Waterpoort- krabbels Nieuwe straatnamen aan de Lemmerweg Geysers en eventueel douche-installaties in diverse gemeentewoningen IJLST WYMBRITSERADEEL BUITENLANDS OVERZICHT door Speurder en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 116e jaargang no. 28 Donderdag 6 april 1961 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD N.C.V.B. Ijlst ft Snekers letten op hun Waterpoort John Diekstra aan de kop bij jeugdkampioenschap schaken 1 Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Jaarvergadering V.C.O.O. Stadgenote won 500 45 groep C, 459 groep D en 123 groep E. Vooruitzichten voor vrede in Laos aanzienlijk verbeterd SNEEKER NIEUWSBLAD 'f Midden-Oosten Laos we In totaal gaat het hier om 1066 wo Kennedy naar Parijs Soepelheid betuigt Kennedy ook latie boven het lavet worden geplaat«' en bij die van groep D in de douche ruimte. het aanbrengen of voorzieningen Voor de straat, aan de westzijde wel ke loodrecht staat op de IJlsterkade stellen zij voor de naam Morrahem- straat. Zijn er ouders, die dit bizonder on plezierig vinden (en die zijn er nogal wat) dan kunnen ze hun kinderen t.e.m. zaterdag naar het Martiniplein sturen waar een autoscooter, gebak kramen en andere attrakties de jeugd wel zullen vermaken. Met deze ker mis heeft het Sneker Aktiekomité de festiviteiten geopend. Met deze naamgeving willen B. en verzet eren. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handels- met twee punten. Berg (Leiden) en hoop). voorzieningen gemoeid, is de bijko mende vergoeding berekend op 0,60 per week voor groep A, f 0,70 voor groep B t.e.m. D en 0,90 voor groep E. Ype Staak, zijn broer Jurjen en de gebr. Thomas en Tjalling Gonggrijp waren in de 18e eeuw bekende glas schilders in onze stad. Uit het geslacht Frieswijk stammen enkele prominente burgemeesters en secretarissen. Vooral in de 17e en 18e eeuw speelden zij een toonaangevende rol in de stedelijke gemeenschap van Sneek. Quirijn de Blau werd op 12-jarige leeftijd reeds aangewezen voor het secretarisambt van onze stad, als opvolger van Dr Albertus Jacobus Frieswijk, die op 80 oktober 1737 overleed. Maar dit krasse staaltje van baantjesjagerij lokte vrij veel oppositie uit. De zaak werd enige jaren slepende gehouden, waarna ten slotte een zoon van de vroegere stads secretaris werd benoemd. Quirijn de Blau werd naderhand raad ordinaris in het Hof van Friesland. Age Piers was in de 15e eeuw een van de aan- zienlijkste en rijkste mannen van Sneek. Albarda, een bekende Sneker edelman, bouwde in 1618 en 1619 op het noordeind van de Burgtstraat het z.g.n. „Albada-huis”, waarbij een acht kante toren ter hoogte van bijna 100 voet stond. Op deze plaats is thans de zaak van C. A. In de tijd dat Bokke Haringsma, Zijtze Haringsma en Louw Donia nog in Groningen gevangen werden ge houden, trad de Sneker kannegieter Jan Kanneken in 1497 in dienst bij een tinnegieter in Groningen. Hij bezocht Bokke Haringsma regelmatig in de gevangenis en slaagde er op listigé en dappere wijze in hem te bevrijden. Sikke Liaukema was een kleinzoon van Bokke Haringsma. Nadat de Gel dersen waren verdreven werd hij in 1522 aangesteld als Heerschap en ou- En wanneer ze ook daar niet heen gaat, dan bestaat er alle kans dat ze uit verveling overgaat tot spelletjes, die .niet voor iedereen een onverdeeld genoegen' zijn. Speurder zag - ook al weer in de Noorderhoek, wat natuur lijk niet impliceert dat de jeugd daar ondeugender zou zijn dan elders - een aantal jongens die steeds, wan neer er óf een fietser óf een auto aan kwam, een touw strak over de straat trokken op die manier de fietser dwingend tot.' afstappen. Een auto on dervindt. hiér natuurlijk niet zo veel „aardewerkventer”; hinder van. Tja, het kan goed gaan, maar het kan ook minder goed aflo- Enquête Nadat zij over deze gegevens be schikten hebben B. en W. een enquête ingesteld bij de bewoners van de ver schillende woningen. Hun werd ver zocht mede te delen of zij onder de voorwaarde; dat wekelijks een vergoe ding van eerdergenoemd bedrag zou worden betaald, op van de voorziening prijs stellen. Met nadruk werd Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. Onze stadgenoot John. Diekstra. Fries jeugdkampioen schaken, doet het in het Nederlands kampioenschap voor de jeugd dat in Hengelo wordt verspeeld, bijzonder goed. Hij won in de eerste ronde van Noordewier (Utrecht) en klopte de Beverwijker Mostertman in de tweede ronde, zodat hij samen met Zui- dema uit Amstelveen de leiding heeft Zuidema won van Haselhof (Vrooms- De vooruitzichten voor vrede in Laos zijn aanzienlijk beter geworden nu het Russische antwoord op de Engelse voorstellen binnen is gekomen. Rus land heeft namelijk zijn instemming betuigd met het Engelse plan. Een internationale conferentie van veertien landen zal bijeenkomen, maar ook de controlecommissie van drie (Canada, India en Polen), die in 1954 bij de conferentie van Genève over Indo-China werd ingesteld en die de rechtse en pro-Westelijke Laotiaan- se regering enkele jaren geleden naar huis heeft gezonden. In het Engelse plan stond een staken van het vuren in het middelpunt, evenals het toe zicht op het naleven er van. Rusland meent, dat de partijen in Laos zelf maar overeenstemming moeten berei ken over een wapenstilstand. De voor zitters van de Geneefse conferentie van 1954 (Rusland en Engeland) moe ten er wel toe oproepen. Er komt met andere woorden wat schot in, al moet men op zijn hoede blijven voor voet angels en klemmen. Het is in ieder ge val een goed begin geweest van de ambtsperiode van Kennedy. Soepel heid en standvastigheid hebben hier haar dienst bewezen. Dat zal ook voor het politieke spel niet zonder betekenis zijn. Sedert enige jaren worden de door de gemeente gestichte woningwetwo ningen van een gasgeyser en een douche-installatie voorzien. Voor de aanleg en het onderhoud hiervan is door de bewoners van die woningen een vergoeding verschuldigd, welke te gelijk met de huur wordt geïnd. Zowel in een groot aantal naoorlog se woningwetwoningen als in de vóór 1945 gebouwde woningen der gemeen te is echter geen geyser geplaatst. Ook is in die woningen geen douche-instal latie aanwezig. B. en W. hebben een onderzoek in gestéld in hoever het mogelijk is dat alsnog te doen, maar merken daarbij op dat het in het algemeen mogelijk is in iedere woning een gasgeyser te plaatsen maar, dat het maken van een douchegelegenheid in vele gevallen moeilijkheden oplevert. Bij de verdere uitwerking van de plannen zijn de woningen Kloosterdwarsstraa' nos. 8 t.e.m. 68, behorende tot het complex van 46 woningen type A en B, en Nap- jusstraat nos. 1, 3 en 5, Ubbo Emmius- straat no.s 1 t.e.m. 17, Salverdastraat nos. 1 t.e.m. 15 en 2 t.e.m. 12, Frane- kervaart nos. 14a t.e.m. 14h, zijnde het complex van 34 eigen woningen, bui ten beschouwing gelaten. Voor het aanbrengen van een geyser in deze woningen zijn vrij omvang rijke voorzieningen vereist, reden waarom de verbetering van deze wo ningen afzonderlijk moet worden be- zien. door op 31 mei in Parijs aan te komen voor een bezoek aan president De Gaulle, hoewel hij zich als regel had gestelcl, Amerika zo weinig mogelijk te verlaten. Deze week ontvangt hij bezoek van premier Macmillan, bin nenkort gaat Adenauer naar Washing ton, daar tussendoor bezoeken pre miers van kleinere landen de Ameri kaanse hoofdstad, maar naar De Gaulle gaat Kennedy zelf. Kwesties van pro tocol spelen hierbij een rol. Maar van groot belang is vooral tegenover een land als Frankrijk het brede, innemen de gebaar, dat een zakelijk gesprek over de belangrijkste punten van me ningsverschil zeer zeker niet zal uit sluiten. Wij noemen hierbij het stop zetten van de atoomproeven, waarvoor Frankrijk niet voelt; de kwestie van het door De Gaulle voorgestelde direc torium van de NAVO, waarvan Ame rika niet veel weten wil, en nu ook de Kongolese kwestie, om van het Alge rijnse geschil maar te zwijgen. van een gasgeyser met eventueel een douche-installatie, bij volledige uit voering van het plan worden geraamd op 270.530,Bij de raming is er van uitgegaan, dat het gemeentelijk gas bedrijf voor het aanleggen van de gas leidingen en het leveren en aanbren gen van de geysers zorgt, doch dat het uitbreiden van de waterleiding (waar onder ook de douche-installatie) door de plaatselijke installateurs geschiedt. De nodige bouwkundige voorzieningen kunnen door het gemeentelijk woning bedrijf worden uitgevoerd. Indien in eerste instantie de uitvoe ring van het plan wordt beperkt tot de percelen ten aanzien waarvan de en quête onder de bewoners een positief resultaat opleverde, wat zoals hiervoor pen. Pas er op, jongens. Een ongeluk zit in een klein hoekje. Bij de Hospitalerbrug heeft de wal kant van de Franekervaart een ge duchte verbetering ondergaan. Er is een geheel nieuwe walbeschoeiing aangebracht, terwijl er benevens een aantal jonge boompjes is geplant, wat het geheel een vrolijke aanblik geeft. Werklieden van de n.v. De Toevoer uit Meppel hebben afgelopen. week een stellage over de Woudvaart ge slagen vlak bij de brug. Er wordt daar, evenals een tijdje geleden in de Geeuw, een nieuwe zinker gelegd voor de waterleiding. Na lang zoeken heeft Speurder er weer één gevonden. Iemand, die nog een beroep uitoefent, dat stilletjes aan het verdwijnen is. Ditmaal is het de 76-jarige heer Cornells Punter, 2e Oosterkade 41, die ruim vijf en dertig jaar lang met zijn kar volgeladen met aardewerk „de boer opging’’. Hij was, en is nu nog, een bekende verschij ning in Wymbritseradeel, Lemmer, Follega en Gaasterland, maar nu vindt hij de tijd dan gekomen om er zo zoetjes aan mee op .te houden. Het lopen wordt wat minder en de leef tijd spreekt ook een woordje mee. Maar toch gaat hij soms nog drie of vier dagen per week met zijn kar op stap. Het viel vroeger anders miet mee zo de kost te verdienen. De kon- kurrentie was groot en het aardewerk bracht niet veel op. Maar toch heeft de heer Punter ’t altijd volgehpuden. Momenteel is ér 'in Balk nog één die er evenals onze stadgenoot met de kar op uit trekt. lijke vijand is geweest. Dat de Fransen geen tegemoetko mend gebaar zullen maken, lijkt na enige tijd wel waarschijnlijk. Misschien moeten wij afwachten tot president De Gaulle op 11 april zijn al aangekondig- de radiorede zal houden. De onderhandelingen van Evian hebben al voordat zij zijn begonnen een dode gekost. De burgemeester van dit plaatsje aan het Meer van Genève is het slachtoffer geworden van een bomaanslag, die ongetwijfeld door Eu ropese rechtse extremisten is gepleegd. Van de daders is geen spoor te beken nen. Toenadering zit ook in de lucht in het Midden-Oosten, waar president Nasser van Egypte zich bereid heeft verklaard koning Hoessein van Jorda nië te ontmoeten. In de tijd, dat Hoes sein tegen Egyptische druk vocht voor het leven van zijn landje, maakten de Egyptische pers en radio hem uit voor alles wat lelijk was. Het nieuws is tnet geestdrift in de Jordaanse hoofdstad ontvangen, waar Nasser blijkbaar nog populair is, ondanks alle pogingen hem in discrediet te brengen. Het is niet helemaal duidelijk, waar om Hoessein tot een toenadering tot Nasser besluit, die hem toch naar het leven heeft gestaan en het liefst Jor danië zou opslokken. Moet Hoessein zich wat verzoenen met de oppositie van de nasseristen in zijn eigen land? Worden de spanningen wat groot, zo als zij ook in Irak groter schijnen te worden? Daar is de regering gedwon* gen geweest vorige week het leger in te zetten om ontevredenen uit elkaar te jagen. Maar waarom zou Nasser dan op deze toenaderingspogingen ingaan Zijn voordeel zou juist zijn het vuurtje aan te stoken. Maar dan vergeet men, dat Nassers aandacht elders wordt vastgehouden. Dat hij zich bovenmatig interesseert voor wat er in Afrika ge beurt, zowel in Kongo als in Noord- Afrika. Het is mogelijk, dat toenade ring hem op het ogenblik goed uit komt, omdat hij dan op dat front rust kan hebben. contract adv.) lager. Abonnementsprijs f 3, per half jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Dinsdag jl. hield de „Vereniging van Christen-Onderwijzers in Overheidsscho- len en particuliere scholen op overheids standpunt” haar jaarvergadering te Amersfoort onder leiding van de heer B. H. Brouwer. In de ochtendvergade ring refereerde de heer C. A. Plomp ovr „De openbare school met de bijbel, ideaal of werkelijkheid”. Spreker be treurde dat de schoolstrijd de antithese tot gevolg gehad heeft en zou het juis ter gevonden hebben, dat de bijbel aan de openbar school was teruggegeven. Zij, die dit niet wensten hadden dan een bijzondere school kunnen stichten. In een overheidsschool met de bijbel zou de inleider zeggingschap by benoeming willen geven aan ouders, kerk en over heid, daar deze drie verantwoordelijk heid hebben t.o.v. het kind. De leer krachten zouden aan zo’n school het on derwas moeten geven in het licht van de bijbel. Spreker had er evenwel oog voor dat ideaal en werkelijkheid nog ver uiteen liggen. En velen in de Prot. Chr. Scholen willen de bijzondere school niet zien als noodwoning, doch zien de be staande situatie als ideaal. Spreker ziet noch de huidige openbare, noch de bij zondere school als ideaal. In de middagvergadering hield mevr. M. W. EberlyGotlib een causerie over „Israël in ons bjjbelonderwijs”. Aan de hand van de Joodse feestdagen besprak ze religieuse vraagstukken en bracht ze velen 'n beter inzicht bij aangaande godsdienstige gewoonten van het volk Israël. Ook de zondag als rustdag werd als een dictaat van keizer Constantijn de Grote bestempeld en absoluut afge wezen. In het huishoudelijk deel van de vergadering werden de aftredende be stuursleden P. Broersma en C. M. v. d. Poel bij acclamatie herkozen. er hierbij op ge wezen, dat zodra in een woning een geyser, eventueel met een douche-in- stalatie, is geplaatst, deze voorzienin gen niet weer ongedaan kunnen wor den gemaakt. B. en W. zijn n.I. van oordeel dat, indien tot het uitvoeren der plannen zou worden overgegaan de bewoners de nieuwe situatie voor de gehele bewoningstijd dienen’ te aanvaarden. Ook de volgende bewo ners zullen dan met de huur de ver plichting tot het betalen van de ver goeding voor het warmwaterapparaat (met eventueel de douche-installatie) moeten accepteren. Overigens ware, wat betreft het (eerste) plaatsen der installaties, het vrijwillig karakter te handhaven, met dien verstande echter dat, zodra een huurder die geen voor ziening wenste een woning, behoren de tot een van de groepen A t.e.m. E, gaat verlaten deze woning aan de nieuwe bewoner slechts in huur wordt toegewezen met een (na het leeg ko men aangebrachte) geyser en even tueel douche-installatie. Op deze wijze zal het mogelijk zijn successievelijk alle woningen die daar voor in aanmerking komen van de desbetreffende installatie(s) te voor zien en zullen derhalve al deze ningen na verloop van tijd qua woon- gerief meer zijn aangepast bij de hui dige daaraan te stellen eisen. Het resultaat van deze enquête is geweest, dat 424 bewoners van de 1066 woningen op het aanbrengen der voor- ziening(en) prijs stellen, als volgt over de verschillende groepen verdeeld: groep A: 83. groep B: 20, groep C: 30, groep D: 214 en groep E: 77. Van een 187-tal bewoners werd ook na een herhaald verzoek geen antwoord ont vangen. Ten aanzien van de resteren de 425 gevallen wordt opgemerkt, dat de antwoorden in verschillende ru brieken uiteenvallen. Een aantal van 221 bewoners stelt geen prijs op de aanwezigheid der installaties. Voorts zijn door de bewoners zelf in een 150- - ’al woningen reeds geysers c.a. aange- groepen B en C kan de douche-mstal bracht te*wijl de t*rugontvangen en- teformulieren van 54 huurders en duidelijk inzicht geeft in hun in rze kwestie ingenomen standpunt. Kosten Nu de eerste van de in aanbouw zijnde woningen aan de oostzijde van de Lem merweg hun voltooiing naderen, zal moeten worden overgegaan tot het ge ven van namen aan een 16-tal aange legde en nog aan te leggen straten in deze omgeving, zo schrijven B. en W. aan de Raad. Bovendien moet nog een naam worden gegeven aan de aan de westzijde van de Lemmerweg gelegen straat, waaraan de nieuwe Chr. ULO- school wordt gebouwd. B. en W. hebben nu gevolg gegeven aan hun voornemen aan de straten aan de oostzijde van de Lemmerweg de namen te geven van uit de geschiede nis van onze stad bekende figuren. Zij stellen daarom de volgende na men voor: Ype Staakstraat, Gong- grijpstraat. Frieswijkstraat, Quirijn de Blaustraat, Albardastraat, Jan Kanne- kenstraat, Liaukemastraat, Snecanus- straat, Hein Doekesstraat, Johan Bon- gastraat, van Schouwenburgstraat, Si- monisstraat, Pier Heemstrastraat, Pie ter Sikkesstraat en Willem Santema- straat. Het is de vraag of op 7 april wel de onderhandelingen tussen de Franse re gering en de Algerijnse opstandelin genorganisatie, de F.L.N., zullen be ginnen. Want vorige week vrijdag kon digde de F.L.N., kort na een (met een Frans communiqué gelijkluidende) mededeling dat de besprekingen op 7 april in Evian zouden beginnen, aan, dat zij niet zou komen opdagen als de Franse regering niet openlijk zou ver klaren, dat alleen met de F.L.N. on derhandelingen gevoerd zouden wor den. Deze eis is gesteld nadat minister Joxe, die van Franse zijde de bespre kingen zou leiden, in Algerije ver klaard had, dat hij ook met andere stromingen dan met de F.L.N. onder handelingen zou voeren. Daarmee gaf Joxe aan, dat hij niet trad in de eis van de F.L.N. als verte genwoordiger van het Algerijnse volk op te treden. Een flinke, rechtvaardige houding kan men zeggen, maar men vraagt zich af of het politiek wel enige zin heeft op dit ogenblik een beweging zoals die van Messali Hadj (de M.N.A.) (die hoofdzakelijk onder de Algerijn se arbeiders in Frankrijk, maar niet meer in Algerije zelf aanhang schijnt te hebben) naar voren te schuiven, aangezien het uitsluitend de F.L.N. is, waarmee men in het reine moet ko men. Dat de F.L.N. zonder enige druk wil onderhandelen is duidelijk, zij is bepaald niet geneigd water in haar wijn te doen en om dat aan te tonen laat zij de besprekingen in gevaar ko men. Zij duidt daarmee tegelijk aan, dat die besprekingen voor haar niet het hoogste doel zijn. Dat blijft de on afhankelijkheid, en wel een onafhan kelijkheid, zoals de leiders van de op stand zich die in de loop van de jaren gemodelleerd hebben: een onafhanke lijkheid, die tegelijk een revolutie zal zijn met een doorbreking van alle oude structuren, die een modernisatie in de weg staan, en op het gebied van de buitenlandse politiek een neutraliteit en niet een binding aan het Westelijke blok, zoals De Gaulle zich tot een eind oplossing voorstelt. Dé F.L.N. ziet de beweging van Messali Hadj waaruit zij in feite in 1954 door splitsing is voortgekomen als contra-revolutionair, al vertrouwt men hem misschien als onafhankelijk heidsstrijder nog wel. Maar men heeft het vermoeden, dat de Fransen Mes sali gebruiken willen om deze onaf hankelijkheid in hun geest om te bui gen. Het is een droevig lot van degene, die als eerste de eis van onafhankelijk heid van Algerije heeft gesteld, en die het grootste gedeelte van zijn leven in de gevangenis of in verplichte ver- blijfsoorden heeft moeten doorbren gen. Het is het lot van degene, die net niet hard genoeg is en dan om zich te handhaven zich laat gebruiken door wat oorspronkelijk de gemeenschappe- Vijf groepen De woningen waarin het treffen van eerdergenoemde voorziening (en) mo gelijk is kunnen, rekening houdende met de mogelijkheden c.a., in vijf groepen worden verdeeld. Deze zijn de navolgende: A. woningen, waarin alleen de moge lijkheid bestaat een geyser boven de gootsteen te plaatsen; B. woningen, waar in de keuken een lavet aanwezig is, hetwelk als douchegelegenheid benut kan wor den; C. woningen, waarin op een andere plaats dan in de keuken een lavet is geplaatst; woningen, waarin een complete doucheruimte, al of niet met lavet aanwezig is en E. woningen, waarin door het treffen van enige bouwkundige voorzienin gen een douchegelegenheid is te maken. Hierbij wordt volledigheidshalve nog opgemerkt, dat in de woningen van de groepen B t.e.m. E de gasgeyser boven de gootsteen in de keuken kan worden aangebracht. Bij de woningen van de Met inbegrip van de uit te voeren timmerwerkzaamheden kunnen de Hedenmorgen werd mevrouw J. Booy- Wagenaar, wonende J. W. Frisostraat 68 I alhier f 500,— rijker. Zij had nl. een prijs gewonnen in de prijsvraag, uit geschreven door Simon de Wit „Win een huis”. Vanmorgen omstreeks half elf werd de prijs in het filiaal aan de Nauwe Burgstraat, alhier uitgereikt. Het artikeltje, dat donderdag 30 maart jl. onder de kop „Snekers, let op Uw Waterpoort’’ op de voorpagi na van ons blad prijkte, heeft ver schillende lezers naar de pen doen grijpen. En dat valt alleszins te be grijpen, want waar ging het hierom? Volgens welingelichte bronnen was er bij B. en W. van onze gemeente een verzoek binnengekomen om het onoverdekte gedeelte van de Water poort te mogen inrichten tot een thee- en limonadeschenkerij en de beide andere poorten te bestemmen voor verkoop van ijs, patates frites en andere zoete en hartige produkten. En aangezien de gemeentelijke kas niet in een bizonder rooskleurige po sitie verkeert, zouden, volgens deze zegsman, B. en W. niet afwijzend te genover dit verzoek staan. Let wel: niet afwijzend’ Het is echter te begrijpen dat recht geaarde stadgenoten en oud-stadge- noten hier tegen in opstand kwamen. Ze konden gelukkig terecht bij de heer G. v. d. Pijpekamp, die onmid dellijk het sekretariaat op zich geno den had van een kommissie, welke met alle middelen tegen deze aanslag op dit eeuwenoude kultuurbezit wil de ageren. Sympathie-betuigingen met het oogmerk van deze kommissie konden daar worden bezorgd. En ze zijn er bezorgd! Er kwam een boze brief van een oud-stadgenoot, die niet onder stoelen en banken stak hoe hij over deze zaak dacht. „Neen, nooit zou de Waterpoort, hoe hoog en ver leidelijk de pachtsom ook zou mogen zijn tot een der gelijke plaats mogen worden getransformeerd. En wat zou Monumentenzorg er wel van zeggen, indien het voorstel zou worden aan genomen?’’ Wel, wat deze instelling er van zegt zijn wij, ondanks naarstig speuren niet te weten gekomen. Bij informatie bleek dat zij hoegenaamd niets af wist van een voorstel van de ze strekking en evenmin van een kommissie, die met alle middelen te gen deze schennis zou willen ageren. Men adviseerde ons eens naar de vol gende datum te kijken, welk verzoek wij gaarne van allen, die meenden te gen deze zaak te moeten protesteren, doorgeven. Ja,'juist, U heeft het ge vonden.... 1 april! ningen, n.I. 373 groep A, 66 groep B Aan de hand van de kosten, met de kosten voor het leveren en aanbrengen derman van Sneek. Gerbrandus An gelus Snecanus, kruisheer te Sneek, was van 1473-1494 prior van het kruis herenklooster te Hoorn, later Vicaris- Generaal der Kruisherenorde en ten slotte op 2 februari 1494 verkozen tot de hoogste waardigheid n.I. Magister- Generaal. Hein Doekes heeft in het be gin van de 16e eeuw een belangrijke rol gespeeld in de bevrijding van Sneek van de Gelderse bezetting. Jo han Bonga, een Fries edelman, voer op 17 augustus 1570 namens de Prins van Oranje met enige schepen van Enk- huizen af om een aanslag op Friesland te doen. Op 20 augustus kwamen zij in Sneek aan, waar zij met ereschoten werden begroet. Kort daarna werd Graaf Joost van Schouwenburg plech tig in onze stad ingehaald en gehul digd en uit naam van de Prins aange steld als stadhouder over Friesland. Volkerus Simonis, die leefde in het laatst van de 15e eeuw, was eerst schoolvoogd, doch werd naderhand burgemeester van zijn geboortestad. Pier Heemstra is de bekende (en be ruchte) Greate Pier, die de laatste ja ren van zijn leven op het Grootzand leefde en stierf op 28 okt. 1520. Pieter Sikkes en Willem Santema behoren tot een veel latere generatie. De heer Sikkes heeft als gemeentesecretaris uitzonderlijk veel voor de belangen van Sneek gedaan. Bij zijn afscheid op 12 juli 1939 werd hem daarvoor het ereburgerschap aangeboden. Willem Santema, afkomstig uit Scharnegoutum, was van 5 sept. 1939 tot 1 sept. 1941 lid van de gemeente raad (en daarvoor vele jaren raadslid van Wymbritseradeel). In de oorlog behoorde hij tot de „Trouw-groep” (van verzetstrijders). Tijdens een ver gadering van deze groep werd hij bij een inval door de Duitsers op 23 de cember 1943 in Amsterdam gearres teerd en op 10 augustus 1944 bij Vught gefusilleerd. Het terrein om en nabij het voetbal veld van v.v. Black Boys lijkt mo menteel wel iets op een maanland schap. Grote hopen zand en klei, waarin een grijper druk bezig is, ge ven dit gebied deze ietwat onnatuur lijke aanblik. Voor de jeugd van de Noord-Oosthoek is het echter een prachtige speelplaats, nu de speeltuin nog niet geopend is, want de hevige regenval van de laatste dagen heeft er voor gezorgd dat er allerlei minia- tuur-sloten en grachtjes zijn ontstaan, die nu eenmaal een hevige aantrek kingskracht op de vakantie-hebben- s~ de schoolkinderen f uitoefenen. Natte voeten zullen wel aan de lopende band „gehaald” worden. IJLST. Donderdag 30 maart, kwam deze afd. weer bijeen in „Het Gebouw”, onder leiding van mevr. Oppedijk-Scho- tanus. Er was een flinke opkomst. Na zang en meditatie kreeg de spreker van deze avond, een vertegenwoordiger van de NZHRM, het woord. Na zijn interes sante inleiding liet hij enkele mooie films zien: „Het schot is te boord” van Herman v. d. Horst over een haring vangst en „Reddingboot aan de Ned. kust”, over het reddingwezen. Na de pauze zagen de dames de prachtige film „De redding bij Latza-1 bjarg”, een werkelijke redding op Ijs land, die een diepe indruk op de aan-1 wezigen maakte. Al met al een prachti ge' avond.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1