Wat de Raad te behandelen krijgt Maart roerde zijn staart! „Jacoba van Beieren” wisselde van stuurman T.G.P. passeerde opnieuw een mijlpaal in haar geschiedenis Raadsstukken Wymbritseradeel IJLST WY M BRITS ERA DEEL en van Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, 116e jaargang Dinsdag 4 april 1961 DRUFHOUTS NIEUWSBLAD - I Promotie Eierzoekers zagen een Reebok no. 27 ,,The blue diamonds” op 22 mei in Rijs Het Sneeker Nieuwsblad is een Sneek krijgt 46 woningen van contingent van 130 Aanbeveling voor vacature gerechtshof te Leeuwarden Receptie t.g.v. 75-jarig bestaan teas druk bezocht gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Zeepost SNEEKER NIEUWSBLAD (handels- NV Wel en wee Geldleningen Warme dank Verdere aktiviteiten (6-4); Weer Internationale ontmoeting de Voor 1962 staat wederom een iriter- IJLST. De heer P. de Boer, le ambte naar ter sekretarie dezer gemeente is met ingang van 1 juni a.s. benoemd tot hoofdkommies ter sekretarie van Leeu warden. Verknop perceel grond bij Sneeker Meer Overdracht perceel bouwterrein te Oudega aan de gemeente. Onderhoudswerkzaamheden Eben Haëzerschool. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS De Stichting „Riis Foarüt” heeft nu reeds haar zomerprogramma vastgesteld en wanneer wij de reeks festiviteiten eens doorlopen zien we dat op 22 mei (2e Pinksterdag) „The Blue Diamonds”, „The Spotlights” en „De Wania’s” e.v.a. in het opgeknapte theater te Rijs, zullen optreden. Ongetwijfeld zal dit een hoog tepunt betekenen en er worden die dag drommen toeschouwers in Gaasterland verwacht. Doch het bestuur heeft het niet bij die ene dag gelaten en het pro gramma is ook verder de moeite waard. In een volgend voorstel aan de Raad wijzen B. en W. er op, dat er rekening mee dient worden gehouden dat voor Ze heeft daarbij echter van het be gin af het voorrecht gehad te kunnen beschikken over zeer bekwame leiders, van wie enkelen een zeer persoonlijk stempel op de vereniging hebben ge drukt. Daarom was ik ontroerd toen ik de heer Wierstra zag binnenkomen, aldus de heer De Wolf, omdat ik uit ervaring weet wat hij voor TGP heeft gedaan. ms ss Brazilië: ms „Cap. Co- Brits Canada: Bij B. en W. van onze gemeente is van de gemeente Wymbritseradeel een schrijven binnengekomen, waarin ver zocht wordt de verkoop te bevorderen van een perceel grond, groot ongeveer 70 are en gelegen nabij het Sneeker Meer, tussen het Kruiswater en de Pot ten. Deze grond maakt deel uit van het zg. Pottenplan I van Wymbritseradeel, dat omvat de aanleg van een bungalow- dorp met kampeer- en parkeerterreinen ten zuid-westen van de paviljoenweg. B. en W. van Wymbritseradeel hebben geschreven dat met het bouwrijp ma ken van de benodigde grond reeds een aanvang is gemaakt en dat na toeken ning van de benodigde subsidies - waar op binnen \afzienbare tijd uitzicht be staat - zo spoedig mogelijk met de be bouwing van het terrein een begin zal worden gemaakt. Door de Rijksconsulent voor Grond en Pachtzaken voor Friesland is de be doelde grond getaxeerd op f 3500,per ha, of in totaal f 2450,met welke prijs B. en W. van Sneek zich kunnen verenigen. Zij stellen de Raad dan der halve ook voor tot de verkoop te be sluiten. Aangaan kasgeldleningen 2e kwar taal 1961. Namens het K.N.G.V. en de Turn kring Friesland sprak ook de heer C. Zijlstra uit Terwispel zijn warme dank uit voor het vele dat T.G.P. voor de jeugd van Sneek heeft gedaan. Hij constateerde daarbij dat zoals Greate Pier en Thusnelda ook T.G.P. en de naam Kan een eenheid is geworden. Daarom wilde hij van ganser harte ook de heren Kan Sr en Kan Jr in zijn hulde betrekken en kon hij zich voor stellen dat er een schaduw over deze jubileumviering valt door het aan staande vertrek van de heer Kan Jr. Laat T.G.P. zich echter troosten met de gedachte, dat gedeelde smart halve Er gaat bijna geen voorjaar voorbij of we worden op de een of andere dag wel eens gekonfronteerd met onversneden maartse buien. Dit jaar heeft het lang geduurd voor ze er waren. Het weer bleef na het einde van het tweede win tertje op 28 januari wekenlang zacht, soms zelf rekord-zacht en in ons hart hoopten we eigenlijk dat het in maart en april zo zou blijven. De tuinders toonden zich over het al gemeen sceptisch wat het weer betrof. „We zijn er nog niet”, was’ hun kom- mentaar en er klonk een ondertoon in door van vrees voor scherpe nachtvors ten in de laatste week van maart en in april. Inmiddels dienden zich in het begin van de vorige week de klassieke hagel buien aan, die in de volksmond „maartse buien” genoemd worden. Zij kwamen vanuit het Noordwesten over ons. Boven Finland diepte een de pressie zich enorm uit (960 millibar), terwijl tegelijkertijd een oceanisch ho- gedrukgeb’ d boven Finland zijn tenten opsloeg. 1030 millibar wezen de baro meters in het centrum aan. Tussen deze beide systemen heersten grote lucht drukverschillen en het gevolg hiervan was. dat er een storm opstak uit het name: ms Afrika en kerk 4-4). Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpakketten geven postkantoren. Om de veertien dagen (beginnende op 15 april) worden er films vertoond. Op 11 mei (Hemelvaartsdag) wordt het jaar lijkse grote muziek- en zangconcours ge houden, waarbij „It Lyts Toaniel” 's avonds het stuk „Twa kear twa is twa” zal opvoeren. Op 22 mei komen dan bo venvermelde artiesten, onder wie ook nog Peter Piekos en de Joop de Leur naar Rijs komen. De muziekvereniging „Euphonia” te Bakhuizen koncerteert op 1 juli, terwijl een toneelgroep eveneens uit dat dorp een eenakter over de voetlichten brengt. Vier weken later is het feest voor de jeugd, want dan wordt er een gratis kindertoneelmiddag door de Stichting aangeboden, waar Prof. Prikkebeen en Wimpie Walker wel sukses zullen oog sten. Met de avond op 5 augustus is dan voorlopig het eind in zicht gekomen van de feestelijkheden. Er zij nog ’’ermeld dat in de laatste maanden het theater aardig is opgeknapt door o.a.s het omhoogbrengen van het podium met 1.20 meter. Ook de banken- rijen zijn omhoog gebracht en tevens is de helling van het theater verbeterd. De buitenste bankenrij is eveneens verdwenen, terwijl er benevens andere vernieuwingen ook een nieuwe licht installatie op het terrein is aangebracht. Dit resumé van het programma is samen gesteld onder voorbehoud van wijzigin gen en aanvullingen. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. Het bestuur van de Vereniging voor Chr. Schoolonderwijs alhier heeft zich tot de Raad gewend met het verzoek gelden uit de gemeentekas te mogen ont vangen voor het naadloos maken van de vloeren van de Eben Haëzerschool aan het Oud Kerkhof. Het bestuur deelt mee dat de vloeren in een vrij deplorable toestand verkeren, waarin uit hygiëni sche en aesthetische overwegingen ver andering in dient te worden gebracht. B. en W. delen de Raad voorts mede, dat zij de aanvraag hebben getoetst aan de te dezen aanzien in de Lager-onder- wijswet 1920 neergelegde normen en merken op dat de vloeren inderdaad in een zeer slechte toestand verkeren en geheel versleten zijn, oneffen en op ver schillende plaatsen geheel verzakt. B. en W. merken op dat er in dit geval geen sprake is van een construktiefout, doch van een normaal slijtageproces gespro ken kan worden. Zij zijn van mening dat het herstel van de vloeren moet worden aangemerkt als zijnde gewoon onderhoud. Van herstel, niet het gewoon onderhoud betreffende, in de zin van ar tikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 is i#i dit geval naar hun mening geen sprake. Zij zijn van mening dat het schoolbestuur voor het naadloos maken van de vloeren in de onder zijn bestuur staande Eben Haëzerschool ten onrechte een beroep doet op de medewerking in gevolge artikl 72 van de Lager-onder wijswet 1920. Zij adviseren de Raad het schoolbestuur in de onderhavige aan vraag niet-ontvankelijk te verklaren. In verband met het uitvoeren van werken is het nodig dat de gemeente beschikking krijgt óver financierings middelen. In een volgend voorstel mer ken B. en W. op dat de NV Bank voor Nederlandsche Gemeenten hun een le ning heeft aangeboden, groot f 1.000.000 tegen een koers van 99 3/8% met een looptijd van 25 jaar en tegen 4’/2% ren te, halfjaarlijks te voldoen. De aflossing dient te geschieden in 25 zoveel mogelijk gelijke jaarlijkse termijnen, beginnende op 31 december 1962. Een tweede lening is aangeboden door tussenkomst van de fa Oolders en De Jong te Amsterdam en waarvan als geldgeefster zal optreden de Nederland- Ingevolge van een door de Raad ge nomen besluit op 27 mei 1955 is aan het bestuur van de Gereformeerde School te Oudega (W.) i.v.b. met de destijds be staande plannen voor de bouw van een nieuwe school, in eigendom overgedra gen ’n perceel bouwterrein aldaar, groot ongeveer 2850 m2. Nu blijkt evenwel uit de in voorbereiding zijnde plannen voor een nieuwe school aldaar dat het be doelde perceel niet voor de bouw van de school zal worden aangewend en B. en W. achten het gewenst dat de eigendom van dit terrein weer aan de gemeente komt. Zij stellen de Raad dan ook voor in die zin te besluiten. Op verzoek van de Minister van Volks huisvestiging en Bouwnijverheid zijn Gedeputeerde Staten overgegaan tot de verdeling van een aan de provincie Friesland toegekend extra contingent van 130 woningwetwoningen (zg. indus- triewoningen). Sneek is bij deze verde ling wel bizonder goed uit de bus ge komen. Zes en veertig (35%) woningen werden aan onze gemeente toegewezen. Bij deze verdeling is in de eerste plaats rekening gehouden met een aantal met name genoemde industriële vesti gingen en uitbreidingen. De verdeling van de dit extra contingent is als volgt: Sneek 46, Achtkarspelen 4, Bolsward_6, Dokkum 6, Ferwerderadeel 4, Gaaster land 4, Harlingen 4, Heerenveen 6, Idaar- deradeel 4, Leeuwarden 6, Lemsterland 10, Ooststellingwerf 8, Tietjerksteradeel 10, Weststellingwerf 6 en Wonseradeel 6. Het college van het gerechtshof te Leeuwarden heeft ter voorziening in een vakature van de raadsheer bij dit Hof de volgende lijst van aanbeveling opge maakt. In alfabetische volgorde: Mr. H. H. Mefialda, kantonrechter te Sneek, te vens belast met kantonwerkzaamheden te Leeuwarden en Mr. R. W. Reinder- sma, rechter aan de rechtbank te Alme lo, tevens belast met de werkzaamheden van de ekonomische rechter aan de rechtbank te Zutphen. Mr. J. Gerretsen, kantonrechter te Beetsterzwaag is in het kanton Leeuwarden benoemd tot kan- tonrechter-plaatsvervanger. Het tegenwoordige bestuur: staande v.l.n.r. J. C. Kan, leider, mevr. M. de Jong- De Boer, G. Geertsma, mevr. R. v. d. Sluis-Minkema, S. de Vries en M. Zijlstra. Zittend v.l.n.r. mevr. N. Nauta-Groenland, penningmeesteresse, IJ. M. Dijkstra, voorzitter, mej. H. Schuil, secretaresse, G. Osinga. De langs de wanden opgestelde oude vaandels van „Thusnelda” en „Greate Pier” en de kleurige vlaggen van de jubilaresse gaven, met de vele bloemstukken welke waren gezonden, de zaal een feestelijk aanzien terwijl I er een gezellige en prettige sfeer heers- I te, waartoe de pianomuziek waarmee de heer H. Riphagen de receptie om lijstte ook veel bijdroeg. Burgemeester Rasterhoff, die met Wethouder Fijlstra het gemeentebe- sttfer vt rij van sprekers. Hij begon met de hoop uit te spreken dat deze herden king slechts een mijlpaal in het leven van T.G.P. zal zijn en het haar ook verder goed mag gaan, maar had ook opdracht namens het gemeentebestuur woorden van dank te spreken voor wat het tegenwoordige bestuur en al zijn voorgangers hebben gedaan voor de lichamelijke opvoeding van de Sne ker jeugd in al haar schakeringen. Batig saldo Het is moeilijk een balans op te ma ken van de baten en lasten van Uw vereniging aldus spr. Maar ik ben er van overtuigd dat, als we het deden, er een behoorlijk batig saldo zou zijn. Op ’t ogenblik is het zo voor de hand liggend dat er gymnastiekver enigingen zijn, maar 75 jaar geleden was dat niet zo vanzelfsprekend. Toen was dit nog een onontgonnen gebied. Ook is het logisch dat de kinderen thans op school les krijgen in lichamelijk oefening, hoewel het weer niet logisch is dat de gym nastieklokalen daarvoor niet vol- Dat de 75-jarige T.G.P, in onze stad een belangrijke plaats inneemt is zaterdag middag wel heel duidelijk gebleken op haar receptie in Restaurant Piso. De belangstelling was n.l. zeer groot. Vele zusterverenigingen en andere sport organisaties boden hun gelukwensen aan, maar ook het gemeentebestuur toon de in woord en daad waardering voor het veie werk dat onze oudste plaatselijke gymnastiekvereniging in de afgelopen driekwart eeuw voor de lichamelijke opvoeding van de Sneker jeugd heeft gedaan. Voorts grepen vele oud-leden deze gelegenheid aan de band met hun oude ver eniging te hernieuwen of nauwer aan te halen, maar het meest was het bestuur nog getroffen door de aanwezigheid van de eerste leider van het voormalige „Thusnelda”, de bijna 97-jarige maar nog krasse heer M. Wierstra, wiens naam onverbrekelijk met de gymnastiekbeoefening in onze stad verbonden is en aan wie heel veel oudere Snekers de prettigste herinneringen bewaren. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract adv.) lager. Abonnementsprijs f 3, per half jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Maar ook zijn opvolgers waren lei ders van formaat en ik hoop, zo be sloot spr. dat T.G.P. straks een opvol ger voor de heer Kan zal vinden zijn voorgangers waardig. Dan is haar toe komst verzekerd. De heer Mol, voorzitter van de zus tervereniging „Lucurgus-Wilhelmina” te Bolsward, die tevens sprak namens de andere gymnajtièkverenigingen in het rayon, herinnerde er aan dat de heren Kan ook leiders van zijn ver eniging zijn geweest en zij eveneens zeer prettige herinneringen aan hen bewaren. De heer J. C. Kan sprak daarna zelf als het oudste aanwezige werkend lid, als leider en hoofdleider, als Mega- foon-hoofdredacteur en in nog tal van andere kwaliteiten. Hij heeft veel wel en wee van T.G.P. meegemaakt, maar tegenover het wee is het wel steeds meer gaan overheer sen. T.G.P. is er n.l. in geslaagd de ontwikkeling in de gymnastiek in ons land bij te houden en heeft vele suk- sessen geboekt. Spr. herinnerde in dit verband aan het mooie jubileum cadeau dat Siep van Lindonk, Olav Monsma en Gerrit Potma de vereni ging hebben aangeboden in de vorm van ’t Noordelijk jun.kampioenschap en overhandigde het bestuur de me daille welke zij daarmee hebben ver diend. De heer M. A. Boonstra, voorzitter van de Kaatsver. Sneek, bood eveneens zijn gelukwensen aan; de heer Kan Sr haalde enige leuke herinneringen op, waarna de heer E. K. Hoekstra namens het Ere-comité dat bijna volledig aan wezig was, de rij sloot. Deze deed de toezegging dat hun comité in een even tueel tekort van de jubileumviering bij zal dragen en mocht er geen tekort komen, zich evenmin onbetuigd zal laten. De voorzitter, die alle sprekers di rect in vlotte bewoordingen bedankte voor hun belangstelling, goede wensen en geschenken, sloot daarna de re ceptie met te constateren dat T.G.P. in veler harten een warme plaats in neemt en dat de sfeer, welke voor een vereniging doorslaggevend is, in TGP altijd goed is geweest. ’s Avonds was er nog een gezellig bal in de foyer van Amicitia met mu ziek van het ensemble Joh. Bok. De Raad van de gemeente Wymbrit seradeel komt donderdagavond, 6 api'il weer ten stadhuize bijeen, en tijdens de ze vergadering zullen onder meer de volgende voorstellen aan de orde komen. Aankoop krotwoning te Heeg Momenteel verkeert de woning Heeg (Lytshuizen) no. 31 in een dusdanig slechte onderhoudstoestand, dat deze door de eigenaresse niet zonder ingrij pende maatregelen in bruikbare staat kan worden gebracht. Zij geeft er der halve de voorkeur aan de woning aan de gemeente te verkopen. B. en W. zijn van mening dat deze gelegenheid moet worden aangegrepen, teneinde in de dicht opeen gebouwde groep woningen op Lytshuizen door afbraak enige ruim te te scheppen. Zij stellen de Raad dan ook voor tot de aankoop te besluiten. doende zijn ingericht, omdat de re gering nog niet bereid is hiervoor gelden beschikbaar te stellen. T.G.P. heeft in de loop der jaren in de gymnastiek haar sporen verdiend en de speciale prestaties van haar leden zijn wel heel sterk naar voren geko men. Maar belangrijker nog is het in de toekomst te zien. In de betekenis van de gymnastiek is n.l. een belang rijke verandering gekomen, terwijl ook ‘erte^ww^^V^e^w^^de ^ro5 beoefeod .wordt - - veel is veranderd. Er moet echter ook steeds verandering zijn. Stilstand is achteruitgang. Daarom hopen wij, al dus de burgemeester, dat ook de vol gende besturen en leiders steeds in staat zullen zijn deze ontwikkelingen op te vangen, ook in verband met de vrije zaterdag, de vereniging even levenskrachtig te houden als ze steeds geweest is en haar die speciale plaats in de Sneker samenleving te laten be houden welke zij in de afgelopen 75 jaar heeft gekregen. Als blijk van het medeleven en de waardering van het gemeentebestuur bood de burgemeester hierna een en veloppe met inhoud aan. Noordwesten, die vooral boven het Oos telijke deel van de Noordzee veel zee varenden de schrik om het hart deed slaan. Er was namelijk sprake van een „buienstorm”. Niet steeds was de wind even heftig. Tussen de buien viel het soms nog wel wat mee, maar tijdens de hagel- en sneeuwbuien leek het alsof er een orkaan losbarstte. Zeer abrupt nam de wind dan toe tot kracht 10 of zelfs 11 Beaufort. In de Duitse Bocht is dit type buien zeer berucht vanwege zijn verraderlijk karakter. De plotselinge grote toeneming van de windsnelheid hangt samen met het naar beneden plof fen van hoeveelheden koude lucht uit hogere étages van de buienwolk. Hoe sterker een bui ontwikkeld is en hoe hoger de wolk dus reikt, hoe stormach tiger het windstelsel is. Zeer koude lucht uit de hogere niveaus bereikt dan de grond. Aangezien de windsnelheden met de hoogte toenemen, zal de buienstorm aan het zee- en aardoppervlak des te zwaarder zijn naarmate de wolk tot gro tere hoogte is uitgebouwd. Maandag 27 maart was dat het geval. „Maartse buien, die beduien, dat de zomer aan komt kruien”, zegt het volks rijmpje. We hopen maar, dat dit rijm pje bewaarheid wordt. Uitbreiding ligplaatsen voor woon schepen aan de Franekervaart De in de gemeente buiten de woon schepenhaven aangewezen ligplaatsen voor woonschepen in de Franekervaart, de Geeuw en de Woudvaart zijn alle be zet, zodat de laatste tijd aan binnen gekomen aanvragen om een vergunning tot het innemen van een ligplaats met een woonark niet meer kan worden vol daan. In een voorstel aan de Raad zeg gen B. en W. o.a. dat h.i. de mogelijk heid bestaat om de ligplaats aan de Franekervaart tot de gemeentegrens nog uit te breiden met 175 meter, waardoor acht negen ligplaatsen be schikbaar komen. Daartoe zal o.m. het tegelpad moeten worden doorgetrokken, een afrastering tussen dit pad en het weiland geplaatst en een waterleiding aangelegd moeten worden. De pachter van het betreffende per ceel weiland heeft zich accoord ver klaard met het onttrekken van de pacht van de benodigde grond met oppervlakte van ongeveer 1225 m2. De kosten van bovengenoemde voorzieningen worden geraamd op f 2200,Het FEB zal in dien er in enigermate gerekend kan worden op een bij voortduring gebruikte aanleggelegenheid voor de kabelaanleg geen kosten in rekening te brengen. Voorts zal een straatlantaarn aangelegd dienen te worden, waarvoor een jaarlijk se bijdrage van f 40,aan het PEB verschuldigd zal zijn. Zij, die straks een dergelijke ligplaats gaan innemen wordt, mede ter dekking van de kosten, een vergoeding in rekening gebracht van f 1,per week. nationale ontmoeting op het program ma. De bedoeling is nl. met de Valken op een groot vrachtschip naar Kiel te varen om aldaar in de laatste weken van juni aan de Kieler Wochc deel te nemen. De organisatoren van dit grote sport gebeuren zijn zeer enthousiast voor dit idee, maar om een Valkenklasse in het programma op te nemen moeten er ten minste acht deelnemers zijn. j smart is, want ook in de Turnkring Friesland wordt dit betreurd en als een groot verlies gevoeld. Spr. besloot zijn toespraak met het aanbieden van de medaille van het Verbond en een herinneringswimpel van de Turnkring. Nadat de oude heer Wierstra was binnengekomen wat voor allen een grote en blijde verrassing was, bood de heer H. A. G. Dijkhuis als voorzitter van L.S.C. zijn gelukwensen aan wat hij beëindigde met de originele wens dat het bekende gezegde „wat Kan kan, kan Kan alleen” in de toekomst niet bewaarheid zal worden. De heer K. Doevendans, sprekende namens de Sportraad en de v.v.Sneek’ roemde de loyale medewerking van T.G.P. aan de Sportraad, waarna de heer S. de Wolf de gelukwensen en de waardering van de Gem. Commissie voor Lich. Opvoeding overbracht. Spr. zeide veertig jaar lang de prestaties van T.G.P. te hebben gevolgd en veel respekt te hebben gekregen voor wat ze voor de lichamelijke opvoeding van de jeugd heeft verricht. Eierzoekers uit Oppenhuizen zagen in de omgeving van het voormalig Pompstation bij Hommerts van zeer dichtbij een volwassen reebok. Het dier ging er snel van door, zwom over de Tsjerksloot en verdween in de richting Langweer. In „Valkenvlucht”, het orgaan van de Friese Valkenclub „Jacoba van Beie ren” lazen wij, dat de oud- en erevoor zitter Max Breuning het roer weer in handen heeft genomen Mr. Hepkema die één jaar voorzitter is geweest, moest hiervoor nl. wegens drukke werkzaam heden bedanken. Breuning wilde echter geen afstand doen van zijn titel „ere”, welke hem verleend is wegens zijn vele verdiensten welke hij de club ook reeds in het verle den bewees. Daarom is hij nu in naam waarnemend voorzitter geworden. Dat heeft echter ook nog een andere reden. Gehoopt wordt nl. dal nu Mr. Rei- nard Mulder weer in Langweer is ko men wonen en er tegelijkertijd nieuw leven schijnt te komen onder de Sneker Valkenzeilers, in de toekomst hec voor zitterschap weer door een Sneker be kleed kan worden. Die herleving blijkt hieruit, dat de heren V. d. Veen, Van Andringa en Tromp dacron tuigen hebben aange schaft met het doel weer aan wedstrij den deel te nemen, V. d. Poel er ook over denkt actief wedstrijdzeilen te wor den en E. ter Horst zich weer in Sneek gevestigd heeft. Bovendien moet ook de familie Fritsma met grote voornemens rondlopen, zodat het er voor de Valken wedstrijden in het rayon Sneek hoopvol uitziet. De uitwisselingswedstrijd tegen de Valkenkring Loosdrecht is vastgesteld op het weekend 6-7 mei op het terrein van Loosdrecht. Een week later, dus op 13-14 mei krijgt de jeugd (maximum leeftijd 20 jaar) gelegenheid in vijf wed strijden op het Pikmeer, waarvan de slechtste mag worden afgetrokken, ei kaars krachten te meten. Verder is de keuze van het bestuur gevallen op een grote toertocht door Friesland van 29 juli tot en met 3 au gustus, met deelneming aan de jaarlijk se wedstrijd van de Zeilver. „De Zeven- wolden” te Lemmer op woensdag 2 au gustus op het Ijsselmeer. De tweede nacht zal worden doorgebiacht in of bij het Paviljoen Sneekermeer. Verder is er gegronde hoop op een re delijke deelname van Valkenzeilers (ook uit Grouw) aan de komende seriewed- strijden van de Kon. Zeilvereniging „Sneek”, waarvan de Valkenclub zoals bekend een onderafdeling is. sche Handel Maatschappij NV te Amsterdam en bedraagt eveneens f 1.000.000. De koers van deze lening bedraagt 100% met een looptijd van tien jaar fixe tegen een rentepercentage van 4%, opneembaar 25 april 1961. B. en W. stellen de Raad voor teide leningen te accepteren. het komende kalenderjaar voor een be- pel-kt bedrag aan vasf geld zal worden opgenomen. Zij oordelen het daarom noodzakelijk eveneens voor het 2e kwar taal 1961 een kasgeldlening aan te gaan tot een maximum van f 300.000, Zij verzoeken de Raad hen te volmach ten dergelijke leningen voor zover nodig aan te gaan. Instruktie gemeente-artsen Ter regeling van de geneeskundige armenzorg in verband met de opheffing van het instituut der gemeentegenees heren zijn indertijd met artsen die ge heel of gedeeltelijk hun praktijk in de gemeente Wymbritseradeel uitoefenen, overeenkomsten gesloten tot het ver richten van enkele diensten betreffende het verlenen van geneeskundige hulp aan armlastigen, voor zover die niét verplicht- of vrijwillig zijn verzekerd bij een Ziekenfonds, de inenting tegen pok ken en het verrichten van doodschouw. Tevens zijn tot de gemeentearts, belast met andere taken dan die der genees kundige armenpraktijk, benoemd de art sen D. Ferwerda te Heeg en W. J. A. Hoogwater te Nijland. Voor deze artsen is ook een instruktie vastgesteld waar in hun uit hoofde van hun vast dienst verband is opgedragen de controle op ziekte van gemeentepersoneel, de keu ring van nieuw te benoemen personeel en de vacinatie tegen pokken. Hierin 's echter niet opgenomen de inenting te gen poliomyelitis, en het komt B. en W. wenselijk voor dat ook dit in de instruk tie wordt vastgelegd. Waar e.e.a. voor wat de gemeente artsen betreft thans zowel bij overeen komst als in de instruktie geregeld is en in dezen enkel met een instruktie kan worden volstaan, kan de met hen geslo ten overeenkomst komen te vervallen. B. en W. stellen de Raad dan ook voor dé voor de artsen Ferwerda en Hoog water bestaande instruktie in te trek ken en deze opnieuw vast te stellen. Ontslagaanvraag Tj. Koopmans De heer Tj. Koopmans te Oppenhui zen heeft verzocht hem i.v.b. met zijn benoeming tot direkteur van gemeente werken in de gemeente Gaasterland met ingang van 1 mei a.s. eervol ontslag te verlenen als technisch hoofdambte naar tevens adjunct-direkteur van ge meentewerken van Wymbbritseradeel. B. en W. stellen voor het ontslag over eenkomstig het verzoek te verlenen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonde*. De data,, waarop de korrespondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ts „Uruguay” (5-4), „Cap. Colorado” (6-4); Australië: „Oriana” (6-4); lorado” (6-4); Brits Oost-Afrika: ms „Afrika” 6-4); Canada: ms „Leapaul” (6-4); Chili: ms „Weimar” (6-4); Indo nesië: ss „Talthybius” (6-4); Ned. Antil len: ms „Prins der Nederlanden” (4-4); Nieuv. -Zeeland ss „Oriana" (6-4); Suri- „Solon” (5-4); Unie van Zuid- i Z.W.-Afrika: ms „Ommen-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1