit seradeel, 6,9% uit Baarderadeel eveneens 6,9% uit IJlst. Bij de B-af- deling Metaalbewerken (part-time) 16,6% uit Sneek, 15,2% uit Leeuwar den, 9,7% uit Wymbritseradeel en 1,4% uit IJlst, terwijl deze percenta ges bij O.B.A.O.-cursus met V.U.T.O.- aanvulling luiden: 59,7% uit Sneek, 14,9% uit Wymbritseradeel en 2,1% uit IJlst. Het ledental nam in 1960 met drie toe, waardoor het totaal op 74 werd gebracht. Vier personen zijn ere-lid, t.w. de heren P. Posthuma, H. F. Ring- nalda, J. de Kok en D. Volkers. De ontvangsten van de Technische school bedroegen in totaal 439.504,06, bij de Avondtechnische school f 33.406,96 en bij de O.B.A.O.-cursus 11.977,48. De eventuele tekorten wor den door de gemeente (30%) en het Rijk (70%) gedekt. Spreker had echter verwacht, dat van de frakties der P.v.d.A. en de VVD, die beiden voorstanders zijn van de openbare school, minstens één lid een woord van aanbeveling hadden gesproken en B. en W. had den gevraagd in de loop van de tijd met plannen te komen. Of het nu ligt aan de kwaliteit van de frakties of aan de ongeinteresseerheid van haar leden wilde spr. in het midden laten, maar het speet hem zeer dat bei de hier verstek hebben laten gaan. Wij zullen er echter voor zorgen, zo verze kerde de heer Koopmans, dat deze zaak niet in de doofpot komt. Het is zeer noodzakelijk dat er in de Noorderhoek een openbare school komt. En wij heb ben nu eenmaal ons hart aan de open bare school verpand omdat daarin niet op godsdienstige of politieke gezindheid van de ouders gelet wordt. Dat betekent echter geenszins dat de openbare school neutraal zou zijn. De kinderen leren er naastenliefde en verdraagzaamheid. een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en EindelijkOok in onze stad is nu een grote prijs van het AH-kienspel ge vallen. Een prachtige wascombinatie! De gelukkige winnares was mevrouw H. de Jong, Harmen Sytstrastraat 7 al hier. De Chr. Koren en de Muziekvereniging Harmonie nodigen ieder beleefd uit mee te zingen in het Interkerkelijk-massa Koor op Paaszondag ’s morgens te be ginnen om 7 uur. De volgorde is: Sint Aritonius Zieken huis, Dr. Boumaweg; Rusthuis „Tha- bor”, Bolswarderweg; Geref. Verpleeg huis, Wijde Noorderhorne (in de tuin) Cruycebroedershof, Kruizebroederstraat en het Dr. Wumkes-hüs, Maria Louise- straat. De bejaardencentra „Ny-Nazareth” en het Geref. Bej. Centrum zullen, na de kerkdiensten bezoek krijgen van een zangkoor, dit om des tijds wille. Zal ons zingen bij de diverse gebou wen effect sorteren, dan is het noodza kelijk dat we een groot aantal mensen bijelkaar hebben, vooral bij het Sint Antonius Ziekenhuis. Komt u daar allen direct om 7 uur? Iedereen is hartelijk welkom. De Commissie Onze stad heeft weer een verdienste lijk burger verloren. Hedenmorgen is nl. op V1-jarige leeftijd in hel, St Anionius Ziekenhuis, waarin hij een week geleden werd opgenomen, overleden de heer Lieuwe Brandenburgh, tot voor kort firmant in de firma Brandenburgh Co., drukkerij en uitgeverij alhier. Hij was zowel in de drukkerswereld als onder de Frie se uitgevers een bekende figuur en o.a. 25 jaar voor zitter der Stich ting „It Fryske Boek” voor welke funktie hij jaar geleden dankte. Verder was hij uitgever en hoofd- redakteur van „De Golfslag”, het officiële orgaan van Noord Nederlandse Watersportbond de Unie van Watertoeristen. De heer Brandenburgh was nl. een groot liefhebber en een uitstekend ken ner van de watersport, die hij zelf ook beoefend en eveneens een lange reeks van jaren gediend heeft. Hij is nl. vele jaren penningmeester geweest van de Sneeker Zeilclub en maakte als zodanig ook deel uit van de kommissie welke in 1934 de eerste Sneek-Week voorbereidde. Sindsdien is hij steeds lid van het wed- strijdkomité der S.Z.C. geweest, zodat hij vorig jaai- tegelijk met de zilveren Sneekweek jubileerde. Zijn bemoeiingen met de watersport brachten hem ook in het bestuur van het Fries Scheepvaart Museum. Hij be hoorde tot de oprichters in 1938 en werd reeds in de eerste ledenvergadering op 17 juli 1939 in het bestuur gekozen. Toen na de oorlog het Museum mede op zijn initiatief en onder zijn leiding op 11 jan. 1946 weer tot leven kwam, werd hij tot penningmeester benoemd, welke funktie hij tot aan zijn overlijden heeft vervuld. Ook voor het Scheepvaart Museum is zijn heengaan dan ook een gevoelig ver lies. Tenslotte herinneren wij er nog aan, dat de overledene ook mede-uitgever is geweest van de Nieuwe Sneeker Courant en Sneeker Courant, voorloopsters van ons blad. Zijn stoffelijk overschot zal donderdagmiddag om 2 uur vanuit Fre dehiem op de Alg. Begraafplaats alhier ter aarde worden besteld. verworvene, maar toen nem gezega werd dat ook de man nu voortaan de was kan doen, betrok zijn gezicht enigs zins. „Oh, er zitten dus ook gevaarlijke kanten aan”, zei hij. De familie de Jong was nog niet in hét bezit van een derge lijk apparaat. voorlichting ten plattelande. Haar on derwerp was „Hoe ben ik een goede gast en hoe een goede gastvrouw”. Aan het eind van de avond gaven nog vele dames zich op voor een te houden kookcursus. soms nog een ontstellend onbegrip. Het 'is daarom wel de moeite waard voor de ze school nog altijd de strijd op te ne men, ook in verband met de Mammoeth- wet, die prachtige dingen inhoudt maar waaraan voor de openbare school ook gevaarlijke kanten zitten. Minister Cals gen, maar het was zijn grote liefde voor zijn medemensen die hem daartoe in staat stelde. En dat hij bij dit alles toch altijd eenvoudig is gebleven is juist zijn grote verdienste geweest en daarvoor zijn wij als KAB’ers hem o zo dankbaar. De heer F. Ris werd als bestuurslid herkozen, maar in de vakature A. Ch. Kraakman werd niet voorzien. In de kascommissie voor 1961 werden be noemd de heren H. Schraa en Th. v. d. treurde men dit feit, maar een uitweg in de moeilijkheden, welke voornamelijk van financiële aard zijn, zag men niet. Uit het verslag van penningmeester D. van der Werf bleek dat de inkomsten met inbegrip van het batig saldo over Meulen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1