Waterpoort-krabbels Frysk Orkest met Herman Krebbers C.B.I. geeft ook in Sneek spaar-cheques uit IJLST WYMBRITSERADEEL BUITENLANDS OVERZICHT van door Speurder en Uit het reisdagboek Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 116e jaargang no. 30 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD i Weer acht kinderen naar het Bio-vacantieoord Afscheid Ds F. J. Bil Bloemen als helpers Benoemd Kievitseieren Ds Th. Hettinga gaat met emeritaat Ged. Staten hadden onder houd met Sudergoa Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Donderdag 13 april 1961 Sneker militair bij Hemelum tegen boom gereden I5e Pres. Kooseveltmars Kennedy wenst grotere samenwerking in het If esten Brandweeroefening te Ijlst (handels- r/ De Commissie 1961. Dehli, maart 1961 schouwspel: het dansende J. E. P. Ter voorkoming van een misverstand zij hier echter opgemerkt dat men de cheques niet behoeft te besteden bij de winkelier(s) bij wie men ze gekocht heeft. Eind 1959 is men in de hoofdstad van onze provincie begonnen met de uitgifte van deze spaar-cheques omdat een van de doelstellingen van de Volkscrediet- bank, die volledig achter deze cheque- uitgifte staat, is het bevorderen van het sparen van het publiek, dat momenteel van alle zijden als zodanig benaderd wordt. In samenwerking met o.a. de gemeente Leeuwarden is het Crediet Bemiddelings Instituut in die stad begonnen en de to tale omzet van de oprichting tot 31 de cember vorig jaar bedraagt f 4.204.821,-. In Sneek waar het Instituut sinds mei 1954 werkzaam is bedraagt deze omzet, verdeeld over zes credieten, f 390.870,-. Tot eerste kaasmaker aan de Coöpe ratieve Zuivelfabriek te Woudsend is be noemd de heer W. van der Werk te Op einde (Sm.)-. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Fr. een Aangezien ik dus verwacht na een be hoorlijke maaltijd weer normaal te wor den, bel ik de Nederlandse Ambassade op, dat wil zeggen de woningen van am bassadeur en sekretarissen, maar ze zijn allemaal niet thuis. Het is 7 uur ’s avonds en dan werken de diplomaten, want dan hebben ze de zogenaamde cocktailparties: daar komen alle diplomaten, hoog en laag tesamen, daar houden ze een glas vast, daar horen ze elkaar uit en daar maken ze elkaar wat wijs. Het lijkt een prettige tijdpas sering, doch het vak van diplomaat is slecht voor de gezondheid. Waarachtig, er is ook een sekretaresse volgens het telefoonboek en ze heeft een naam die eindigt op -gal! Ze is natuurlijk thuis en helpt mij aan de naam van een restau rant, waar ik nu eindelijk een stukje Maandagmiddag heeft de Commissaris van de Koningin in onze provincie, Mr. H. P. Linthorst Homan met het voltallig College van Ged. Staten en de griffier een onderhoud gehad met het bestuur der Stichting Sudergoa en het bestuur van de verschillende sekties. Het gesprek dat een zuiver formeel karakter droeg, vond plaats in de molen bij Langweer. Zegt het met bloemen! Met bloemen troosten wij zieken, feli citeren bruidsparen en we verrassen een zamen er mee. Gaarne vragen wij de volgende week van alle gezonde lieden hun aandacht voor een symbolisch bloemetje nl. „De Emmabloem”. Het zal een Op woensdag 19 april a.s. ’s avonds 8 uur zal het Frysk Orkest o.l.v. Alfred Salten een koncert geven in „Amicitia” te Sneek. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract adv.) lager. Abonnementsprijs f 3,— per half jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad In navolging van Leeuwarden worden nu ook in Sneek spaarcheques van het Crediet Bemiddelings Instituut door ver schillende winkeliers uitgegeven. Op aandrang van deze winkeliers zelf is men tot dit besluit gekomen en de che ques worden verkrijgbaar gesteld bij het kantoor van de Volkscredietbank in Sneek, Kleine Kerkstraat 8 (Old Burger Weeshuis). De cheques zijn gedrukt in coupures van f f 1-, f 2,50 en f 10,- en verkrijgbaar in boekjes van vijftig che ques d f 1,-; twintig a f 2,50 en tien a f 10,-. De bij het C.B.I. aangesloten winkeliers nemen dus e,n bepaald be drag aan.'cheques aan het kantoor alhier af tegen direkte betaling en verkopen deze weer aan de adspirant-spaarders. SNEEKER NIEUWSBLAD Gistermiddag omstreeks kwart voor vijf is bij Hemelum onze 21-jarige stad genoot sergeant L. Koops, wonende Geeuwkade 5, tegen een boom gebotst. OUDEGA-W. Na de Geref. Kerk al hier vier en een half jaar te hebben ge diend, heeft ds F. J. Bil zondagmiddag in een overvolle kerk afscheid genomen wegens zijn aanstaand vertrek naar Delfzijl, waar hij op 23 april zijn intrede hoopt te doen. Onder de velen die deze dienst bij woonden bevond zich ook burgemeester Van Hout. Als uitgangspunt van zijn afscheids woord had ds Bil gekozen 2 Tim. 2-9b „Maar het Woord Gods is niet geboeid en is voor allen die in Hem geloven”. Er werd met grote aandacht naar hem geluisterd. De scheidende predikant werd eerst toegesproken door de consulent ds Schravendeel uit Gaastmeer namens de Classis. Namens de kerkeraad en de ge meente sprak ouderling P. de Jong op wiens verzoek ds Bil en zijn gezin Ps. 134:3 werd toegezongen. Vervolgens voerde ouderling J. Nijdam nog het woord namens de Ned. Herv. Kerkeraad, de Herv. collega en de Herv. gemeente. Ds Bil bracht dank voor al deze goe de woorden en voor het medeleven on dervonden bij zijn arbeid in deze ge meente. Daarna droeg hij nog een bijbel in de nieuwe vertaling over, in de plaats van de oude Statenbijbel, welk geschenk dankbaar werd aanvaard. Zelf kreeg hij namens de Kerkeraad en de gemeente een verrekijker, wat bij eveneens zeer op prijs stelde. Met het gezamenlijk zin gen van Gez. 9 „Dankt, dankt nu allen God” werd daarna de dienst beëindigd. leeftijd pensioneerde, welk recht ze ook na de fusie met de Staats Spoor wegen hebben behouden. Speurder wenst deze oud-besteller en contröle- beambte, die nog zeer kras is, toe, dat hij nog een flink aantal jaren op zijn lauweren mag blijven rusten. Onze stad kent nog meer van zulke vitale personen. Een van hen is on getwijfeld de heer H. de Leeuw wo nende in de Leliestraat. Al heel lang is hij lid van onze plaatselijke gym nastiekvereniging S.G.V. en tot op heden heeft hij steeds met het groep je senioren heren gevolleybald en aan grondgymna- stiek gedaan. Doch nu schijnen de ja ren toch ook voor hem te gaan tel len, want hij heeft besloten dat dit zijn laatste seizoen is geweest.' Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) D.g.g. 4091. Dinsdag werden op de markt alhier 7 a 8000 kievitseieren aangevoerd. Er werd 20 cent per stuk voor betaald. in- Nadat de adspirant-kopers dus een be paald bedrag aan cheques hebben ge spaard (onverschillig bij welke mede werkend winkelier deze zijn gekocht), komen ze op een gegeven mqment bij één of meerdere winkeliers goederen ko pen, voor de betaling waarvan cheques kunnen worden ingeleverd. De winkelier neemt deze aan en geeft de koper 3% korting. Deze 3% kan aan goederen wor den besteed en in kontant geld worden uitgekeerd, terwijl de derde mogelijk heid is de korting in spaarcheques te la ten plaatsvinden. Deze cheques zijn uit sluitend verkrijgbaar bij medewerkende winkeliers van het Crediet Bemiddelings Instituut en ook uitsluitend tegen goede ren inwisselbaar- bij deze zaken. Bij an dere middenstanders zijn de cheques dus niet verkrijgbaar en ook niet inwissel baar. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd is met ingang van 1 mei a.s. emeritaat verleend aan ds Th. Hettinga te Oudemirdum, sinds 8 april 1948 predikant in de Nederlandse Herv. Kerk. De Thewis Hettinga werd op 21 decem ber 1895 uit 'n landbouwersgezin te Uit- wellingerga geboren. Hij bezocht eerst t stedelijk, thans Magister Alvinus-gym- nasium te Sneek en studeerde daarna aan de rijks universiteit te Groningen. Ds Hettinga heeft in de loop der ja ren op tal van plaatsen Friese preken en toespraken gehouden en sinds 1953 verzorgt hij regelmatig Friese medita ties in het Fries Landbouwblad. Naar wij tenslotte nog vernemen zal ds Hettinga zondagmiddag 30 april a.s. om half twee te Oudemirdum zijn ambtsbediening als predikant in de Ne derlandse Hervormde Kerk neerleggen en afscheid nemen van de Hervormde gemeente van OudemirdumNijemir- dum en Sondel. Na zijn emeritaat blijft ds Hettinga te Oudemirdum wonen. fe V j Monsterproces Een monsterproces is dinsdag begon nen tegen Adolf Eichmann, die in Is raël terecht staat wegens oorlogsmis daden. Eichmann was in de oorlog be last met de uitroeiing van de joden. Van hem is ook het cijfer van zes mil joen slachtoffers afkomstig. Er zal een volgende keer nog gelegenheid zijn om over het proces te berichten. In eerste aanleg gaat het er om of het Is raëlische hof competent is in deze zaak. Nog enkele dagen en het is weer zo ver. Kilometers zullen weer verslon den worden door de honderden tippe laars. Het mooie weer lokt naar buiten en wat is er dan mooier dan een tip- peltje buiten de stad? Vrijdagavond van half 7 tot half 9 kan men zich in Café Sikkens, Veemarkt nog laten in schrijven voor de 10, 15, 25 en 30 km. Weer-pessimisten kunnen dus eerst nog de weersverwachtingen afwach ten en mocht het warme zonnetje van de partij zijn, dan beslissen of de wan- delschoentjes klaar gezet moeten wor den voor zo’n fikse tippel. Dus wandelaar en a.s. tippelaars: za terdag 15 april de 15e Pres. Roosevelt- mars. Start vanaf 1 uur op de Vee markt. Gistermorgen was de heer Tromp druk in de weer met schuimblusser. Niet om te oefenen, maar omdat bij de familie Stelling- werff de vlam in de pan was gesla gen en het er alle schijn van had dat de vitrage ~en andere huisraad een prooi van de vlammen zouden wor den. Gelukkig veroorzaakte het reso lute optreden van de heer Tromp een vroegtijdig einde van de zo plotseling onstane brand. Hierna brengt het orkest één van de bekendste werken van de Duitse kom- ponist Richard Strauss, nl. het symfo nisch gedicht „Don Juan”. Prachtig is door de instrumentatie het leven van de ze zonder remmen zanggenot zoekende fi guur uitgebeeld. In dit werk is geen sprake meer van een klassieke gebonden vorm, zelfs niet van een louter muzika le basis, maar van een duidelijk poëtisch uitgangspunt. Na de pauze speelt Herman Krebbers het beroemde vioolkoncert in D van Jo hannes Brahms. Herman Krebbers, die men bij een toernee door Italië de „Hol landse Paganini” noemde, is hier in Friesland zo goed bekend, dat iedere na dere beschrijving van zijn violistische kwaliteiten overbodig mag worden ge acht. En geldt dit eigenlijk ook niet voor het vioolkoncert van Brahms, dat als één van de meest geliefde werken uit de ge hele vioolkoncertliteratuur wordt be schouwd? Een intensief Westelijk overleg is begonnen met het bezoek van Mac millan, de Engelse premier, aan de Amerikaanse president Kennedy. Nau welijks was Macmillan vertrokken of Adenauer, de Westduitse Bondskanse lier, kwam in Washington aan. En eind volgende maand gaat president Ken nedy naar Frankrijk voor overleg met president De Gaulle. De problemen, die hierbij ter sprake zijn gekomen en zullen komen, betref fen de gehele Westelijke positie in de wereld, waarbij de nadruk valt op de grotere samenwerking, die president Kennedy in het Westelijke vaandel wenst te schrijven, hetgeen meer is dan van overleg van geval tot geval om noodtoestanden het hoofd te bie den, zoals bijvoorbeeld de kwestie- Laos. Terecht ziet Kennedy in dat de eenheid in de Westelijke wereld deze wereld voldoende afweerkracht zal geven tegen het opdringende commu nisme, of het nu de economische sa menwerking in de O.E.S.O. (Organiso- tie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling), de militaire in de N.A.V.O. of de politieke, waarvoor ei genlijk geen orgaan is, betreft. Overziet men de afgelopen jaren, dan valt een verslapte geest op, die duidelijk aan het licht komt door het uiteendrijven van de mogendheden van het bondgenootschap, tengevolge van het herhaaldelijk optreden van spanningen. De N.A.V.O. bijvoorbeeld, het in 1949 onder Russische militaire druk tot stand gekomen Westelijk bondgenootschap, dat de militaire af weer tegen Rusland werkelijkheid heeft gemaakt, gaat door een zware crisis, die ten dele door Frankrijk wordt veroorzaakt, dat op het ogenblik weinig voelt voor een z.g. geïntegreerd leger en meer heil ziet in afzonderlijke nationale legers, die op het critieke moment zullen samenwerken. Daar komt bij, dat De Gaulle van Frankrijks rol in de wereld een ander idee heeft dan de meeste bondgenoten, een rol, die ondersteund moet worden door een afzonderlijke, onafhankelijke atoom bom. Dit probleem, dat men min of meer dat van het Franse nationalisme kan noemen, wordt nog ingewikkelder door de jongste ontwikkelingen ih het officiële strategische denken in de Ver. Staten, waar men steeds meer de waarde van de conventio nele wapens gaat erkennen om niet gedwongen te zijn in elk conflict met atoomwapens te antwoorden. Dat antwoord zou zo krachtig zijn, dat het nauwelijks gegeven kan worden. Er is dus alle reden om te betogen, dat om het antwoord met atoomwapens op de achtergrond te houden, vooral in streken, waar het Russische gevaar het grootst is, bijvoorbeeld in Europa, con ventionele wapens ook een voldoende afschrikkende werking moeten heb bed. De officiële strategie van de N.A. V.O. gaat nog steeds uit van de wens het tekort aan conventionele strijd krachten aan te vullen met kernwa pens. Dat is mede een reden, waarom Herter, de minister van buitenlandse zaken onder president Eisenhower, in het najaar van het vorige jaar een plan formuleerde, waarbij de N.A.V.O. als geheel een eigen atoommacht zou worden door middel van duikboten en polarisraketten. Een tweede argument was, dat op deze manier de drang van vooral Duitsland om eigen kernwapens te krijgen, zou verminderen. Men hoopte zo de zelfstandigheidsontwikke- ling, die met de Franse atoombom was ingezet, te doorkruisen. Maar ondanks het feit, dat Macmil lan in Amerika min of meer een plei dooi voor het plan-Herter gevoerd schijnt te hebben mag men aannemen, dat de Amerikaanse regering op dit punt de zeer kostbare verdubbeling van de kosten, die samenhangen met het Europese kernonderzoek en kern bewapening, wil vermijden om het geld op nuttiger wijze gebruikt te krij gen. Men krijgt met afzonderlijke Eu ropese afschrikkingswapens geen waar voor zijn geld. Aan het beschikbaar stellen van kernwapens aan Europa is de behoefte gezakt, doordat deze wa pens in Europa maar afhouden van de werkelijke noodzaken van de defensie. Bondskanselier Adenauer is eigen lijk nog de enige warme voorstander van het plan-Herter en wel om interne Duitse redenen. Zo hoopt hij de Duit se drang naar kernwapens weg te ne men. Wat er tenslotte uit de bus zal ko men, ligt echter nog in het duister. Misschien dat de vergadering van de Raad van de N.A.V.O., die begin mei in Oslo gehouden zal worden, nadere gegevens zal verstrekken. Deze problemen houden ook De Gaulle bezig, die bovendien een nadere poli tieke consultatie van Amerika, Enge land en Frankrijk wil, om Frankrijks stem in de buiten-Europese politiek luider te laten klinken. Maar daar heb ben de andere bondgenoten weer be zwaren tegen. Oók Amerika, dat hier in een Frans veto op de Amerikaanse politiek mogelijk acht. „Verkiezingen” in Zuid-Vietnam In Zuid-Vietnam zijn zondag verkie zingen gehouden voor het president schap, waarbij president Diem, door velen de dictator van dat land ge noemd, 90 pct. van het aantal stemmen op zich wist te verwerven. Zijn tegen- candidaten waren weinig waard, zijn werkelijke tegenstanders had Diem al in de gevangenis geworpen. Dat dit een binnenlandse aangelegenheid is, zal niemand ontkennen; het bedenke- In tegenstelling met de steeds toene mende regenval op Paaszondag, daal de het aantal toeristen dat onze stad die dag met een verzoek vereerde. Vlak voor Pasen was het heel be hoorlijk, maar toen Pluvius wat kwistiger met zijn natte gaven ging strooien, vonden de meesten het beter hun eigen home maar weer op te zoeken. Toch heeft de informatie-af deling van V.V.V. weer druk werk gehad. De meeste vreemdelingen van de afgelopen dagen kwamen voor in lichtingen en de verwachting in plaatselijke V.V.V.-kringen, en ook elders is, dat het deze zomer drukker zal worden dan vorige jaren. In het hoogseizoen zullen zeker geen huiirboten meer beschikbaar zijn. Tijdens het eerste kwartaal van dit jaar zijn er bij V.V.V. al 355 schrifte lijke aanvragen om inlichtingen bin nengekomen, 317 telefonische en 281 mondelinge aanvragen. Wel een be wijs dat Sneek niet aan het oog van de toeristen ontsnapt. Ook het aantal bezoekers aan de Sneker Jeugdherberg tijdens de Paas dagen is geringer geweest dan het afgelopen jaar. Vooral de Duitse trek kers, die in hoofdzaak per fiets ons land bezoeken, lieten door het slechte weer verstek gaan. Doch morgen zul len 48 Duitse studenten een onder komen in de Jeugdherberg vinden en op 20 april a.s. arriveert een groep van 50 Delftse studenten. Zes Duitse groepen hebben reeds voor mei inge schreven, terwijl vrijwel alle zeilkur- sussen reeds volgeboekt zijn. Ook de N.R.V. komt dit jaar weer in de Jeugdherberg logeren, maar het ruimtegebrek doet zich steeds meer gevoelen. Indien hier binnenkort geen verandering in komt zal men zich genoodzaakt zien de N.R.V. af te schrijven. Ook al omdat deze graag meet een groep van om en nabij de 60 personen wil komen. Er zou dan geen plaats meer zijn voor andere gasten. De akkomodatie is nl. bere kend op slechts een zestigtal. Maar dit zou eigenlijk 100 d 120 moeten zijn. Een groep van 50 Oostenrijkse stu denten heeft men om dezelfde reden moeten afschrijven. Verleden jaar, toen men gemiddeld dertig trekkers per dag wegens plaatsgebrek moest wegsturen, hebben ongeveer een 4000 personen de Jeugdherberg „Oan ’t wetter’’ bezocht en dit jaar worden er minstens 5000 verwacht. Van 1 januari af hebben al weer 300 N.J.H.C.-ers bij vadèr en moeder Lok overnacht. De afgelopen zonnige dagen hebben menigeen reeds in de waan doen ver keren dat de zomer al was aangebro ken. Vele moeders waren met hun baby naar het hertekamp gegaan om een beetje te zonnen. Zo’n warme dag echter roept ook onmiddellijk de lust op te gaan zwemmen. Speurder is daarom eens naar het zwembad ge gaan om te kijken hoe de stand van zaken daar was. Hij vond de heren De Swart en Nauta druk bezig met het reinigen van het bad, waarvan U hier een plaatje ziet. Het grootste ge deelte is al van het zich gevormde bladerendek bevrijd en schoonge maakt en volgende week zal de ge meentedienst de „grote beurt” vol tooien. De bezoekers van het bad, dat in de eerste week van mei weer wordt geopend, kunnen dit jaar voor het eerst van nieuwe springplanken gebruik maken. Zowel voor de loge ais op de hoge veer komt een nieuwe die beide f 800,- per stuk kosten. Ook is er een nieuwe chlorator aange schaft, waardoor de chloordosering makkelijker is te bewerkstelligen en het chloorgehalte gemakkelijker op te voeren. Het wateroppervlak be draagt thans 1400 m2 en er zit om en nabij 2000 m3 water in de „kuip”. Doch ook hier doet het ruimtegebrek zich steeds meer gevoelen. Graag zou men zien dat de oppervlakte op 2800 m2 werd gebracht en de inhoud op 4500 m3. Maar dat is allemaal toe komstmuziek. Speurder vernam ech ter dat een Rotterdams ingenieurs bureau met uitbreidingsplannen be zig zou zijn, doch voor deze opmer king instaan kan hij helaas niet. lijke is echter, dat Diem door zijn dic tatuur en door de corruptie en het nepotisme, dat hij dekt, steeds grotere massa’s van de bevolknig van zich vervreemdt en in de armen van de sterke illegale communistische oppo sitie drijft, die in het Zuiden van het land een zeer sterke positie inneemt. Dit lijkt in tegenspraak met de cijfers, maar er is aanleiding aan de juistheid ervan te twijfelen. Wanneer de com munistische opstand al te grote vor men zou aannemen, zou Zuid-Vietnam weer een probleem van de interna tionale politiek kunnen worden. Van daar dat vooral de Amerikanen trach ten Diem tot een liberale koers te be keren en veranderingen aan te bren gen, die meer met de moderne tijd in overeenstemming zijn. In België heeft de koning Lefèvre, de voorzitter van de katholieke volks partij, opdracht gegeven een regering te vormen. Deze zoekt het vooral in de richting van een coalitie met de socia listen, met wie hij de sanering van de Belgische economie zou willen aanvat ten. Hij was op een oefenrit en reed alleen in een DAF en is op een tot nu toe on verklaarbare wijze van de weg af ge raakt en tegen ’n boom gereden. Dokter Verbeek van Warns verleende eerste hulp, waarna het slachtoffer in zeer ern stige toestand naar het St. Antonius Zie- De eerste ruimtevaarder Het is de Russen toch gelukt woens dag de eerste menselijke ruimtevaar der te lanceren. Het is de Russische majoor Gagarin, die na één omwenteling om de aarde behouden op zijn basis terug keerde. Het programma begint met een teressant werkje van de Nederlandse komponist Jurriaan Andriessen, „Rouw past Elektra” geschreven voor 11 bla zers en slagwerk. Tijdens deze gedachtenwisseling is er gesproken over de problemen in de Zuid-Westhoek, waarmee de Stichting zich bezighoudt o.a. van sociale, kultu- rele en ekonomische aard. Zo werd ook het streekonderzoek dat momenteel in Bolsward en Sneek plaatsvindt onder de loupe genomen, terwijl ook de lektuur- voorziening op het platteland ter sprake kwam. Het ligt in de bedoeling t.z.t. meerdere van dergelijke besprekingen te voeren. ieder wederom worden aangeboden aan huis of op straat op maandag en dinsdag 17 en 18 april. Door het blijmoedig kopen van het Emmabloempje werkt U mee aan de be strijding van de tuberculose welke ver raderlijke ziekte de Ned. Volksgezond heid nog steeds geniepig belaagt. Als door een ieder blijmoedig zijn bij drage wordt verricht kan onnoemelijk veel leed worden verlicht. Het komt niet zo heel vaak voor dat iemand reeds vijf en twintig jaar van zijn pensioen geniet. Toch is on ze stad zo iemand rijk. Het is de thans 85-jarige heer L. Brinksma, le- penlaan 5, die dit „kunststukje” op zijn naam heeft gebracht. De heer Brinksma was vroeger werkzaam bij de H.U.S.M., een der voorlopers van de Ned. Spoorwegen, welke maat- schapij haar mensen op 60-jarige vlees kan krijgen. Als het niet waar is deugt zij niet voor de diplomatieke dienst en de rest vertel ik dus morgen. Maar wacht even: er zijn hier heel mooie dingen, vooral de zijde-industrie levert prachtige dingen. En dan tapijten: nou houd ik niet van die zogenaamde Per zische tapijten met grillige figuurtjes, maar er zijn effen kleden van ’n prach tige kwaliteit, alles met de hand ge maakt. De arme werklui verdienen na tuurlijk maar enkele centen per uur en je ziet soms op straat een man die de zijde zit te borduren. Op straat zitten ze elkaar ook te scheren of te knippen en beiden zitten ze op de hurken. En de schoenmaker zit op straat je schoenen te herstellen. Ze eten hier ontzettend veel zoetigheid en de verkoper zit ge hurkt, temidden van zijn lekkernijen, maar hij en zijn produkten zijn niet zo heel erg zindelijk. Nee, laten we daar maar over ophouden.... In het Bio-Vakantieoord „Russenduin” te Bergen aan Zee worden het gehele jaar door kinderen uit alle delen van Nederland verpleegd. Voor opname in het Bio-vakantieoord komen uitsluitend in aanmerking school gaande kinderen in de leeftijd van 6-12 jaar, voor wie de schoolarts de uitzen ding nodig acht en van wie de ouders of verzorgers nagenoeg niet in staat zijn voor de verpleging bij te dragen. Tweemaal per jaar wordt in alle Ne- kënhuis alhierïs~'vërvoerd. derlandse bioscopen het publiek via een aardig filmpje opgewekt de Stichting „Bio-Vakantieoord” bij dit mooie werk te steunen door het geven van een bij drage in de collectebussen. Ook uit onze gemeente worden regel matig kinderen in het Bio-Vakantieoord opgenomen en vandaag zijn wederom acht kinderen voor een verblijf van zes weken naar deze ideale gezondheidsko- lonie vertrokken. Wij zijn ervan overtuigd, dat ook deze kinderen geheel hersteld en met een nieuwe dosis levenskracht terug zullen keren. Gisteren plm. halfacht stelden zich nabij de overkluizing de brandweerauto’s van Heeg (witte stip bij brugwachter), Sneek (witte stip bij doopsgezinde kerk), Rauwerd (witte stip bij brug Frisia) en IJlst (witte stip bij D. G. pastorie) op. Elke spuit werkte met twee toevoer- slangen en twee verdeelstukken, dus vier slangen met een straalpijp van 12 mm. Het aanvalsobjekt was voor alle ploegen een rond vat op een afgebakend veld midden op de overkluizing. De kunst was dit vat door de kracht der stralen in de richting van de tegenpartij te drijven. Samen werkten Heeg en Rau- wrd tegen Sneek en IJlst. De talrijke kijkers hebben genoten van een prachtig schouwspel: het dansende vat in een enorme hoeveelheid water. De afbake ning was nog niet hoog genoeg en de toeschouwers moesten nu en dan een goed heenkomen zoeken. We menen op gemerkt te hebben, dat Heeg-Rauwerd de strijd won. Na afloop gaven de spuitgasten van Sneek en Rauwerd nog een zg. aanjaag- demonstratie.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1