Sneek heeft voor 1961 sluitende begroting Middenstand op het Friese platteland worstelt met vele vraagstukken Verbetering 38 woningen aan de Prior- en Kloosterstraat Vijfdaagse werkweek voor het Gemeentepersoneel IJLST WYMBRITSERADEEL en van I t I i i Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, 116e jaargang no. 29 Maandag 1U april 19ól DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Elke week een kruidenier minder Speciale commissie gaat voorlichting geven Dokter wordt duurder De aldfeint Leesgraag Sneek Straatbelasting wordt verdubbeld Reserves in bescheiden mate aangesproken Eerste H. Mis van pater Piet Smit OESA ■I Feestelijke jaarvergadering van Concordia Koningin naar Friesland Filmavond NRV over Oostenrijk NCLB Gauw herdacht haar 40-jarig bestaan SNEEKER NIEUWSBLAD (haudels- Reserves ,1. 2. 3. Geassisteerd door pater Daniël Lip- huyzen OESA te Utrecht als diaken en de Eerw. Heer Jan Alfrink als sub-di- aken droeg pater Piet Smit zondagmor gen in de parochiekerk van de H. Mar- tinus alhier zijn eerste H. Mis op. Pre.ssbyter-assistent was de Hoogeerw. deken C. J. V-edendaal. G. Bijl, o. b. ss „Rijndam" de 25e fan Sellemoanne ’61 Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS middenstandscommis- „de O ss* s* 9 B. en W. menen daf, in tegenstelling tot het vorig jaar, de huidige ontwikke ling van de arbeidsvoorwaarde^. voor het personeel in het partikuliere bedrijfsle ven er toe noopt ook voor het gemeente- personeel tot de invoering van een vijf daagse werkweek over te gaan. Zij kunnen zich met de suggestie van de minister van binnenlftnd.se zaken met betrekking tot een etappegewijze invoe ring hiervan verenigen, doch achten het aanbevolen systeem om éénmaal in de veertien dagen één vrijezaterdag te ge ven in onze gemeente uit praktisch oog punt zeer bezwaarlijk. Zo* zal bijv, de reinigingsdienst dan om de andere week een andere dienstregeling moeten heb ben. Ook bij de andere diensten en be drijven komt naar hun mening een doel matige werkwijze bij deze oplossing in gedrang. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. Lykwols hie hy lést hwat oars oan ’e pet Sjoerd wie foar in skoft de fjirtich pas- seard Mar hie nea noch mei in frommes for- keard. Hy buorke mar stil op syn eigen sté En stie bikend om syn bést stamboekfé. Hti Sneeker Nieuwsblad is een Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract adv.) lager. Abonnementsprijs 3, per half jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Bij hun pogingen tot vermindering van het dan nog resterende tekort heb ben B. en W. ernstig overwogen op welke wijze e.e.a. bereikt zou kunnen worden zonder het zo noodzakelijke voorzieningspeil aan te tasten. Het bleek in de eerste plaats mogelijk de exploitatie-uitkomsten der bedrijven rond 31.000,gunstiger te ramen dan aanvankelijk het geval was. Be cijferingen wezen verder uit, dat het verantwoord is de rijksbijdrage in de kosten der gemeentepolitie, voorzover dit de z.g. personele uitgaven betreft, hoewel de normbedragen door de per april 1960 ingevoerde salarisverhoging nog niet zijn herzien, met rond 16.500,te verhogen. Door het af voeren van een bedrag rond 40.000, wegens rente en/of afschrijving t.a.v. de sanering van oude stadsgedeelten (het thans geraamde bedrag zal zeker voldoende zijn), de nieuw te bouwen Koningin Emmaschool (hier is de ren te van de geraamde investering afge voerd) en de bijdrage voor het op richten van een Atheneum in" Fries land, waarvoor dit jaar geen uitgaven worden verwacht, kon eveneens een aanmerkelijke vermindering van het aanvankelijke tekort worden bereikt. Voorts menen B. en W. dat er in de gegeven omstandigheden aanleiding bestaat weer over 1/30 deel der saldi- reserve te beschikken. Dit leverde een meerdere inkomst van rond 65.500,— op. nen van enkele nieuwe over te gaan. Bij een afzonderlijk advies zullen zij hierop nader terugkomen. Met deze verhoogde en nieuwe subsidies tot een bedrag van rond 7300,is in de be groting reeds rekening gehouden. Ook het verhoogde subsidie aan het Frysk Orkest en de bijdrage van 2500, voor verbouwing van het Fries Scheep vaart Museum zijn er al in verwerkt, terwijl eveneens rekening is gehouden met een verhoging der presentiegelden voor de raadsleden van 10,- tot 15,- per bij gewoonde vergadering. Mede is in het ontwerp rente en afschrijving gereserveerd voor de vervanging van het rollend materieel der gemeente politie, de aanschaffing van een twee tal motormaaimachines voor de plant soendienst, de vernieuwing van de houten walbeschoeiing van het nog door de gemeente te onderhouden ge deelte der v.m. trekweg Sneek-Leeu- warden, de verdere vernieuwing van de vloeren van de Sperkhemschool, alsmede voor de verbetering van het gymnastieklokaal bij deze school en dat aan de Westersingel. Ook is reke ning gehouden met de financierings kosten voor een nieuwe openbare ulo school en een nieuwe bijz. g.l.o. school in de Noorderhoek. Enkele verschillen In de afgelopen maand maart telde de leeszaal 1340 bezoekers, onder wie 119 vrouwen en bedroeg het aantal uitge leende banden 10082 Het resultaat van e.e.a. is derhalve dat B. en W. thans een sluitende be groting kunnen aanbieden, met dien verstande echter dat deze is verkre gen door de in vroegere jaren gevorm de reserves in bescheiden mate aan te spreken. Op de post voor onvoorziene uitgaven is in eerste instantie een be drag uitgetrokken van 31.500, 1,50 per inwoner zoals gewoonlijk). Mede is op deze post een bedrag van 84.000,gereserveerd. Door de mi nisters van financiën en van binnenl. zaken is n.l. een regeling getroffen, op grond waarvan de gemeenten, waarbinnen een kern is aangewezen, met ingang van 1960 een subjectieve verhoging van het basisbedrag per in woner van de algemene uitkering uit het gemeentefonds ontvangen, wat overeenkomt met een verhoging van 4,per inwoner. Deze verhoging is bedoeld als een tegemoetkoming in de uitgavenstijgingen van de kernge meente in de komende jaren, waarin het rijk bij draagt, waarbij het vol gens de ministers aanbeveling ver dient het gedeelte dat niet direct be hoeft te worden gebruikt, te reserve ren. Vandaar de reservering van de 84.000.—. Verhoogde en nieuwe subsidies Hoewel B. en W. bij het samenstel len van de ontwerp-begroting de noodzakelijke soberheid hebben be tracht, menen zij toch, dat er aanlei ding bestaat tot het verhogen van een aantal subsidies, c.q. tot het toeken- Om tot een sluitende begroting te kunnen geraken is het aan de straten en pleinen uit te voeren onderhoud beperkt. Op de post Musea en openbare bi bliotheken is, behalve de bijdrage-in- eens aan het Fries Scheepvaartmuse um, voor subsidie aan de openb. lees zaal en bibliotheek en de Centr. Jeugdbibliotheek 1500,meer uit getrokken dan in 1960. Voor „Jongens- en Meisjesstad” is geen bijdrage meer geraamd (vorig jaar 1000,—). verbeteringswerken, zonder huurverho ging, geen bezwarén. Hoewel de bestrijding van deze kosten wegens buitengewoon onderhoud en verbetering' in totaal f 55.622,-, in de eerste plaats het bij de gemeente in be heer zijnde gemeenschappelijk fonds zou moeten worden aangewend, heeft de mi nister zich met het voorstel van B. en W. accoord verklaard Om - nu binnen af zienbare tijd voor uit te voeren werk zaamheden aan andere voor-oorlogse komplexen won „g wet woningen even eens een beroep zal moeten worden ge daan op de middelen van dit fonds - slechts een beperkt gedeelte nl. f 17.133,- ten laste van dit fonds te brengen. Voor de financiering van het restant ad. f 38.489,- zal een aanvullend voorschot uit ’s rijks kas worden verstrekt, waar van het rentepercentage 4% bedraagt en de looptijd 20 jaar, overeenkomende met de geschatte levensduur der wo ningen na voltooiing der werkzaamhe den. B. en W. zijn voorts van mening dat op korte termijn tot uitvoering van het plan kan worden overgegaan. Hier door wordt wederom een schrede gezet op het terrein van de verbetering van het voor-oorlogse wöningbezit der ge meente. Aanpassing van het woongerief is h.i. derhalve dringend gewenst en eist een voortdurende aandacht. Zij stellen de raad dan ook voor tot de verbetéririg van het komplex woningwetwoningen te besluiten en het beslujt van 18 februari 1957 in té trekken. Een van de ten dode opgeschreven winkeltjes op het Friese platteland. twee zaken, maar uit tientallen en daar mee uit een enorm arsenaal goederen van grote verscheidenheid. Het is on danks alles een ongelrjke strijd. En het is geen wonder, dat velen ondanks goede wil zijn achtergebleven. Ettelijke platt?- landswinkeliers houden het hoofd nog boven water door hun tijd te verdelen tussen hun winkel en een bijbaantje. En dan staan er ook nog vele kleine bedrijf jes op het einde te wachten, bedrijfjes, waarvan de eigenaars vergeten hebben dat geen genoegen meer wordt geno men met één merk koffie. Niet alleen de duidelijk waar te nemen trek naar de stad is een vijand van de plattelands- middenstander. De postorderbedrijven betekenen eveneens schade. Die maken het de dorpsbewoner zo heerlijk gemak kelijk en bieden bovendien de kans om op afbetaling te kopen zonder dat het uitlëkt. Nochtans liggen er kansen op het platteland, vooral in de plaatsen waar de regionale industralisatie op gang begint te komen. Er is echter in- tegenstelling met vorig jaar toen ze 302.556,95. Het ontwerp dat aanvankelijk opge maakt was, gaf een tekort te zien van rond f 421.000,Daarbij was echter geen rekening gehouden met het be schikken over 1/30 deel van de zg. saldireserve ter gedeeltelijke dekking van dit tekort, zoals dit in de begro ting 1960 wel het geval was. Dit in aanmerking nemende kan vorenge noemd bedrag voor een vergelijking met de begroting voor 1960, worden teruggebracht tot f 355.500, een accres derhalve t.o.v. 1960 met ruim f 50.000,-. In de nota van B. en W. betreffende de gem. begroting voor 1960 is reeds e.e.a. medegedeeld omtrent de op han den zijnde nieuwe regeling van de fi nanciële verhouding tussen het rijk en de gemeenten. De burgemeester heeft in dit verband in zijn op 27 januari jl. gehouden „nieuwjaarsrede” als zijn mening te kennen gegeven, dat de be tekenis hiervan niet uitsluitend en wellicht niet in hoofdzaak ligt in een ruimer vloeien van de middelen voor de gemeenten, maar voornamelijk in het belang van de handhaving van de zelfstandigheid der Nederlandse ge meenten, in een versterking van het verantwoordelijkheidsbesef der plaat selijke besturen. Met deze opvattingen kan het col lege van B. en W. zich geheel vereni gen. Tijdens de behandeling van de ontwerp-begroting is dan ook getracht het aanvankelijk tekort in belangrijke mate te reduceren, dan wel geheel te nivelleren, rekening houdende met het uit de nieuwe regeling verwacht financieel voordeel. Volgens voorlopige berekeningen, die niet geheel betrouwbaar zijh, zou de ontworpen regeling, zoals zij ten tijde van het opmaken der begroting luidde, vergeleken bij de bestaande toe stand voor de gemeente een financieel voordeel betekenen van rond 232.500 per jaar, welk bedrag, verdeeld over vijf jaar, geleidelijk aan de gemeente ten goede zou komen. Dit stemt tot dankbaarheid, aldus B. en W., maar toch leidt deze nieuwe regeling niet tot een afdoende verbete ring van de financiële positie der ge meente. Het voordeel, dat ze voor de begroting 1961 biedt, kan op rond f 144.700,wrden gesteld. In afwach ting van de tot stand koming der nieu we regeling is voorshands tot dit be drag over de saldireserve beschikt. Noodzakelijke voorzieningspeil niet aantasten H. M. de Koningin is voornemens op 21 april een bezoek te brengen aan Friesland, en meer in het bizonder aan de gemeenten Achtkarspelen, Kollumer- land en Nieuw-Krnisland. Zoals bekend is dit gebied betrokken bij de plannen voor de Lauwerszee en kampt men daar met grote werkloosheid. Het gaat niet zo best met de middenstand op het Friese (en niet alleen het Friese) platteland. De trek naar de steden ofwel de ontvolking van de dorpen, de schaalvergroting en de groeiende investeringen doen zich gelden, zulks vooral in de kleine dorpen. In grotere plaatsen brengt de industrialisatie spe ciale eisen met rich mee en nooit tevoren hebben de middenstanders op het platteland zoveel problemen moeten oplossen als in deze tijd van hoogconjunc tuur. Het Is dan ook zeker geen overbodige luxe, dat in Friesland enige tijd geleden een speciale Middenstandscom missie, waarin leden van alle midden standsbonden, het Economisch Technologisch Instituut In Friesland, de Kamer van Koophandel en Fabrieken, een waarnemer van de provincie en uiteraard de Rijksmiddenstandsconsulent in dit gewest zitting hebben, tot stand is gekomen. Deze commissie gaat nu „de boer op” om in de provincie voorlichting en ad vies te geven over vestiging of ophef fing, verbetering van outillage, wijzi ging of aanpassing van het assortiment of wat dies meer zij. Dat gaat gebeu ren op speciale bijeenkomsten, waarvan de eerste op 11 april wordt gehouden in het Buurthuis Allardsoog te Bakke- veen. Het gaat de Friese middenstand ei genlijk al jaren niet naar den vleze. Dat blijkt alleen al uit het feit dat de trek naar de stad vele plattelands-midden- standers duidelijk in de portemonnaie treft, als gevolg waarvan reeds een aan tal jaren gemiddeld elke week een Frie se kruidenier zijn zaak sluit. Het zijn natuurlijk vooral de zaken, die werden gesticht in een tijd toen men onbekom merd een winkel kon beginnen en die eigenlijk al direkt zijn achtergebleven, welke nu in de eerste plaats het loodje leggen, maar het feit is er. Een reeks van jaren kocht het hele dorp bij de weduwe Dinges, omdat het goeie mens hét zo nodig had of omdat het in haar winkel zo gezellig was, altijd het laat ste nieuws het eerst. Maar de tijd waar in persoonlijke gevoelens of sympathie een grotere rol speelden dan het prak tisch inzicht of het verlangen naar rui mer keus of Jager prijs, is duidelijk voorbij. Het totale aantal kruideniers- bedrijven in Friesland daalde van 1900 in 1950 tot bijna 1550 in 1960. En, dat ook buiten het kruideniersbedrijf vele middenstanders in de na-oorlogse jaren de bus hebben gemist wordt duidelijk uit de cijfers omtrent het totale aantal detaillisten. Landelijk bezien steeg het in de afgelopen tien jaar, maar in Fries land daalde het met 10% tot ruim 10.000- De ontvolking van de plattelandsdor- pen is het eerst merkbaar in het vereni gingsleven en in de kassa van de winke lier. Vele middenstanders hebben op tijd de bakens weten te verzetten en heb ben geprobeerd door aansluiting bij in kooporganisaties, door verbetering van hun outillage of uitbreiding van het as sortiment de klanten vast te houden, m de wetenschap, dat de betere verbindin gen het grootwinkelbedrijf vlak bij de deur hebben gebracht. De bus, de brom fiets en de auto brachten de oude klan ten van de detaillist naar de stad, waar nu eenmaal geen keuze is uit een of Straatbelasting verdubbeld Na al deze mutaties in het ontwerp resteerde nog een tekort van rond 123.300,—. Bij de beantwoording van de vraag of en zo ja, in hoeverre het mogelijk zou kunnen zijn ook dit restant nog weg te werken, hebben B. en W. over wogen in welke mate dit door het op voeren van de inkomsten der gemeen te uit eigen heffingen zou kunnen ge schieden. Na ampele overwegingen zijn zij tot de conclusie gekomen, dat hiertoe een tariefsverhoging voor de z.g. straatbelasting het meest wense lijk is. Zij willen echter niet verder gaan dan een bedrag van rond 69.000, zijnde de meeropbrengst van deze be lasting bij een verdubbeling van het huidige heffingspercentage. Een voorstel omtrent deze aangele genheid zal de Raad binnenkort be reiken. wat meteen ligt in de lijn van de maatregelen, welke volgens de mi nister van binnenlandse zaken geno men moeten worden indien de ge meenten niet in staat zijn hun begro ting sluitend te maken. Rekening houdende met deze meer dere opbrengst bleef er nog een tekort over van rond 54.300, maar door het aanbrengen van een aantal bezuinigin gen en het verhogen van de ramingen van enkele inkomstenposten, is het gelukt, zij het met veel moeite, ook dat weg te werken. Doch dy seinen yn koar:. nim dou in frou, Krijst safolle fan ’e bilesting dan ou, Dan kostet sa’n frou safolle dus neat En komst lykwols noch droech oer de sleat. Boppedat, sa ha hja ütfoun, oer ’t alge- mien Wurdt in troud man noch alder meiien. Mar Sjoerd sei: „hald op mei jimme ge- sanger, Trouden wurde net alder, ,,’t fait harren langer.” En dat wie it nije bilestingbiljet. Uneindich to heech sei er en hy wie poer En sa praatte hy ék mei syn freonen dêroer. gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en zicht en kapitaal voor nodig om de oude klanten vast te houden en nieuwe klan ten te trekken. De niéuwe sie gaat nu „de boer op” om de middenstand te helpen de kansen te< be nutten, zulks in de wetenschap, dat er vele bedrijfjes niet te redden zijn, dat vele zoons van plattelandswinkeliers reeds lang een goed heenkomen hebben gezocht in bedrijven buiten het dorp met gunstiger werktijden en met zeker zoveel bestaanskansen als datzelfde dorp waar velen zijn weggetrokken door me chanisatie en rationalisatie in de land bouw of om weer andere redenen. Ette lijke dorpen beginnen echter ook weer op te leven omdat dezelfde bus, brom fiets, auto of scooter de .vestiging van forensen bevorderen, hetgeen nieuwe mogelijkheden geeft aan hen, die de ogen wijd open hebben. De situatie is weinig rooskleurig, maar niet hopeloos en zo heeft de Middenstandscommissie, die in Friesland aan de slag gaat zeker een belangrijke taak in een ontwikke ling, die zich ook in andere gewestèn voordoet zonder dat daar iets wordt on dernomen. De feestpredikatie werd gehouden door pater Daniël Liphuyzen en de volks zang stond onder leiding van pater Thaddeus Oude Breuil OESA, novicen meester van het klooster te Witmarsum. De Scola Cantorum van de fraters Au gustijnen uit Witmarsum gaf een bijzon dere luister aan deze eerste H. Mis en werd geleid door pater Thomas Piron OESA te Witmarsum. Het kerkgebouw was evenals op Paaszondagmorgen toen pater Brouwer zijn eerste H. Mis cele breerde, overvol, waarbij ook oud-deken J. van Galkom weer in het priesterkoor had plaats genomen. De parochiële re ceptie, die van half vier tot half vijf ’s middags in hotel „De Wijnberg” werd gehouden, was eveneens druk bezocht. Tijdens deze receptie bood de heer N.‘ Brattinga de neomist - namens de paro chie - een schrijfmachine aan. Hierna celebreerde de neomist een plechtig lof, waarmee deze voor de jon ge priester, zijn familie en de gehele parochie, onvergetelijke dag werd beslo ten. De huisartsen heben, op advies van de Landelijke Huisartsenvereniging, hun tarieven voor particuliere patiënten met terugwerkende kracht tot 1 januari ver hoogd. De nieuwe regeling houdt in dat pa tiënten met een inkomen tot achtdui zend gulden per jaar voor een behan deling op het spreekuur of een visite vier of vijf gulden zullen betalen. Pa tiënten met een inkomen tussen de acht en twaalfduizend gulden gaan vijf of zes gulden betalen en die met een inko men tussen de twaalf- en achttiendui zend gulden zes of zeven gulden. Boven de achttienduizend gulden is het tarief vrij. Voor elke klasse heeft de vereniging een marge van een gulden aangehouden, zodat de artsen bij het bepalen 'van hun tarief rekening kunnen houden met bi- zondere omstandigheden. B. en W. hebben de Raad de ontwerp-gemeentebegroting voor 1961, alsmede de diverse bedrijfsbegrotingen, de begroting voor het bejaardencentrum „Nij Nazareth” en die voor het leningfonds voor dit jaar aangeboden. De gemeentebegroting is wat de algemene dienst betreft, sluitend, zulks in j.vj. -s_ 4- n.A werd vastgesteld met een tekort van Voor de afdeling Sneek van de Ned. Reis Ver. komt nu het Oostenrijks Ver keersbureau een filmavond verzorgen en wel op vrijdagavond 14 april a.s. in zaal Hanenburg. Gr worden films ver toond ovpr verschillende vacantieoorden. Ook de kampeergelegenheden en de win tersport worden niet vergeten. Daar ve len reeds een bezoek aan Oostenrijk heb ben gebracht, kunnen ze op de film be kende streken nog eens terug zien. Zij, die nog geen vaste vacaritieplannen heb ben-, kunnen misschien na het bezoek aan deze avond hun plannen maken. De avond is ook zeer geschikt voor de scholieren en niet-leden zullen even eens zeer welkom zijn. B. en W. zouden de etappegewijze in voering willen bereiken door gedurende het tijdvak 1 mei 1961 tot 1 nov. 1961 een vijfdaagse werkweek in te voeren en vervolgens deze aangelegenheid in het volgend jaar opnieuw te bezien. Op deze wijze worden h.i. de belangen van het publiek, het personeel en de goede gang van; zaken bij de gemeentelijke in stellingen het beste gediend. Bovendien blijft het resultaat hetzelfde. Waar evenwel overeenkomstig het ver langen van de minister hét dienstbetoon Door de raad van onze gemeente is op 13 februari 1957 o.m. besloten in de aan de Prior- en de Kloosterstraat gelegen 38 gemeentewoningen de tonnen priva ten te vervangen door waterclosets. De kosten hiervan werden geraamd op f 46.807,- (rond f 1203,- per woning). De gemeente zou hierin een bijdrage ver lenen ad. f 100,- per woning plus een bijdrage a fonds perdu van f 490,- (even eens per woning) te putten uit het ge meenschappelijke fonds, terwijl tevens zou worden overgegaan tot een huurver hoging van f 0,80 per week. Dit plan is echter niet tot uitvoering gekomen door de bestedingsbeperking. Tijdens de verdere uitwerking der plannen is gebleken dat het mogelijk is een watercloset te maken onder de trap in de hal. Het voordeel hiervan is dat de w.c. vorstvrij en bovendien meer cen traal ligt t.o.v. de vertrekken. Ook werkt deze wijziging kostenbesparend (nl. f 36.551,- i.p.v. f 46.807,-). Tevens is toen in de beoordeling betrokken dat de keu kentjes in een slechte toestand verkeren. Verbetering en inhalea van achterstallig onderhoud achten B. en W. in hun niep- we voorstel aan de raad dan ook drin gend noodzakelijk Deze verbetering houdt in dc oude, onpraktische keuken- schouw weg te nemen, de versleten en onbruikbare aanrechtjes te vervangen en een lage keukenkast te maken. Door deze verbeteringen zullen de wo ningen een zodanig comfort verkrijgen dat minder gevreesd behoeft te worden dat zij bij het enigszins ruimer worden van de woningmarkt onverhuurd drei gen te geraken en de kans lopen tot krotwoningen te vervallen. De kosten van de keukenvoorzieningen worden ge raamd op f 28.932,- zodat de totale kosten van het gewijzigde plan naar raming f 65.483,- zullen belopen, of f 18.676,- meer dan het eerst vastgestelde plan. Op 28 maart heeft de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid zich in gunstige zin uitgesproken voor de realisering van dit nieuwe plan. De to tale kosten (cLi. rond f 1725,- per wo ning) kunnen in drie groepen worden gesplitst, t.w.: Normaal onderhoud tot een bedrag yap f 9.861,- Buitengéwöon onderhoud en verbeteringswerken tot ophef fing van gebreken f 10.111,- Verbeteringen, waardoor een verhoging van het woongenot wordt verkregen f 45.511,- De minister kan zich zowel met de voorgestelde onderhouds- en verbete ringswerken, als met de daaraan ver bonden kosten, verenigen. Financiering en dekking Wat de financiering en dekking van de kosten aangaat merken B. en W. op, dat, waar het hiér met rijkssteun gestichte woningen betreft, de „Premieregeling woningverbetering en -splitsing 1953” geen toepassing kan vinden. Een bijdra- ge-ineens van het rijk en gemeente, te verlenen op grond van deze regeling, is dan ook niet mogelijk. Aangezien zij van oordeel zijn dat de huidige huren reeds zeer ongunstig lig gen, kunnen h.i. ook de huurders van de woningen geen aandeel in deze verbete ring opbrengen. Ook de minister heeft - gezien het plaatselijk huurpeil en gelet op de omstandigheid dat een deel der verbeteringskosten geacht kan worden begrepen te zijn in het ten laste van het gemeenschappelijke fonds ko mende bedrag - tegen de uitvoering der IJLST. De feestelijke jaarvergadering van Concordia, die zaterdag jl. werd ge houden, was door velen bezocht. Het ge heel stónd onder leiding van de heer J. Kuipers, die na de opening zich o.m. richtte tot de dames die er in geslaagd z(jn de vaste begunstigers-bijdragen met bijna 100% te vefhogen. Het programma werd ingezet met een koraal gevolgd door Rossiniana, een ouverture van G. Boedijn, en The new colonialmarch van Hall—Mol. Bij elk nummer gaf dé direkteur de heer Bram Feenstra een toelichting vooraf, wat vooral bij de musical My Fair Lady van Frederik Loewe prettig was. Het muzi kale gedeelte werd besloten met gez. 136:1 uit: Lobe den Herren van M. Boe- kel, gezongen door de aanwezigen en be geleid door Concordia. Na de pauze trad op een amateur-to- neelclubje met het stuk in drie bedrij ven: „De goede partij”. Er was clementie voor het spel ge vraagd, maar o.i. overbodig want er werd aardig en vlot gespeeld. Grimeur Wolthuizen van Sneek leverde weer goed werk. Dat het stuk in de smaak viel, bewees wel het spontane applaus. Elke speler werd door voorzitter E. Woudstra met een presentje vereerd. Concordia .verscheen nog eenmaal op het podium, van welke gelegenheid de heer Kuipers gebruik maakte om het corps en de direkteur uit naam van het; publiek te danken voor wat zij gegeven hadden. Na het officiële gedeelte werd de ge bruikelijke verloting gehouden en velen gingen met een prijsje naar huis. De afdeling Gauw van de NCLB her dacht vrijdagavond in „Us Gebou” het feit dat het 29 januari jl., 40 jaar gele den was dat de afdeling werd opgericht door de heer A. Runia van Leeuwarden. De eerste voorzitter was de heer S. Kamstra,' die deze functie 30 jaar be kleedde: daarna nam de heer Y. IJpma de leiding over. Deze enigszins feestelijke avond stond onder leiding van de heer IJpma, die na de opening in het bijzonder het hoofd bestuurslid V. d. Schelde uit Utrecht verwelkomde. Nadat eerst de huishoudelijke zaken waren afgehandeld, kreeg de heer Kam stra het woord, die veel herinneringen uit de afgelopen 40 jaar ophaalde. Hij schetste vooral de slechte toestanden van vroeger in de arbeidersgezinnen, waar soms schrijnende armoede geleden werd, in tegenstelling met thans. Door het werk van de vakbewegingen en on der Gods zegen is er voor de arbeiders veel ten goede veranderd. Vervolgens sprak de heer Van der Schelde over „Feest in Gauw”. Spreker betoogde o.m. dat dankbare ménsen blijde mensen zijn, als we op Jezus Christus zien. Na deze rede waarin ook de propaganda niét ontbrak, sloot de spreker met dankge bed. en de taakvervulling van de zijde der gem. instellingen als gevolg van de nieu we arbeidstijden geen wezenlijke ver mindering tot gevolg mag hebben, zul len voor bepaalde takken van dienst enige voorzieningen moeten worden ge troffen. Zo zal óp de afdeling bevolking en burgerlijke stand van de sekretarie ook zaterdagsochtends een zekere per soneelsbezetting aanwezig moeten zijn en zal de storingsdienst Van het gas- en waterleidingbedrijf ook Op zaterdagen moeten funktionerén. B. en W. zijn van oordeel, dat de voor genomen wijzigingen van de diensttijden zo ingrijpend en van principiële aard zijn dat zij bij dé Raad ter tafel moeten ko men. Bovendien schrijft het Algemeen Ambtenarenreglement voor, dat de ar beidstijd in de regel ten hoogste 8% uur per dag mag bedragen. Aan dit vereiste zal bij het vaststellen van de nieuwe dienst- en werktijden van het personeel dat thans 48 uur per week werkt, niet meer geheel kunnen worden voldaan. Voorgesteld wordt daarom het betreffen de artikel zodanig te wijzigen, dat het maximum van 8V2 uur niet geldt als tot invoering van een vijfdaagse werkweek wordt overgegaan. IS V.’

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1